Vrouwen-delegatie Schouwen-Duiveland bedacht Tuindorpse gezinnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 5 salarisverhoging overheidspersoneel DONDERDAG 11 FEBRUARI 19G0 116e jaargang No. 18716 J 116e jaargang No. 18716 ZMmSfflWNIEUWSBOPE C i AbüNNÊMtNfEN ÉN ADVÉftTENri£5: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de V«0te, tel. 01110-2938 Bloemrijk accent in trieste sfeer Geste van eilandbevolking werd hogelijk gewaardeerd (Van onze redakteur) AMSTERDAM, 10-2. Een Schouwen-Duivelandse vrouwen-delegatie, bestaande uit 23 dames, heeft woensdag een bezoek gebracht aan Tuindorp-Oost- zaan, de getroffen stadswijk van Amsterdam, waar aarzelend het leven terugkeert na een ramp, die niet de heroïsche aspecten draagt van hetgeen Schouwen- Duiveland in 1953 wedervoer, maar die toch door en door triest moet worden genoemd, vooral nu de ge volgen zo schril en akelig duidelijk aan het licht treden. In de kille, kale, verfomfaaide en verregende sfeer van deze trieste februari-dag, hebben de dames toch een glimlach weten te toveren op de gezichten der mee geslaafde huismoeders in Tuindorp, door het persoonlijk overhandigen van een plant. IJverig ge assisteerd door Amsterdamse dames, hebben de vrouwen van Schouwen-Duiveland op deze trooste loze dag de spreuk inhoud gegeven: „Voor ieder ven ster weer een plant, van de vrouwen van Schouwen- Duiveland". Achter dit gebaar van innig medeleven en persoonlijke belangstelling, stond onzichtbaar, maar tastbaar, de bevolking van het gehele eiland, die „aan lijf en ziel" heeft ervaren wat bederf en verwoesting door het water betekenen. De delegatie stond onder leiding van mevr. Dyck- meester-geb. jvr. De Brauw, die op bijzonder inne mende en hartelijke wijze zich van een delicate taak heeft gekweten en „haar dames" voorging en bloem rijk introduceerde in de nog maar pas van water bevrijde hoofdstedelijke wijk. De reis naar Amsterdam heeft de dag gemaakt tot een van contras ten, daar de dames-delegatie een voortreffelijke ontvangst ten deel viel in de ambtswoning van bur gemeester mr. van Hall; het „Huis met de pilaren" aan de Heren gracht. Het was in deze rijke his- torisch° omgeving, snrekend van „Amstelredams glory", dat mevr. van Hall optrad als charmante en beminnelijke gastvrouw, die met een aantal andere prominente Am sterdamse dames de eilandelijke vrouwen-delegatie ontving met een ongekunstelde gastvrijheid en een innemende hartelijkheid. In één der ontvangstkamers werd een kopje koffie gepresenteerd door geüniformeerde stadsbodes, waar na in stijlvolle en rijk verlichte „salie de reception" mevr. van Hall de dames uit Schouwen-Duiveland een hartelijk welkom toeriep. Mevr. van Hall onderstreepte dat de rampen van toen en nu niet vergelijkbaar z|jn, maar dat neemt niet weg dat de Tuindorpse men sen er toch maar mee zitten en thans in trieste omstandigheden verkeren. Er is niet zo bijzonder veel aan dacht voor deze ramp in de lande en in een bepaald opzicht is dit ook wel weer begrijpelijk, aldus Am sterdams eerste vrouw. „Des te meer echter heeft ons de bloemen- actie van Schouwen-Duiveland ge troffen", zo vervolgde zij, waarna zij de delegatie en in haar de ge hele bevolking van Schouwen-Dui veland dankte voor dit zeer ge waardeerde gebaar. „Ik ben er ze ker van dat de Tuindorpse vrou wen dit goed zal doen", zo besloot zij. Naar Tuindorp Per bus werd hierna de rit naar Tuindorp gemaakt. Onderweg fun geerde de heer P. C. Besanger - nog altijd zeer Schouwen-Duive- land-minded - als gids en passeer de men de bekende - en voor velen zelfs vertrouwde - Amsterdamse punten. In Tuindorp werd het ge zelschap opgewacht in de „Bethel"- kerk, ingericht als wijkcentrum. Van hieruit waren deze dag ook de „uitgangen der bloemen", die in middels waren aangevoerd vanuit Aalsmeer. Zes en twintig honderd gezinnen zijn met een bloeiende plant gelukkig gemaakt en natuur lijk konden de Schouwse dames dit reuze-aantal niet geheel op eigen rekening schrijven. Vandaar de aanwezigheid van een wakkere schare Amsterdamse dames, die een hard werkend en uitdelend verlengstuk vormden van de da mes van het eiland. Leerlingen van de technische scholen waren inge schakeld. De bevoorrading ge schiedde met bakfietsen en zo liep deze uitdelerij als een erwtje van een plankje, hetgeen een pluim in houdt voor het organisatietalent van vrouwelijk Amsterdam, waar van één der op Tuindorp uitste kend ingeschoten vertegenwoor digsters was mevr. W. J. G. Gun- ters-Hoffman. Ontvangst in wijkcentrum In het wijkcentrum werd het woord gevoerd door mevr. Dijck- meester, die er op wees dat de Tuindorpse ramp Schouwen-Dui veland een groter schok heeft ge geven dan andere delen des lands „Hier aanwezig zijn dames uit plaatsen als Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Oosterland", zo zei zij, „die veel hebben meegemaakt en goed weten hoe treurig de chaos is, die 't water teweeg brengt en hoe moei lijk het is op de puinhopen een nieuw leven op te bouwen". Zij herinnerde aan vroeger tijden toen getroffenen helemaal alleen ston den tegenover een calamiteit en slechts de kleren konden redden die zij droegen. Hoe anders was het in 1953, toen het rampenfonds te hulp kwam. Dank zij het Rampen fonds heeft de bewoner van Schou wen-Duiveland weer de maat schappelijke positie herwonnen, die hij verloor. Mevr. Dijckmeester legde de nadruk op de waarde van het persoonlijk contakt en het ge zamenlijk dragen van het toege brachte leed. Zij herinnerde aan de door Am sterdam - binnen adoptief verband - aan het eiland verleende hulp. Ook toen hebben de vrouwen van het eiland aan het persoonlijk con takt zo veel gehad. Toen de repor tages kwamen over Tuindorp was het dan ook alsof de ramp weer in alle hevigheid was teruggekomen en de vraag rees: „wat te doen om te heloen?" De vrouwen beant woordden deze vraag op eigen wij ze en organiseerden de planten- actie. Niet zonder trots deelde spr. me de dat voor alle Tuindorpse gezin nen een plant beschikbaar gesteld kon worden. Zij dankte het bestuur van de veiling Aalsmeer voor de service en mw. van Hall voor de buitenge woon hartelijke ontvangst. Als stoffelijk blijk van waardering bood zij haar een cachet met le peltjes aan, voorzien van de wa pens van Schouwen en Duiveland. Mevr. Gunters-Hoffman werd be dacht met doosjes Zeeuwse babbe laars, die in de loop van de mid dag hun weg vonden naar de bloe men rondbrengende dames. In haar dankwoord betrok zij tenslotte de heer Besanger, want wat hii ovfranisperde was weer voortreffelijk, aldus m?vr. Dijck meester, wier toespraak grote in druk maakte op de aanwezigen. (Zie vervolg pag. 2) FRANSE REGERING TREFT ZUIVERINGS MAATREGELEN IN ALGERIE Eenheden burger-reservisten ontbonden PARIJS, 10-2. De Franse rege ring heeft woensdag een aantal zul- vcringsraaatregelen ten aanzien van Algerië getroffen. In de eerste plaats zijn de terri toriale eenheden, die bestaan uit burger-reservisten, die een belang rijke rol hebben gespeeld b|j de re cente rechtse revolte, ontbonden. Voorts zullen voor het einde van de lente kantonnale verkiezingen worden gehouden. De politie in Al gerië zal geheel worden gereorga niseerd en de psychologische dienst van het leger - het Vijfde bureau - wordt opgeheven. Deze besluiten zijn genomen op een vergadering van drie uur on der voorzitterschap van president De Gaulle. De drie ministers die het afgelopen weekeinde op bevel vari De Gaulle een onderzoek in Algiers hebben ingesteld - de mi nisters van Defensie, Messmer; Binnenlandse Zaken, Chatenet, en Justitie, Michelet - hebben op deze vergadering verslag uitgebracht De Nederlandse afvaardiging voor de Olympische winterspelen in Squaw Valley i« dinsdagavond van Schiphol vertrokken. Rampenfonds en Watersnoodcomité DEN HAAG, 10-2. Op de giro- nummers 957 en 786 van respectie velijk het Nationaal Rampenfonds l'e Den Haag en het Watersnoodco mité Amsterdam was tot vanmor gen een bedrag aanwezig van rond 2 077.480 gulden, waarbij echter be grepen zijn stortingen van gehou den Rode Kruis collectes tot een bedrag van ongeveer f 400.000. De collectes van het Nederlandsche Roode Kruis in 249 van de 440 af delingen beliepen f 828.159, zodat in totaal voor de slachtoffers van Tuindorp Oostzaan thans meer dan twee en een half miljoen gulden is geschonken. Poging tot protest betoging in Willemstad WILLEMSTAD, 10-2. Woensdag- morgen is op Curasao een poging gedaan tot het houden van een nieuwe protestbetoging. Tegen het einde van de ochtend verzamelden zich enkele tientallen mannen voor het postkantoor in het centrum van Willemstad, kennelijk met de be doeling wanordelijkheden te ver wekken. Een betoger verklaarde dat de bedoeling was te protesteren tegen het feit dat de bekladders van het standbeeld van de koningin zijn gearresteerd, doch dat toen in de verkiezingscampagne biljetten met de beeltenis van dr. Da Costa Go mez (de leider van de nationale volkspartij-oppositie) werden be smeurd, de politie niet optrad. De Zuidafrikaanse mijnramp DEN HAAG, 10-2. De directie van de rampmijn te Coalbrook in Zuid-Afrika, waar naar men aan neemt 435 mijnwerkers bij een in storting om het leven zijn geko men, heeft de weduwen van de slachtoffers meegedeeld, dat men zich zal blijven inspannen om de lijken te bergen. Het bergingswerk is echter uiterst gevaarlijk wegens de kans op nieuwe instortingen. Afgezien van liefdadigheidsuit keringen die de achtergebleven gezinnen uit acties in het gehele land zullen ontvangen, krijgen de gezinnen van de blanke slachtof fers een pensioen van hoogstens 33 pond sterling per maand en de ne gergezinnen een bedrag ineens dat hen 3 of 4 pond per maand zal op leveren. „Polaris" gelanceerd CAPE CANAVERAL (Floriada - V.S.), 10-2. Woensdag jl. is vanaf de lanceerbasis te Cape Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Polaris"-raket gelanceerd. De eerste indruk was, dat de lancering geslaagd is. Het tweede gedeelte van de raket ontbrandde een minuut na het afvuren óp de vereiste wijze. De acht meter lange raket, die bestemd is om vanaf onderzee boten te worden afgevuurd - die hiervoor niet aan de oppervlakte behoeven te komen - moet een af stand van ongeveer 1.440 kilometer afleggen. NIEUWS IN HET KORT n in Tanganjika hebben ongeveer 10.000 inheemse spoorwegarbeider, dinsdag het werk neergelegd om aan eisen voor hogere lonen en be tere arbeidsomstandigheden kracht bij te zetten. Drie provincies in het noorden en noordwesten van China hebben ernstig van droogte te lijden. Vol gens radio-Peking strijden ruim tien miljoen boeren een „verbeten strijd" om de oogst te beschermen In de provincie Hoenan is b.v. sinds oktober geen regen gevallen. In Sjensi is de toestand, volgens de boeren, in geen achttien jaar zo kritiek geweest. Gebruikmakend van haar nood- bevoegdheden, heeft het kabinet voorts bij decreet een wijziging van het wetboek van strafrecht goed gekeurd, die betrekking heeft op aanslagen op de binnenlandse en buitenlandse veiligheid van de staat. Kardinaal Stepinac overleden BELGRADO, 10-2. Aloysius kar dinaal Stepinac, de Rooms-katho- lnke primaat van Zuid Slavië, is woensdagmiddag in de pastorie van zijn geboortedorp Krasic bij Zagreb in Kroatië aan de gevolgen van een longontsteking overleden. Krasic was hem door de Zuidsla- vische autoriteiten als gedwongen verblijfplaats aangewezen nadat hij in 1946 op beschuldiging van colla boratie met de vijand tijdens de tweede wereldoorlog tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld, in november 1951 voorwaardelijk in vrijheid was gesteld. Ongeluk tijdens huwelijksreis VUGHT, 10-2. Het jonggehuwde echtpaar Harkx uit Vught is gis teren nabij Linz in Oostenrijk tij dens de huwelijksreis het slacht offer geworden van een verkeers ongeluk. Belden, de 27-jarige Wil helmus A J. M. Harkx en zijn even oude echtgenote Carla zijn in het ziekenhuis te Linz opgenomen, doch verkeren buiten levensgevaar Tussen de kleine plaatsjes Alk hoven en Schönering kwam de auto van het jonge paar in een sneeuw hoop terecht, waarna de wagen be gon te slingeren en met een tegen ligger, een vrachtauto, in botsing kwam. Beslissing over financiële bijstand droogteschade landbouw DEN HAAG, 10-2, Naar het A.N. P. verneemt heeft de regering thans een beslissing genomen over de fi nanciële bijstand aan door de droogte in 1959 zwaar getroffen landbouwbedrijven. Deze financiële steun, die van wege het uitzonderlijk karakter der droogteschade zal worden verleend, bedraagt maximaal 27.5 miljoen gulden De geldelijke tegemoetko ming, in de ernstige gevolgen van de droogte zal alleen en met in achtneming van een welstands- grens worden toegekend aan de zwaarst getroffen bedrijven. Over de door het landbouwbe drijf sleven zelf te bieden hulp ver neemt het A.N.P., dat de Stichting Hulpfonds Droogteschade Land bouw 1959, waarin, zoals bekend, de drie centrale landbouworgani saties, d$ drie landarbeidersbon den en het Landbouwschap samen werken, thans een verdeelschema Treeft opgesteld voor de zwaarst ge troffen gebieden Binnenkort zal op bescheiden schaal met de eerste uitkeringen uit het hulpfonds wor den begonnen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdagavond mee gedeeld dat er thans een niet-ge- identificeerd voorwerp om de aar de wentelt dat van Sowjet-oor- sprong kan zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De domheid plaatst zich op de voorgrond om gezien te worden, de levenswijsheid houdt zich op een afstand om te zien. DEN HAAG, 10-2. D? centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken is bijeen geweest onder voorzitterschap van prof. mr M. E. H. van Esveld en in aanwezigheid van de ministers van binnenlandse zaken en van fi nanciën en van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid ter bespreking van de salaris positie van het overheidspersoneel in het kad^r van de gedifferentieer de loonpolitiek. De regering heeft de centrales van overheidspersoneel het voor stel gedaan tot verhoging van de salarisbedragen voor het overheids personeel met vijf procent en tot verbetering van de overige finan ciële positie met één procent, waar onder begrepen de verwerking van de huurcompensatie 1957 in de sa larissen, hetgeen neerkomt op een totale verhoging van zes procent. Deze verhoging zou dienen in te gaan op 1 januari 1960, tenzij ach teraf zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de vernieuwing der CA.O.'s en loonregelingen in het bedrijfsleven voor genoemde datum zou liggen, In welk geval die datum bepalend zou zijn voor de maand waarin de verhoging zou ingaan. LOONSVERHOGING IN DE LANDBOUW DEN HAAG, 9-2. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft vandaag in principe besloten tot een loonsverhoging van vier procent in de akker- en wsidebouw en de veehouderij ingaande 1 april 1960. Tevens is besloten zich hier omtrent te wenden tot de minister van landbouw en visserij en de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid. Electronisclie leraar MOSKOU, 10-2. In de Sow- jet-Unie heeft men een robot vervaardigd, die taalonder wijs geeft. Hij controleert de mondelinge en schriftelijke antwoorden van de leerlin gen, telt de fouten, legt net zolang uit tot de leerling het begrepen heeft en weet pre cies te vertellen hoe het met de vorderingen van iedere leerling staat. Alleen zijn uitspraak is nog niet best. De ontwerpers werken nu aan een robot, die ook de uitspraak van vreemde talen perfect beheerst. Boven het midden-westen dei- Verenigde Staten heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, die 22 men senlevens heeft gevergd. De politie te Birmingham heeft woensdagavond laat een 25-jarige Ierse bouwvakarbeider uit War rington, in het noordwesten van Engeland, aangehouden, beschul digd van moord op de 29-jarige Stephanie Baird, wier verminkt lijk twee dagen voor Kerstmis in haar kamer werd gevonden. Nieuwe „Regionale c.a.o. kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen" goedgekeurd DEN HAAG, 10-2. Het college van Rijksbemiddelaars heeft van daag de regeling der lonen en ar beidsvoorwaarden goedgekeurd, zoals die zijn vastgelegd in de nieuwe „regionale C.A.O. kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen". De nieuwe C.A.O. die loopt tot 1 april 1962, houdt onder meer in, dat de arbeiders in de desbetref fende vijf bedrijven, een loonsver hoging van zes cent per uur ont vangen, met terugwerkende kracht van 1 augustus 1959 af, waarbij de huurcompensatie van f 2,10 per week vervalt. Een nieuwe loons verhoging van eveneens zes cent per uur zal worden gegeven met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960. De bestaande bijzondere premies worden van veertien op zestien, en van zestien en een half op acht tien gebracht, terwijl die van 20 procent ongewijzigd blijven. Bij twee der bedrijven worden de bij zondere premies met gemiddeld twee procent verhoogd. Voorts zullen de werkgevers per jaar en per werknemer gemiddeld tenminste twee procent van het jaar-inkomen ter beschikking stel len voor bezitsvormende maatrege len. In die gevallen, zo is voorts vastgelegd, waarin geen twee com- pensatveuren worden betaald aan de werknemer van de semi-conti- nudiensten, zullen deze voortaan I wel worden uitbetaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1