Oproer in Algiers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JANUARI 1960 No. 18708 DE ZUIDAFR1KAANSE MIJNRAMP Snelle boor poogt ingeslotenen te bereiken COALBROOK, 26-1. De mannen die met een grote boormachine trachten de 435 in een kolenmijn bij Coalbrook in Zuid-Afrika inge sloten mijnwerkers te bereiken, hebben zes kostbare uren verloren door moeilijkheden met de koppe- lingsbak van de machine. Met de boormachine probeert men van het aardoppervlak af een schacht te maken naar de ruimte waarin de mijnwerkers sinds donderdag zijn opgesloten. De boor liep maandag vast op een harde gesteentelaag, maar na dat de koppelingsbak weer functio neerde, kwam men in zachtere la gen, waardoor de eerdere boorsnel- heid van dertig centimeter per uur kon worden verdubbeld. Verolme ziet graag super-schepen Nederlands projekt NEW YORK, '26-1. De heer C. Verolme, eigenaar van de Verolme Scheepswerven te Rotterdam, heeft dinsdag te New York, waar hij maandag aankwam, verklaard dat hij zeer enthousiast is over een plan om twee superschepen te bou wen, die op de Atlantische route elk achtduizend passagiers kunnen vervoeren. Op een persconferentie zei hij dat hij binnen drie tot vier maanden een beslissing zal nemen aangaande het plan. Hij overweegt de superschepen te Rotterdam te bouwen als een „ge heel Nederlands projekt". Hij is be reid twintig procent van de kosten, naar schatting een kleine vierhon derd miljoen gulden per schip, te dragen. De schepen zouden met een snel heid van 34 knopen in vier dagen de Atlantische Oceaan kunnen oversteken. Een deskundige heeft dinsdag ge zegd, dat overlevenden onder de grond zeker het geluid van de boor zullen horen. Als zij weten wat het betekent, zal dat hun zeker de moed geven nog de twee dagen te wachten die men nodig heeft hen te bereiken. De mijnwerkers be vinden zich 180 meter onder het aardoppervlak. „Joyrider" die man dood reed in arrest ROTTERDAM, 26-1. Vanavond is de 24-jarige stucadoor G. A. uit voormalig Overschie gearresteerd. Hij heeft bekend de joyrider te zijn geweest, die in de vroege ochtend van zondag 24 januari op de '-Gra_ vendijkwal te Rotterdam de oor zaak is geweest van de dood van de 21-jarige winkelier Arie van Hooven uit Dordrecht. Zoals men weet reed deze enige zoon van een groentehandelaar daar omstreeks kwart voor vijf met een kleine per sonenwagen rn de richting van zijn woonplaats, toen plotseling van de hoofdrijbaan, waarover het verkeer in de andere richting gaat, een hem tegemoetkomende vrachtauto over de verhoogde afscheiding schoot en de personenauto vermor. zelde, met het vermelde noodlotti ge gevolg. De Dordtse winkelier moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. De chauffeur van de even eens deerlijk gehavende vrachtauto had de wrakken achtergelaten en was spoorloos verdwenen-. De oudste iny/oonster van Tan- ganjika, de 120-jarige mevr. Raja Amor Moesjafi, is maandag over leden. Zij overleefde haar man 40 jaar. Zij had nog drie kinderen in leven en meer dan zestig kleinkin deren en achter-kleinkinderen. Blijkens een verschenen over zicht van Lloyds over de wereld- scheepsbouw, waren eind 1959 in Nederland schepen met een geza menlijke tonnage van 755.918 ton in aanbouw. Dit was 19.971 ton minder dan eind 1958. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De krachtproef, waarop de Fran sen anderhalf jaar hebben gewacht is aangebroken. In Algiers zijn de Europese ultra's zaterdag begon nen de vijfde republiek van de Gaulle uit te dagen, nadat deze de parachutisten-generaal Massu had ontheven van zijn post, die van prefect in Algiers. U weet, dat Massu zich in een in terview met een Duitse journalist had veroorloofd te zeggen dat het leger er spijt van had, dat het de Gaulle in 1958 aan de macht had gebracht. De president van de re publiek was „links" gebleken. Hij had zich niet geplaatst achter de leuze van een „Frans Algerije". Hij had op 16 september in zijn radio rede aan de moslims aangeboden: of afscheiding, of verfransing (wat wel geen Algerijse mohammedaan kan kiezen) of zelfbestuur en asso ciatie met Frankrijk. Ook de laat ste oplossing zou toch Algerije los ser maken van het moederland. De Gaulle handhaafde niet meer de stelling dat de Algerijnen' beslist Fransen waren. Hij ontkende daar mee ook, dat de verkiezingen eer lijk waren geweest: het leger had cr voor gezorgd, dat alleen voor standers waren gekozen van een Frans Algerije, maar met die af gevaardigden wou de president niet eens praten. De felle kritiek, welke de Alge rijnse Europeanen op dit beleid van de Gaulle hadden uitgeoefend, heeft nu Massu overgenomen. Daarvoor is hij naar Parijs geroe pen, en hoewel ieder dacht, dat de zaak met een sisser zou aflopen omdat Massu alles ontkende, wat hem in de mond is gelegd, heeft de Gaulle hem toch van zijn post ont heven. Met andere woorden: de president geloofde niet aan de ont kenningen van Massu. Bovendien: toen Bidault, de katholieke politi cus, die meer en meer in uiterst rechts vaarwater is terechtgeko men, naar Algerije wou gaan om daar de leiding te nemen van het verzet, verbood de Gaulle hem te vertrekken. Oproer Zaterdag nu kwamen de Alge rijnse Europeanen in verzet. Zij sloten de winkels, riepen op tot sta king en begonnen vooral zondag te demonstreren. Een herhaling van de dertiende mei 1958. Doch dit maal hadden de troepen order te vuren en het regeringspaleis te be schermen. In 1958 was er een crisis in Pa rijs. Niemand wilde bevelen geven. Dat was de oorzaak dat Massu op drift raakte en volgens zijn zeggen „op de rijdende trein sprong". Hij kon er niet meer af. De menigte, die ditmaal in beroering kwam om te protesteren tegen Massu's ont slag, had wapens. Er zijn doden en gewonden gevallen. Het was zon dag nog geen vraag, wat de politie en de militaire politie zouden doen: zij stonden aan de zijde van de GauUë'erï van het gezag in Parijs. Doch alles was in beweging. De Gaulle had zelf begin februari naar Algerije willen gaan om nog eens zijn bedoelingen te verduide lijken. Hij houdt rekening met het feit, dat een groot aantal moslims afscheiding van Frankrijk wensen. Hij heeft echter gezegd, dat de an deren en de Europeanen opnieuw gegroepeerd zullen worden en hij bedoelde daarmee dat een deel van Algerije Frans zou blijven. Ook de olievelden. Zou de oorlog, die nu ruim vijf jaar duurt ,nog langer voortgaan, dan zou het resultaat toch een ver deling zijn van Algerije. Het is in feite al verdeeld: in grote delen re geren de nationalistische moslims, en de Fransen hebben een, miljoen mensen geëvacueerd uit gebieden, die zij hebben moeten verlaten. Juist om een tweede Dien Bien Phoe (de verloren vesting in Indo- China) te voorkomen, en daarmee het verlies van Algerije zelf, zocht de Gaulle een compromis. Wat nu Als de president er in slaagt, het leger onder tucht te houden en te doen gehoorzamen, en openlijke re bellie der Europese ultra's verder te voorkomen (het is nog te vroeg, dit te bevestigen) dan is helaas toch de Franse positie verzwakt door de onderlinge felle twisten. Men is dan weer teruggekeerd tot de meidagen van 1958, met dit ver schil dat de regering in Parijs dit maal niet begon te capituleren. Als de mohammedaanse nationa listen nu bereid zijn te onderhan delen (zij reorganiseerden hun „re gering" in die zin, dat de pro-com munisten en de „Nasseristen" aan invloed" verloren, zodat de bereid heid tot overleg groter scheen te zijn geworden) dan zullen zij er meer op kunnen vertrouwen, dat de Gaulle in staat is, zijn beloften gestand te doen. Zij vertrouwden de Gaulle wel, maar twijfelden aan zijn macht. Zij vreesden dat het le ger toch geen zelfbeschikking zou dulden, als zij de wapens hadden neergelegd. Wint de president deze slag, dan is de kans op onderhandelingen vergroot. Toch is er dan een an dere moeilijkheid gerezen: de Gaulle zal rekening moeten houden met het feit, dat zovele Europeanen zich tegen hem hebben gekeerd. En hij zal ondanks een eventuele over winning toch minder vrij zijn (want verzwakt wat zijn aanhang betreft) dan hij zou wensen. Een dramati sche episode, de werkelijke crisis die in 1958 eigenlijk nog is uitge steld, zal beginnen. Het schijnt ech ter wel, dat dc president de eerste slag heeft gewonnen. Maandag wa ren er in Algiers alleen nog kernen van verzetslieden, omsingeld door politie en troepen, en het bleek niet dat zij steun zouden krijgen uit andere plaatsen van Algerije. Een plaatje van Mount Vernon, het huis van de eerste president van de Ver. Staten George Washington. Straks - 22 februari - wordt zijn geboortedag overal in het land herdacht. Moskou ziet zijn „tiemob's" graag naar Siberië komen Faciliteiten voor afgezwaaide militairen MOSKOU, 26-1. In een Russisch staatsbesluit dat dinsdag gepubli ceerd is, worden de 1.2 miljoen of ficieren en manschappen die gede mobiliseerd zullen worden, aange moedigd „oostwaarts te gaan" en Siberië t$ helpen bevolken. Vrouw slaat oude man dood met hamer AMSTERDAM, 26-1. Vanmiddag omstreeks één uur heeft de 34-ja rige mejuffrouw A. O. in de Van Spilbergenstraat 155 te Amsterdam de 76-jarige heer J. Obbes, met een hamer de schedel ingeslagen. De man was op slag dood. Zowel mejuffrouw O. als het slachtoffer waren onderhuurders in dit perceel. In het politiebureau aan de Lodewijk Deysselstraat, waar zij werd verhoord, verklaarde zij, dat de oude man haar treiterde. Hij zou haar o.a. geregeld, maar ten on rechte, verweten hebben dat zij een verhouding met de hoofdbewoner onderhield. Ook vanmiddag ontstond er ern stige onenigheid tussen het tweetal. Op een gegeven moment haalde de vrouw een hamer uit een andere kamer en sloeg de oude man, die in zijn eigen kamer op bed lag, de schedel in. Prinsessen met vakantie WENEN, 26-1. H.K.H. Prinses Beatrix zal in de loop van de vol gende week naar Oostenrijk reizen voor een wintersportvakantie. De prinses zal zich in Sankt Anton bij haar zuster, prinses Irene, voegen, die dan in Sankt Anton zal zijn te ruggekeerd van haar bezoek aan Wetien. Prinses Irene is vanochtend uit Sankt Anton in Wenen aangekomen voor een bezoek van een week. De komende dagen zal zij musea, the aters en andere bezienswaardighe den bezichtigen, waaronder de Spaanse rijschool. Reuze-ballon Aan boord van het vliegdek- schip „Valley Forge, 26-1. Dinsdag is van het vliegdek- schip Valley Forge" ter hoogte van Porto Rico de grootste ballon ter wereld opgelaten. Deze is 150 meter hoog - zo groot als een wol kenkrabber van vijftig ver diepingen - en bevat instru menten met een totaal ge wicht van 1000 kilo ter be studering van de kosmische stralen op een hoogte van 35 km. De ballon zal twee da gen in de lucht blijven en ergens tussen Panama en Florida weer neerkomen. In de steden van Siberië, dat Chroesjtsjef eens een gebied heeft genoemd „waar twee beren zelden elkaar in twee jaar tijd ontmoe ten", zullen commissies worden op gericht om de oud-militairen en hun gezinnen snel en gemakkelijk te laten wennen aan het burger leven en bij het werk op fabrieken, bouwprojekten en boerderijen. Degenen die zich in Siberië zul len vestigen, krijgen een belasting vrije staatspremie van f 500,—. De plaatselijke instanties moeten bin nen een maand tijd werk verschaf fen. Zij die naar het verre noorden of oosten van Siberië gaan, zullen binnen drie maanden partikuliere woongelegenheid krijgen. Bepaalde beperking kindertoelage- voorziening DEN PI A AG, 22-1. De regering overweegt op het totaal van de kindertoelagevoorzieningen, die in gaande 1 januari 1960 wellicht voor het rijkspersoneel zullen gaan gel den, een beperking toe te passen voor het personeel van de lagere publiekrechtelijke lichamen met een zogenaamde extraprogessieve kindertoelageregeling. Dit heeft de 'heer Toxopeus, mi nister van binnenlandse zaken, ge antwoord op schriftelijke vragen vaa. de heer Heivoort (KVP). Deze beperking zal de beide in •bovenbedoelde kindertoelagevoor., zieningen begrepen compensatoire maatregelen, die verband houden met de afschaffing van de subsidie op melk en de verhoging der wo- ninghuren, evenwel niet aantasten. Zij zal slechts betrekking hébben op de verhoging van de kindertoe lage met 10 cent .per dag en per kind, die in de plaats komt van de tot nog toe verleende duurtfetoeslag en dan nog slechts op de ambtena ren van de betrokken organen, die aan de bestaande regeling van de duurtetoeslag is verbonden, maar die de nieuwe in te voeren kinder toelagevoorziening vermoedelijk niet zal kennen, aldus de minister. ROMEINS GRAF Bodem te Esch gaf Romeins graf prijs AMERSFOORT, 26-1. Te Esch in Noord-Brabant is tijdens een oud heidkundig onderzoek door de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort een Romeins tumulusgraf gevonden dat gedateerd moet worden einde tweede, begin derde eeuw na Chr. Dit is het vijfde graf dat gedurende de laatste jaren te Esch is ontdekt. Dit graf bestaat uit een grote, rechthoekige kuil met bekisting, waarin een houten grafkamer werd gebouwd, die afgesloten is met een deksel. Over deze grafkamer werd een plaggenheuvel opgeworpen. In de grafkamer, waarin het ge cremeerde 'lichaam van een vrouw bijgezet (te zien aan de bijgra ven) werd een groot aantal voor werpen aangetroffen, waaronder kralen van glaspasta en barnsteen, stukjes bladgoud, aardewerk, een glazen fles, een karaf en diverse schalen van glas. Visseu ook op grote diepte LAUSANNE, 20-1. Professor A. Piccard, de Zwitserse ontwerper van de duikgon- del „Trieste", die zaterdag in de Stille oceaan een diep terecord heeft gevestigd, heeft vandaag in Lausanne verklaard, dat zijn zoon Jacques, die aan de duik van zaterdag heeft deelgenomen, op 11.500 meter diepte een vis van ongeveer 30 cen timeter heeft waargenomen. Professor Piccard is daarom van oordeel, dat de mening dat op deze diepte geen le ven mogelijk is door de ont zaglijke druk van het water, verkeerd is. De waargeno men vis was zich deze reus achtige druk niet bewust en zwom rustig verder. Dit was mogelijk, omdat de inwen dige druk gelijk was aan de uitwendige, aldus professor Piccard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In een nota aan de Tweede Kamer over de plannen tot afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld dat hij meent thans nog geen be slissing te moeten nemen. UTRECHT. Op de onbeveiligde spoorwegovergang tussen Breuke- len en Maarssen is een auto door de trein Amsterdam-Utrecht gegre pen. Hierbij werd een persoon ge dood. De trein liep ernstige schade op en moest gedeeltelijk worden afgekoppeld. ZWOLLE. De 52-jarige landar beider B. Balkema uit Tollebeek is toen hij met zijn bromfiets het kruispunt Urkerweg-Zuidwester- ringweg bij' zijn woonplaats over stak aangereden door een door L. W. K. uit Nagele bestuurde, van rechts komende personenauto en op slag gedood. FEEST TE MIDDELBURG H.M. de Koningin opent nieuw gebouw provinciale griffie VLISSINGEN, 26-1. H.M. de Ko. ningin heeft gevolg gegeven aan het verzoek van het provinciaal be stuur van Zeeland om het nieuwe gebouw van de provinciale griffie in het Abdijcomplex te Middelburg officieel te openen. Deze opening zal plaats vinden op 17 mei. De da tum waarop twintig jaar geleden de Middelburgse binnenstad werd verwoest tijdens de oorlogshande lingen. Nu de Koningin er in toe heeft gestemd de opening van de pro vinciale griffie te verrichten, zal een feestprogramma worden uitge werkt. In particuliere kringen overweegt men om in verband met deze opening de zogenaamde „Tap toe Delft" op de Middelburgse Markt te doen uitvoeren, FLITSEN UIT HET BUITENLAND BLANTYRE (Njassaland). In hoofdzaak zeer jeugdige negers hebben betoogd in de omgeving van het „Ryalls Hotel* te Blantyre, öe voornaamste plaats in het Brit se Afrikaanse protectoraat Njassa land, toen premier MacMillan al daar door de burgemeester een banket werd aangeboden. WASHINGTON. De V.S. zijn be zig hun politiek ten aanzien van een verbod van proeven met kern wapens te herzien, omdat zij gelo ven dat er wellicht enige wijzigin gen of concessies nodig zullen zijn om tot een akkoord met de Russen te komen, aldus verluidt in welin gelichte kringen te Washington. RIO DE JANEIRO. Volgens een officiële opgave zijn er zeven do den na de overstromingen die se dert zondag de stad Carangolas in midden-Brazilië teisteren. In de pers is er echter sprake van vijftig doden. De brandweerlieden verwij deren thans de resten van een ho tel en een school die onder de druk van het water bezweken. SEOEL. Kort voor middernacht plaatselijke tijd, zijn 31 personen om het leven gekomen en 49 ge wond, toen een menigte reizigers zich verdrong op een spoorwegsta tion in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. De haastige reizigers wilden met alle geweld een trein halen die, aan de vooravond van het Chinese nieuwjaar, uit Seoel naar Mokpo, in Zuid-Korea, ver trok. WASHINGTON. President Eisen hower heeft op zijn persconferentie gezegd dat de V.S. bezorgd en ver baasd zijn over de Cubaanse aan vallen. De openlijke aanvallen van premier Fidel Castro en andere Cu baanse autoriteiten zijn ongerecht vaardigd en geheel ongegrond. Ingezonden mededeling DEN HAAG. Het Nationaal Ram penfonds heeft, zoals gemeld, be sloten de door de overstroming van Tuindorp-Oostzaan getroffenen in de persoonlijke sfeer schadevergoe dingen te verlenen, voor zover zijn middelen daartoe toereikend zijn. DE VAL VAN BARRANCA 43. Prins Balthazar, die met Aram over de wallen wandelt, blijft plotseling verrast staan. „Aram", zegt hij gedempt. „Kijk eens naar die trap! Zojuist stonden Bizzi en jouw knecht Agua daar nog boven aan die trap te pratenen nu plotseling, is de graaf ver dwenen!" Dan klinkt opeens de felle slem van Rosa over het slotplein, ge volgd door het geschreeuw der soldaten. „Kom mee!", roept Baltha zar, „er is daar iets niet in orde!" Als ze de trap naderen, knielt Rosa juist neer bij dc roerloze grijsaard. „Dood!", zegt ze dof.... Dan richt zij zich met felle blikken half op en wijst beschuldigend naar Agua, die tussen twee soldaten de trap afkomt. „Daar staat de dader!", roept ze wild, „smijt hem in de kerker!" Aram wil naar Agua toelopen, maar Balthazar is hem voor. „Jij laffe moordenaar", sist hij, Agua driftig vastgrijpend. „Zowel deze ongelukkige als zijn zoon stierven door een val van een trap en beide keren was jij de enige, die erbij was.Voert hem weg, morgen wordt hij terechtgesteld!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9