VELP0N De jeugd ambieert politievak niet! De wijziging van de loongrens Zierikzeese raad sprak zich uit over het netelig probleem der inkwartiering PUROL Huidgenezing Voorpaginanieuws 150 jaar geleden Tenslotte een adres aan de Nationale vergadering (4) Om dervville van het gelykge- rechtigheidsbeginsel betoogde de raad, in verband met de klachten van de gecommiteerden uit de Krijgsraad, nog, dat zy toch de vertegenwoordigers waren van de gehele burgerij en dus „volgens gronden van billijkheid en recht vaardigheid" ook alle burgers op gelijke voet zou behandelen, te meer omdat - door ingevoerde wachtgelden - er geen verschil meer bestond tussen gewapende en ongewapende burgers. De raad hoopte dat de gehele (brave) burgerij van Zierikzee zou kunnen worden bevrijd van de zware - en steeds meer drukkende last - van de inkwartiering, waar door de burgers zouden worden ontlast van kosten en de raad zelf van het „onaangenaamste harer werkzaamheden". Overigens kre gen de gecommiteerden nog een flinke veeg uit de pan, want enkele der aangevoerde punten werden ongepast genoemd en niet op het juiste tijdstip gedaan. De raad gaat hierna over tot zelfbeklag en wijst er op dat zij dagelijks omringd wordt door ta ferelen van vloekende soldaten, Ingezonden mededeling Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook 0 vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat wel dadige blussen nog niet onder vond? Wapen U tegen de eerstvol gende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verleden klagende officieren, gebiedende commandanten, arme en schrei ende burgers, medelijden verwek kende tranen van zwangere vrou wen en weduwen, bittere bejege ning van heengezonden burgers, die ten onrechte ontslag verzoch ten enz. De raad was voortdurend doende, „om alles zoveel mogelijk buiten verwarring te houden", zo dat de last der inkwartiering nie mand droeviger en moeilijker viel dan de raad zelf. Maar toch - zo verklaarde de raad - zou het al niet dat de Burger krijgsraad de handelingen van de raad op zo on prettige wijze bekritiseerde. De onregelmatigheden in de kerk Wat betreft de onregelmatighe den in de kerk nam de raad het besluit, de Krijgsraad te bevelen te voorkomen dat dergelijke tafe relen zich nog zouden voordoen. Het bleek dus wel dat de lege- SPORT KORFBAL S.D.K.B.-bestuur bezocht „Stormvogels" Als gevolg van een landelijk in te stellen onderzoek naar de middelen van de korfbalverenigingen, bracht het dagelijks bestuur van de S.D. K.B. een bezoek aan het bestuur van de k.v. „Stormvogels". Gecon stateerd werd dat de gelden van de vereniging zich in een gunstige po sitie bevinden en het beheer en de boekhouding in goede handen wa ren. Tevens werd in grote lijnen de werkzaamheid van de korfbalver eniging in het a.s. seizoen bespro ken, waarbij er van uit werd ge gaan dat alle op het dorp aanwe zige krachten en spelersmateriaal eendrachtig het belang van de ver eniging willen behartigen. Zucht naar een makkelijk baantje en lage salariëring zijn onder meer oorzaken van de geringe animo. Bij de politie hoort men momen teel dezelfde klachten als reeds enige jaren geleden bij de zeevaart. Het is erg moeilijk om personeel aan te trekken; er bestaat weinig interesse voor het vak. Overal waar men komt, of dit nu is in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht, om maar enkele van de grootste steden te noemen, hoort men dat er vacatures zijn. Wat kan hier toch de oorzaak van zijn. Wij spraken over dit probleem deze week met een der hoogste po- litie-autoriteiten in den lande, die het complex van problemen als volgt omschreef: „Het komt zelfs voor, dat men sen die reeds jaren in het vak zit ten en het liefhebben, de politie dienst verlaten; dat zijn toch wel tekenen aan de wand. Wat de laatsten betreft, hier is sprake van een te lage salariëring. Ervaren politiemannen piet een prachtige staat va ndienst vinden soms een beter betaalde betrek king in het bedrijfsleven, waar men dergelijke ervaren mensen dikwijls heel goed kan gebruiken. Het salaris geeft in die gevallen dus de doorslag. Het is algemeen bekend, dat de salariëring van rijks- en gemeentepersoneel lager ligt dan dat van de werkers in het bedrijfsleven. Reeds geruime tijd worden er pogingen aangewend om de rijks- en gemeentesalarissen op te trekken, maar het is nog steeds in de pen en er zijn nog geen re sultaten geboekt". Het is zwaar werk „Daar staat tegenover, dat de werkzaamheden bij de politie heus niet zo licht zijn en dat het regel matig voorkomt, dat men buiten de eigenfijke diensturen nog moet overwerken of in zekere mate ge bonden blijft. Bovendien is het een vak, dat de aspirant niet aanwaait. Er moet voor gestudeerd en getraind wor den, want de politieman draagt een grote verantwoordelijkheid. Hij moet een grondige wetskennis heb ben, maar daarnaast moet hij steeds lichamelijk in prima condi tie verkeren en ook dat moet bij gehouden worden. Hij heeft wisse lende diensten, overdag en des nachts, hij moet door weer en wind, kortom er wordt zeer veel van hem verlangd. Hij moet we ten te gehoorzamen, moet echter ook over persoonlijk initiatief be schikken, moet tact hebben en veel zelfbeheersing, kortom de goede politieman is wat men pleegt te noemen een schaap met vijf poten en die zijn moeilijk te vinden. In vele andere landen worden de politiemensen beter betaald. In- Duitsland zelfs met ongeveer het dubbele van hier. Men behoeft zich dus eigenlijk niet te verwon deren over het verdrietige feit, dat in Nederland bekwame politieman nen een andere betrekking accep teren, wanneer zich die mogelijk heid voordoet". Geen aantrekkingskracht „En kan men dan geen nieuwe mensen genoeg opleiden?" vroegen wij. „Het aantrekken van jong per soneel stuit eveneens op moeilijk heden. Naast het feit van de lage salariëring, die natuurlijk weini gen zal trekken, komt daar nog bij, dat een groot deel van de he dendaagse jeugd, de spirit en het gevoel voor romantiek mist, die noodzakelijk zijn om het politie vak te ambiëren. Velen van hen geven de voorkeur aan een rustige goedbetaalde betrekking ergens op een kantoor of in een fabriek, waar men zijn werk verricht van 8 of zelfs 9 tot 5 en dan geheel vrij is. Waar men vooraf weet, wat men te doen zal hebben en waar men niet voor onverwachte, onaange name verrassingen kan komen te staan. Het is deze tendens bij de jeugd, die oorzaak is van het gebrek aan voldoende jonge krachten in mili taire-, zeevaart- en politiekringen om maar enkele voorbeelden te noemen. Daarbij komt bovendien nog, dat in al deze kringen disci pline zeer belangrijk is en daar ontbreekt het bij vele moderne jongeren ernstig aan. Dat is de re den dat zij dergelijke betrekkingen niet wensen". Voorzichtigheid geboden En zou een aanmerkelijke sala risverbetering de grootste moeilijk heden oplossen?" „Een aantrekkelijke salariëring zou misschien in staat zijn het en thousiasme groter te maken voor een dergelijke werkkring. Ze zou 't verlies van vakbekwame krach ten kunnen voorkomen, maar of het een oplossing zal zijn voor de werving is een open vraag. Onge twijfeld zullen zich meer jongelui melden voor de politie-opleiding, maar of dit werkelijk geschikte krachten zullen zijn valt te betwij felen. Zij die zich slechts laten lokken door geld, kunnen moei lijk de juiste mentaliteit voor dit beroep bezitten, want men maakt niet alleen door de opleiding een goed politieman, neen, de adspirant moet in zijn wezen de juiste fee ling hebben voor dit beroep. Men zal in zo'n geval bij de werving extra voorzichtig moeten zijn om het kaf van het koren te scheiden. Het is helaas een droevig tijds verschijnsel, dat het schitterende politievak zo weinig aantrekkings kracht op de jeugd heeft, want de politieman is in de ware zin des woords de dienaar der gemeen schap. Maar tot het dienen van de gemeenschap zijn nog slechts wei nig jongeren bereid!" ring van Franse troepen en de in kwartiering Zierikzee voor een on dragelijke last stelde. Nog zeer lang heeft men hiermede moeten worstelen. Vooral de wachtgelden die de burgerij moest opbrengen deden wrijvingen tussen de bur gers ontstaan. Het werd tenslotte zo gek, dat de raad zich over deze inkwartiering en de gevolgen met een adres richtte tot de Nationale Vergadering. DE MIGRATIE IN 1957 EN 1958 DEN HAAG, 4-2. Van de in de jaren 1957 en 1958 uit Nederland naar de eigenlijke overzeese emi- gratie-gebiede vertrokken Neder landers (33.000 resp. 25.000 perso nen) waren er 16.000 (48 pet.) resp. 11.000 (45 pet.) laatstelijk afkom stig uit de grote steden. Rekening houdend met de omstandigheid dat ongeveer een derde gedeelte der Nederlandse bevolking in de grote steden woonachtig is, blijkt de emi gratie uit de grote steden in de ge noemde jaren relatief aanmerke lijk hoger te zijn geweest dan uit de rest van het land. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Gezellige „klanten"-avond De gezamenlijke winkeliers, Wil brink te Zierikzee, v. d. Maas te Burgh en Weststrate te Renesse, hebben het initiatief genomen op 26 februari a.s. een gezellige avond te organiseren in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau", waar zal optreden de alom bekende Nico Schoolenberg uit Dordt, met een gevarieerd programma, bestaande uit: hammond-orgel, accordeon, miniatuurshow, rijwiel act., goo chelen, conference, geheugenkunst, bloemen- en lichshow enz. Bij genoemd ewinkeliers zijn in lichtingen te bekomen, wat betreft de toegangsbewijzen. KERKNIEUWS Ned. Herv, Kerk Beroepbaar: vicaris J. H. Veld kamp, 's-Gravephage. Beroepen te Leeuwarden-oost (vac. J. Hoogenkamp): dr. L. G. Wagenaar, Deurne; te Uitgeest- Krommeniedijk (toez.): L. J. Huis man, Finsterwolde; te Westzaan: kand. J. Pras, Watex'graafsmeer Ger. Kerken Beroepen te Blokzijl: kand. W. Bakker, Amsterdam. Aangenomen naar Drachtster- compagnie: kand. D. de Heer, Rot terdam; naar Scheemda: F. van den Bos, laatstel. vrijg. pred. te Goes. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Kempton (Zd. Afrika): W. Boessenkoop, Kapelle a.d. IJssel. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Schiedam: C. Verhage te Hilversum-oost en R. Slofstra, Harderwijk. Beroepen te Sneek: G. J. Buys, Papendrecht. Bedankt voor Rotterdam-Char- lois: W. van 't Spijker, Drogeham. Ger. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse: C. Mo lenaar, Leiden. Ingezonden mededeling BOUWPLATEN plakt li met Ceta-Bever Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, is van plan 15 en 16 maart een bezoek aan Washington te brengen, maar deze tijdstippen zijn nog niet definitief vastgesteld, aldus heeft een Westduitse rege ringswoordvoerder woensdag avond in Bonn verklaard. en het maximum dagloon De coördinatiewet sociale verze keringen heeft ingaande 1 januari 1960 een paar wijzigingen onder gaan voor wat betreft de loongrens en het maximum dagloon. Ingaande 1 januari 1960 is het maximum dagloon voor de bereke ning van uitkeringen en van pre mie ingevolge o.a. de werkloos heidswet, de ziektewet, de kinder bijslagwet en het ziekenfondsenbe- sluit verhoogd van f 19,- tot f 20,-. Er zal binnenkort een wetsont werp worden ingediend, waarbij de loongrens voor verzekering inge volge de ziektewet, het zieken- Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel A Juniorencompetitie wortd morgen weer hervat. Burgh B I heeft goede kans op winst tegen Zeemeeuwen I. Delta Sport prestaties vermeldt in het KNAU-jaarboekje I?i verband met het feit, dat za terdag en zondag jl. door de weers omstandigheden geen enkele voet balwedstrijd is doorgegaan, wordt dit programma thans gespeeld op zaterdag 6 en zondag 7 februari. Daar het morgen de eerste zater dag in februari is, wordt de junio- rencompetitie weer hervat. In groep B VIII heeft het bezoekende Burgh B I een uitstekende kans op de winst bij het bezoek aan Zeemeeu wen B I te Renesse. WIK B I staat thuis voor de zware opgaaf Brou wershaven B I van het lijf te hou den. Zierikzee B I start als favoriet in de plaatselijke derby tegen ME- VO B I. In groep B IX zal Bruse Boys B I het te Brouwershaven wel klaar spelen tegen Brouwers haven B II. SVOWK B I geven wij weinig kans op succes bij het be zoek aan Dreischor B I. SINOTO B I kan in de running blijven door MEVO B II in eigen huis te ver slaan. Ook Zierikzee B II zal wel weinig moeilijkheden ondervinden in de wedstrijd tegen Zierikzee B III. ATLETIEK. Bij de K.N.A.U. is het traditie dat elk jaar een boek werkje wordt uitgegeven waarin de 25 beste prestaties, over elk num mer, van het afgelopen jaar wor den vermeld. Zo kregen wij een de zer dagen het door de heer J. Moer man samengesteld jaarboekje over 1959 in ons bezit. Bij het inzien hiervan bleken ook enige leden van Delta Sport zich op verschillende nummers vrij goed te hebben ge klasseerd. Zo bezet Ester Schot bij het kogelstoten meisjes met 13 m. de 5e plaats. Opmerkelijk is de vooruitgang in de prestaties in ver gelijking met 1956 toen I. Roeken op dit nummer het best voor de dag kwam met 12,75 m. Bij de da mes bezette Ester Schot de 18e plaats met 11,25 m. Op de nationale lijst discuswerpen neemt Ester Schot de vierde plaats in (36,99 m.), Janny Hanse de 11e en Catrien Schot de 17e. In 1956 leverde D. Dekker de beste prestatie met 35,76 m. Op dit nummer bij de da mes wist Ester een gedeelde 14e en 15e plaats te bereiken. Catrien Schot bracht het op het nummer hoogspringen meisjes tot een ge deelde 5e en 6e plaats (1,50 m.) ter wijl haar dit bij de dames een ge deelde plaats bezorgde van de 13e tot de 21ste. In 1956 had haar dit bij de meisjes een 2e plaats opge leverd, de beste prestatie was toen van M. Kort met 1,51 m. Op het nummer verspringen meisjes klas seerde Catrien zich als 13e met 5,09 m. Janny Hanse kwam met een 8e plaats bij het speerwerpen meisjes (31,21 m.) eveneens uitstekend voor de dag. Op het nummer polsstok hoogspringen jongens klasseerde J. Ribbens zich als 5e en M. Doeleman als 8e (3,15 m. en 2,97 m.). Uit het overzicht van de Zeeuwse atletiek- prestaties bleek dat momenteel niet minder dan 17 records op naam staan van leden van Delta Sport. Deze recordhouders zijn J. Ribbens polsstokhoog jongens (3,15 m.), A. H. Ribbens hoogspringen (1,55 m.) en polsstokhoogspringen (2,90 m.) jongens B, J. van Langeraad speer werpen (46,89 m.) jongens B, C. van Langeraad hoogspringen (1,50 m.) en kogelstoten (12,19 m.) jongens C, E. Schot discuswerpen (36,99 m.) en kogelstoten (11,25 m.) dames, en eveneens de records op deze num mers bij de meisjes A. Bij de meis jes B heeft Catrien Schot de records in haar bezit op de nummers hoog springen (1,50 m en discuswerpen (29,75 m.) terwijl A. van Eldik bij de B meisjes recordhoudster is bij het kogelstoten (11,16 m.). Verder heeft Catrien Schot nog het record op haar naam bij het hoogspringen meisjes C (1,39 m.), Ten slotte staan er drie records op naam van een estafetteploeg van Delta Sport, nl. de 4 maal 100 m. meisjes A (56,6 sec.), de 4 maal 80 m. meisjes B (44,2 sec.) en de 4 maal 60 m. meis jes C (33,9 sec.). fondsenbesluit en de werkloos heidswet zal worden verhoogd van f 6900,- tot f 7450,- per jaar (de kinderbijslagwet kent geen loon grens). Dit komt overeen met een bedrag van f 620,83 per maand of f 143,26 per week, per 1 januari 1960. Werknemers in loondienst Aan deze verhoging zal terug- werkende kracht worden verleend tot 1 november 1959 voor werkne mers, die op 31 oktober 1959 reeds ingevolge deze wetten verplicht verzekerd waren. In het te verwachten ontwerp van wet zal nog de bepaling wor den opgenomen, dat personen in loondienst, wier overeengekomen vast loon in geld op 1 januari 1960 niet meer dan f 7450,- per jaar be draagt, gedurende het jaar 1960 verplicht verzekerd blijven, indien in de loop van het jaar door een collectieve loonmaatregel (zoals een algemene loonronde, een wij ziging van de C.A.O. of van de loonregeling e.d.) het overeengeko men vast loon in geld meer dan f 7450,- per jaar zou gaan bedra gen. Hoewel het ontwerp van wet op 1 januari nog niet was aangeno men, is in verband met de werk methode met ingang van dit jaar gehandeld alsof deze verhoging van de loongrens reeds heeft plaats gevonden. Dit is geschied op ver zoek van de Sociale Verzekerings raad. De bedrijfsverenigingen hebben met het oog op het vorenstaande besloten het dagloon van de op 1 januari 1960 lopende gevallen, die daarvoor in aanmerking komen, van die datum af tot maximaal f 20,- te verhogen. Vrijwillige ziekenfondsverzekering De weistandsgrens om als vrij willig verzekerde voor het zieken fonds in aanmerking te kunnen ko men, blijft gehandhaafd op f 6900,- per jaar, verhoogd met f 175,- voor elk kind, waarvoor, indien daarop ingevolge de kinderbijslagwet recht bestond, kinderbijslag zou worden genoten. Indien betrokkenen als vrijwil lig verzekerde worden aangeno men, zijn v.z.v. betreft de vrijwilli ge verzekering van de ouders, ook de kinderen tot 16 jaar mede ver zekerd. Dit geldt ook voor het ge val deze kinderen ouder zijn dan 16 jaar, doch invalide of studeren de zijn. Voor deze kinderen geldt een leeftijdsgrens van 27 jaar. In dit verband wijzen wij er nog op, dat indien b.v. een meisje van 17 jaar, dat tot die tijd mede vrij willig verzekerd was op de kaart van de vader, een betrekking aan neemt ip de huishouding voor 5 of meer dagen per week of voor dag en nacht, zij verplicht verze kerd moet zijn, zodat zij dus geen rechten meer kan doen gelden als vrijwillig mede-verzekerde. Haar werkgeefster (of gever) moet haar laten inschrijven bij de bedrijfsvereniging. Betreft het ge woon huishoudelijk personeel in een privé huishouding, dan dient zij zich te wenden tot de DETAM te Utrecht. Ingezonden mededeling 'n klasse apart DE VAL VAN BARRANCA 48. „Het spijt me, dat het zo gelopen is", zegt Balthazar ernstig, als hij aan de poort van Aram afscheid neemt. „Ik had jou heel wat liever teruggezien op Barranca's troon, als die Raimond Maar hij is de wettige erfgenaam en met die vuistslag heb je je kansen bedorven.Hier, neem dit zwaard.maar gebruik het niet om te trachten je vriend te helpen zijn straf te ontlopen. Aram neemt het aangeboden wapen en gespt het aan zijn gordel. „Dat kan ik je niet beloven, Balthazar", zegt hij strak. „Ik weet dat Agua onschuldig is aan Bizzi's dood, al kan ik nu niets meer be wijzen. Wij zien elkaar wellicht spoedig terug.... gegroet". Zwijgend rijden Aram en Otto even later door de stille bossen van het graafschap. De dikke zeeman begrijpt wel, dat zijn vriend broedt op een plan om Agua te bevrijden en stoort hem dus niet met onnodig gepraat. Maar bij een bocht in de weg worden Arams gedachten plotseling verstoord door een vreemd toneel. Op korte afstand staat daar een man, die een reusachtige beer aan een hals band heeft. Het dier heeft zich op de achterpoten opgericht en gromt dreigend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6