Druk bezochte voorjaarsvergadering afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Ingezonden mededeling IN VOORMALIGE JODENBUURT Februari-staking voor vijftiende maal herdacht Afscheid van secretaresse mevrouw v. d. Wekken Ingezonden mededeling Chroesjtsjef op Bali TAMPAKSIRING, Bali, 25-2. Van gezaghebbende Indonesische zijde is donderdag meegedeeld, dat premier Chroesjtsjef mogelijk en kele dagen eerder uit Indonesië zal vertrekken als zijn besprekingen met de Indonesische leiders spoedig tot een succesvol einde leiden. In persberichten wordt gezegd, dat Chroesjtsjef en Soekarno al een basis voor overeenstemming heb ben gevonden. Het blad „Merdeka" schrijft, dat beide staatslieden ge sproken hebben over hulp aan In donesië op het gebied van de kern energie. STAD FN PROVINCIE ZIERIKZEE Geslaagde V.P.R.O.-avond Met veel vaart presenteerde het ensemble Benny Vreden woensdag avond de nieuwe cabaret-fantasie „Pampus" van de V.P.R.O., voor een goed bezette Concertzaal. Ook dit jaar is Benny Vreden er weer in geslaagd te verrassen met nieuwe vondsten en er werd een fris en ge moderniseerd programma ten to nele gevoerd. Het verhaal speelt zich af op het eiland „Pampus", waar een vader met zijn vier dochters onbekom merd leeft, totdat een Spaanse brief en een drenkeling de rust komen verstoren. In een dertiental dwaze en non-stop gepresenteerde scènes over wat er toen allemaal ten huize van Alberto Lopez di Pampus ge beurde, kwam o.i. vooral naar vo ren het uitstekende spel en de zang en dans van actrice Mitzy Tieland. Overigens willen we hiermee niets af doen van de prestaties van Ma rian Groenendijk, Paula Korver en Patty van Blanken, die gedrieën het zangtrio „The Spotlights" vor men. Integendeel, hun frisse spel en close-harmony zang was zeer bekorend en wekte volop het no dige enthousiasme. In deze cabaret-cocktail met veel aardige dans-arrangementen kwam verder Louis Dusee op veelzijdige wijze naar voren en Benny Vreden zelf zong uiteraard tal van liedjes op de hem zo eigen wijze. Boven dien hield hij als papa van de ZIERIKZEE, 23-2. In de koffie kamer van het „Huis van Nassau" hield de afdeling 'Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen dinsdagmiddag, o.l.v. de presidente, mevr. J. J. Goemans-v. Langeraad te Zonnemaire, een druk bezochte en geanimeerd verlopen voorjaarsvergadering. In deze ver gadering werd op hartelijke wijze afscheid genomen van de actieve secretaresse, mevr. J. v. d. Wek- ken-v. d. Wekken, die, na haar functie zes jaar voortvarend ver vuld te hebben, thans aan de beurt was van aftreden en niet herkies baar. De presidente dankte de schei dende secretaresse recht hartelijk en in vriendelijke bewoordingen voor het vele verrichte werk. Velen betreuren dit aftreden, aldus de presidente, hierbij herinnerend aan de plezierige en .accurate wijze waarop mevr. v. d. Wekken het se cretariaat beheerde. Als blijk van waardering bood zij haar het fraaie in Makkum gebakken bonds-wand- bord aan. Mevr. v. d. Wekken dankte hier op allen voor het geschonken ver trouwen en zei met blijdschap terug te denken aan de periode van zes jaar als bestuurslid. Op rijm rele veerde zij de hoogtepunten uit het verenigingsleven gedurende de af gelopen jaren. Bij de vervolgens gehouden be stuursverkiezing werd tot bestuurs lid gekozert mevr. de Graauw te Zierikzee. Het afgelopen jaar In haar openingswoord had de presidente het heengaan herdacht van het op 13 februari jl. overleden trouw bondslid mevr. v. d. Bijl-van Schelven te Zonnemaire. Voorts memoreerde zij 1959 als een goed jaar voor de afdeling. De in samen werking met de afdeling Duiveland belegde bijeenkomsten vielen zeer in de smaak en het ligt in de be doeling ook dit jaar weer tot een zo groot mogelijke samenwerking te komen. Voorts wil het bestuur werken in de richting van een eilandelijke kringraad, om tot een zo groot mogelijke samenwerking van alle afdelingen te kunnen ge raken. Voor het nieuwe Bondshuis werd door de afdeling bijeengebracht het fraaie bedrag van f 270,50. Op 3 maart a.s. zal weer een handwerk dag worden georganiseerd in de „Prins van Oranje" te Goes. De al gemene voorjaarsvergadering zal worden gehouden op 11 mei te Utrecht. De viering van het 30-ja- rig bestaan van de landelijke bond vindt plaats op 13 september in meisjes de touwtjes stevig in han den. Al met al bracht deze geslaagde V.P.R.O.-avond weer veel te ge nieten aan cabaret op een hoger plan. De fraaie toneelcostuums heb ben hier zeker een goed deel aan bijgedragen. Ds. J. B. Assendorp sprak een welkomstwoord en wekte in een propagandistisch speechje allen op de V.P.R.O. zo sterk mogelijk te maken. Inzonderheid verwelkomde ds. Assendorp de predikanten C. Groot en J. Franke resp. uit Brou wershaven en Ouwerkerk. De dis tricts-consul mr. K. A. Keuning, was wegens ziekte verhinderd deze avond bij te wonen. Mytzie Tieland kreeg na afloop - na veel applaus en open doekjes voor het gehele ensemble - een herinnering aangeboden voor haar voortreffelijk optreden. oosterland Vertrek uitvoerder Wieringa De bekende uitvoerder der Ned. Heide Maatschappij, de heer K. Wieringa, die met zijn gezin onge veer een vijftal jaren heeft vertoefd in onze gemeente, en veel werken heeft geleid, is, nu de werkzaam heden der N.H.M. ongeveer afgelo pen zijn, in gelijke betrekking te werk gesteld voor de Heide Mij. te Luttelgeest in de Noord-Oostpolder. Ook het gezin van de heer Wierin ga hoopt de volgende week te ver trekken. Velen zullen de heer Wie ringa node zien vertrekken, temeer omdat hij als een humaan chef be kend stond bij de werkers van de Ned. Heide Maatschappij. Krasnapolsky te Amsterdam. De bondsreis gaat ditmaal naar Fries land en wel van 17 tot 20 mei. De provinciale voorjaarsvergadering zal dit jaar in Axel worden gehou den. Verslagen Voor de laatste maal bracht hier na de secretaresse op de haar eigen wijze, keurig op rijm, verslag van het wel en wee van de afdeling in het laatste half jaar. Het financi eel verslag werd uitgebracht door de penningmeesteresse, mevr. van Lent-aan het Rot. 1959 kon worden afgesloten met een voordelig saldo van f 78,10. Tot lid van de kascom- missie werd benoemd mevr. Boot te Dreischor. Mevr. van Schelven bracht vervolgens verslag uit van de door haar bezochte provinciale najaarsvergadering te Goes. Mevr. Stoel-Kik gaf een keurig en gede tailleerd verslag van de bondsreis raar Drente, evenals mevr. van Veen over de trip naar Tuindorp- Oostzaan. Het programma voor het komen de seizoen vermeldt o.a. op 30 maart een lezing door mej. Hoekendijk over „Vrouwen in donker Amster dam", op 27 april een demonstratie door de slagersvakschool te Utrecht, op 2 mei een show van op de naai cursus zelf vervaardigde kleding. Verder staan twee excursies op het programma, nl. naar de grote tuin bouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam en een naar Brugge, voor het zien van schilderijen. Aan deze laatste excursie zal een lezing voorafgaan door een deskundige over het „zien van schilderijen". Na afloop van het officiëlege deelte van deze middag vertoonde de prov. secretaresse mej. v. d. Leeden twee fraaie films, nl. „De reis van H.K.H. Prinses Beatrix naar de Ned. Antillen" en „En de zee was niet meer". Actie vluchtelingenhulp De actie ten bate van de vluchte lingenhulp, welke enige weken ge leden door een aantal knapen en jongelieden in onze gemeente op touw werd gezet, heeft opgebracht de som van rond 40. gulden. Behal ve wat andere afvalstoffen werd alleen aan oud papier bijeenge bracht 1150 kg Aangemoedigd door dit mooie succes zullen de jongelui zeer binnenkort weer een poging wagen om wat bij elkaar te krijgen. Hiervoor wordt door hen weer de hulp van de burgerij ingeroepen. Men steune dit mooie, nuttige en noodzakelijke werk. nieuwerkerk Jeugdig initiatief Johan en Pleuntje Hofman alhier hebben een collecte gehouden voor 4 xZN. Met opgetogen gezicht jes kwamen ze hiertoe vergunning vragen op het gemeentehuis en twee dagen later verschenen ze weer met een gesloten collectebus. Bij opening bleken zij het mooie be drag van f 67,06 te ^èbben ingeza meld. Een woord van dank voor dit jeugdige en gewaardeerde ini tiatief is hier zeker wel op zijn plaats. sirjanSland Rode-Kruisèvond Om praktische redenen zal de traditionele Rode-Kruisavond dit maal worden georganiseerd in sa menwerking met de Culturele VerL eniging. De altijd druk bezochte avond zal vrijdag in het Vereni gingsgebouw plaats vinden onder het motto „Met Mystie een reis door de magische wereld". Het wordt dus een goochelavond en wel een waaropzeer veel te genieten zal zijn. bruinisse Oprit Grevelingendam gereed De oprit naar de toekomstige Grevelingendam, zoals die loopt van de Molenweg naar de toekom stige schutsluis is gereed gekomen en dit betekende tevens dat het laatste personeel van de aanne mersfirma R. Boltje en Zonen naar Lelystad vertrok. De woonark „Us Wente" van ir. vbn der Ree ver trok uit de haven, de woonark van de laatste hier nog aanwezige drag linemachinist die ligplaats had op Zijpe achter de R.T.M.-remise werd eveneens vandaar wegge sleept. AMSTERDAM, 25-2. - Voor de vijftiende maal na de bevrijding is vanochtend in het hart van de voormalige, zo geschonden Joden buurt in Amsterdam, de februari staking uit 1941 herdacht. De Amsterdamse bevolking legde in dat jaar het werk neer uit pro test tegen het eerste wrede optre den van de Duitse bezetter tegen de Joodse stadgenoten, die deson danks sedertdien in grote getale werden weggevoerd. De hoofdstad verloor hierdoor een derde deel van haar bevolking. Rond het forse beeld van „De Dokwerker", dat de herinnering aan deze moedige verzetsdaad le vend houdt, stonden vanochtend opmerkelijk veel burgers ge schaard, onder wie zeer vele jonge lui. Aan de hoge mast bewoog zich traag de vlag met het stadswapen en het devies: „Vastberaden, Held haftig, Barmhartig", dat de stad voor deze staking verwierf. AMSTERDAM, 24-2. „Ook de jeugd wil een bijdrage leveren tot Nederland's aandeel in het inter nationaal vluchtelingenjaar, dat bestaat zoals bekend in de ophef fing van de beide kampen Ohm stede en Friedrichsfeld nabij Bre men! Zaterdag a.s. begin in de meeste gemeenten van ons land de zg. sleutelactie van de Nederlandse jeugd onder het motto „Doe Open". Dit motto houdt niet alleen in de Prijs in spaaractie Door de Boerenleenbanken, de Algemene Spaarbanken en de Rijks Postspaarbank wordt, zoals bekend een spaaraktie gevoerd onder de naam Zilvervloot-aktie. Aan deze spaaraktie is ook een radio-prijs vraag verbonden, waarbij maande lijks onder de goede oplossers 25 prijzen worden verloot, terwijl hou ders van een Jeugd Spaarwetboek- je nog f 50 extra krijgen van de betrokken spaarinstelling die het boekje heeft afgegeven. Een der prijswinnaars van februari is de heer B. Gerritsen, onderwijzer aan de Chr. school te Bruinisse. Lezing over Finland Mevrouw Rijks uit Oosterland, die zoals bekend als dochter van een Finse moeder, van haar tiende jaar af inwoonster was van het land van de 10.000 meren, heeft op de Herv. vrouwenvereniging dinsdag avond van haar verblijf in dat land verteld en door het vertonen van kleuren- en zwart-wit-dia's haar aandachtig gehoor een indruk ge geven van de levenswijze in het hoge noorden, die in zovele opzich ten verschilt van het Hollandse le ven. En verschilt het leven van de Finnen al veel van dat van de be woners van de lage landen, nog ge heel anders is het leven van de Lappen uit het hoge noorden, voor wie het rendier een onmisbaar be zit is. De ruige schoonheid van met sneeuw en bossen bedekte heuvels, de ontelbare meren, de inrichting van de huizen, dit alles kwam in de causerie en op het witte doek dui delijk naar voren, zodat de dank voor deze mooie avond door de pre sidente, mevrouw van den Brink, vertolkt, zeker aller instemming had. st. philipsland Vergadering gemeenteraad Onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. de Jonge kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord memoreerde de voor zitter de gebeurtenissen van 1959 en sprak voor 1960 de wens uit dat de bouw van de zes bejaardenwo ningen en het nieuwe gemeentehuis gerealiseerd zullen worden. De plaatselijke muziekvereniging „Concordia", die een subsidie van f 300 ontvangt, had een verzoek in gediend om dit bedrag te verhogen tot f 1000. Na stemming besloot de raad het verschil te delen, zodat voor 1960 een subsidie gegeven zal worden van f 650. In de plaats van de heer v. d. Ende werd de heer Verwaal be noemd tot lid van de commissie voor schoolverzuim. Vervolgens werd de vergoeding voor de bijzondere kleuterscholen vastgesteld: voor St. Philipsland op f 3 387,80 en voor de Anna Jacoba- polder op f 1 534. Dc vergoeding voor het lager onderwijs werd vastgesteld op f 43,48 per leerling. Daarna werd besloten de uitbrei ding van de begraafplaats zo spoe dig mogelijk te laten uitvoeren. „Deze staking was een bewijs van de smeulende verzetsgeest, die een vonk nodig had om te ontbran den. Er ontstond afkeer tegen de maatregelen van de bezetter, ge volgd door een gevoel van zelfbe wustheid. Op vele plaatsen in het land werd het voorbeeld van Am sterdam gevolgd. Want het verzet kreeg nieuwe impulsen", zo zei burgemeester Van Hall in zijn korte toespraak. Hij noemde de staking een strijd voor de vrijheid van de mens. Het is nodig dat wij deze strijd her denken, omdat ook vandaag nog mensenrechten met voeten worden getreden. Mr. Van Hall zei te den ken aan de recente daden van anti semitisme in de wereld. Hij wees op de plicht, die de ouderen hebben om de jongelui deze strijd voor de rechten van de mens te leren. Indien deze strijd thans goed wordt verstaan, dan is de verzetsdaad uit 1941 niet ver geefs geweest. directe toegang tot een nieuw huis voor deze vluchtelingen doch ook een daadwerkelijke hulp om deze mensen nieuwe levensvoorwaarden te geven. Deze landelijke actie, voortgeko men uit drang naar medeleven van de jongens en meisjes zelf, staat onder auspiciën van de Nederland se Jeugdgemeenschap, in samen werking met de scholen, de sport organisaties en het Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960. Met allerlei acties in talloze ge meenten zullen de ruim 600 plaat selijke jeugdcomité's zo veel mo gelijk kleine kartonnen sleuteltjes c; 25 cent trachten te verkopen. Men hoopt zodoende tenminste een be drag van een Vz miljoen gulden bij een te brengen, dat in overleg met het nationale comité een speciale bestemming wordt gegeven. Na op heffing van het kamp Ohmstede is er dringend behoefte aan een reva lidatie- en gemeenschapscentrum voor deze vluchtelingen, die staan voor het moeilijke probleem der assimilatie in de Westduitse samen leving. Na verdwijning van het an dere kamp is dringend een jeugd centrum nodig voor de circa 200 Poolse kinderen van deze vluch telingen. Voor beide centra wil de Nederlandse jeugd nu de nodige middelen bijeen brengen. LAND- EN TUINBOUW HET HOOILAND IS NU GOED BEREIKBAAR Het komt niet dikwijls voor, dat het land zo mooi droog is als nu. Meestal zijn in deze tijd de hooilan den en de dammen of stegen er r.aar toe, nauwelijks begaanbaar. Dat is nu anders. Trek hier profijt van. Verzorg dat land eens extra. Hier en daar ziet men dit ook doen. Men rijdt met thomasmeel, soms zelfs met koperslak en kiese- riet. Vele hooilanden hebben een slechte bemestingstoestand. Dat kan nu worden aangevuld. De grassa menstelling zal er beter door wor den, gezonder voor het vee. Anderen rijden kali aan. En ook dit is verstandig. In vele jaren kwam het er niet van. Te nat steeds. Nu het kan is een aanvul ling (nu direct) met 500 kg./ha. ka- lizout 40 pet. aan te bevelen. U zult eens zien wat dat aan massa-op brengst scheelt. Meer ruwvoeder dus, in de straks weer komende winter. Het hooiland is nu goed bereik baar. Profiteer er van. Vul tekorten aan en breng vooral de kalitoestand van dat hooiland eens op peil. De 500o kg./ha. kaliveertiger nu' ge strooid, wint u straks aan voeder besparing ruimschoots terug! DEURNE. Vannacht is de boer derij van A. van Rooy, gelegen aan de Waterstraat te Vlierden, ge meente Deurne, door brand totaal verwoest. Het gezin van Rooy, be staande uit man, vrouw en twaalf kinderen is tijdelijk ondergebracht bij de buren. De oorzaak van de brand is onbekend. De inboedel is totaal verloren gegaan. Dc Franse politie heeft woens dag de hand gelegd op Haddad Ha- mada, de 38-jarige leider van het ondergrondse net in het moeder land van "het Nationale Algerijnse Bevrijdingsfront. Dit is bekend ge maakt door het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Voorts zijn nog een aantal Fransen, verdacht van hulpverlening aan de opstandelin gen, alsmede enkele opstandelin genleiders, gearresteerd. WAT mr Dl \IT Verwachting tot vrijdagavond: Onbestendig Vooral aanvankelijk veel bewol king met enige regen, later ook en kele opklaringen; matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest; iets hogere tempera turen. 26 febr. Zon op 7.35, onder 18.12. Maan op 7.16, onder 18.09. Nieuwe maan: 26 febr. te 19.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 febr. 2.51 v.m. 15.32 n.m. BROUWERSHAVEN 26 febr. 2.35 v.m. 14.50 n.m. Springtij: 29 febr.. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat van de Oostzee naar noord- Rusland trok, nam verder in bete kenis toe en veroorzaakt in noord- Europa bij voortduring strenge koude. De grens van de koude lucht kwam echter boven noord- Duitsland tot stilstand. De rug van hoge druk, die gisteren over ons land trok, verplaatste zich naar midden-Europa. Tegelijkertijd breidde de invloed van een groot lagedrukgebied op de oceaan zich geleidelijk verder over west-Europa uit. De eerste depressiekern trok langs Ierland naar het noorden. Het bijbehorende front kon ons land juist niet be reiken. De volgende kern bereikte vanmorgen de zuidwestpunt van Engeland. Deze storing komt dich ter langs ons land. Het regengebied ervan bereikte vanmorgen Zeeland en zal over het gehele land trek ken. Na het passeren van de storing draait de wind naar zuidwest of west en volgt een zwakke rug van hoge druk met opklaringen. Langs de Azoren trok vanmor gen echter alweer een volgende storing, die ook naar west-Europa koerst. Het weer behoudt tenge volge van deze ontwikkelingen een onbestendig karakter, maar blijft tamelijk zacht vanwege de aanvoer van oceanische lucht. „Vrije" boeren zien af van protesteren DEN HAAG, 24-2, De „Landelij- ke vereniging voor bedrijfsveilig heid in de landbouw" (B.V.L.) heef tbesloten, voorlopig af te zien van haar plannen om een boeren protestdemonstratie in Den Haag op touw te zetten. In plaats daar van zal getracht worden een audi ëntie bij de minister van Landbouw en Visserij te krijgen. Blijkens mededelingen die de voorzitter van de B.V.L., de heer Koekoek, vorige week in een ver gadering te Doornspijk hield, had men duizend auto's willen charte ren voor de tocht naar Den Haag en goedkope melk en eieren aan de Haagse burgerij willen verkopen. Ingezonden mededeling PROCES OM CHOPIN-MUZIEK KOPENHAGEN, 24-2. Vlak voor de viering van de 150ste jaardag van de geboorte van Frederic Cho pin moet een Zweeds hof beslissen over de vraag of het spelen van Copins muziek als een bedreiging van de gezondheid der buren moet worden beschouwd. Het gaat om de klacht van een onderwijzer op leef- lijd die zijn buurman, een pianist, had doen vervolgen omdat deze hem door het onophoudelijk spelen van Chopinmuziek slapeloosheid en verhoogde bloeddruk zou hebben bezorgd. De lagere rechter veroor deelde de musicus tot boete en schadevergoeding maar de pianist is in hoger beroep gegaan op de stelling dat „een ieder zijn eigen r.ormale leven moet kunnen leiden" en dat overdag gespeelde klassieke muziek niet als schadelijk voor de gezondheid kan worden beschouwd. Vele andere musicien de bu ren van musici wachten vol be langstelling de uitspraak van het hooggerechtshof af. „DOE OPEN" Nederlandse jeugd gaat vluchtelingen helpen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2