De Gaulle reorganiseert Franse regering DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18713 ZIERIKZEi;S(JII;®NIEllVV!iBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meendeg, dinsdeg, donderdeg en vrijdeg. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus ne. 1, tel. 01110-2255 ne 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgeve: N.V. Drukkerij v./h. Lekenmen Ochtmon, Zierikzee. Redekieur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938 Vandaag bekendmaking van wijzigingen PARIJS, 5-12. - Premier Debré heeft donderdagavond na afloop van een diner met president De Gauile meegedeeld, dat vandaag (vrijdag), waarschijnlijk aan het einde van de uchtend, de wijzigin gen In het kabinet zullen worden bekendgemaakt. Het schijnt dat zekere moeilijk heden, die zich op het laatste ogen blik hebben voorgedaan, verhin derd hebben deze bekendmaking eerder te doen. Deze moeilijkheden zouden voornamelijk betrekking hebben op het vertrek van Robert Lecourt als minister van staat, be last met de betrekkingen met de andere landen van de Franse ge meenschap en het vinden van zijn opvolger. Achtereenvolgens ont ving Debré donderdagavond Ber nard Cornut-Gentille, minister van P.T.T.-zaken, Olivier Guicard, de technische adviseur verbonden aan het bureau van president De Gaulle, Robert Buron, minister van Openbare Werken en Verkeer, en Roger Frey, de minister van Voor lichting, die genoemd is als moge lijke opvolger van Jacques Sous- telle, als minister voor kwesties be- trefende de kernenergie, de Sahara en de betrekkingen met de over zeese departementen. Ontslag voor Soustelle Hoewel omtrent de mutaties of- ficieeel niets bekend is, werd don derdag van betrouwbare zijde ge meld, dat president De Gaulle Soustelle zijn ontslag heeft aange zegd, omdat deze het niet eens was met het beleid van het staatshoofd ten aanzien van Algerië. Voorts verluidde in politieke kringen, dat Pierre Guillaumat als minister van de strijdkrachten zal worden vervangen, omdat hij een te slappe houding tegenover de op roerlingen in Algiers zou hebben aangenomen. Hoewel ook hij ge noemd is als mogelijk opvolger van Soustelle, wordt het ook mogelijk geacht dat hij niet meer in het ka binet wordt opgenomen. Het schijnt wel zeker, dat de 44-jarige Pierre Messmer, voormalig hoge commis saris van Frans West-Afrika, mi nister van de strijdkrachten wordt. Hij heeft in de tweede wereldoor log deel uitgemaakt van de vrije Franse strijdkrachten. Onlangs heeft hij als reserve-officier in een regiment parachutisten in oost-Al- gerië gediend. Het schijnt dat Paul Delouvrier, althans voorlopig, zijn post alge meen gedelegeerde in Algerië zal behouden. Verder wordt het mogelijk geacht dat Andere Bouloche, die enige tijd geleden als minister van Onderwijs aftrad, in het kabinet zal terug keren als opvolger van de kort na Pinay afgetreden staatssecretaris voor Economische Zaken, Max Fle- chet. Tenslotte worden Alain Poher en de fractieleider van U.N.R. in de Nationale Vergadering, Terre- noire, genoemd als nieuwe minis ters van resp. P.T.T.-aangelegen- heden en Voorlichting. MOGELIJK EUROPESE VERKIEZINGEN IN '62 Op directe wijze Communiqué van Warschau-landen: GEZAMENLIJK OPTREDEN VOOR MEER INTERNATIONALE ONTSPANNING MOSKOU, 4-2. In het commu niqué dat na de conferentie in Moskou van de leden van het Ver drag van Warschau is uitgegeven, wordt gezegd, dat de kwesties van algemene en algehele ontwapening en het sluiten van een vredesver drag met Duitsland zyn besproken. De conferentie heeft een uiteen zetting van premier Chroesjtsjef aangehoord over de inkrimping van de Russische strijdkrachten en over de houding die de Sowjet-Unie zal innemen op de komende topconfe rentie. Tijdens een algemene discussie hebben de vertegenwoordigers van de Warschau-landen hun toekom stige optreden ter bevordering van de internationale ontspanning ge coördineerd. Ook hebben zij beslo ten vóór de topconferentie overleg te plegen. d Generaal Maxwell D. Taylor de vroegere stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft donderdag de waarschuwing geuit dat de Sow jet-Unie volgend jaar militair ster ker zal zijn dan de Ver. Staten, tenzij er „heroïsche maatregelen" worden genomen. b Anastas Mikojan, eerste vice- premier van de Sowjet-Unie, is donderdag te Havanna aangeko men, waar hij op uitnodiging van de Cubaanse regering de opening van een Russische tentoonstelling zal bijwonen. De grotendeels slapende west- Europese Unie is donderdag tot nieuw leven gekomen door nieuwe besluiten van de zeven leden (Frankrijk, de Duitse Bondsrepu bliek, Engeland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg) over de toekomstige rol van de organisatie. Nieuwe Amerikanse „Ontdekker" LUCHTMACHTBASIS VANDEN BERG, Californië, 4-2. Amerika heeft donderdag zijn negende ont dekker-satelliet gelanceerd met een capsule van 135 kilo, die bestemd is om binnen dertig uur uit de ruimte terug te keren. Vliegtuigen zullen vrijdag pro beren de capsule op te vangen, als zij aan valschermen neerdaalt in de buurt van Hawaii. Zij moet automatisch van de satelliet losko men als deze voor de zeventiende keer een baan om de aarde be schrijft. Vorige pogingeh om een capsule terug te krijgen zijn door techni sche onvolkomenheden mislukt. In de capsule bevinden zich geen le vende wezens. Bij de beveiliging van de Nederlandse zeedijken wordt gebruik gemaakt van de modernste apparatuur - maar ook wordt er nog gewerkt volgens de methode, die onze voorouders ook al volgden: de mollenvanger met zijn hond, die wij hier aan het werk zien op de Hondsbosse zee wering bij Petten. Zo nuttig als de mol ook moge zijn, voor de dijken is zijn gegraaf funest, vandaar ook dat mollenvanger C. Prommer en zijn hond Polly dagelijks in de weer zijn om de ondergravers te snappen. De conferentie in Moskou werd gehouden in een sfeer van weder zijds begrip en hechte vriendschap. Uit de gedachtenwisseling bleek dat men algemeen dezelfde opvat tingen heeft over de internationale toestand en over de verschillende behandelde onderwerpen. Na mededeling te hebben gedaan van de aanwezige delegaties, ver meldt het communiqué tenslotte dat de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Verdrag van Warschau, de Russische maarschalk Konjef, de conferentie heeft bijge woond. Kladderaars voor de rechter J KEULEN, 5-2 In Keulen moeten zich vandaag twee mannen van 25 jaar voor de rechtbank verant woorden voor het kladden van ha kenkruisen en antisemitische leu zen op de synagoge in deze stad. Hun actie werd gevolgd door tal rijke anti-Joodse incidenten in west-Duitsland en verscheidene an dere landen. De twee beklaagden, de bakkers knecht Arnold Strunk en de kan toorbediende Paul-Josef Schoenen, hebben een bekentenis afgelegd Ook hebben zij toegegeven, dat zij een monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de nazi's in een ander deel van de stad hebben besmeurd. Als zij schuldig worden bevonden, kunnen zij maximaal tot vijf jaar g-ivangiensstraf worden veroordeeld. D? rechtbank bestaat uit drie beroeps- en twee leken- rechters. De kernwapens voor west-Duitsland LONDEN, 4-2. De Britse Labour- partij heeft donderdag bij het La gerhuis een motie ingediend waar in betreurd wordt, dat de regering toestemming heeft verleend tot de voorziening van west-Duitsland met kernwapens voor de topconfe rentie tussen oost en west, waar door aan de kansen op succes af breuk wordt gedaan. De motie zal de grondslag vor men voor een debat van twee da gen over de buitenlandse politiek, dat woensdag begint. De Labour- partij laakt de regering omdat zij nagelaten zou hebben, praktische voorstellen voor het staken van de bewapeningswedloop en het beëin digen van de koude oorlog te op peren en te steunen. Onderzoek in Algerië PARIJS, 4-2. Het onderzoek naar de gedragingen van een veertigtal politieke persoonlijkheden in Al giers wordt met kracht voortgezet. Zo is het hoofd van de nationale veiligheidsdienst in Algiers, de ko lonel der parachutisten Yves Go- dard, onder kwartierarrest ge plaatst. De kolonel, die sedert de revolte van 1 mei 1958 deze positie bekleedt, mag met niemand con tact opnemen. Aan een aantal an dere kolonels zou eveneens kwar tierarrest zijn opgelegd. Van de veertig politieke perso nen op wie in verband met de re volte van de vorige week verden king rust, zijn er reeds' enkele in arrest gesteld. Onder hen bevin den zich verscheidene professoren van de medische en juridische fa culteit van de universiteit van Al giers en rechtse leiders. BRUSSEL, 4-2. De mogelijkheid bestaat, dat in de zes landen van de Europese gemeenschappen in 1962 rechtstreekse algemene ver kiezingen kunnen worden gehou den voor het Europese parlement. Dit heeft de voorzitter van de werkgroep voor de Europese ver kiezingen uit het Europese parle ment, de Belg Dehousse, donderdag op een persconferentie in Brussel, ter gelegenheid van het gereedko men van een ontwerp-conventie voor deze verkiezingen medege deeld. Volgens de ontwerp-conventie, waaraan de werkgroep vijftien maanden heeft gewerkt, zal het op directe wijze door de burgers van de z^s landen gekozen parlement 426 leden tellen. Nederland en Bel gië zullen elk 42 parlementariërs naar de Europese volksvertegen woordiging kunnen afvaardigen, Duitsland, Frankrijk en Italië elk 103 en Luxemburg 18. Gedurende een overgangsperiode zal echter een derde van dat aantal - gelijk dus aan het huidige aantal Euro pese parlementsleden van 142 - door de nationale parlementen uit hun midden worden aangewezen. Dr. Moore volbrengt haar „wandeling" De afgevaardigden zullen voor vijf jaar worden gekozen. Zij zul len, zoals in de ontwerp-conventie wordt bepaald, „hun stem indivi dueel en persoonlijk uitbrengen en geen instructies of enig imperatief mandaat mogen aanvaarden". Het lidmaatschap van het Europese parl?ment zal wel verenigbaar zijn met dat van de nationale parle menten, doch niet met het minis terschap, het lidmaatschap van een van de drie uitvoerende organen van de Europese Gemeenschap of enige andere functie in de EEG., Euratom of E GJC.S. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De ziel van een goed mens is i een onneembare vesting. LANDSEND, 5-2. Dr. Barbara Moore, de Engelse marathonwan- delaarster, is donderdagavond in Landsend, de zuidwestelijkste punt van Engeland aangekomen en heeft daarmee een voettocht van 1.600 km., die begon te John O'Groats, de noordoostelijke uithoek van Schot land, volbracht. De 56-jarige in Rusland geboren diëtiste vertrok 13 januari, zij heeft tijdens de wandelinghoofdzake lijk geleefd op rauwe groenten, fruit, notenvruchtensap, honing en melk. Op de laatste 16 kilometer van haar tocht werd dr. Moore gevolgd door een menigte van naar schat ting 10.000 man. „Ik heb naar ik hoop bewezen, dat wij vrouwen alles kunnen wat mannen kunnen", aldus dr. Moore tegenover verslag gevers. Opzienbare ontsnapping in Frankrijk PARIJS, 4-2. Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnap pen uit de gevangenis van Fresnes, 15 km. ten zuiden van Parijs, die een der best bewaakte in Frankrijk heet te zijn. De gevangenen heb ben kans gezien om ongemerkt een tunnel van twaalf meter te graven en daardoor buiten de muren te komen. De uitbraakpoging, waar aan twee maanden gewerkt moet zijn, was door zes man onderno men, doch een van hen was te dik om de tunnel te passeren en is on derweg blijven steken. Twee van de vijf ontsnapten zijn beruchte midadigers. Een van hen, de 39-jarige Belg Jean Ambries, een vroegere mijnwerker, is in België bij verstek ter dood veroor deeld wegens het vermoorden van een douanier. Hij zat in Fresnes een straf van tien jaar uit, waarna hij naar België zou worden uitge leverd. Van zijn tien Franse jaren waren er reeds vier om. India gaat voedsel- produktie vergroten NEW DELHI, 4-2. India is voor nemens in de komende vijf jaar zijn voedselproduktie met 28,6 pro cent te vergroten, zo deelde de mi nister voor d? voedselvoorziening vandaag mede. Op een persconferentie zei de minister, dat India hoopt tegen het einde van zijn derde vijfjarenplan 110 miljoen ton voedingsgraan te produceren. Hij voegde hieraan nog toe, dat een team van d^ Ford Foundation een dergelijke hoeveel heid beslist noodzakelijk had ge acht om hongersnood onder de snel groeiende bevolking van India te voorkomen Op het ogenblik pro duceert India ongeveer 73,5 miljoen ton. Tien Algerijnse Mohammeda nen en een Fransman hebben don derdagavond verwondingen opge lopen, toen Algerijnen op twee plaatsen in Lyon groepen van hun landgenoten aanvielen. De ene schietpartij deed zich voor op straat, de andere in een café dat veel door Algerijnen wordt bezocht. Weer regeringscrisis op Sicilië ROME, 4-2. Drie ministers van de Siciliaanse regering, die de steun heeft van de communistische par tij, zijn afgetreden omdat zij van mening zijn, dat de regering te links geöriënte?rd is De afgetre- aenen zijn de vice-premier Nichi- ara en de ministers Barone en Roc- caromana. Door het uittreden van de minis ters is de regering in de minder heid geraakt. Zij beschikte tot dus ver over 46 van de 90 stemmen in het parlement. Premier van de regering is Sil vio Milazzo, die in 1958 de „Chris telijk Sociale Partij" stichtte nadat hij uit de partij der Christen-De mocraten was gestoten. MacMillans bezoek aan Zuid-Afrika KAAPSTAD, 5-2. Premier Mac Millan van Engeland heeft donder- dag hulde gebracht aan „de edel- I moedigheid, gastvrijheid, vriende lijkheid en verdraagzaamheid" van het Zuid-Afrikaanse volk, toen hij sprak op een banket dat de Zuid- Afrikaanse regering te zijner ere in Kaapstad gaf. Premier Verwoerd had tevoren verklaard, dat het hem oprecht ge noegen had gedaan, de Britse pre mier en zijn echtgenote in de Unie te begroeten. „Wanneer U morgen Zuid-Afrika verlaat, zult U zich, naar wij hopen, steeds Zuid-Afrika en zijn bevolking herinneren, die een moeilijke strijd hebben gestre den om te behouden wat hun dier baar is. Wij hopen dat U bij Uw terugkeer in Uw land er naar zult streven, dit voor hen gemak kelijker te maken", aldus de Zuid- Afrikaaanse eerste-minister. In Thailand heeft een olifant in een aanval van razernij zijn eige naar met een slag van zijn slurf gedood. Een olifantdrijver, die tus senbeide trachtte te komen, werd doodgetrapt. AUTO TE WATER Koopman verdronken AMSTERDAM, 5-2. Even na 1 uur vannacht is d? 50-jarige koop man L. Groenteman uit Hilversum verdronken, toen hij met zijn per sonenauto op het terrein van de centrale markthallen te Amster dam in een der zij kanalen van het westelijke marktkanaal was ge raakt Een bij hem zittende 20-ja- rige leerling-verpleegster slaagde er in zich te redden. Zij verbrijzel de een ruit en zwom naar de kant, waar zij alarm slo^g. Een brand weerman en een politie-agent heb ben later de koopman uit de wa gen gehaald Hij bleek reeds te zijn overleden. Met f 6.000 er van door BREDA. Interpol speurt op het ogenblik naar de Bredase bank bediende J. Brouwers, 23 jaar oud, die ervan verdacht wordt ten na dele van de Rotterdamse Bank te Breda een bedrag van ongeveer f 6.000,- te hebben verduisterd. De Bredase recherche, die een uitvoe rig onderzoek heeft ingesteld, gaf voor het eerst iets vrij over deze zaak, nadat Interpol in Parijs was gewaarschuwd. DEN HAAG. Binnen niet al te lange tijd, zal op de rijkswerf te Den Helder een speciale werkplaats worden ingericht, waar met de bouw van boten en sloepen, ver vaardigd uit polyester, begonnen zal worden, STAD EN PROVINCIE Onderdak voor jonge Amerikanen Ons werd er de aandacht op ge vestigd, dat er deze zomer 60 Ame rikaanse jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar een bezoek brengen aan ons land. Voor een periode van 4 tot 8 weken wordt er naar ge streefd de jongelui onderdak en huiselijke sfeer te schenken. Deze uitzending gaat uit van de Ameri can Field Service en heeft tot doel er toe bij te dragen dat de „vol wassenen van morgen" een open geest bezitten voor de opvattingen en gewoonten van andere volken. De jeugdige Amerikanen komen op 19 juni in Nederland aan en zul len hier blijven tot 15 augustus. Het is niet de bedoeling dat de gast door de ontvangende familie kost bare uitstapjes e.d. geniet. Het is er voornamelijk om te doen de Ne derlander in zijn dagelijkse doen en laten te leren kennen. Gezinnen op SCchouwen-Duiveland, die hieraan willen medewerken, die nen zich vóór 15 februari a.s. op te geven bij de heer P. van Beveren, V.V.V., stadhuis. COMMENTAAR OP LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN Staatssecretaris Stijkel: „Volledige discriminatie van V.S. jegens Nederland" WASHINGTON, 4-2. De staats- secretaris van verkeer en water staat, E. G. Stqkel, heeft donderd- dag te Washington de V.S. be schuldigd van een volledige discri minatie jegens Nederland. Hij le verde commentaar op de lucht vaartonderhandelingen tussen Ne derland en de V.S., die van Neder landse zijde tot doel hadden lan dingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles te verkrijgen. j De heer Stijkel verklaarde, dat hij de afwijzing door het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken van het Nederlands ver zoek om landingsrechten „zeer ern stig" nam en dat deze weigering niet bijdroeg tot een verbetering van het begrip tussen Nederland en de V.S. De staatssecretaris verklaarde verder tijdens een persconferentie in een hotel te Washington, dat het voor de Amerikaanse delegatie tijdens de onderhandelingen enigs zins moeilijk was geweest om de redenen voor haar weigering van het Nederlandse verzoek te geven. De V.S. hebben zich voorname lijk beroepen op het argument dat de V.S. wat het verlenen van lan dingsrechten betreft, de politiek volgen dat de wederzijdse voorde len in een billijke verhouding tot elkaar moeten staan en dat de voordelen die Nederland krachtens het tweezijdige verdrag van 1957 verkreeg, reeds aanzienlijk waren. In de ogen der Nederlandse de legatie verleent het verdrag in kwestie veel meer rechten aan de V.S. dan aan Nederland, zo ver volgde de heer Stijkel. Officieel bezoek Kou. Paar aan België DEN HAAG, 5-2. Hare Majesteit de Koningin en Zjjne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlan den zullen zich, op uitnodiging van Zijne Majesteit de Koning der Bel gen, van 30 mei tot 2 juni 1969 naar België begeven voor het brengen van een staatsbezoek, aldus heeft het ministerie van buitenlandse za ken vrijdag bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1