Overzicht van gemeentelijk leven van Brouwershaven in 1959 Onrustige Zenuwen? Speciale Z.O.V.-avond te Zierikzee bracht f Concertzaal 2000.- op de ^haardolie EEN VROEG AFSCHEID Gemeentewerklieden van Sehouwen-Duiveland naar Amsterdam vertrokken ZIERIKZEE, donderdagmorgen. Als „gewone mensen" naar Am sterdam vertrekken, Is daar niet veel gewaagds meer aan, maar vanmorgen is een groep eilanders met de Provinciale boot vertrokken naar Amsterdam en daar zit wel een gewaagd kantje aan. Het was de groep gemeentewerklieden van Sehouwen-Duiveland die zal wor den ingezet in het drooggevallen Tuindorp-Oostzaan. Het „gewaagde kantje" wordt bepaald door de modder en rommel, die deze stoere groep ginds zal vinden. Er is één troost, die tegelijkertijd een be nauwenis uitmaakt: de mannen weten wat ze tegemoet gaan. Hun humeur vanmorgen vroeg leed er nog niet onder. De mannen werd uitgeleide ge daan door de burgemeesters der gemeenten, die de werklieden tijde lijk afstonden aan Amsterdam, ge dachtig aan de hulp in enigszins vergelijkbare omstandigheden, die de hoofdstad destijds aan het eiland Sehouwen-Duiveland verleende. De mannen troffen elkaar in de grote zaal van café-restaurant „De Val", waar op dit vroege uur me nige „bon mot" viel, alleen om de tijd te korten tot het vertrek en iets van de spanning te verduwen, waarmede dit vertrek toch wel ge paard ging. „Veel succes" De mannen werden toegesproken door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester - met zijn collega's uit andere gemeenten aanwezig. Hij wenste de mannen een goede reis en veel succes en sprak de hoop uit, dat de Schouwen-Duive- landse werklieden op goede wijze Amsterdam behulpzaam zullen kunnen zijn, met het weer bewoon baar maken van het getroffen stadsdeel. Met een handdruk na men daarop de mannen afscheid. Hieronder volgt een lijst der werklieden, die tijdelijk Amster dammers worden. L. J. van der Wielen, Brouwers haven; A. W. Jumelet, Bruinisse; H. S. Slager, Burgh; I. M. Geel hoed, Dreischor; M. van der Schel de, Duivendijke; J. W. Polderman, Haamstede; M. de Jonge, Kerk- werve; J. Folmer, Nieuwerkerk; J. Koopman, Noordgpuwe; C. J. de Later, Oosterland; P. K. van der Werf, Ouwprkerk; L. W. de Feiter, F.enesse; S. Willemse, J. Dalebout, G. C. M. Wansink, Zierikzee; J. Stoel, Zonnemaire; L. van Dongen, fitter Waterleiding Mij. Schouwen. Jeugd haalde f 17.000,- op AMSTERDAM, 27-1. Het Jeugd- comité van Actie te Amsterdam, speciaal opgehaald voor Tuindorp Oostzaan, heeft zijn actie thans be ëindigd en heeft in totaal f 17.000 opgehaald. Daarvan is de vorige week reeds f 5.000 aan burgemees ter van Hall overhandigd. Het co mité werkte onder auspiciën van het Kon. Wilhelminafonds en met toestemming van het Nationaal Rampenfonds. Ingezonden mededeling Mijnhardfs Zenuwtabletten Duiveland, Zierikzee; C. Heijboer, v.h. gasfitter, Zierikzee, plv. leider. Met de algehele leiding is belast de heer J. R. de Boer, Kringhoofd Be scherming Bevolking. Wij vernamen nog dat ook de P. Z.E M. vier man heeft beschikbaar gesteld om in Amsterdam behulp zaam te zijn. De werklieden zullen te Amster dam worden ontvangen door het Kringhoofd B.B. de heer de Boer, die reeds vooruit is gereisd. De equipe van de Waterleiding Maat schappij maakt de reis per Volks wagenbusje, dat te Amsterdam ge stationeerd blijft om vervoers hand en spandiensten te verlenen. De groep wordt ondergebracht in het Amsterdam's Tehuis voor Arbei ders in de Marnixstraat. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Met ingang van 1 februari 1960 is de assistent. M. Meerman verplaatst van Oude ïonge naar de inspectie der belastingen te Zie rikzee. (Stationnement der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen). DREISCHOR Ingebruikstelling school en zuiveringsinstallatie Op maandag 8 februari as., des namiddags, zal de officiële opening plaats vinden van de nieuwe open bare lagere school aan de Nieuwe Schoolstraat alhier, door mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, terwijl de commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. A. F. C. de Casembroot, de riool waterzuiveringsinstallatie (systeem Pasveer) aan de Welleweg in ge bruik zal stellen. Technische diensten werken hard Vrijdag D-day in Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 27-1. De techni sche diensten van publieke werken zijn in het thans drooggevallen Tuindorp-Oostzaan hard aan het werk. Gisteren is het rioolgemaal dank zij een hulppomp van dezelf de capaciteit als de originele weer in werking gesteld. Intussen zijn reeds alle huisaansluitingen der riolen in het nieuwgebouwde wes telijke deel gecontroleerd en voor zover nodig gerepareerd. Deze week volgt in het oude deel een zelfde controle. Overal worden daartoe de trottoirs opengebroken. Vrijdag a.s. is het voor de ver dreven bewoners D-day. Dan mo gen zij dit dat willen naar hun wo ningen terugkeren. In het oude deel zullen toiletwagens van de stadsreiniging geplaatst worden, daar de riolering nog niet gereed zal zijn. De waterleiding functioneert al HULP VOOR TUINDORP „Het Gouwse Masker" bracht uitstekend toneelspel ZIERIKZEE, 17-1. Zonder in over drijving te vervallen, mag gezegd worden dat Zierikzee een grandiose avond achter de rug heeft, die - in weerwil van een handvol pessimis ten - tot een duidelijk succes werd. Een volle Concertzaal heeft geno ten van het door het toneelgezel schap „Het Gouwse Masker" op de planken gebrachte stuk „Het witte schaap van de famili" en, om nu reeds dadelijk iets van het finan ciële succes te verklappen, deze door de Zierikzeese Oranje Vereni ging georganiseerde speciale bij eenkomst, ten bate van het getrof fen Tuindorp-Oostzaan, bracht om en nabij f 2.000,op, een fraai re sultaat, waarover in de zaal zicht bare en voelbare voldoening be stond. Aan het geslaagde program ma werd ook medewerking ver leend door het bekende „Trio K", dat zich duchtig weerde. ,Het Gouwse Masker" wist het blij spel: „Het witte schaap van de fa milie" op het niveau van zeer ver dienstelijk amateurisme te tillen, waarbij wel eens onomwonden mag worden geattendeerd op de prestatie, een dergelijk goed op el kaar ingespeeld ensemble in een gemeente als Noordgouwe een vaste bestaansgrond te geven. In „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en Jan Hay, gaat het om een familie van gese- lelcteerde boeven en .„boevinnen", die de moraal hebben vastgekop peld aan een geraffineerde eigen code, waarbij inbreken, stelen en geldvervalsen tot de hoogste fami- liedeugden worden verheven. Er is slechts (overigens zeer tijdelijk) één „zwakke" broeder in de familie, die uiteindelijk door de liefde bijna op het „pad der deugd dreigt te komen", maar dan toch weer con amore meedoet, als blijkt dat zijn geliefde - dochter van een politie commissaris - ook al een verdien stelijke staat van dienst heeft op het terrein van de misdaad. Het stuk wordt gedragen door mevr. C. van Wijk-Vijverberg, als mrs. Alice Winter, de heer J. W. Roskam als James Winter en mej. S. Verburg. Zij gaven beheerst spel te zien, dat getuigde van gevoel voor een evenwichtige tonelistische interpretatie van de stof. De an dere rollen waren in handen van mej. M. van Wijk - charmante dochter van de politie-commissaris mevr. D. Ketting-v. d. Kassteele - dienstmeisje en de heren J. Bos, M. J. Kosten, P. van Hattem en de heer J. Rotte. De naam van laatst genoemde verdient aparte vermel ding voor zijn rol van predikant, waarvan hij een opvallend over tuigende vertolking gaf. Naar de tweeduizend gulden De voorzitter van de Z.O.V. de heer M. C. Doeleman vertolkte aan het slot de duidelijke gevoelens van de zaal en merkte op dat de f 2,50 nauwelijks nog als een offer voor Tuindorp konden beschouwd wor den, gezien het sublieme peil van het gebodene. Voor de dames-tone listen, alsmede voor de meisjes deel uitmakend van het „Trio K" was er een fraaie ruiker. De heer C. Kloet, fabriekschef van de Kon. Zeelandia N.V. deelde hierna de voorzitter van de Rode Kruis-afdeling te Zierikzee, de heer mr. F. Th. Dijckmeester mede, dat onder het personeel een collekte was gehouden voor Tuindorp, die f 260„08 opbracht. De directie ver dubbelde dit bedrag. Het totaalbe drag werd verpakt in een gesloten busje, waarin normaliter één der produkten van het bedrijf worden verpakt. De heer Doeleman over handigde de voorzitter hierna met enkele gepaste woorden de cheque met de opbrengst der entreegelden, tot een bedrag van f 1171,97. Tus sentijds werd door enkele dames leden van de Rode Kruis-colonne een zakjescollekte in de zaal ge houden, die f 263,50 opbracht. Bij elkaar opgeteld komt men vrijwel aan de f 2.000, het bedrag dat dus aan het Rampenfonds zal worden overgemaakt. Mr. Dijckmeester - die ook de toneelavond met een en kel woord inleidde - dankté na af loop op hartelijke wijze allen, die medewerking verleenden aan dit uitermate verheugend resultaat. Het „Trio K" speelde hierna nog enkele succesnummers, waarmede de in alle opzichten geslaagde avond werd besloten. weer, doch tot vrijdagavond 18 uur a.s. zal het water chloor bevatten, dat toegevoegd wordt om de lei dingen schoon te spoelen. Het meeste slib is van de straten ver wijderd, maar morgen zullen de laatste restjes met krachtige wa terstralen uit slangen verwijderd wordeo. OOSTERLAND De (planten)collekte voor Tuindorp De gehouden collekte in deze ge meente voor de actie „Een plant voor de huisvrouwen van het door de watersnood getroffen Tuindorp- Oostzaan", die door een tiental da mes uit onze gemeente werd gehou den, bracht de mooie som op van f 359„45. Het comité dankt allen die deze milde giften gaven en niet minder de volijverige collektanten. Moge de Rode Kruiscollekte, die beoogt hulp te verlenen aan de slachtoffers, evenzo slagen. Dorpsgenoten werkzaam in „Dijkzicht" Na een viertal jaren als verple ger op de Psychiatr. Inrichting Vrederust" te Bergen op Zoom te zijn werkzaam geweest, zijn onze beide dorpsgenoten de heren M. W. Boogert en W. M. Bouwman thans benoemd als tweede jaars leerling verpleger in het „Coolsingel" zie kenhuis te Rotterdam, zulks met ingang van 1 februari a.s. Om streeks medio juni van dit jaar ho pen ze hun werkzaamheden in het nieuwe moderne ziekenhuis „Dijk- zicht" te aanvaarden, dat in de plaats komt van het ziekenhuis aan de Coolsingel. t *i 1959 EEN GOED JAAR VOOR ZIERIKZEE Optimistische geluiden in nieuwjaarsrede van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester Stijgende kansen voor industrievestiging Nieuwjaarsrede burgemeester Aantal inwoners loont dalende tendens BROUWERSHAVEN, 26-1. „Lo pende dingen werden afgewikkeld en aan het onderhoud werd zoveel mogelijk zorg besteed", aldus bur gemeester J. L. van Leeuwen in zijn nieuwjaarsrede, die hü uit sprak bij het begin van de verga dering der gemeenteraad van Brou wershaven. „Uiteraard", zo vervolgde de burgemeester, „bleven hierbij wel eens wensen onvervuld, want het geen gedaan werd moest in over eenstemming zijn met wat finan- ciëel is geoorloofd. Ter secretarie werd in de vaka- ture mej. M. v. d. Bos voorzien door benoeming van mej. N. Zorge. De gemeente-administratie liep in omvang iets terug door de thans merkbaar afnemende extra werk zaamheden voortvloeiend uit de stormramp. Het aantal verzonden poststukken bedroeg 3372. Er kwa men 2081 stukken in. Het aantal in woners bedraagt 1099. Een verdere daling van het bevolkingsaantal in de toekomst valt te verwachten. De gemeenteraad kwam zeven maal bijeen. Geen der raadsleden ver zuimde een vergadering. 76 leerlin gen uit de gemeente bezoeken ver schillende scholen elders. De o.l.- school telt 96 leerlingen, de b 1.- school 49, de kleuterschool 37. De gemeente had velerlei bemoeiing met het onderwijs, waarvan spr. gewaagde, de nadruk leggend op de toegenomen studiemogelijkheden voor de jeugd. De haven 190 schepen kwamen de haven binnen. 188 vertrokken met resp. 44.335 ton en 39.722 ton. De keer sluis moest 32 keer gesloten wor den. De garnalenvisserij had een aanvoer van 113.822 kg. met een financiële omzet van f 256.496,85. De brandweer moest drie maal uitrukken. De woningtoestand on derging geen uitbreiding. Het aan tal woningaanvragen bedroeg 10, het aantal toegewezen woningen 9. Voor verbouw en verbetering wer den 25 vergunningen afgegeven. De middenstand toont zich actief. Een winkelweek kwam er echter niet. De toestand in de landbouw was moeilijk door de droogte. Het verenigingsleven De verschillende verenigingen zetten hun vruchtbaar werk voort. Aandacht trok de jaarlijkse stad huistentoonstelling. D.m.v. een pen sionregeling is getracht het vreem delingenverkeer te stimuleren. De samenwerking in de raad was uit stekend. Taken voor 1960 zijn ver betering vuilnisophaaldienst, bag-* geren haven, bouw nieuwe haven beschoeiing en de inrichting van een kinderspeelplaats. Verdere za ken, als uitbreidingsplan, aanschaf zitbanken en riolering zullen de aandacht vragen. De burgemeester besloot met de opmerking, dat na in werking treding van de wet op de samenvoeging gemeenten een geheel nieuwe situatie zal ontstaan, waarover thans nog niet veel defi nitief vast staat. Dezelfde energie echter zal nodig zijn alsdan de ge meente te besturen, alsmede be houd van dezelfde goede onderlin ge verstandhouding. Ter gelegenheid van de aanvang van het nieuwe jaar heeft burge meester mr. F. Th. Dijckmeester aan het begin van de woensdag ge houden vergadering van de ge meenteraad een nieuwjaarstoe spraak gehouden. Burgemeester Dijckmeester begon zijn toespraak met een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de heren J. Catshoek en A. Groenen dijk, die in het pas afgelopen jaar de gemeente zijn ontvallen. Het afgelopen jaar bracht voor Zierikzee licht en schaduw, geluk en tegenslag. Beginnende met dit laatste noemde mr. Dijckmeester het ongetwijfeld een tegenslag dat het bevolkingsaantal van Zierikzee niet onbelangrijk is teruggelopen. Hierdoor dalen de inkomsten van de gemeente over 1960 met ruim twintig mille, dat is bijna één pro cent van de gemeentebegroting. Maar daarnaast - en dat achtte spr. erger - is er een ontmoedigende uit werking op de bevolking. Zich af vragende waaruit deze opvallende bevolkingsdaling nu wel voort vloeit, deelde de burgemeester mee dat in het afgelopen jaar 86 ge zinnen uit Zierikzee vertrokken. Van niet minder dan dertig daar van was het hoofd van het gezin Jiier tijdelijk werkzaam i.v.m. de watersnood of herverkaveling. Van zes gezinshoofden is verder bekend dat zij hier geen werk meer kon den vinden; van vijf gezinnen is. de reden van vertrek onbekend. Voor de overigen was die reden gelegen in overplaatsing, verhuizing naar omliggende gemeenten, sanering van landbouwbedrijven, etc. De vermindering van dit bevolkings- aantal moet dus wel in zeer be langrijke mate worden toegeschre ven aan de beëindiging van tijde lijke werkzaamheden op het eiland. Daarnaast heeft het feit, dat in 1958 geen contingent woningwet woningen aan Zierikzee werd toe gewezen, waarschijnlijk een on gunstige invloed gehad. Toch reden tot optimisme Al stemt het feit dat thans ook Zierikzee aangetast wordt door de kwaal der ontvolking tot ernstig nadenken, toch was de burgemees ter optimistisch t.a.v. de mogelijk heden tot oplossing van het werk gelegenheidsprobleem op het eiland. Spreker meende dat juist voordat de vaste verbinding er zal zijn, het industrieterrein vol moet zijn en geloofde dat dat ook inderdaad kan. Aan „Zeelandia" is te zien hoe een industrieel bedrijf hier - ondanks het isolement - tot bloei kan ko men. Voorts zien wij hoe eilande- lijke bedrijvigheid haar weg vindt naar het industrieterrein. Verder besloot een Haags textielbedrijf - nog voordat Zierikzee tot ontwik kelingskern was aangewezen - een deel van haar produktie naar Zie rikzee over te brengen. Daarnaast brengt een nieuw bedrijf als Danco- Therm nieuw leven. En wie weet wat er uit Delta-Elcctronics zal groeien? Bovendien, aldus mr. Dijckmees ter, is mij de afgelopen weken ge bleken, dat elders in ons land ge vestigde industriële bedrijven zich ernstig beraden over neven-vesti ging te Zierikzee. Eén van de grote lichtpunten van het afgelopen jaar noemde de bur gemeester de aanwijzing tot ont wikkelingskern. Materieel en mo reel is deze aanwijzing een grote stimulans bij het streven naar ver nieuwing van de werkgelegenheid op Sehouwen-Duiveland. Nu is het tijd daaraan te werken en de kan sen te grijpen, aldus mr. Dijck meester, die nogmaals zei vast te geloven in de mogelijkheden dat ons eiland in de toekomst zijn be volkingsaantal zal zien groeien. Betreffende de woningsituatie concludeerde mr. Dijckmeester dat Zierikzee nog steeds met een ern stig woningtekort worstelt. De ge neesmiddelen daartoe zijn nieuw bouw en krotopruiming. Verheu gend is daarom de aanstaande ver wezenlijking van de plannen van „Beter Wonen" tot de bouw van premiewoningen. De burgemeester hoopte zeer dat Zierikzee zijn deel zal krijgen uit de woningwetwonin gen van dit jaar. Wat de sanering betref^ gaat het gemeentebestuur voort op deze moeizame weg. Zeer verheugend was in het af-, gelopen jaar het gereedkomen van de keersluis en de goedkeuring op de bouw van de rioolwaterzuive- rings-installatie. Bij de keersluis was het minister Korthals die de deuren opende, bij de zuiverings installatie was het minister Toxo- peus die de geldbuidel opende. Zeer in het bijzonder vermeldde de bur gemeester de schitterende mede werking van het prov. bestuur in dit verband. Een hoogtepunt vorm- die ook de opening van het zwem bad, wat een rijk bezit betekende in de afgelopen zomer. Het watertoerisme Nog een andere investering lever de fraaie resultaten op: de nieuwe aanlegsteiger voor jachten. In 1958 kozen 330 jachten Zierikzee als lig plaats. In 1959 steeg dit aantal tot boven de 500. waarbij voor het eerst zeer grote jachten. Er zal streng worden opgetreden tegen de hin derlijke belangstelling die de jeugd voor de watertoeristen aan de dag pleegt te leggen. Mr. Dijckmeester zei groot vertrouwen te hebben in de toekomst van Zierikzee als jachthaven. De Rotterdamse zeil vereniging „De Maas" zal deze zo mer haar jaarlijkse wedstrijden van Zierikzee uit organiseren. Op sport gebied zijn verder nog vermeldens waardig de avondvierdaagse, het initiatief voor de Ronde van Zie rikzee, de wedstrijden van de hen gelsportvereniging „Oosterschelde". Een zeer aparte vermelding verdie nen de zomeravondfeesten. De bur gemeester wenste geluk en voor spoed aan het aan initiatieven zo rijke bestuur van Z.O.V. toe. (Slot volgt) W47- mr DE BI LT Verwachting tot vrijdagavond: Enige regen Veel bewolking met tijdelijk enige regen; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord; lagere temperaturen, vooral in het midden en zuiden van het land. 29 jan. Zon op 8.27, onder 17.20. Maan op 8.47, onder 19.19. Nieuwe maan: 28 jan. te 7,16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 jan. 3.47 v.m. 16.28 n.m. BROUWERSHAVEN 29 jan. 3.30 v.m. 15.49 n.m. Springtij: 30 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Het K.N M.I. deelt mede: Het centrum van een depressie is via de Golf van Bis- caye en het westen van Frankrijk getrokken en kwam vanochtend in de omgeving van Londen aan. Het regengebied van de storing nam gisteravond belangrijk in omvang en intensiteit toe. In Frankrijk, En. geland,. België en Nederland is plaatselijk dan ook vrij veel regen gevallen. Enkele stations in Enge land tapten meer dan 20 mm. af. In het zuidwesten van ons land werd vanochtend 6 tot 9 mm. ge meten. De depressie wordt morgen in de omgeving van Denemarken verwacht. Voor Nederland heeft dit tot gevolg dat de wind westelijk zal worden, waardoor wat minder zachte lucht zal worden aange voerd. Wapen waterschap Sehouwen-Duiveland Ten burele van het Waterschap Sehouwen-Duiveland is ontvangen het zg. wapendiploma van het wa terschap, verstuurd door de Hoge Raad van Adel. Het waterschap heeft dus thans een nieuw eigen wapen, dat het voeren mag. De wapens van Schouwen en van Dui veland zijn er in verwerkt. Een specimen van dit wapen zal een plaatsje vinden in het nieuwe ge bouw van dc provinciale griffie te Middelburg. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR (Planten)collecte voor Tuindorp In deze gemeente is onder leiding van mevrouw R. Vermeulen-Wijk- stra door de besturen van de hier ter plaatse gevestigde vrouwenver enigingen een buscollekte gehou den voor de actie Tuindorp-Oost zaan onder het motto „Voor ieder venster een plant van de vrouwen van Sehouwen-Duiveland". Deze collekte heeft f 97,01 opgebracht. NOORDGOUWE Opbrengst collekte Tuindorp-Oostzaan Wij vernemen dat de alhier ge houden actie „Voor ieder venster een plant van de vrouwen van - Sehouwen-Duiveland" heeft opge bracht het bedrag van f 103,66. De gehouden lijstcollekte voor Tuin dorp-Oostzaan leverde f 832 op. Totaal werd dus ingezameld het fraaie bedrag van f 935,66. Dit wil zeggen ongeveer f 1 per inwoner. ELKERZEE Buscollekte voor Tuindorp De door de dames J. C. Gaander- s'e en M. D. Verwest-de Vrieze ver zorgde buscollekte van het Rode Kruis ten bate van Tuindorp-Oost zaan bracht op f 370,37. (Aan de Moolweg werd vanuit Ellemeet ge- collekteerd). In de collektebus be vonden zich behalve een stuiver, twee koperen centen. Ingezonden mededeling mei hef hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE. OLIEHANDEL H. SCHOT Scheeptimmerdijk 56 Telefoon 2387, ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2