Gemeentewerklieden ven Schouwen-Duiveland weer terug uit Tuindorp-Oostzaan deurloo Automan WAT UQT PE BUT n f Na een zware week Zestig huizen en drie scholen namen zij voor hun rekening (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 4-2. De gemeentewerklieden van Schouwen-Dui- veland, die er een week van heel hard werken in Tuindorp Oostzaan hebben opzitten, zijn donderdagmiddag per provinciale boot wel gemoed - zij het hier en daar toch wel een beetje vermoeid van het „moddersjouwen" - weer veilig en wel teruggekeerd. Evenals bij het vertrek, waren ook bij de aankomst de burgemeesters der verschillende gemeenten, die werklieden afstonden, tegenwoordig en de zaal van het restaurant „De Val" vulde zich met een druk geroezemoes van stemmen, want iedereen wilde gelijk alles ver tellen en tegelijk alles horen. De mannen hebben hard gewerkt in Tuindorp, getuige het resultaat, waarvan mededeling werd gedaan door de chef d'equipe, het Kring- hoofd B.B. de heer de Boer. De Schouwen-Duivelandse werklieden namen 60 huizen, 3 scholen en een leeszaal voor hun rekening en in het algemeen was de roep om de eilandelij ke werkers onder de Am sterdammers vrij groot, aldus de heer de Boer in een dankspeechje tot de mannen, die hij prees om de goede teamgeest, onderlinge samen werking en de prettige wijze, waar op zij het karwei in Tuindorp heb ben gefikst. De Amsterdammers waren zeer blij dat de Zeeuwen kwamen helpen en de wijze waarop werd gewerkt, is boven alle lof ver heven, aldus de heer de Boer. Bedorven spullen De plaatsvervangend leider de heer C. Heijboer vertelde ons nog verschillende bijzonderheden over het werk en de toestand in Tuin dorp. Alles wat in de benedenver diepingen is blijven staan en dus onder water kwam, is verloren. Dit heeft Tuindorp met de huizen in het rampgebied van destijds ge meen, maar voor de rest is het een voudig niet te vergelijken, omdat - gelukkig maar - de verwoestingen ontbraken. De Zeeuwen zijn vooral de men sen ook tot morele steun geweest. Er waren terugkerenden, vooral oudere huisvrouwen, die de moed in de schoenen zonk, bij het zien van de chaos die het water had aangericht. Ze wilden maar het liefst terugkeren, maar dat ging natuurlijk niet. Het was een waar devolle kans deze mensen een hart onder de riem te steken. Werken en een „uitje" Ligging en voeding waren voor de Schouwen-Duivelandse mensen uitstekend en een „uitje" was er ook bij, want eenmaal werd de ploeg uitgenodigd 's avonds een circusvoorstelling te zien, waarvan de mannen veel hebben genoten. Gewerkt werd van 's morgens 8 (dan vertrok men uit het Arbei derstehuis in de Marnixstraat) tot 6.15 uur, het tijdstip waarop men weer thuis was. Vooral de eerste dagen - aldus de heer Heijboer - waren de zwaarste. De rommel was toen het grootst en het weer werkte tegen, want het regende onophou delijk, dat de smeerboel alleen nog maar groter maakte. De mannen hebben op de laatste dag nog een bezoek gebracht aan de bedrijven van de N.V. Arbei derspers, waar zij o.m. de grote rotatiepers bezichtigden. Dit alles geteld bij de weten schap ginds goed werk te hebben mogen doen en mensen in nood te hebben kunnen helpen, geeft her inneringen aan een week, die men toch niet zou hebben willen missen. Overigens was men ook weer blij op huis aan te kunnen gaan. Een der deelnemers had zo'n haast, dat hij het de laatste uurtjes deed „op twee linkerlaarzen". Dat mocht niet hinderen, hij is toch veilig thuis gekomen. „Modderspecialis- ten" kijken zo nauw niet! STAD EN PROVINCIE OOSTEELAND Depót Ned. Heide Maatschappij wordt opgeruimd Als gevolg van het gereedkomen van de werken der Ned. Heide Mij. voor wat het gros aangaat, is men thans begonnen het depot, in onze gemeente gelegen bij het bussta tion „Even Buiten" alhier, op te ruimen. De verschillende goederen, materialen en het houten kantoor gebouw zal naar Zierikzee verhui zen, en zal daar worden opgeslagen teneinde te dienen voor nog wat onderhoudswerken. ELKERZEE Opening diepvrieskluis Op zaterdag 6 februari vindt te Scharendijke de officiële inge bruikstelling plaats van de diep vrieskluis van de Coöp. Centrale Diepvrieskluis. Ingezonden mededeling Crackfree beter en goedkoper Rapport over aanleg van ondergrondse te Amsterdam AMSTERDAM, 4-2. Nog dit jaar kan een rapport worden tegemoet gezien van de commissie verkeer en vervoer der gemeente Amster dam betreffende de aanleg van een ondergrondse in de hoofdstad. In dit rapport zal ook het vraagstuk van de voorkeur van het openbaar vervoer voor tram of bus in be schouwing worden genomen. De afdeling tunnelbouw van de dienst der plublieke werken be studeert de bouwtechnische aspec ten van de aanleg van een onder grondse. Als voorlopige conclusie van deze studie kan worden ge steld, dat deze aanleg, bouwtech nisch gezien, mogelijk moet wor den geacht, doch aanzienlijke fi nanciële offers zal vragen. Aldus delen b. en w. mee in een memorie van antwoord der gemeentebegro ting. Ingezonden mededeling t X Een nieuw soort vitrage y Binnenkort komt de nieuwe „KANT-EN-KLAAR" f VITRAGE:! y Pasklaar voor elk raam *J* Ij! Veel mooier en voordeliger Alleenverkoop bij: *jl Woninginrichting, Zierikzee Ij! v Er is een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van de ge meente en de Nederlandse Spoor wegen, die de mogelijkheid van het inschakelen van de ringspoorbaan om de stad bestuderen. Hierbij zal worden bezien of deze ring spoorbaan zowel voor het goede renvervoer als voor het personen verkeer bruikbaar kan zijn. ZIERIKZEE Motorrijder reed kapsalon binnen Donderdagmiddag omstreeks 2 uur is de uit Zierikzee afkomstige schilder J. K., thans woonachtig te Dreischor, met volle vaart op zijn motor de salon binnengereden van kapper W. H. Steenkist in de Ver- renieuwstraat. K. was met flinke snelheid de Verrenieuwstraat uit gekomen en wilde de Melkmarkt opdraaien. Aangenomen wordt dat hij door te grote snelheid niet tij dig kon uitwijken voor een brom fietser,, waardoor hij dwars door de deur in de kapsalon terecht kwam. Hij liep hierbij vrij ernstige verwondingen op aan het hoofd en een aderlijke bloeding. Nadat dok ter Vleugels Schutter eerste hulp had verleend werd K. vervoerd naar het Rode Kruis ziekenhuis. Wij kunnen niet nalaten er op te wijzen dat men op het punt Verre- nieuwstraat-Melkmarkt niet voor zichtig genoeg kan zijn. Causerie over wijlen professor P. Zeeman Voor de B-afdeling van het Prof. Zeeman-lyceum, heeft dr. Hoogen- boom zijn causerie over leven en werk van prof. Zeeman, wiens leer ling en assistent hij is geweest, ge houden. Men zal zich herinneren dat dr. Hoogenboom deze interessante cau serie voor het eerst hield op de zo mervergadering 1959 van „Stad en Lande" te Noordgouwe. Wij hebben er destijds uitvoerig aandacht aan besteed. Ook ditmaal wist de spre ker de persoon en het werk van de grote Nobelprijswinnaar dichter bij zijn (jeugdig) gehoor te brengen. De lerares Frans mej. A. C. Oude mans bood de spr. als stoffelijk blijk van waardering - een foto aan van professor Zeeman uit het archief der school. Afd. „Schouwen-Duiveland" Chr. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 9 februari a.s. ver gadert in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw de afdeling „Schou wen-Duiveland van de Chr. Plat telandsvrouwenbond. De middag wordt verzorgd door „Spanjaard" N.V. te Borne, met een praatje en een plaatje over huishoudgoed. Damesclub „Herovema" won kegelcompetitie Donderdagavond is de beslissing gevallen in de kegelcompetitie wel ke werd georganiseerd door de Zie- rikzeese Kegelbond. De damesclub „Herovema" werd de winnende club in de eerste klas. In de tweede klas eindigde als eerste de heren club „Alle Negen". Aanvankelijk hadden „Herovema" en „Alle Nq- gen" evenveel eompetitiepuntep, zodat 'n beslissingswedstrijd moest plaats vinden, waarbij de damës zeer duidelijk de sterksten waren. De prijsuitreiking van deze vlot verlopen competitie zal plaats vin den in „Concordia" op 27 februari a.s., nadat eerst nog enige korps wedstrijden zullen zijn gehouden. BESCHUTTE WERKPLAATS TE ZIERIKZEE KRIJGT APARTE VROUWENAFDELING Ondergebracht in gebouw Sociale Dienst ZIERIKZEE. 4-2. Op maandag 8 februari a.s. zal een vrouwenafde ling van de Beschutte werkplaats alhier worden geopend. De werk plaats is ondergebracht in ruim ten van het pand Manhuisstraat 4, waarin ook gevestigd is de Ge meentelijke Dienst voor Maat schappelijke Zorg. Voorlopig gaat de vrouwenwerkplaats van start met zes dames, een getal, dat zal kunnen oplopen tto pl.m. 15 a 20 in de toekomst. Er komt een samenwerking tus sen de mannen- en vrouwenafde ling in zoverre, dat het object, waarmede men zich thans op de Beschutte Werkplaats bezig houdt, straks op de damesafdeling een aanvullende bewerking krijgt. Het object bestaat uit een sierdoos voor elektrische scheerapparaten, waar van de bovenbekleding op de Be schutte Werkplaats in de Wevers- hoek wordt aangebracht en de zij den binnenbekleding door de vrou wenafdeling zal worden verzorgd. Het betreft hier een belangrijke werkopdracht van de Schiedamse Leerwarenfabriek te Tilburg. Goede opdrachten In het algemeen - zo verklaarde de bedrijfsleider, de heer J. Pom pei* - zijn dergelijke opdrachten (loonopdrachten van industrieën dus) voor de Beschutte Werkplaats bijzonder prettig, omdat met der gelijke omvangrijke opdrachten een goede werkplanning valt te ma ken. Het geeft economisch funda- ZIERIKZEB Vereniging tot bevordering der Bijenteelt In „Concordia" te Zierikzee zal morgen (zaterdag) 6 februari de jaarvergadering worden gehouden van de afdeling Schouwen-Duive land van de Vereniging tot bevor dering der Bijenteelt in Nederland. O.m. staat een bestuursverkiezing op de agenda i.v.m. periodiek af treden van de heren J. v. d. Velde en C. P. Flikweert. BURGH Functieverdeling bestuur S.V. „Burgh" Tijdens de donderdagavond ge houden bestuursvergadering van de Sportvereniging „Burgh", wer den de functies van het nieuwe be stuur als volgt verdeeld: voorzitter de heer C. W. van Zuijen; secreta ris de heer D. E. Mooij; penning meester de heer N. Schrier; wed strijdcommissaris de heer M. J. Viergever, verder mevr. Roos-v. d. Weel en de heren W. Deurloo en A. de Vlieger, commissarissen. OOSTERLAND Lezing over Finland Voor de Chr. vrouwenvereniging „Martha" alhier trad dinsdagavond op met een lezing over Finland, verlucht met een keurige serie dia's, de presidente van de ver. mevr. Rijks-Ruis. Aangezien zij on geveer acht jaar in dit mooie land heeft gewoond, kon zij* hiervan op boeiende wijze vertellen. Men was onder de indruk van de mooie ge zichten uit het land der duizend meren. Ook de flora en de fauna werd mooi weergegeven. De spr- nam haar gehoor mede eerst op de reis naar Finland, die ettelijke da gen vergde. Enige steden, w.o. Helsinki, werden eveneens ver toond, zomede enige opnamen van de middernachtzon en Lapland. In de laatste streek, aldus spr. moet men geboren zijn,, want anders loopt men gevaar de zg. Lappen- ziekte te krijgen. Slechts de inboor lingen kunnen de lange poolnacht op de duur verdragen. De uitheem- sen krijgen hiervan een neerslach tig gevoel, dat niet te verdragen is. Het is een mooie avond geworden, en mej. A. Boot was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen zij mevr. Rijks hartelijk dankte. Ruitje brak WASHINGTON, 4-2. Luite nant Walsh, die met de Zwit serse geleerde prof. Piccard bij het eiland Guan in een duikgondel een recordduik van circa 12 km. heeft ge maakt, heeft donderdag op een persconferentie in Was hington meegedeeld dat bij de afdaling een 2Yz cm. dik plexiglas van een raam in de duikgondel is gebroken. Het was een raam van het „voor vertrek" in de gondel. Het raam brak tengevolge qan de veranderingen in de tempe ratuur. Walsh zei datt voor vertrek van tevoren opzette lijk onder water was gezet, zodat er voor hem en Piccard geen gevaar bestond. Maar, zei hij, op de weg terug naar de oppervlakte hebben wij enkele ogenblikken in grote spanning gezeten. Wij vroe gen ons af of wij nog wel het water uit het voorvertrek zouden kunnen krijgen met behulp van zuurstofflessen. Als dit niet het geval was geweest, hadden wij in de gondel moeten blijven tot deze naar Guan gebracht zou zijn, hetgeen vijf dagen ge duurd zou hebben. ment onder de werkplaats, zoals wij hebben begrepen. Zo gezien kan de aanwezigheid van een bloeiende Beschutte Werk plaats in deze streek nog wel eens bepalende factor worden bij het aantrekken van industrieën. Zeker is wel, dat de directies deze factor bij het overwegen van eventuele elders is gebleken. In ieder geval zit er schot in de werkplaats, gelet op het voldoening gevende feit, dat ook minder-valide vrouwen in de werkplaats straks een taak zullen vinden. Ingezonden mededeling TBABYDERM olieE erHEP Wie gaat praten met een „auto man", die de oude tijd heeft mee gemaakt heeft alle kans zijn nacht rust te verspelen, want automannen van vroeger weten een heleboel over die wonderlijke tijd, toen alles nog experimenteren was, toen er nog geen schema's waren, geen mooie boekjes met plastic kaftjes waar alles in staat en geen andere mannen in de buurt die het wisten, of althans weten konden. Met de auto's zelf zat hét nog niet zo glad jes, zo volledig „uitgekiend" als te genwoordig, nog niet zo verdraaid goed en geperfektioneerd als in de ze tijd van kleine technische won- derautootjes, die overigens net zo knap in elkaar zijn gesleuteld als een of andere super de luxe slee. En heus, nu worden de boekjes er wel bijgeleverd. Alles staat er in, als men maar lezen kan. Vroeger was dat anders. Daar kwam de dokter, de vee-arts of de notaris, die zich een auto had aangeschaft, waarvan nog geen Schouwen-Dui- velander had gedroomd, met een petroleumlichtje om de zaak van achteren een beetje in het licht te hebben en vóór twee koperen car bidlampen, die altijd mooi blonken en nog wel eens wilden branden ook. Maar onder de kap zat een motor, met vreemde boutjes en moertjes, met nog vreemdere stan getjes, met trucjes van een zeg maar Italiaanse ingenieur, die in Milaan of waar ook had bedacht, dat een auto nog lang niet volmaakt was. Hij zou het eens anders doen en de arme automan van Schou wen-Duiveland moest het repare ren als het stuk ging, zonder pa pieren, zonder schema's, kortom zonderzie boven. In het ru moer van „toe repareer mijn (klap) band eens" en het sjouwen en zeu len met proestende, rochelende en onwillige „gewone" motoren, kwam men niet aan repareren toe. Dat begon 's avonds na acht uur, want zo lang werkte men. Dan ging de baas onder de kar van de dokter. H(j lag drie vier uur op de beton onder de auto te martelen en te proberen, te prutsen en te experi menteren. Het werd elf uur, het werd twee uur en moeders kwam het bed maar weer eens uit, om een bakje koffie zwijgend de garage in te schuiven, 's Morgens om vijf uur stond de dokter al op zijn bezit te wachten. Klaar! De garageman kreeg twee knaken of misschien drie, maar dan ging het om een ge peperde rekening. Om zes uur be gon de garage weer te draaien en de nachtelijke zwoeger was weer present, weer klaar om nieuwe puzzels op te lossen, te ploeteren, te proberen en soms zachtjes te foeteren tegen de nog (wat) onwil lige techniek. Men moet er eens aan denken als de sleeën nu voor bij zoeven. Dat zoeven van nu is (oen al duur betaald! EILANDMAN. Ingezonden mededeling Crackfree beter en goedkoper Ingezonden mededeling Crackfree beter en goedkoper ■jb - Verwachting tot zaterdagavond: Iets kouder Opklaringen, maar hier en daar mist en op de meeste plaatsen droog weer; vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag; aanvankelijk weinig wind, latei- zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. 6 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 12.34, onder 3.11. 7 febr. Zon op 8.13, onder 17.37. Maan op 13.13, onder 4.07. 8 febr. Zon op 8.11, onder 17.39. Maan op 13.58, onder 4.59. Volle maan: 12 febr. te 18.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 febr. 9.40 v.m. 22.31 n.m. 7 febr, 11.01 v.m. 23.45 n.m. 8 febr. 12.18 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 6 febj*. 9.28 v.m. 22.16 n.m. 7 febr. 10.52 v.m. 23.35 n.m. 8 febr. 12.06 nm n.m. Doodtij: 6 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven west Europa, de Britse eilanden en aangrenzend zeegebied is de luchtdruk de afgelopen 24 uur aanzienlijk gestegen en nog zijn de luchtdrukstijgingen niet ten einde. Boven Rusland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied waar in zeer strenge vorst voorkomt. Het vorstgebied strekt zich in weste lijke richtingen uit tot aan de lijn Hamburg München. Op de oceaan is inmiddels een niet diepe, maar voor het weer in west Europa wel belangrijke, depressie langs een zuidelijk gelegen baan genaderd tot de Golf van Biscaye. Deze depres sie zal de komende 24 uur in Frank rijk-, de luchtdruk doen dalen en daar de drukstij gingen in de omge ving van Schotland nog verder doorgaan zal de wind in onze om geving van richting veranderen en oostelijker worden. Het oost Euro pees vorstgebied zal zich daardoor weer langzaam in westelijke rich tingen uitbreiden en de kans is groot dat gedurende het weekeinde de temperatuur weer tot beneden het vriespunt daalt, waarbij de laagste temperaturen in het noord oosten van- het land zullen voor komen. Scheepvaartberichten Kortatia (t.), 3-2 van Port Said naar Pernis. Langkoeas, 5-2 te Aden verwacht. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 6-7 februari: P. W. J. Vogelaar, tel. 01110-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 6-7 februari; J. L. Bra- ber, Dreischor, tel. 01112-280, Belangrijke vergadering Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" De leden dienen zich thans uit te spreken Op maandag 8 februari a.s. vindt in de grote zaal van „Concordia" de algemene ledenvergadering plaats van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Enkele jaren is geen algemene vergadering gehou den, hetgeen naar de mening van het bestuur - viel toe te schreven aan het gebrek aan belangstelling b(j de contribuerende leden. Be halve de muzikanten, verscheen vrijwel niemand ter vergadering. Gehoopt wordt dat thans een volle zaal kennis zal willen nemen van de interne „Kunst en Eer"-zaken. De afwezigheid van leden ter al gemene vergadering zou men wel kunnen uitleggen als een stilzwij gende goedkeuring van de gang van zaken, maar zulks bevredigt toch niet het bestuur, terwijl ook een goede gang van zaken hier mede niet is gediend. Vroeger kende „Kunst en Eer" de figuur van burger- en muzi kant-bestuurslid. Later kende men alleen muzikanten en daarnaast donateurs zonder stemrecht. Toen er financiële moeilijkheden kwamen, werden aan het - uit mu zikanten bestaande - bestuur als commissarissen toegevoegd wijlen de heren H. J. Doeleman en R. Gerritsen, aan wie „Kunst en Eer" toen zeer veel steun heeft gehad. Taak voor burgerij Weer later achtte men het beter de burgerij daadwerkelijk en rechtstreeks bij de gang van zaken in het korps te betrekken. Er werd een groot aantal leden (met stem recht) geworven. Een nieuw be stuur - bestaande uit muzikanten en burgers - werd gevormd en de financiën werden gesaneerd. De belangstelling der burgers in de bestuurlijke zaken der harmonie bleef echter beneden peil. Het bestuur echter acht thans de tijd gekomen in zyn geheel af te treden, hoewel elk der aftredende leden zich herkiesbaar stelt. Open gevallen plaatsen moeten echter nog aangevuld worden. Mocht de belangstelling der leden zo slecht blijven als in het verleden, dan ware te overwegen maar naar de oude toestand terug te keren en van de leden weer donateurs te maken. De vergadering van maan dag is dus wel uiterst belangrijk, zodat het bestuur van harte hoopt, dat de leden present zullen zijn en hun slem laten horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2