Geheimzinnige duikboot nog steeds in Golfo Nuevo DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18719 miKZEESCHEHMEtlWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Argentijnse marine kreeg beschikking over dieptebommen BUENOS AIRES. 14-2. Schout bü nacht Clement, de Argentijnse mi nister van Marine, heeft zondag avond verklaard, dat de vijf Ar gentijnse oorlogsschepen en de vliegtuigen, die deel nemen aan de jacht op de onbekende duikboot - of duikboten - in de Golf van Nue vo, spoedig zullen trachten de loop der gebeurtenissen te verhaasten. Zaterdag heeft de Argentijnse marine de beschikking gekregen over diepzeebommen, die een uit werking tot op 250 meter diepte hebben. Tot dusver beschikte men over bommen die slechts tot 60 meter diepte werkten. Volgens peilingen bevindt de ge heimzinnige duikboot zich op een diepte van 200 meter op de bodem van de golf. Tengevolge van aan vallen van vliegtuigen van de Ar gentijnse marineluchtvaartdienst zou de schroef van een vaartuig beschadigd zijn. Twee duikboten? In een communiqué van de ma rine werd zaterdag gezegd, dat er zich tenminste twee duikboten in Makarios over Britse bases NICOSIA, 14-2. Aartsbisschop Makarios heeft zondagavond te Nicosia tegenover de pers ver klaard, dat er geen overeenstem ming over de kwestie van de Brit se bases op Cyprus mogelijk is, als de' Britten vasthouden aan hun eis dat zij daarvoor een opper vlakte van 300 vierkante km no dig hebben. Hij verklaarde dit naar aanleiding van berichten uit Londen, dat hij, naar men ver wachtte, genegen zou zijn meer grond beschikbaar te stellen dan 200 vierkante km. „Prinses Irene" te water gelaten VLISSINGEN, 13-2. Op de werf van de N.V. Koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissin- gen heeft mevrouw C. Mes-Peters de veerboot „prinses Irene", in aanbouw voor rekening van het provinciaal bestuur van Zeeland, te water gelaten. De „Prinses Bea- ne" is een zusterschip van de veer boot „Prinses Beatrix". De veer boot heeft een lengte .over alles van ruim 102 meter, een breedte van 18,45 meter en diepgang van 4,45 meter. Het draagvermogen is 580 ton. De veerboot kan 1500 pas sagiers vervoeren en heeft een rij- dek met een oppervlakte van 1164 vierkante meter, geschikt voor het vervoer van ongeveer 125 motor voertuigen. Direct toezicht van De Gaulle op Algerijnse Zaken PARIJS, 14-2. - President De Gaulle heeft zondag het directe toezicht op de Algerijnse zaken ge kregen door de vorming van een kernkabinet onder zijn leiding, dat zich met kwesties betreffende het Noordafrikaanse gebied bezig zal houden. In dit „comité voor Algerijnse za ken", dat op grond van de onlangs door het parlement verleende vol machten bij decreet is ingesteld, hebben voorts premier Debré, mi nister van Binnenlandse Zaken Chatenet en minister van Defensie Messmer zitting, terwijl de bijeen komsten ook zullen worden bijge woond door de algemeen gedele geerde in Algiers, Delouvrier, de secretaris-generaal voor Algerijnse zaken, Roger Morris, de Franse stafchef, generaal Ely, en de mili taire leider in Algerië, generaal Challe. Andere ministers en staats secretarissen kunnen woren uitge nodigd aan het overleg deel te ne men als er kwesties aan de orde komen die hun departement be treffen. Koningin teruggekeerd DEN HAAG, 13-2. H.M. de ko ningin is vandaag in Nederland teruggekeerd van een tiendaagse vakantie in Zwitserland. Vanmid dag om half vijf landde op Soes- terberg de militaire Dakota, waar mee de koningin van Geneve af de terugreis had gemaakt. de baai bevonden. Een blad in Bue nos Aires wist te melden, dat er drie duikboten van het zelfde type voor de ingang tot de baai koersten om de aandacht van de Argentijnse marine af te leiden. Deze duikbo ten zouden contact onderhouden met de duikboot of duikboten in de baai. In de Argentijnse hoofdstad wer den in het weekeinde pamfletten verspreid, waarin werd gezegd, dat „Sowjet-duikboten geen bedreiging voor de Argentijnse soevereiniteit vormen". De vlugschriften waren kennelijk afkomstig van de com munistische partij. De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft als zijn oordeel over de jacht in de Golf van Nuevo te kennen gegeven, dat de Argentij nen „alleen maar een heleboel vis zullen doden". Hij zei dit toen het vliegtuig waarmee hij van Cuba op vyeg was naar Oslo, een tussenlan ding maakte in Stephenville op New Foudland. Massale bijeenkomst over Lauwerszee LEEUWARDEN, 13-2. Tijdens een massale bijeenkomst in de Beurs te Leeuwarden, welke door enkele duizenden Friezen werd bijge woond, is vandaag een laatste be roep gedaan op de regering en volksvertegenwoordiging om de be slissing omtrent de afsluiting van de Lauwerszee niet uit te stellen en deze beslissing in gunstig? zin te doen uitvallen. Deze demonstratieve bijeenkomst, die was georganiseerd door het Actie-comité Lauwerszee, werd onder andere bijgewoond door d? vrijwel voltallige colleges van gedeputeerde staten van Groningen en Friesland, een aantal leden der Tweede Kamer en verscheidene burgemeesters. Nederlands meisje in Zwitserland dood aangetroffen LAUSANNE, 12-2. In de omge ving van Lausanne is het stoffelijk overschot gevonden van een 23-ja- rig Nederlands meisje, Eline Bos, febrikantendochter uit Eerbeek (gem. Brummen)) die in Lausanne in een vooraanstaand hotel een praktij ktijd doormaakte. Dit prak tische hotel-werk zou zij geduren de een jaar verrichten, en zij was op 15 december in Lausanne aan gekomen. Sedert 9 februari werd het meis je vermist. Vrijdag werd haar lijk gevonden, doch de politie heeft om trent het onderzoek nog geen na dere mededelingen willen doen. De doodsoorzaak is nog onbekend. De ouders van het meisje vertoefden met vakantie in Zwitserland en zijn onmiddellijk naar Lausanne ver trokken. AMSTERDAM. In afwachting van een definitieve verhoging der salarissen van het overheidsperso neel, waaromtrent nog geen over eenstemming tussen de regering en de vakcentrales is bereikt, stellen b. en w. van Amsterdam de ge meenteraad voor aan het gemeen- tepersoneel een voorlopige uitke ring-ineens toe te kennen over een periode van drie maanden cq. 13 weken berekend naar een salaris verhoging van vijf procent, als voorschot op genoemde verhoging. HAARLEM. Tijdens de zondag voor de vierde klasse van de afde ling Haarlem gespeelde voetbal wedstrijd E.H.S. 5V.V.H. 3 is de E.H.S.-speler J. Verhoeven plotse ling onwel geworden. Hij werd naar het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. Kort na aankomst aldaar is hij aan de ge volgen van een hartaanval over leden. De 'heer Verhoeven was 31 jaar en vader van vijf kinderen. De vaart van Zeeuwse patiënten met de „Henry Dunant" Er mogen meer zieken mee dan voorheen Honderd en vijf patiënten, in plaats van zeventig in voorgaande jaren, zullen medio mei e k. met het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" dwars door Neder land varen. Het was voor de kring Zeeland een verheugende mededeling, aldus kringsecretaris A. D. Constandse, toen een dezer dagen vanuit Den Haag het bericht kwam dat dit jaar 35 patiënten, als zijnde een halve bezetting, méér zijn toegewezen dan voorheen. Dit zal een niet onbe- j langrijke verlichting betekenen met betrekking tot de selectie welke scheepsarts dr. J. Stumphius te Vlissingen uit de talrijke opgaven te verrichten heeft. Van 9-14 mei gaan Zeeuwse - met patiënten van de Zuid-Hollandse eilanden (uit ieder gebied 35) - met in- en ontschepingen te Zijpe en Dordt naar Lekkerkerk, Maarssen, Alkmaar, Jutfaas en Alkmaar (te vens een bezoek aan Amsterdam en Rotterdam). Deze Zeeuwse pa tiënten zullen dan afkomstig zijn van Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland en oostelijk Zuid- Beveland. De bezetting van het ver plegend personeel (verpleegsters, helpsters en helpers uit de colon nes) zal voor het merendeel Zeeuws zijn, waaronder ook in ieder geval de scheepsarts. Van 16-21 mei gaan uitsluitend Zeeuwse patiënten uit het overige gedeelte van ons gewest een tocht maken naar Gorinchem, Lobith- Tolkamer, Nijmegen, Venlo (via het Maas- en Waalkanaal), Heus- den of Hedel en via Rotterdam naar Willemstad Als inschepings plaatsen zijn aangewezen Terneu- zen en Vlake, terwijl de ontsche ping slechts te Vlake plaats vindt. De bezetting van het verplegend personeel tijdens deze tocht is een specifiek Zeeuwse. Als scheepsarts zal wederom genoemde dokter Stumphius fungeren, terwijl voor de 5e keer zr de Kramer te Rotter- dan als hoofdverpleegster meegaat. PROTESTEN IN JAPAN EN GHANA TEGEN FRANSE KERNBOMPROEF TOKIO, 13-2. De Japanse raad tegen kernproeven heeft een ver klaring uitgegeven waarin kritiek op Frankrijk wordt geoefend we gens het tot ontploffing brengen van een kernbom De raad zegt, te zullen oproepen tot protestbetogin gen op maandag in geheel Japan. Volgens de Japanse raad kan de Franse kernproef andere landen met kernwapens er toe brengen de proeven te hervatten. Het Japanse persbureau Kyodo meldt, dat Japan naar verwachting zal protesteren bij de Franse rege ring. De voorzitter van de raad van Ghana voor kernontwapening heeft de Franse atoomproef een „wandaad" genoemd. Men denkt in Accra^ dat de ontploffing zal leiden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een klein lek kan een groot schip doen zinken. Een delegatie Schouwen-Duivelandse dames, o.l.v. mevr. Dijckmeester geb. Jvr. de Brauw bracht vorige week planten in het getroffen Tuin dorp. De damesgroep werd ontvangen door mevr. van Hall in de ambts woning van de burgemeester aan de Herengracht. In het midden op de voorgrond rechts mevr. van Hall, links mevr. Dyckmeester, te midden van een vrolijke groep. tot een ni?uwe golf van protestbe togingen in Ghana. Het Egyptische regeringsblad „Al Gomhoeria" schrijft, dat president de Gaullp, die een „Napoleon" wil zijn, niet een bom tot ontploffing heeft gebracht maar zichzelf. Het Indische lid van het Afri kaans-Aziatische secretariaat Ma- laviya, heeft verklaard, dat de ge schiedenis de Franse heersers „de ze misdaad" niet zal vergeven. Na de ontvangst begon in Tuindorp het uitdelen van de planten aan de bewoners der kale huizen. Voor de bloemenwagens was het een gezellig gedrang, om fleurige giften te bemachtigen. Een druilerige regen be sproeide het tafereel. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). Spoedii BELGIE EN KONGO economische" ronde-tafelconferentie in Brussel BRUSSEL, 14-2. Een Belgische woordvoerder heeft zondag te Brussel verklaard, dat naar men verwacht over enkele weken in de Belgische hoofdstad een tweede ronde-tafelconferentie zal worden gehouden, die geheel aan econo mische en financiële kwesties zal zijn gewijd. De huidige ronde-tafelconferen tie, die aan politieke kwesties is gewijd, hield zondag een speciale bijeenkomst voor de behandeling van een economisch rapport van minister Scheyven, die speciaal be last is met de economische en fi nanciële zaken van Kongo. Hij zei, dat dit land, gezien zijn enorme hoeveelheden grondstoffen, geen arm land is, maar dat het alle ken- Vertrek van Chinezen uit Indonesië DJAKARTA, 14-2 Meer dan dui zend Chinezen, de eerste groep van de 3000 4000 Chinezen die uit In donesië naar China wensen te re patriëren. zijn zaterdag aan boord van het Nederlandse schip „Tjitja- lengka" van de J.C.J.L. naar zuid- China vertrokken. Zij gingen, be laden met tassen en keukengereed schap, na afscheid te hebben geno men van wenende familieleden, on der geleide van gewapende politie agenten aan boord. Drie schepen die d? communistisch-Chinese re gering voor het vervoer van de Chinezen uit Indonesië naar China heeft gehuurd, liggen op de rede om nog ongeveer 2200 anderen te repatriëren. MILLINGEN. Zaterdag in de vroege ochtend is de 70-jarige landbouwer J. Vierboom uit Leuth voor zijn woning door een bestel auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat zich met zijn echtgenote naar de kerk wilde be geven, stak, van zijn hoeve komend, de weg over en heeft waarschijn lijk de naderende bestelauto niet In Martin, iif de Amerikaanse staat Tennessee, zijn zaterdag avond zes kinderen bij een brand om het loven gekomen. Te Fort Worth in Texas verloren vier be jaarden het leven door een brand, gezien. De chauffeur zag geen kanshetgeen zijn invloed heeft op de w die een pension in de as legde. I meer een aanrijding te voorkomen, verhouding tussen jeugdigen en grote uithuizigheid der ouders. merken van een onderontwikkeld gebied vertoont. Volgens hem zou Kongo zijn economische vooruit zichten aanzienlijk moeten verbe teren, wil het zijn bevolking, die nu dertien miljoen zielen telt maar die naar men verwacht, binnen tien of twintig jaar het dubbele aantal inwoners zal tellen, kunnen voeden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. Van het raadhuis te Oterleek en in de polder De Scher mer werd g?vlagd ter gelegenheid van het feit, dat de bijna negen tienjarige koe Annie 8 van de vee houder en veefokker P Korver het record van een melkgift van 100.000 kilogram had gehaald. ROTTERDAM. In diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam is een okapi geboren. Dit is voor het eerst in ons land, de vierde maal in Europa en voor de zesde keer ter wereld, dat een okapi in een die rentuin is geboren. AMSTERDAM. Op vrijdag 19 fe bruari a.s. zal van de werf van de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam het enkelschróef turbine-tankschip „Zaria" te water worden gelaten. Dit tankschip heeft een draagver mogen van 39 000 ton. Het is in aan bouw voor Shell Tankers N.V. VENLO. Te Siebengewald is de 72-jarige heer W. Hekerman gedood doordat hij werd aangereden door een personenauto, b?stuurd door de 26-jarige vertegenwoordiger H C. uit Boxmeer. Na de aanrijding sloeg de wagen over de kop en kwam in een sloot terecht. Bij onderzoek bleek,"dat C. sterk onder de invloed van sterk? drank verkeerde. De politie heeft hem ingesloten. DEN HAAG. Het London Sym phony Orchestra zal eind februari een tournee door Nederland maken. Tijdens deze tournee zuil ende eer ste twee concerten resp. in Amers foort (Grand Theatre) op 22 febru ari en in Haarlem (Gem. Concert gebouw) op 23 februari, geleid wor den door de jeugdige, Engelse diri gent Colin Davis. HEERENVEEN. In de haven in Heerenveen-noord is het vierjarig zoontje Marten van schipper H. de Jong over boord gevallen en ver dronken. Vermoedelijk is het kind ergens tegen aan g?vallen, want het had een blessure boven het oog. De vader, die uit het schip kwam, zag zijn zoontje in het water drij ven. UTRECHT In het Middenstands centrum, dat zich tijdens de voor- jaarsbsurs te Utrecht van 29 fe bruari tot en met 5 maart in hal C op het Croeselaanterrein bevindt, zullen dagelijks actuele midden standsvraagstukken worden behan deld. OUDERAVOND CHR. ULO-SCHOOL ZIERIKZEE De heer K. T. Postma sprak over: „O, die jeugd 'Op een vrijdag in het schoolge bouw aan het Kerkplein gehouden ouderavond, bestond gelegenheid contact op te nemen met de onder wijzers over de kind?ren0 waarvan een veelvuldig gebruik werd ge maakt. Een welkomstwoord werd ge sproken door het hoofd der school, de heer J. C. Spaans, die de hoop uitsprak een volgend jaar, de O" c in d-1 nieuwe school te kun nen mogen ontvangen. ue neer K. T. Postma sprak over het onderwerp: „O, die jeugd", een kreet die men - vooral in onze da gen - veel hoort. „Maar niet alleen in onze dagen", aldus spr„ vwant deze kreet is al zeer oud". Bij d? antieken komt men ook al derge lijke exclamaties tegen en Romein se schrijvers wijdden eveneens aan dacht aan de jeugd In Frankrijk werd rond 1860 ov?r de Parijse jeugd geschreven, alsof het einde van de natie vlakbij was. De heer Postma weer er op dat de kreet, „O, die jeugd", ontspruit aan de al gemeen menselijk? eigenschap, dat het jongere geslacht anders over vele dingen en het leven denkt dan het oudere geslacht. Snel veranderde wereld Overigens wees spreker er op dat d-> wereld wel zeer snel verandert, ouderen. Wie volhardt de jeugd te zien met ogen van 60 of 70 jaar geleden, maakt een kardinale fout en het is niet ten onrechte, dat de jeugd zich afvraagt: „wat hebben de ouderen er van gemaakt?" Zij wijzen op de wereldoorlogen, met alle ontzettende gevolgen. De jeugd wijst op de nagelaten erfenis van de vorige generatie; 'n verscheurd Europa, een voor blanken afg?slo- ten Afrika en Azië. Bovendien heeft de techniek de wereld in snel tem po veranderd. Vooral in de grote steden komt het lawaai in allerlei vorm de huizen binnen, hetgeen een funeste invloed heeft op de sfeer in het gezin. Want het huis toch, het eigenlijke (te)huis werkt op het kind karaktervormend. He laas zijn er talrijke bedreigingen van het gezin. Wil het goed zijn evenwel dan moet d-> sfeer in het gezin de wereldinvloeden opvan gen, want bovenal is het gezin (dient het gezin te zijn) een wijk plaats voor h'et kind Vooral dient aandacht geschon ken in de gezinnen aan de dienst der gebeden. Het systeem van: „nog even bidden", verwierp spr. Voor bidden en bijbel lezen moet tijd zijn en het ressorteert onder de verant woordelijkheid der ouders zich zo goed mogelijk te wijden aan hun taak en roeping in het gezin, tot eenmaal Christus w?derkomt. Wordt in deze zin het kind be schermd en voorbereid op de maat schappij, dan mag men het overig© zeker niet te somber zien, al dient ook sterk gewaakt tegen een to

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1