méér koffiemelk voor uw geld Kampeerterrein te Zierikzee komt toch bij het Kaaskenswater Zierikzee's gezelschap hield spel nieuw „De ten Tondeldoos" doop MARKTBERICHTEN Veiling van 27 januari Rode kool f 32,00-35,00, witte kool f 9,00-15,00, gele kool 29,00, boere- kool 12,00-16,00, gr. kool f 28,00, koolrapen f 4,00-5,00, winterpeen 15,00-25,00, uien (grof) f 18,00, wit lof f 19,00-31,00, spruiten f 15,00- 24,00, prei A f 47,00-51,00, B f 33,00, per 100 kg. Zoete Ermgaard II f 38,00, Gol den Del. f 19,00-72,00, Goudreinet- ten f 25,00-51,00, St. Rémy f 38,00, per 100 kg. Velling Z.H.E. Rotterdam op 26 januari Uien, middel 14,70, drielingen f 11,50-13,80, picklers f 4,60-4,90. Aanvoer: 50.000 kg. Scheepvaartberichten Bengalen, 26-1 van Puerto Barrios naar New Orleans. Esso Nederland (t.), 26-1 dw. Ter- ceira naar Fawley. Kenia (t.), 27-1 van East London naar Mena. Lelykerk, 26-1 van Muscat naar Dubai. Samarinda, pass. 26-1 Azoren naar New York. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging programma Bekerwedstrijden Bruse Boys Uitgesteld voor zaterdag 30 ja nuari: WIK I-Zeemeeuwen I. Ingelast: SINOTO I-Bruse Boys I (3 uur, scheidsr. Th. Sies); Zee meeuwen I-WIK I (terrein Renesse 3 uur, scheidsr. Th. Simmers). SIRJANSLAND Rode-Kruiscollekte voor Tuindorp Deze week zal alhier een lijst- collekte worden gehouden door de afdeling van het Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oost- zaan. Denkende aan datgene wat het Rode Kruis deed toen ons eiland in 1953 door de watersnood werd getroffen, zal het niet moei lijk zijn deze collekte mild te ge denken. Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon MACHIEL (Chieltje) A. E. SAMAN A. J. SAMAN- VAN DE PANNE 26 januari 1960 13 Wang-Fung Terrace A.P.T.B. 4 Tai-Hang Road - Hongkong Langs deze weg betuigen wij onze innige dank aan allen voor de vele blijken van be langstelling en medeleven on dervonden bij het zo zwaar verlies van ons dochtertje ANNEKE M. W. C. DE JONGE H. C. DE JONGE-DE LAAK Zierikzee, januari 1960 Salonwagen Rijksweg SUCCESJES Te koop: 100 m2 5-kwarts delen van schuur en partij schalen. J. C. Berrevoets, Meelstraat 54, tel. 2095, Zierikzee. Z.g.a.n. garage, ook geschikt voor duinhuisje; openslaande ramen; afmeting 6 X 3 Vz m. Moet weg! Spotprijs! Telefoon 2095, Zierikzee. ('s Avonds bel len s.v.p.). Personeel gevraagd: Per 1 maart: twee arbeiders, bij L. C. Bolijn, Gouweveer, Zierikzee. Diversen: Heet van de naald: „De drie wekkers", Tobi Rix; uit voor raad leverbaar. Prijs f 3,60. Techn. Bureau v. d. Berge, tel. 2962, Zierikzee. Steeds voorradig: broeiramen. L. Tieleman, aannemer, Nieu- werkerk, tel. 01114-237. Topplaat van deze week: „Mack the knife", De Wama's. Prijs f 3,60. Techn. Bureau v. d. Berge, tel. 2962, Zierikzee. Verloren: Dinsdagavond in „de Koebel" te Burgh of op weg naar huis: bril in étui. Gaarne terug bij J. P. C. Boot, Oase, Haamstede. AANSCHAF VAN UURWERK SPOEDIGE BOUW TEHUIS AAN OUDE HAVEN ZIERIKZEE, 27-1. Op de woensdagmiddag gehouden vergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, heeft de gemeenteraad zich in snel tempo door een omvangrijke agenda heen- gewerkt, die echter nogal dat „hamerstukken" telde, zodat de vaart er behoorlijk in bleef. De jaarrede van de voorzitter - waarvoor wg verwijzen naaj- elders in dit nummer - werd beantwoord door het oudste raadslid de heer G. van Duin, die met de voorzitter stilstond bij de nagedachtenis van wijlen de heren Catshoek en Groenendijk, die zich grote verdiensten voor de gemeente tijdens hun leven verwierven. De heer v. Duin - sprekend op de teruggang der bevolking - noemde het woord „pen delaar" een' teken aan de wand, maar wilde ook zijnerzijds aan de verklaarbare teruggang niet te zwaar tillen. Met voldoening consta teerde hg dat het de gemeente goed is gegaan in 1959. Hg sprak woor den van lof over de verhoudingen tussen voorzitter en raad en raad en bevolking en achtte perspectieven voor de toekomst aanwezig. Na een woord van Augustinus te hebben geciteerd, wenste hg de voorzitter en de gehele gemeente Zierikzee alle goeds in het nieuw begonnen jaar. In verband met de notulering van een op een vorige vergadering genomen raadsbesluit m.b.t. de ver huur van visserijpercelen, merkte mr. Keuning op, dat het besluit op grond van de wet nietig moet wor den verklaard. Er is nl. mondeling gestemd, waarbij één der leden zich van stemming onthield. Spreker meende te weten dat zulks niet ge oorloofd is. De zaak zal worden on derzocht. Bouw tehuis aan Oude Haven Het klooster Sint Franciscus „Al verna" te Aerdenhout deelde mede dat de bouwplannen voor het te huis aan de Oude Haven (noord zijde), thans zover zijn gevorderd, dat de bestekstekeningen ultimo maart gereed zijn. Het wachten is dan alleen nog op het verstrekken van bouwvolume. In dit verband wordt de gemeente verzocht om een spoedige verlening van een bouwvergunning. B. en w. berichtten de raad dat bij een brand enige tijd geleden te Kerkwerve, door de Zierikzeese commandant aangeboden assisten tie, door zijn collega van Kerk werve van de hand werd gewezen. Voor het uitrukken in het gegeven geval ontvangen de brandweerlie den geen beloning. Na de desbetreffende mededeling van de voorzitter, sprak de heer v. d. Doel woorden van waardering over de geste, gemeentewerklieden uit te zenden ter assistentie van Tuindorp-Oostzaan. De voorzitter deelde mede dat een begin is gemaakt met het werk aan de zuiveringsinstallatie. Uurwerk voor Zuidhavenpoort Verder deelde de voorzitter mede dat een firma de gemeente Zierik zee het aanbod heeft gedaan van een uit Vught afkomstig uurwerk, dat geschikt is voor de Zuidhaven poort. Het is een ideaal achtdaags uurwerk, waarvan de aankoop som, vermeerderd met kosten van schoonmaken en montage op f 650 komen. Temeer daar destijds de Paardenloterij geld voor dit doel beschikbaar heeft gesteld, besloot de raad tot aanschaf van het uur werk. Over de Zuidhavenpoort zelf deelde de voorzitter mede, dat men spoedig hoopt te komen tot een noodvoorziening. Een voorstel over te gaan tot ver koop van een perceel in de Zuid- wellestraat aan de heer J. Bolle (smid), ging onder de hamer door. Idem tot verhuur van het pand Weststraat 1 aan de heer W. Leij- dekkers. Tot regent van het Bur ger Weeshuis werd m.a.s. herbe noemd de heer G. J. den Dekker. De vergoeding voor de raadsleden werd vastgesteld op f 10 per bij gewoonde raadsvergadering. Voor een commissie-vergadering werd het presentiegeld vastgesteld op f 5. Het kampeerterrein De heer Doeleman kantte zich opnieuw tegen het voorstel een kampeerterrein aan te leggen bij het Kaaskenswater. Spr. zag er geen heil in, gelet op de fraaie ter reinen in de duinen, die nog lang niet overvol zijn. Mevr. v. d. Wer- ve-Schouls wilde de aanleg als een tijdelijke maatregel zien, hetgeen aldus werd geïnterpreteerd, dat iets anders zal worden gekozen als een betere gelegenheid zich zou voordoen in de toekomst. De he.er v. d. Doel wilde het tijdelijk ka rakter niet a priori zien vastgelegd. Het voorstel werd aangenomen. Diverse zaken Een nieuwe bouwverordening - geschoeid op een moderne leest - ging onder de hamer door. Idem een voorstel tot definitieve vast stelling van de uitgaven van het o.l.-onderwijs voor het jaar 1954. Zonder diskussie werd besloten de in aanbouw zijnde school voor bij zonder u.l.o. te doen uitbreiden met 1 leslokaal en 1 overblijflokaal en de in aanbouw zijnde openbare school voor u.l.o. met 2 leslokalen. Medewerking zal worden verleend aan de (inmiddels uitgevoerde) plaatsing van twee gaskachels in de chr. nat. school in 't Vrije. Het pad langs de Nutskleuterschool zal worden afgeheind. Hieraan zal me dewerking worden verleend. De heer Doeleman vond het fout dat het bestuur van de Nutskleuter school de bouw van de omheining heeft opgedragen aan een aanne mer buiten Zierikzee. De raad kan hier niets aan doen, aldus de voor zitter. Niettemin zal de raad schrif telijk uiting geven aan zijn spijt over deze voor Zierikzee ongunsti ge beslissing, zulks op verzoek van mr. Keuning, die het met de heer Doeleman eens was, evenals de heer Simmers. deelgenomen aan de verkeersexa- mens en met goede resultaten aan het zwemonderricht, na opening van het zwembad de Val. Waar schijnlijk zal het dit jaar komen tot diploma-zwemmen. Ook het af gelopen jaar werden weer de no dige schoolreizen gemaakt. Van de hiervoor beschikbaar gekregen gel den resteert nog het mooie bedrag (totaal) van f 117,03. Het Sint Ni- colaasfeest werd een groot succes, hiervan resteert nog f 17,41. De heer Rosink deelde voorts mee dat het godsdienstonderwijs aan de school thans wordt verzorgd door de heer A. van Pel. Prettig was het nieuws te horen dat wellicht nog dit jaar de eerste steen gelegd zal kunnen worden voor de op stapel staande noodzakelijke uitbreiding van de school. De bouwplannen zijn practisch bestedingsgereed. Het b.l.o. in ons land In zijn betoog schetste de heer Prinsen Geerlings de groei van het buitengewoon lager onderwijs in ons land, dat vooral grote dank verschuldigd is aan de onschatbare verdiensten van mannen als dr. van Voorthuyzen en prof. Heyman en hun medewerkers. De eerste b.l.o.- school werd circa 50 jaar geleden opgericht. Thans zijn er in het ge hele land ongeveer 300, zowel open bare als confessionele en bedraagt het totaal van de leerlingen 36.000. Het nazorgwerk voor de oud-leer lingen werd aanvankelijk gedaan door de b.l o.-onderwijskrachten maar deze taak werd al spoedig zo veel omvattend dat er aparte na- zergorganisaties ontstonden. De vereniging van ouders „Helpt El kander" wil de saamhorigheid van de ouders versterken en opkomen voor de belangen van de oud-leer ling envan het b.l.o. De vereniging slaat o.a. op het standpunt dat ook op dit terrein de sociale verzeke ringsgedachte tot zijn recht moet komen; de solidariteitsgedachte be hoort ook ten aanzien van deze mensen meer gestalte te krijgen. Spr. wekl'e de aanwezigen op de handen in een te slaan en lid te worden van „Helpt Elkahder". Men kan zich hiervoor opgeven bij het hoofd der school, uiteraard ook voor de R K.- of Prot. Chr. ouder vereniging, die ook voor deze be langen opkomen. Op deze avond viel een kleine doch zeer gedegen en fraaie collec tie produkten van de handenar- beidresultaten van beide afdelingen der school te zien. In verband met het bijzondere karakter van deze avond zal echter op een andere avond de ouders gelegenheid gege ven worden het volledige werk van hun kinderen te bezichtigen. „Het Franse leger zal blijven strijden opdat Algerië definitief Frans gebied blijft, want zijn strijd kan geen andere zin hebben", al dus de Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Challe. „DOKTER CHERCHEZ" Première op lustrumviering Chr. Plattelandsvrouwenbond Geslaagde ouderavond Beatrixschool Waarschijnlijk nog dit jaar eerste steenlegging nieuwe school In de bovenzaal van het „Huis van Nassau" werd gisteren een druk bezochte ouderavond gehou den van de Beatrixschool. Op deze avond vertelde mr. P. J. Prinsen Geerlings van het hoofdbestuur van de oudervereniging „Helpt Elkan der" over het werk van deze ver eniging en over het nazorgwerk van het buitengewoon onderwijs in ons land, een onderwerp dat mo menteel ook in Zeeland aan de orde is. ■Vóór het betoog van mr. Prinsen Geerlings had het hoofd der school, de heer G. H. Rosink ouders en be langstellenden welkom geheten en werd in vlot tempo de agenda af gewerkt. Uit het verslag van de heer Rosink over 1959 bleek dat 8 leerlingen de school verlieten en 9 nieuwe leerlingen werden aange nomen. De afdelingen aan dc Grachtweg en in het Weeshuis worden resp. bezocht door 58 en 21 leerlingen. Het totaal aantal leer lingen bedraagt thans dus 79. Van het onderwijzend personeel namen dc dames v. d. Wekken-Verbeek en mej. Lotens op eigen verzoek ont slag. In hun plaats kwamen mej. G.eluk en (tijdelijk) mevr. Tedinga- Vennink. Met succes werd ook nu 1 weer door een aantal leerlingen ZIERIKZEE, 26-1. Het gezelschap „De Tondeldoos" heeft in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw - bg ge legenheid van het eerste lustrum van de Chr. Bond van Plattelands vrouwen - het nieuwe spel: „Dok ter Cherchez" ten doop gehouden. De première is voor de samenstel lers van dit poppenspel (drie be drijven) een succes geworden. Er uitgegaan van een duidelijke probleemstelling en in een logische ontwikkeling voert het spel naar een climax, waarbij gebruik wordt gemaakt van effekten, die men originaliteit niet mag ontzeggen. Met „Dokter Cherchez" heeft „De Tondeldoos" belangrijk hoger wil len grijpen dan met „De legende van Westenschouwen". Wij geloven dat deze „gooi omhoog" durf heeft vereist, die wel beloond is. Het spel voltrekt zich in het rijk van koning Harald de Hoogmoe dige, waar het met de staatsfinan ciën niet naar wens gaat. De mi nister van financiën moet de ko ning een lege schatkist tonen en Harald - gebonden aan toezeggin gen aan andere ministers - ontslaat de bewindsman en gaat in zee met monsieur Duvelin, een afgezant van de duivel, die zich vermomt in mensengedaante. De nieuwe mi nister ontketent een geldstroom, die dc mensen totaal overstuur maakt. Ledigheid wordt tot hoog ste wijsheid, want ieder heeft toch geld genoeg om rijk en weelderig te kunnen leven. Dc problematiek van dit „laissez faire laissez aller" spitst zich toe rond' de landsdefen- sic, temeer als blijkt dat de na burige landen begerige ogen heb ben geslagen op de „vette kluif", die Harald's rijk is geworden. De duivelse minister ziet dan zijn kans schoon. Hij treedt in contact met een briljant geleerde en vraagt hem een raket met dodende straal te ontwerpen, een superwapen dat de wereld overheersen kan. De geleerde - door vaderlandslievende gevoelens gedragen - voldoet aan de opdracht. Als de raket gereed is, maakt de duivel zich meester van dit wapen, maar bij het betre den van het ruimtewapen verliest hij zijn masker en toont zijn ware gedaante, hetgeen de geleerde met verbijstering slaat. Actueel probleem Een actueel probleem dus, dat met gevoel voor een evenwichtige nuancering is benaderd en uitge werkt. Een korrel humor hier en daar geeft reliëf aan de spanning van het gegeven. De dialogen zijn strak en vaak opvallend boeiend. De poppen zelf zijn kunstzinnig en zeer expressief, hetgeen door een sublieme aankleding nog wordt verhoogd. Wij durven „Dokter Cherchez" een goede toekomst te voorspellen. De tekst van het spel is van de heer A. Leij dekkers, pop pen en décors van de heer I. Vlin- kervleugel, wiens echtgenote zorg de voor de aankleding. De geluids regie is in handen van de heer A. v. d. Welle. De lustrumviering C.B.P. „Dokter Cherchez" is geen uitge sproken „feeslstuk" en daarom was het niet bij uitstek geschikt voor de lustrumviering van dc Chr. Plattelands vrouwenbond, temeer niet omdat eerst een vrij groot pro gramma moest worden afgewerkt. De lustrumviering stond onder leiding van de presidente, mevr. J. M. Laurense-Pluijster, die wel komstwoorden sprak, speciaal tot de genodigden. In korte trekken schetste zij de vijfjarige historie van de afdeling, die tot stand kwam dank zij een initiatief van de C.B.T.B. Het bestuur, „oude sa menstelling" en het bestuur „nieu we samenstelling", brachten op rijm ten gehore, wat de afdeling wedervoer in de loop der voorbije vijf jaar. De penningmeesteresse mevr. T. Legemate-de Boer, gaf het financieel verslag. De presidente van de Plattelands vrouwenbond, afdeling Schouwen, mevr Goemans, dankte voor de ontvangen invitatie. Zij stelde dat elk der bonden op zijn wijze de belangen van het platteland poogt te dienen, zij het dat beiden van een ander levensbeginsel uitgaan. Zij meende dat samen vredig aan de toekomst van het platteland ge bouwd kan worden, ieder op zijn wijze. Zij bood de jubilerende af deling een bloemstukjo aan. Namens de C.B.T.B. sprak de heer J. v. d. Bijl te Zonnemaire, die nog eens herinnerde aan het voorbereidend werk van wijlen dc heer A. Ph. v. d. Vaate t.b.v. de Chr. Plaltelandsvrouwenbond. Spr. bood een enveloppe met inhoud aan voor de jubilerende afdeling. Tussentijds werden verschillende liederen gezongen, waaronder het Bondslied en het Zeeuwse Volks lied. Een kort slotwoord werd ge sproken door de vice-presidentc mevr. O. de Putter-van Bendegem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3