De Gaulle bindt persoonlijk strijd aan met opstandigen in Algiers Zaterdag nieuwe onderhandelingen op autobusgebied DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE RAMPMIJN VAN C0ALBR00K Amerikaans-Russische besprekingen over leen- en pachtwetlnilp afgebroken BELGISCH KONGO WORDT OP 30 JUNI ONAFHANKELIJK JOODSE CONGRESSISTEN f P SOESTDIJK Tamme betoging in Parijs Franse bladen in beslag genomen HET ANTI SEMITISME NIEUWS IN HET KORT DONDERDAG 28 JANUARI 1960 116e jaargang No. 18708 ZIERIKZEESCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij wJh. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gewapend met speciale maar constitutionele bevoegdheden PARIJS, 28-1. Generaal De Gaulle gaat zich er vandaag op voorbereiden om persoonlijk de strjjd aan te binden met de opstandigen in Algiers. Hy zal zich daarvoor wapenen met speciale, doch constitu tionele bevoegdheden. De eerste stap daartoe is overleg met de staatsraad, het hoogste orgaan voor constitutionele kwesties, dat geraadpleegd moet worden over het verlenen van speciale bevoegdheden aan de regering. Men verwacht dat de generaal zjjn plannen vrjjdag, als hg een radiorede zal uitspreken, zal onthullen. In Parijs begint men weer wat optimistischer te worden. Functio narissen gaven woensdagavond de verzekering, dat tekenen er op wij zen dat de rebellen zich onzeker beginnen te voelen. De algemene staking is voor een deel afgelast en de mohammedaanse bevolking begint zich duidelijk uit te spreken voor De Gaulle. In kringen die nauw met de re gering zijn verbonden, is verklaard dat De Gaulle niet zal tornen aan de politiek van zelfbeschikking voor Aigerië, ook al zou hij kunnen ver klaren dat hij hoopt dat bij een raadpleging van het Algerijnse volk, als de vrede eenmaal defi nitief is gevestigd, de „meest Fran se" oplossing zal worden verkozen. Voorts zou de president volgens deze kringen vasthouden aan het beginsel dat het rechtmatige gezag van de regering niet ongestraft mag worden uitgedaagd. Te zijner tijd zouden de voornaamste leiders der opstandigen, o.w. Lagaillarde en Ortiz, voor de rechter worden ge bracht. JOHANNESBURG, 27-1. De grote boormachine waarmee pogingen worden gedaan de 435 in een kolen mijn te Coalbrook in Zuid-Afrika ingesloten arbeiders te bereiken, is woensdag uitgerust met Ameri kaanse wolframbeit'els die per vliegtuig uit New York zijn geko men. De boorwerkzaamheden had den dinsdag vertraging ondervon den, maar ook met de nieuwe bei tels zal het nog verscheidene dagen duren voor men de diepte heeft be reikt waarop de ingesloten mannen zijn. Als men de vereiste diepte heeft bereikt, zal men een microfoon in het gat laten zakken. Indien er geen geluid wordt gehoord, wordt de mi crofoon vervangen door een minia tuurcamera voor het maken van •en film. Regering achter De Gaulle De regering staat verenigd achter De Gaulle. Na een kabinetsverga dering, waarop de president woens dag enkele van zijn plannen uit de doeken deed, verklaarde een minis ter: „De Gaulle is onwrikbaar als de rots van Gibraltar". De Londense „Times" en de „Gu ardian' juichten het vandaag toe dat De Gaulle vasthoudt aan zijn plannen om op 5 februari naar Ai gerië te gaan. De „Times' vraagt zich echter af of dit genoeg is en of zijn aanwezigheid voldoende zal zijn om de eenheid te hersteller- Het feit blijft bestaan, aldus de „Times", dat een compromis tussen de plannen van De Gaulle en de opvattingen van de colons onmo gelijk is. De „Guardian" hoopt dat do vrees voor chaos, het persoonlijke prestige van de president en de steun die hij in Frankrijk geniet, samen met het feit dat de opstan digen dit keer niet door de mo hammedaanse bevolking worden gesteund, de zaak nog zal redden. Loemoemba doet beroep op bijstand BRUSSEL, 27-1. „Zodra het Kon golese volk vrij zal zijn, zal het België de broederhand reiken". Dit heeft de Kongolese leider Loe moemba woensdagavond na de toe zegging van de Eelghche regering op de ronde-tafelconferentie in Brussel, dat op 30 juni de onaf hankelijkheid aan Belgisch Kongo zal worden verleend, op een pers conferentie verklaard. Terwijl men in de Belgische hoofdstad nog in het duister tastte over de bedoelingen van de plot seling van het toneel verdwenen Kongolese voorman Kasavoeboe, die tot de vrijlating van Loemoem ba in het centrum van de belang stelling had gestaan, richtten Kon golese afgevaardigden speciale boodschappen over de radio tot hun volgelingen in de Kongo om aan te kondigen, dat zij over vijf maanden onafhankelijk zullen zijn en sprak Loemoemba met bewogen woorden over „deze dag, die een historische datum is voor ons mooi en dierbaar vaderland". Einde van periode „Tachtig jaar lang heeft België Kongo geholpen en in die periode H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben woensdag op paleis Soestdijk, een delegatie ontvangen van de B'nai B.rith, een wereldorga nisatie, waarin Joden van verschillende richtingen verbonden zijn. De leiders van deze internationale broederschap houden dezer dagen een bijeenkomst in Amsterdam. - Foto: v.l.n.r. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, de heer Label Katz (V.S.), president, mevr. Charles Solovich (V.S.), presidente van de vrouwenafdeling, de heer Maurice Biscoyer (V.S.), vice-president. is iets tot stand gebracht, waarop wij allen trots kunnen zijn", zei Loemoemba op de persconferentie „Maar de tijd heeft niet stil ge> staan en het Kongolese volk eis zijn vrijheid en zijn plaats onaër' de vrije volkeren van de wereld. Er is een periode van aarzeling, misverstanden en ontevredenheid geweest, maar dat Js een bladzijde uit de geschiedenis die thans ten einde is". Loemoemba, die pas dinsdag in Brussel was aangekomen om aan de Belgisch-Kongolese besprekin gen deel te nemen, na op verzoek van de Belgische regering in voor lopige vrijheid te zijn gesteld - hij was tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld wegens opruiende activiteit - herhaalde zijn reeds eerder afgelegde verklaring, dat de Belgen in Kongo het bezit en de persoonlijke veiligheid zal worden verzekerd. „Wij zullen morgen aan de wereld bewijzen, dat wij, hoewel niet voorbereid op die taak, toch hopen ons land naar een grote toe komst te leiden". Hij deed daarbij een beroep op de Belgische bij stand, „want wij weten zeer goed, dat onafhankelijkheid maar een ijdel woord is, indien daarmee niet een economische en sociale ontwik keling gepaard gaat". PARIJS, 27-1. Een handjevol studenten en scholieren heeft woensdag gehoor gegeven aan een oproep tot een sympathiestaking met de „patriotten'" in Algiirs, die de rechtse afgevaardigde Le Pen had uitgegeven. Enkele rechtse studenten begonnen de demonstra tie dinsdag met zich te verschan sen in de rechtsfaculteit in Parijs, doch na verloop van tijd gaven zij, bij gebrek aan belangstelling, hun positie prijs. De nationale studen- tenbond had zich tegen de betoging uitgesproken. PARIJS, 28-1. De Parijse politie heeft woensdag de edities van de weekbladen „France Observateür" (links), „La voix Communiste", „Aspects de la France", „Rivarol" (rechts) en een speciale editie van het satirische 'blad „Charivari" in beslag genomen. Er werd geen re den hiervoor gegeven. ROTTERDAM. Op zaterdag 6 februari a.s., omstreeks 12 uur zal op de werf van de „Rotterdamsche Droogdokmaatschappij" het m.s. „Madison Loyd" te water worden gelaten. De doopplechtigheid van dit voor de Koninklijke Rotter damsche Lloyd bestemde schip zal verricht worden door mevr. M. A. J. P. van Stolk-Sijthoff. WASHINGTON, 27-1. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag be kendgemaakt, dat de Verenigde Staten de besprekingen met de Sowjet-Unie over de leen- en pachtwethulp hebben afgebroken, liet ministerie deelde mede, dat de Russen gepoogd hadden by de be sprekingen ook handelszaken ter sprake te brengen. De op 11 januari te Washington begonnen besprekingen hadden ten doel een regeling te vinden voor de Sówjetrussische schulden aan de V.S., die voortvloeien uit de in de tweede wereldoorlog aan de Sow jet-Unie verleende leen- en pacht wethulp. Een woordvoerder van het mi nisterie zei, dat de Sówjetrussische vertegenwoordigers gepoogd had den onderwerpen als een handels overeenkomst en Amerikaanse kre dietverlening aan de Sowjet-Unie in de te sluiten overeenkomst te doen opnemen. HUISARTSEN IN TIJDNOOD DEN HAAG, 27-1. Een onderzoek van de gezondheidsorganisatie T. N.O. over de huisarts en de doel treffendheid van zijn aandeel in de gezondheidszorg heeft heden, na ongeveer negen jaar, een afsluiting gevonden in de promotie aan de rijksuniversiteit te Leiden van de heer Y. van der Wielen. Aan het onderzoek hebben 268 huisartsen -vrijwillig meegewerkt door hun contacten met patiënten (in totaal bijna 20 000) gedurende twee dagen te laten bijwonen door vier" artsen-enquêteurs. Voor het verwerken van de resultaten van het onderzoek is de afdeling bewer king waarnemingsuitkomsten T.N. O. ingeschakeld. Gebleken is onder andere, dat da gemiddelde huisarts zich voortdurend in tijdnood be vindt, wat natuurlijk zijn weerslag heeft in de door hem gegeven ge zondheidszorg. De bedoeling van het onderzoek is de discussie in vakkringen te openen om tot een doeltreffender functionering van de gezondheidszorg voor Nederland te geraken. De V.S. zijn van mening, dat de Sowjet-Unie aan het einde van de oorlog 2.6 miljard dollar schuldig was. De laatste poging, die gedaan werd om de oude schuld te rege len, dateert van 1952. Toen deelden de V.S. mede genoegen te zullen nemen met een bedrag van acht honderd miljoen dollar. De Russen boden toen aan driehonderd mil joen dollar te betalen. Waarborg integrale vergoeding waters- noodschade gevraagd AMSTERDAM, 27-1. De fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Amsterdamse gemeenteraad, de heer J. M. den Uyl, heeft b. en w. van de hoofdstad schriftelijk ge vraagd of dit college bekend is dat bij de bevolking van Tuindorp- Oostzaan ongerustheid bestaat over de vraag of de door de overstro mingsramp geleden schade ten volle zal worden vergoed. „Is het b en w. ook bekend, dat deze ongerustheid wordt gevoed door de mededeling van regeringszijde dat de schade aan persoonlijk eigendom uitslui tend door en via het Rampenfonds zal geschieden en de daardoor ont stane indruk dat de omvang van de schadevergoeding afhankelijk zal zijn van de middelen van het Rampenfonds?" Tenslotte vraagt de heer den Uyl of b. en w. bereid zijn uit te spre ken dat ,ook wanneer onverhoopt de middelen van het Rampenfonds daartoe ontoereikend zouden blij ken, de getroffen bewoners een in tegrale vergoeding van de geleden schade wordt gewaarborgd. DEN HAAG Sinds geruime tijd geeft de voedingsraad aandacht aan het vraagstuk van het eventueel bestaande verband tussen de dage lijkse voeding en ziekten van hart en bloedvaten. Op voorstel van een in 1958 uit zijn midden gevormde studiecommissie heeft de raad de zer dagen besloten een begin te la ten maken met de voorbereiding van een over een aantal jaren uit te strekken epidemiologisch onder zoek, waarin zal worden getracht, nadere informatie omtrent zulk een verband te krijgen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i De dioaas doet wat hij niet laten kan, de wijze laat wat hij niet doen kan. Dodelijk ongeval te Tilburg TILBURG, 27-1. Vanmorgen om streeks half acht is in Tilburg een ongeluk gebeurd, waarbij de negen jarige J. H om het leven is g?lco- men. De 32-jarige A. M. M. uit Tilburg reed vanmorgen met zijn personenauto een voor doorgaand verkeer gestremde straat in. Door het weifelend oversteken van het jongetje, moest de bestuurder van de auto uitwijken, waarna een bot sing met het bord van de wegaf- zetting volgde. Het bord, dat met bouten was bevestigd, kwam juist op het hoofd van het slachtoffertje terecht. Met een schedelbasisfrac- tuur werd h'et kind naar een zie kenhuis in Tilburg vervoerd, waar hij om half twaalf is overleden. Kind in vlammen omgekomen KOLLUM (Fr), 27-1. Vanmorgen is in Kollum de vierjarige Age Bruining ernstig gewond geraakt toen hij, terwijl zijn moeder in de keuken was, de inhoud van een blik petroleum dat achter de ka chel stond, in de kachel gooide. Er onstond een steekvlam die de kle ren van het jongetje in brand deed geraken. De moeder die op het hulpgeroep van het jongetje .toe snelde vond het met brandende kleren in een hoek van de kamer. Zij wist h'et vuur te doven met be hulp van een deken, waarna ze het kind van zijn kleding ontdeed en naar het ziekenhuis bracht. Daar is het in de loop van de avond over leden. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn is overleden de heer H. J. L. uit deze gemeente, 'die door een tweewielige aanhang wagen werd aangeraden. De heer L stond naast zijn scooter langs het trottoir in de Kanaalstraat te Apel doorn, toen de aanhangwagen van een passerende bestelwagen plotse ling losschoot en hem trof. De man liep bij dit ongeluk een schedelba- sisfraktuur op. Openhartig gesprek over huidige situatie DEN HAAG, 27-1. „Het klimaat lgkt mij gunstiger. De lucht is op geklaard". Aldus verklaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvïnk, woensdagavond na een bespreking van drie uur tussen de minister van Verkeer en Waterstaat, H. A. Korthals, de minister van Econo mische Zaken, ae Keer J. W. de Pous, hemzelf en de vertegenwoor digers der vakbonden en onderne mersbonden in het autobusbedrijf. De heer Roolvïnk vervolgde, dat de regering er van uitgaat dat za terdag, als het nieuwe overleg plaats vindt, de rust in de bedrijfs tak zal zijn teruggekeerd. Hij deelde verder mede, dat de werknemersorganisaties woensdag avond op de vergaderingen van de N.B.M., van de V.A.D. en van .de Citosa te Boskoop en morgen op de vergadering van de T.E.T. in Enschedé de zaken in de hand zul len krijgen. „Grote openhartigheid" „De bespreking over klimaat en situatie bij de autobusdiensten en de wilde stakingen werd geken- Vnerkt door grote openhartigheid", aldus meldt een gezamenlijke me dedeling van de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Economi sche Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken enerzijds en de voorzitters van de bij de autobus diensten betrokken organisaties an derzijds. De besprekingen vonden tussen vanmiddag half vijf en zeven uur plaats in de Statenzaal aan het Binnenhof te Den Haag. Voorts wordt in de mededeling unaniem geconstateerd, dat de uit gebroken wilde stakingen nadruk kelijk afgekeurd moeten worden, omdat deze een ernstig gevaar vor men voor het bevredigend functio- neren van het georganiseerd over leg". Het besluit meldend, dat de voor woensdag geprojecteerde bespre king naar zaterdagmorgen 10 uur verschoven is, delen regering en organisaties mede, daarbij van het standpunt uit te gaan, „dat de rust in de bedrijfstak dan zal zijn te ruggekeerd". Minister Korthals bleek zeer te vreden over de afloop van de be sprekingen van heden, die bedoeld waren het „klimaat voor verdere onderhandelingen over lonen en bustarieven te beoordelen". Gunstiger klimaat Staatssecretaris Roolvink zeide het klimaat thans gunstig te ach ten, omdat de lucht is opgeklaard. Mr. D. van Setten, directeur van de B.B.A., die als voorzitter van de K.N.V.T.O. aan de bespreking deel nam, vertelde zijn mensen gisteren dringend een wilde actie ontraden te hebben, omdat hij anders van daag in Den Haag zwakker zou staan. „Ik zat hier met de staking in Brabant in de rug en ben zeer tevreden over het voortzetten van de loon- en tariefsonderhandelin gen op zaterdag aanstaande", zo zeide hij. Mr. dr. E. P. Verkerk, voorzitter van de F.N.O.P., en de heer H. den Hertog, plaatsvervanger van de voorzitter van de B.B.N., verklaar den blij te zijn dat de kwestie uit het ongewisse is en verder gewerkt zal kunnen worden. NEW YORK, 27-1. De Britse af gevaardigden in de V.N.-subcom- missie voor het voorkomen van dis criminatie, heetf woensdag de Westduitse regering in bescherming genomen tegen Russische en Poolse kritiek naar aanleiding van de anti-semitische incidenten van de laatste tjjd. Hij deed dit tijdens een debat over een ontwerp-resolutie, waarin gevraagd wordt om bestuderingen van de anti-semitische incidenten van de laatste tijd en de maatrege len die van overheidswege daar tegen worden genomen. De Russische afgevaardigde, me vrouw Mironowa, had o.a. gezegd dat de incidenten waren veroor zaakt door neo-fascistische elemen ten die zich openlijk reorganiseer den op een manier die deed den ken aan de jaren dertig en zij wees op de vele vroegere nazi's „die op hoge posten in west-Duitsland zijn geplaatst". Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie gaat 11 februari naar India, waar hij tot de 16e blijft. Vervolgens bezoekt hij Birma, In donesië en Afghanistan in deze volgorde. h Uit een kerk te New York in de Amerikaanse staat Pennsylvania is een bandrecorder gestolen. Het toe val wil dat zich op een band in het toestel een preek bevond over het gebod „Gij zult niet stelen". RUURLO, Het driejarig zoontje van de familie Reukers te Marien- velde (gemeente Ruurlo) is spelen derwijs in een sloot geraakt en verdronken. Een speelkameraadje van de jongen ging diens vader die op het land aan liet werk was waarschuwen, doch toen deze ter plaatse kwam en zijn zoontje uit het water haald?, bleek het kind needs te zijn overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1