Burgermeester mr Dijckmeester opende confectie=atelier Superdam* 1 februari 1953 MÉèM STAD EN PROVINCIE Nieuwe Russische raketproef m wa r UQT VI BI LT Het voorjaar tegemoet met STAD EN PROVINCIE Watervernieling over cle oeroude aarde Uitgewiste grens tussen land en zee. De woning, de stille kluis van het geluk, Wordt zetel van de kille dood. Een schreeuw om redding en goddelijk erbarmen Perst uit de keel van de geprangde mens, Over watergrijs de kreet van het droeve dier, Wachtend in regenstriemen eindeloos. Algemene ledenvergadering Coöperatieve Tuinbouwveiling Z.H.E. 1959 was een uitstekend fruitjaar Onder voorzitterschap van de heer H. van Toledo vond de alge mene ledenvergadering plaats van de Coop. Tuinbouwveiling Zuid- Hollandse Eilanden te Rotterdam. Een speciaal welkomstwoord ont vingen de directeur van de veiling drs. J. Hogewoning en de leden van het dagelijks bestuur, de he ren D. Roskam, A. C. Faktor en A. v. d. Herk. Terugziende op 1959 wees de heer van Toledo er op hoe produktief een fruitjaar kan zijn, al bewijzen intussen de uitkomsten dat van vooropgezette plannen niets terecht komt. Na het minder goede jaar 1958, volgde in 1959 een pessimis tisch begin, gedachtig aan de min der goede afzet in eerstgenoemd jaar. 1959 werd toch goed, maar - ook al was het een prima fruitjaar - toch had het ook zijn tegensla gen, in de vorm van nachtvorst (21 april\, de droogte en hagel (op 21 augustus). De voorzitter bracht - ra deze opmerkingen dank aan de vervoerders de heren Hart en Rademaker en het personeel van het depot voor de goede zorgen aan het fruit besteed. Na de notulen gaf de secretaris de heer J. Priemis het financieel ver slag, waaruit een batig saldo bleek. Jaarverslag deöthouder De depothouder de heef W. van Sluijs leverde het jaarverslag. Hij memoreerde de grote aantallen ki logrammen fruit, die nog van de oogst 1958, in de eerste maanden van 1959 aanwezig waren. De eer ste spinazie kwam op 23 februari, de eerste bloemkool op 23 april, de eerste appelen kwamen op 9 juli. De slechte houdbaarheid was oor zaak van een vlotte afzet van hier naar Rotterdam in de maand ok tober. In december gingen 8000 kg. schorseneren naar 's-Gravenzande. De oude klampkisten gaan uit de circulatie en worden aangevuld met nieuwe van moderner vorm. Van Schouwen-Duiveland werden in totaal vervoerd: 98080 kisten groenten - en fruit ,en 16.400 bakjes. Hiervan wa ren van Haamstede: 64.944 kis ten en 8349 bakjes; van Renes se: 13.234 kisten en 2959 bakjes plus 122.000 eieren. Vergeleken met 1948 is dit nog altijd 100 duizend kisten minder, hetgeen zijn oorzaak vindt in de ramp. De functie van de veiling De voorzitter brak hierna een lans voor de veiling, vooral in ver band met de nieuwe bedrijven, met een massa nieuwe en goede rassen, die binnen enkele jaren volop fruit zullen leveren. De voorzitter her innerde er aan dat de coöperatie uit bittere noodzaak is geboren door onze voorouders. „Als men partikulier verkoopt en later terug valt op de veilingkan dit voor de kwekers in de toekomst wel eens moeilijkheden geven. De kwekers dienen zulks te bedenken. Het markttarief voor 1960 blijft ongewijzigd. De aftredende be stuursleden de heren J. C. Priemis en A. W. Braai werden herkozen. Wegens het aftreden van de heer H. van Toledo werd een dubbeltal opgesteld, bestaande uit de heren L. Leeuwe en A. D. Dalebout. Goede toekomst De heer D. Roskam voorspelde een goede toekomst als tuinbouw gebied voor het westelijk deel van Schouwen. Hij noemde de heer H. van Toledo de pionier van de tuin bouw in dit gebied. Na 38 jaar deel te hebben uitgemaakt van het vei- lingbestuur, gaat hij zijn functie nu neerleggen. Spr. merkte op dat de heer van Toledo de tuinbouw ge diend heeft op een moeilijk te even aren wijze. Vooruitlopend op de al gemene vergadering, dankte hij de heer van Toledo reeds thans voor het vruchtbare werk, in tuinbouw- verband, voor het eiland verricht. De heer Dorst was van mening dat voor een goede bedrijfsvoering slechte jaren niet meer gebruikt kunnen worden, gelet op de ver hoging van lonen en grondstoffen- prijzen. Hij vergeleek Voorne-Put- ten met Schouwen-Duiveland, welk eerste gebied steeds meer te lijden krijgt van afvalgassen en rook der chemische fabrieken. De toekom stige hoogoven op de kop van Ro zenburg zal hiertoe nog het zijne bijdragen. De Z.H.E. zal pogen hier de tuinbouw te beschermen of zo nodig het rijk op de hoogte stellen. De veilingomzet De directeur drs. J. Hogewoning noemde de omzet van 1959 (f 12.300.000), waardoor een winst werd verkregen van f 175.000. Op de vorige balans stond nog een ver- liessaldo van f 96.000, zodat de vei ling thans uit de zorgen is. Het aan tal kilogrammen nam - ondanks de droogte - nog toe. Spr. zag toene mende witlofteelt voor Goeree- Overflakkee en dito glascultuur op' Voorne-Putten, hetgeen een groter aantal kilogrammen zal opleveren.- Op de veiling komen steeds meer kopers. Het pakstation floreert. De appelenaanvoer steeg tot 6.750.000 kg. in 1959. De middenprijs steeg van 27 naar 36 cent. De perenaan- voer bedroeg 3.600.000 kg. Alleen de middenprijs steeg van 23 naar 37 cent. De bonenprijs steeg van 37 tot 78 cent. Oosterland bracht in 1959 een flink kwantum bonen. De spinazieprijs daalde van 37 naar 26 cent. Voor de Z.H.E. ligt een grote toskomst op tuinbouwgebied. Na felicitaties van de voorzitter met het resultaat van 1959, sprak de heer J. W. de Vrieze een dankwoord aan het adres van de heer van To ledo. Hij bood hem het ere-lidmaat- schap aan, hetgeen de voorzitter onder dank aanvaardde. Ledenvergadering Vereniging bevordering christelijk onderwijs ZIERIKZEE Bijencursus gestart in Landbouwschool Zaterdagmiddag vond in de lage re landbouwschool aan de Gracht- weg de opening en eerste les plaats van een bijencursus, georganiseerd door de afdeling Schouwen-Duive land van de Nederlandse Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt. Deze cursus bestaat uit 4 theoreti sche eni 12 praktische lessen welke om de 14 dagen worden gegeven. De praktische lessen zullen plaats vinden op het bedrijf van de heer Joh. v. d. Velde aan de Oude weg. De cursus wordt gegeven door de heer H. J. van Willegen, assistent van de bijenconsulent te Goes. Na mens het bestuur van de organise rende vereniging werd de cursus geopend door de voorzitter, de heer C. A. Hartog te Haamstede, die er aan herinnerde dat de laatste bijen cursus tien jaar geleden werd ge houden in Haamstede en Zierikzee. Dank zij de activiteit van de secre taris, de heer J. Fluijt. kan thans opnieuw een cursus worden gehou den en hierdoor misschien de da lende lijn in de bijenteelt worden omgebogen in een opgaande lijn. De heer Hartog dankte de instan ties die medewerkten aan de tot standkoming van de cursus, inzon derheid de Z.L.M. die middels de heer D. Eveleens het lokaal voor de lessen beschikbaar stelde. Hierna nam op geanimeerde wijze de eer ste les een aanvang, waarbij de do cent er op wees dat nieuwe leer lingen zich nog kunnen opgeven. ZIERIKZEE, 29-1. Onder voor zitterschap van de heer J. W. v. d. Doel werd de ledenvergadering ge-r houden van de Vereniging tot Be vordering van Christelijk Onder wijs. De jaarverslagen van de se cretaris en de penningmeester, een verkorte inhoud waarvan wij reeds publiceerden, ontvingen de goed keuring der vergadering, terwijl ook de verslagen der beide school hoofden, de heren L. Th. Fennema en J. C. Spaans (u.l.o.) een fiat ver kregen. Het bestuur kreeg machti ging van de vergadering over te gaan tot het aangaan van een le ning, ter storting van een waar borgsom aan de gemeente Zierik zee, zulks in verband met de bouw van de nieuwe u.l.o.-school. De af tredende bestuursleden de heren J. W. v. d. Doel, R. van Ommeren, S. de Vlieger en P. W. J. Vogelaar werden herkozen. „Vüf gladde stenen" Het woord werd gevoerd door de directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, die het onderwerp: „Vijf gladde stenen" inleidde. Spr. schetste de toestand in vroeger tijd, toen het gezin zelf nog een onder wijscentrum was. Later veranderde dit en kregen gespecialiseerde men sen hun kans de jeugd op te voe den en kennis bij te brengen. Ach teraf gezien hebben de pioniers van het christelijk onderwijs gelijk ge kregen, toen zij de noodzaak hier toe bepleitten en er voor streden. Belangrijk onderdeel van het werk schema op de chr. school is het bij- belonderwijs, dat exact dient te worden gedoceerd en niet in de leer van het sprookje. Spr. wijdde hierna uit over de taak van de christelijke onderwijzer, die zijn oorsprong vindt in het christelijk gezin. Het onderwerp werd in dis- kussie gebracht, waarbij nog ver schillende interessante aspecten door spr. nader werden belicht. ZIERIKZEE Feestavond buurtvereniging „De Stenen Brug" Ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Beatrix hield de buurtvereniging „De Stenen Brug" zaterdag jl. een zeer .geslaagde feestavond in de feestelijk inge richte zaal van hotel „Concordia". Deze originele avond onder het motto „Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is", werd geheel door „eigen krachten" verzorgd. De voorzitter, de heer M. de Regt, kon zijn openingswoord richten tot een volle zaal, welke het pittige „Ste- nenbrug-lied" al spoedig overnam van het jongerenkoor, dat hiermee het programma muzikaal inluidde, aan de piano aangevuurd door me vrouw H. de Regt. Op vlotte wijze werd hierna een non-stop program ma van zang, spel en toneel afge werkt, waarbij het motto voor deze avond uitstekend gekozen bleek. Spontaan reageerde de zaal op het tonelistische solowerk van mej. A. P Murk in de geestige schets „Het officierspetje", de heer D. C. A. Lugt met een geslaagd repertoire van Simon Carmiggelt en de heer M. Haverhoek in een echte Zeeuw se voordracht. WASHINGTON, 1-2. De Russen hebben klaarblijkelijk zondag weel een raket naar het door hen aange geven proefgebied in de Stille oce aan afgeschoten. In een door bet Amerikaanse ministerie van defen sie uitgegeven communiqué werd gezegd, dat een vliegtuig van de Amerikaanse marineluchtvaart dienst dat in de omgeving van het betrokken gebied patrouilleerde, omstreeks 18 uur Nederlandse tijd een verschijnsel had waargenomen, dat geleek op een raket die terug keerde in de dampkring. Het verschijnsel had zich voorge daan in het „algemeen gebied". Het goed gekozen blijspel Inter mezzo" werd met veel succes ten tonele gevoerd door mej. C. de Graag en de heren W. Rotte en M. de Regt. De schets „Herrie om een kwartje" werd gespeeld door de dames G. Slagboom en A. Murk en de heren K. de Graag en H. Hage. Bijzonder geslaagd was ook het op treden van het speciaal geformeer de dameskoor met vrolijke liedjes, waarvan vooral het bekende „Ma rina", in kleurige costumes ge bracht, zeer aansloeg. De ouderen en de jeugd werden door de heren Argelo, Hage, Quant en Rotte op hun intelligentie getest in een ge zellige quiz. In eigen versie zongen Joop de Regt en Rob Lugt moder ne liedjes. De verschillende onder delen werden muzikaal begeleid en verbonden door de heer J. Jong- schaap. Het officiële gedeelte werd beëindigd met het Wilhelmus, waarna men nog geruime tijd zeer gezellig bijeen bleef. lY\ v v/v 1 1 V" fit Verwachting tot dinsdagavond: KANS OP MIST Op vele plaatsen mist, maar ook hier en daar opklaringen. Over wegend droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets lagere, matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest. 2 febr. Zon op 8.21, onder 17.28. Maan op 10.37, onder Eerste kwartier: 4 febr. te 15.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 febr. 6.35 v.m. 19.16 n.m. BROUWERSHAVEN 2 febr. 6.22 v.m. 18.37 n.m. Doodtij: 6 febr. MARKTBERICHTEN EIERPRIJZEN V.E.C.E. In de periode van 25 januari tot en met 31 januari werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald f 1,38 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Ingezonden mededeling de volautomatische <r~zL NU in weer en wind beschut en comfortabel naar Uw bestemming STRAKS zorgenvrij genieten van zon en zomer. Steeds zult U met de Daf, dank zij de volautomatische bediening, volmaakt ontspannen en daarom veilig rijden. Spoedige levéring is NU mogelijk. Binnenkort door toenemende export en voorjaarsorders langere levertijden. Standaarduitvoering ^^•"inclusief verwarming Af fabriek zeer gunstige financieringsvoorwaarden 140 dealers in het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. Deales voor Schouwen en Duiveland Automobielbedrijf fa. W. GILIJAMSE, Renesse, tel. 01116-37- Overbrenging resultaat van „moeilijk besluit" ZIERIKZEE, 30-1. Tijdens een plechtigheid in het atelier - in aan wezigheid van talrijke genodigden, zowel uit 's-Gravenhage als Zie rikzee - heeft burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester zaterdagmorgen het op het industrieterrein nieuw gebouwde confectie-atelier „Super dam" officieel in gebruik gesteld. „De overkomst van dit Haagse be drijf geeft ons moed voor de toe komst", aldus de burgemeester, daarbij uiteraard doelend op de mogelijkheden van toenemende werkgelegenheid. Ter inleiding van de officiële in gebruikstelling werd het woord ge voerd door de eigenaresse van het confectie-atelier mevr. M. E. van Dam, die opmerkte hoe straks haar zoon de leiding van het bedrijf in handen zal nemen, „Het resultaat van de vestiging is tot stand ge komen, dank zij goede samenwer king tussen het personeel in Den Haag en te Zierikzee", aldus mevr. van Dam, die een speciaal dank woord richtte tot het gemeentebe stuur van Zierikzee, waarmede op vlotte wijze mocht worden samen gewerkt. Enkele chefs uit Den Haag zijn te Zierikzee komen wo nen. Een bijzonder dankwoord richtte spr. ook tot mevr. M. T. Kosters, die de eerste was te Zie rikzee, „die met ons in zee ging": Zij prees haar vlijt en prettige wijze van samenwerken. Zij hoop te dat deze in de toekomst zal mo gen worden bestendigd. Ook dank te zij de architect ir. Pannekoek. „Niet over één nacht ijs" Mr. Dijckmeester wenste de eigenaresse geluk met het nieuwe atelier, dat ook een gelukwens waard is aan het adres van de ge meente Zierikzee. Spr. kon begrij pen dat het destijds een moeilijk besluit is geweest, over te gaan tot verplaatsing naar Zierikzee. „De overbrenging naar 't afgelegen Zierikzee eiste nauwkeurig be raad. U is dan ook niet over één nacht ijs gegaan", aldus spr., die de moed prees van de directie, die uiteindelijk tot deze beslissing kwam. De eerste ervaringen zijn van goede aard, aldus vervolgde de burgemeester, die vooral de lichte en vrolijke zaal, waarin het ate lier gevestigd is, prees en de hoop uitsprak dat nog vele bedrijven het gestelde voorbeeld zullen vol gen. „Bedrijven als deze kunnen wij uitstekend gebruiken", zo be sloot hij. Mr. Dijckmeester bood mevr. van Dam - als souvenir aan deze dag - het rampboek „Gekwel de grond" aan. Ir. C. Pannekoek bleek oor spronkelijk van Zierikzeese origi ne en hij nam de gelegenheid te baat terug te gaan in zijn herinne ringen en een ogenblik te verblij ven in zijn H.B.S.-tijd, die hij te Zierikzee doorbracht. Dit gaf een speciaal aspect aan de opdracht om hier het atelier te bouwen. Na door de wereld te hebben gezwor ven, had deze opdracht te Zierik zee hem bijzonder veel genoegen verschaft. Belangrijk vond spr. de sfeer in de fabriek, die prettig moet zijn. Geschenk van personeel Tenslotte sprak namens het per soneel de heer H. Ooms, die de hoop uitsprak op een bloeiende produktie in deze vestiging van „Superdam". „Om bij de tijd te blijven" bood hij namens de an dere personeelsleden een fraaie klok aan, die een plaatsje heeft ge vonden aan één der muren van het atelier. De heer Ooms las hierna talrijke ingekomen telegrammen voor, w.o. van de Zierikzeese Mid denstandscentrale. Na afloop van de plechtigheid bleven allen nog geruime tijd gezellig bijeen, terwijl de Schouwen-Duivelandse „modi- nettes" hun kunnen toonden op de vlijtig snorrende naaimachines. HAAMSTEDE „Kwiek" groeit kwiek Het gaat goed met de nieuwe af deling van de sportvereniging „Kwiek" te Bruinissq, want mede door de propaganda op de beide la gere scholen hebben zich in 14 da gen tijd meer dan 140 leden aan gemeld. Het totaal aantal leden overschreed daarmede de 200. SCHOONHEID VAN LAPLAND Drs. J. van Dyck uit Antwerpen sprak voor Nutsdepartement Kleureneffekten Tweede verantwoording ramp Tuindorp-Oostzaan j* P. te D. f 2,50; Mussengilde X „Onder de pannen" f 51,65; X L. v. d. V. f 10; Schippers- verenig. „Helpt Elkander" *t* f 127,28; N.N. f 10; NN. f 10; A J. L. L. f 10; Z.O.V. f 1171,97; X collecte in de zaal f 263,50; X y personeel Zeelandia f 520,16; y G. f 10; M. f 3; v. L. f 5; de X R. f 10; opbrengst pot bij „Concordia" f 144,90. Totaal bedrag f 2519,96. X v Scheep vaar tbericli ten Bonita, 31-1 van New Orleans naar Laceiba. Vivipara (t.), 31-1 van Maskat naar Rotterdam. ZIERIKZEE;, 29-l. Voor het Zie rikzeese Nutsdepartement trad vrij dagavond op drs. J. van Dyck te Antwerpen, met een causerie over „Lapland, het land van de midder nachtzon". Drs. van Dyck liet zijn „verhaal" over het wonderbaarlij ke Lapland vergezeld gaan van een serie kleurendia's van een vol strekt unieke kwaliteit. In de bonte rij van lezingen „met plaatjes" was dit optreden een voltreffer, zoals men deze feitelijk bijna niet iedere keer mag verlangen. Drs. van Dyck is tien opeenvolgende jaren in Lap land geweest en telkens vertoefde hij er drie maanden, zodat hij ver trouwd is met de majesteitelijke schoonheid der natuur, die hij in vlekkeloze en technisch superieure kleurenbeelden wist te vangen. Liefde en geduld hebben slechts dit vakwerk mogelijk gemaakt en wat hij aan schoonheid op het witte doek bracht;, geeft weken stof tot nadenken. Land van eenzaamheid Drs. van Dyck schetste Lapland als een land van eenzaamheid, een touristisch land bij uitnemendheid, dat toch voor toerisme ongeschikt is, omdat wegen ontbreken, zodat men, gewapend met de rugzak, te voet dit land moet ontdekken. Het bestaat feitelijk uit vier delen, het Russische, het Finse, het Zweedse en het Noorse deel. Spreker ver toefde hoofdzakelijk in Zweeds Lapland en maakte zijn tochten van Kiruna uit, dat per spoor bereik baar is. Het is een sprookjesland, waar de natuur - in nimmer ein digende variatie - als door een to verstaf is aangeraakt vooral in de lente, als de bergwereld rijkelijk is bespikkeld met een weelde aan bloemen. Het „seizoen" voor Lap land duurt slechts van de 2e helft juni tot de 2e helft augustus. Dan komt de herfst, die het land met een mysterieus rood verft. Reeds in oktober begint de drie maanden lange Poolnacht. De meest fantastische kleuren effekten vertoont de hemel, vooral :s nachts als de zon wel laag aan de hemel staat, maar niet ver dwijnt. Enige service intussen wordt de toerist wel geboden, want de Zweedse verkeersbond heeft over een afgepaalde route onder komens neergezet, waarin men de voor een kampeerder nodige outil lage vindt; maar men moet er voor zichzelf zorgen. Wie dieper het land binnen wil dringen - afwijkend dus van deze routes - is geheel op zich zelf aangewezen, vooral op kaart en kompas, die onmisbare attribu ten zijn. Het gehele Lapland is zo groot als Frankrijk en praktisch onbewoond. Aan het nomadenbe staan van de Laplander - die een eigen (moeilijke) taal voert - wordt getornd, speciaal aan de Lapse cul tuur, die zich 0.111. uit in opvallend schilderachtige klederdrachten. Fauna en flora Lapland heeft ook een rijk vogel leven. Behalve enkele (alweer) ex cellente beelden, liet drs. van Dyck hiervan ook opnamen horen, met behulp van een bandopname-appa raat. Ook de flora werd getoond. De fotograaf was er in geslaagd de achtergronden lot een bijna ab stract geheel le doen verwazen, waartegen de bloem zelf in volle schoonheid uitkwam. Een bestijging van de berg Kebnekaise leverde een onvergetelijke serie plaatjes op, evenals die van een delta-gebied in westelijk Lapland. Verder wa ren er beelden van het rendier, het interieur van een Lappentent en van de eerste wintersneeuw, die de beren naar hun holen drijft en de vossen hun klagelijk geluid doet aanheffen. De voorzitter de heer D. C A. L ugt was tolk van de zaal, toen hij de spr. dankte voor het gebodene, dat - speciaal wat betreft de kleu renbeelden - volstrekt uitzonder lijk mag worden genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2