President Kubitschek pleit voor .kruistocht voor welvaart" DE ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18724 IEÏIWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaöte, tel. 01110-2938 Eisenhower in Brazilië IJ' RIO DE JANEIRO, 25-2. Presi- dent Kubitschek van Brazilië heeft woensdagavond op een banket ter ere van president Eisenhower in Rlo de Janeiro, krachtig gepleit voor een „kruistocht voor de wel vaart". Kubitschek verklaarde dat men, ondanks de internationale ontspan ning, niet mag vergeten dat „de strijd tussen de twee oplossingen, die de wereld zijn voorgesteld, nog steeds niet beslist is. Als het westen deze strijd om do minder ontwikkelde gebieden niet wil verliezen, moet het kunnen aantonen dat de democratische re geringen in staat zijn om welvaart te brengen en de economische ont wikkeling van grote groepen men sen te bevorderen. Deze massa's, aldus Kubitschek, kan men niet langer in armoede laten leven zon der de idealen van het westen in groot gevaar te brengen. De vrije wereld moet zich bewust worden van haar zending en de „kruistocht voor de welvaart" beginnen met de overtuiging te zullen slagen. Men heeft in welingelichte Bra ziliaanse kringen de indruk gekre gen dat het doel van Eisenhower's reis in Zuid-Amerika niet Zozeer gericht is op de ontwikkeling van de bilaterale 'bïtrekkingen tussen de V.S. en de Zuid-Amerikaanse staten afzonderlijk als wel op het versterken van de banden tussen Washington en Zuid-Amerika als een geheel beschouwd. Zo heeft Eisenhower zich in zijn rede voor het Braziliaanse Congres enigszins gedistancieerd van de vraagstuk ken, voortvloeiend uit de betrek kingen tussen de V.S. en Brazilië, en de politiek van zijn land ge plaatst op continentaal niveau. Dit is overigens geheel in overeenstem ming met de wensen van president Kubitschek van Brazilië. Waarschuwing aan communisme De passage in Eisenhowers toe spraak, waarin hij verklaarde dat de Verenigde Staten het als een in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van een Amerikaanse staat zouden beschouwen, indien enig ander land het volk van een Amerikaanse republiek door een inval, dwang of ondergraving zou beroven van zijn vrijheid van keus, wordt uitgelegd als een uitbreiding n de zg. Monroe-Ieer (in de ne gentiende eeuw door de toenmalige Amerikaanse president Monroe verkondigd), die in feite de waar schuwing 'bevat voor niet-Ameri- kaanse staten, om zich niet in te laten met de gang van zaken op het westelijk halfrond. De aangehaalde zinsnede wordt beschouwd als een krachtige waar schuwing aan het internationale communisme, om niet te pogen door ondergraving vaste voet op het Amerikaanse vasteland te ver krijgen. Vliegtuig op Italiaanse flat TREVISO, 24-2. Een Italiaanse straaljager is woensdag in de vroe ge ochtenduren neergestort op een flatgebouw van twee verdiepingen in de Noorditaliaanse plaats Tre- viso. De piloot kwam om het leven en dertien inwoners raakten ge wond, van wie twee zwaar. Binnen enkele seconden na het neerstorten stond 'het vliegtuig en daarmee het huis in lichterlaaie. De meeste be woners waren nog in slaap toen het ongeluk plaats greep. Volgens de politie maakte het toestel zich ge reed te gaan landen op een nabij militair vliegveld. De piloot had een nachtoefening achter de rug. De achtste dam, die in de Columbia rivier ten behoeve van de krachtvoorziening is gebouwd - de Dalles Dam - produceert thans nog slechts 700.000 kW. Wanneer eind van dit jaar het aantal turbine's is uitgebreid, zal het vermogen opgevoerd, zijn tot 1.119.000 kW. en daarmee na de Grand Coulee Dam (1.944.000 kW.) de op een na machtigste dam in de V.S. zijn. Toespraak van Eisenhower tot het Braziliaanse Congres RIO DE JANEIRO, 24-2. In een toespraak tot beide Huizen van het Braziliaanse Congres, die daartoe in een gemeenschappelijke zitting bijeen waren gekomen, verklaarde president Eisenhower dat de Ver. Staten er bü de andere vrije lan den cp zullen blijven aandringen een aanzienlijk gedeelte van het geld, dat zij besparen op hun mi litaire uitgaven, te besteden voor vreedzame ontwikkelingsdoelen. Hij verklaarde dat dit een tijd was van grote beslissingen, waar bij elke staatsman de dure plicht had de vrede te bevorderen, „want oorlog is iets bijzonder ongerijmds geworden". Eisenhower sprak zich uit voor een versnelde uitvoering van spe ciale werken, dit om het program ma „Pan-Amerika", van de Bra ziliaanse president Kubitschek, ten uitvoer te leggen. De president zegde de steun der V.S. toe voor dit plan, „dit ondanks het feit dat de zware lasten, die wij in de gehele wereld dragen, reeds een behoedzame behandeling van onze binnen- en buitenlandse Automatisering telefoon op Tholen THOLEN. Klokslag één uur dins dagmiddag is officieel de automa tische telefooncentrale op het eiland Tholen in gebruik gesteld. Bijna 2000 telefoonabonnees profi teren hiervan. Ter gelegenheid van deze ingebruikstelling heeft ir. R. Diks, hoofd-directeur van de tele fonie en telegrafie van de P.T.T. in Den Haag, onder meer gezegd, dat in 1962 Nederland volledig geauto matiseerd zal zijn. Ir. Diks verwachtte, dat deze zo mer de miljoenste telefoonaanslui ting tot stand zal komen. Hij zei ook, dat in 1959 voor een bedrag van 1,4 miljard gulden gesprekken zijn gevoerd. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilan den, de heer C. A. Kammeraad, bood namens het Zeeuwse bedrijfs, leven een mozaiek aan van de Mid delburgse kunstenaar Andries Min- riP»"hout. financiële aangelegenheden nodig hebben gemaakt". Hij voegde hieraan toe: „Ter loops zij opgemerkt dat een aan zienlijk gedeelte van onze staats- en particuliere uitgaven voor bui tenlandse ontwikkelingsdoeleinden, bestemd is voor hulpverlening aan latijns-Amerika. Gedeputeerde Staten van Zeeland verdeelden 600 woningwetwoningen Zierikzee kreeg 18 woningen toegewezen VLISSINGEN, 24-2. Ged. Staten van Zeeland hebben het contin gent van 600 woningwetwoningen, dat voor het jaar 1906 ter beschik king van de provincie Zeeland is gesteld, verdeeld. Ged. Staten hebben in het bij zonder rekening gehouden met de behoeften van de industriecentra, de ontvvikkelingskernen en de groeiende gemeenten. Daarnaast is een deel van het beschikbare contingent aan de plattelandsgemeenten toegewezen, waarbij mede een scheiding tussen woon- en werkgemeenten in de overwegingen is betrokken, met name ten aanzien van de toewij zing aan gemeenten in het ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaande- ren. Acht en twintig woningen zijn in reserve gehouden met het oog op onvoorziene omstandigheden, wel ke zich in de loop van het jaar kunnen voordoen. De krotoprufming Voor wat de krotopruiming aan gaat, zijn Ged. Staten van oordeel dat de bestemming van een deel van het aaantal toegewezen wonin gen voor dit doel aan het beleid der gemeentebesturen dient te wor den overgelaten. Het college van Ged. Staten heeft evenwel aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat een niet onbelangrijk deel van het aan Zeeland toegewezen contingent met het oog op de krotopruiming is gegeven en dat deze aangelegen heid derhalve hun bijzondere aan dacht verdient. Volgens Ged. Staten is het con tingent te gering om een deel ter beschikking te stelen voor de bouw van woningwetwoningen voor be jaarden. De bouw van woningen voor deze groep van ingezetenen zal derhalve in het kader van de premiebouw ter hand moeten ge nomen worden. De premiebouw in de particu liere sector - aldus delen G.S. mede - is, evenals in vorige jaren, in be ginsel vrij. Hij is uiteraard be perkt tot de mogelijkheden welke de rijksbegroting biedt.. De minis ter van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft echter voor Zee land een minimum aantal van 1000 premiewoningen gegarandeerd. Van de 600 woningwetwoningen, die G.S. thans hebben verdeeld, gaan er naar: Vlissingen Terneuzen56 Sas van Gent20 Middelburg 52 Oostkapelle14 Goes56 Zierikzee18 Kapeile (Zuid-Beveland) 24 Oranjevereniging te Dreischor hield ledenvergadering in Dorpshuis Voorlopig programma voor 30 april reeds vastgesteld AMSTERDAM. Het landelijk prijsindexcijfer van het levenson derhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maan delijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek: wordt samenge steld op basis 1951 100, vertoon de van medio december 1959 tot medio januari 1960 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onveranderd staan op 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 121. De Oranjevereniging in deze ge meente hield dinsdagavond jl. in het dorpshuis haar ledenvergade ring. De voorzitter, de heer J. C. de Later, heette de aanwezigen harte lijk welkom, Inzonderheid de heer J. de Vlieger te Zonnemaire, die bereid was gevonden op deze avond enige filmpjes te vertonen. De voorzitter gaf hierna een overzicht van de werkzaamheden der vereniging over het afgelopen jaar. Ondanks de slechte weersom standigheden van 30 april van vo rig jaar kan de vereniging terugzien op een geslaagd feest op die dag, o.a. door de opvoering in de avond uren van een toneelspel door leden van diverse toneelverenigingen ter plaatse en het vertonen van enkele flims aan de schooljeugd in de gymnastiekzaal. Op 5 mei d a.v. werd het programma dat voor 30 april was vastgesteld op die dag af gewerkt op het sportterrein. Ook dit was een g?slaagd feest. Spreker bracht het gemeentebe stuur dank voor de ontvangen sub sidie en haar verdere medewerking en de muziekvereniging „Crescen do" voor de muzikale omlijsting van het feestprogramma. Nu „Cres cendo" pogingen onderneemt om voor het corps uniformen te ver krijgen zal de Oranjevereniging ook haar volledige medewerking en hulp voor dit doel verlenen. Vergadering Federatie De voorzitter deelt verder mede dat een aantal leden van .het 'be stuur vorige week zaterdag een be zoek 'heeft gebracht aan de verga dering van de Federatie van Oran jeverenigingen in Nederland, welke werd gehouden te Bergen op Zoom. Hét bestuurslid de heer M. van Immerzeel, geeft de vergadering een verslag van het werk van deze federatie en stelt voor als lid toe te treden tegen een jaarlijkse contri butie van f 5. Aldus wordt beslo ten. Door toetreding tot deze fede ratie bestaat ook de mogelijkheid tot uitwisseling van programma's enz. voor te houden Oranjefeesten. De voorzitter brengt het bestuurs lid mevr. P. L. van der Werve-van der Have hartelijk dank voor haar werk voor de vereniging verricht, o.a. door het innen van contribu ties. Uit het verslag van de penning meester blijkt dat het batig saldo bedraagt f 272,87. De kas en boe ken zijn door twee leden gecontro leerd en akkoord bevonden. In verband met het periodieke aftreden van mevr. P. L. van der Werve-van der Have wordt deze bij akklamatie herkozen, terwijl in de vacatures van de heren C. J. Braai en M. P, Geelhoed wegens bedanken, worden gekozen mevr. J. van der Weijde-van der Linde en de heer A. P. Verjaal. Na de pauze komt in bespreking het programma voor 30 april en 5 mei a.s., welk programma in con cept aan alle leden voor deze ver gadering was toegezonden. Voorlopig programma Na uitvoerige bespreking wordt het voorlopig programma vastge steld. In verband met het derde lustrum der bevrijding heeft het bestuur gemeend het programma van 30 april enkel 's middags te moeten houden voor de schoolkin deren en met een voetbalwedstrijd voor de veteranen en gymnastiek - demonstraties door „Jong Drei schor". Het programma voor 5 mei is voor de gehele dag gevuld met in de middag een optocht. De di verse verenigingen in de gemeente zullen op een vergadering worden bijeengeroepen voor het uitwerken van' de plannen voor deze optocht. Verder wordt gedacht aan een ron de van Dreischor per fiets. Hierna werden door de heer de Vlieger enige films vertoond, waar onder een filmpje van het Oranje feest op 3 september 1938 te Drei schor. Aan het slot van deze avond bracht de voorzitter de heer de Vlieger zeer hartelijk dank voor zijn medewerking aan deze avond en voor de mooie films door hem vertoond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie zijn recht eist, doe ook zijn plicht! 37 woningwetwoningen voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 25-2. In hun ver gadering van 23 februari jl. heb ben Gedeputeerde Staten van Zee land het contingent van 600 wo ningwetwoningen, dat voor het jaar 1960 ter beschikking van deze provincie is gesteld, er in totaal 37 toegewezen aan verschillende ge meenten op Schouwen-Duiveland. Zoals ook elders in dit nummer is gemeld, werden 18 woningen aan Zierikzee toegewezen. De verdere verdeling voor het eiland ziet er als volgt uit: Brouwershaven 2 Bruinisse4 Dreischor2 Eikerzee3 Nieuwerkerk 2 Noordgouwe2 Renesse 2 Ztinnemaire 2 G.S. hebben 28 woningen in re serve gehouden het het oog op on voorziene omstandigheden, welke zich in de loop van het jaar kun nen voordoen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Zeven mensen zijn dinsdag om het leven gekomen bij een brand een tehuis voor bejaarden in Omaha, in de Amerikaanse staat Nebraska. Vier personen liepen verwondingen op. Een 70-jarige Oostenrijker en zes Italianen uit zuid-Tirol zullen berecht worden op beschuldiging van het dragen van Duitse leger uniformen uit de tweede wereld oorlog tijdens een demonstratie. Vijf mensen waren gearresteerd nadat de politie met gummistokken de demonstranten, die terugkeer van zuid-Tirol tot Oostenrijk eis ten, uiteen had gedreven. De zes Italianen zouden oud-leden van het nazistische Alpen-regiment zijn. In de oude citadel van Amman zijn amethisten oorringen en juwe len van dertienhonderd jaar voor Christus gevonden. m De Britse regering zal vermoe delijk gevraagd worden tussen beide te komen in een havensta king in Huil, waardoor duizenden tonnen ingevoerd voedsel niet ont scheept kunnen worden. O.a. zijn schepen uit Rotterdam weer ver trokken zonder dat de lading ge lost werd. De stakers maken be zwaar tegen de wijze waarop ge lost moet worden. Eert federale rechter in Buffalo, New York, heeft beslag gelegd op tweehonderd historische documen ten, o.a. een document uit 1265, die tegen het einde van de jongste we reldoorlog uit een kelder in Duits land zouden zijn gehaald. Een jury zal moeten uitmaken of de papie ren recthmatig naar de V.S. wer den overgebracht. De Westduitse regering heeft reeds gepoogd de documenten terug te krijgen. BURGH Meisjesclub hield minder geslaagd jaarfeest in „De Koebel" „De Koebel" te Burgh was niet geheel gevuld, toen de meisjesclub „Vlijtige handjes" dinsdagavond haar jaarfeest gaf. Het programma vermeldde een gezamenlijk jaar feest met de C.J.V. „David", doch door interne moeilijkheden werd juist enkele dagen voor het jaar feest deze jongensclub voorlopig stilgelegd. Hopenlijk maar voor kort, want het gezamenlijk pro gramma van vorig jaar wees op een goede vereniging. Door het vertrek van hun leider, ae heer J. J. Jonker, die aan het einde van de avond werd toege sproken door de jeugd-onderiing, de heer C. v. d. Kreke en door de leidster van de meisjesclub, mej. Kr v d. Graaf, en van beiden een aandenken ontving, worden de moeilijkheden nog groter voor de jongensclub, want een leider te vin den in Burgh is niet zo gemakke lijk. Door het niet ten tonele ver schijnen van de jongens moest de helft van het programma worden geschrapt, waardoor de meisjes wel Plan voor een dubbelstad Middelburg-Vlissingen Groei is mogeiyk tot by na 200.000 inwoners VLISSINGEN, 24-2. De gezamen lijke gemeentebesturen van Vlis singen en Middelburg hebben op het gemeentehuis van Vlissingen vanmorgen tijdens een conferentie voor de pers het plan tot vorming van een dubbelstad Middelburg- Vlissingen toegelicht. Aan deze dubbelstadgedachte werd reeds in januari 1959 uiting gegeven, en een der eerste en voor naamste eisen voor de realisering van dit plan werd toen genoemd de vervaardiging van een weder zijds aangepast structuurplan voor elk der beide gemeenten, waarin een denkbeeld gegeven werd van de toekomstige ontwikkeling van de twee steden in hun onderlinge verband en in hun betrekking tot het Sloe-plan. De zóne Vlissingen-Sloe was al in 1957 in het structuurplan voor Vlissingen bezien, zodat met het oog hierop het stedebouwkundige Adviesbureau Schut in Middelburg opdracht kreeg een plan voor mo gelijke uitleg van Middelburg in overeenkomstige zin op te stellen. Hiermee gepaard ging een wijzi ging van het structuurplan Vlissin gen, met de opzet een doelmatig en fraai planologisch geheel te krij gen. Op de thans openbaar gemaakte voorgestelde wijze zal Middelburg- Vlissingen kunnen uitgroeien tot een dubbelstad van - gelijkelijk verdeeld - bijna 200.000 inwoners. De plannen zullen maandag aan de gemeenteraden van beide gemeen ten worden voorgelegd. De katalysator tot de samenwer king tussen beide steden is het Sloe-plan. De realisatie van dit plan zal wellicht ook bij de ver wezenlijking van het gecombi neerde structuurplan gangmaker bij uitstek zijn. Het Sloe-plan stelt de ontsluiting in het vooruitzicht van ongeveer 400 hectare buiten dijks en circa 800 hectare binnen dijks gebied voor de vestiging van basisindustrieën. Dit project van grootscheepse af metingen wordt van vérstrekkende gevolgen geacht op het terrein van bijbehorende stedelijke woongebie den en voorzieningen. Een bunde ling der beschikbare krachten is daarom geboden, aldus stellen b. en w. van Vlissingen en Middel burg, zo goed als bijeenvoeging van ruimtelijke mogelMkheden. wat overbelast werden, wat zeer goed aan het programma merkbaar was. Ondanks dat deden ze goed hun best. Opmerkelijk was op deze avond 'het goede zingen van Gerry Krij ger, die zich zelf op de guitaar be geleidend, een goede stem deed sa men gaan met een perfecte Engelse uitspraak. Ook het cowboygroepje deed het goed. Vermeldenswaardig is verder het goede declameren van Leendert v. d. Have, die het pro gramma aanvulde. Het toneelstukje voor de kleinere meisjes „Vergeet- mijnietje in dromenland" was erg leuk. Ook droegen enkele meisjes iets voor. De opening geschiedde op de gebruikelijke manier door de heer J. J. Jonker, terwijl de heer C. v. d. Kreke de avond besloot, die de meeste aanwezigen maar matig kon bekoren. Arrestaties in Parijs PARIJS, 24-2. De Franse politie heeft woensdag dertien mensen aangehouden die 'beschuldigd zijn van het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Zij zouden een on dergronds net van verbindingen voor het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront (FLN.) hebben ge vormd. Zes van de dertien arrestanten zijn vrouwen, die als contactperso nen zouden zijn opgetreden en die Noordafrikanen, documenten en fondsen voor het bevrijdingsfront zouden hebben verborgen. Nog 79 mijnwerkers opgesloten Reeds 44 doden BERLIJN, 24-2 Het aantal do den tengevolge van de ontploffing in de Karl Marx-mijn te Zwickau is woensdag tot 44 gestegen. 79 mijnwerkers zitten nog op on geveer 1000 meter diepte in de brandende mijn opgesloten. Intus sen heeft men een brand in een be langrijke toegangsschacht kunnen blussen, maar elders woedt het vuur nog op twee verschillende diepten. Premier Grotewohl van oost- Duitsland kwam woensdagochtend in Zwickau aan om het reddings werk, waaraan behalve Duitse ook Tsjechoslowaakse reddingsploegen deelnemen, in ogenschouw te ne men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1