„Gebiedswijzigingen in Europa moeten worden erkend" Vrouwenafdeling Beschutte Werkplaats te Zierikzee begon werkzaamheden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wmmm DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18715 ZIERIKMSnSMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van Chroesjtsjef „Duitsers kunnen hun wil niet opleggen" ROME, 8-2. Premier Chroesjtsjef heeft maandag te Moskou op een receptie die door president Gronchi werd gegeven, in antwoord op een toespraak van het Italiaanse staats hoofd verklaard, dat de mensen thans als gevolg van een „werke lijke verbetering" van de interna tionale toestand vredig kunnen sla pen en niet behoeven te vrezen dat er in de nacht iets onaangenaams gebeurt. Maar de tyd is gekomen om de vrede te consolideren, zoda nig dat de toestand die door de oor log is ontstaan, wordt gestabili seerd. „Wij zeggen dat wat door de oor log werd veranderd, niet zonder een oorlog kan worden gewijzigd. Tsjecho-Slowakije, Polen en Hon garije zullen nooit een wijziging van hun grenzen met Duitsland toe staan. Wij, als hun bondgenoten, begrijpen en steunen hen", aldus Chroesjtsjef volgens het Italiaanse persbureau „Ansa", dat een verslag van de receptie gaf. Indien men verdere ontspanning mogelijk wil maken, moeten eens en voor al de gebiedswijzigingen in Europa worden erkend, een vredes verdrag met Duitsland getekend en de Berlijnse kwestie worden opge lost. „Wij hebben een vredesver drag met de beide Duitslanden voorgesteld. Adenauer wil niet. Maar wie vraagt hem iets?" „Wij hebben miljoenen mensen verlo ren", zo vervolgde de Sowjet-pre- mier, „en wij zijn, nadat de Duit sers tot Moskou waren doorgedron gen, in Berlijn gekomen. Het is duidelijk dat de Duitsers niet hun wil kunnen opleggen. Noodzakelijk iets Chroesjtsjef noemde een vredes verdrag met Duitsland een nood zakelijk iets om de nadelige ge volgen van de tweede wereldoor log te liquideren. Met name is de liquidatie van het bezettingsregime in wcst-Berlijn nodig, waarbij men niet de wil der west-Berlijners zou mogen negeren. Integendeel, wij willen - aldus Chroesjtsjef - het huidige regime erkennen en een stabiele toestand scheppen. Wij zullen west-Berlijn de mogelijk heid geven met alle landen waar mee het betrekkingen wil hebben, verbindingen te onderhouden. De Sowjet-Unie ziet geen andere goede weg, maar zal iedere andere rede lijke oplossing bestuderen. Het is echter niet redelijk het so cialistische regime in de Duitse de mocratische republiek (oost-Duits- land) te willen veranderen en deze republiek door west-Duitsland te laten absorberen. Wij zouden een andere eis kunnen formuleren: dat west-Duitsland door oost-Duitsland wordt geabsorbeerd, hetgeen lo gisch zou zijn omdat het kapita lisme in deze eeuw van sociale ver anderingen zijn plaats moet ruimen voor het socialisme dat steeds meer veld wint. Wij stellen dit echter niet voor, omdat niemand een der gelijk voorste] zou accepteren. La ten de Westduitsers hun leven lei den en de Oostduitsers het hunne, aldus de premier, die nogmaals aandrong op het sluiten van vrede met de Duitsers, omdat andere krachten zullen opstaan en sterker worden, die de toestand, zoals deze na de oorlog is ontstaan, willen veranderen. „Maar wij zeggen dat wat door de oorlog werd veran derd, niet zonder een oorlog kan worden gewijzigd". PERSCONFERENTIE VAN HERTER: Chroesjtsjef's opmerkingen verraden „hardere houding" WASHINGTON 8-2. Dc Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, heeft maandag op een persconferentie ingestemd met een opmerking dat premier Chroesjtsjef's onlangs ge dane uitlatingen over Berlyn een hardere houding verrieden. Dit gold ook voor de jongste ver klaring van de mogendheden van het verdrag van Warschau, die vol gens Herter tamelijk ver waren gegaan in hun aanwijzing dat zij genoodzaakt zouden zijn een afzon derlijk vredesverdrag met oost- Duitsland te sluiten, indien er niet binnen een bepaalde - niet nader aangeduide - periode een vredes verdrag met de beide delen van Duitsland zou worden gesloten. Indien de Sowjet-Unie een af zonderlijk vredesverdrag met oost- Duitsland sluit voordat er volledi- De nieuwe Nederlandse polder Oostelijk Flevoland gaat in snel tempo meer en meer sporen van bewoning vertonen. - Foto: In de enorme centrale graansilo's te Dronten wordt hard gewerkt met het oog op het komende voorjaar. Grote hoeveelheden zaai-tarwe, -gerst e.d. worden gezuiverd om straks op de nieuwe akkers uitgezaaid te worden. Op de achtergrond zien we huizen en een kantine voor het personeel in aan bouw. In de toekomst zal het dorp Dronten IV2 km. verder worden ge bouwd. ge onderhandelingen zijn gevoerd, zou dit in strijd zijn met de geest van de besprekingen die Chroesj tsjef en president Eisenhower in september in Camp David hebben, gehad, aldus Herter, die er echter" aan toevoegde, dat de verklarin gen van de Sowjet-premier en de mogendheden van het verdrag van Warschau tot dusver niet in strijd met deze geest waren geweest, daar er geen tijdslimiet was genoemd. De Amerikaanse minister zei ver der, dat de V.S. in de nabije toe komst nieuwe voorstellen op de conferentie over het staken van kernproeven te Genève zouden in dienen en dat deze een aanbod voor een beperkt akkoord zouden bevatten. Hij wenste zich echter niet verder hierover uit te laten. Hij achtte het mogelijk dat de Amerikaanse regering zeer binnen kort Sowjet-deskundigen zal uit nodigen tot het bijwonen van on dergrondse ontploffingen met ge wone explosieve middelen in Lou isiana. Geen uitstel voor Chessman TUCSON, 8-2. Een rechter voor appélzaken te Tucson, in de Ame rikaanse staat Arizona, heeft maan dag geweigerd Caryl Chessman uit stel van executie te verlenen. Zoals bekend is Chessmans terechtstel ling op 19 februari bepaald. Men verwacht dat de veroor deelde nu voor de veertiende maal bij het opperste gerechtshof in be roep zal gaan. Mocht dit niet luk ken, dan zal hij vrijwel zeker cle mentie vragen aan de gouverneur van Californië. Staking in Zuid- afrikaanse rampmijn JOHANNESBURG, 8-2. De mijn- werkers van de rampmijn van Cly desdale, waar onlangs 435 onder grondse arbeiders bij een instor ting om het leven zijn gekomen, zullen in staking gaan als geen on derzoek wordt ingesteld naar de naleving van de veiligheidsvoor schriften. De secrtaris van de mijnwerkersbond die dit maandag in Johannesburg bekend maakte, voegde hieraan toe dat ook een on derzoek in een drietal andere mij nen wordt geëist en dat ook daar gestaakt zal worden als de eis niet wordt ingewilligd. De arbeiders van Clydesdale durven haast niet meer in de mijn af te dalen, zo zei hij. De afkondiging van de onaf hankelijke republiek Cyprus, die reeds van 19 februari tot 19 maart was uitgesteld, zal na het uitblij ven van overeenstemming tussen de Britse en Cyprische leiders in Nicosia op maandag, wederom moeten worden uitgesteld. TUINDORP-OOSTZAAN Kabelnet en openbare verlichting zijn hersteld AMSTERDAM, 8-2. Het kabel net en de openbare verlichting in Tuindorp-Oostzaan zijn thans ge heel hersteld. De technische hulp krachten uit Zeeland, Rotterdam en Nijmegen zijn naar hun gemeenten teruggekeerd Het werk aan de installaties in de woningen wordt met kracht voortgezet. Aan het eind van deze week zullen alle telefoonaanslui tingen - zij het hier en daar pro visorisch - zijn hersteld. Ook een groot deel van de draadomroep zal dan weer functioneren. De massale afvoer van onherstelbaar bescha digd huisraad is praktisch beëin digd. Een geldinzameling, die de Am sterdamse onderwijzersorganisatie en de ouderraad op de scholen heb ben georganiseerd, om uit de op brengst daarvan de persoonlijke be zittingen, die ook bijna elke leer ling in Tuindorp-Oostzaan op school had, te vervangen, heeft ongeveer f 11.000,opgebracht. Dinsdagmor gen zal de uitreiking van de pak ketten aan de school in het Tuin dorp beginnen. Aanbieding potplanten Woensdagmidag zal - zoals ge meld - een delegatie van twintig vrouwen uit Schouwen-Duiveland, met aan het hoofd de echtgenote van de burgemeester van Zierik zee, in de nederlands hervormde kerk in Tuindorp-Oostzaan, aan het bestuur van het wijkcentrum 2800 I; X Strijd om een streepje KOPENHAGEN, 8-2. Een Deense ministeriële beslis- X, j. sing, dat baron Jon Bille Brake tussen de twee ge- deelten van zijn achternaam een verbindingsstreepje moet *j' t* zetten of anders het eerste X gedeelte daarvan moet laten y schieten, heeft geleid tot een 'X j. beroep van de baron bij het i* hooggerechtshof. De baron 'X wil dat het Deense ministe- rie van kerkelijke zaken zijn *t* C naam accepteert zoals hij die X schrijft, zonder streepje tus- y t* sen Bille en Brahe, terwijl X het ministerie vasthoudt aan t* de mening dat men maar een j. familienaam kan hebben. Een lagere rechtsinstantie heeft de beslissing van het A ministerie ondersteund. Nu y C dient de zaak voor het hoog- X gerechtshof, dat oude docu- menten en meer dan twee *t* j. eeuwen oude koninklijke t* brieven ter staving van het K standpunt van de baron X overgelegd heeft gekregen. y t* uit Aalsmeer aangevoerde potplan ten aanbieden voor de bewoners. De delegatie zal daarna per auto een rit door het Tuindorp maken en een bezoek brengen aan onge veer zestig gezinnen en aan elk van hen een plant overhandigen. De planten werden aangekocht uit de opbrengst van een speciale inzame ling op het eiland, om de huis vrouwen in het getroffen Tuindorp een bewijs van medeleven te geven. DE ARABISCHE LIGA BAGDAD, 8-2. Irak heeft om een andere vergaderplaats dan Cairo voor de Arabische Liga verzocht, opdat alle Arabische landen aan de bijeenkomsten kunnen deelnemen ter oplossing van de Palestijnse kwestie. De Liga vergadert vandaag over de kwestie Algerië en Palestina. Irak en Tunesië zijn niet vertegen woordigd. Irak is van oordeel, dat het in Cairo bloot staat aan „een onrechtvaardige propagandacam pagne". Premier Kassem van Irak heeft de vestiging van „een onsterfelijke Palestijnse republiek" voorgesteld en voor het bereiken van dat doel wapens en geld toegezegd. Volgens waarnemers in Bagdad schijnt de V.A.R. de voornaamste opposant tegen het plan te zijn. Moderne reddingsdienst STOCKHOLM, 8-2. Het marine commando aan de Zweedse west kust bij Gothenburg heeft een zee reddingsdienst ingesteld, die in noodgevallen zal fungeren als aan vulling van de gewone nationale zeereddingsorganisatie. Binnen een half uur na alarm kunnen twee hefschroefvliegtuigen opstijgen om in nood verkerende schepen bij te staan. Een der vlieg tuigen, een Vertol-44, kan bijna twee en een halve ton lading in nemen, 22 passagiers vervoeren of 12 patiënten op draagbaar. Het an dere vliegtuig, een Alouette-2, kan een lading van 650 kilogram heb ben en biedt plaats aan vier passa giers. Beide toestellen zijn uitge rust met de nodige reddingsappa- ratuur, zoals rubbervlotten. Stradivarius ontdekt LA SPEZIA, 8-2. Een gepensio neerde in het dorp Santo Stefano Magra, nabij de Italiaanse haven stad La Spezia, heeft op een zolder een oude viool gevonden, waarop de inscriptie „Antonius Stradivari us Facebat", de initialen „A" en „S" en het jaartal 1737 werden ont dekt. Deskundigen trachten uit te maken, of het instrument inder daad door de beroemde vioolbou wer is vervaardigd. In dat geval is de viool veel geld waard. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Spreekt U goed over Uzelf dan vindt men U een opschep per, spreekt U slecht over U- i zelf dan gelooft men U. Spreekt dus niet over Uzelf! V.V.D. over middenstandsnota DEN HAAG, 6-2. „Aan nieuwe ingrijpende maatregelen bij het middenstandsbeleid bestaat zeker geen behoefte. Veeleer dient er naar te worden gestreefd bij de verder? expansie van het midden- en kleinbedrijf zoveel mogelijk soe pelheid te betrachten", aldus con cludeerde de landelijke midden standscommissie van de V.V.D. in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering, waarop d? midden standsnota 1959 besproken werd. De politieke betekenis van dit staatsstuk werd niet groot geacht, omdat er geen principiële wijzi gingen in het reeds jaren gevoerde middenstandsbeleid in zijn voorg?_ steld. De bestaande wetgeving is in menig opzicht weinig bevredigend, meende men. FLITSEN UIT HET BUITENLAND B Dit jaar wordt in Helsinki de tiende Sibelius-feestweek gehou den, van 7 tot 18 juni, waaraan vele vooraanstaande kunstenaars uit binnen- en buitenland mede werking zullen verlenen, zoals o.a. de dirigenten Sir Thomas Beecham en Heinz Wallberg, de violist Endre Wolf en de sopraan Mattiwilda Dobbs. Na een voorbereiding van vijf jaar is maandag een proces begon nen, waarin vier overlevenden van de atoombomaanval op Hirosjima schadevergoeding van de Japanse staat vorderen. u De bekende Duitse autopionier prof. Karl Maybach is in de ouder dom van 80 jaar te Friedrichshafen overleden. Indertijd is hij de eerste directeur en hoofdontwerper ge weest van een maatschappij die door graaf Zeppelin, de ontwerper van luchtschepen, was opgericht. Tussen de twee wereldoorlogen is de Maybachfabriek in en buiten Duitsland bekend geworden door de produktie van luxueuse perso nenauto's. De moderne Zweedse onderzee boot „Illern" (Poolkat) is vorige week uit de vlootbasis Harsfjarden (ten zuiden van Stockholm) ver trokken voor een reis langs Ports mouth. Gibraltar, Toulon en Mes sina. De boot heeft een bemanning van 37 onder commando van kapi tein Carl-Patrik Fehrlund. Met deze reis wil men ondervinding opdoen ten bate van het ontwerpen van nieuwe typen duikboten. h De baby van 319 g-ram die zoals gemeld te Des Moines in de Ame rikaanse staat Iowa (cjrie maanden te vroeg) was geboren, heeft iets langer dan een etmaal geleefd. Plannen om tol nieuwbouw te geraken in studie ZIERIKZEE, 8-2. Maandag is in het pand Manhuisstraat 4, waarin ook gevestigd is de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg, de vrouwenafdeling van de Be schutte Werkplaats van start ge gaan met voorlopig zes vrouwen, een aantal dat zich, naar verwacht wordt, spoedig zal uitbreiden. Het mag tot grote voldoening stemmen dat hiermee thans een be gin is gemaakt aan de noodzake lijkheid van zinvolle arbeid voor de lichamelijk of geestelijk gehandi capte of moeilijk plaatsbare vrou wen van Schouwen-Duiveland bin nen een Beschutte Werkplaats, welke thans tot volle ontplooiing komt. Dat de Beschutte Werkplaats zo tot bloei is gekomen en ook eco nomisch steeds beter op toeren komt, is voor een groot deel te dan ken aan werkopdrachten van het bedrijfsleven. Een belangrijk deel van de werkzaamheden bestaat uit de opdracht van de Schiedamse le- derwarenfabriek te Tilburg, voor het bekleden van de metalen delen van étuis voor elektrische scheer- apparaten. 'Een onderdeel van dit object, het vervaardigen van steun- ringen voor deze dozen, wordt thans op de vrouwenafdeling uitgevoerd. Dit geschiedt in een prettig licht vertrek van het genoemde pand aan de Manhuisstraat, waar ook de be schikking is over een schaftlo- kaaltje. Twee instructrices van de Schiedamse lederwarenfabriek ma-, ken de dames wegwijs bij de ver vaardiging van de steunringen uit karton en linnen. Nieuwbouwplannen Van welingelichte zijde verna men wij voorts dat d? algemene vergadering, waarin vertegenwoor digd zijn alle gemeenten van Schouwen-Duiveland alsmede St. Philipsland, opdracht heeft gege ven aan het dagelijks bestuur om te geraken tot plannen voor nieuw bouw van een Beschutte Werk plaats. Het is niet denkbeeldig dat de aanwezigheid van ?en dergelijke werkplaats op ons eiland bepalend kan zijn voor het aantrekken van industrieën Elders is gebleken dat bedrijven dit mede-overwegen bij een eventuele vestiging. Zoals reeds vastgesteld, voorziet d? Beschutte Werkplaats voor Sch - D. in een grote behoefte: van een begin met twee man is de werk plaats nu uitgegroeid tot een waar bedrijf met 34 man en een speciale vrouwenafdeling. De jaarlijkse te korten kunnen thans zelfs prak tisch worden weggewerkt. Van groot belang is ook dat er op de werkplaats in goede geest en sa menwerking produktief wordt ge werkt, waarmee op de vrouwenaf deling nu een begin is gemaakt. Ongetwijfeld een belangrijke stap in de sociale ontwikkeling op het eiland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1