parachute i toü I pindakaas Dagboek van een Pools Joods jongetje gevonden Getuigenis van lijdensweg onder nazi-regime WARSCHAU, 9-2. In maart 1940, twee jaar voordat Anne Frank be gon aan haar dagboek, is een 12- jarlg Pools Joods jongetje, het zoontje van de Joodse melkboer van Krajno in het gebied van Kielce, aan zijn dagboek begonnen. Van maart tot 1 juni 1942, de dag waarop het jongetje, David Rubeni- witsj, en met hem het gehele gezin van de melkboer, naar een Duits vernietigingskamp werd gedepor teerd, heelt hjj eraan gewerkt. De vijf schriften, waarin David zijn dagboek heeft geschreven, zijn enige maanden geleden op de zol der van een huis te Krajno gevon- den. De Poolse pers heeft maandag ge deelten van dit dagboek gepubli ceerd. Het eindigt met de terugkeer van de vader in het gezin, die en kele weken tevoren in een werk kamp was opgesloten. De gehele familie was verheugd en wist niet dat vaders terugkeer het voorspel was van het vertrek naar het ver nietigingskamp. Protest van de Cura<;aose partijen tegen „bevoogding" WILLEMSTAD, 6-2. De samen werkende partijen op Curasao NVP-COP-CVU hebben na een vergadering van de Curagaose eilandsraad - de oerste vergadering sinds de afkondiging van de alge mene maatregel van rijksbestuur van 30 januari jl., waarbij de be voegdheden van het bestuurscol lege op Curasao in handen werden gesteld van de gezaghebber - een telegram gezonden aan de Neder landse premier, prof. de Quaay, waarin zij protesteren tegen „de koloniale bevoogding" en een „de mocratische beslechting van de ge rezen moeilijkheden" vragen. De samenwerkende partijen wijzen er in hun telegram op, dat alle voor stellen, die eerd?r waren gedaan door de thans afgezette gedepu teerden, thans door de eilandsraad zijn aangenomen, terwijl de DP/ KVP-meerderheid in de raad die voorstellen destijds had verworpen. Beveiligingsmaatregelen voor Tuindorp AMSTERDAM, 6-2. B. en w. van Amsterdam hebben opdracht gege ven tot het rnet spoed aanleggen van een slaperdijk dwars door de Noorder IJ-polder, direct ten wes ten van Tuindorp-Oostzaan, tussen de Oostzanderdijk en de voormalige baggerw?rkplaats langs het Noord zeekanaal. Ondanks het feit dat na het dich ten van de dijk langs zij kanaal H geen enkel gebrek aan het dijkli- chaam is geconstateerd, achten b. en w. de aanleg van de slaperdijk wenselijk omdat de oorzaak van de dijkdoorbraak nog niet bekend is. Bezwaren van midden stand tegen wetsontwerp huurwet DEN HAAG, 8-2. Het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt ernstige bezwaren te heb ben tegen het door de regering in gediende wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. In dit wetsontwerp komen niet alleen maatregelen ter verhoging van de huurprijs voor, maar ook zal de huurbescherming niet langer van toepassing zijn op ongebouwd onroerend goed, terwijl tevens de mogelijkheid geschapen wordt tot liberalisatie van het huurbeleid Een gefundeerd oordeel, of het ver antwoord is tot liberalisatie van huurprijs en huurbescherming voor bedrijfsruimten te komen, kan vol gens het verbond eerst worden ge geven, nadat de commissie Hou wing rapport heeft uitgebracht. De nu aangekondigde maatregel loopt naar het oordeel van het verbond vooruit op het hierover door deze staatscommissie uit te brengen advies. NIEUWS IN HET KORT Met een gewicht van slechts 319 gram is zaterdag te Des Moines in de Amerikaanse staat Iowa een baby geboren. Het jongetje leeft nog en wordt beschouwd als het kleinste levend geboren kind. b Franse militaire autoriteiten hebben maandagavond te Algiers bekend gemaakt dat in de week van 30 januari tot 5 februari 520 mohamedaanse opstandelingen bui ten gevecht zijn gesteld. De Argentijnse havenarbeiders zijn, voor de derde maal in één maand tijds, in staking gegaan om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De staking zal drie dagen duren. Per 1 april zal Wenen een lucht- verbinding krijgen met Klagenfurt, Innsbruck en Salzburg, doordat de toestellen op de lijnen naar resp. Rome, Zurich en Frankfort in ge noemde steden een tussenlanding zullen gaan maken. De vijf schriften zijn een getui genis van de lijdensweg van de loodse gemeenschap in Polen on der het nazi-regime. De toon van het gehele relaas is sober, de woordkeus is eenvoudig en de zinnen zijn kort. Ondanks alle terreur waarvan David mel ding maakt, komt er in het dag boek geen woord van haat voor. Weer bekladding in Willemstad WILLEMSTAD, Curasao, 8-2. Maandagmorgen vroeg Is in Wil lemstad, Curagao, weer een geval van beeldbesmeuring ontdekt. Het was ditmaal de plaquette op een muur van het fort Amsterdam aan het Gouvernementsplein (aan de voet van het gouvernementspaleis) ter herdenking van de afschaffing van de slavernij door koning Wil lem de Derde. De politie is er in geslaagd de vermoedelijke dader - een man ge naamd Coster - enkele uren na de ontdekking van zijn bed te lichten. Er werden bij hem kleren gevonden met dezelfde rode verfstof als die op de plaquette. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Geruch ten, die door de politie niet zijn be vestigd of ontkend, zeggen dat de man ook lid is van een oppositie partij. De gezaghebber van het eiland gebied Curasao gaf maandagmor gen tijdens een bijeenkomst met de pers een verklaring uit, waarin hij nogmaals bevestigde dat uit onder zoek is gebleken dat het plan voor dit soort incidenten tevoren nauw keurig beraamd was. Marathon-wandelingen in Groot-Brittannië LONDEN, 8-2. De exploitant van grote Britse vakantiekampen, Billy Butlin, heeft maandagavond plan nen bekendgemaakt voor een wan delwedstrijd over 1.700 kilometer. De wedstrijd zou gaan van John O'Groats in het noordoosten van Schotland naar Kaap Land's End in het zuidwesten van Engeland. De route is die welke dr. Barbara Moore onlangs heeft afgelegd. Butlin zei 50.000 gulden voor prijzen beschikbaar te zullen stel len. Hij verwacht duizenden deel nemers. Wereldraad van Kerken over kernproeven BUENOS AIRES, 8-2. Het be- stuur van de Wereldraad van Ker ken, dat twee maal per jaar bijeen komt, is maandagavond beraadsla gingen te Buenos Aires begonnen, waarop zal worden gesproken over de proefnemingen met kernwapens en de betrekkingen met de R.K. en de Russisch-Orthodoxe Kerk. b De Amerikaan Lincoln Rock well, die in Arlington (Virginië) een nazi-partij heeft opgericht, is ont slagen als kapitein-luitenant ter zee van de marine-reserve. Het motorschip „Koningin Wil- helmina" van de Stoomvaartmij. „Zeeland" heeft zijn eerste reis volbracht, Ingezonden mededeling GRATIS^ r HÈ :y:ï'y&:# I Tussen Nieuwe' Kerk en koninklijk paleis aan de voet van de Nieuwe Kerk in Amsterdam is een semi-permanente steenhouwerswerkplaats' ingericht, waar de zandstenen ornamenten welke voor de restauratie van de Nieuwe Kerk worden gebruikt, gehouwen worden. De bewer king van de steenblokken geschiedt nog geheel met de hand. TWEE NAMEN GEKOPPELD Mountbatten toevoeging voor verwijderde takken van Britse koningshuis LONDEN, 8-2. Koningin Elisabeth van Groot-Brittannië heeft maan dag besloten dat sommige van haar afstammelingen - slechts van de meer verwijderde takken van het koningshuis - de familienaam Mountbatten van de echtgenoot toe gevoegd zullen krijgen en Mount- batten-Windsor zullen heten. De eerste afstammelingen op wie dit besluit van toepassing zal zijn, kunnen pas over een veertigtal ja ren worden geboren, daar de maat regel geldt voor de kleinkinderen van zoons die na de troonopvolger Charles volgen en dus niet voor de directe lijn. Ook geldt dit besluit niet voor prinses Anne, die de naam van haar toekomstige echt genoot zou aannemen. Maar wel voor de kleinkinderen van konin gin Elizabeths derde kind, indien dit een jongen is. De officiële mededeling volgde na geruchten waarvan het Britse persbureau Press Association en Londense avondbladen melding maakten, volgens welke de konink lijke familie haar naam Windsor in Mountbatten zou veranderen. V.N.-missie naar T» Belgisch Kongo en Tanganyika NEW YORK, 8-2. De beheer- schapsraad der Verenigde Naties heeft bepaald dat een commissie van vier, waarin vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Paraguay en de Verenigde Arabische Republiek, zitting zullen hebben, medio febru ari voor een bezoek aan Roeanda- Oeroendl (Belgisch Congo) en Tan ganyika (onder Brits bestuur) uit New York zal vertrekken. In Roeanda-Oeroendi zal een on derzoek worden ingesteld naar de recente, door botsingen tussen stammen veroorzaakte moeilijkhe den, die mensenlevens en bezittin gen verloren hebben doen gaan. In Tanganyika zal de commissie, die onder leiding staat van de Amerikaan Sears, de belangrijke wijzigingen, die zich in dit beheerde gebied onder meer op politiek ge bied voltrekken, bestuderen. Argentijnse marine maakt jacht op duikboot BUENOS AIRES, 8-2. De Al'gen- tijnse marine heeft maandag, bij haar jacht op een onbekende duik boot die in de Golfo Nuevo zou zijn waargenomen, mijnen gelegd over de gehele 15 kilometer brede toe gang tot de baai. De monding wordt voorts bewaakt door torpe- dobootjagers en fregatten die met luisterapparaten zijn uitgerust en die van tijd tot tijd dieptebommen laten vallen. De jacht duurt reeds negen da gen. Zondag zijn bij het zoeken in de baai, op circa 1200 km. ten zui den van Buenos Aires, Catalina- vliegboten ingeschakeld, die gela den zijn met dieptebommen. In de stad Puerto Madryn, die aan de golf ligt, zijn mariniers aangeko men. Men neemt aan dat zij langs de kust moeten patrouilleren om te voorkomen dat opvarenden van de duikboot over land ontsnappen. H.T.S. in Dordrecht vijftig jaar DORDRECHT, 8-2. De hogere technische school in Dordrecht, een van de oudste van het land en bo gend op een internationale repu tatie, zal in september volgend jaar een halve eeuw bestaan. Men is voornemens om dit gouden jubi leum met veel luister te vieren. Onder meer wil men een grote re- unie van oud-leeriingen, die her en der over ons land en over de we reld verspreid zijn, houden. (Se cretariaat is gevestigd in 't school gebouw, Oranjelaan 262). De naam Mountbatten dateert van 1917, op het hoogtepunt van de eerste wereldoorlog, toen de vader van de huidige graaf Mountbatten zijn Duitse titel Prins Louis van Battenberg opgaf. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Inter Amicos" voor Nutsdepartement Als een gevolg van een vergis sing, zijn tot onze spijt de eerste 28 regels van de recensie der to neelopvoering van het stuk „Het uur U" door de Kon. Rederijkers kamer „Inter Amicos" te Dordrecht voor het Nutsdepartement, onge corrigeerd opgenomen in het num mer van maandag jl. Hieronder volgt een verbetering. Een volle Concertzaal heeft vrij dagavond genoten van het optre den van de Kon. Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht, die voor het Zierikzeese Nutsdeparte ment de thriller in twee bedrijven „Het uur U" van Agatha Christie met gloed en verve op'de planken bracht. Ook in deze thriller gaat het uiteraard om het oplossen van een moord, ditmaal gepleegd op een oude dame, die haar vakantie door brengt in bijzonder gezelschap. Bijzonder alleen al omdat in het zelfde pension een echtpaar ver blijft tezamen met de vroegere vrouw van de mannelijke partner. Deze ingewikkelde constructie had de schrijfster nodig om een ditmaal wel heel misleidende afleidings achtergrond te creëren, waardoor de vraag naar het: „wie zou het ge daan hebben?" evolueerde tot een wirwar van gissingen zonder grond. Schuldig blijkt - na vele verwik kelingen - de man, die „,op rozen" scheen te zitten, toen een reeds ge rezen verdenking schijnbaar kon worden ontzenuwd. Concierge L.T.S. Met ingang van 1 maart a.s. is benoemd tot concierge aan de La gere Technische School „Schouwen- Duiveland' en de Dag/Avondnijver heidsschool te Zierikzee de heer A. van den Berg. Voor deze betrek king hebben zich 34 sollicitanten gemeld. Concert op nieuw orgel gereformeerde kerk Bij gelegenheid van de overdracht van het nieuwe orgel der Gerefor meerde Kerk alhier door het Nat. Rampenfonds, op donderdag 11 fe bruari a s. hoopt de organist van de St. Joriskerk te Amersfoort een concert te geven, waarvan hieron der het programma is afgedrukt, a. Zes variaties over „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend", Georg Böhm. b Praeludium en Fuga e kl. t. Dietrich Buxtehude. c. Fantasie „Wie schön leuchtel!" der Morgenstern", Dietrich Buxtehude. d. Twee orgelkoralen: 1. Nun freut euch lieben Christen g'mein. 2. Wachet auf, ruft uns die Stimme. Joh Seb. Bach. e. Praeludium en Fuga D gr. t. Joh. Seb. Bach. V.P.R.O.-avond De jaarlijkse V P.R.O -avond zal gehouden worden op 24 februari a.s. in de Concertzaal Het ensemble Benny Vreden brengt de nieuwste cabaret-fantasie „Pampus". BRTJINISSE Hoofd christelijke school Wij vernemen datihet hoofd van de christelijke school alhier, de heer B. F. J. Brilman zich heeft losgemaakt van toezeggingen door, respektievelijk aan het bestuur van de nieuw te bouwen christelijke school te Leerdam, hetgeen dus zijn in functie blijven alhier impliceert. Vlasmarkt belangrijk verbeterd Geen toeslagen voor 1960 DEN HAAG, 8-2. Sedert twee jaar kent de overheid een toeslag toe aan verwerkers van vlas in ons land. De minister van Landbouw, en Visserij, mr. V G. M Marijnen is, gegeven een duidelijke verbete ring van de vlasmarkt, niet voor nemens voor oogst 1960 opnieuw een toeslag op de verwerking van vlas te verlenen. Aldus deelt zijn ministerie mede. Voor de oogsten 1958 en 1959 werd een toeslag van f 160 per ha. ver werkt vlas gegeven met het oog op de moeilijkheden die bij de afzet van vlaslint waren gerezen, hoofd zakelijk ten gevolge van het lage prijsniveau van Russisch vlaslint op de Westeuropese vlasmarkten. Sedertdien is de situatie verbeterd. De prijzen van strovlas zijn belang rijk g?stegen, zelfs met 50 pet. en meer. De prijzen van vlaslint ver tonen eveneens een duidelijke ver betering. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-2. Het K.N M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied waar door gedurende het weekeinde in west-Europa de vorst terugkeerde heeft zich de afgelopen 24 uur naar Schotland verplaatst. Tegelijkertijd zijn de barometers in Groenland sterk gestegen zodat het hog-^druk- gebied zich nog verder van ons land verwijdert. Aan de flank van een diepe depressie bij Spitsbergen voeren orkaanachtige winden nu zeer koude poollucht naar het zui den. Deze wordt boven zee aange- warmd maar in Scandinavië brengt zij na een korte onderbreking weer vriesweer. De luchtdrukverschillen worden boven de Noordzee en ook in ons land wat groter waardoor de wind toeneemt uit noordelijke richtingen. Dit betekent, dat de bewolking die zich boven de noordelijke provin cies bevindt, zich sneller over het gehele land uitbreidt en de vorst ook in het zuiden van het land af neemt. Niettemin verwachten we de komende nacht op de meeste plaatsen nog een paar graden vorst, maar overdag komt het kwik weer boven nul. Er bestaat verder *en kans op enkele buitjes, die van zee landinwaarts drijven. Verwachting tot woensdagavond: Noordelijke wind Enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer; hier en daar mist; aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind uit noordelijke richtingen; vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst; morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 10 febr. Zon op 8.07, onder 17.42. Maan op 15.45, onder 6.27. 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 16.47, onder 7.04. Volle maan: 12 febr. te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 febr. 1.49 v.m. 11 febr. 2.34 v.m. BROUWERSHAVEN 14.19 n.m. 15.03 n.m. 10 febr. 11 febr. 1.36 v.m. 13.53 n.m. 2.16 v.m. 14.28 n.m. Springtij: 15 febr. ENSCHEDE. Maandagavond om kwart over zeven is op de onbe waakte overweg aan de Slankweg te Enschedé een personenauto door de trein Enschedé-Gronau gegre pen en grotendeels vernield. Van de twee inzittenden, vader en zoon Zuidinga uit Overdinkel, is de va der ter plaatse omgekomen. De zoon is ernstig gewond naar het ziekenhuis .Ziekenzorg' te Enschedé overgebracht. ZIERIKZEE Matig bezochte ledenvergadering Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" Gisteren (maandag)avond werd in Hotel „Concordia" alhier, onder voorzitterschap van de heer P. Heering de algemene ledenverga dering gehouden van de Kon. Har monie „Kunst en Eer". Zoals ge meld is er enige jaren geen alge mene vergadering gehouden we gens gebrek aan belangstelling hiervoor van de „burger"-ledcn. Helaas viel ook gisteravond een geringe opkomst te betreuren. Be halve de korpsleden, die redelijk waren opgekomen, waren slechts vier burgerleden ter vergadering verschenen, waaruit de voorzitter concludeerde, dat er dikwijls een beroep op „Kunst en Eer" wordt gedaan, maar dat de feitelijke be langstelling van de burgerij veel te wensen overlaat Na opening van de vergadering gaf de secretaris, de heer G. C. Anker, een overzicht van de akti- viteiten van de harmonie in het af gelopen jaar. Gememoreerd werd o.a. de succesvolle deelname aan het onder auspiciën van de Fede ratie op Tweede Pinksterdag te Bruinisse gehouden concours. „Kunst en Eer" behaalde toen een eerste prijs met lof van de jury en het hoogste aantal punten in hun afdeling, dat in Nederland werd behaald. De voorzitter bracht dank aan de heer E. A. de Looff voor de voortreffelijke wijze waarop hij de leiding van de harmonie in handen had in het „vak-dirigentloze" tijd perk van 4 augustus tot begin de cember. Daling ledental In antwoord op een vraag van de heer J. v. d. Gaast werd mede gedeeld, dat er een daling moet worden genoteerd wegens vertrek en overlijden in het aantal burger leden. De penningmeester, de heer J. v. d. Velde, bracht in dit verband naar voren, dat ook het verloop van de muzikanten tot op zekere hoogte onrustbarend is. Wel heeft men de beschikking over jonge mensen, maar deze zijn uiteraard nog betrekkelijk onervaren. Enige geroutineerde ouderen vertrokken of bedankten. Aanvulling is dan ook hard nodig, hetgeen ook geldt voor de drumband en de klaroen blazers. De begroting voor 1960 toonde een ongeveer gelijkluidend te ver wachten tekort als voor andere ja ren, n.l. een bedrag van f 1000,-. In het uiterste geval kan hiervoor worden teruggegrepen op de uit de opbrengst van de bazar gevormde reserve. De uitvoeringen Uitvoerig werd hierna gediscus sieerd over de kwestie „uitvoerin gen". De laatste jaren bestaat er voor de uitvoeringen een betrekke lijk geringe publieke belangstelling, waardoor er een regelmatig terug kerend tekort van ongeyeer f 300 voor rekening komt van de harmo nie. Toch zou het weinig zinvol zijn de uitvoeringen achterwege te la ten. De voorzitter wees er op dat een uitvoering onontbeerlijk is voor een hecht contact met de burgerij. Bovendien betekent dit een grote stimulans tot grotere prestaties voor de leden. De sekretaris deelde mee dat er van de mandolinevereniging Schel- deklanken een verzoek was ingeko men om een gezamenlijke uitvoe ring te doen plaats vinden. Na am pele discussie kon worden vastge steld dat er in de vergadering hier tegen weinig principiële bezwaren bestonden, zodat dit door het be stuur nader zal worden uitgewerkt. De heer M. Doeleman H.Jz. waar schuwde er voor het programma te overladen. De heer v. d. Gaast had verno men dat er bezwaren kleven aan het huidige repetitielokaal. De voorzitter kon hierop mededelen dat thans een grote mogelijkheid bestaat voor het verkrijgen van een ander repetitielokaal. Besloten werd indien mogelijk deel te nemen aan een buiten het eiland te houden concours op tweede Pinksterdag of Hemelvaartsdag. Opleiding leerlingen Bij het punt „opleiding en wer ving leerlingen" werd van be stuurszijde kritiek geuit op de Stichting Zeeuwse Muziekschool, inzake de realisering van de oplei ding van jonge muzikanten. Zoals bekend was het de bedoeling dat de Zeeuwse Muziekschool tegen een geringe vergoeding op provinciaal niveau deze opleiding door hier voor speciaal aangestelde leer krachten zou laten verzorgen, doch totnutoe is hieraan nog geen be gin gemaakt. Besloten werd de di recteur van de school, de heer H. Stam, op een bestuursvergadering te nodigen voor een verdere be spreking van deze dringende zaak. Besloten werd voorts een leden werfactie te organiseren. Bestuursverkiezing Aan de orde kwam vervolgens de bestuursverkiezing. De voorzitter lichtte toe dat het bestuur had ge meend in zijn gehe?l af te moeten treden, daar het verkiezingsrooster niet precies was aangehouden Al lereerst vond verkiezing plaats van het korpsbestuur, waarbij alle zittende leden, de heren E. A. de Looff, Joh. v. d. Velde, C. M. v. d. Berge, A. Bilius en J. M. Olree met grote meerderheid van stemmen werden herkozen. Ook de zittende burger-bestuursleden, de heren A. Brand, M. Doeleman HJz., P. Hee ring en G. C. Anker werden met grote meerderheid herkozen. Te vens werd in het bestuur gekozen de heer J. van Urk. In de kascom- missie werden benoemd de heren v. d. Gaast, de Moor en Kommer. Bij de rondvraag werd nog beslo ten. n.a.v. een opmerking van de heer Hoekstra, prijsopgaaf te vra-- gen voor de aanschaffing van nieu we krukjes en lessenaars, daar deze in deplorabele toestand verkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2