ZWITSAL GRENSV0LK Niet tegen vader zeggen MOEDER WORDEN... Gebv. Thien ZfËRIKZEESCHE NIEUWSBODE VBUDAG 5 februari i960 No. wi3 A.R.-partij inaakt tussentijdse balans op over het beleid van het kabinet „Niet spectaculair, niet krachtig, niet evenwichtig" VELP, 3-2. Op de vergadering van de Anti-Revolutionaire kies vereniging te Velp heeft dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het Cen traal Comité en lid van de Eerste Kamer, een beschouwing gegeven over de politieke situatie op dit ogenblik. „Hoewel we over het be leid van het kabinet nog geen de finitieve balans kunnen opmaken, bestaat er wel alle aanleiding een tussentijdse balans op te maken". Alvorens hiertoe over te gaan be sprak dr. Berghuis de situatie di rect na de oorlog, welk een zeker dirigisme van overheidswege nood zakelijk maakte. Uit het beleid van de huidige regering, dat er meer op gericht is verantwoordelijkheid bij de burgers te leggen, vloeit on der meer voort de vrijere loonvor ming en afschaffing van huur- en DE UTRECHTSE MOORD Aapje werd de dader noodlottig UTRECHT, 4-2. Een klein aapje is de 28-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van Doorn, die maandag ge arresteerd werd, verdacht van moord op de Utrechtse prostituee A. J. Meyer - ook wel genoemd „blonde Jopie" - noodlottig gewor den. Toen de verdachte een verkla ring moest geven voor de krabben op zijn gezicht, zei hij tegen de re chercheurs, dat deze een gevolg waren van een aanval van zijn aapje. Onmiddellijk werd het dier in beslag genomen en werd een veterinair onderzoek ingesteld, waarbij de recherche assistentie kreeg van een Utrechtse dieren arts, die goed bekend is met apen Ook de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium van jus titie, dr. Zeldenrust, die reeds zon dag sectie op het slachtoffer had verricht, onderzocht nog eens de gezichtskrabben van de Utrechtse chauffeur. Dr. Zeldenrust consta teerde aan de hand van een onder zoek van de nageltjes van het aapje dat de krabben van de chauffeur door mensennagels veroorzaakt moesten zijn. De dierenarts kwam tot eenzelfde conclusie en ook het vuil onder de nageltjes van het aapje vertoonde geen sporen van menselijk vlees of bloed. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED melksubsidies. Waarbij ook de ver schuiving van de woningbouw naar de particuliere sector hiervan een uitvloeisel is. Evenals het streven naar sterkere beheersing van de staatsuitgaven. Als Anti-Revolutionaire partij staan wij achter deze hoofddoel stellingen, terwijl de Partij van de Arbeid, vanuit haar standpunt be keken, hiertegen terecht opponeert. Sprekende over het beleid van het huidige kabinet, noemde dr. Berg huis haar optreden tot nu toe niet spectaculair, niet krachtig en niet evenwichtig, hetgeen koren op de molen van de Partij van de Arbeid is geweest. Staten-Generaal en kabinet Ernstige aandacht verdient de re latie tussen Staten-Generaal en ka binet, waarbij zelfs van de zijde dei- regeringspartijen nog niet altijd de juiste sfeer en de juiste instelling is gevonden. Bij het kabinet is nog een zekere aarzeling te bespeuren bij het zich instellen op de nieuwe situatie. Spreker miste voorts bij dit ka binet nogal eens een krachtig op treden. Dat het kabinet nogal eens concessies heeft gedaan, pleit voor dit kabinet, meende dr. Berghuis, die betoogde dat het voormalige brede basis-kabinet juist op de ge ringe soepelheid is vastgelopen. Spreker vroeg zich voorts af of het kabinet het samenspel met het parlement wel goed aanvoelt en dat er juist op het punt van de alge mene leiding een zekere zwakheid optreedt. Juist bij enkele knelpun ten, waarvan dr. Berghuis noemde de wetsontwerpen betreffende de voetbaltoto, de mammoetwet en de inpoldering van de Lauwerszee, wekt het kabinet de indruk dat zij zich soms nerveus gevoelt. Ingezonden mededeling LAAT U NIET OVERMEESTEREN In on» jure klimaat lijjen verkoudheid en bronchitis altijd op de loer. Wapen U met de vermaarde, bacillcndodende Potter s Ca tarrh Pastilles f/oor/llf/// SCHUIMRUBBERBED „Miljoenen"-brand in katoenfabriek ROCHDALE (Engeland). Woens dag is de grootste katoenfabriek ter wereld, de Dunlop-fabriek te Rochdale, ernstig door brand ge teisterd. De hulp van de brandweren van Lancashire en Yorkshire moest in geroepen worden. Meer dan 1500 arbeiders werden geëvacueerd. De brand werd door een krachtige wind aangewakkerd. De schade wordt geschat op en kele miljoenen pond streling. De salariëring van het kleuteronderwijs DEN HAAG, 3-2. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is een commissie ingesteld, die tot taak heeft hem op korte termijn te adviseren omtrent de juiste verhou ding tussen de salariëring bij het kleuteronderwijs en het gewoon la ger onderwijs, met inachtneming van de eisen van vooropleiding, de arbeidsduur en de zwaarte van de onderscheidene functies. Tot voorzitter van deze commis sie is benoemd mr. J. de Bruin te 's-Gravenhage. §Dê&P3ïê>!P9D&>ï>So§ WIJ OUDERS Moeder's vriendin, met wie ze af gesproken heeft, 's middags naar óe bioscoop te gaan, belt af met de boodschap, dat ze plotseling ver hinderd is omdat haar man ziek uit kantoor gekomen is en ze hem liever niet alleen laat. Voor moeder is het een lelijke streep door de re kening. Vader houdt niet van de films en zit 's avonds liefst rustig thuis. Als moeder dus eens ergens heen wil, moet dat 's middags met haar vriendin gebeuren. En dit was een film die ze beslist zien wilde. Er is veel over geschreven en hij heeft heel wat stof doen opwaaien. Ze had het ook allemaal heel mooi weten te passen en te meten. Het is weliswaar woensdagmiddag (de enige middag, dat haar vrien din weg kon deze week) en dus zijn de kleintjes 's middags vrij van school. Maar Adri, de oudste doch ter kan een oogje in het zeil hou den. Adri is vijftien en gaat op het gymnasium, waar ze iedere middag vrij heeft. Daar zit moeder nu en ziet door het telefoontje van haar vriendin het hele mooie plannetje in het water vallen. Ze zou natuurlijk al leen kunnen gaan, maar daar heeft ze geen zin in. Bovendien heeft ze beide plaatsen al besteld. En ze móét en zal die pikante film zien! Wie nu Vlug laat ze in haar gedachten diverse kennissen de revue passe ren. Geen enkele komt in aanmer king. Ze hebben óf jonge kinderen, die niet alleen gelaten kunnen wor den, óf ze hebben een man, die wél van uitgaan houdt en door wie ze zich 's avonds liever mee laten ne men, dan 's middags in vrouwelijk gezelschap te gaan. Dan krijgt moeder ineens een lu mineus idee. Z eneemt Adri mee! Het is natuurlijk een film boven de achttien, maar aan Adri's neus ziet niemand, dat ze die leeftijd nog niet bereikt heeft. Lichamelijk is ze haar jaren vooruit. En trouwens als de moeder er zelf bij is, krijgt zeker niemand het in zijn hoofd, te vragen, hoe oud ze is. Maar de kleintjes, hoe moet dat oan? Buurvrouw vragen, om een oogje in het zeil te houden? Doet ze best en tenslotte zijn ze zó klein toch ook niet meer, dat ze in zeven sloten tegelijk lopen. De samenzwering Als Adri hoort, dat ze met moe der mee naar de film mag, is ze na tuurlijk opgetogen. Dat het een film is boven de achttien, maakt het dubbel aantrekkelijk. Ze heeft toch maar een fijne moeder, die in zulke dingen niet zo nauw kijkt. Vader wél. Die maakt overal node loze drukte over. Het verbaast Adri daarom niet, als moeder geheim zinnig fluistert: „Maar denk erom, niets aan vader zeggen, hoor. Hij mag het niet weten,, dat snap je. En als hij vraagt, waarom je van avond al je huiswerk nog moet ma ken, zeg dan maar, dat je vanmid dag bij een vriendinnetje bent ge weest". Ze voelen zich als twee samen- zweersters. Adri zal zich tegen va der niet verspreken, daar hoeft moeder niet bang voor te zijn. Het is trouwens niet voor het eerst, dat er in dit huis gewaarschuwd wordt: „Niets tegen vader zeggen, hoor!" Moeder is er zich best van bewust, dat vader het met veel dingen niet eens zou zijn, waar zij geen kwaad in ziet. Maar dat zij hiermee in haar kinderen de kiem van leugen achtigheid en achterbaksheid legt, waarvan ook zij de wrange vruch ten nog eens zou kunnen plukken, daar staat ze niet bij stil. Moeders, moeders, bezint eer gij begint! MARCELLE. Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 IH' H. II* Nlltll I Toenemende betekenis van klein-ruit teelt in Zeeland Ontwikkelingsdag op 19 februari De verkiezingen in de Congo BRUSSEL, 3-2. De verkiezings commissie van de ronde-tafelcon ferentie in Brussel heeft woensdag avond de bestudering van kwesties betreffende de kamer van verte genwoordigers beëindigd. Voor deze kamer, die bij algemeen kiesrecht gekozen zal worden, zal één afge vaardigde per 100.000 inwoners worden aangewezen. De 130 afge vaardigden zullen worden gekozen volgens het stelsel van eveni'edige vertegenwoordiging. In elk district zal een commissie belast worden met het toezicht op de verkiezingen In deze commissies zullen een magistraat, aangewezen door het moederland, een secretaris en een Kongolees lid zitting heb ben. Internationale bakkerijtentoonstelling te Amsterdam AMSTERDAM, 4-2. Vari 10 tot 20 mei zal in het RA.I.-gebouw te Amsterdam de tweede internatio nale bakkerij tentoonstelling wor den gehouden. De opening zal op 10 mei geschieden door Z.K.H. Prins Bernhard. Deze tentoonstelling staat in het teken van „Ons dagelijks brood in de wereld". Honderden broodsoor ten uit de gehele geschiedenis wor den uitgestald De Canadese rege ring neemt officieel deel aan deze expositie met een stand, die het verhaal vertelt van het graan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. Naar van de legervoor- lichtingsdienst vernomen wordt staat thans vast, dat dit jaar ook een taptoe in Amsterdam zal wor den gehouden. Ook met Enschede en 's-Hertogenbosch zijn reeds af spraken gemaakt; voor laatstge noemde plaats is de datum al be paald, n.l. 24 september. VLISSINGEN. Op de Wester- schelde ter hoogte van Ossenisse bij boei 65 is een lichter overvaren door het Duitse schip „Halle". Een der bemanningsleden van de lich ter is vermist. Schepen die in de buurt waren namen aan het opspo rings werk deel. NIJMEGEN. Op de rijksweg Nij- megen-Ginneken is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 20-jarige Duitser A. Stappen uit Kaldenkirchen om het leven is ge komen. Stappen, die een zware vrachtwagen met aanhanger be stuurde, botste op de rijksweg on der de gemeente Milsbeek, tegen een op de weg stilstaande vracht wagen, waarin gezeten was de heer J. H. Moens uit Wessen. De cabine van de Duitse vracht wagen werd geheel ingedrukt, waarbij de jonge Duitser op slag werd gedood. DEN HAAG. Een opvarende van het Nederlandse schip „Orestes" (2700 ton) van de K.N.S.M. is op ongeveer 20 tot 25 mijl ten westen van Hoek van Holland overboord geslagen. Aan alle schepen in de omgeving is verzocht scherp uit te zien. BREDA. In het St. Ignatius-zie- kenhuis te Breda is een onbekend gebleven vrouw overleden aan de ernstige verwondingen die zij op gelopen heeft toen zij op haar fiets werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de Breda- naar v. d. M. ROTTERDAM. Op het terrein van de B.P.M. te Pernis is de 41-jarige arbeidsvoorbereider P. Bakker uit het Muiderslotplantsoen in Utrecht door een vallende heistelling ge troffen. Hij was op slag dood. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft giften geschonken ten behoe ve van de kerkbouwacties van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerken, de Gereformeerds Kerken, de Doops gezinde Broederschap en de Re monstrantse Broederschap. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. KAPELLE, 29-1. De laatste jaren is de teelt van kleinfruitprodukten zoals aardbeien, frambozen, bessen en bramen, in Zeeland van steeds groter betekenis geworden en ge zien de uitbreiding welke het areaal nog steeds ondergaat, wordt voor de komende jaren op een ver dere toename van het aanbod ge rekend. Het centrum van de klein- fruitteeit is Kapelie-Biezelinge op Zuid-Beveland. Ook op Walcheren en in Zeeuws Vlaanderen breidt de teelt van deze producten zich uit. Gezien het grote belang dat vele honderden kleine zelfstandigen in Zeeland hebben bij deze teelten, zal er op 19 februari in het veiling gebouw in Kapelle een ontwikke lingsdag voor de kleinfruitteelt worden gehouden. Voor deze bij eenkomst worden alle kleinfruit- kwekers in Zeeland en West-Bra bant uitgenodigd. De organisatie berust bij de veilingsvereniging Ingezonden mededeling Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -4 NIEUWS IN HET KORT Van Franse zijde is nog niet geantwoord op de verklaring van de Tunesische president, Bourgui- ba, die vorige week, volgens welke de „slag om Bizerta (de laatste Franse basis op Tunesisch gebied) op 8 februari begint". Sowjet-archeologen hebben na bij de Zee van Azof een luxueus ingerichte grafkelder gevonden, die klaarblijkelijk voor een hoofd van de Meoten bestemd was. Verwacht wordt dat men hierdoor gegevens verkrijgt over oude stammen der Scythen en Meoten. Deze laatsten waren de voorouders van stammen die ongeveer 2.500 jaar geleden aan de oostkust van de zee van Azof leefden. Ingezonden mededeling „Kapelie-Biezelinge en omgeving", in samenwerking met de Neder landse fruittelersorganisatie in dit gebied en het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te Goes. Aan deze ont wikkelingsdag is een tentoonstel ling verbonden van machines voor het kleinfruitbedrijf. HAARLEM. De 100-jarige mevr. A W. Brink-ten Dam te Haarlem is overleden. Vorig jaar mei vierde zij haar honderdste verjaardag. Er woont thans in Haarlem nog een 100-jarige. Deze heeft in december d'j eeuw volgemaakt. beddenreparatie telefoon 2604, Zierikzee SPORT VOETBAL Nederlands elftal naar de West DEN HAAG, 3-2. Het is thans zeker dat de trip die het Nederland se elftal dit jaar naar de west zal maken doorgang zal vinden. Het ligt in de bedoeling dat het team vrijdag 10 juni per vliegtuig naar de west vertrekt en dinsdag 21 juni naar Nederland terugkeert. In die periode zal een drietal wedstrijden worden gespeeld. Vast staat al dat het nationale team tegen Suriname en Curasao zal uitkomen. Over de derde wedstrijd is nog geen zeker heid. De KNVB voert reeds gerui me tijd onderhandelingen met Mexico. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR De collekte voor Tuindorp De collekte voor het getroffen Tuindorp-Oostzaan, die werd geor ganiseerd door de afdeling Drei- schor van het Ned. Rode Kruis heeft alhier opgebracht f 1.036,80. Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1960. Geboren: 3. Anna Regina Johanna Maria,, d .van E. W. Damen en A. de Roo; 24. René, z. van P. C. de Waaij en K. K. de Munnik. Overleden: 16 Jacoba Janna Be velander, 49 j. echtg. van J. J. van der Lindne. Vertrokken: 18. Tonis J. va nder Veen naar 's-Gravenhage; 26. Wil- helmina Lems-Verstraaten naar Rotterdam. z NIEUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1960. Geboren; 9. Cornelia Commerijn- tje, d. van H. Geuze en E. Braam; René, z. van J. van Bodegom en M. Kardux; 23. Ronald Adriaan, z. van W. H Kesteloo en R. B. Ginsel; 28. Klaas Albert Gsrrit, z. van M. J. Moser en B. A. aan het Rot; 31. Marina, d. van K. Bazen en E. P. Scherpenisse. Gehuwd: 28. K. v. d. Wekken, j m. 26 jaren (van Zierikzee) en J. J. Brouwer;, j.d. 23 jaren; 28. P. v. d. Weijde, wn. 56 jaren en E. Speel man, wd. 44 jaren. Ingekomen: E. Speelman en zoon van Rockanje; D v. d. Wielen en gezin van Middelburg. Vertrokken: J. Provoost en gezin naar Vlissingen; W. de Later en ge zin naar Rotterdam; L. H. Zwaai naar Bergen op Zoom; J. J. Brou wer naar Bruinisse; A. K. de Vlie ger naar Zierikzee. KERKNIEUWS Spaans predikant naar Nederland DEN HAAG, 3-2. In de tweede helft van februari komt ds. H. Capo predikant van de Spaanse Evange lische Kerk van Mallorca naar ons land. Het doel van deze bezoekreis is de Nederlanders op de hoogte te stellen van de huidige toestand der protestantse kerken in Spanje. Al dus deelt het persbureau der Her vormde Kerk mede. In Nederland wordt de reis georganiseerd door d3 interkerkelijke vereniging „Het evangelie in Spanje" die daarbij ge steund wordt door de Oecumeni sche Raad van Kerken en de Re- formatie-Rome-commissie der Ge reformeerde Kerken. PREDIKBEURTEN voor zondag 7 februari. Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk; 10 uur dhr. A. van Pel, 7 uur ds. C. Be- zemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur ds. v. d. Ban (viering H.A.). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemalre: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Schoneveld (H.A.). Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 uur sa menkomst in Rehoboth. Oosterland 10 uur ds. Rijks, 6 uur cand. M. H. Boogert. Sirjansland: 10 uur ds. Bezemer, 6.30 uur ds. Duyvendak. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. H. W. v. d. Brink. St.-Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mevr. da. M. C. A. Groot-Aris. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. Melse. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. R. Bakker, legerpredikant te Doorn. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur dr. W. H. van Zuijlen. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur Bruinisse: 10 en 5 uur ds .Wiele- maker. Anna Jacobapolder: 10 en 2 uur ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Geref. Kerken Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur ds. J. P. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen aan den IJssel Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdiensts, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. Ingezonden mededeling In één nac Uw handen gaaf en zaï FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Smokkeldorus zat rustig in zijn boom. Hij had alles gehoord en voelde zich vervuld van een hei melijke vreugde. Hij hoopte maar, dat zijn mannen al lang en breed op pad waren, want anders liepen ze toch nog het risico, dat ze op de zoekende ambtenaren zouden sto ten en dan zou aan ontkomen niet le denken zijn. Hij overwoog hoe hij hun een nog grotere veiligheid kon bieden, en nam ?en driest besluit. Nauwelijks waren de grensbewa kers een eindweegs in het bos ver wijderd of hij liet nog eenmaal, luid en schril, de tonen van het fluitje weergalmen. De verwarring onder de grens wachten was groot. In hevige on rust gebracht kwamen zs terug en dromden bijeen. „Maar nu hebben we het duide lijk gehoord", riepen ze door elkaar „hier moet het zijn geweest". „Maar je ziet geen sterveling en het is weer bladstil". De gehele nachtploeg was bijeen gekomen en stond doodstil te luis teren, niet ver van de boom, waar in Smokkeldorus zijn toevlucht had gezocht, die met een lichte opwin ding een zoete triomf genoot. „Ik begrijp er werkelijk niets Dorus van Dorenkamp herkende de stem van Jan Kempen Dat riep al zijn wraakgevoelens tegen die man wakker cn gaf voedsel aan z'n euvelmoed. Hoe zou die dienstklop per staan te kijken als hij nu eens te voorschijn kwam en hem open lijk zou trotseren en uitdagen? Als hij hem zou laten voelen, dat hij hem de baas was? Een onbedwing bare lust om z'n tegenstander deze slag toe te brengen kroop in hem omhoog. Wat maalde hij eigenlijk om gevaar voor zichzelf? Was het niet veel geweldiger om z'n vijand te vernederen, zoals die nog nooit vernederd was? Even aarzelde hij nog, maar toen hij andermaal Kem pens stem hoorde, zeggend: „Ik wou het liefste dat ik heb, kwijt zijn als ik wist wie hier gefloten had", scheen z'n hart in een draaikolk van blinde hartstocht omlaag gezo gen te worden. „Dat ben ik geweest", riep hij luid en triomfantelijk, en begon op z'n gemak uit de boom te klimmen. Als een bom sloegen die woorden in de groep verbijsterde mannen. Jan Kempen was de eerste, die h'em herkende, en wit van drift trok hij zijn pistool om hem op de plaats neer te schieten. Smokkeldorus had bliksemsnel het gevaar onder ogen gezien en zich voorover werpend sloeg hij de arm van z'n tegenstander omhoog, zodat het schot de lucht in ging. Onmiddellijk wierpen de andere mannen zich op hun van woede buiten zinnen verkerende collega en trokken hem weg. Ze hadden de dorpspraatjes gehoord en wisten, dat deze twee tegenstanders geen genade voor elkaar zouden kennen. Een van de grensbewakers vroeg Smokkeldorus om rekening en ver antwoording over z'n gedrag. „Waarom bent u in de boom ge klommen?" „Omdat ik er plezier in had", luidde cynisch het antwoord. „En waarom hebt u daarna ge floten?" „Omdat ik daar nog veel meer zin in had". „Weet u, dat u daarvoor gearres teerd wordt?" „Neen, dat weet ik niet, maar se dert wanneer is fluiten een straf baar vergrijp?" „Omdat je de smerigste smokke laar van de hele streek bent", wierp Jan Kempen, ondanks het kalme rend gebaar van enkele collega's, in het midden. „Zo, zo, dat is niet erg vleiend voor me, mijne heren. Maar hebt u ook bewijzen, dat ik smokkel? Of wilt u mij verbieden hier een nach telijk uitstapje te maken, in een boom te klauteren en te fluiten zo als het vogeltje gebekt is? Ik ken geen wetsartikel, waarbij dat ver boden wordt". „Waar hebt u het fluitje?" „Een fluitje? Waarom zou ik een f)uitje hebben?" Zonder nog iets te zeggen grepen de mannen hem vast en doorzoch ten zijn kleren van boven tot on deren. Ze vonden niets. „Zeker bijtijds weggeworpen, niet?" vroeg men argwanend, „maar we zullen het wel vinden". „Zeg op, waarmee heb je geflo ten?" „Met m'n mond". „Fluit dan nog eens". „Dat kan ik nu niet meer. Dat gaat zo maar niet, als je de dood schrik nog op het lijf hebt omdat men je als een hond wilde neer schieten". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5