Nederlandse vliegtuigen krijgen geen landingsrechten in Los Angelos (V.S.) DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET „KRIEZELT" WEER BEHOORLIJK TUSSEN V.A.R. EN ISRAEL Moskou staakt storing B.B.C. BELAAGD VOOR HANDTEKENINGEN De bevolking van de Sowjet-Unie FRANSE REGERING KREEG SPECIALE BEVOEGDHEDEN VAN NAT. VERGADERING Sancties tegen drie Franse kolonels? Schoolhoofd schoot twee leerkrachten dood Duits schip gezonken E.E.G.-verthrag zou niet worden nageleefd Personeel van autobusmaatschappijen wil voorschot DE STAKINGEN IN ENGELAND DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18712 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBOÖE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaete, tel. 01110-2938 Syrische „boereu" waren militairen NEW YORK, 4-2. Israël heeft ding voor het verre oosten het woensdag in een brief aan de Vei ligheidsraad verklaard, dat de „Arabische boeren", die bü recente grensincidenten om het leven zijn gekomen, in werkelijkheid Syri sche militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Israël woensdagavond meldde dat de Syriërs in het grens gebied op nieuw hadden geschoten, beschuldigden de V.A.R. en Israël elkaar van agressie. Zij deden dit in brieven aan de Veiligheidsraad, zonder dat zij de raad verzochten in te grijpen, mar Loefti verklaar de namens de V.A.R., dat Israëli sche troepen het vuur hadden ge opend op Arabische boeren, die zich tezamen met een waarnemer van de V.N. in de gedemilitariseer de zone ten noorden van het tneer van Galilea bevonden. De Israëli sche afgevaardigde, Josef Tekoah, schreef echter dat Syrische militai ren, gewapend met geweren en machinegeweren, maar zich voor doende als boeren, de zone waren binnengetrokken om zich van do len hiervan meester te maken. Hij noemde de politiek van de V.A.R. een voortdurende bedreiging van de vrede in het grensgebied. Het zelfde zei Loefti van het Israëli sche optreden. kanaal wilde passesren, ter sprake zouden hebben gebracht. Uit Cairo was eerder bericht, dat het over leg van Hammarskjoeld met de Is raëliërs wellicht van invloed zou zijn geweest op het besluit van de reder van het Deense schip om de lading te lossen. LONDEN, 3-2 De Russische auto riteiten hebben de Britse ambassa deur in Moskou meegedeeld dat het storen van het BBC-program voor de Sowjet-Unie woensdagavond zou worden gestaakt Het is echter nnt bekend of ook het storen van de BBC-uitzendingen in andere ta len zal worden opgegeven. Het storen van uitzendingen van de Amerikaanse .Voice of America' was vorig jaar, na Chroesjtsjefs be zoek aan de Ver. Staten, reeds ver minderd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De vrouw is een verhaal Dat veel papier beslaat Geschreven in een taal Die niemand goed verstaat. Pleidooi voor indijking Lauwei-szee GRONINGEN, 3-2 D? Stichting Noord-Groningen heeft aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal een brief gezonden, waarin de stichting zegt die argumenten in de Lauwerszee-nota, die ten gunste van het plan tot indijking van de Lauwerszee pleiten ten volle te on derschrijven; op drie punten heeft de brief van de stichting Noord- Groningen de nadruk gelegd, name lijk: de veiligheid, de waterbeheer sing en de ontzilting. PARIJS, 3-2. Generaal de Gaulle is van plan binnenkort z(jn rege ring te wyzigen. De wijziging zou drie ministers betreffen. m Uit Noorwegen wordt gemeld dat het totaal-resultaat van de Ne derlandse walvis-expeditie ^Wil lem Barendsz" op 16 januari 37 850 vaten walvistraan omvatte. Op dat tijdstip bedroeg de Japanse vangst 145.734 vaten traan. Kous op de kop in Washington Onderhandelingen werden afgebroken WASHINGTON, 4-2. Van Nederlandse zijde is woensdagavond meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Verenigde Staten voor het verkrijgen van landingsrechten voor Nederlandse vlieg tuigen in Los Angeles mislukt zijn. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, de heer E. G. Stijkel, deelde dit na de slotvergadering aan de pers mee. „Het resultaat van de besprekin gen was een verklaring van de Amerikaanse delegatie dat zij niet in staat was op dit tijdstip een ver plichting inzake landingsrechten in Los Angeles aan te gaan", aldus de heer Stijkel. ,„Ik antwoordde dat Ik niet bereid was dit standpunt te aanvaarden cmdat ik niet de argumenten waar op het was gebaseerd, kon aan vaarden". „Aan de andere kant erkende ik dat het niet de moeite waard zou zijn deze besprekingen voort te zet ten". Hij zei dat hij naar Den Haag zou terugkeren. Invloed op betrekkingen Op de vraag welke invloed dit resultaat zou hebben op de Neder lands-Amerikaanse betrekkingen, antwoordde de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat dat hij van daag - donderdag - om 16.30 uur (Ned. tijd) een persconferentie zou geven waarop deze kwestie zou kunnen worden besproken. Op de vraag of Nederland van plan is de besprekingen in de toe komst te heropenen, antwoordde de heer Stijkel dat de besprekingen al tijd zouden kunnen worden hervat volgens de bepalingen van het hui dige burgerluchtvaartverdrag tus sen belde landen. PARIJS, 3-2. Tegen drie kolonels van de Franse strijdkrachten in Al- gerië zouden sancties zijn genomen cp grond van hun houding tijdens de rebellie Genoemd worden Geor ges Gardes, die hoofd was van het vijfde bureau van de generale staf in Algiers, d'Argoult en Bigeard. Ter voorkoming van oproerige acties PARIJS, 3-2. De Franse nationale vergadering heeft in de nacht van dinsdag op woensdag met 449 te gen 79 stemmen de regering-Debré de speciale bevoegdheid verleend waarom zij had gevraagd. De buitengewone bevoegdheden die voor een jaar zijn gegeven, hebben ten doel een eventuele her haling van oproerige acties zoals die onlangs in Algiers hebben plaats gevonden, te voorkomen en het plan van de Gaulle voor het verlenen van het recht van zelf beschikking aan de Algerijn.en ten uitvoer te leggen. Vóór de stemming, die in de vroege ochtenduren werd gehou den, had de regering een aantal amendementen op haar voorstel aanvaard. Volgens één hiervan ko men de buitengewone bevoegdhe den te vervallen, als er een andere regering komt of de nationale ver gadering wordt ontbonden. In dat geval zullen genoemde bevoegdhe den opnieuw moeten worden ge vraagd. HARTFORD CITY, 2-2. Het hoofd van een school te Hartford City de Amerikaanse staat Indiana heeft in het bijzijn van de leerlingen twee onderwijzeressen doodgescho ten Enig-1 uren later vond de poli tie het lijk van het 49-jarige school hoofd, Leonard Redden, in de om geving. Hij had klaarblijkelijk de hand aan zichzelf geslagen. Aange nomen wordt dat de dader de moor den in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gepleegd. DEN HAAG, 4-2. Het Russische s.s. „Strelna" van 1.945 ton heeft in de afgelopen nacht 22 opvarenden cpgepikt van de Duitse vrachtboot „Carsten Witt", dat in de Oostzee tussen het eiland Bornholm en zuid Zweden is gezonken. De gezagvoer der wordt vermist Omstreeks middernacht liet het 1 445 ton metende Duitse schip dat in 1943 in Nederland werd gebouwd weten dat het zinkende was en dat de bemanning in de sloepen ging. Een Deense reddingsboot en vijf schepen, waaronder de Britse tank boot „British Sportsman", spoed den zich naar de opgegeven positie, maar zij vonden geen spoor van de vrachtboot en zijn opvarenden. La ter meldde het Russische schip, dat het de bemanning had opgepikt. MOSKOU, 4-2 De Sowjet-Unie telde op 15 januari 1959 208.826.650 inwoners - 114.776 347 vrouwen en 94.050.303 mannen - zo blijkt uit cijfers van de centrale raad voor de statistiek van de Sowjet-regering. Tussen 1939 en 1959 was de bevol king met 9,5 procent toegenomen. Het sterftecijfer is nu 7,2 procent per duizend inwoners, hetgeen het laagste ter wereld is, aldus Tass. Volgens het centrale comité van de Leninorganisatie van jonge com munisten moet men de misdadig heid, het alcoholmisbruik en an dere vormen van asociaal gedrag onder de Sowjet-jeugd „grotendeels toeschrijven aan het kapitalistische verleden van het land". Het comité dat woensdag te Moskou bijeen was, was van oordeel dat dergelij ke misstanden niet een gevolg wa ren van het heersende stelsel, zoals dat in de kapitalistische landen het geval zou zijn. De vaart door het Suezkanaal Intussen hebben Israëlische af gevaardigden woensdag met secre taris-generaal Hammarskjoeld ge sproken over de vaart door het Suezkanaal. Van Israëlische zijde werd ontkend, dat zij de kwestie van het Deense schip „Inge Toft", dat sinds mei van het vorige jaar in Port Said wordt vastgehouden omdat het met een Israëlische la- DEN HAAG, 3-2. De raad van be heer van het Koningin Juliana Fonds heeft wederom aan een aan tal instellingen, welke zich op het terrein van het maatschappelijk werk begeven, subsidies verleend tot een bedrag van in totaal f 254.225 Voor het algemeen maatschappe lijk werk werd een bedrag van f 48.550 toegewezen; ten behoeve van jeugdzorgwrk en kinderbe scherming f 38.675; voor buurthuis werk f 27.500; voor maatschappe lijke gezondheidszorg f 14.500; ten behoeve van de geestelijke volks gezondheid f 37.500; voor de zorg voor minder validen f 49.500; voor gezinszorg f 6.200 en voor studie en onderzoek f 31.800. De huishoudelijke voor lichting ten plattelande DEN HAAG, 3-2. De Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande zal op 9 februari, zoals gemeld, haar 25-jarig bestaan vieren met een feestelijke bijeen komst in het Kurhaus in Scheve- ningen. Prof. dr. G. A. van Poelje zal op deze bijeenkomst een toe spraak houden Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een gedenkboek uitgegeven. De stichting is in februari 1935 opgericht met het doel de huis vrouw voor te lichten in moeilijk® omstandigheden. Drie procent van het jaarloon HILVERSUM, 2-2. Op een van middag in Hilversum gehouden vergadering hebben de personeels- delegaties van negen autobusver- voer-maatschapp(jen met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin een voorschot van 3 procent van het jaarloon wordt geëist, vooruitlopend op de toe te kennen 6 procent loonsverhoging. Dit voorschot zal uiterlijk zater dag 6 februari a.s. te 12.00 uur uit gekeerd moeten worden, aldus de resolutie. De resolutie zal ter kennis wor den gebracht van de betrokken directies, van de drie erkende vak- Nat. pluimveetentoon stelling te Barneveld BARNEVELD, 3-2. Het bestuur van de pluimveevereniging „Bar neveld en Omstreken" heeft beslo ten op 2, 3, 4 en 5 november een nationale pluimveetentoonstelling in de pluimveemarkthal te Barne veld te houden. Hoewel het een na tional? expositie is, staat interna tionale deelnoming toch open. organisaties en van het personeel der negen ondernemingen. Deze ondernemingen zijn de N.B.M. (Zeist), de B.B.A. (Breda), Twee Provinciën (Sliedrecht), Daboeds (Meppel), T.E.T. (Enschede), N.Z. V.H.M. (Haarlem), G.T.W. (Doetin- chem), de Reiscentrale (Hengelo) en de W.S.M. (Westland). LONDEN, 3-2. De moeilijkheden bij de fabrieken van de „British Motor Corporation" als gevolg van een staking van 55 elektriciens in de fabriek te Birmingham, worden steeds groter. De elektriciens sta ken acht dagen ter ondersteuning van looneisen. Als gevolg hiervan heeft de directie reeds circa 32.000 van de 50.000 arbeiders met ver lof moeten sturen, omdat er geen werk voor hen was. De produktie van 14.500 auto's per week is reeds gedaald tot 1.500. De universiteit van Leuven heeft dinsdag eredoctoraten verleend aan twee Nederlandse hoogleraren. Het zijn prof. dr. ir. H. J. C. H. Gelissen (foto boven), directeur van de Provinciale Limburgse Elektriciteits- Maatschappij en oud-minister van Economische Zaken, en prof. J. G. G. Borst (onder), directeur van de universiteitskliniek voor inwendige ziekten te Amsterdam. Links op de foto's de rector-magnificus van de Leuvense universiteit mgr. van Waeyenbergh. m De Verenigde Staten zullen bin nen acht maanden een doeltref fend stelsel hebben waardoor het mogelijk zal zijn dat vijftien mi nuten tevoren een waarschuwing uitgaat voor naderende vijande lijke projectielen, aldus heeft de Amerikaanse minister van lucht macht, Dudley Sharp, woensdag voor een commissie van het huis van afgevaardigden verklaard. AMSTERDAM, 3-2. In het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers „De Nederlandse In dustrie" wordt er de aandacht op gevestigd, dat de directie binnen landse markt van de Europese Commissie o.m. na talrijke bespre kingen met experts van de ver schillende E.E G.-landen eind 1959 een uitgebreide lijst heeft samen gesteld van punten, waarop de be trokken landen hun verdragsbepa lingen niet zijn nagekomen. Het be treft hier voor een belangrijk deel technische kwesties, als een niet geheel juiste berekening van de contingentsverruimingen en ta riefsverlagingen, welke op 1 janu ari 1959 hebben plaatsgevonden Daarnaast schijnen echter ook op zeer belangrijke gebieden tekort komingen te zijn geconstateerd. Koningin Juliana fonds Na het succes van het liedje „Romantica" op het songfestival te San Remo wordt auteur/zanger Renate Rascel bij iedere gelegenheid be laagd door handtekeningenjagers. Rascel'heeft voor de eerste maal aan het festival deelgenomen. verleent subsidies

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1