Russische duikboten zouden actief zijn in de wateren bij New Foundland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Trainen in Squaw Valley DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18720 ZIEKIKZEESOIESNIEIIWSBODE m ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938 Het duikbotenmysterie Argentijnse opsporingsmaatregelen gaan door WASHINGTON, 15-2. De Ameri kaanse marine maakte maandag avond bekend, dertien deskundigen voor de bestrijding van duikboten naar Argentinië afgevaardigd te hebben voor de jacht in de Golfo Nuevo. De Argentijnse regering had om deze adviseurs verzocht voor het Amerikaanse materiaal dat de vorige week was aangekomen. De Amerikanen zouden echter niet ac tief aan de jacht deelnemen. Volgens een Britse deskundige zijn Russische onderzeeërs zeer ac tief ter hoogte van de kust van New Foundland, waar hun echter buiten de territoriale wateren niets in de weg gelegd kan worden. In een communiqué van de Ar gentijnse marine wordt gezegd dat de schepen en vliegtuigen, die deel nemen aan de opsporingsoperaties in de Golfo Nuevo ,op dezelfde voet zullen doorgaan. De berichten over de vondst van een kikvorsman wor den in het communiqué tegenge sproken. Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat het 25 landen heeft ge vraagd of zij al dan niet duikboten hebben, die op het ogenblik in het gebied van de Golfo Nuevo ope reren. DEN HAAG. Een Russische han delsdelegatie onder leiding van de heer V. N. Nichkor, president van „Exportless" te Moskou, zal op uitnodiging van de minister van economische zaken en van het centraal orgaan voor de economi sche bedekkingen met het buiten land een bezoek aan Nederland brengen met het oogmerk bestaan de banden met het bedrijfsleven te versterken en nieuwe aan te knopen. DRAMA BOVEN ZEE? Eigenaar van luchtreclamebedrijf gearresteerd DEN HAAG, 15-2. Op last van de officier van justitie is de 42- jarige eigenaar van een luchtre- klamebedrijf, J. H. S., in zijn wo ning in Maastricht door de Dienst Luchtvaart \ran de Rijkspolitie aagnehouden op vermoeden van het doen verongelukken van de PH-SIK, de éénmotorige Fokker Bernard Klejjn aan de stuurknup- pel op 22 januari in het Kanaal is gestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Dit vliegtuig dat voor reclame doeleinden werd gebruikt, was verzekerd tegen een bedrag van f 30.000. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie, die onmiddellijk na het raadselachtig verongelukken van het toestel, een uitgebreid on derzoek instelde, heeft het vermoe den, dat de Fokker S 11 is veron gelukt met de bedoeling dat de eigenaar de uitkering van de ver zekering in handen zou krijgen. De verzekeringsmaatschappij heeft echter tot nu toe geen aanleiding gevonden om het bedrag aan de eigenaar van het verongelukte vliegtuig uit te betalen. Bernard Kleijn, die in dienst stond van de heer S. zou voor zijn vertrek a Het merendeel van de afgevaar digd ennaar de conferentie te Lon den over de toekomst van Kenia heeft „onder voorbehoud" inge stemd met een voorgestelde nieuwe grondwet voor deze Britse kolonie, waarvan de Britse minister van ko loniën, MacLeod, de inhoud had ontvouwd. Dit is maandagavond officieel te Londen bekendgemaakt. van het vliegveld Beek (Limburg) op 22 januari, in zijn pension te Maastricht een brief hebben ach tergelaten, welke echter sedert die dag onvindbaar is. Desgevraagd vernamen wij van de dienst lucht vaart van de rijkspolitie dat men van die zijde het bestaan van een dergelijke brief noch wenste te bevestigen, noch wenste te ont kennen. In dit stadium van het onderzoek, aldus deelde men ons mede, kunnen geen nadere bijzon derheden worden verstrekt. Duikboot in Golfo Nuevo een Russische BUENOS AIRES, 15-2. De onbe kende duikboot, die al sedert 30 januari de Argentijnse vloot in de Golfo Nuevo voor een raadsel stelt, is al in 36 uur niet waargenomen en zou dus mogelijk ontsnapt zijn, zo is maandagavond meegedeeld door senor Justo Villai', de Argen tijnse minister van Defensie. Kort nadat deze een onderhoud met president Frondizi had gehad, vertelde hij aan journalisten: „We weten niet of de duikboot erin ge slaagd is aan onze waakzaamheid te ontsnappen'. Hij voegde eraan toe in de war te zijn gebracht door Mikojans uit spraak („het enige wat ze zullen doden is een hoop vis") en de ver klaring van de Russische ambas sade over de afwezigheid van Rus sische oorlogsschepen bij Argen tijnse kusten. In Argentijnse marinekringen meende men er overigens zeker van te kunnen zijn dat de duikboot van Russische nationaliteit was. a Verwacht wordt, dat te Was hington omstreeks 9 maart een conferentie zal worden geopend van westelijke economische des kundigen, waarop gesproken zal worden over de wijze, waarop de stroom van kapitaal-op-lange- termijn naar de economisch min der ontwikkelde landen vergroot kan worden. DE ZAAK-LYNN KAUFFMAN Verdachte v. R. had na haar dood gesprek met purser BOSTON, 15-2. Een vroegere purser van de „Utrecht", het schip waarop de in Boston terechtstaande Nederlandse zeeman v. R. voer, heeft maandag voor de rechtbank getuigd dat v. R. hem kort na Lynn Kauffman's dood vroeg: „Als je iemand iets doet wat dodeiyk blijkt af te lopen, is dat dan moord?" De purser, A. P. van Oosten, zei hierop geantwoord te hebben dat dit doodslag is. Hij had ook voor hem nagekeken welke straf het Ne derlandse strafrecht hiervoor kent. Voorts getuigden twee Newyork- se rechercheurs over het vinden van v. R.'s jas in de hut van Lynn Kauffman, welk kledingstuk nu als bewijsstuk voor de rechter lag. Nog geen halve minuut na aankomst van een der rechercheurs was v. R. de hut van het slachtoffer binnen gekomen en had zijn eigendom op geëist, dat hij zei aan haar gegeven te hebben „omdat ze het misschien koud had". Op vragen van v. R.'s verdediger verklaarde de rechercheur, Ama- tucci, voorts dat het bed was op gemaakt met teruggeslagen dekens en dat v. R. ook iets gezegd had over Lynn, die had aangeboden „zijn jasje te strijken". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niemand dwaalt zozeer als wie meent de enige juiste weg gevonden te hebben. Als alle technische voorzieningen getroffen zijn, zal o-p 20 maart a.s. weer spoorwegverkeer worden onderhouden tussen Lübeck aan de wes telijke- en Herrenburg aan de oostelijke zijde van het ijzeren gordijn. Inmiddels wordt ook ijverig gewerkt aan het herstel van rijksweg 104/105 van Lilbeck-Schlutup naar Selmsdorp in oostDuitsland en aan het verwijderen van de hier destijds opgeworpen zandbarrière, om ook het wegverkeer t.z.t. weer mogelijk te maken. - Boven: een foto bij de toekomstige grensovergang Lübeck-Schlutup met links volkspolitie uit de Russische zone en rechts leden van de Westduitse grensbewaking. - Onder: terwijl de Westduitsers toekijken, maken arbeiders in de Sow- jet-zóne rijksweg 104/105 vrij voor verkeer. DE VERHOUDING FRANKRIJK-MAROKKO PARIJS, 15-2. In Parijs weet men nog niet wat precies de betekenis is van het terugroepen van de Ma rokkaanse ambassadeur. Hij kan voor overleg ontboden zijn, maar het kan ook een afbreken van de betrekkingen betekenen. Parijse waarnemers geloven echter niet, dat dit laatste het geval is. Het opgezegde diplomatieke ver drag van 28 mei 1956 houdt onder meer het volgende in: 1. Wederzijdse hulp. 2. Overleg in geval van gevaar. 3. Gezamenlijk optreden naar buiten. 4. Frankrijk steunt Marokko bij internationale instanties. 5. Frankrijk behartigt de belan gen van Marokko in tien met name genoemde landen. Nederlandse militairen naar Duitsland MUNSTER, 15-2. Een groep van ongeveer tweehonderd Nederland se militairen, die deel uitmaken van de „eerste groep geleide wa pens van de Nederlandse lucht macht", is vandaag in Handorf in Duitsland aangekomen. De groep die in zijn geheel in Duitsland gele gerd zal worden, bestaat in totaal uit 650 man. In de loop van enkele maanden zullen de overige 450 man eveneens naar Duitsland vertrek ken Onderdelen van de groep zul len ook in Bentlage en Vörden ge stationeerd worden. De groep zal de beschikking krijgen over 36 lan- ceerinrichtingen. De daarvoor be stemde Nike-raketten zullen binnen enkele maanden worden aange voerd. BOND VOOR STAATSPENSIONERING GAAT 60-JARIG BESTAAN VIEREN Op woensdag 20 april te Amsterdam AMSTERDAM, 15-2. Naar aan leiding van het 60-jarig bestaan van de Bond voor Staatspensione- ring, zal op woensdag 20 april in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam te 19.00 uur een her denkingsbijeenkomst worden ge houden. De bondsvoorzitter, de heer L. INDONESIË VOLTOOIT NATIONAUSATIE VAN NEDERLANDSE EIGENDOMMEN Alle onroerende goederen onder beheer van de overheid DJAKARTA, 15-2. De Indonesi- sche regering heeft heden nieuwe voorschriften uitgevaardigd met be trekking tot de eigendommen in In donesië van Nederlanders, die zich buiten Indonesië bevinden. Deze komen onder beheer van de Indo nesische overheid. Het betreft hier eigendommen die niet vallen onder het vroeger uitgevaardigde natio nalisatiedecreet. Volgens het besluit van heden, dat met ingang van 9 februari in wor-Hnrr is fTo+'Wien, zullen ^lle on roerende goederen in Indonesië, lueoenurenu aan Nederlanders, bin nen twee maanden onder beheer van de overheid worden gesteld, v/aarna ze zullen worden verkocht aan Indonesiërs. De Indonesische regering heeft Bij de inspannende oefeningen op de ijsbaan in Squaw Valley, is een lafenis een welkome afwisseling. Onze kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel genieten er met volle teugen van. m Op een boederij bij Tizi-Oezoe in oost-Algerië zijn zondagnacht vier personen - een man, zijn vrouw, dochter en schoonmoeder - door rebellen vermoord. Voorts is zondagavond tussen Bone en Phi- lippeville een trein op een mijn ge reden, waardoor een reiziger om het leven kwam en er zeven gewond werden. reeds vrijwel alle grote Nederland se ondernemingen genationaliseerd; de nieuwe maatregel heeft betrek king op onroerende eigendommen van Nederlanders als huizen, kleine ondernemingen en andere eigen dommen. Het nieuwe voorschrift bevat ook bepalingen volgens welke Indone siërs, die tot nu toe Nederlandse eigendommen in gebruik hebben, deze moeten overdragen aan het ministerie van agrarische zaken. Ortiz zou zich in Duitsland bevinden BONN, 15-2. Een der leiders van de recente rechtse revolte in Al giers, Joseph Ortiz, houdt zich schuil in het Eifelgebergte in west- Duitsland, waar hij door Franse officieren verborgen wordt gehou den, zo meldt het Westduitse week blad „Der Spiegel". Het blad geeft geen verdere bijzonderheden. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde maandag desge- 1 vraagd, dat hJJ hiervan niets wist. Steenhuis, burgemeester der ge meente Zuidbroek, zal een herden kingsrede uitspreken. Na het offi ciële gedeelte, dat eindigt om on geveer 20.30 uur, zal het gezel schap Tetman de Vries uit Leeu warden optreden. De Bond voor Staatspensionering werd opgericht in 1900, nadat in 1899 een brochure was verschenen, geschreven door de heren Boswijk en Wieringa, respectievelijk school opziener en apotheker te Arnhem. Brochure zowel als statuten van de bond zagen in een premievrij staatspensioen voor iedereen, de kosten te vinden uit belasting naar draagkracht, het middel om aan de schrijnende toestand waarin de ouden van dagen toen verkeerden, een einde te maken Marokko verbreekt betrekkingen met Frankrijk RABAT, 15-2. Marokko heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroe pen en het verdrag van 1956 met Frankrijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van wederzijds belang, opgezegd. Naar officieel in Rabat wordt meegedeeld, geschiedt dit als pro test tegen de Franse atoombom- proef in de Sahara. CHESSMANS VERZOEK AFGEWEZEN SAN FRANCISCO, 15-2. Chess- mans verzoek voor uitstel van exe cutie en al zijn andere verzoeken zijn maandag door het Amerikaan se Hof van Beroep te San Fran cisco afgewezen. Chessman, elf Jaar geleden ter dood veroordeeld, o.a. wegens roof en verkrachting, moet vrijdag in de gaskamer van de San-Quentin- gevangenis sterven. j Ver vlieg-varen Een watervliegtuig van de Amerikaanse marine heeft zondagavond een noodlan- ding gemaakt op zee toen een motor in brand raakte. X Het toestel heeft na de nood- landing nog 810 km. glijdend X X, over het water naar de Cu- .j. baanse marinebasis Guanta- namo Bay afgelegd en vol- X gens de Amerikaanse marine •j* een lange-afstandsrecord ge- X X vestigd. Het vorige vaar-re- «j* 'I' cord voor watervliegtuigen X is 360 km. Het werd in 1919 «j* door een Amerikaans mari- *t* ne-watervliegtuig gevestigd. X X Russen zouden ruimteproeven nemen met mensen WASHINGTON, 15-2. Volgens het Amerikaanse weekblad „U S. News and World Rapport" hebben niet met name genoemde „inlich tingenbronnen" verklaard dat „Rusland vier pogingen heeft ge daan om vanaf de Sowjet-raket- basis bij het Aral meer, 280 km. ten oosten van de Kaspische zee, een mens in de ruimte te brengen". Doch „een der lanceerbuizen is ontploft, een is verdwenen in de ruimte en de andere twee misluk ten. De mensen gingen verloren", aldus dit bericht. Hogere premies voor mijnwerkers HEERLEN; 15-2. In zijn maandag in Heerlen gehouden besloten ver gadering heeft de mijnindustrieraad (M.I.Rmet de grootst mogelijke meerderheid besloten in beginsel de bijzondere premie voor het on dergrondse arbeiderspersoneel van f 1,50 per verrichte dienst te ver hogen tot f 2. De bijzonder'* premie voor de ondergrondse beambten zal eveneens met een derde worden verhoogd. Tevens werd besloten aan de bovengrondse arbeiders de in 1957 vastgestelde, doch niet go-*d gekeurde, bijzondere premie toe te kennen en deze met een vierde te verhogen, zodat de premie voor de bovengrondse arbeiders van acht tien jaar en ouder f 1.25 en voor de bovengrondse arbeiders beneden achttien jaar f 0,63 per verrichte 1 dienst bedraagt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1