V.S. blijven streven naar akkoord over be-eindiging alle kernproeven Prinses Irene opent benzinestation DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18721 ZIERIKZUHSOIEiSNIEIIVVSIMM ABONNEMENTEN ÉN ADVERTENTIE*; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) V per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 0)110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938 Na de Franse bom Rassen laten hun starre standpunt wat vieren I Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 17-2. President Eisenhower heeft woensdag op zyn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat het onder de huidige omstandigheden natuurlek was, dat eerst Engeland en nu Frankrijk een kernwapen heeft geconstrueerd en tot ontploffing gebracht. Hy her haalde echter dat de V.S. streven naar een akkoord, dat een einde maakt aan alle kernproeven. In dit verband herinnerde hij er aan, dat de Amerikaanse vertegen woordiger in de V.N.-commissie^ voor kernenergie Bernard Baruch in 1947 al had betoogd, dat één van de grootste risico's die men moest zien te vermijden, was dat veel landen kernwapens zouden gaan vervaardigen. Volgens de president was het echter moeilijk tot een internatio naal akkoord inzake kernontwape ning te komen, omdat d? geest van het nationalisme niet alleen bij on derontwikkelde volkeren die onaf hankelijkheid wensen, maar bij iedereen leeft. Over een jongste voorstel van de Russen op de Geneefse conferentie over een verbod op kernwapens zei Eisenhower, dat dit scheen te betekenen, dat de Sowjet-Unie haar tot dusver volkomen starre stand punt verlaat. De moord op Lynn Kauffman BOSTON, 17-2. - Kapitein De Bruijn van de „Utrecht", het schip van de Nederlandse marconist Van R., die momenteel te Boston te rechtstaat op beschuldiging van moord op de passagiere Lynn Kauffman, heeft woensdag voor de rechtbank getuigd, dat v. R. hem bekend had met Lynn in haar scheepshut gevochten te hebben en intieme omgang met haar gehad te hebben. Van R. had dit de kapitein verteld op 30 september in een cel van het politiebureau in Brooklyn, de dag van zijn arrestatie. Toen hem vragen werden gesteld over kritiek in het Congres, dat de regering op het gebied van de de fensie het Amerikaanse volk zou hebben misleid en dat zij uit zui nigheidsoverwegingen de opbouw van de verdediging zou remmen, zei de president boos, dat hij iemand die dat dacht, wel eens in zijn ge zicht zou willen zeggen, wat hij van hem dacht Hij noemde het een verachtelijk? beschuldiging,, die hij zelf nooit tegen iemand had geuit. De wereldeconomie Naar aanleiding van vragen over de hulp aan het buitenland, opper de Eisenhower de mogelijkheid van een „congres van de vrije wereld" om van gedachten te wisselen over verbetering van de wereldecono mie. In dit verband sprak hij over de komende bijeenkomst van eco nomische deskundigen van acht landen, die te Washington gaan praten over middelen om het ver lenen van hulp op lange termijn aan onderontwikkelde gebieden te stimuleren Volgens hem was het niet louter een zaak voor de groep van betrekkelijk rijke landen om uit te maken wat nodig was voor de andere landen. Dit was veeleer een zaak voor de gehele vrije we reld. Middeleeuwse doodkist opgegraven BOLSWARD, 17-2. Gij graaf werkzaamheden ten behoeve van het waterleidingnet is in de Kerk straat te Bolsward een uit de vroe ge middeleeuwen stenen doodskist opgegraven. De kist was uit een stuk gehouwen en bestond uit zo genaamd Bennheimer zandsteen. Het is niet gelukt de kist, waarin men geen stoffelijke resten kon ontdekken, zonder breuk uit te gra zen. Nadat men kist en deksel had schoongemaakt bleek het laatste te zijn versierd met geometrische or namenten. De vindplaats bevindt zich op enkele tientallen meters afstand van het Martinikerkhof, dat van de stichting der stad af heeft gediend als dodenakker en dus blijkbaar vroeger groter is geweest. D? gevonden kist is toegevoegd aan de historische verzameling van de oudheidkamers ten stadhuize. ENGELAND IN SPANNING Asbakken van granaathulzen bij de geboorte van een koninklijk kind LONDEN, 16-2. De hulzen van de granaten die worden gebruikt voor het saluut van een-en-veertig scho ten, dat ter melding van de ge boorte van het verwachte Engelse koningskind van de Londense To wer wordt afgevuurd, zullen tot as bakken worden verwerkt die de manschappen van de betrokken compagnie artillerie dan als aan denken zullen kunnen kopen. De ruim tien kilo wegende koperen hulzen worden gewoonlijk opnieuw gebruikt. De liefhebbers voor de souvenirs zullen er de regering een kleine twee pond sterling (ongeveer twintig gulden) per stuk voor moe ten betalen. Behalve van de Tower wordt ook in Hyde Park een saluut van 41 schoten afgevuurd, zoals dat des tijds ook geschiedde na de geboor te van kroonprins Charles en prin ses Anne. Verder worden over het hele land en op schepen van de vloot een-en-twintig saluutschoten afgevuurd. Het nieuwe Engelse koningskind wordt als eerste in de geschiedenis ook verwelkomd met een luchtpa- rade van de R.A.F. Deze groet wordt door 36 Hunter-straaljagers boven Londen gebracht. Dit eerbe toon is prins Charles en prinses Anne niet ten deel gevallen omdat hun moeder ten tijde van hun ge boorte nog geen koningin was. Ook koningin Elizabeth zelf en prinses Margaret werden geboren voordat hun vader koning George VI werd. De laatste geboorte van een kind van een regerend vorstin in Enge land was die van prinses Beatrice, dochter van koningin Victoria, in 1857. NASSER BRALT OVER ISRAEL DAMASCUS, 17-2 President Nas ser heeft tijdens een bezoek aan Syrië plechtig verklaard dat „het Suezkanaal op geen enkele wijz? open zal staan voor Israëlische schepen of goederen" ,.,Als Israëli sche goederen Port Said of een an dere haven van de Verenigde Ara bische Republiek bereiken, zullen zij aan het Palestijnse volk toebe horen". Hij z?i voorts het „Zionisme te zullen vernietigen, de opgeslokte delen van ons grondgebied te zul len bevrijden en de rechten van het Palestijnse volk te zullen herstel len". De ziel des mensen groeit niet van het loon, maar van de arbeid, die het loon verdient. H.K.H. Prinses Irene heeft woensdagmiddag het studenten-benzinetank station „Kreterion" aa nde Zeeburgerdijk officieel in gebruik gesteld. Op de foto zien we de Prinses, terwijl zij een Calcott uit 1918 van ben zine voorziet. Rechts burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam. Secretaris-generaal van opent 42ste R.A, Verkeer en Waterstaat I.-tentoonstelling Groeiend wagenpark roept problemen op AMSTERDAM, 18-2. De secreta ris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, heeft vanochtend in te genwoordigheid van vele burger lijke en militaire autoriteiten de 42ste R.A.I.-tentoonstelling in het oude R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend. Mr. Gieben constateerde, dat voor het RAI-bestuur het ruimtepro bleem over een jaar, wanneer het nieuwe RAI-gebouw aan het Euro paplein gereed is, verleden tijd zal zijn. „Maar voor de overheid be staat dat vooruitzicht allerminst Zelfs kan worden gezegd, dat, naar mate het striven van de RAI de produktie en de verkoop van ver keersmiddelen te stimuleren tot gunstiger resultaten leidt, het ruim teprobleem in de verkeersverbin dingen zich te nijpender doet ge voelen", aldus mr Gieben. Spreker vervolgde: „Dat het mo torvoertuigenpark van Nederland als symptoom van de gestegen wel vaart gestadig groeit mag reden tot grote voldoening geven maar roept aan de andere kant problemen op, waarvan de ernst niet mag worden onderschat". Het verkeer in de steden Mr. Gieben stipte als een van de ze problemen aan de zorg voor de stedelijke overheden om het ver keer in de steden te verwerken. Het meest radicale middel noemde hij het sluiten van de binnenstad. „Maar dat wordt vrijwel unaniem Deze stapel materieel van fotografen en journalisten zal straks plotse ling intensief in gebruik worden genomen, zodra de Engelse koninklijke baby zal zijn geboren. De fotograaf, die er voor de hekken van het Buckingham-paleis de wacht bij houdt, heeft als koudeverdrijver een thermosfles warme thee (wat dacht u?) meegenomen als ondeugdelijk verworpen. An dere mogelijkheden, zoals het aan leggen van ringwegen, het dempen van grachten, het opvoeren van het evenbaar vervoer, dat het gebruik van eigen vervoermiddel naar de binnenstad zou moeten vervangen, het instellen van éénrichtingver- keer, het aanleggen van parkeer garages en de gedwongen beper king van de parkeerduur op de weg. het zijn alle middelen, welke stellig moeten zullen worden aan gewend ter verlichting van de druk". EISENHOWER OVER BERLIJN WASHINGTON, 17-2. President Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie te kennen gegeven, dat de vrees van Bondskanselier Aden auer ten aanzien van d? westelijke politiek inzake Berlijn ongerecht vaardigd is. Hij zei dat bij het be spreken van deze kwestie op de topconferentie met de Russen te Parijs rekening zal worden gehou den met de standpunten van de vier westelijke mogendheden, waaron der de Duitse Bondsrepubliek. Op verscheidene manieren werd dooi de V.S., Engeland en Frankrijk nauw contact met Bonn onder houden. Nederlandse archeologen graven in de bodem van Jordanië Belangrijke vondsten als resultaat LEIDEN, 17-2. De Nederlandse archeologische expeditie in Jorda nië, die thans zes weken op de ruïneheuvel Deir Alia aan het werk is, heeft reeds goede resultaten be haald. De bovenste lagen van deze heu vel (teil) bestaan uit het puin van huizen, die van kleitichels waren gebouwd zonder fundamenten. De resten van deze huizen dateren uit de ijzertijd, die geduurd heeft van de twaalfde tot de zesde eeuw voor Christus. De jongste lagen van de ijzertijd blijken door erosie van de teil verdwenen te zijn, maar een aantal tot die lagen behorende put ten is nog aanwezig. In de bovenste lagen werd een aantal graven uit de dertiende en veertiende eeuw na Christus aan getroffen. Met geglazuurd en be schilderd aardewerk en versierse len van metaal. Een grote hoeveelheid aardewerk uit de ijzertijd is gevonden, waar uit onder meer is gebleken dat in deze plaats de culturen van Pales tina en Transjordanië elkaar ont moetten. WASHINGTON. Een der advoca.. ten van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman, Rosalie Asher, heeft het hooggerechtshof te Was hington om een nieuw onderzoek in de zaak-Chessman gevraagd. Het verzoekschrift telt 57 pagina's Het hof van beroep in San Fran cisco had eerder alle verzoeken in deze zaak afgewezen. Arbeids- en rusttijden in de landbouw DEN HAAG, 17-2. Het bestuur van het Landbouwschap heeft van daag de arbeids- en rusttijdenver ordening 1960 definitief vastgesteld. Zij bsvat d? volgende maximum arbeidstijden: 3100 uur per jaar en 253 uur per vier weken voor vee verzorgers; 2800 uur per jaar voor paardeverzorgers en werkers met zware landbouwmachines; 2600 uur per jaar en 55 uur per week voor de overige volwassen mannelijke ar beiders en voor vrouwelijke en jeugdige arbeiders. Deze tijden kwamen ook reeds voor in de in 1958 door het Landbouwschap vast gestelde verordening, die thans, op grond van door de overheid en de S E.R. gemaakte bezwaren is inge trokken. Die bezwaren hebben er aanleiding toe gegeven dat in de nieuwe verordening de strafbaar stelling van de arbeider niet is ge handhaafd, de verplichting tot overwerk is verdwenen en alleen strafrechtelijke, geen tuchtrechte lijke sancties mogelijk worden ge maakt. Een aaptal van de zijde van de A.N.A B ingediende amendemen ten, waarvan er een verlaging van de maximum-arbeidstijden beoog de, werd niet aanvaard. Alleen de vertegenwoordigers van de A.N.- A.B. gaven er hun stem aan. Een der A.N A.B.-amendementen was ingetrokken, omdat de daar aan ten grondslag liggende gedach te was overgenomen in een nota van wijzigingen, die door het be stuur werd aanvaard Het betrof de bepaling dat voor jeugdige en vrou welijke arbeiders het aantal uren, dat zij bij toerbeurt in weekeinden of op feestdagen hebben gewerkt, wordt afgetrokken van hun nor- mal? maximum-aantal uren in de desbetreffende werkweek. De verordening werd aangeno men met alleen de stemmen der A.N.A.B.-vertegenwoordigers tegen. „Waarvan moet Nederland bestaan V ROTTERDAM, 17-2. De staatsse- cretaris van O., K. en W., de heer G. C. Stubenrouch, heeft vanmid dag in de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam de onder wijstentoonstelling „Waarvan moet Nederland bestaan?" geopend. Deze expositie is bestemd voor scholieren en behandelt de positie van ons land in de wereldecono mie Ze werd georganiseerd door de Stichting OndTwijstentoonstel lingen in Den Haag, in opdracht van de Rotterdamse Bank, en met medewerking van prof dr. J. Wis- selink en prof dr. H. J. Witteveen van de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam. PREMIE VOOR KWEKERS DIE BETER BAKKENDE TARWE TELEN Betere broodkwaliteit doel DEN HAAG, 17-2. Op verzoek van het Produkschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft het Nederlands Graancentrum een re geling ontworpen voor het toeken nen van een kwekerspremie ter be vordering van de bakkwaliteit van de inlandse tarwe. De premie, ingaande per 1 aug. 1963, kan worden toegekend aan de HOOPGEVENDE VERKLARING VAN „VOORLOPIGE" ALGERIJNSE REGERING Gevestigde Europeanen „echte Algerijnen" TUNIS, 17-2. Fcrhat Abbas, pre mier van de Algerijnse „voorlopige regering", heeft woensdag in Tunis gezegd, dat de billijke toepassing van het recht van zelfbeschikking een einde kan maken aan een oor log die Algerië ruïneert. Zijn rege ring was bereid, de in Algerië ge vestigde Europeanen als „echte Al gerijnen" te beschouwen. De verklaring van Abbas, die door radio-Tunis is uitgezonden, was gericht tot de „Europeanen van Algerië". Hij vroeg hen zich niet vast te klampen aan „de tegenstrij digheden van een ongezond verle den". „In de Algerijnse republiek, diee wij samen zullen opbouwen, zal er plaats en werk zijn voor al len. Het nieuwe Algerië zal rassen scheidingen noch godsdiensthaat kennen". Na de uitzending van de toe spraak van Abbas door radio-Tunis deelde de omroeper mee dat deze toespraak over enkele dagen ge volgd zou worden door een andere politieke verklaring, die „grote te rugslag" op de Algerijnse kwestie zou hebben. kweker van een ras dat een wezen lijke bijdrage levert tot de verbete ring van het bakkwaliteitsniveau. Voor de eerste 2.000 ton zaaizaad zal zij f 4,per 100 kg bedragen, over de volgende 2.000 ton f 3, per 100 kg en hierna f 2,per 100 kg, tot een totaal premiebedrag van maximaal f 350.000,Per ras en per jaar zal niet meer premie wor den gegeven dan f 100.000,ter wijl over het totaal van de gepri meerde rassen niet meer dan f 300.000,— per jaar zal worden uitgekeerd. Verondersteld wordt, dat de kos ten gedurende een vijftienjarige looptijd van de regeling f 2.500.000 tot f 3.000.000 zullen kunnen be dragen. Verwacht wordt, dat de premie regeling kan worden gefinancierd uit een heffing van twee cent per 100 kg ten laste van de telersprijs én een heffing van één cent op im- porttarwe, welke ten laste zou ko men van de consumenten. DEN HAAG. De prinsessen Bea trix en Irene zijn dinsdagmorgen per trein in Nederland terugge keerd Zij hebben enige tijd met vakanti© tn Oostenrijk vertoefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1