ZWITSAL ASPRO „Superdam" kreeg beschikking over fraai confectie-atelier te Zierikzee Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" blijft met moeilijkheden kampen HOEST UW KIND...? Zeevogels gedood STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE Bedrijf op industrieterrein Eilandelijke atelier-meisjes in efficiënt milieu ZIERIKZEE, 29-1. Het Haagse bedrijf „Superdam" „waagde" het reeds in 1957 te Zierikzee een dependance te stichten van het confectie- ateiier in de Residentie. Het „waagde" moet inderdaad wel tussen aan halingstekens, want de vestiging is bijzonder succesvol gebleken, zo succesvol, dat morgen - zaterdag - een fonkelnieuw confectie-atelier op het industrieterrein officieel in gebruik kan worden gesteld door burge meester mr. F. Th. Dljckmeester. „Superdam", of - om het helemaal officieel te zeggen - de N.V. Confectiefabriek v/h G. S. van Dam Co. - blijkt reeds nu geworteld in de oude Zierikzeese aarde en al waren de beginjaren moeilijk, in het nieuwe bedrijf openen zich thans belangrijke perspektieven voor de toekomst. In lange rijen staan de naaimachines opgesteld, waaraan de meisjes vlot en vaardig de costuums vervaardigen. Over de historie van de vestiging te Zierikzee kunnen we kort zijn. Gestart werd in het pand Meel- straat, maar dat werd al spoedig te klein, terwijl de behuizing boven dien verre van solide was. Men heeft zich toen nog enige tijd moe ten behelpen met een barak, maar toen toch wees alles al in de rich ting van nieuwbouw, waartoe het thans is gekomen. Op het industrie terrein is het nieuwe pand gesitu eerd, naar een ontwerp van de Haagse architect ir. J. C. Panne- koek, die er iets bijzonders van heeft gemaakt. Het bijzondere zit vooral in de pilaarloze overkapping van het gebouw (800 m2. vloerop pervlakte), dat met zijn uitgestulp te dakvorm al van verre de aan dacht trekt. Pilaarloze opzet Vooral deze pilaarloze opzet is belangrijk omdat hierdoor een grote bewegingsvrijheid in het in terieur van het gebouw mogelijk is, hetgeen voor dit bijzonder métier juist van groot belang is. Het nieu we confectie-atelier ademt verder een moderne sfeer, zodat licht, lucht en zon vrijelijk kunnen bin nenkomen. Vindingen op het ge bied van ventilatie» die hierin zijn toegepast waren enige tijd geleden eigenlijk slechts in ziekenhuizen te vinden. De gunstige ervaringen in dergelijke funktioneel geheel an dere gebouwen opgedaan, hebben geleid tot toepassing in industrie gebouwen, waarvan het nieuwe confectie-atelier er één is. Vyftig „man" personeel „Superdam" beschikt thans over een atelier van middelgrootte, waarin 45 meisjes van Schouwen- Duiveland werkzaam zijn. Ver meerderd met een vijftal afdelings chefs en -cheffins komt men op een totale personeelssterkte van vijftig. Kracht van het eerste uur is mej. M. F. Kosters, die een gewaardeer de eigen Zierikzeese cheffin werd. De (vrolijke) damesschare komt aan een produktie, waarover de di rectie zeer tevreden is. De Haagse „modinettes" (zo heten ginds de ateliermeisjes) mogen dan mis schien - ook nog maar misschien - een ietsje vlotter zijn, tegen de vlotte meiskes van Schouwen-Dui- veland kunnen ze niet op. „Die hebben echt hart voor hun werk en dat is aan de produktie goed te merken",, zo deelde men ons van directiezijde mede. Deze prachtige pluim willen we aan de jongevrou- welijke Superdamsters graag door geven. „Superdam" - dat zich uitsluitend toelegt op het betere kwaliteits- produkt - maakt te Zierikzee thans een costuum voor drie kwart klaar. Alleen de snijzaal, de perserij, de eindcontrole en de verzending naar de afnemers vindt men nog in Den Haag. De rest gebeurt hier en hoe? De meisjes zelf blijken de kneepjes van het vak reeds onder de knie te hebben. Zij werken in gestadige ka- dans op de fraaie naaimachines, waarvan er een 40-tal staan opge steld, w.o. verschillende voor spe ciale behandelingen. Speciale verlichting Echt een snufje in het nieuwe atelier vormt de verlichting, spe ciaal die boven de machines. Het hier toegepaste systeem is van Franse origine en werkt zonder stopcontakten in vloeren of muren, hetgeen het grote voordeel heeft dat een bepaalde „baan" ma chines zonder moeite een of ver schillende meters kan worden op geschoven naar een nog vrije ruim te. Behalve het atelier, vindt men in het nieuwe gebouw een directie kamer, een ontvangstkamer voor het klaar gemaakte produkf, een garderobe met toiletten en een ri ante kantine, waarin de meisjes 's morgens een kopje koffie en 's middags een kopje thee gebrui ken, terwijl de meisjes van buiten Zierikzee hier hun twaalfuurtje kunnen nuttigen. Het gebouw wordt verwarmd met hete-lucht-oliestook met een installatie die in de zomer voor airconditioning kan worden gebruikt. De werktijden in het atelier zijn van 8-12.30 en van 1- 5.20, zulks met het oog op de 14 vrije zaterdagen, die het personeel dit jaar voor het eerst krijgt. Zierikzee is een fraai bedrijf rij ker geworden. Dagelijks snorren hier de machines en wie door de ruime vensters een blik werpt op de grijze polder met daarboven een echte kille Schouwse winterlucht, die mompelt bij zichzelf: „Hoe is het mogelijk zo midden in het land". Een juioeeltje is de moderne en propere cantine, waarin mevr. P. de Bïe-Heijboer de scepter zwaait. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). OOSTERLAND Vernieuwde bakkerij annex kruidenierszaak werd heropend Modern en fraai geheel kwam tot stand Onder zeer grote belangstelling vond donderdagmiddag de herope ning plaats van de geheel ver bouwde levensmiddelenzaak annex brood- en banketbakkerij van de heer A. Verhage, aan de Molenweg. De opening werd verricht door de Kroongrossier, de heer Smallegan- ge te Halsteren. In een feestelijk met bloemstuk ken versierde zaak, feliciteerde de heer Smallegange de heer Verhage met de ingrijpende verbouwing, waardoor een geheel is ontstaan, dat een lust is voor het oog. Hij roemde de ondernemingsgeest van de familie Verhage en sprak zijn goede wensen uit voor de bloei van de vernieuwde zaak. Namens de Bakkersbond sprak de heer de Koning te Bruinisse^ na mens zijn collega's. Winkel verplaatst Binnen het kader van de ver nieuwing werd de winkel ver plaatst naar de zijkant van het ge bouw, grenzend aan de bakkerij. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP4 Een primeur voor de gemeente is de afdeling zelfbediening, waarin talrijke verpakte waren bijeen zijn gebracht, die noden tot het maken van een keus. Vitrines en opberg ruimten bieden de mogelijkheid tot een hygiënische berging van de wa ren, terwijl het interieur op over vloedige wijze kan worden verlicht. Vierde heropening De oude zaak welk een verschil met de nieuwe - werd opgericht in 1901 door de heer B. Meerman, ten behoeve van zijn kleinzoon. Ge noemde Meerman had ter plaatse reeds een kruidenierszaakje, waar aan hij een bakkerij verbond. De zaak echter verliep spoedig en men besloot de zaak van de hand te doen. Op 1 april 1908 kwam de heer A. v. d. Berge - bakker - in de zaak, die de zaak spoedig wist op te werken. Op 1 mei 1949 betrok de huidige eigenaar het pand, met een kruidenierswinkel annex bak kerij. Het is reeds de vierde maal dat de betrokken zaak wordt her opend, hetgeen pleit voor de voor uitstrevendheid van de eigenaar. De jongste vernieuwing werd uit gevoerd door de plaatselijke am bachtslieden, die eer met hun werk hebben ingelegd. Circa vijfduizend zeevogels zijn in de afgelopen week voor de kust van de Zweedse provincie Gottland doodgeschoten. De dieren dreven hulpeloos op het water met ver lamde vleugels, die door olie waren aangetast. Ingezonden mededeling BINNENKORT komt er een nieuw soort VITRAGE Pasklaar voor elk raam Veel mooier en voordeliger Alleenverkoop bij: DEURLOO Woninginrichting, Zierikzee ZIERIKZEE Contactavonden voetbalvereniging „Zierikzee" De eerste contactavond van de voetbalvereniging „Zierikzee" mag zeker geslaagd genoemd worden. De opkomst was goed en de sfeer prima. Er werd o.a. naar hartelust getafeltennist, gedamd, gejoeld, gevoetbald (tafelvoetbal). Spontaan werd besloten dat meer van derge lijke avonden georganiseerd zou den worden; voor verschillende spelen zal een competitie georgani seerd worden. Een kleine commissie werd gevormd, die zich met de verdere organisatie van de contact avonden zal belasten. Op de eerstvolgende clubavond, a s. maandag, zal reeds gestart wor den met de competities In tafel tennis, dammen, sjoelen en vogel- piek. Deze avonden, die mogelijk zijn gemaakt door de supportersvereni ging, en waar leden, donateurs en ondersteunende leden van harte welkom zijn, zullen zich ongetwij feld in een grote belangstelling mo gen verheugen. ZIERIKZEE, 29-1. Hedenmiddag zal de officiële ingebruikstelling plaats vinden van het fraaie nieuwe koelhuis met sorteerhai van de Coop. Telersvereniging „Schouwen- Duiveland" G.A., op het industrie terrein te Zierikzee. Deze gebeurtenis betekent een belangrijke stap vooruit in de ge schiedenis van de aardappelbewa- rlng en -behandeling op Schouwen- Duiveland. De totstandkoming van dit gebouw is dan ook een grote geruststelling voor de aardappel- verbouwers, die thans geen zorgen meer behoeven te hebben over de bewaring van hun met zorg ge teelde produkten. Het koelhuis bevat 26 boxen met elk een inhoud van 55 60 ton los- gestort. De koeling van elke cel (om de aardappelen kiemvrij te houden) geschiedt door buitenlucht, welke door een ventilator in de koelgo- ten in de cellen wordt geblazen. In het plafond van elke box bevindt zich bovendien een speciaal venti- latieluik. Zeer praktisch is dat de aardappelen in het gebouw tevens verwerkt kunnen worden, d.w.z. klaargemaakt voor de handel in binnen- of buitenland. Hiervoor heeft men de beschikking over een opslagruimte van 20 x 8 meter, vorstvrij en met koeling en een grote sorteerhai van 52 x 18 meter. De temperatuur in de cellen wordt geregeld door middel van een bat terij schakelaars welke is onderge bracht in een centrale bedienings- kast. Speciale voorzieningen Enige cellen hebben speciale voorzieningen gekregen voor het voorkiemen van poters, waarvan er ongeveer 2200 kistjes in één cel gaan. Een vaste kern van ongeveer 15 man personeel maakt dagelijks ongeveer 40 ton aardappelen netto gereed voor de consumptie; de lei ding is in handen van de heer C. van Driel. Het gebouw, waar reeds enige v.eken op top-capaciteit wordt ge werkt, is gebouwd door de hoofd aannemers Schot en Kloote te Zie rikzee, naar een ontwerp van het architectenbureau C. B. Bogaerds EEN BELANGRIJKE AANWINST Hedenmiddag wordt koelhui» van Coöperatieve Telersvereniging in gebruik genomen /ASPRO5 Urfaitufeek fit! te Numansdorp. Een modern kan toortje en een schaftlokaal zijn passend in het geheel onderge bracht. Ongetwijfeld zullen veel agrariërs van het eiland de ope ning van dit nieuwe gebouw van de coöperatieve telers bijwonen en ingenomen zijn met de moderne opzet van het geheel. Uitwisseling Ned. en Amerikaanse jongeren UTRECHT, 29-1. De Oecumeni- sche Jeugdraad in Nederland, ge vestigd te Utrecht, heeft de moge lijkheid om een aantal Nederlandse jongeren uit te wisselen met jonge Amerikanen. Deze groep, die tus sen de 16 en 19 jaar oud moet zijn en eindexamen hebben gedaan van een middelbare school of u.l.o., wordt opgenomen in Amerikaanse gezinnen en zal een jaar Highschool bezoeken. De jonge Amerikanen nemen in Nederland de plaats van de Nederlanders in. De bedoeling van deze uitwisse ling is om eikaars kerkelijk leven en omgeving te leren kennen en is een waardevolle bijdrage tot ver nieuwing van de kerken, vorming van jonge leiders en de bevorde ring tussen de volkeren. De kosten van deze uitwisseling bedragen f 410,hetgeen wordt mogelijk gemaakt door steun van de Amerkaanse kerken. Een be perkte groep Nederlanders kan worden uitgezonden naar Amerika. Men betaalt dan f 1310,(wat neerkomt op f 410,plus onder houd van een jongmens voor één jaar). ZIERIKZEE Wintercursus machineschrijven Op zaterdag 30 januari gaat al hier in het „Huis van Nassau" de wintercursus machineschrijven van start, georganiseerd door de „Stich ting Handelsonderwijs" alhier. De Tuindorp-avond in de Concertzaal M b t. de Tuindorp-avond in de Concertzaal zij nog medegedeeld, oat het Concertzaal-personeel de dienstvergoeding voer deze speci ale bijeenkomst, spontaan beschik baar stelde voor de collekte. De grimeur bij het toneelstuk, de heer H. van Doorn, werd door de heer M. C. Doeleman dank gebracht voor zijn geste zulks gratis te doen. BURGH Tuindorp-collecte In deze gemeente bracht de col lect e voorTuindorp f 464,52 op, ter wijl de collecte voor „bloem en plant" f 101,15 opbracht. Ook hier is een dankwoord aan de milde ge vers en aan de dames en de meisjes van de meisjesvereniging zeker op zijn plaats. Verwachting tot zaterdagavond: Afnemende wind Vooral aanvankelijk nog enkele buien, later plaatselijk opklaringen; harde tot krachtige, geleidelijk tot matig afnemende wind tussen noord en west; dezelfde of iets lagere tem peraturen. 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 9.18, onder 20.34. 31 jan. Zon op 8.24, onder 17.24. Maan op 9.46, onder 21.47. 1 febr. Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 10.12, onder 22.57. Eerste kwartier: 4 febr. te 15.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 jan. 4.31 v.m. 17.15 n.m. 31 jan. 5.09 v.m. 17.55 n.m. 1 febr. 5.38 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN 30 jan. 4.16 v.m. 16.34 n.m. 31 jan. 4.59 v.m. 17.14 n.m. 1 febr. 5.51 v.m 18.38 n.m. Springtij: 30 jan. Sclieepvaartberichten Bonita, 28-1 te New Orleans. Kelletia (t27-1 te Rotterdam. Langkoeas, 28-1 van Sabang naar Aden. Limburg, 28-1 te Genua. Tegelberg, 28-1 te Singapore. Wonogiri, 27-1 van Colombo naar Bombay. Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 21 jan.: Marina Adri- ana, d. van Johannes Boot en Jo hanna Maatje van der Meet, wo nende te Kerkwerve; 26 jan.: Adri- ana Davida Janna, d. van Jan Pleune en Wilhelmina Dirkje Geel hoed, wonende te Bruinisse; 28 jan.: Neeltje Johanna, d. van Cornelis van der Weele en Neeltje Johanna Stoel, wonende te Brouwershaven; 28 jan.: Andries Willem, z. van Wil lem Bil en Neeltje Willemina van der Wekken. Overleden. 22 jan.: Maria Jansje Geluk, 70 j„ echtgenote van Jacob Johannes Verseput, wonende te Zonnemaire; 23 jan.: Leendert Eliza van Splunter, 81 j., weduwnaar van Anthonia Jacomina Schults. WEEKEINDE ARTSEN DIENST ZIERIKZEE Weekeinde 30-31 januari: P. W. J. Vogelaar, telef. 01110-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 30-31 januari: W. Terp stra, Brouwershaven, telef. 01119- 280. Sinds 1953 liepen verliezen op tot f 800.000.— De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Wa terleiding My. „Schouwen-Duive land" werd donderdagmiddag on der voorzitterschap van mr. F. Th. Dyckmeester gehouden in hotel v. Oppen. Met een enkel woord gaf de voor zitter een overzicht van de stand van zaken in het bedrijf. De water voorziening in 1959 verliep niet on gunstig, ondanks de grote droogte, hoewel de druk, vooral 's nachts, wel iets minder was. Het financiële verloop in het afgelopen jaar was minder slecht dan was voorzien. Dit neemt echter niet weg, dat de ver liezen van de maatschappij in de jaren na de ramp zyn opgehoopt tot 800.000 gulden. De minister van Volksgezondheid heeft er in toege stemd deze schulden te aktiveren, maar wil eerst een onderzoek door de Rijksaccountantsdienst doen plaats vinden, welk proces zoveel mogelijk wordt bespoedigd en dat in de loop van de volgende maand een aanvang zal nemen. De liquiditeit van de maatschap pij baart thans geen bijzondere zor gen, de afrekening van het boerde rijenplan, dat nagenoeg is afge werkt, zal niet lang op zich laten wachten. Aanmerkelijke energiebe sparingen zijn verkregen door het gereedkomen van dezg. zuidleiding. Het waterleidingnet van de maat- chappij is de laatste acht jaar na genoeg verdubbeld, vernieuwing van het buizennet staat op het pro gramma. Er kwam nog weinig schot in de vaststelling van een nieuw tarief. De bedrijfssanering gaat verder door. Het waterwingebied Een zeer moeilijk punt noemde de voorzitter de bescherming van het waterwingebied omdat dit ge legen is in het recreatiegebied van de Westhoek. Er zijn echter meer moeilijkheden voor de waterleiding in dit gebied. De verdroging van de Westhoek kwam aan de orde toen Jhr. R. Röell mededeelde het maar vreemd te vinden dat opdracht was gegeven voor het boren van drie nieuwe putten te Haamstede voor dat een „hearing" hierover van be trokken personen plaats vond. De voorzitter wees er op dat de putten wel geboord maar niet in gebruik genomen waren, zodat dit op de waterstand geen invloed gehad kan hebben. Jhr. Röell wees er vervol gens op dat de verdroging zeer ern stige vormen aanneemt. Wat be treft het boren van de putten zei weth. v. d. Klooster van Burgh het eens te zijn met Jhr. Röell. Burge meester Francke van Kerkwerve verduidelijkte de situatie door er op te wijzen dat de versnelling van de werken had plaats gevonden na de ontvangen mededeling dat de watervoorziening niet voor de 100 procent kon worden gewaarborgd, zodat de waterleiding wel maatre gelen moest nemen. Weth. den Boer van Haamstede gaf ernstig in over weging in nauw contact met het Waterschap Schouwen te onderzoe ken op welke wijze zoveel mogelijk water vastgehouden kan worden. Als dit niet gebeurt zullen, aldus weth. den Boer, vele fruitbedrijven absoluut verdrogen en de flora zal verloren gaan. Van groot belang in dit ver band werd de mededeling van de voorzitter geacht, dat mo menteel de mogelijkheden in studie zijn genomen voor het aanleggen van een diepe sloot rond het betreffende gebied voor het opvangen van het grondwater en het terugpom pen hiervan in dc duinen. De samensteller van dit rapport, ir. J. L. van Sloten, meende optimistisch te kunnen zijn over deze plannen het water op te vangen en terug te pom pen. Een dergelijk systeem is in uit voering te Katwijk aan Zee waar de Raad van Beheer onlangs een bezoek heeft gebracht om zich over de resultaten te oriënteren. Behandeling jaarstukken In haar vergadering besloten de aandeelhouders voorts het water tarief weilandaansluitingen te ver hogen van f 18 op f 30, met ingang van 1 januari 1960. De jaarstukken van de maatschappij werden be handeld en vastgesteld, evenals de begroting voor 1960. De grond van het voormalige aanjaagstation te Nieuwerkerkq. gem. Kerkwerve, werd verkocht aan de heer Groen- leer te Zierikzee voor f 1.100. In de plaats van burgemeester J. L. van Leeuwen te Brouwershaven, welke aftredend was en zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen tot lid van de Raad van Beheer burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse. De voorzitter zei met spijt afscheid te nemen van de heer van Leeuwen, die vijf jaar lid en secretaris was van de Raad van Beheer en die zich zeer veel moeite heeft gegeven voor de groei en bloei van de maatschappij. De voorzitter aankte de heer van Leeuwen zeer hartelijk voor wat hij heeft ver richt en hoopte dat de Raad van Beheer van de grote ervaring van de heer van Leeuwen zal mogen blijven profiteren. De burgemeester van Zierikzee werd q.q. benoemd om in het jaar 1960 bij ontstentenis of belet van de gehele Raad van Beheer deze tijdelijk te vervangen. Na afloop van de vergadering werd een inleiding gehouden door dr. E. Nordlohne, adj. sekretaris van de VEWIN over het onderwerp v/aterleidingtarieven, waarop wij i.v.m. plaatsruimte maandag moe ten terugkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2