Jhr mr A. F. G. de Gasembroot stelde zuiverings installatie te Dreischnr in gebruik Mevr. S. C. de Gasembroot geb. baronesse v. opende nieowe school te Dreischor d. Feltz „Vergissingen" Het bouquet was best" Eerste installatie naar systeem Pasveer in Zeeland (Van onze redakteur) DREISCHOR, 8-2. „Het bouquet was best, het was reukloos", zo sprak de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, maandagmiddag btf gelegenheid van de officiële inge bruikstelling van de rioolzuivcringsinstallatie te Dreischor. Het „reukloze bouquet" had uiteraard betrekking op het gezuiverde water, dat geen geur meer bleek te verspreiden, zoals de commissaris zelf even tevoren had geconstateerd, toen hem op het terrein van de in stallatie, bulten de kom der gemeente, een peilglas met een monster water plus bezinkingsvlokken werd getoond. Na deze „reukproef" spoedde de commissaris zich naar het bedienings huisje van de installatie en stelde hem in werking. De rotor begon vlijtig vies water door te draaien en door de grote, stevig beschoeide watersloot begon het water te stromen. Het was nogal een spektakulair gezicht, ook al verfde de vrieskoude op deze wintermiddag de gezichten der aanwezigen paarsachtig, maar wat wil men, zo in de open vlakte buiten de kom van Dreischor. Dreischor heeft dus zijn zuive ringsinstallatie. Maar niet „zomaar één". Het is een installatie naar de methode-Pasveer, een versimpeld systeem, dat feitelijk bestaat uit het middenstuk van een „gewone" zui veringsinstallatie, maar dan met opgevoerd rendement. Het hele eiereten van de zuivering bestaat uit een royale zuurstofgift aan het bedorven water, waardoor een bio logische reiniging in gang wordt gezet. Als „beluchtingstank" moet worden gezien de sloot, maar ook alweer niet zo maar een sloot, maar een vijverachtige waterloop, die langs de oevers efficiënt is bevei ligd. De commissaris was kennelijk in genomen met deze installatie, want gemaakt naar het systeem-Pasveer had hij er nog geen kennis van kun nen nemen. Dit was - zoals hij mededeelde - dan ook de reden dat hij „ja" zei, toen hem de uitnodi ging bereikte de installatie in ge bruik te willen stellen. „Feitelijk immers ben ik al te vaak op Dreischor geweest en het accepteren van de invitatie was op het nippertje", zo verklaarde hij. Jhr. mr. de Casembroot „deed" Dreischor voor de vijfde maal sinds de ramp „en natuurlijk moet ik de bezoeken eerlijk over de verschil lende gemeenten verdelen", zo lichtte hij verder toe. Ook andere gemeenten De commissaris vertrouwde dat andere gemeenten in Zeeland Drei schor - dat de primeur heeft van de installatie Pasveer - zullen vol gen. Hij feliciteerde dr. ir. A. Pas veer met zijn vinding en hoopte dat de installatie goed zal voldoen. In zijn felicitatiewoord betrok hij uiteraard de gemeente Drëischor en het polderbestuur van Schou- wen-Duiveland, vertegenwoordigd door de heren dijkgraaf A. M. Ge luk en de gezworene voor Drei schor, de heer Goemans. Tevoren had burgemeester Ver meulen de genodigden verwelkomd inzonderheid de commissaris en echtgenote, de directeur van het T.N.O. prof. Baas, die waardevolle wetenschappelijke adviezen gaf, de vertegenwoordigers van het R.I. Z.A., de heer A. J. Argelo, direc teur van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" en de heer W. J. Verjaal, de aannemer. Gemeentelijk rioleringsplan De burgemeester herinnerde aan het rioleringsplan der gemeente, dat in de periode 1955-1958 werd uitgevoerd. Gepraat werd destijds over een gewone zuiveringsinstal latie, maar deze kwam voor Drei schor veel te duur. Via het Poly technisch Tijdschrift werd men ge attendeerd op de methode-Pasveer. De raad bekeek een dergelijke in stallatie te Voorschoten en de er varingen daar waren zeer gunstig. Een samenspel volgde tussen Cen trale Dienst, T.N.O. en R.I.Z.A. en op 14 juli 1959 volgde de aanbe steding. Voor rond f 45000,- werd de heer Verjaal bouwer. Ideale installatie Dr. ir. A. Pasveer gaf een uitvoe rige technische uiteenzetting over zijn systeem, dat ook elders in het land en in het buitenland toepas sing Vond. Elementaire onderdelen van de installatie zijn het pomp huis je, de rotor en de elektroden in de beluchtingstank. Voor een klei ne gemeente is een dergelijke in- Vaststelling minimum exportprijzen gladiolenknollen Kostprijsberekening door L.E.I. opgesteld DEN HAAG, 8-2. Op schriftelijke vragen van de heer Vredeling (P.v. d.A.) over de vaststelling van de minimum-exportprijs voor gladio len heeft de heer Marijnen, minis ter van landbouw en visserij het volgende geantwoord: De export prijzen voor gladiolenknollen wor den vastgesteld in een verordening van het produktschap voor sierge wassen, dat hierover tevoren het advies inwint van de Nederlandse Gladiolenvereniging, die zowel te lers als handelaren omvat. De minimumprijzen hebben ten doel prijsbederf in de exporthandel en invoerbelemmerende maatrege len in de importlanden te voorko men. Zij worden vastgesteld op een zodanig peil, dat naar ver wachting dit doel zoveel mogelijk wordt bereikt. Totdusverre waren dan ook voor de vast te stellen prijzen vooral de vooruitzichten voor de produktie en voor de afzet mogelijkheden, waarbij het ge wenste prijspeil in de importeren de landen tevens in aanmerking werd genomen, maatgevend. Het Landbouw-Economisch In stituut heeft in 1959 een kostprijs berekening voor gladiolenknollen opgesteld, welke momenteel bij het produktschap voor siergewassen in studie is. De voorlopige indruk is, dat op grond van deze berekenin gen vast te stellen minimumprij zen slechts in geringe mate zouden afwijken van de thans geldende. Uit het voorgaande blijkt, dat een redelijke verhouding bestaat tussen de minimumexportprijs en de telerskostprijs. Doordat echter de teelt van gladiolen geheel vrij is, wordt de opbrengstprijs van de teler geheel bepaald door vraag en aanbod. De huidige telersprijs is sterk beïnvloed door de grote teelt uitbreiding in het afgelopen sei zoen, die weer een gevolg was van de gunstige telersprijzen van het daaraan voorafgaande jaar. stallatie ideaal en de wijze van zuivering doet niet onder voor welke andere installatie ook. Het woord werd verder nog ge voerd door de heer Kuyper van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, die vooral doelde op de gunstige ligging van de instal latie buiten de kom, zoals het R.I. Z.A. dit graag ziet. Wethouder de Winkel uit de adoptiegemeente Renkum stond verbaasd over het vele wat te Drei schor na de ramp is tot stand ge komen. Hij somde enkele moeilijk heden op van de eigen gemeente en maakte de schertsende opmer king, dat de tijd rijp wordt dat Dreischor Renkum gaat adopteren. Hij bracht namens de gemeente Renkum zijn felicitaties uit en hoopte dat de installatie zal mogen dienen tot heil van de burgerij. NOORDGOUWE Uitbreiding „uniformen-comité" Naar wij vernemen is het meer genoemde „Comité Kort", gevormd i v.m. de viering in 1960 van het 50-jarig bestaan van de plaatselij ke muziekvereniging „Con Amore" te Noordgouwe, thans als volgt sa mengesteld: de dames A. G. Bruin- van der Lingen, T. H Geluk- Delst, J. K. van den Bos-van den Berge, M. P. Ketting-Koopman, J. N. Koopman-van Vossen, E. A. O. Vis-Hendrikse en M. P. van Vos- sen-Hogerheide en de heren: J A. C. Blom,, A P. Kort, J. A. Rotte en A. C. Visser. Het nut van verjaardagsvisites zit in de mogelijkheid- te uiten hoe goed, vriendelijk, innemend en sympathiek men de jarige vindt, maar ook in de kans een „sterk verhaal" op te tekenen. Hier zijn er twee, kersvers opgetekend, ver schillend, maar geënt op dezelfde stam. Achter dat monumentale woord „industrie" gaat ook wel eens wat leuks schuil, zoals bv. de dolle mid dag die men had bij een (verschrik kelijk) groot bedrijf te Eindhoven op een bepaalde afdeling. Het werk wilde daar een keer niet vlotten en de bureaumensen gingen gekke dingen doen. Ze stoeiden een beet je. Ze klommen op stoelen, ze hin gen witte jasschorten aan de lam pen. Een van hen was daar mee bezig, toen een onbekende man door het raam keek. Het was een ■nieuwsgierige en pottekijkers wa ren niet gewenst. Een man, staande op een tafel wilde dit de onbekende kijker even bij brengen en trok een enorm lange neus, in de tra ditionele stijl met de duim op de neuspunt en twee gespreide handen voor dit belangrijke gezichtsonder deel. De kijkende man trok zich te rug, maar even later kwam er een telefoontje. De kijkende man bleek de hoogste directiechef op één na. Ontzettende gevolgen, maar de zaak is gesust, met het excuus: „ik kende U echt niet". Bij een legeronderdeel hanteerde men het flauwe grapje elkaar te telefoneren in de geest van: „ja, korporaal, U spreekt met de com mandant". Daarna kwam er een berg flauwe kul, maar het werd weldra te gewoon. Op een keer bel de de commandant werkelijk en een soldaat meldde zich. Na het: „U spreekt met de commandant", zei de soldaat letterlijk: ,jzo als U de commandant bent, neem dan je fietsje maar en kom hier naar toe". Daar heeft een lekkere berg herrie over gezwaaid, maar de soldaat heeft het grapje mogen toelichten en toen moest de commandant er zelf hard om lachen. Gelukkig, 't was een goeie. EILANDMAN. Geslaagde uitvoering Herv. kerkkoor te Dreischor Opvoering van toneelspel viel ln de smaak Vorige week vrijdagavond gaf het Nederlands Hervormd .Kerkkoor haar uitvoering in het Dorpshuis. De vele aanwezigen werden wel kom geheten door de plaatselijke predikant, ds. Duyvendak, die de avond opende met gebed en het le zen van een gedeelte uit de bijbel. Het programma bestond, zoals gewoonlijk, uit 2 gedeelten. Voor de pauze werden onder leiding van de directeur, de heer K. W. Ever wijn uit Zonnemaire, een 9-tal lie deren gezongen. Het koor begon met Gezang 127 vers 1 en 4, waar na volgde De Heilige Stad, dat voortreffelijk werd gezongen. Ook de volgende nummers, Van een meisje en een schipper, Zondags lied eens herders, Avondstemming, De kerkklok en het Schotse opwek kingslied, hadden de nodige aan dacht van het publiek. Tot slot werd voor de pauze ten gehore ge bracht Zalig zijn zij, die geloven. Toneelspel Hierna volgde het toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Drie jaren gingen voorbij", door H. Frieling. Dit stuk speelde zich af in het ge zin van de brandstoffenhandelaar Herbert Bentum, wiens jongste zoon emigreert naar Amerika. Na 3 jaren keert hij terug, doch is te leurgesteld, omdat hij alles zo ver anderd terugvindt. Vele moeilijk heden moeten nu worden opgelost, waarna een heppy end volgt. De 4 dames en 6 heren hebben dit stuk uitstekend vertolkt, de rolleh wa ren in goede handen. Met grote aandacht hebben de aanwezigen het vertoonde spel gevolgd. Tot slot zong het koor nog ge zang 281 en het Wilhelmus. Ds. Duyvendak sprak een dankwoord voor deze geslaagde avond en sloot met gebed. HAAMSTEDE Filmavond Bijbelgenootschap Heden (dinsdag) wordt een film avond gehouden van het Ned. Bij belgenootschap. De bijeenkomst vindt plaats in de winterkerk en dus niet in het Ger. Jeugdgebouw, zoals aanvankelijk gemeld. In .het Ger. Jeugdgebouw vindt morgen (woensdag) een vergade ring plaats van de N.C.V.B.-afde- ling. DREISCHOR De nieuwe o.l.-school Onder d? talrijke bloemstukken, aangeboden bij gelegenheid van de opening der nieuwe o.l-school be vonden zich die van de oudercom missie, van de gemeente Renkum, de aannemers en van een der leer lingen, een geste waarover burge meester A. Vermeulen zijn voldoe ning uitsprak. De afdeling Schou- wen-Duiveland van de Nederland se Onderwijzers Vereniging schonk een schilderij, dat een plaatsje in de personeelskamer heeft gevon den. Het schilderij werd vervaar digd door de heer G. H. Breetvelt te Zierikzee en betreft een Zierik- zee's stadsgezicht. Een apart woord van dank op de openingsdag kreeg ce districtsopzichter van de Cen trale Dienst de heer F. Schuiling, die toezicht hield op de bouw van de school, waardoor een dagelijkse opzichter kon worden uitgespaard, naar de burgemeester mededeelde. Als stoffelijk blijk van waardering voor zijn met veel ambitie verichte werk, werd hem een boekebon aan geboden. Scheepvaartberichten Bengalen, 8/2 te Rastanura. Kryptos (t.), pass. 8/2 Port Said naar Thameshaven. Langkoeas, 9/2 te Suez. Limburg, 8/2 van Akaba, 10/2 te Djeddah vernacht. Tegelberg, 7/2 van Penang naar Mauritius. Vivipara (t.), 9/2 te Suez. DRACHTEN. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Drach ten twee eenkamerwoningen vrij wel geheel in de as gelegd. De be woners, respectievelijk de families R. Jager en D. Spek, konden zich slechts met veel moeite in veilig heid stellen. Van de inboedels is praktisch niets gered. Nummer één van de twee plechtigheden Jeugd der gemeente in inspirerende omgeving (Van onze redakteur) DREISCHOR, 8-2. De gemeente Dreischor heeft maandag twee (zij het zeer ongelijksoortige) vliegen in één klap geslagen. De echtgenote van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot-geb. baronesse Van der Feltz, opende officieel de nieuw gebouwde openbare lagere school, terwijl de commissaris zelf - weinig uren nadien - de buiten de kom der gemeente gebouwde rioolzuiverings installatie naar het systeem-Pasveer in gebruik stelde. Gelukkige jeugd, als gevolg hiervan, te Dreischor („En wij voelen ons op heden, als een prins of een prinses', zo zong de blijde kinderschaar na opening van de nieuwe school) en ook gelukkige burgers, die van een onwelriekend en bijzonder lastig probleem werden bevrijd en - wat betreft het eerste evenement - uiteraard delen in de vreugde van de jeugd. Voordat mevr. De Casembroot het terrein van de school betrad, werd haar bij -het hek een ruiker bloe men aangeboden door de 13-jarige Ina van Maanen, oudste leerlinge van de school. Bij de ingang stond de jongste leerlinge de 6-jarige Willy v. d. Zande, al gereed met een kussentje, waarop de sleutel lag van de schooldeur, waardoor mevr. De Casembroot als eerste het schoolgebouw binnenging. Over het toegangspad vond zij haar weg naar de deur langs rijen schoolkinderen, die zich kort nadien opstelden in de gang en op vokale wijze uiting ga ven aan hun vreugde over de nieuwe school, met een inslaand gelegenheidslied op de pittige wijs van: „Makkers, wie gaat mee naar buiten', gezongen o.l.v. het hoofd der school, de heer M. van Immer zeel. Presentje voor mevrouw De Casembroot Sprekend tot de genodigden, in de hall der school, bracht burge meester A. Vermeulen dank aan mevr. De Casembroot voor de door haar betoonde welwillendheid om de school te openen. Als herinne ring bood hij haar een tegeltje aan waarop het wapen van Dreischor, met de drie schaapjes. De burge meester typeerde het gebouw als een der mooiste scholen in Zeeland en was zeker van een frisse aanpak van het onderwijs in dit nieuwe ge bouw. Hij dankte de jeugd voor de DE VAL VAN BARRANCA 50. Op het moment dat de beer zich op de overeind krabbelende zigeuner wil storten, weet Aram de halsband te grijpen. Een ogen blik staat de reusachtige beer stil, wiegend op de achterpoten, de kleine dichtbijeenstaande oogjes op zijn nieuwe tegenstander ge richt. Een dof, hees gegrom klinkt uit de half geopende muil. Dan, als hij ziet dat de zigeuner buiten onmiddellijk gevaar is, springt Aram haastig achteruit, de halsband loslatend. Brullend stort de beer naar voren, zijn machtige klauw schiet rakelings over de bliksemsnel ineengedoken Aram heen. Dan stoot Aram toe, rh&ar met een snelheid die verrassend is voor een zo log dier, slaat hét dier ten tweede male de poot naar voren. Aram voelt de lange nagels door zijn kleren rijten, zijn zwaard glijdt af op de dikke pels van het dier, waardoor hij voorover tuimelt Reeds is de beer boven hem.Hij voelt de hete adem in zijn nekDan treft de klauw hem ten derde male, nu op de schouder en Aram stort voorover op het bospad vokale bijdrage en vroeg haar me dewerking de school netjes te hou den. Teruggaande in het verleden maakte de burgemeester een ver gelijking met het onderwijs in vroeger tijd. Ziende op deze nieuwe fraaie school, was spreker van me ning dat de ouderen in hun jeugd op dit gebied veel tekort zijn ge komen. „Een wonder" Mevr. De Casembroot haakte in op de drie schapen, die het wapen van Dreischor sieren en citeerde het toepasselijk spreekwoord: „Als er één schaap over de dam is daarbij doelend op de toezegging van haar echtgenoot de zuiverings installatie in gebruik te stellen, waarna zij volgde met inwilliging van het verzoek tot opening van de nieuwe school. Het deed haar groot genoegen zulks te hebben mogen doen. Mevr. De Casembroot ver wees tenslotte alweer naar een nieuw evenement te Dreischor, nl. het komend jubileum van de mu ziekvereniging. Zij hoopte dat de scholieren in de toekomst de gele deren der vereniging zullen ver sterken. In het algemeen ziende op hetgeen van Dreischor na de ramp geworden is, sprak zij van een won der. Taak van cultuuroverdracht De inspecteur van het Lager On derwijs, mr. L. G. Wolf, zag geen ander verband tussen de twee plechtigheden van de dag, dan het feit dat „school" en „riool" op el kaar rijmen. Hij noemde het be langrijk dat school en kerk in een dora&gemeenschap, centraal staan en^i^peerde de opvoeding - ook in schoolverband - als een taak van cultuuroverdracht. Weliswaar staan de onderwijzers hierbij voor een zware, maar ook voor een rijke taak, die des te beter tot zijn recht zal komen in deze inspiratieve om geving, aldus mr. Wolf. De aannemer, de heer M. Slager - mede sprekend namens de onder aannemers - zeide wel te kunnen bouwen, maar niet te kunnen pra ten. Hij beperkte zich tot de op merking, dat de bouw in goede sa menwerking tot stand is kunnen komen en prees de vlotte betaling. Het hoofd der school, de heer v. Immerzeel, herinnerde nog eens aan de toestand in de oude school, waarin het vocht langs de muren droop. Hü deed een beroep op de jeugd de nieuwe school netjes te houden en sprak de hoop uit dat in de school jeugd zal worden klaar gemaakt die straks iets in de maat schappij zal betekenen. De aanwezigen maakten hierna een rondgang door het gebouw, in de lokalen waarvan de leerlingen reeds hun plaatsje hadden inge nomen. Tevoren had burgemeester Ver meulen de genodigden verwelkomd, o.w. zich verder bevonden de heer J. J. van Voorst van het architec tenbureau Wesselo v. Voorst, de wethouders der gemeente, de heren Klaasse en Moermond, de leden van de oudercommissie en de schoolarts de heer A. J. Schil stra. Spreker herinnerde aan het voorlopig her stel na de ramp van de oude school, waarvoor in 1955 een restauratie plan werd opgesteld, dat evenwel te duur kwam. In maart 1958 viel toen het besluit tot bouw van een nieuwe school. In december van hetzelfde jaar volgde de aanbeste ding. Op het terrein is nog ruimte gereserveerd voor een gymnastiek lokaal en een kleuterschool. Het gebouw Het schoolgebouw bestaat feite lijk uit twee gedeelten, gescheiden door een middenstuk. Het is een drielokalig gebouw, verder voor zien van een hall, een ruime gang, een hoofdenkamer en toiletten. In het linkergedeelte bevinden zich twee lokalen. Het andere lokaal is ondergebracht in het rechtse deel. De school ademt een sfeer van fris heid en zuiverheid en de zon kan er van alle kanten binnentreden, zodat, in vergelijking met de oude toestand, van een spektakulaire verbetering kan worden gesproken, die het onderwijs ter plaatse niet weinig ten goede komen zal. De leverancier der schoolmeube- len schonk een hangklok voor het gebouw. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje NICOLAAS JACOBUS J. v. d. SLIKKE A. v. d. SLIKKE-KIK en kinderen Renesse, 7 februari 1960 Moolweg 8 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een ge duldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde man, vader, be huwd- en grootvader, de heer HENDRIK KOK in de ouderdom van 88 jaar en 9 maanden Bruinisse: W. KOK-NOOTEBOOM Rotterdam: J. H. KOK C. KOK-DE VRIJ Dordrecht: I. M. BOOT-KOK J. J. BOOT Bruinisse: C. KOK M. C. KOK-BOOGERT H. KOK P. M. KOK- LAMBRECHTSE Wed. K. DE WAAL-KOK M. J. KIK-KOK J. L. KIK En kleinkinderen Bruinisse, 7 februari 1960 Kerkplein 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3