Diepvrieskluis te Scharendijke werd officieel in gebruik gesteld Installatie bezit 48 boxen SCHARENDIJKE, 6-2. In aan wezigheid van leden en genodigden vond zaterdagmiddag alhier de of ficiële opening plaats van de diep vrieskluis van de Coöperatieve Diepvriesvereniging voor Scharen- düke en omgeving. De ingebruik stelling werd verricht door mevr. Ringelberg-by de Vaate, nadat deze de sleutel was aangeboden door gen dochtertje van het bestuurslid de heer A. Padmos. Tevoren kwam het gezelschap bijeen in café van der Horst, v^aar de voorzitter van het voorlopig be stuur, de heer L. A Matthijsse. een welkomstwoord sprak tot de Aan wezigen, inzonderheid, de verte genwoordigers van de gemeentebe sturen van Eikerzee en Duivendij- ke, de vertgenwoordigers van de Coöperatieve Diepvriesvereniging te Nieuwerkerk de dames mevr. van Eeten en van de Vaale, de ver tegenwoordigsters van de plaatse lijke vrouwenverenigingen, van de N V Tricorona (die de technische installatie verzorgde) en de heer D. .van Dongen te Dreischor, vertegen woordigend een groep belangstel lenden voor een diepvrieskluis. De installatie Na ontsluiting van de deur, gaf mevr. Ringelberg uiting aan haar vreugde over de ingebruikstelling en sprak de hoop uit,, dat de in richting goede vruchten voor de huisvrouw zal mogen afwerpen. Met een druk op de knop van het schakelbord, stelde zij hierna de installatie in werking. De ontwer per der installatie ir. van der Stoep uit Rhoon gaf een demonstratie van de werking der kluis. De kluis is gebouwd in carousselvorm en telt 48 boxen, die in twee rijen boven elkaar zijn aangebracty. Door een druk op het toegewezen nummer cp het schakelbord, komt de be treffende box naar voren. In de kluis bevindt zich ook een voor- vriesruimte voor slachtprodukten. Straks alle boxen verhuurd? Teruggekeerd in de café-zaal gaf de voorzitter een overzicht van de totstandkoming van de kluis. Spr verwachtte dat de tot nog toe niet verhuurde boxen binnenkort zullen worden gebruikt. Dank. werd ge bracht aan de Coöperatieve Boe renleenbank „Elk^rzee" voor de toegestane geldlening. Ir van der Stoep wees er op, dat thans bij de grote steden ook dnpvrieskluizen verrijzen. Het is thans niet enkel meer een zaak van de landbouwen de bevolking, maar meer een kwes tie van inkooppolitiek geworden door allerlei produkten vooral slachtprodukten - en groenten te kopen tegen lage prijzen. De wnd. burgemeester van Eikerzee de heer C. Padmos, wenste het bestuur der vereniging geluk en wees op de toe stand van vroeger. Ook de wnd. burgemeester van Duivendijke sprak woorden van felicitatie. Mw. van Eeten-de Vries toonde zich verheugd, dat een bezoek destijds gebracht aan de kluis te Nieuwer kerk hier activerend heeft ge werkt. Schuilen onder sneeuw Besmeurder standbeeld koningin in arrest WILLEMSTAD, 8-2. De politie van Willemstad heeft zaterdagmid dag jl. de Curagaoenaar Rudolph gearresteerd, die bekende op 2 februari 1960, te ongeveer 11 uur 's avonds, het standbeeld van ko ningin Juliana te Willemstad met rode verf te hebben besmeurd. Hij deed dit door een blik met rode verf tegen het monument te werpen. Het blik gooide hij later weg, doch een met verf besmeurde broek en hemd werejen later bij zijn arrestatie in zijn woning aan getroffen. Deze Rudolph is bestuurslid van de Nationale Volkspartij. Tijdens zijn verhoor op zaterdagmiddag j.l. is komen vast te staan, dat hij zijn daad heeft gepleegd in overleg met andere partijleden, onder wie een bestuurslid, dat tevens kandidaat was voor de laatste verkienzingen, Noors schip vergaan Nederlands echtpaar aan boord STOCKHOLM, 5-2 Het 1.115 ton metende Noorse s s. „Onega" is naar men vreest, in de Oostzee ver gaan met zijn zestien opvarenden, onder wie zich twee Nederlanders bevonden, nl. de eerste stuurman, de 59-jarige uit Amsterdam afkom stige Nicolaas Hardebol, en zijn vrouw die als hofmeesteres optrad. Een Duits schip heeft tussen de archipel van Stockholm en Gotska Sandoen één van de reddingsboten van het vermiste schip gevonden. Ook werden een vlot, een luik, va ten en een ladder opgepikt, maar het staat niet vast of deze voorwer pen van de „On?ga" afkomstig zijn. De „Onega" die een gemengde lading had, waaronder 20 ton teer die op het dek,, gestuwd was, was cp weg van de Zweedse plaats Gaevle naar Rotterdam. na aStf* Weglokkertje lukte niet AMSTERDAM, 6-2 „Wilt u zich onmiddellijk vervoegen in kamer 201 van het belastingkantoor in verband met uw aanslag?" Dit wat ambtelijk doch vreemd klinkende verzoek werd d^zer dagen op een middag telefonisch gesteld aan een Amsterdamse dame in haar wo ning aan de Eerste Constantijn Huygensstraat. De dame negeerde dit verzoek omdat ze kennelijk een schoo ngeweten heeft wat haar be lastingschulden betreft. Even later verscheen een man in haar woning, die zich toegang had verschaft door bij de bovenburen te bellen. Hij ontdekte tot zijn schrik dat de be woonster niet naar de belasting inspecteur was gestapt, terstond nam hij de vlucht over de daken en wist via een huis in de Eerste Hel- niersstraat we?r op de begane grond te komen. Niettemin hebben vier personen de man gezien. Het moet een pas uit de gevangenis ont slagen 27-jarige bankwerker zijn. HIJ is nog voortvluchtig. Y Volgens het blad Sowjet- Rusland heeft een vrouw in de streek van Altai (Siberië) die einde december tijdens een sneeuwstorm in een berg stro schuilde, het een en- twintig dagen onder de sneeuw uitgehouden. Zij raakte door de voortdurende sneeuwval ingesneeuwd. De adem had een opening in de dikke sneeuwlaag in stand gehouden. Toen de vrouw eindelijk door twee mannen werd bevrijd, kon zij naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar enkele vingers geamputeerd moesten wor den. Verder schijnt zij niets te mankeren. Afschuwelijke dodenrit in V.S. MOSCOW HILLS, Missouri, 7-2. Een strijd tussen twee auto's met een snelheid van 130 km. per uur, nadat de ene bestuurder weigerde de andere te laten passeren, is za terdagavond in Moscow Hills, Mis souri, geëindigd met de dood van vier mensen. Voorts werden vier personen ernstig gewond. De voorste auto raakte met grote vaart tegen de berm van de weg, maakte vervolgens een draai en botste toen tegen de tweede auto. Het Nat. Rampenfonds en Tuindorp DEN HAAG, 7-2. Het Nationaal Rampenfonds heeft zich onmiddel lijk na de overstroming van Tuin- dorp-Oostzaan tot taak gesteld de nood in de zogenaamde persoon lijke sfeer te lenigen. Volgens het zelfde systeem als is geschied na de watersnood in 1953. In overeenstemming met hetgeen door de regering reeds is medege deeld, maakt het Nationaal Ram penfonds bekend dat het bij uit zondering ook bereid is de werk zaamheden in dit bijzondere geval uit te breiden tot de schade, val lende buiten de zogenaamde per soonlijke sfeer. Dit betekent dat het Nationaal Rampenfonds met betrekking tot Tuindorp-Oostzaan bij uitzondering ook op zich neemt vergoedingen te verlenen voor schade aan onroe rend goed, voor zover niet eigen dom van de gemeente Amsterdam of van woningbouwverenigingen, voor schade toegebracht aan ker ken en verenigingen en voor be drijfsschade van middenstanders en dergelijke. Ook deze schaden zul len worden vergoed volgens het systeem dat is toegepast na de wa tersnood 1953. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Vernieuwde patates-friteszaak geopend Zaterdagmiddag heeft de heer J. Fokker te Brouwershaven zijn pa- tates-frites-zaak heropend, nadat deze opnieuw werd ingericht Door het wegbreken van de aan één zij de geplaatste kasten is een grote ruimte vrijgekomen waardoor een aantal nieuwe tafeltjes met stoelen een goede plaats hebben gekregen De wanden zijn in moderne tinten uitgevoerd terwijl een TL-verlich- ting is aangebracht. Door aanschaf van een moderne vol-automatische gaskachel kan de capaciteit thans snel opgevoerd worden, zodat men de clientèle snel kan bedienen. De onontbeerlijke juke-box voor de jeugd completeert het geheel. ELKERZEE In het verslag van de raad van Eikerzee stond abusievelijk ver meld dat de leden, de heren Lem- som en Viergever het standpunt steunden van wethouder Gaander- se met betrekking tot het verlenen van een subsidie voor de cursus pensionhouders. Dit moest echter zijn de leden de heren Lemsom en van Oeveren. BRUINISSE Auto's botsten Een autobo+sing tussen auto's van de heer Joh. van den Bos, rij wielhandelaar en B. F. J. Brilman, hoofd van de School met de Bijbel, op de kruising van de weg naar de haven, de Oudestraat en de Beürs- straat, had gelukkig geen persoon lijke ongelukken tengevolge, al was de klap, waarmee de wagens op elkaar botsten, ver in het rond te horen. Beide wagens werden be schadigd, die van de heer Brilman het ergst. Tot onderwijzeres aan de chr. school t.e Bruinisse is benoemd mej. Bea de Waal te Oosterland, thans nog studerend aan de kweekschool te Middelburg. Getroffen door pak katoen De heer Jac. Freijters, werkzaam bij het lossen van schepen in de haven van Rotterdam, heeft daar bij een pak katoen van 250 kilo, gedeeltelijk op zijn voet gekregen. Hij werd daarbij ook aan zijn dij been gewond. De gewonde werd opgenomen in het ziekenhuis te Delft. Ds. G. H. J. Marsman naar Nederland Ds. G. H. J. Marsman, predikant te Volksrust (Zuid-Afrika), die van 1937 tot 1949 predikant was van de Hervormde Gemeente te Bruinisse, is voornemens - evenals hij dat deed in 1955 - zijn vakantie in Ne derland door te brengen. Behalve ds. en mevr. Marsman zal waar schijnlijk ook de oudste dochter, in verband met haar studie, naar Ne derland komen. De bedoeling is dat de familie Marsman in april in ons land zal arriveren. INITIATIEF BLEEF NIET ONBELOOND Mooi eindresultaat van Zierikzeese jeugdbazar voor vluchtelingen De Zierikzeese teenagers zijn niet teleurgesteld in hun hoopvolle ver wachtingen over hun bazar voor de vluchtelingen, waarmee zij in het kader van het Wereldvluchtelin- genjaar iets hebben willen doen voor de medemensen die nog altijd van eigen huis en haard zijn ver dreven. Hun oproep tot de bevol- king is bij zeer velen aangeslagen en het was zaterdagmiddag en -avond een voortdurende drukte van belang in „Concordia". Het eindresultaat heeft dan ook zeker de vele voorbereidende werkzaam heden prachtige beloond: ruim 417 gulden werd bijeengegaard! Er viel op de bazar heel wat te beleven De grote zaal van „Con cordia" was met veel fantasie her schapen in een ?chte levendige ba zar met tal van attracties. Er was zelfs een doorlopende filmvoorstel ling, waartoe gebruik mocht wor den gemaakt van de kegelbaan. Vor de grabbelton was zoveel ani mo dat deze al na een uurtje geheel was le-'g gegrabbeld Er viel verder echter nog genoeg te beleven als sjoelen, ring- en buswerpen, pop- pen-naamraadsel, hengelspel, ver loting etc. De meisjes, die hun werk liefst anoniem zien blijven, had den dank zij de medewerking van Zierikzeese winkeliers en het Leger des Heils de beschikking gekregen over aardige prijzen, zodat voor velen van het publiek hun bezoek niet onbeloond bleef Namens de meisjes: dank aan allen die bijdroe gen aan dit prachtige resultaat. ZIERIKZEE Bijeenkomst „Fryske Krite" In de zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw vergaderde in dit seizoen voor de tweede maal de „Fryske Krite", de onlangs op gerichte kring van alhier wonende Friezen. De kring telt thans 47 leden, waarvan er 33 ter vergadering ver schenen. Na opening der bijeen komst met het zingen van het Friese volkslied, refereerde de heer L. Th. Fennema over het onder werp: „Hoe de Friezen heten". Op het interessante onderwerp volgde een geanimeerde diskussie. Na af werking der agenda bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. BURGH Vergadering Nutsdepartement en Vogelwacht Morgen (dinsdag) vindt in hotel „Het wapen van Burgh" de geza menlijke vergadering plaats van het Nutsdepartement en de Vogel wacht. Heden (maandag) vindt in ho tel Bakker de jaarvergadering van de Kon Harmonie „Witte van Haemstede" plaats. HAAMSTEDE Ingezonden mededeling WIE IS DE fiÈSTE KgölOENIEfl ZIET U ZELF WAAR NOTITIE RECTIFICATIE 2 blikjes tomatenpuree f 0,64 Met 10 kroonljes 500 gram Siamrijst (droog kokend) f 0,49 Bovendien 5 kroontjes extra ..DAT ISDEjfrOOtl KRUIDENIER! - Voor dinsdag a.s. staan drie vergaderingen op het programma. In de Tuinbouwschool vergadert de N.F.O. i.s.m. „Pomona" in de mid daguren 's Avonds vindt in hotel Bom de jaarlijkse uitvoering plaats van „Het Mobilisatiekruis". De films van het Ned. Bijbelgenoot schap gaan in het ger. jeugdge- bouw. OOSTERLAND Geschenk voor „V.Z.O.S." Op de tweede uitvoering bij ge legenheid van het gouden jubileum van de zangvereniging „V.Z.O S." werd door de sportvereniging „Dui- veland" en door de chr. knapen- en meisjesverenigingen felicitaties, alsmede een geschenk onder cou vert aangeboden aan de jubileren de vereniging. De genoemde ver enigingen waren vertegenwoordigd door de voorzitter van „Duiveland" de heer Jac. v. d. Maas Pz. en de jeugdleider de heer J. van Dijke Jacz. De voorzitter van V.Z.O.S., de heer van der Werf, sprak een dankwoord, SPORT Dodelijk ongeluk tijdens voetbal wedstrü d URMOND, 7-2. Tijdens een zon dag te Urmond gespeelde voetbal wedstrijd tussen Urmondia II en SVM II, is de 25-jarige M. Lysil aan de gevolgen van een botsing overleden. Lysil - afkomstig uit het woonoord Grattheide - scheen aanvankelijk niet ernstig gewond Hij werd naar een dicht bij het veld staande woning vervoerd, waar hij een half uur later overleed. De wedstrijd werd normaal uitge speeld. Lysil, op Ambon geboren, was gehuwd en vader van drie kinderen. Scheepvaartbericliten Limburg, 7-2 van Suez naar Akaba. Vivipara (t.), 5-2 dw. Aden naar Rotterdam. Wonogiri, 8-2 te Bahrein. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 8-2. Aanvoer 1995 stuks vee, t.w. 1136 vette koeien en ossen en 859 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,25 f 2,80-2,95 f 2,55- 2,80; varkens (levend gew.) f 1,52- i,50-l,48. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel zeer kalm, prijzen bij aanvang niet geheel prijshoudend, prima's boven note ring. Varkens, aanvoer korter, iandel redelijk, teruglopende prij- :en bij de aanvang der markt, prij- :en iets boven notering, zware /arkens f 1,44-1,45. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het week einde stond het weer in ons land onder invloed van een groot hoge- drukgebied, dat zich in de buurt van Schotland had gevormd. In de kern steeg de luchtdruk tijdelijk tot 1047 millibar. Het stond via De nemarken in verbinding met een ander hogedrukgebied van om streeks 1047 millibar boven Polen. Oostelijke winden voerden koude en droge continentale lucht naar ons land, waarin op de meeste plaatsen in de nacht en vroege ochtend 5 tot 8 graden vorst voor kwam; slechts in Zeeland, op de Waddeneilanden en in de kop van Noord-Holland vroor het wat min der. Het gebied met hoge barometer standen boven Polen is nu echter aan het afnemen, terwijl ook in De nemarken de luchtdruk wat daalt; de kern boven Schotland hand haaft zich echter nog vrijwel on verminderd. Daardoor worden de winden nu boven de Noordzee meer noordelijk en stroomt minder koude lucht langzaam in de richting van ons land. Wolkenvelden die hier mee samenhangen bereikten maan dagmorgen al de noordelijke pro vincies. De vochtige lucht zal zich, zij het uiterst langzaam, verder in zuidelijke richting uitbreiden waar door de kans op mist toeneemt en de vorst van het noorden uit zal afnemen, met in het noorden van het land lichte dooi. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar in het zuiden van het land vannacht nog hier en daar matige vorst; in de noorde lijke kuststrook later lichte dooi. 9 febr. Zon op 8.09, onder 17.41. Maan op 14.49, onder 5.46. Volle maan: 12 febr. te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 febr. 0.54 v.m. BROUWERSHAVEN 9 febr. 0.42 v.m. Springtij: 15 febr. 13.24 n.m. 13.06 n.m. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk Dorpsgenoot hield predikatie Zondagavond trad voor de eer ste maal in zijn geboorteplaats op in de Ned. Herv. Kerk alhier, de heer M. H. Boogert, theologisch kandidaat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het kerkgebouw was geheel gevuld. De jeugdige predi ker bepaalde zijn gehoor bij de woorden die door Jezus werden gesproken als moraal op de gelij kenis van de barmhartige Samari taan uit Lukas 10 37: „En Jezus zeide: Gaat henen en doe gij even zo". De predikatie werd met grote aandacht gevolgd door de aanwe zigen, die tenslotte als antwoord hierop zongen Gez. 1 4 en 5. Geslaagde jubileumviering van zangvereniging „V.Z.O.S." te Oosterland Toetreding nieuwe leden noodzakelijk Donderdag- en zaterdagavond 1 genovergesteld, bijzonder knap en heeft onder g'*ote belangstelling de pWan+ ie plaatselijke Christelijke Gemengde Zangvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" in het Chr. Vereni gingsgebouw met het geven van uitvoeringen haar gouden jubileum gevierd. Donderdagavond sprak de voorzitter, de heer H. van der Weri een welkomstwoord tot de vele aanwezigen, waaronder loco-bur gemeester Zeijler, de heer Jac. Bouwman namens de kerkvoogdij der Herv. gemeente, en anderen. Wegens on+stentenis van de plaat selijke predikant, ds. Rijks, opende de heer Bouwman de avond -met gebed, waarna gezongen werd Ps. 150 1. Namens de kerkvoogdij sprak de he^r Bouwman een feli citatie tot de vereniging met het 50-jarig bestaan Dat het ledental zo miniem is. vooral dat der man nen, betreurde spreker en hij wek te de aanwezigen op lid van de vereniging te worden. De voorzitter gaf een overzicht van de verschil lende phasen in het 50-iarig be- 1 staan. Verschillende jubilea wer den gevierd en ofschoon het wel steeds door bergen en dalen ging met de vereniging, mag thans haar gouden jubileum worden herdacht Een dankwoord werd gesproken tot de directeur der vereniging de heer Dorst, voor d^ onvermoeide iiver waarmee hij steeds de repetities leidt, aan de organiste Ria Stout- iesdijk voor de begeleiding: aan de kerkvoogdij voor het geregeld ge bruik van het oefeng^bouw: aan het bestuur van „Oosterlands Fan fare" voor het geschonken bloem stuk. Dat er nog enige personen waren gekomen die vijftig jaar ge leden de vereniging hebben helpen oprichten, was spreker tot grote vreugde. De zangnummers Hierna wérd het woord gegeven aan de „Zang" die eerst het be kende Bondslied ten gehore bracht. Dit werd gevolgd door „Godsver trouwen", „O, Jezus mijn troost" De Morgenstond". Een duet, ten gehore gebracht door de dames Stouten-Knop en van 't Hoff-Dorst en getiteld „Zilverdraden tussen 't goud", werd gevolgd door „Gods lof in de natuur" en „De strijd vol bracht". Met aandacht werden deze liederen aangehoord en ook num mer 9: „Welkomstlied", gemaakt door de voorzitter, dat op rijm een beeld gaf van dlotgevallen der vereniging en gezongen door een vijftal der jongste leden, die op de borst de letters V.Z O.S. en het ge tal 50 droegen, viel zeer in de smaak. elegant is. De laatste slaat het aan zoek van Ewold Steensma af, de pas afgestudeerde M.T.S.-er, omdat zij een rijk huwelijk wenst, en Ewald te weinig verdiend. Ze houdt het met een rijke aannemer, met een slee van een wagen. Deze laat echter ten laatste niets meer van zich horen als zijn werk ter plaatse afgelopen is. Opeens draaien de rollen, want Ewald heeft in Enge land een uitvinding gedaan, die hem veel geld, een fortuin, in het laatje brengt. Nu wil Wippie hem wel graag tot echtgenoot en ze zet alles op alles om hem een ware ovatie te brengen bij zijn komst. Groot is de teleurstelling dat het tenslotte blijkt, dat niet zij, doch de goedhartige Christien de uitver korene is. De lering uit dit stuk wordt gevormd door het spreek woord, dat hoogmoed vaak voor de val komt. Met grote aandacht werd dit mooie stuk vertolkt en de rol len waren in uitstekende handen. Een verloting tot dekking van de onkosten, waarvoor een viertal prijzen beschikbaar waren gesteld, werd in de pauze gehouden. Felicitaties De loco-burgemeester feliciteerde namens het gemeentebestuur en overhandigde een bloemstuk. Een dankwoord voor deze mooie avond en de hoop op vele nieuwe leden waren het besluit van spr. woor- den. Namens de Chr. vrouwenvereni ging „Martha" sprak mevr. Steen- poorte-van der Weele enige geluk wensen. Een enveloppe met inhoud was het stoffelijk blijk van mede leven van deze vereniging. De heer J. G. Boot feliciteerde namens de muziekver. „Oosterlands Fanfai-e". Een opwekking tot lid worden werd ook door hem geuit. Laat, zo riep spr., de talrijke jon geren toe, deze vereniging niet in de steek. Een prachtig bloemstuk, zomede een geschenk onder cou vert, had O. F. aan haar zusterver. toegedacht. Namens de Chr. Gem. Zangver. „Een Naam is onze hope" uit Nieu werkerk feliciteerde de heer Zwael Nadat nog een viertal liederen ten gehore werden gebracht, waar onder een kwartet, werd de wens uitgesproken, het laatste nummer, getiteld: „Ik wil zingen van mijn Heiland" nog te herhalen. Na een dankwoord door de voor zitter sloot de heer Bouwman met dankzegging deze goedgeslaagde jubileumuitvoering. Gezamenlijk werd hierna de Avondzang gezon gen. Spel in drie bedrijven Hierna werd een aanvang ge maakt met het spel in drie bedrij ven, getiteld: „Christien", door mevr. Hoekstra-Kloosterhuis. Een viertal heren en vijf dames werkte hieraan mee. De garagehouder Jaap van Weerden had twee doch ters, één uit zijn eerste huwelijk en één uit zijn tweede. De eerste, Christien, gehandicapt door een rode vlek op het gelaat, had een minderwaardigheidscomplex, ter- «hvw- wijl Wippie, de andere, juist te- ring in positieve zin wordt beslist. GRONINGEN. Gedeputeerde Sta ten van de provincie Groningen hebben in een brief aan de Tweede Kamer met klem een beroep ge daan op de volksvertegenwoordi gers om niet in te stemmen met het voornemen van de regering om in zake de uitvoering van het Lau- wcrszce-project nog geen beslis sing te nemen en tevens om te be vorderen, dat omtrent die uitvoe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2