Handelsbalans bleef zich zeer gunstig ontwikkelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dalai Lama zou zijn goud verkopen GEEN HOOP MEER VOOR CHESSMAN Eisenhower ontvangt Russische premiers Algemene kritiek op het tijdstip van indiening bij Veel Britten nj Buckingham Palace HET ARGENTIJNSE DUIKBOOTMYSTERIE BOMAANSLAGEN IN SPANJE VIJF RAADSLEDEN VAN OOSTERUND TREDEN AF PROTESTMARS VAN FRANSE BOEREN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18722 mtlKMSnSNIEUVmODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE*; Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. por mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE) Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01)10-2)18, Girorekening nr. 132677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lokenman 6. Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Veete, tel. 01110-2938 Ervaring opdoen is rijk wor den door te verliezen. De buitenlandse handel Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AMSTERDAM, 18-2. Het centraal orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland deelt in zijn jongste kwartaalover zicht het volgende mede: De handelsbalans bleef zich ook in het laatste kwartaal van 1959 bijzonder gunstig ontwikkelen. De invoer bedroeg f 4.039 mil joen tegen f 3.699 miljoen over het zelfde kwartaal van 1958, terwijl de uitvoer f 3.930 miljoen beliep tegen f 3.331 miljoen. Dit betekent dat, naar waarde gemeten, over deze periode de invoer 9 procent en de uitvoer 18 procent groter was dan een jaar geleden. Eenden ander resulteerde in een dekkingspercentage van 97,3 pro cent, welk percentage zeer aanzien lijk ligt boven het dekkingspercen tage van 90 procent, dat zowel in het vierde kwartaal van 1958 als in het derde kwartaal van 1959 werd bereikt. Zeer opmerkelijk was bo vendien dat de maand oktober 1959 een negatief invoer-overschot ver toonde, doordat - zeldzaam ver schijnsel - in die maand de uitvoer met f 31 miljoen de invoer over trof. Hoogtepunt in oktober Een verdere beschouwing van de afzonderlijke maandcijfers wijst echter uit, dat sedert in oktober dat hoogtepunt werd bereikt, de dekkingspercentages in de volgende maanden geleidelijk daalden tot 98 over november en 91 over decem ber. Niettemin was ook dat laatste NIEUW DELHI, 18-2. De Dalai Lama verkoopt, volgens een be richt van het in India verschijnen de Britse blad „The Statesman" zijn fabelachtige rijkdom aan gou den staven, zilver en oude munten "om ze om te zetten in geld voor beleggingen. De waarde van de schatten wordt geraamd op' tien tallen miljoenen roepijen. De schatten van de Dalai Lama werden in 1951 door honderden muilezels naar Gangtok vervoerd, toen de Chinezen Tibet binnen vielen. De Maharadja van Sikkim had beloofd voor de schat te zul len zorgen, die in de oude konin klijke stallen werd ondergebracht. Het bericht van „The Statsman" is in Nieuw Delhi officieel niet be vestigd. dekkingspercentage voor een de cembermaand nog uitzonderlijk hoog, zodat wat de handelsbalans betreft het jaar 1959 zeer gunstig werd afgesloten. Houdt men bij de beoordeeling van de in- en uitvoer rekening met de indexcijfers van de in- en uit- voerprijzen, dan blijkt dat, naar volume gemeten, de invoer, ver geleken bij het laatste kwartaal van 1958, met 10 procent en de uit voer met 16 procent toenam. Deze cijfers liggen minder ver uiteen wanneer men rekening houdt met een correctie voor inci dentele schommelingen. Men komt dan voor de invoer tot een toe name van 12 procent en voor de uitvoer van 14 procent. Voorbereidingen voor executie worden getroffen WASHINGTON. 18-2. De woord voerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft donderdag desge vraagd verklaard dat president Eisenhower verscheidene verzoe ken uit binnen- en buitenland ont vangen heeft om tussenbeide te komen ten behoeve van Chessman. De president schijnt echter niet van plan te zyn iets te doen. Hagerty verklaarde dat de kwestie volledig b\j de autoriteiten van de staat Ca lifornië berust. Officieel kan de president niets doen, zelfs als hij dat zou willen, aldus Hagerty. Eisenhower zou wel bv. een brief aan de gouverneur van Californië kunnen sturen als hij dat wilde, doch voorzover Ha gerty wist was d? president niet van plan dat te doen SAN QUENTIN, 18-2. Vóór de laatste dramatische ontwikkeling in zijn zaak stonden er voor Chess man nog drie wegen open. Hij kon nl. gouverneur Brown van Califor nië vragen om gratie, wijziging van de doodstraf in levenslange gevan genisstraf of uitstel van de exe cutie. Voor gratie of wijziging van het vonnis was de goedkeuring van het hooggerechtshof van Californië nodig. Het Californische hooggerechts hof wees later op de avond beide 1 verzoeken af. De stemming was vier tegen drie. Na het bekend worden van de weigering van het hooggerechtshof zei gouverneur Brown: „Ik kan verder ni?ts meer doen". Gouverneur Brown kan echter - geheel voor eigen verantwoording - de terechtstelling nog laten uit stellen om Chessmans advocaten in staat te stellen nieuwe stappen voor te bereiden. Broun, die persoonlijk tegenstan der van de doodstraf is, heeft woensdagavond, nadat het besluit van het hooggerechtshof bekend was geworden,, verklaard: ik heb niet de macht om clementie te ver lenen, tenzij het hooggerechtshof een nieuwe stap doet. Als er zich nu geen nieuwe ont wikkeling in zijn zaak voordoet, zal Chessman vrijdag (vandaag) in de gaskamer sterven. Saragat, de leider van de Itali aanse sociaal-democratische partij, heeft in een telegram aan de Ame rikaanse ambassade in Rome ver zocht om verzachting van Chess mans straf op grond van de over weging dat de rechtspraak zo nodig streng moet zijn Maar nooit on meedogend en onmenselijk. Chessman heeft gouverneur Brown persoonlijk om uitstel van executie van dertig dagen verzocht. Gevangenispersoneel treft inmid dels voorbereidingen voor de te rechtstelling. MEER CACAOGEBRUIK VERWACHT ROME, 18-2 De statistische com missie van de cacao-studiegroep van de voedsel- en landbouworga nisatie (PAO) der Verenigde Naties voorspelt, dat er in het lopende ka lenderjaar in de wereld 886.000 ton ruw? cacaobonen zullen worden verwerkt of 54.000 ton meer dan in 1959. Volgens de commissie is deze aanzienlijke consumptiestijging te verwachten wegens de prijsdaling, die in 1959 op de cacaomarkt heeft plaats gevonden. Dagdroom voor grote mannen: een fonkelend paradijs vol chroom en paardeler achten: de R.A.I., die de poorten voor het kijk- en koopgrage publiek heeft geopend. WASHINGTON, 18-2. Eisenho wer heeft donderdag de 11 premiers van de Sowjetrepublieken ontvan gen, die op het ogenblik een rond reis door d? V.S maken. De ont vangst werd gekenmerkt door een zeer hartelijke sfeer. Op een gege ven ogenblik zei Eisenhower: „He ien, ik wil goede republikeinen van u maken". Hij gaf toen de premiers ieder een gouden dasspeld, waarvan de kop de vorm had van een oli fant, het embleem van de republi keinse partij. Een van de Russen antwoordde: .Ambassadeur Mensjikof is al zo lang in de V S. dat hij geen commu nist meer is. Hij is al republikein". Mensjikof zelf reageerde hierop onmiddellijk. „Ik ben onafhanke lijk", zei hij. HENGELO Bij de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork N.V. in Hengelo is een dodelijk bedrijfs ongeval gebeurd. In de machine- vormerij viel een gevulde vorm- kast uit een hijskraan op de 59- jarige J. H. Oink. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was en had negen kinderen. BRUSSEL Als sluitstuk van de ronde-tafelconferentie over Kongo, die thans in Brussel het einde na dert, zal op 15 april een economi sche conferentie worden gehouden, waarop de financiële en economi sche gevolgen van de souvereini- teitsoverdracht zullen worden uit gewerkt. Door een ontploffing en een daaropvolgende brand in de chemische fabriek van de N.V. Vetirate Zaandam zijn donderdagochtend elf leden van het personeel gewond. De ontploffing ontstond vermoedelijk door het ondeskundig aanzetten van een gastoestel. - De foto toont brandweerlieden op een in de Zaan liggende drijvende brandspuit bij i -ventielde pand. VOORLOPIG VERSLAG WIJZIGING HUURWET DEN HAAG, 19-2. In de aanhef van het voorlopig verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor de wijziging van de Huurwet (per 1 april),- wordt al gemeen kritiek geleverd op het tijdstip van indiening. Medio juni 1959 heeft de regering haar voor nemen reeds kenbaar gemaakt om de wet te wijzigen. Vele leden blijken van mening, dat huurverhogingen de kloof tus sen vraaghuur en kostprijshuur nauwelijks kleiner hebben ge maakt, doordat met de huren ook de kosten naar boven gaan. Boven dien achten zij zo veel mogelijk overheveling van de woningvoor ziening naar de particuliere sector eveneens een kostenverhogend ele ment. Gevraagd wordt of bij huur verhoging het door gemeenten te reserveren bedrag van 7 procent van de jaarhuur van alle woning wetwoningen, tot een bedrag van viermaal de jaarhuur verlaagd zal kunnen worden. Andere leden bleken van mening dat de huren van oudere woningen een zodanig peil gaan bereiken, dat onderhoud en verbeteringen uit de normale huur kunnen worden be kostigd. Zij menen, dat op dit punt LONDEN, 18-2. Koningin Eliza beth van Engeland, die zoals be kend haar derde kind verwacht, is donderdagavond door d? vrouwen arts, dr. John Peel onderzocht, in de loop van donderdag hebben nog drie artsen - lord Evans, sir John Peel en Vernon Hall - een bezosk aan Buckingham palace gebracht. Dr. Hall zal de narcose toedienen bij de bevalling van de koningin. Intussen is bekend gemaakt dat prins Philip het bezoek heeft af gelast dat hij vrijdag zou brengen aan een onderwijsinstelling te Wey- bridge in het graafschap Surrey. Ondanks de koude is de belang stelling van het Britse publiek voor Buckingham palace niet minder ge worden. Donderdagavond om 8 uur stonden er nog steeds een 300 men sen voor de hekken van het paleis. SITTARD. In het ziekenhuis te Sittard is overleden d? 49-jarlge heer J. P Peerbooms uit Gutticho- ven Enkele dagen geleden sloeg hij met zijn auto op de weg Sittard- Limbricht driemaal over de kop, toen hij moest uitwijken voor een bromfiets. Hij werd daarbij zwaar gewond Het slachtoffer was ge huwd en vader van dris kinderen. het wetsontwerp gewijzigd moet worden. Enkele leden wijzen er op, dat oud woningbezit als „goede beleg gingshuizen" gelden, waarop ttr veiling hoog wordt geboden. Dit wijst er huns inziens op, dat ex ploitatie van dit oude woningbezit nu reeds winstgevend is. eventuele compensaties voor gepen- Verscheidene leden vroegen naar sioneerden, voor hen die sociale uitkeringen ontvangen en voor „achtergebleven groepen" .Zal de regering voorts verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen voorstellen? Ook wordt gevraagd naar de uit eindelijke compensatie van loon- trekkenden als de huurverhoging wordt doorgevoerd. BUENOS AIRES, 18-2. Vijftien 'anden, w.o. Nederland, hebben Ar gentinië de verzekering gegeven jat geen van hun duikboten opere- en in de buurt van de Golfo Nuevo waar de Argentijnse marinè reeds meer dan twee weken op jacht is r.aar een mysterieuze duikboot Argentinië heeft 25 landen ge vraagd af zij duikboten in dit ge bied hadden. Vijftien landen heb ben ontkennend geantwoord. Het zijn: d? Sowjet-Unie, Engeland, Nederland, Israël, Canada, Noor wegen., Roemenië, Peru, Frankrijk, Polen, Portugal, west-Duitsland, Brazilië, Italië en Zweden. MADRID, 18-2. In Madrid zijn donderdag drie bomaanslagen ge pleegd, die naar de mening van de Spaanse politie gezien moeten worden als een vergeldingsactie van de anti-communistische cam pagne van de regering. Donderdagmorgen vroeg ontplofte er een bom voor het gebouw van de „regeringsgezinde" Falanx in Madrid. De man, die de bom plaat ste, werd ernstig gewond en over leed later in een ziekenhuis. Omstreeks dezelfde tijd ontplofte er een bom in het stadhuis. Er ont stond een brand maar niemand werd gewond. Tenslotte vond de politie een bom in het hoofdkwar tier van de Spaanse luchtvaart maatschappij. In de afgelopen tien dagen zou den circa honderd mensen in Ma drid en andere Spaanse steden ge arresteerd zijn, die verdacht wor den van communistische sympa thieën. Militair défilé op 5 mei 1960 DEN HAAG, 18-2. Ter gelegen- heid van de nationale herdenking van de bevrijding op donderdag 5 mei zullen de drie delen van de krijgsmacht gezamenlijk defileren, naar thans is vastgesteld in de om geving van Ede Achtereenvolgens zullen defile ren troepen te voet van zee-, land en luchtmacht, vliegtuigen van land- en luchtmacht in een aantal formaties en tenslotte gemotori seerde en gemechaniseerde onder delen van de landmacht. Burgemeester weer in functie ZIERIKZEE, 18-2. - Het verlof, dat aan de burgemeester van Oos- terland een jaar geleden werd ver leend, is met ingang van heden be ëindigd. Het verlof is hem indertijd ver leend in verband met een onder zoek door de justitie tegen een ambtenaar ter secretarie. Daarbij kwam het beleid van de burge meester in het geding, aldus ver nemen \vü van de Provinciale Grif fie te Middelburg. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft donderdagmorgen op het gemeentehuis van Ooster- land medegedeeld dat burgemees ter S. W. A. Laurense vrijdag 19 februari zijn werkzaamheden als burgemeester zal hervatten. Vyf leden van de Oosterlandse gemeenteraad hebben daarop be sloten als lid van de raad te be danken, omdat ze, naar z(j ver klaarden, geen kans zien om met de burgemeester samen te werken. Het zijn: twee leden van de C.H.U.- fractie (de heren A. Stoutjesdjjk en A. Bal), twee van de P.v.d.A.-frac tie (A. Bakker en J. v. d. Zande) en één van de V.V.D.-fractie (loco- burgemeester IV. J. Ze(jler). Drie van hen zijn wethouder. Alleen de twee zetels van de S.G.P. zijn dan nog bezet. CHARTRES, 18-2. Ruim 15.000 boeren en landarbeiders hebben donderdag een protestmars gehou den door de straten van de om z\jn kathedraal beroemde Franse stad Chartres, zuidwestelijk van Parijs. Be boeren protesteerden tegen de landbouwpolitiek van de Franse regering en eisen hogere prijzen voor agrarische produkten, een glijdende prjjsschaal en sociale voorzieningen. In de loop van de avond zijn po- litieversterkingen in Chartres aan gekomen. Er is geen melding ge maakt van incidenten. Premier De- bré zal vrijdag speciale aandacht aan de eisen van de boeren be steden. Ook in Clermont-Ferrand in Au- vergne, is donderdag een protest demonstratie gehouden (op 11 fe bruari jl. hebben zich ernstige on geregeldheden voorgedaan bij een betoging in Amiens). In zijn eerste vergadering sinds veertig jaar heeft de Belgische kroonraad donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan de over dracht van de souvcrciniteit aan Belgisch Kongo op 30 juni van dit jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1