veredelt het aroma SNELFIX GRENSV0LK Splitse r NUTROMA DE VEREDELDE KOFFIEMELK VAN Tlairieia Koop nü IVOROL Toneel en Film Film in stijl van „King Salomon Mines": ,De schat der Watusi" 99* Evenals in de bekende film ,.De mijnen van koning Salomo" gaat in do film „De schat der Watusi" het ook om deze mijnen, waarnaar de zoon van de oorspronkelijke ont dekker vertrekt. Twee mannen trekken de Afrikaanse wildernis door en bevrijden een meisje - dochter van een zendeling - uit d? handen van oorlogszuchtige in boorlingen. Het meisje is een Duitse en dat werkt fout bij Harry, de zoon van de ontdekkingsreiziger, die oude haatgevoelens nog niet heeft kunnen kwijt raken Het drie tal komt - op terugtocht terecht bij een savanah-brand. De doorge stane avonturen brengen beide mannen tot de ontdekking dat ze Ingezonden mededeling 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook U verlossen v&n die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook slachtoffer van Rheu matische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kru schen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn! 'n Heerlijke uit komst die Kruschen Salts. Teruglopende belang stelling voor emigratie DEN HAAG, 28-1. „Gezien de gunstige gang van zaken in 1951- 1954 kan op het gebied van de emi gratie thans van een „lusteloze markt" worden gesproken",, zo zei de waarnemend voorzitter van de Nederlandse emigratiedienst, de heer T. Cnossen, in zijn op de eer ste vergadering van dit jaar uitge sproken nieuwjaarsrede. Aangezien het geboorteoverschot nog steeds meer dan 140.000 zielen per jaar be draagt ziet de heer Cnossen emi gratie als een mogelijke bijdrage tot de oplossing van de hieraan verbonden problemen. Luchtscooter FORT WORTH (Texas), 27-1. De Bell Helicopter Maat schappij heeft dinsdag haar laatste creatie aan het pu bliek getoond: een scooter zonder wielen, die zich met een snelheid van 40 km. per uur verplaatst op een kussen van samengeperste lucht. Het voertuig weegt 73 kilo en ziet er uit als een grote vloerwrijver. Door een twee- taktmotor wordt een venti lator aangedreven, die lucht in de richting van de grond perst. Op die wijze wordt een luchtkussen van vijf centimeter dikte gevormd. De bestuurder behoeft niets anders te doen dan zich in de richting te buigen waarin hij wil gaan. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Uit Japanse kringen in Moskou verluidt, dat de regering van de Sowjet-Unie gisteren de Japanse ambassade een memorandum heeft overhandigd waarin zij verklaart in de huidige omstandigheden zich niet meer te kunnen houden aan de letter van de overeenkomsten van 1958, volgens welke de eilan den Habomai en Sjikotan aan Ja pan teruggegeven zouden kunnen worden wanneer een vredesverdrag zal zijn getekend. De Britse politie en Interpol zijn op zoek naar de 17-jarige Richard Alfred Adcock, die als gemeente beambte te Norwich kans heeft ge zien, zich van een bedrag van 15.218 pond (ruim 160.000 gulden) meester te maken. Russische geleerden hebben een instrument gemaakt om de ver zwakte spieren van een ziek hart tot nieuwe activiteit te prikkelen door de hartslag van een gezond mens over te brengen op de zieke. Hiertoe wordt een elektrode beves tigd aan de pols van de gezonde. Ingezonden mededeling uiteindelijk verliefd zijn geworden op het bevrijde meisje. Het meisje weet een keus te maken en vindt zodoende een schat in het land der Watusi, die niet met geld is te be talen. In de hoofdrollen George Montgomery, Taina Elf en David Farrar. Als tweede film is aangekondigd ,The hired Grind", onder de titel „Gezocht wegens moord", waarin het trieste verhaal wordt verbeeldt van een meisje dat wordt achter volgd door een schurk, die haar - ten onrechte - beticht van moord. Deze ongelukkige gang van zaken is het noodlottig gevolg van een in fame leugen, maar ook hier komt uiteindelijk de waarheid aan het licht en wordt het meisje op het nippertje gered van de executie. In de hoofdrollen Rory Cahoun en Anne Francis. Te Haamstede gaat de hier reeds eerder besproken film „Zeg nooit vaarwel". BEKENDMAKING Ministerie van Buitenlandse Zaken Afdeling rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Tegemoetkoming voor wederinrichtingskosten Een ieder die, in verband met een blijvende vestiging tussen 1 januari 1954 en 1 april 1957 binnen het Koninkrijk, meent als Indisch oorlogsslachtoffer dan wel krach tens een van de aanvullende richt lijnen aanspraak te kunnen maken op een tegemoetkoming voor we derinrichtingskosten, en tevoren nog nimmer een aanvraag bij de Afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogsslachtoffers heeft ingediend waardoor nog geen registratie als Indisch oorlogsslachtoffer plaats had, wordt nog tot 1 april 1960 de gelegenheid geboden zich op de hieronder vermelde wijze te mel den. Latere aanmeldingen kunnen kunnen niet meer in behandeling worden genomen en zullen terzijde worden gelegd. Aanmeldingen dienen per brief kaart te worden gericht aan de Afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogsslachtoffers, Hooftskade 1, 's-Gravenhage, onder vermelding van: naam, voornamen (voluit) en geboortedatum van het oorlogs slachtoffer, alsmede - in geval het oorlogsslachtoffer is overleden van de aanvrager, plaats en datum van vestiging in het Koninkrijk en het huidige adres. Ingezonden mededeling VERK0UDHE1DSBACILLEN VLUCHTEN voor de beroemde, desinfecterende Potter s Catarrh Pastilles. Zo'n rode bacillendodende pastille in do mond geeft U onmiddellijke verruiming Een bij een restauratie op Schou- wen-Duiveland betrokken meneer, produceerde het unieke verhaal van een „splitsende meneer", een split- ser dus, collega van de restaura teur, die - ja, 't klinkt eentonig - een methode heeft uitgevonden om dunne zaken, als doek en papier te splitsen. Een griezelige bezigheid, die griezelig veel geduld eist. Zo kan de splitser een strookje papier in tweeën splitsen, niet door het zonder meer te scheuren, want dat kunnen we ook, maar de papier slof zelf in twee helften te schei den, zoals men een zilverpapiertje vaneen omhullend „gewoon" pa piertje aftrekt. Deze kunde is wel volstrekt enig in ons land. De splitser heeft zijn grapje ook uitgehaald met een muntbiljet en met succes. Hij splitste een zilver bon, draaide de bovenkant en plak te die toen weer omgekeerd aan tegen de flinterdunne onderkant. Na droging was er niets van te zien, alleen was het een - met per missie - stapelgekke gulden. De splitser toog er mee naar de directie van de firma Joh. Enschede Zn. te Haarlem, waar de bankjes vandaan komen. De directieleden riepen in koor: „dat kan niet, dat bestaat niet" en meer van derge lijke verweerkreten. „Er kunnen desnoods misdrukken voorkomen, maar nooit zo iets geks", aldus de mannen van de directie, waarop de splitser fijntjes glimlachte. Hij schijnt zijn krachttoer nog eens een keer te hebben herhaald, om de directieleden te overtuigen. Ze waren er perplex van, want unieke grapjes met bankbiljetten voeren „in het hol van de geld- leeuw" altijd tot verbijstering. In zijn portefeuille droeg d< splitser in een plastic hoesje een gesplitste gulden bij zich, om onge lovige Thomassen snel tot andere gedachten te kunnen brengen. EILANDMAN. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Cursus voor bijentelers Teneinde het bijen houden op Schouwen-Duiveland zoveel moge lijk te stimuleren wordt zaterdag middag in de Landbouwschool aan de Grachtweg gestart met een uit 16 lessen bestaande bijenhouderscur sus voor beginners. De cursus gaat uit van de Bijenhoudersvereniging „Schouwen-Duiveland". Spreker op Nutsavond Heden (vrijdag)-avond wordt in de Concertzaal een lezing gehou den over: „Lapland, land van de Middernachtzon",, door drs. J. van Dyck te Antwerpen. Drs. van Dyck heeft geruime tijd in Lapland ver toefd. Geldpot voor Tuindorp Zaterdag a.s. zal van 2-8 uur voor café-restaurant „Concordia" een Leger des Heilspot geplaatst wor den, vanwege de Rode Kruis-afde- ling, ten bate van Tuindorp. De geldpot zal worden bewaakt door padvinders. Allen die hun gave nog niet overhandigden of opstuurden, kunnen in deze geldpot terecht met hun gift. HAAMSTEDE De collekte voor Tuindorp Alhier heeft de collekte voor Tuindorp opgebracht f 600, terwijl voor de „schenk-een-plant-actie" f 200 binnen kwam. Hier een dank woord aan de collektrices. Heden (vrijdag)middag wordt in. hotel Bom een fruitkwekersmid dag gehouden. Heden (vrijdag)avond vindt in de Winterkerk een jaarvergade ring plaats van de jeugdclubs. Heden (vrij dag)avond houden de Ger. Jeugdclubs in het jeugd- gebouw de jaarvergadering. Filmvertoning voor bejaarden Een dezer dagen verzorgde de heer W. J. Bom uit Haamstedë in het rusthuis „Duinoord" een film voorstelling. De vele aanwezigen werd een film vertoond over Haamstede: Haamstede in de bloe men; Haamstede tijdens het bezoek van H.M. de Koningin; Haamstede tijdens de rampdagen. De beelden uit eigen omgeving, aangevuld met een aantal tekenfilms werden door de bejaarden zeer gewaardeerd. ELLEMEET De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" te Ellemeet haalt za terdagmiddag, ter versteviging van de kas, weer oud papier op. SIRJANSLAND De plantenactie voor Tuindorp De „Schenk-een-plant-actie" voor de huisvrouwen van Tuindorp heeft alhier opgebracht f 70,55. Enkele dames-leden van de Vrouwenver eniging hebben zich met de collek te belast, waarvoor een dankwoord past. Ingezonden mededeling Lijnt zonder klcmmcu met van Cota-Bever SPORT Het programma voor zondag 31 januari a.s. luidt: 3e klasse D: Corn. Boys-Zierik- zee; Zeelandia-Steenbergen; Axel- RCS; Halsteren-METO; RKFC- Zeeland Sport; ODIO-Hontenisse. 4e klasse G: Renesse-Noordhoek (half 3); Kaaise Boys-Grenswach ters; Cluzona-Oude Molen; Nieuw Borgvliet-Hansweertse Boys. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (als 2e stu- dentenpred.)Ph. W. Bergkotte, öosterbeek en als pred voor het jeugdwerk: J. van der Werf, Naar- den; te Oudshoorn (vac. A. J. Jo- rissen): H. A. van Slooten, Onst- wedde. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Wedde: F. C. Kleinman, eerv. ontslagen predikant te Goor. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zwaagwestsinde: J. M. Visser, Dokkum. Ingezonden mededeling Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. PREDIKBEURTEN voor zondag 31 januari 1960 Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Bezemer; Gasthuis- kerk: 10 uur ds. Franke, 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur vicaris Schoneveld. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Du- vekot (viering en dankz. H.A.). Noordgouwe: 10 uur dhr. A. van Pel. Dreischor: 10 en 7 uur ds. Duyvendak (H.A. en dankzegging). Ouwerkerk: 10 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks (viering en dankz. H.A.). Sirjans- land: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Westerhof. Bruinisse: 10 uur (H.D.) en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philips- land: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur dr. Becker? Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Melse (bed. H.A.). Nieuwer kerk: 10 en 3 uur ds. A. Heuseveldt te Zwartewaal. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Wielemaker. Bruinisse: 10 uur leesdienst, 5 uur ds. W. Ha verkamp. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees- dienst.Nieuwerkerk: 10 uur gods dienstoefening. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst; dinsdag 2 februari: 7.30 uur n.m. dr. Steenblok. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdiensts, 12 uur jeugdsamenkomsts, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Onder een ongewoon zwijgen wandelden de grensbewaker en An_ nemarie de eerstvolgende zondag door de heide. Uit de verte klonk klokgelui van de Maasdorpen, dat de sfeer van rust over de uitge strekte vlakte nog verhoogde. Wel dra zou hier alles een grote verla tenheid ademen. Het was bijna ge daan met de mooie najaarsdagen. In de winter kwam hier niemand, gsen wandelaar en geen bezembin der, of het moest een jager of een stroper zijn. Het was het meisje zwaar te moede. Iedere keer als ze hier kwam werd ze herinnerd aan de smartelijke lijdenstocht, waarop ze voor het laatst haar moeder had vergezeld. En nu stond ze voor de vraag of zij voltooien moest, wat toen zo tragisch begonnen was: het zoeken naar haar vader om zich met hem te onttrekken aan de we reld, die hem uitgestoten had. ,Ik wil niet, dat hij terugkomt en zich met jou bemoeit", had haar ver loofde ijzig scherp gezegd. O, waarom was het niet anders? Waarom was het leven zoals de heide? Opbloeiend in violette schoonheid onder een stralende zon en dan weer vaal wordend onder een grauwe hemel? Ze herinnerde zich de dag, waar op zij met Jan Kempen voor het eerst de hei in was gewandeld. Ze was een dansende vlinder achter na gelopen en alleen op het dartele diertje lettend was ze languit over een verborgen konijnenhol in de kniehoge struiken gevallen. La chend had hij haar weer op de been geholpen en op zijn sterke armen genomen om haar te dragen naar een plekje waar het vol stond van de sterren van het valkruid Hij had blauwe klokbloemen geplukt en die in haar haren gevlochten. Met ar men vol geurende thijm en bloei ende heide had hij haar toegedekt. Jongensachtig lachte hij om z'n werk, zeggend, dat van alle bloe men zij de mooiste was. Hemel, wat waren ze toen geluk kig geweest. Het leven leek een sprookje en ze meende toen, dat het altijd zou voortduren. Maar al te snel was er een einde gekomen. Naarmate hij meer in de dienst opging was Jan minder jon gensachtig geworden, ernstiger en stroever onder de indruk van z'n onvervulde ambities. Waarom zocht hij het geluk zo ver en langs een zo moeilijke weg, terwijl zij het voor het oprapen hadden? Jan Kempen verbrak opeens het zwijgen. ,Ik moet je eens iets vra gen, Annemarie, over een kwestie, die me al een paar dagen op het hart ligt. Men zegt, dat Smokkel- dorus al verschillende keren bij jou over de vloer is geweest. Is dat waar?" ,Ja", zei het meisje gelaten. .Waarom verzwijg je zoiets voor me?" Omdat ik daarvoor m'n redenen had". ,Zo, dus jij hebt geheimen voor mij. Het spijt me, dat ik zoiets ont dekken moet". ,Het is me zwaar genoeg geval len om dit voor me te houden, maar ik kon niel anders". ,Je praat steeds raadselachtiger", antwoordde Jan Kempen met toe- 55 nemende ergernis, weet je wel, wat het voor mij betekent,, als jij je op houdt met de ergste en de grootste smokkelaar uit de hele streek, jij, de verloofde van een gerespecteer de en plichtsgetrouwe grensbewa ker?" ,Dat geeft aanleiding tot praatjes en onbegrip Maar wat had ik an ders kunnen doen?" ,Die lapzwans aan de deur zetten als hij het nog eens zou wagen een voet op de drempel te plaatsen", viel Jan Kempen uit. Annemarie zuchtte. „Dat kan niet. Hij is niet dat, wat jij van hem denkt. Er is iets in zijn manier van spreken en kijken, dat hem sympathiek maakt, en dat me waarschuwt, dat ik hem niet ruw terugstoten mag". Jan Kempen maakte een stap op zij en bekeek z'n verloofde met op perste verbazing, alsof hij zich overtuigen wilde, dat zij het wer kelijk wel was. „Nog erger dus. Het is al zo ver gekomen, dat jullie een zekere toe nadering tot elkaar bespeuren? Het zou beter geweest zijn, als wij el kaar maar nooit gezien hadden!" Annemarie kromp ineen onder z'n heftigheid en terwijl tranen in haar ogen sprongen zei ze:: „Pro beer je ook eens in iemand anders' toestand in te denken en wees niet zo hard en ongevoelig!" ,Jij kwelt me nog veel meer, An nemarie, met die verdomde geheim zinnigdoenerij. Je bent nog jong en onervaren. Daarom, kijk uit met wie je te doen hebt. De mensen zijn listig. Ook mannen van 50 tot 60 jaar trachten soms nog een jong meisje in te palmen en vaak weten ze hun doel te bereiken juist door een geraffineerd misbruik van de levenservaring, die ze hebben op gedaan". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6