ITALIAN o Gemeenteraad Brouwershaven behandelde uitgebreide agenda KOU n GEVAT de lekkere STAD EN PROVINCIE GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JANUARI 1960 No. 18708 Tuindorp-collecte leverde f 1,400.- op Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in open bare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Afwezig was de heer R. J. v. d. Wekken. Van G.S. is bericht ontvangen, dat de begroting voor 1960 goed gekeurd is. Een groot aantal goedgekeurde raadsbesluiten bevinden zich bij de Ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De raad beslist gunstig op het verzoek van het E.T.I. voor Zee land om een bedrag van 5 procent per inwoner ter bekostiging van het opstellen van een brochure over de economische ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. De heer de Moor (P.v.d.A.) vraagt of er uitzicht wordt geboden door het rapport b.v. op het aantrekken van industrie. De voorzitter licht toe, dat het E.T.I. wil trachten d.m.v. dit rapport de mogelijkhe den te onderzoeken voor eventuele verbetering op verschillende ter reinen. Bezwaarschrift afgewezen Van de heer M. Provoost is een schrijven ontvangen, waarbij hij in beroep komt tegen de hem opge legde aanslag rioolbelasting voor het pand Kerkstraat 2, daar dit pand niet is aangesloten op de rio lering en dit ook niet mogelijk is, aangezien er geen riolering in de Kerkstraat zou liggen. Gezien er wei riolering in de Kerkstraat ligt en het pand dus aangesloten kan worden, is de aanslag terecht op gelegd op grond van het bepaalde in art. 1 onder b der verordening. De heer W. Jonker (VVD), vraagt of dit van gemeentewege uitgaat, waarop de voorzitter meedeelt, dat aansluiting, wanneer zulks gewenst is, ten alle tijde kan plaats heb ben. De raad besluit m.a.s. het des betreffende verzoek af te wijzen. Wethouder J. Dekker dankt de voorzitter voor zijn uitgebreid jaar verslag (zie elders in dit nummer) en biedt het secretariepersoneel zijn gelukwensen aan voor het goedkeuren der begroting 1960. Auto's waterleiding In bespreking komt vervolgens de agenda der vergadering van de Waterleiding Maatschappij a.s. donderdag 28 januari. Wethouder O. van Nieuwenhuize (Gem. Bel.) stelt voor de begroting niet te aan vaarden, wanneer de post inzake de aanschaf van 2 nieuwe auto's niet wordt geschrapt. Sprekende uit ervaring meent de heer van N. dat deze wagens nog niet versleten kunnen zijn en adviseert de ver tegenwoordiger naar deze vergade ring tegen de begroting te stem men. Z.i. kan met de aanschaf der auto's gewacht worden tot 1961 of later. Als hamerstukken worden be handeld de punten vaststelling over 1953 tot en met 1957 over de zelfde jaren van de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs. Verordening rioolbelasting De verordening op de heffing en invordering van een rioolbelasting wordt op advies van B. en W. ge wijzigd, daar er twijfel kan rijzen over de geldigheid van een aan slag. Daar op meerdere plaatsen de riolering niet in de straten maar achter de huizen ligt, komt in de verordening niet duidelijk tot uitdrukking, dat de panden, welke aangesloten kunnen worden ook in de rioolbelasting moeten worden aangeslagen. De wijziging in de verordening wordt thans als volgt: „Een aan slag moet worden opgelegd wegens gebouwde eigendommen die aan de openbare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de on middellijke nabijheid daarvan ge legen zijn en welke eigendommen ten behoeve van de afvoer van wa ter en vuil niet zijn, maar wel kun nen worden aangesloten op de ge meentelijke riolering, als bijdrage in de ten laste van de gemeente komende kosten voor de aanleg en het onderhoud der riolering". De raad gaat met deze verordenings wijziging akkoord. Woonruimtewet In bespreking komt de circulaire over de toepassing van artikel 31 der Woonruimtewet. Op advies van de minister zal, wanneer de ge meenteraden zijn gehoord in Zee land en west-Friesland) de ver huur woonruimte onderling tussen verhuurder en huurder geregeld kunnen worden. De heer Matthijsse (P.v.d.A.) ziet hierin een groot gevaar, daar straks de „hoogste bieder" in de beste huizen kan gaan wonen. Te vens zal de oplossing van de be jaarden in krotwoningen hierdoor op de achtergrond worden gescho ven. De voorrang en de verhuur prijs heeft de verhuurder straks in eigen hand. Voorzitter van Leeuwen somt di verse voordelen op van het hante ren der Woonruimtewet. Bij ophef fing raakt men alle inzicht in de woonruimteverdeling kwijt. Toe te juichen zou zijn, aldus de voorz., een wet, die voorzag in het vorde ren van woonruimte. Op voorstel van wethouder van Nieuwenhuize wordt besloten dit punt aan te houdert tot een volgende vergade ring. Op voorstel van G.S. besluit de raad een viertal gemeentewo ningen te verhuren voor de tijd van 6 Jaar. Gunstig wordt beslist op het ver zoek van mevr. J. Slager-Lande- gent m.b.t. premie woningverbete ring voor de woning Nieuwstad 16. De kosten voor de gemeente be dragen hiervoor f 500,-. De raad gaat verder akkoord met de ver koop van grond ter grootte van 88 m-, gelegen aan het Kerkpad, voor de prijs van f 1,50 per m- aan de heer W. C. van Beveren. Beroep tegen weigering bouwvergunning Door de heer P. G. van Sluis is beroep aangetekend tegen het feit dat door het college van B. en W. een bouwvergunning is geweigerd voor het bouwen van een garage aan de westzijde van zijn woning aan het Spuislop. B. en W. lichten in een memorie toe, dat de ver gunning werd geweigerd, omdat niet aan de voorwaarden werd vol daan, gesteld in het uitbreidings plan om aldaar gesloten bebouwing aan te brengen. De Centrale Dienst deelt mede, dat aan de eis van ge sloten bebouwing wel kan worden voldaan indien de heer van Sluis voor het verkrijgen van een bouw vergunning een schriftelijke ver klaring geeft, dat de strook grond aan de westzijde van de garage zo danig wordt overgedragen aan de gemeente, dat een volgende woning of woningblok hiertegen kan wor den gebouwd. De heer v. d. Doel bestrijdt de mening, dat op de vrijkomende grond der krotwoningen meerdere huizen kunnen worden gebouwd. De voorzitter zegt dat dit moet worden gezien in de sanering van het Spuislop; dan kunnen er meer dere woningen worden gebouwd. De heer van Sluis heeft een raam geplaatst in de zijgevel, in strijd met de bouwverordening. Was dit niet gebeurd, dan had men tegen de zijgevel kunnen bouwen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad het beroep van de heer van Sluis ongegrond te verklaren en de zaak voor het overige opnieuw in handen van B. en W. te stellen. Z.h.s. wordt besloten de erfpacht op te zeggen per 1 februari 1961 van het perceel grond, gelegen bij het voormalig bedrijf van de heer M. B. v. d. Velde. De hulp aan Tuindorp De voorzitter deelt mede, dat de collckte, welke maandag j.l. werd gehouden t.b.v. de rampslachtoffers in Tuindorp Oostzaan, het mooie bedrag van f 1400,- heeft opge bracht (f 1,30 per inwoner). In het kader der hulpverlenings- aktie zal de heer L. J. van dei- Wielen als gemeentewerkman met een twintigtal andere gemeente werklieden naar het rampgebied vertrekken. Uit foto's is gebleken, dat de oorzaak van het zinken van het schip, afgelopen zomer, in de ha ven, niet te wijten is aan de ge meente. Op verzoek van G.S. zal een voorrangskruising worden ge plaatst bij het kruispunt Schen- dersweg-Grachtweg. Door de vereniging „Stad en Lande" is een subsidie verstrekt voor de restauratie van het stand beeld van Jacob Cats, welke is ge schied en waarvan nog een tekort van f 458,- bestond. De voorzitter deelt mede, dat uit de winkelinventaris van de heer J. Verschoor zijn aangekocht een aantal vleeshaken, een werkbank en een snelweger ten bedrage van f 200,-. De heer P. de Moor informeert, of dit een juiste handelwijze is, daar zulks niet buiten de raad om dient te geschieden. De voorzitter zegt, dat dit besluit ten allen tijde ongeldig gemaakt kan worden, waarvan de heer de Moor geen ge bruik wenst te maken. De rondvraag. Tijdens de rondvraag vraagt dc heer W. Jonker nogmaals naar het herstel van de Sleepstraat. De voorzitter zegt, dat de pulten in een droog jaargetijde gelicht zul len worden. Dan zou de heer Jon ker graag een stopbord geplaatst zien op de kruising Nieuwstraat- Noorddijkstraat bij de oprit (bedrijf dhr. Opree) daar hier een gevaar lijk punt bestaat. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer P. de Moor wenst na mens de A.S.V. „Brouwershaven" een bespreking met B. en W. over het lopend contrakt. Voorz. zegt nog geen uitnodiging te hebben ontvangen. Spr. dringt aan op her stel omheining speelplaats kleuter school en plaatsing wasbakken. Tevens attendeert hij op een ka potte riolering bij de Meebaal. De heer M. Matthijsse vraagt naar de plannen inzake de speel weide. Hierover zijn besprekingen gaande. De heer M. deelt mede, dat het geplaatste ontstoringsap- paraat voor televisie op de klok- ketoren niet helpt, daar men er nog last van heeft. Hierover zal een deskundige worden gepolst. De heer A. v. d. Doel zou gaarne op de begraafplaats een noodlijk- huisje geplaatst zien en toegangs hekken. De voorzitter zegt, dat de nieuwbouw dit jaar doorgang zal vinden, zodat voor enige maanden een noodhuisje geen zin heeft. Ingezonden mededeling r 19 cent per rol. Sportvereniging „Burgh" koos zich nieuw bestuur van zeven leden Afscheid van voorzitter de heer J. A. van der Weel BURGH, 26-1. Zeer goede belang stelling bestond voor de vergade ring van de s.v. Burgh, die in hotel „Het wapen van Burgh" werd ge houden. Doel van de vergadering was te komen tot een gedecimeerd bestuur van 11 tot 7 leden, waartoe het zittende bestuur en bloc dien de af te treden. De voorzitter, de heer J. A. v. d. Weel, merkte op dat het bestuur wil zien hoe de leden reageren op een aftreden van het bestuur, zulks ook i.v.m. de toekomstige promo tiewedstrijden. Spr. deelde mede dat de K.N.V.B. aan de nieuw ge kozen naam „De Westhoek" geen goedkeuring kan verlenen. Van de aftredende bestuursleden zijn alleen'herkiesbaar mevr. Roos- v. d. Weel en de heren N. Schrier en D. E. Mooy. De kandidaten moe ten een meerderheid behalen van 32 stemmen. Gekozen werden mw. Roos-v. d. Weel (43), en de heren D. E. Mooy (40), N. Schrier (44), W. Deurloo (33), M. Viergever (39), A. de Vlieger (34) en C. W. van Zuijen (37). De voorzitter feliciteerde de nieuw gekozenen. De secretaris deelde mede dat de nieuwe verlichtingsmast voor de avondtraining nog deze week kan worden geplaatst. Bij de rondvraag werd medege deeld dat de koninklijke goedkeu ring een dezer dagen zal afkomen. Voor de aanvang van het seizoen moeten alle korfballers(sters) wor den gekeurd. Afscheid van de voorzitter De vice-voorzitter de heer J. Steur sprak de na vijftien jaar af scheid nemende voorzitter toe. Hij roemde de heer v. d. Weel voor al het goede wat hij in die jaren deed. Vele uren stond hij belangeloos af voor de vereniging, waardoor hij deze omhoog wist te stuwen tot het nu bereikte peil. De oud-voorzitter, de heer W. Steur sprak dankwoor den tot het scheidende gedeelte van het bestuur en roemde het werk en het aandeel van de voorzitter in de tot standkoming van het fraaie sportpark. In zijn algemeen dankwoord noemde de heer v. d. Weel deze scheiding niet zo gemakkelijk. Door zijn werkzaamheden was het hem de laatste jaren niet mogelijk zich ten volle te geven voor de vereni ging. De scheidende voorzitter re leveerde in korte trekken het wel en wee van de club vanaf de op richting van „Voorwaarts" in 1928 en de fusie met de korfbalclub „Rapide". Hij bracht hulde aan de heren secretarissen die zeer veel werk hadden en nog hebben. De heer v. d. Weel hoopte dat de goe de naam van „Burgh" met het nieu we bestuur bestendigd zal mogen blijven en dankte de scheidende bestuursleden, speciaal het oudste lid de heer J. de Haan, die vanaf de oprichting lid is. Verder bracht hij dank aan mej. S. Rijnberg en de heren M. Wentel, Jac. Steur, M. Bakker, M. Quist en J. Hanse, die dus niet meer in het bestuur terug komen. Tenslotte dankte hij al die leden die hem in al die jaren zo ruimschoots hun vertrouwen schon ken. FINANCIEEL NIEUWS Uitgifte Staatslening groot f 300 miljoen DEN HAAG, 27-1. De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4% pet. lening groot f 300 miljoen te gen een koers van 98 pet. Aflossing van de lening zal ge schieden in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 maart 1961. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toege staan. De rente gaat in op 1 maart 1960, de coupons verschijnen jaarlijks op 1 maart. De storting op de toege wezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op dinsdag 1 maart 1960 Het socialistische „Algemeen Belgisch Vakverbond" heeft voor vrijdag 29 januari een algemene staking uitgeroepen omdat de rege ring heeft geweigerd in te gaan op een aantal eisen. Aan de actie wordt niet deelgenomen door de christelijke en liberale vakvereni gingen. EEN PRODUKT VAN KIN8- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. 3NEEK Meer dan een miljoen voor Oostzaan DEN HAAG, 27-1. Hedenmorgen is het bedrag dat op de gironum mers ten bate van de slachtoffers van de overstroming in Oostzaan is gestort, de miljoen gepasseerd. Op giro 9575 van het Rampen fonds kwam f 666.149,90 binnen en op het Amsterdamse gironummer 768 kwam f 347.774,37 binnen. In totaal dus f 1.013.924,27. Hierin is begrepen de gift die Prinses Bea trix heeft geschonken. Hedenmorgen te 12 uur waren bij het Rode Kruis de opbrengsten binnen van de straatcollecten ten behoeve van de overstromings slachtoffers in Oostzaan van 84 van de 440 afdelingen van het Rode Kruis. Het totaal van deze collec ten was te 12 uur f 416.465,00. (Dit bedrag is nog niet begrepen in het miljoen). Vrijdag weer onderwijs in Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 27-1. Als vrijdag a.s. de 'bewoners van Tuindorp- Oostzaan aan de slag kunnen gaan met het reinigen van huis en haard, zullen de onderwijzers en onder wijzeressen de eersten zijn die ter stond hun normale werk hervatten. In de meeste scholen van het Tuin dorp zal reeds die eerste dag weer normaal les worden gegeven. De leerlingen dien enzich in de loop van de ochtend aan de scholen te melden. Dit betreft de Zonneweg-, Orion-, St. Bellesini-, St. Maria- en d: Prinses Julianaschool, alsmede oe kleuterscholen „De wilde win gerd", „De Kievitsbloem" en de Se. Jozefschool. Een aantal andere scholen kan nog niet worden ge bruikt. De leerlingen van deze scholen blijven voorlopig nog bui ten het Tuindorp onderwijs volgen. Mr. de Quay in het in het huwelijk getreden SITTARD, 27-1. In de burge- meesterskamer van het gemeente huis te Sittard voltrok burgemees ter H. Dassen als ambtenaar van de burgerlijke stand vanmorgen het huwelijk tussen mr. C. L. M. de Quay uit Nijmegen, zoon van de minister-president en mej. C. L. M. van Wessen uit Sittard. De minis ter-president en echtgenote en de ouders van de bruid woonden deze plechtigheid bij. De kerkelijke in zegening van het huwelijk heeft te Sittard plaats in de hoofdparochie kerk op dinsdag 19 april. 27.700 zout schadegeval Ion DEN HAAG, 26-1, Volgens voor lopige cijfers zijn er op de sluitings datum van de aanmeldingstermijn rond 27.700 gevallen van zoutschade aan panden bij het Rampschadebu reau in Rotterdam aangemeld. Panden die aan publiekrechtelij ke lichamen en woningbouwvereni gingen toebehoren, zijn hierbij niet inbegrepen. Per provincie is het aantal aangemelde panden als volgt: Zeeland 18.650; Noord Bra bant 1.370; Zuid Holland 7.680. Het betreft hier gevallen van zoutschade die in de tweede we reldoorlog en/of tijdens de storm vloedramp van 1953 is ontstaan. Om voor schadevergoeding van rijkswege in aanmerking te komen moest de aanmelding vóór 20 janu ari jl. geschieden. ZIERIKZEE Vergadering Vrouwenbond P.v.d.A. Dezer dagen hield de Vrouwen bond afdeling Zierikzee van de P.v.d A haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar, welke onder lei ding stond van de presidente mevr. A. P. Verheijen-de Moor. Na ope ning van de vergadering kwamen in behandeling de ingekomen stuk ken en mededelingen. Overgenomen werd het sympathieke idee van de acti'e „voor ieder venster weer een plant van de vrouwen van Schou wen-Duiveland", waarvoor tijdens de vergadering reeds een mooi be drag werd bijeen gebracht. De niet aanwezige leden worden door de bestuursleden aan huis bezocht. Na de pauze hield de heer M. C. Verheijen eeni inleiding over de so ciale voorzieningen welke van de gemeente uitgaan en die welke door de gemeente in opdracht van het rijk worden uitgevoerd. Uit de vol gende discussie bleek de belangstel ling van de dames voor deze zaken. BROUWERSHAVEN Nutsavond uitgesteld Wegens ziekte van de spreker is de tegen heden (donderdag) uitge schreven Nutsavond uitgesteld tot een nog nader vast te stellen da tum. KERKWERVE De collekte voor Tuindorp De in deze gemeente gehouden lenstcollekte voor Tuindorp-Oost zaan heeft het fraaie bedrag van f 1530,50 opgebracht. Bovendien is met een bus gecollekteerd t.b.v. de „plant-actie" voor de Tuindorpse huisvrouwen. Extra kwam daar f 120,42 voor binnen, zodat Kerk- werve in totaal f 1650,92 opbracht voor de getroffenen in Amsterdam. Beslist een bewonderenswaardig resultaat, dat - naar ons gevoel - op dit moment zeker aan de spits staat. NIEUWERKERK Oprichting welpengroep Bij voldoende deelname wil de plaatselijke commissie van de Pad vindersvereniging, afdeling „Vier- bannengroep Nieuwerkerk", komen tot de oprichting van een welpen groep (jongens van 8 t.m. 11 jaar). Aanmelding kan geschieden op za terdag 30 januari a.s. in het club gebouw van de Visrbannengroep. Bedoeld gebouwtje,'dat reeds tot tweemaal toe in een ruïne was her schapen, is thans geheel opgeknapt en in staat zij ngasten waardig te ontvangen. De akela de heer W. L. Dorst zal de nodige inlichtingen aldaar verschaffen. BRUINISSE Veertig jaar bij P.T.T. Op 1 februari 1960 zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer C. Kik te Nieuw Vossemeer, in dienst trad van de P.T.T. Per 1 febr. 1920 werd de toen 19-jairge C. Kik hulpbe steller te Bruinisse, in juli 1921 volgde toen zijn vaste aanstelling. Van 1927 tot 1929 was de heer Kik besteller te Middelburg maar hij keerde in 1929 weer naar zijn ge boorteplaats terug. In 1944 en tij dens de oorlogsdagen was de heer Kik werkzaam in Breda maar na terugkeer van de evacuatie kwam ook de heer Kik weer terug. Be grijpelijk dat hij als besteller een grote populariteit genoot. Maar in 1951 kreeg hij de kans die hij toch niet kon afwijzen. Hij werd kan toorhouder te Nieuw Vossemeer, welke functie hij thans nog be kleedt, maar Bruinisse en Nieuw Vossemeer liggen tamelijk dicht bij elkaar en daarom is de heer Kik hier nog steeds geen onbekende. Vooral als er iets is waar de mu ziekvereniging „Nu met Hope" bij te pas komt, of wanneer deze ver eniging een jubileum viert of een concours houdt, want van deze ver eniging was hij vele jaren een toe gewijd bestuurslid. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 26-1. Aanvoer 2889 stuks vee (weektotaal 4716), t.w.: 375 vette koeien en ossen; 772 stuks gebruiksvee; 426 vette kal veren; 160 graskalveren; 703 nuch tere kalveren; 4 varkens; 51 lopers; 35 biggen; 58 paarden; 2 veulens; 288 schapen en lammeren; 15 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,25, f 2,80-3,00, f 2,60- 2,80; vette kalveren f 3,00-3,20, 2,70-3,00, f 2,40-2,70; slachtpaarden f 2,40-1,90-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-380-280; nuchtere kalveren f 70-64-48; lopers f 85-70-60; big gen f 52-44-40; schapen f 96-75-60; lammeren f 100-85-65; kalf» en melkkoeien f 1290-1090-900; vare koeien f 870-770-670; vaarzen f920- 770-620; pinken f 570-500-400. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Annemarie was aan het borduren en had van verrassing het werk uit haar handen laten vallen, want zij vermoedde in het geheel niet, dat hij nog in de buurt zou zijn. „Bent u bij vader geweest?" vroeg ze ver heugd. Dorus van Dorenkamp moest zichzelf geweld aandoen om zich niet te verraden. „Ja", zei hij be dachtzaam, „hij laat je de harte lijkste groeten brengen". „En komt hij nu spoedig naar hier, wat zei hij daarvan?" „Neen", schudde hij z'n hoofd, „maar hij vroeg me, of jij niet naar hem zoudt kunnen gaan. Hij is van plan weer naar Indië terug te ke ren en hoopt, dat jij met hem mee gaat. Daar kent en vervolgt nie mand hem. Daar weten ze niet, dat hij een manslag heeft begaan". Het meisje kromp ineen onder de bitterheid, waarmee die woorden werden uitgesproken. Manslag! Daar had je dat woord weer, dat haar al dagenlang in een marte lende tweestrijd had gebracht. Ze was voor zichzelf tot de conclusie gekomen, dat Jan Kempen met zijn strenge opvattingen van eer en plicht daar nooit over heen zou ko men en voor haar vader altijd een vreemde zou willen blijven. En nu dit voorstel, waarvan de draagwijdte eerst langzaam tot haar doordrong. Meegaan? Wald- kerk verlaten, haar liefde opgeven, om de kant van haar vader te kie zen? „Annemarie, het is omwille van je vader, die van je houdt", drong Dorus van Dorenkamp aan. „En ik ken hem niet eens", zuchtte het meisje. Weer was hij er bijna aan toe om alle geheimzinnigheid op te heffen, maar hij bedwong zich. Nee, zo was het 't beste. Hij moest z'n kind voor een vrije keus stellen lussen hem en Kempen. Meende ze dat aan de zijde van de laatste haar geluk was, dan diende hij dat te eerbiedigen. Vergeefs wachtte hij op een antwoord. Het meisje staar de voor zich uit, geheel in beslag genomen door haar gedachten, en tranen sprongen haar in de ogen. Hij legde z'n hand op haar zachte blonde haren. Zo zacht als die van Leila. God, waarom moest hij nu ineens aan dat Javaanse meisje te rugdenken? |Had die niet haar lot aan het zij ne willen verbinden, gedreven door een grote spontane liefde? En hier zijn eigen kind, waarnaar hij twintig jaar had verlangd, dat schreide hete tranen omdat hij haar vroeg met hem mee te gaan! Gevoelens van verdriet en toorn en medelijden streden om de voorrang in zijn hart en vielen op z'n gezicht af te lezen. Annemarie bemerkte het en reikte hem de hand. „Laat me nadenken", smeekte ze, „ik kan het zo direct niet met me zelf eens worden. Gun me nog wat tijd". Dorus van Dorenkamp voelde een flauwe hoop, maar tegelijk een he vige angst voor een ontgoocheling, die hij niet meer zou kunnen ver werken. Mocht hij hopen? 54 „Ik hou werkelijk heel veel van Jan Kempen. Wat z'n eigenaardig heden ook zijn. Wij behoren elkaar toe. Dat hebben we beloofd. En ik heb geen recht om hem zo maar te verlaten. Hij is altijd goed voor me geweestbehalve die ene avond, toen hij zo uitviel over vader", zei het meisje zacht. Maar Dorus van Dorenkamp troffen die woorden als een moker slag, waaronder z'n hart ineen kromp. Hoe rampzalig waren de ketenen, waaraan hij geklonken v/as door het verleden. En moest hij nu z'n kind verbinden aan het noodlot, dat hij te dragen had? Moest hij in haar leven komen om er beslag op te leggen ten koste vanKempen? Die naam woelde weer al de haat omhoog, die hij te gen de grensbewaker koesterde. Het was bijna onverdraaglijk om te horen, dat zij van hem hield. En niet te verdragen de gedachte, dat hij de triomfantelijke winnaar zou zijn. Daarom wist hij geen antwoord op de openlijke bekentenis van haar liefde. ,We zullen zien!" zeide hij, en op eens had hij haast om weg te ko men. Een paar nieuwsgierige ogen za gen hem het huis uit komen en de weg naar de heide inslaan. En spoedig deed een nieuw gerucht de ronde in het dorp: Annemarie is verloofd met Kempen en 'houdt zich op met smokkeldorus, hoe valt dat te rijmen. Eer het een dag verder was had den ijverige tongen niet zonder boosaardig leedvermaak Jan Kem pen van alles op de hoogte gesteld. .(Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5