licht, zacht en zuiver van smaak Overdenking Burgemeester mr F. Th. Dijckmeester ziet kansen voor eilandelijke bestuursorganisatie Zierikzeese raad fel gebrand op tijdige sluiting van de keersluis 1*1 m \1f ir KENT FILTERS BEST gezondheid' 3 pet VOOR GEMEENTEPERSONEEL Betere afsluiting van Zuidhaven-brug gevraagd Op de vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyck- meester - waarvan wy een eerste verslag publiceerden in het num mer van donderdag jl. -zün nog verschillende zaken aan de orde gekomen, terwijl speciale wensen naar voren kwamen tijdens de rondvraag. Een aanbod tot verlenging van een kasgeldlening ad f 300.000 door de Rijkspostspaarbank werd geac cepteerd (2% pet.). Met de N,V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten worden twee vaste leningen aangegaan van resp. f 125.000 en f 650.965. Een onbelangrijke wijziging van de bezoldigingsverordening 1959 ging onder de hamer door. Vastge steld werden de instrukties voor de havenmeester en de machinlst- sluisbediende. Mr. Keuning informeerde naar de zakelijke verhouding tussen beide functionarissen, m b.t het sluiten van de sluis. De voorzitter deelde mede dat de sluisbediende handelt op instruktie van de haven meester. Gesloten wordt bij een peil van 2.25 m. De heer v. d. Doel had vernomen dat kortgeleden nog een schip was toegelaten, waardoor deze uiterste limiet werd over schreden. Hij maande tot voorzich tigheid. De heer van Duin drong aan op tijdig sluiten. De voorzitter merkte op dat men zich nog in spelen moet bij de hantering van de sluis. Mr. Keuning vond som mige gevallen „op het nipertje". De voorzitter zette uiteen dat een mel ding uitgaat bij het peil van 2.05 m. Dan moet de assitent-sluisbediende nog worden gewaarschuwd. Uitge zien wordt naar een waarschu wingssysteem voor deze functiona ris. De voorzitter wilde een zekere vrijheid van handelen aan de ha venmeester laten. Voorschot aan gemeentepersoneel Een voorstel tot toekenning van een voorschot van 3 pet., hangende een nieuwe definitieve loonrege ling, aan het gemeentepersoneel lokte enige diskussie uit. Wethou der Koevoets gaf een verslag van de vergadering van de Commisie voor georganiseerd overleg, waarin bleek dat de A.B.V.A. een wat af wijkend standpunt had t.o.v. de toe te kennen 3 pet., waarmede ge noemde bond het niet eens is. Mr Keuning zette uiteen dat de P.v.d A.-fraktie liever een voorschot had zien verleend van 5 pet., maar men moet dit zien als een verklaring van ontevredenheid zonder meer. De fraktie zal zijn stem geven aan de 3 pet. voorschotregeling. De heer v. d. Doel uit zijn voldoening over deze beslissing, daar anders de ambtenaren - inzonderheid de minst bezoldigden - de dupe zouden KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.): L. Blok, Capelle a/d IJssel. Aangenomen naar Nigtevecht (toez.): kand. P. Landweer, Ammer- zoden, die bedankte voor de benoe ming tot hulpprediker te Heeze. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam Nieuw- west: B. van Smeden, Rotterdam- Zuid; te Haamstede-Kerkwerve: C. Verhage, Hilversum-Centrum; te Den Helder: P. N. Ribbers, Noord- scheschut (Dr.). Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Lisse: B. Toes? Kin derdijk. zijn geworden. Ook de heer Sim mers wilde het voorstel steunen, hoewel ook de katholieke bond voorstander is van een 5 pet. voor schotregeling. Het voorstel werd hierop aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer G. A. van de Vlasakker,, leraar aan het Prof. Zeeman-lyceum, wegens ver trek naar Hengelo. Voor de nazorg b.l.o. werd f 570,48 toegezegd. Bij ontstentenis van de voorzitter rap porteerde het commissielid de heer G. van Duin over een (8e) wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959. De wijziging werd goedgekeurd. De rondvraag In antwoord op een vraag van mr. Keuning deelde de voorzitter mede, dat de Stichting Midden- Zeeland m.b.t. het voormalig zie kenhuis te Noordgouwe een twee tal begrotingen voor een tehuis voor invalide bejaarden heeft in- g2stuurd. De Stichting verzocht om onderhandelingen met de eilande- lijke autoriteiten over deze affaire, zodat er duidelijk schot in de zaak begint te komen. De heer Cashoek deelde mede dat kort geleden een meisje - doch tertje van de heer J. d. L. te Zie- rikzee gewond is geraakt bij het neerlaten van de Zuidhavenbrug. De jeugd schijnt omhoog te klim men terwijl de brug - na geopend te zijn geweest - weer zakt. Het meisje werd gewond en de heer Cashoek vroeg maatregelen ter voorkoming in de toekomst. Vol gens de voorzitter zal meer toezicht moeilijk zijn, zodat gedacht moet worden aan een betere afsluiting, omdat de jeugd onder de thans ge hanteerde slagboom heen kruipt. De heer Doeleman wees er op dat boeken, leermiddelen en schrijfwa ren t.b.v. de openbare school nog altijd bij de firma Samson te Al phen a.d. Rijn worden gekocht, ter wijl destijds de raad besloot in strukties te geven voor aankoop via de boekhandelaren te Zierikzee. Hieraan zal aandacht worden be steed. De heer Doeleman wees ver der op de moeilijke toestand van de rotonde aan de Rijksweg, rich ting Duiveland. Hier moet minstens een behoorlijke verlichting worden aangebracht en een betere bebor- ding, omdat ongelukken anders niet te vermijden zijn. Contact hierover zal worden opgenomen met de Rijkswaterstaat. De heer Goudriaan wilde de verkeersspiegel hersteld zien op de hoek Grachtweg- Scheepstimmerdijk. De raad zag hierin niet veel. De voorzitter wees op de veranderingen, die als ge volg van de doortrekking der Rijks weg - ter plaatse in de toekomst ontstaan. Voorzichtigheid zal hier geboden zijn. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee gaat zondag op bezoek by Corn. Boys. Renesse kan winnen van Noordhoek. MEVO speelt zaterdag uit tegen Spui. In de bekercompetitie heeft Zeemeeuwen goede kans op winst tegen WIK. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee voor geen gemakkelijke opgaaf bij gaat in de 3e klas D zondag op be- Nw. Borgvliet. Als evenwel flink zoek bij Corn. Boys. Een kans op I wordt aangepakt zit de kans op een een puntenverdeling is voor de rood-zwarten in deze wedstrijd ze ker aanwezig. Steenbergen gaat te Middelburg de strijd aanbinden met Zeelandia dat juist tegen ster kere tegenstanders soms tot ver rassingen in staat is. Axel zal wel in staat zijn tegen RCS de puntjes thuis te houden. RKFC zal zijn huid wel zo duur mogelijk verko pen tegen Zeeland Sport, dat als het zijn kleine kans wil behouden geen enkele misstap meer mag ma ken. Hontenisse is lang niet kans loos bij het bezoek aan ODIO, ter wijl Halsteren minstens kans maakt op een puntenverdeling tegen ME- TO. In de 4e klas G gaan we eerst een fout herstellen welke wij in de Sportspiegel van dinsdag jl. maak ten. Renesse valt namelijk niet de eer te beurt dat zij de eersten wa ren die Oude Molen in eigen huis wisten te kloppen, maar dit ivas Hansweertse Boys dat er reeds in was geslaagd de Brabanders op eigen bodem met 2-1 te verslaan. Renesse komt zondag aan de Loane in het veld tegen Noordhoek, waar van men als men de ranglijst be kijkt gemakkelijk moet kunnen winnen. De duinbewoners spelen echter zeer wisselvallig en het zou ons clan ook niets verwonderen als na de fraaie prestatie van vorige week het deze maal weer veel te gemakkelijk wordt opgenomen. Cluzona heeft in eigen omgeving een goede kans op de volle winst tegen Oude Molen. Kaaise Boys zal zich door Grenswachters wel niet laten verrassen terwijl ook NSV wel in staat zal zijn tegen De Schutters de puntjes in Nispen te houden. Hansweertse Boys staat Ingezonden mededeling 'k \L'. i op e puntenverdeling er voor de Zeeu wen zeker in. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B heeft Zierikzee II de bes te kansen tegen Renesse II. Burgh gaat met de beste papieren op be zoek bij Brouwershaven terwijl de reserves van de groen-witten in de Westhoek wel in staat zullen zijn tegen Dreischor minstens een pun tenverdeling in de wacht te slepen. In de 2e klas C zal de wedstrijd tegen Zonnemaire II voor SVOWK wel niet veel moeilijkheden ople veren. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. MEVO speelt zaterdag in de le klas weer uit en wel tegen Spui dat zeker wel zal oppassen dat het geen misstap begaat. Krabbendijke staat voor een bijzonder lastige op gaaf bij het bezoek aan Hoek, waar bij de uitslag wel niet ver van een gelijk spel zal liggen. Kapelle kan de zoinst thuis houden tegen Se- rooskerke terwijl Wemeldinge bij Veere wel in staat zal zijn min stens een puntenverdeling te beha len. In de ontmoeting tussen Wolf- aartsdijk en Tern. Boys kan het terreinvoordeel de doorslag geven. In de 3e klas C krijgen de reserves van Bruse Boys tegen WIK II te Kerkwerve hun laatste kans om op de ranglijst gelijk te eindigen met SINOTO II en Burgh IV maar dan moet er worden gewonnen. Een kans voor de Bruënaren om dit te verwezenlijken zit er wel in. Dui veland II is favoriet te Oosterland tegen SINOTO II. In de bekercompetitie geven wij Zeemeeuwen een uitstekende kans op de winst tegen WIK, terwijl Bruse Boys het te Nieuwerkerk wel zal klaar spelen tegen SINOTO. NATUURZUIVER SK OPWEKKEND VERKWIKKEND Wie zijt Gij? En Saulus zeide: „Wie zijt gij, Heer?" Hand. 9 5a. Maar de boze geest antwoord de: „Jezus ken ik, en van Pau- lus weet ik, maar wie zijt gij?" Hand. 19 15. Deze woorden werden gesproken in een tijd, die lijkt op de onze. Het was een onrustige tijd, die fnui kend werkte op de zenuwen van vele mensen. Grote veranderingen voltrokken zich, die lang niet ieder een kon verwerken. Velen raakten de macht over zichzelf kwijt. In die tijd is Jezus op aarde ge komen. In die tijd heeft ook zijn dienstknecht Paulus zijn heilzaam werk verricht. Zij werden gecon fronteerd met al die bezetenen. Zo immers heten in de bijbel geestelijk gestoorden. Ze zijn bezeten van de duivel. Daarmee wordt uitgedrukt dat er grotere dan aardse machten ir. het spel zijn. Zoals er in onze tijd veel gedaan wordt voor zulke mensen, zo was dat ook toen. Er kwam natuurlijk minder wetenschap aan te pas Voor duivelbezweerders zijn psy chiaters in de plaats gekomen. Ge lukkig maar. Toen deden die dui velbezweerders ook veel goed werk. Zij hadden grote invloed op vele bezetenen. Maar al die eeuwen is Jezus de zelfde gebleven. Jezus, die alle macht heeft in de hemel èn op aar de. Van die macht lezen we in het Nieuwe Testament. Jezus genas be zetenen, waaraan ieder al gedok terd had zonder resultaat. Maar het is dan ook dezelfde Jezus die in het graf de duivel de genadeslag heeft toegebracht. In dienst van die Jezus stond Paulus. En alleen al door het uitspreken van de naam Jezus ge nas ook hij de ergste stakkers. Dat kon hij, omdat bij hem het uitspre ken van die naam met innerlijke kracht was gelaten. Die kracht had hij gekregen, toen hij Jezus bij Da mascus had ontmoet. Hij was be gonnen zich tegen Hem te verzet ten. Maar toen Jezus Hem te mach tig was geworden, riep hij uit: „Wie zijt gij,. Heer?" Van dat ogenblik af heeft Jezus hem laten voelen, wie Hij was. Met die kennis van Jezus gewapend, gaat hij de duivel tege moet. Nu zijn er duivelbezweerders, die Paulus dit willen nadoen, zonder echter die innige band met Jezus te hebben. Zij proberen ook de naam van Jezus te noemen bij hun werk. En ze willen er macht aan bijzetten door ook Paulus' naam te noemen. Maar nu blijkt, dat hun spreken hol en voos is. De boze geest, die in de bezetene huist, waar ze voor staan, blijkt geen aandacht te hebben voor Jezus en Paulus, terwijl de boze geesten, als Jezus of Paulus zelf voor hen staan, schreeuwend de bezetenen verlaten. Hoe komt dat? Hij ziet dat de dui velbanners niets met Jezus en Pau lus te maken hebben. Hij kijkt hen alleen op hen zelf aan. Hij vroeg hen: „Maar wie zijt gij?" En ter wijl Paulus van Jezus antwoord kreeg op dezelfde vraag, verstom men deze duivelbezweerders op do vraag van de geest. Want zij zien in, dat ze tegenover hem even machteloos zijn, als wanneer ze Jezus' naam niet gebruikten. Jezus is immers geen levende werkelijk heid voor hen. Was Hij dat wèl ge weest voor hen, dan hadden ze van zichzelf af op Hem kunnen wijzen. Dan hadden ze niet in eigen kracht de boze geest tegemoet behoeven te gaan, en verliezen. Ze werden door de bezetene gemolesteerd en weggejaagd. Wanneer wij tegen de ellende willen strijden en het leed willen lenigen, - en dan zijn we allen ge lijk, of we nu deskundigen zijn of niet - dan kan dat pas afdoende ge schieden door Jezus' macht. Zonder Hem wordt er veel mooi werk ver richt. Maar wanneer het gaat om de uiteindelijke overwinning op de duivel, dan bereiken we niets zon der dat we Jezus kennen en Hem gevraagd hebben: „Wie zijt gij?" We bereiken ook niets, als we zijn naam gebruiken, zonder dat we Heni kénnen. Dan vraagt de duivel ons: „Wie zijt gij?" Het antwoord is. Niets. Maar: „Er zijn geen gren zen aan Jezus macht". Verwacht het dan met hart en ziel van Hem! Dan kunt u wijzen op Hem. En het ntwoord op de vraag: „Wie zijt gij?" wordt: „Niet meer ik leef, maar Christus is het, die in mij leeft". Noordgouwe. J. C. Schoneveld. BRUINISSE Goed resultaat Tuindorp-collecte De te Bruinisse gehouden, collecte voor de gedupeerden in Tuindorp- Oostzaan (Rode Kruis-collecte), heeft opgebracht f 2005, welk be drag aan het bestuur van het Rode Kruis is afgedragen. Daarenboven werd voor de Schouwen-Duive landse plant-actie nog f 195 bijeen gebracht, zodat totaal voor Oost- zaan op Bruinisse f 2210 werd ge collecteerd. Ingezonden mededeling WITH THE NEW BLUE "MICRONITE" FILTER Kent, de meest gerookte filtersigaret in Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap is besteed KENT met de lichtblauwe 15 mm „MICRONITE" filter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door zijn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zijn micros copisch kleine gaatjes in- het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bij het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven. De sigaret "ademt", waardoor: gelijkmatiger verbranding lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der edele tabak Kent, "as fresh as an April breeze", zegt men in Amerika De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT Is thans ook in Nederland verkrijgbaar. Prijs 20 st. f 1.- Import: N.V. Cigarettes Import Company v/h A. J. Blok Scheveningen Niet rijden op voetgangers paden Er zijn op Bruinisse verschillende met tegels geplaveide verhoogde straatgedeelten, die een doorgang vormen van de ene straat naar de andere, zoals Kerkstraat,-Lange Ring en Kerkstraat-Schoolstraat, Kerkplein-Lange Ring en andere. De aandacht wordt er van gemeen tewege op gevestigd,"dat deze stra ten uitsluitend bedoeld zijn als voetgangerspaden. Het is beslist verboden daarop met fietsen, brom fietsen of andere voertuigen te rij den. De politie zal niet aarzelen te gen overtreders proces verbaal op te maken. Zij doet dit ze'er ongaar ne, maar ziet zich daartoe gedwon gen als blijkt dat misbruik wordt gemaakt van deze voetgangerspa den, door anderen dan voetgangers. Begrotingen gereed voor restauratie drie poorten en stadhuistoren In het vervolg van zijn nieuw jaarsrede memoreerde burgemees ter mr. Dijckmeester o.a. een en ander op het terrein der kunsten, o.a. de radio-uitzending van het Zierikzeese jeugdorkest en de suc cesvolle tentoonstellingen in de Schutterszaal en in het 's-Graven- steen. Ter herinnering aan de vijf tigste verjaardag van H.M. de Ko ningin werd een fraaie herinne- ringsprent ontworpen en grote dankbaarheid wekt voorts dat een monument zal worden opgericht ter nagedachtenis van de tot in de dood vervolgde Joodse stadgenoten, waarvoor het ontwerp van de heer Braat mooie verwachtingen wekt. Van de grote reeks gebeurtenis sen die de belangstelling in het af gelopen jaar wekten, noemde de burgemeester o.a. de uitbreiding en vernieuwing van het Lyceum, de ingebruikneming van het fraaie res taurant aan de Val, de vernieuwing van het rusthuis „Irene", de her opening van hotel „Van Oppen" en de kerstzang van de Zierikzeese Oratoriumvereniging in de Grote kerk. De buitenlandse relaties bloeiden en sportlui uit Saint Hi- laire waren hier met Pinksteren en schoolkinderen uit Hatfield in de zomervakantie. Het onvolprezen „Kunst en Eer" bezocht de Franse tweelingstad. Ook dit jaar staan er weer uitwisselingen van sportmen sen en scholieren op het program ma. Ook de nieuwe burgemeester van Hatfield is uitgenodigd voor een bezoek. Zo was 1959 voor Zierikzee een jaar met veel goede dingen, met veel successen en met veel wat tot dankbaarheid stemt. Een koude douche vormde aan het slot het af genomen bevolkingsaantal, doch deze koude douche zal ons tot gro tere inspanning inspireren in 1960, aldus de burgemeester. De gemeenschappciyke regelingen In verband met de komende her indeling van gemeenten heeft de burgemeester gewezen op de nood zaak van reorganisatie der be staande gemeenschappelijke rege lingen. Spreker toonde zich geen voorstander van één gemeente op het eiland en belichtte de voor- en nadelen van de gemeentelijke rege lingen. Zij omvatten een stuk be leid, dat in sterke mate aan de be oordeling der raden is onttrokken en krijgen - naar gevoel van spr. - niet altijd de bestuurlijke belang stelling die zij verdienen. Beter ware als zy „als écn ge meenschappelijk cilandeiyk belan- genpakket" zouden worden be stuurd. Volgens mr. Dyckmeester ligt er een mogeiykheid de ge- mccnschappciykc regelingen onder te brengen in één bestuursorgani satie, welk eilandelpk orgaan van groot nut zou zu'n. Vooral gelet op het Deltaplan, dat veel gezamen lijke initiatieven vergen zal, bv. een boven-gemeentelijk ontwikkelings plan. Spreker zag voor een in bo vengenoemde zin voorgestelde re organisatie geen juridische bezwa ren liggen. De cultuurmonumenten Wat Zierikzee in 1960 betreft, ligt in het verschiet de opening van de u.l.o.-scholen, de ingebruikneming van het gebouw van de Delta dienst en de „Zimito". Het gemeentebestuur beschikt over uitgewerkte begrotingen voor het herstel van de drie poorten en de stadhuistoren. Het benodigde bedrag ligt niet ver van de twee miljoen gulden, inclusief een nood voorziening voor de Zuidhaven poort. Tot slot bood mr. Dijckmeester zijn beste wensen aan voor 1960 voor de raadsleden, hun gezinnen en geheel Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3