EEN OOSTELIJKE TOPCONFERENTIE WIE IS DE BESTE KRUIDENIER? SM ALLEGAfÜGE .DAT IS DEj{r00tt KRUIDENIER! STAD F.N PROVINCIE Werkloosheid iu Nederland nam in januari toe met drieduizend man In Zeeland bijna vijfduizend werklozen DEN HAAG, 3-2. De geregistreer de arbeidsreserve in ons land is ge durende de maand januari van dit jaar, met ruim drieduizend man nen toegenomen van 82.457 (eind december 1959) tot 85.755. Het aan tal werkloze vrouwen nam met een gering aantal toe van 5.758 (eind december 1959) tot 5.832. Het aantal openstaande aanvra gen voor mannen was eind januari 34.779 (eind december 32.487) en dat voor vrouwen 29.664 (28.242). De geregistreerde arbeidsreserve in de provincies was voor: Gronin gen 10.082 (eind januari) eind de cember: 10.012), Friesland 9.530 (8.834), Drenthe 9.941 (9.574), Over- Ingezonden mededeling Jan Leinaire jr. overleden Toneeladviscur voor Zeeland VLISSINGEN, 3-2. Te Middel burg is dinsdagavond overleden Jan Lemaire jr., toneeladviseur voor de provincie Zeeland. Htf is 52 jaar oud geworden. Jan Lemaire jr. was reeds enige maanden ern stig ziek. Hij werd op 19 november 1911 te Amsterdam geboren als zoon van de toneelspeler Jan Lemaire sr. Hij ontving zijn opleiding aan de Amsterdamse toneelschool en was daarna verbonden aan diverse gezelschappen, onder andere aan „De Jonge Spelers". Ook trad hij op in enkele vooroorlogse Neder landse films. Tijdens de oorlog heeft hij vier jaar in een concen tratiekamp vertoefd, waarbij zijn gezondheid ernstig heeft geleden. Met grote vitaliteit is hij echter weer aan het werk gegaan. Onder meer werd hij regisseur van de amateurgroep „De Plankenspelers" In 1955 werd Jan Lemaire jr. aan gezocht door de Nederlandse ama teur Toneelunie (N.A.T.U.) en het Werkverband Katholiek Amateur toneel (W.K.A.) om op te treden als toneeladviseur in Zeeland. Hij aanvaardde deze functie op 1 jan. 1956. Van de hand van Jan Le maire jr. zijn verscheidene toneel- en hoorspelen verschenen.. Als ju rylid van het „Zeeuwse Landju weel" heeft hij meegewerkt aan de verbetering van het toneel in Zeeland. Hij regisseerde een aan tal openluchtspelen, onder andere het de Ruyterspel te Vlissingen en de opvoeringen van „De Open luchtspelers" in het Middelburgse openluchttheater. Eierprijzen maken dieptepunt door UTRECHT, 3-2. De voorzitter van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren, de heer H. H. Gar- relds, heeft vanmiddag tijdens de openbare vergadering van het Pro duktschap in Utrecht medegedeeld, dat de noteringen voor de eieren verleden week een dieptepunt heb ben bereikt. Hij zei, dat de Neder landse pluimveehouders aan de lage prijzen zullen moeten wennen, nu in alle landen die naar west Duitsland (onze grootste eierafne- mer) exporteren en in west Duits land zelf de eierproduktie op gang begint te komen. Als een van de onmiddellijke oorzaken van de prijsdaling noemde de heer Garrelds de omvang van onze eigen eierproduktie, die mo menteel groter is dan ooit tevoren. Vroeger liep deze produktie in de maand januari meestal aanzienlijk terug, maar dit is tegenwoordig nu steeds meer hennen langer aan de leg blijven, niet meer het geval. FLITSEN UIT HET BUITENLAND President Eisenhower verklaar de ten aanzien van Duitsland in antwoord op een vraag dat een ern stige toestand zou ontstaan indien de Sowjet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met oost-Duitsland zou sluiten waardoor west-Berlijn van het westen zou worden afge sneden. In de auto-industrie te Birming- hem, Oxford en Coventry, zijn thans reeds ruim 32.000 arbeiders zonder werk tengevolge van een staking voor hoger loon van 700 man in Engelse sleutelposities. Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag twee kransen gelegd op de monumenten in het vroegere con centratiekamp van Belsen waar tij dens het bewind van Hitier 30.000 Joden omkwamen. ijssel 6.770 (6.456), Gelderland 6.597 (6.266), Utrecht 2.532 (2.235), Noord- Holland 9.347 (9.408), Zuid-Holland 11.029 (10.910), Zeeland 4.977 (4.831) Noord-Brabant 10.611 10.146), Lim burg 4.276 (3.803). Dader moord te Utrecht bekent UTRECHT, 4-2. De moord op de 40-jarige Utrechtse prostituee A. J. Meijer is opgelost. Zoals gemeld arresteerde de re cherche te Utrecht maandagmor gen in zijn woning een 28-jarige chauffeur, J. C. van D., uit Utrecht, die aanvankelijk hardnekkig ont kende. Na vele verhoren is van D. bezweken onder de bewijslast die de politie aanvoerde. Uitgangspunt bij de verhoren was, dat van D. in de nacht van zaterdag op zondag bij de woonschuit van het slacht offer, aan de Vecht, gesignaleerd was. Reeds zondagavond werd een ar restatiebevel tegen hem uitgevaar digd. Van D. was toen evenwel spoorloos. Maandagmorgen werd hij in zijn woning gearresteerd. Hij heeft thans een volledige bekente nis afgelegd. Z. V.U. ZIERIKZEE Dr. Jef Last komt spreken over Bali Op woensdag 10 februari a.s. komt voor de Z.V.U. in de boven zaal van „Mondragon" spreken de bekende schrijver en sineloog dr. Jef Last, die een lezing zal houden over Bali, verlucht met kleuren dia's. Ook zullen speciale grammo foonplaten ten gehore worden ge bracht. De dichter en romanschrijver Jef Last, wiens werk in negen talen is vertaald, werd in 1898 geboren. Hij stamt uit een intellectueel milieu, maar koos al spoedig de zijde van de maatschappelijk misdeelden. Hij leidde een afwisselend leven, begon zijn loopbaan als mijnwerker, was matroos, monteur, grondwerker in Amerika, bezocht met zijn vriend André Gide Marokko en Rusland, nam deel aan de Spaanse burger oorlog, maar keerde zich tenslotte tegen het Russische communisme en de dictatuur. In 1950 ging hij naar Indonesië. Hij was uitgenodigd voor een rondreis van zes maanden, maar kort voordat hij weer repatri ëren zou bezocht hij Bali, en dit eiland, door Nehru eens „de dage raad der wereld" genoemd, fasci neerde hem zo, dat hij er vier jaar bleef. Bali immers is het laatste para dijs dat dicht aan de rand van de hel ligt. De kentering in de Balinese cultuur onder de invloed van het westen is eigenlijk een korte sa menvatting van dat wat op het ogenblik in meer of minder snel tempo overal in de gekleurde we reld geschiedt. Gedurende deze tijd was hij ad viseur van het ministerie van On derwijs en Cultuur van Bali, en te vens leraar Engels en Westerse Cultuurgeschiedenis aan het eerste lyceum van het eiland. Als vrucht van dit verblijf schreef hij een re geringsrapport over de kunst en cultuur van Bali, zijn, ook in Indo nesië vertaalde en opgevoerde tra gedie „Djajaprana", zijn boek „Bali in de kentering", en samen met de zoon van de laatste koning vap. Boeleleng, Udajana, het kinderboek „I Bontot en I Koese", dat behalve in het Nederlands ook reeds in het Duits, Deens, Japans en Indonesisch werd vertaald. MOSKOU, 3-2. De Oosteuropese topconferentie, die donderdag in het Kremlin begint, zal over de fensie- en internationale vraag stukken gaan, zo is uit Moskou ver nomen. Men neemt aan dat de ver gadering twee dagen zal duren en dat na afloop een communiqué zal worden uitgegeven. Het is niet be kend of er een Chinese vertegen woordiger aanwezig zal zijn. Trein ramt busje Stadgenoot ernstig gewond b(j ongeluk De heer J. A. Verkaart te Zie- rikzee, in dienst van Dancotherm is in de nacht van woensdag op don derdag, omstreeks één uur ernstig gewond bij een ongeluk op de We- termansweg in Diepenveen. V. was inzittende van een volkswagenbusje van Dancotherm, met aan het stuur de vertegenwoordiger de heer H. Roelofs en als verdere inzittende de heer C. v. d. Wielen, laatstgenoem de eveneens te Zierikzee. De be stuurder van het busje reed in de richting van het dorp Diepenveen en zag de lichten van een uit Zwolle naderende goederentrein voor een straatlantaarn aan. Het busje werd op de onbewaakte overweg ter plaatse aan de achterkant gegrepen en sloeg over de kop in een langs de spoorbaan lopende sloot. De drie inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De heer Verkaart liep daardoor ernstige verwondingen - waarschijnlijk een schedelbasis- fraktuur - op. De beide andere in zittenden werden licht gewond. Ze werd ennaar het St. Josephzieken- huis te Deventer overgebracht. De neerslag in Duiveland In de maand januari 1960 werd op het proefbedrijf „Scheldemon- den" te Bruinisse 66,75 mm. neer- l geregistreerd. De normale hoe veelheid die voor de maand januari aan regen gewoonlijk valt is bere kend op 56 mm. De meeste regen viel in het einde van de maand, op 30 januari was dit 12,,1 mm., op 31 januari 8,5 mm., op 26 jan. 8,3 mm. en op 27 jan. 7,5 mm. Op 12 verschillende etmalen kwam het kwik beneden nul. Op 14 januari werd de laagste tempe ratuur gemeten, met min 9 graden. BATA-filiaal wordt verplaatst naar bet pand Havenplein 25 In september kan nieuwe zaak'worden betrokken ZIERIKZEE, 4-2. W(j vernemen dat nog dit jaar het filiaal van de Bata schoenenfabriek zal worden verplaatst naar het pand Haven plein 25, waarin thans gevestigd de Waterloopkundige afdeling van de Rijkswaterstaat. De fabriek is door koop eigendom van dit pand ge worden. De ontruiming kan in mei of juni worden verwacht, na inge bruikstelling van het nieuw te bou wen Deltadienstgebouw in Malta. Na de ontruiming volgt een in grijpende verbouwing, waartoe een ontwerp wordt gemaakt door de heer L. H. A. de Jonge te Zierikzee Het nieuw in te richten pand is belangrijk groter dan het huidige Bata-filiaal. Het meet n.l. 13 bij 7 meter, zodat voor vestiging van de zaak een fraaie ruimte beschikbaar komt. De stoep voor het gebouw zal worden verwijderd, terwijl een Ook Tuindorpers sjouwden AMSTERDAM, 2-2. Bij een j; ingestelde enquête van de X getrojfen woningen in Tuin- y dorp Oostzaan is aan de ambtenaren van sociale za- ken gebleken, dat ondanks de snelheid waarmee het water het dorp overrompel- y de talloze bewoners er in X geslaagd zijn in de korte spanne tijds, die hun gela- X ten werd, een groot deel van hun bezittingen naar de eer- *t* ste verdieping te slepen. Zo is bv. de schade ten aanzien *t* van radio- en televisie-toe- X van radio- en televisie-toe stellen erg meegevallen. De heer A. Kaan drs., directeur van sociale zaken, deelde in het stadhuis mede, dat slechts enkele televisietoe stellen in het water hebben gestaan. Hem was zeljs een geval ter ore gekomen van een man, die hoewel hij aan hernia lijdt, de nog branden de haard naar boven had ge sleept. Ingezonden mededeling ZIET U ZELF MAAR... NOTITIE 2 blikjes tomatenpuree f 0,64 Met 10 kroontjes 500 gram siamrijst (droog kokend) f 0,49 Bovendien 5 kroontjes extra Kroonwinkeiier Buurtweg 1a Halsteren V-W.*-?':' BROUWERSHAVEN Apollo" kwam muzikaal en lonelistiscli uitstekend voor de dag Muziekvereniging op dg goede weg De muziekvereniging „Apollo" te Brouwershaven gaf dinsdagavond in hotel Jacob Cats voor een goed bezette zaal haar jaarlijkse uitvoe ring. De voorzitter, de heer W. v. d. Bos, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder burgemeester J. L. van Leeuwen en de oud-dirigent van „Apollo", de heer P. Everwijn. Het muzikale gedeelte, onder lei ding van dirigent J. v. d. Bos, werd op voorbeeldige wijze ten uitvoer gebracht. Kreeg de marsenselectie „Colonel Bogey on Parade" van het publiek een ware ovatie, dit gold ook voor het zeer „gedurfde" num mer „American Fantasie", geba seerd op moderne jazzmotieven. De tonelisten, die hierna aan het woord kwamen, deden niet voor de muzikanten onder. Zij brachten met veel bravour het blijspel in vier bedrijven „De duistere Gast" op de planken, waarbij het publiek zich met gezonde humor kostelijk heeft vermaakt. Enig was het spel, zowel wat voordracht als mimiek betreft van do burgemeester Stronk (dhr. Bol kenbaas) en diens veldwachter Knol (dhr. Waleboer). Veel lof overigens voor de zeer moeilijke vertolking van „de Moor" (dhr. P. Tanis) die met een apart „spraak gebrek" een goede creatie van zijn rol gaf. Wat de bijrollen betreft kunnen we zeggen, dat deze even eens uitstekend werden vertolkt, waarbij we apart willen noemen het sublieme spel van de 12-jarige Betsie Waleboer, die op verbluf fende wijze een heks uitbeelde. Al met al een stuk, waaraan men nog met vreugde terugdenkt. Aan het slot dankte de voorzitter alle tonelisten voor hun goede spel en overhandigde hierbij de dames een fraaie ruiker. Tevens sprak hij woorden van dank to de middenstanders, die het weer mogelijk hebben gemaakt tot het houden van een verloting. De heer Everwijn sprak een dankwoord namens de aanwezigen in de zaal, in het bijzonder voor de ten gehore gebrachte muziek. Het is een voldoening te kunnen constateren, aldus spr., dat het met „Apollo, onder leiding van de heer J. v. d. Bos nog steeds de goede kant op gaat. Brouwershaven mag zich gelukkig prijzen met het bezit van een dergelijke vereniging, die bij de burgerij een grote plaats in neemt. Met een gezellig bal werd deze uitvoering besloten. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over januari 1960. Geboren: 13. Cornelis Willem, z. van L. van den Bos en E. Kik; 18. Kornelis, z. van H. Kik cn W. Klaasse; 26. Adriana Davida Janna, d. van J. Pleune en W. Geelhoed. Gehuwd: 8. Leendert Stoel, 26 j. j.m. en Cath. J. Padmos, 22 j. j d. Overleden: 1. Johannes van der Velde, 90 j. wedn. van E. de Waal. Ingekomen: Bastiaan Gerritsen uit Apeldoorn; J. F. C. M. Gilden uit Zierikzee. Vertrokken: Anthonie M. Wes- Qorp naar Zierikzee; Frans Mallan en gezin naar Veenendaal; Catha- rina J. Padmos naar Yerseke; Jan Okkerse naar Zwijndrecht; Mari- nus Heijboer en echtg. naar Heems kerk. Causerie over Noorwegen voor bejaarden De bejaarden te Bruinisse hadden woensdag 3 februari weer een bij zondere middag, doordat de heer P. D. Sieling uit Melissant een zeer fraaie serie kleurendia's vertoonde van zijn reis naar Noorwegen. De aanwezigen kregen daardoor een zeer goede indruk van de schoon heid van dit land met zijn vele bos sen en zijn rotsige kust en zijn fjorden. Oud-burgemeester van den Berg bleek over dit land zeer veel te weten en was naast de heer Sie ling zelf, een onderhoudend cau seur. Oude herinneringen over de eerste kennismaking van beide he ren, toen de heer Sieling met zijn aanstaande schoonzoon dokter P. Quaak op het in 1945 geheel ver woeste Bruinisse kwam, werden opgehaald. Naast de gewone werkzaamheden als zang, tractatie en onderling ge zellig bijeen zijn, was deze filmver toning, die nog werd gevolgd door een filmpje van Bruinisse cn een snapshot van het gezin Quaak, een middag om niet gauw te vergeten. etalage met portiek wordt inge richt. Het filiaal is voorbestemd één der mooiste van Zeeland te worden. Na inrichting van de win kelruimte blijft nog voldoende plaats beschikbaar voor de werk plaats en enkele speciale afdelin gen. De verbouw zal ongeveer drie maanden in beslag nemen, zodat de opening van het filiaal op deze plaats in september kan worden verwacht. BRUINISSE Oude munten gevonden De heer P. de Waal vond bij het spitten van zijn tuin achter zijn wo ning in de Oudestraat, enkele ko peren munten. Eén munt bleek te dateren van voor de Franse revo lutie, toen de provincie nog zijn eigen geld muntte en één van na die tijd, toen de zeven provincies hadden plaats gemaakt voor het koninkrijk. Zij draagt de beelde naar van koning Willem. De mun ten moeten door de toenmalige be woners zijn verloren, want de Oudestraat is de oudste straat in de gemeente. Tijdens de oorlog hielden de brandbommen er huis onder de 18e eeuwse en nog vroegere wo ningen. A.N.A.B. hield jaarvergadering in holel „Sform" De afd. Bruinisse van de A.N.A.B. hield dinsdagavond haar jaarver gadering in hotel Storm. De voor zitter, de heer W. van den Ouden, memoreerde hoe 1959 voor de land bouw wegens de langdurige droogte een ongunstig jaar werd. De werk zaamheden in andere jaren onder vonden dikwijls stagnatie door de regenval, nu was het omgekeerde het geval: er was vertraging in het bietenrooien door de droogte. Speciaal herdacht hij de twee le den, die in het afgelopen jaar over leden, te weten de heren L. Ver spoor en D. Wesdorp. Voor de twee leden die momenteel in het zieken huis zijn opgenomen, de heren P. van den Ouden en Johs. Schoenma ker, hoopte hij op spoedig herstel. Vooral van den Ouden, die reeds geruime tijd ziek is, zou deze avond worden gemist, omdat hij altijd veel bijdroeg tot het op gang hou den van de discussies. De vrijere loonvorming zal naar spreker meende voor de landbouw weinig goeds brengen. Ook in het afgelopen jaar stond de organisatie voor haar leden op de bres en konden voor een lid on der meer bevredigende resultaten worden bereikt met de W.W.-rege- ling. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. van den Ouden en M. Bal Jz. met bijna algerri. stemmen herkozen. De heer C. Bal Jacz. werd gekozen in de kascontrole commissie in de vacature Joh. van der Werf. Bij de rondvraag werd vooral ge sproken over de C.P.W.-werken. De voorzitter en de heer Jst. de Jonge beantwoordden de vragenstellers. De heer L. E. van Popering sprak over de G.S.W.-regeling en deelde mede, dat aan de werkplaats bin nenkort ook vrouwen kunnen te werk worden gesteld. De penning meester de heer M. Bal Jz., gaf een uiteenzetting over de B.V.A.B. (be drijfsvereniging) waarbij het voor de werkloos wordende landarbei ders zaak was, zich onverwijld te melden, daar korting wegens te late aanmelding niet ondenkbaar is Verwachting tot vrijdagavond: OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudere nacht, morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 5 febr. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 12.00, onder 2.12. Eerste kwartier: 4 febr. te 15.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 febr. 8.40 v.m. 21.24 n.m. BROUWERSHAVEN 5 febr. 8.28 v.m. 21.01 n.m. Doodtij: 6 febr. HET WEER0VER7ïrm DE BILT, 4-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het depressiegebied ten westen van de Britse eilanden trok verder in noordoostelijke richting. Een front ervan passeerde in de nacht ons land, maar het veroor zaakte slechts onbetekenende hoe veelheden regen. De depressie zal verder in noordoostelijke richting wegtrekken, waarna een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden naar het vaste land van west-Europa zal uitbrei den, hetgeen met opklaringen ge paard gaat. De temperaturen zul len dan ook, vooral in de nacht, weer enige daling ondergaan. Op de oceaan bevinden zich ta melijk zuidelijk enkele nieuwe sto ringen, welke zich in de richting van de Golf van Biscaje uitbreiden. De invloed hiervan op het weer in ons land zal vrijdag echter nog niet merkbaar worden. De kans op re gen is morgen dan ook gering. Ingezonden mededeling GIRO 308 Wat kan men doen om onze mensen te helpen, die onder de meest kom mervolle omstandigheden te midden van een vij andige bevolking in In donesië moeten leven Stort zoveel mogelijk geld op giro 308 van de Stichting „Hulp aan Landgenoten in In donesië", Burgemeester De Monchyplein 6 te Den Haag, die als enige orga nisatie reeds jaren de nood zoveel mogelijk le nigt en de belangen van de spijtoptanten behartigt HAAMSTEDE Voorzitter afdeling Schouwen N.F.O. legde zijn functie neer Hq legde de basis voor de afdeling In de jaarvergadering van de af deling Schouwen van de N.F.O. is afscheid genomen van de voorzit ter, de heer J. Priemis. De schei dende voorzitter werd toegesproken door de vice-voorzitter, de heer J. P. C. Boot, die herinnerde aan de goede teamgeest die er onder lei ding van de heer Priemis heerste en stond geruime tijd stil bij het rampjaar 1953. In 1946, toen Neder land zwaar beschadigd was,, legde de scheidende voorzitter mede de basis van de afd. Schouwen van de N.F.O. Dank zij het vele werk van de N.F.O. en de heer Priemis komen nu weer de eerste appelen aan de na de ramp herplante boompjes. In zijn dankwoord wentelde de heer Priemis veel van het gedane werk af op de assistent van de R.T. V.D., de heer J. A. v. d. Weel. Voor al het werk in de ramp werd door hem geleid en hij heeft bv. veel strijd geleverd met de Herverkave ling i.v.m. de grondverdeling. De heer Priemis dankte tenslotte voor het genoten vertrouwen. De heer J. A. v. d. Weel memoreerde dat juist het bedrijf van de scheidende voorzitter het moeilijkste geval was van alle verdronk enboomgaarden. Hij bracht de heer Priemis namens het consulentschap dank voor de prettig esamenwerking. Het jaaroverzicht De voorzitter had tevoren na zijn openingswoord in zijn jaarover zicht 1959 herinnerd aan de nacht vorst, de hagelbui cn de droogte. Dank zij de hoge prijzen is alles goed terecht gekomen, zodat de voorzitter van een zeer goed jaar kon spreken. De secretaris, de heer P. Adam, herinnerde in zijn .jaar verslag o.a. aan de gehouden pro testvergadering tegen de plannen van de Waterleiding Mij. De reke ning sloot met een batig saldo van f 76,53. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. O. Hanse te Re- nesse. De heren Zuidweg en v. d. Graaf vertoonden tenslotte de Zeeuwse fruitfilm, welke echter nog te veel technische tekortkomin gen heeft om van een geslaagde filmavond te kunnen spreken. De aanwezigen zagen o.a. de visserij feesten te Yerseke, bloemencorso te Zundert, auto-cross te Seppe, ring- rijderij op Walcheren. Keukenhof en fruitcorso te Goes. Bij de rond vraag bracht de heer J. P. C. Boot het Kring-idee naar voren om ook jn de afd. Schouwen studeigroepen te organiseren. DEN HAAG. Op vrijdag 5 febru ari zal in Genèvo het proto-syn- chrotron van de CERN (Europese Organisatie voor Kernonderzoek) officieel in gebruik worden geno men. Daarbij zullen ministers en vertegenwoordigers uit weten schappelijke en industriële kringen en van de V.N., de Unesco en de Ford Foundation aanwezig zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2