Militair bevelhebber in Algiers krijgt opdracht opstand te dempen DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 116e jaargang No. 18710 MRIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZWARE PROEF VOOR OPSTANDELINGEN Rede van de Gaulle mistte uitwerking niet ALGIERS, 1-2. De oproerlingen die zich in Algiers onder leiding van de 29-jarige afgevaardigde Pierre Lagaillarde hebben ver schanst, gaan vandaag een zware proef tegemoet, nu generaal Cre- pin, de militaire bevelhebber van de stad, die de opdracht heeft ge kregen een einde aan de opstand te maken heeft, bevolen heeft van ochtend het werk te hervatten. Het aantal mannen achter de barricades, dat nu door parachutis ten en infanteristen van het vreem delingenlegioen en gemotoriseerde eenheden geheel is geïsoleerd, neemt intussen af. Zondagavond verlieten ongeveer 180 reservisten, die vorige week de zijde van de opstandelingen hadden gekozen, het verschanste kamp van Lagaillarde, hierdoor gehoor gevend aan de op roep van president de Gaulle Naar schatting bevinden zich achter de zwaarbewaakte barricades nog 1.500 tot 4.000 mannen. Waarnemers achten de positie van de 47-jarige caféhouder Joseph Ortiz, de andere leider van de oproerlingen, twijfel achtig vergeleken met de onverzet telijke koers die Lagaillarde volgt. Overigens schreeuwde Ortiz zon- Trein greep motor Twee doden DEN HAAG, 31-1. Zaterdagavond is een motorrijder die, met zijn verloofde achterop, de onbewaakte spoorwegovergang aan de Hofstet- nerlaan te Ellekom overstak, door een uit Arnhem vertrokken trein gegrepen, waardoor beiden werden gedood. De motorrrijder heeft de trein door de dichte sneeuw, die op dat ogenblik viel, vermoedelijk niet gezien. De stoffelijke overschotten zijn door de gemeentelijke geneeskun dige dienst te Arnhem geborgen. De omgekomenen zijn waar schijnlijk inwoners van Dieren. dagavond, kort voordat het uit gaansverbod van kracht werd, nog „Wij zullen strijden tot de dood". Lagaillarde zou gezegd hebben, dat zijn groep weliswaar vastbesloten was vol te houden, maar dat zij nooit het eerste schot zou lossen. Geen water cn licht Zondagavond deelde generaal Crepln mee, dat de water- en stroomvoorziening van de oproer lingen direct zou worden afgesne den. Hij sprak berichten van de zijde der opstandelingen tegen, als zou het leger een aanval op de bar ricades doen. Om het kamp van de oproerlingen te isoleren zijn de pa rachutisten van generaal Massu - wiens afzetting de directe aanlei ding tot de opstand vormde - die tot dusver bij de barricades waren opgesteld, geleidelijk uit Algiers teruggetrokken en vervangen door militairen, die tot dusver deelna men aan acties in de bergen tegen de Algerijnse verzetsbeweging. Voor het eerst werd zondag ge weld gebruikt, toen naar schatting 2.000 jongeren trachtten het kordon om de barricades te doorbreken. Enige jongelui wisten zich toch bij de oproerlingen te voegen, maar er v/3rd niet geschoten. Tegen het val len van de avond trokken de de monstranten zich terug. NIEUWE EXPEDITIE Ark van Noach zou te vinden zijn op grens van Turkije en Rusland GRONINGEN, 30-1. Er zal deze zomer een groots opgezette expe ditie worden uitgerust om in het Arraratgebergte een onderzoek in te stellen naar de versteende res ten van de ark van Noach. Er zijn aanwijzingen, dat de resten van de ark, waarin Noach zich en de zij nen voor dè zona vloed gered zou den hebben, in het Arraratgeb?rgte op de grens van Turkije en Rusland te vinden zijn. Een Amerikaans wetenschappe lijk team heeft de afgelopen dagen onderhandelingen gevoerd met de Turkse regering in Ankara over toestemming tot een dergelijke ex peditie. Deze toestemming is ver leend. Het Amerikaanse team be staat uit de heren George I. Van- deman, theoloog te Washington, Don Loveridge, ingenieur uit Flo rida en R. B. Noorbergen, een oud- Groninger student, thans amateur- archeloog en journalist in Holly wood. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde de heer Noorbergen tijdens een kort oponthoud in Groningen het een en ander over deze onder neming. Hij kwam regelrecht uit Ankara, had een kort bezoek ge bracht. aan familie in Groningen en reisde vanmiddag naar Was hington. Reeds in 1950 heeft de ■heer Noorbergen deelgenomen aan een expeditie onder leiding van dr. A. J. Smith naar het Arraratge bergte, maar deze poging om de plaats van de ark van Noach te onderzoeken, mislukte. Vrouw gewurgd te Utrecht UTRECHT, 31-1. In Utrecht is naar men aanneemt in de vroege zondagmorgen de 40-jarige Alida Johanna Meijer door wurging om het leven gebracht. Het slachtoffer dat onder de Utrechtse prostituees bekend stond als „Blonde Jopie" werd vanmiddag om twaalf uur le venloos in haar woonschuit „Jopie" die ligplaats had in de Vecht, te genover het perceel Zandpad 14, aangetroffen door een huurophaler en een buurman. De justitie is van middag direct onder leiding van de officier van justitie mr. H. W. Overbeek met het onderzoek be gonnen. Van de dader ontbreekt momenteel elk spoor. OPLOSSING IN BUS-SECTOR Chauffeurs streekvervoerbedrijven krijgen 6 procent ploegentoeslag DEN HAAG, 80-1. Zes percent ploegentoeslag voor chauffsurs in de streekvervoersbedrijven is het resultaat van de besprekingen, die vanmorgen tussen leden van het kabinet met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit het wegvervoer is bereikt. Heden (maandag)middag zal een betreffende overeenkomst, die be rust op een bij hoge uitzondering toegestane afwijking van de lande lijke loonregeling in het beroeps vervoer, besproken worden bij de rijksbemiddelaars. Het zal aan streekvervoeronder- nemingen worden toegestaan deze z^s percent als kostenfactor op te voeren. In de duinen bt?' Den Helder vond een demonstratie plaats met de DQ 19 D, een radiografisch bestuurd doelvliegtuigje voor de luchtdoelar tillerie. Op de bijgaande fotocombinatie zien we boven het moment, waarop het vliegtuigje gestart wordtRechts de Belgische luitenant Lousberg, onder wiens leiding de oefeningen plaats vinden en in de inzet het 3tarten van het twee-cylinder motortje van het vliegtuig met behulp van een losse startmotor. Generaal Douglas MacArthur. die onder meer opperbevelhebber der V.N.-strijdkrachten in Korea was, is vrijdag in een ziekenhuis opgenomen. Hij is tachtig jaar. Over de aard van zijn ziekte wilde men niets meedelen. Polder bij Rotterdam ingelopen ROTTERDAM, 30-1, Nog als ge- volg van de hevige storm van d° vorige week Is een breuk ontstaan in de kade tussen de Oude Maas en -de buitenpolder van Helnenoord bij Barendrecht. De polder van onge veer 500 hectare bouwgrond ligt in het water en loopt met elk tij we?r onder. De wintertarwe is verloren gegaan. De kade is ongeveer 2.25 meter boven N A.P. Huizen in de omtrek lopen geen gevaar. Deze liggen namelijk in de binnenpolder. Onverlaat viel jonge vrouw aan GOUDA, 31-1. De 23-jarige me- vrouw R. Pons-van Vuuren, is za terdagavond omstreeks half zeven te Gouda overvallen door een nog onbekend gebleven man. Zij kreeg ernstig letsel aan de hals en haar beide ogen werden dichtgeslagen. Het slachtoffer verloor het bewust zijn en is toen door de dader over een heg gegooid, waardoor zij onder aan de dijk kwam te liggen. De huishoudelijke inkopen van mevr. Pons lagen over een afstand van 70 meter over de weg verspreid. De dader, die kennelijk op roof uit v/as, kon haar portemonnaie ech ter niet vinden. Mevrouw Pons is in een ziekenhuis opgenomen. De politie vermoed dat men hier te doen heeft met de man die de laat ste tijd in Gouda meer van derge lijke overvallen heeft gepleegd. De schadevergoeding aan de T uindor p-Oos tzaners AMSTERDAM, 30-1. Op schril- telijke vragen van het raadslid den Uyl van 27 januari jl hebben b. en w. van Amsterdam geantwoord te menen, dat de schade aan de per soonlijke bezittingen van de getrof fen bewoners van Tuindorp-Oost- zaan volledig moet worden vergoed. Het college heeft met het Nationaal Rampenfonds een regeling getrof fen dat de gemeente voor dit fonds in de loop van deze week ten min ste 60 pet. van de uit te keren ver goeding zal uitbetalen en de slot- uitkeringen zo spoedig daarna zal bewerkstelligen. B. en w. verwachten, dat het Na tionaal Rampenfonds het totaalbe drag dezer uitkeringen aan de ge meente zal voldoen. Sleepreis met éénderde schip IJMUIDEN, 30-1. Uit de haven van IJmuidenzal (heden) maandag middag, wanneer de weersomstan digheden goed zijn, een korte maar bijzondere sleepreis beginnen. Een tanker zonder voor- en achterschip zal dan namelijk versleept moeten worden. Het is het middengedeelte van de bijna 11.000 ton metende tanker „Esso Amsterdam", die naar een sloperij te Hendrik Ido Am bacht moet worden gebracht. Van de „Esso Amsterdam", die in 1944 als T.E. tanker werd gebouwd, zul len bij de N.D.S.M. te Amsterdam het voor- en het achterschip met de machine-installatie achterblij ven. Tussen deze twee delen wordt in opdracht van de nieuwe eigena ren van de „Esso Amsterdam", de Sealanes Shipping Company S.A. te Panama een nieuw middenschip gebouwd. Mocht blijken, dat hieruit verlie zen ontstaan, dan kan op grond daarvan tariefswijziging per onder neming worden aangevraagd. Af gesproken is, dat tarieven niet voor 1 september zullen mogen worden verhoogd. De afvoer van vuil in Tuindorp AMSTERDAM, 31-1. Een aide- ling van de aan- en afvoertroepen uit de Ripperda-kazerne te Haar lem, die zondag is ingeschakeld bij het afvoeren van het onbruikbaar geworden huisraad uit Tuindorp- Oostzaan, zal ook de komende da gen de stadsreinigingsdienst hierbij assisteren. Met vrachtauto's wordt dit huisraad naar schuiten gebracht die het afvoeren naar de vuilver branding in Amsterdam-noord. GRONINGEN. H'et herintreden van het winterse weer met enige sneeuwval in het noorden heeft tot dusver weinig overlast veroorzaakt aan het verkeer. BARNEVELD. Op de verkeers weg Ede-Arnhem is gisteravond omstreeks half acht ter hoogte van Zuld-Ginkel een verkeersongeluk gebeurd waarbij één persoon om het leven kwam en twee andere zwaar werden gewond. AMSTEROAM. Twee duikers van de Koninklijke Marine, af komstig van hr. ms. „Soemba" uit Den Oever, hebben in Amsterdam uit. het water van de Prinsengracht bij de Laurierstraat 183 zilveren en doublé dames- en herenringen opgehaald. Verscheidene waren nog voorzien van prijskaartjes. De sieraden behoren tot de monster collectie, die dinsdag 19 januari op de Jacob van Lennepkade was ge stolen uit de auto van een verte genwoordiger. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In de jeugd vindt men tra nen zonder verdriet, in de ouderdom verdriet zonder tra nen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. Op zaterdag 13 en zondag 14 februari a.s. worden in het Krelagehuis te Haarlem de in ternationale badmintonkampioen schappen van Nederland gehouden. Op de omvangrijke lijst van bui tenlandse inschrijvingen staat ook de kampioene van Thailand, mej. P. Pattabongs, die naar Haarlem zal komen met de zuster van de koning van Siam, prinses Galyani. AMSTERDAM. Het aantal ver keersongevallen in Amsterdam is in vergelijking tot 1958 inet 12,6 pet. gestegen, namelijk van 19291 tot 21730. De stijging van het aan tal ernstige verkeersongevallen was echter minder groot en ver houdingsgewijs blijkt het aantal ernstige ongevallen in de laatste jaren, aldus het bureau van statis tiek der gemeente Amsterdam, zelfs iets te dalen. ROTTERDAM. Het d.s. motor schip „Koningin Wilhelmina" hield haar officiële proefvaart. Dit schip, gebouwd door de N.V. scheeps werf en machinefabriek „De Mer- wede" te Hardinxveld voor de stoomvaart maatschappij Zeeland is speciaal bedoeld, om tezamen met de „Koningin Emma" en de Prinses Beatrix" de diensten tus sen Harwich en Hoek van Holland te onderhouden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND PARIJS. Nic^as Goerejef, vice- premier en lid van het presidium van het centrale comité der com munistische partij in de Oekraine, is van deze functies ontheven en benoemd tot voorzitter van het be stuur der Sowjets in het gebied van Loegansk, aldus meldt de „Prawda van de Oekraine". BOGOTA. Ten noorden van Bo gota in Columbia zijn 42 mensen om het leven gekomen en 17 ge wond doordat de bestuurder van een bus met 70 personen de macht over het stuur verloor en het voer tuig over de leuning van een brug in een ravijn schoot. Het merendeel van de slachtoffers bestaat uit boe ren uit de streek, die van een feestje naar huis terugkeerden. BERGAMO (Noord Italië). In de Italiaanse Alpen benoorden Berga mo worden enkele dorpen door sneeuwlawines bedreigd. Het dorp Ludrigno is geheel ontruimd. Ook vele bewoners van Trabucchello hebben hun woningen verlaten. BRUSSEL. Op de ronde-tafel conferentie in Brussel hebben Kon golese afgevaardigden de eis ge steld, dat de komende verkiezingen in Kongo voor de eerste regering van de nieuwe staat onder toezicht van de Verenigde Naties zullen staan. BRUSSEL. De griep zou ook in België terrein hebben gewonnen Vele kantoorbedienden en ambte naren zouden niet op hun werk zijn verschenen. In Luik liggen naar schatting 18 000 mensen te bed met griep. De Belgische minister van gezondheid, Mayers, heeft ver klaard dat de epidemie geen ernstig karakter heeft. KAAPSTAD. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Uni? van Zuid-Afrika zal een Neder landse volksdansgroep, van 18 dan sers en danseressen, een tournee door Zuid-Afrika maken, die ruim een maand zal duren. GENEVE. De Wereldraad van Kerken gaat te Genève een nieuw hoofdkwartier bouwen, waarvan de kosten twee en eeD half miljoen dollar bedragen. Men verwacht dat de bouw in de loop van dit jaar zal worden aangenvangen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Lezing over waterleiding- tarieven Na afloop van de vorige week in hotel van Oppen gehouden verga dering van aandeelhouders van de Waterleidingmaatschappij „Schou- wen-Duiveland" hield dr E Nord- lchne, adj. secr. van de VEWIN, een causerie over het onderwerp „wa- t'erleidingtarieven", waarbij o.a. be leidspunten en kostenstructuur be licht werden. Bij het bepalen van een tarief is het grootste probleem hoe de vaste kosten van het bedrijf, bijv. van de vaste produktiemidde- len,, redelijk te verdelen over de consumenten. Hierbij spelen talrij ke faktoren een rol; van een strikt wetenschappelijke fundering kan niet wonrden uitgegean. Bij de be- leidsargumenten gaat het er bijv. om of het gebruik per hoofd op loopt of dat dit stationair blijft, wordt er water verkwist en heeft het bedrijf een overcapaciteit. Spr. concludeerde dat kosten en bel°ids- overwegingen bij het vaststellen van een redelijk tarief uitgangspunt dienen te zijn. Hierbij moet de ta riefstructuur overeenkomen met de kostenstructuur, nl. de vaste- en variabele kosten. Van de z?er vari ërend e in gebruik zijnde tarieven noemde spr o a. het tarief ongeacht het verbruik (gebaseerd op het aan tal kamers), het tarief naar de huurwaarde, kubieke meter-tarief, abonnements-, zóne-, tappunten en meervoudige tarieven. De twee grote vormen zijn de abonnements- en kubiekmetertarieven. Een en an der samenvattend beval dr. Nord- lohne tenslotte aan de tarieven ni?t te ingewikkeld maar overzichtelijk (met niet te veel klassen) te maken, ze niet uitsluitend te baseren naar draagkracht maar te rekenen met kostenstructuur en -niveau, zo wei nig mogelijk sociale elementen in het tarief te brengen, de tarieven niet te laag en te perfect vast te stellen en veranderingen niet dan bij uiterste noodzaak aan te bren gen. De collekte voor bejaardenwerk De U.V.V.-collekte voor het be jaardenwerk heeft in d?ze gemeen te het mooie bedrag opgebracht van f 489,58. Het U.V.V.-bestuur is dankbaar jegens allen, die aan dit resultaat hun medewerkign ver leenden. De Franse minister-president, Debré, heeft zondagmiddag Frank- rijks enige maarschalk, Juin, ont vangen. Daarna is de minister-pre sident ontvangen door president de Gaua#-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1