Wintertijd - baktijd De geheimen van de slaap goed horloge GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag b'februari m» No. mu Handel heeft geen grote verwachtingen van voorjaars-aardappelexport Toch geen instorting van de prijzen verwacht DEN HAAG, 5-2. In de op 3 februari j.l. gehouden openbare be stuursvergadering van het pro- duktschap voor aardappelen werd er op geweien dat de noteringen op de termynmarkfc voor april ge dane zaken sinds half oktober met ongeveer f 6,- per 100 kg. zijn ge daald voor de belangrijkste soor ten Bintje, I'urore en Alpha. Hier uit kan worden afgeleid, dat de handel geen hoge verwachtingen heeft van de voorjaarsexport, zo deelt het produktschap mee. In de vergadering werd opge- FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN Ongeveer 15.000 men sen hebben zich schriftelijk bij de sterrenkundige raad van de Russi sche academie van wetenschappen opgegeven als vrijwilliger voor een ruimte-reis. Dit heeft prof. Alla Masewitsj op een persconferentie in Londen meegedeeld. GENEVE. De huidige griepepide mie in west-Europa en de V.S., schijnt voornamelijk een gevolg te zijn van het Aziatische virus, dat twee jaar geleden duizenden men sen het leven kostte. Ditmaal is de ziekte, volgens de wereldgezond heidsorganisatie, echter niet zo wijd verspreid en over het alge meen goedaardig en niet van lange duur. JERUZALEM. Vrijdag zijn langs de Israëlisch-Syrische grens geen incidenten voorgekomen Waarne mers van de V.N. hebben, vergezeld van Israëlische verbindingsofficie ren, opnieuw een onderzoek langs de gedemilitariseerde zone inge steld. BONN. Het program van het be zoek van Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland aan de V.S en Japan is thans vastgesteld. Het hoofd van de Bondsregering ver trekt 13 maart per vliegtuig naar New York. Voor 15 en 16 maart staan besprekingen te Washington met president Eisenhower en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, op het pro gram. MOSKOU. Premier Chroesjtsjef heeft in een brief aan prof. C. F. Powell, voorzitter van de wereld federatie van wetenschappelijke werkers, gezegd dat Rusland bereid is onmiddellijk een verdrag te on dertekenen ter beëindiging van de kernwapenproeven voor altijd met een behoorlijke internationale con trole. merkt dat de exportmogelijkheden inderdaad onzeker zijn en niet groot lijken, althans in vergelijking tot vorig jaar. Op grond echter van de slechte zandaardappelenoogst en daardoor grotere houdbaarheid van de aardappelen, is er geen reden om aan te nemen, dat een instor ting van de aardappelprijzen kan worden verwacht, zo meent het productschap. Stabiele prijzen Op de effectieve markt zijn de prijzen de laatste maanden vrij stabiel met slechts een geringe prijsdaling. De consumentenprijzen handhaafden zich eveneens op het zelfde peil met een gemiddelde aankoopprijs van 22,6 cent per kg. in december jl. In de drie grote steden was de decemberprijs voor de consumenten gemiddeld 25 te cent per kg. Deze prijzen zijn ruim 5 cent per kg. hoger dan in de cember 1958. De export loopt enigermate terug en bedroeg van oogst 1959 tot en met januari 160.000 ton tegenover 245.000 en 69.000 ton van de oog sten 1958 en 1957 in dezelfde pe riode. De voornaamste afnemende lan den zijn tot nog toe west-Duitsland Zweden en België met tezamen 115.000 ton, terwijl naar landen buiten Europa 35.000 ton is uitge voerd. Voor de Vrouw Ingezonden mededeling Voor een naar: MOURER 2 j. gratis verzekerd Celeerden contra Eisenhower CHICAGO, 5-2. Het bestuur van de Amerikaanse federatie van ge leerden heeft Elsenhower, in ver band met diens suggestie om gege vens over Amerikaanse kernwa pens aan de bondgenoten van de V S. te leveren, beschuldigd van „het gevaarlijkste soort kortzich tig opportunisme". Het bestuur verklaarde dat een maatregel om de kernwapentechniek over de hele wereld te verspreiden „de mensheid in feite veroordeelt tot de ramp van een kernoorlog". D? geleerden zeiden voorts dat aanvaarding van Eisenhowers sug gestie de besprekingen te Genève over het staken van de kernproe ven zou torpederen. Israël en de Arabische wereld CAIRO, 5-2. Het Egyptische blad „Al Achram" heeft vrijdag gemeld dat sterke Israëlische pantser strijdkrachten, waaronder tanks, zijn waargenomen in het gebied van Beersjeba. De eenheden waren in opmars naar het zuidelijk deel van de Negev en de Egyptische grens. Deze Israëlische maatregelen zijn aldus het blad, een tegenmaatregel tegen de samentrekking van het tweede leger van de verenigde Arabische republiek op het schier eiland Sinai, -Élk Slechts enkele meters van de huizen in het dorp Beesands in South Devon (Engeland) strekt zich de wijde zee uit. Bij elke volgende vloed en storm houden de dorpelingen de adem in. De kleine wal, die de huizen tegen de zee moet beschermen, wordt steeds verder ondermijnd en afgeknaagd. Beesands ligt op een mijl afstand van Hallsands, een dorpje dat tijdens een hevige storm in 1918 geheel werd verwoest. Elke dag kruipt de zee meer naderbij. De raad van het Kingsbridge Rural district heeft aarde voor de bedreigde wal laten storten; zonder resul taat overigens. De gemeentesecretaris verklaarde, dat de raad geen wettelijke bevoegdheden bezit om uitgebreide werkzaamheden aan de zeeweringen te laten verrichten. Het wordt thans bijna zeker geacht, dat de huiseigenaren in Beesands uiteindelijk financieel voor de ver sterking van de wal moeten opdraaien. Ondertussen slaapt men on rustig in Beesands Boliviaans vliegtuig neergestort 58 doden LA PAZ, 5-2. Acht en vijftig men sen zijn vrijdag om het leven ge komen bij de ergste vliegramp in de Boliviaanse geschiedenis Zij reis den met een viermotorig toestel van de Boliviaanse luchtvaartmaat schappij ..Lloyd Aerea Boliviano" van Cochabamba naar La Paz. Het Buspersoneel komt terug op eis HILVERSUM, 5-2. De delegaties van personeel van vervoersonder nemingen hebben meegedeeld, dat zij na rijp overleg op hun besluit dat inhi?ld dat zij zaterdag 6 febr. om twaalf uur uitslag wensten op hun eis van drie procent van het jaarloon als voorschot op de lopen de onderhandeling, terugkomen, j to'dat. de besprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorgani- toestel is* nadat zich in een der l saties die tot dusver een gunstig Perioden van diep en minder diep wisselen elkaar af De slaap is voor ons nog altijd een mysterieus iets. In wezen is zij zeer nauw aan ons verbonden, maar we weten er bijzonder weinig van. Reeds geruime tijd trachten de ge leerden achter de geheimen van de slaap te komen. Wat is de slaap eigenlijk? De slaap is een stadium, dat zich halverwege het bewustzijn en het onderbewustzijn bevindt. Dikwijls denkt men dat de slaap een soort bewusteloosheid is, maar dat is niet juist, want in onze slaap werken onze hersenen in meer of mindere mate door. Bij de onderzoekingen die de geleerden doen, komen zij soms tot verrassende ontdekkingen. Zo heeft men geconstateerd, dat de opvattingen die gangbaar waren over de diepte van de slaap niet juist zijn. Veelal denkt men dat de slaap constant is. Men slaapt diep of men slaapt minder diep, maar zo is het niet. Men heeft kunnen con stateren, dat er wat de diepten der slaap betreft verschillende perioden zijn in een slaapnacht. Perioden die in een soort cyclus zich steeds her halen. Diep en minder diep Wanneer men gaat slapen dan is bij de meeste mensen het eerste uur de slaap het diepst. Na dit dieptepunt, dat na een uur ongeveer bereikt wordt, neemt de diepte van de slaap langzaam af. Dit vindt plaats gedurende ongeveer vier uur. Daarna neemt de diepte van de slaap weer toe gedurende enige uren om daarna weer minder diep te worden. Bij de normale slaap duur van omstreeks acht uur, komt het dan zo uit, dat men aan het einde van die duur juist minder vast slaapt, zodat het ontwaken en opstaan lo gisch daaruit volgt. Bij een kortere duur van de slaap komt het maar al te makkelijk voor, dat men dient te ontwaken op een tijdstip, dat de slaap op z'n diepst is, hetgeen zoals bekend de nodige moeilijkheden met zich brengt. Het gevaar van nog even indutten Zij die de gewoonte hebben om na het aflopen van de wekker nog even weer in te dutten, spelen een gevaarlijk spelletje, want steeds weer herhaalt zich de cyclus als hierboven beschreven. Dus begint men weer met een diepe slaap met alle gevaren van dien. Zou u steeds weer gewekt wor den daarna weer even inslapen dan gaat de cyclxis gewoon verder. Dus bij de tweede maal inslapen is de slaap minder diep. Bij de derde keer insluimeren echter weer wel diep en als u tenslotte de vierde maal de ogen sluit weer minder diep. De mensen die hiertoe de nei ging hebben zijn veelal zij die hun nachtrust te kort nemen, zodat zij de wekker horen wanneer zij in een diepe slaap zijn. Zij worden dan zeer slaperig wakker en de verlei ding is maar al te groot om zich even lekker om te draaien. Daar komt nog bij, dat zij die uit een diepe slaap gewekt worden zich over het algemeen uitgeput voelen. Dat klopt ook, want in zo'n periode van diepe slaap wordt er maar wei nig zuurstof door de hersenen op genomen. Tijdens een ondiepe pe riode wordt meer zuurstof opgeno men en langzaam aan herstelt het lichaam zich. Wanneer we in zo'n periode worden gewekt, voelen wij ons heel wat beter. motoren een ontploffing had voor gedaan, neergestort in een lagune op 260 km. ten zuiden van de Bo liviaanse hoofdstad, La Paz. Zware eisen in Keuls kladproces KEULEN, 5-2. De openbare aan klager in het^ proces tegen de da ders van het besmeuren van de synagoge en het monument voor de slachtoffers van de nazi's in Keu len heeft vrijdag tegen de 25-jarige bakkersknecht Arnold Strunk twee jaar en drie maanden gevangenis straf geëist. Voor de even oude kantoorbediende Paul Josef Schoe nen vroeg hij een jaar en negen maanden. Hij noemde de beklaagden ge vaarlijke psychopaten, wier daden men niet licht moest opnemen. Geheime drukkerij in Frankrijk ontdekt LYON, 5-2. Twee van de elf per sonen die donderdagavond in Lyon waren gewond in een schietpartij tussen Algerijnen, zijn vrijdag aan hun verwondingen bezweken. Volgens Franse functionarissen heeft men in een vervallen boer derij op vijftien km. van Lyon de grootste geheime drukkerij van de Algerijnse verzetsbeweging in Frankrijk ontdekt. Men trof mo derne drukpersen, tonnen papier en 120.000 «xemplaren van propagan- dapamfletten van de F.LN. aan. Een man en een 20-jarig meisje zouden zijn aangehouden. FRANSEN ZULLEN BIZERTA ONTRUIMEN TUNIS, 5-2. De ontruiming van Bizerta door de Fransen is een uit gemaakte zaak; zij zal vroeg of laat geschieden, zo heeft president Bourguiba van Tunesië vrijdag ver klaard De president sprak op een bijeenkomst van 1.500 politieke en vakbondsleiders in Tunis. Hij sprak voornamelijk over economische kwesties en roerde de door Tunesië geëiste ontruiming van de marine basis Bizerta slechts terloops aan. Ik twijfel er niet aan, zo ver klaarde hij, dat het Tunesische volk zich als gemobiliseerd beschouwt voor de strijd om evacuatie van Bizerta, doch ik hoop dat voor maandag een gunstig antwoord op onze eisen uit Parijs zal binnen komen. De kwestie-Bizerta was overi gens minder belangrijk dan de strijd tegen de economische achter stand van het land, zo voegde hij hieraan toe. De 85-jarige moeder van kardi naal Jozef Mindszenty, de Hongaar se R K. primaat die in november 1956 zijn toevlucht op de Ameri kaanse legatie zocht, is vrijdag in haar huls ln het dorp Csehiminds- zent ln west-Hongarlje overleden, aldus is in Boedapest vernomen. karakter dragen geëindigd zijn. e De Groenlandse robben jagers gaan voortaan vanaf grote moeder schepen opereren, waarbij ech ter hun kajaks, waarin zij tot nog toe de kustwateren bevoeren, ook meegenomen worden. Aldus zullen zij verder de zee op gebracht kunnen worden. De Koninklijke Groenlandse Handelsorganisatie heeft voor de uitrusting van het moederschip gezorgd. Ja, 'Ie dames die van bakken houden, kunnen in de winter haar hart weer eens ophalen en dit is ook begrijpelijk, want er is geen tijd in het jaar, waarin een eigen baksel zo gewaardeerd wordt als in de winterkou. Buiten de geroutineerde baksters, is er ook nog een categorie van be ginnelingen en van dames, die wel eens een enkele keer bakken. Bij de laatstgenoemde twee groepen zal het nog wel eens voorkomen, dat er iets mislukt, maar het spreekwoord zegt: „Al doende leert men". Velen zullen zich in deze tijd echter geroepen voelen, haar bak- kunst eens te beproeven en in veel huisgezinnen zullen de bakovens en wonderpannen weer heel wat werk te doen hebben. Er zijn echter dikwijls kleinigheden, van die foefjes, die menige huisvrouw niet weet en die het resultaat van de moeite en inspanning vergroten. Twee druppels Wanneer u voornemens bent zandtaart te bakken, bijvoorbeeld voor het weekeinde, zullen de mees te dames er weinig voor voelen om op zondag voor dag en dauw op te staan, om de taart vers op tafel te krijgen. Er gaat veel van de aar digheid af, wanneer men op een zo ongeschikte tijd moet bakken. Men zal het dus vóór de zondag willen doen, maar dan bestaat de kans, dat het gebak er niet zo vers uit ziet, terwijl tevens de smaak dik wijls minder is Er bestaat echter een mogelijkheid een en ander te ondervangen. Het enige, dat u te doen hebt, is twee druppels glycerine door het de^g te mengen. Het doet wonde ren. Natuurlijk moet alles zeer goed gemengd worden om het beoogde resultaat te krijgen. De taart blijft nu langer vers en gelijkt geruime tijd zo uit de oven te komen, waar door een zeer goed effekt wordt verkregen. Men behoeft dus niet voor dag en dauw te bakken Voor velen betekent deze methode wer kelijk een uitkomst. MEPPEL. In de woning van de familie F. J. Gruppe te Zuidwolde (Dr) heeft zich een aardgasontplof fing voorgedaan. Daarbij werd de benedenverdieping van het huis grotendeels vernield Daar deze ver dieping van de bovenverdieping is gescheiden door een betonnen zoldering, bleef de familie, die bo ven te bed lag, ongedeerd. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Ingezonden mededeling Voor het gebak, dat in een pan met boter wordt gebakken, hebben .we hier ook nog een kleine tip. Het betreft gebak, dat bereid wordt zo als pannekoeken. Prettiger werken Meng door het deeg een weinig gesmolten boter. Natuurlijk goed mengen. Het gebak wordt hierdoor lekkerder van smaak en b*ïter van uiterlijk, terwijl u tevens geen last hebt van roken tijdens het bakken. Bovendien is het niet nodig boter of vet in de pan te doen, althans wanneer u voldoende gesmolten boter door het deeg mengt. U werkt dus sneller en prettiger, terwijl het resultaat aanmerkelijk beter wordt. U doet er verstandig aan* de bak- attributen bij Mkaar te houden en een speciaal plekje te geven in de keuken. Hee] handig gaat dit, wan neer u alles in een speciaal kastje ofin de oven doet. Sommige huisvrouwen hebben er iets handigs op gevonden in ver band met het gebrek aan ruimte in de keuken. Aan de binnenkant van een deur van de kelderkast of der gelijke wordt een kastje bevestigd, waarin een en ander kan worden opgeborgen. Zo'n deurbinnenkant kan ook goed gebruikt worden om heel wat gerri zonder kastje op te bergen en wel wanneer u de beno digdheden aan haakjes hangt, zo als de deegroller, de kneedplank en dergelijke. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. J. C. de Bie, Sprang. Beroepen te Brakel (toez.): E F. Vergunst, Rijssen; te Ommen: L. J. Blo->msma, Huizen (N.H.); te Goud- riaan-Ottoland en te Wouterswou- de: kand. J. C. de Bie, Sprang. Aangenomen naar Utrecht (als pred. voor het jeugdwerk): J. van der Voet, Emmen Bedankt voor Poortvliet: J. C. Schuurman, Bleskensgraaf. Ger Kerken Beroepen te Berlikum: A. Cor- poraal, Edam. Ger. Gemeenten Beroepen te Gorinchem: M. Blok, Rijssen. BEKENDMAKING van het ministerie van Buitenlandse Zaken Per 30 april 1960 wordt de mo gelijkheid gesloten tot indiening bij de Stichting „Pelita", afdeling „S.G.", Javastraat 14, 's-Gravenhage van aanvragen om toekenning van: 1. een tegemoetkoming wegens geleden schrijnend monetair verlies op: a. aan Indische oorlogsslacht offers (v z.b. partikuliere werknemers en zelfstandigen) in Indonesië uitbetaalde slot- rehabilitatie-uitkeringen. b. aan gepensioneerden na de oorlog in Indonesië uitbe taalde backpay-pensioenen (zowel wat betreft overheids- als partikuliere pensioenen). 2 een tegemoetkoming als uitzon derlijk schrijnend geval. Deze tegemoetkoming kan worden toegekend aan personen niet vallende onder 1 a/b, die aan enige (nadere) rehabiliterende hulp dringend behoefte hebben. Betrokkenen moeten tijdens de tweede wereld-oorlog in door Japan bezet gebied hebben ver toefd. Aanvragen welke na 30 april 1960 worden ingediend, kunnen NIET meer in behandeling worden geno men. Degenen die bij de Stichting „PELITA" reeds eerder een aan vraag hebben ingediend, waarop een gunstige, een afwijzende dan wel nog geen beslissing werd ge nomen, gelieven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Plotseling nam Jan Kempen het woord. „Ezels, dat we zijn. Merken jul lie dan niet dat hij ons hier maar aan de praat staat te houden en voor aap zet Laat ons liever op zoek gaan naar de smokkelbende, als het nog niet te laat is". Een wilde jachtdrift maakte zich van de mannen meester. Ze be raadslaagden een ogenblik opge wonden en verspreidden zich toen in allerlei richtingen. De laatste, die een giftige blik wierp naar Smokkeldorus was Jan van Kem pen. Een blik, die een oorlogsver klaring op leven en dood betekende Als een overwinnaar staarde Do- rus van Dorenkamp hen na. Maar toen hij de terugweg naar de smok- kelhut insloeg smaakte het succes hem al niet meer. Hij was verder gegaan dan nodig was geweest. Dat besefte hij nu, en waartoe? Kromme Grades en z'n vrouw popelden van nieuwsgierigheid, toen hij om een kop sterke koffie vroeg. „Hoe is het afgelopen?" vroeg dikke Marie. „Goed", antwoordde hij, en meer niet. Hij had geen zin om hun alles aan de neus te hangen. Toen hij z'n koffie uitgedronken had zocht hij een beschut plaatsje achter de hut op om er wat te slapen. Maar nog lang lag hij er met open ogen naar de sterrenhemel te staren. „Arme Annemarie, wat gaat er met jou ge beuren? Een van ons beiden is te veel, hij of ik". De grensambtenaren, geprikkeld door het vermoeden, dat een grote buit hun dreigde te ontsnappen, hadden alles gedaan om hun tijd verlies in te halen Met enige an deren was Jan Kempen op de fiets gesprongen en als razenden trapten ze over de veldwegen om bij het riviertje de Kendel te komen. Ze hadden gegronde reden om te ver moeden, dat daar de smokkelbende onder beschutting van het struik gewas langs de oevers de grens zou overtrekken. Met vier man legden zij zich in hinderlaag, waakzaam als een nachtdier op z'n prooi. Maar teen er twee uren voorbij gekropen waren en er nog altijd niets was gebeurd, verslapte hun aandacht. Ze staken een pijp tabak in de brand en begonnen fluisterend wat te praten, het vermoeden uitspre kend, dat ze toch nog te laat ge komen waren. Alleen de mogelijkheid, dat de bende °en grote omweg gemaakt kon hebben om ver uit de buurt van haar handlanger te komen, hield hen nog vast. Zo kon het gebeuren, dat ze toch nog werden verrast, toen ze plotseling een zacht geritsel hoorden Ze zagen de donkere ge bogen gastalle van een man, die een pungel op z'n rug droeg, be hoedzaam voortsluipen. Het was Piet van der Staay. De ambtenaren hielden zich stil. 59 Dat was de voorloper. Deze vogel zouden ze laten ontsnappen om er daarna des te meer te kunnen van gen. Nu was het oppassen geblazen. Nauwelijks twee minuten later za gen ze hun geduld beloond. Jan van Elsteren en Toon Janssen, alsmede hun vrouwen, volgden het voet spoor van hun leider. Toen ze vlak bij hen waren sprongen de grens bewakers te voorschijn. Verkrampt van schrik hielden de smokkelaars een ogenblik halt, toen holden de vrouwen gillend met hun vracht terug. Jan van Elsteren gooide z'n pungel weg en rende recht vooruit. Terstond werden hem waarschu wingsschoten nagezonden. Voor Toon Janssen wat dit het sein om met een vloek z'n pungel te grij pen en die met volle kracht in het gezicht van de voor hem staande grensbewaker te slingeren. De man viel ruggelings achterover en gleed tussen de struiken af in het mod derige rivierwater. Toon Janssen meende het pleit reeds gewonnen te hebben en sprong op om te vluchten, toen hij met een smak onder de slag van een geweerkolf op z'n schedel ineenzedg. De andere smokkelaars, die de achterhoede vormden, waren hals over kop terug gekeerd toen ze het gegil van de beide vrouwen hoor den. Maar hun pungels droegen ze mee, zo ver mogelijk, tot ze die kwijt konden in een keetje, dat een boer daar op z'n land had staan. Opgelucht snelden ze daarna ver der. Nu kon hun niets meer ge beuren. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5