Premier Oebré naar Algiers om huidige politiek uiteen te zetten Geen verdere onderhandeling over loonvoorstellen in het vervoerbedrijf DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1960 116e jaargang No. 18707 ZIERIKZEE SCBE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZOMBA, 25-1 Jeugdige leden van de Malawi-congrespartij in Njassaland hebben maandag bij de aankomst van premier MacMillan van Engeland in Blantyre gede monstreerd en getracht een poort van het vliegveld te vernielen toen MacMillan juist uit Noord-Rodesië was gearriveerd. De premier, per auto op weg naar Zomba, wuifde naar de betogers die zijn groet be antwoordden met kreten als „Vrij heid, nu". De politie verrichtte en kele arrestaties. Frankrijk houdt zich kalm Wolkbreuk boven De „ultra's" verschanst achter barricades Regering weigert verder gesprek Na ook staking bij WSM UTRECHT, 25-1. Naar het A.N.P. van de zyde van het ministerie van Sociale Zaken verneemt, zullen a.s. woensdag tussen de werkgevers en werknemers in het vervoerbedrijf enerzijds en de regering anderzijds geen verdere onderhandelingen over de loonvoor stellen plaats vinden. Dit als gevolg van het door het stakende N.B.M.-personeel genegeerde ultimatum van de regering om vóór vanmiddag 16.00 uur het werk te hervatten. De betreffende vakbonden hebben tot nu toe geen anulering van de bespreking van a.s. woensdag ont vangen. Deze anulering, zo wordt door het ministerie van Sociale Zaken meegedeeld, dient men te lezen uit het regerings-ultimatum dat niet alleen gezonden is aan het stakingscomitc, doch ook aan het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. De voorzitter van het stakings comité van het N.B.M.-personeel, de heer Piet Bos, deelde in een on derhoud met het A.N.P. mede, dat men op grond van het resultaat van de bespreking met de regering op 19 januari jl., besloten heeft de vanmiddag afgekondigde regerings verklaring naast zich neer te leg gen. Men zal geen gevolg geven aan het verzoek om 16.00 uur heden middag de staking op te heffen, omdat men volgens de hper Bos, de pertinente indruk heeft, dat zo wel werkgevers als werknemers op 19 januari jl. „de kous op de kop" hebben gekregen. DEN HAAG, 26-1. Het personeel van de YV.S.M., die busdiensten on derhoudt tussen Rotterdam, Delft en Den Haag via het Westland, heeft op een nachtvergadering in Loosduinen besloten om 24 uur te staken. Het personeel eist een loonsver hoging van 20 procent en het is on tevreden over he trage verloop van de tot op heden gevoerde onder handelingen. De vergadering werd bijgewoond door delegaties van de N.B.M., waar maandag is gestaakt, en door vertegenwoordigers van de bonden van vervoerspersoneel N. B.V., St. Rafaël en de Christelijke bond. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel noemt het ongeduld van het bus- personeel begrijpelijk, omdat de werkgevers reeds in juli 1959 in uitzicht hebben gesteld dat er per 1 augustus 1959 een positieve ver betering in de positie van het per soneel zou komen, maar door de tarievenpolitiek als voorwaarde te stellen, stonden de werkgevei's een spoedige, gunstige beslissing in de weg. Vele van deze ondernemingen - aldus de verklaring - hebben in een reeks van jaren behoorlijke be drijfsresultaten geboekt. De beloning van de werknemers is achtergebleven, omdat en een redelijke vergoeding voor zeer on regelmatige diensten en het wer ken in premie, dan wel premieder- vingsregeling door de werkgevers niet gerealiseerd zijn. Wanneer de gerechtvaardigde verlangens van het personeel geen recht wordt ge daan, aldus de Nedexdandse Bond van Vervoerspersoneel, dan zal het moeilijk zijn soortgelijke conflic ten als nu bij" de N.B.M. bij andere ondernemingen te voorkomen. Protestvergadering in Alkmaar ALKMAAR, 26-1. Circa 250 man personeel van de N.A.C.O., die in Noord-Holland diensten op veertig trajecten onderhoudt, hebben op een nachtvergadering te Alkmaar gedreigd vrijdag in staking te zul len gaan als bepaalde eisen niet worden ingewilligd. De eisen komen er op neer dat eventuele loonsverhoging niet als kostenfactor moet worden be schouwd en dus niet te zijner tijd in de tarieven zal mogen worden doorberekend. Verscheidene sprekers uitten hun misnoegen over het trage verloop van de onderhandelingen over de lonen. Men was niet bereid dit nog langer te nemen. Op de vergadering, waarop een deputatie van de N.B.M. aanwezig was, gingen stemmen op om dins dag reeds te staken, doch uiteinde lijk besloot men de eisen ter ken nis te brengen van de directies van alle autobusbedrijven in Nederland en daarbij een ultimatum te stellen tot vrijdag. Het N.A.C.O.-personeel hoopte dat het personeel van alle andere vervoersbedrijven vrijdag ook zou staken als de eisen niet werden ingewilligd. Krupp krijgt nog een jaar uitstel BONN, 25-1. Een internationale commissie heeft besloten Alfried Krupp nog een jaar tijd te laten om zijn kolen-, ijzer- en staalbe- langen van de hand te doen, zo werd alhier officieel bekendge maakt. De thans met een jaar verlengde tijdslimiet werd vastgelegd in een overeenkomst met de westelijke geallieerden, waarin Krupp dezen toezegde zijn kolen- en staalbelan- gen te verkopen, wanneer hij zijn grote constructie-belangen mocht behouden. De oorspronkelijke li miet liep tot 31 januari a.s. Demonstraties tegen MacMillan Grote scheepsbouworder in ons land VLISSINGEN, 25-1. De voorzit- ter van de directie der Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, heeft in Ghana een contract afgesloten met de rege ring van Ghana en met de Black Star Line, voor de bouw van acht vrachtschepen, waarvan er zes in Vlissingen en twee in Duitsland gebouwd zullen worden. Meer dan 50 scheepswerven uit de gehele wereld hadden belangstelling voor deze opdracht, aldus deelt men ons van de zijde van „De Schelde" mee Belgische luchtmacht krijgt Starfighter' BRUSSEL, 25-1. De Belgische luchtmacht zal worden uitgerust met de straaljagers van het type „Starfighter". Daartoe heeft de Belgische ministerraad maandag middag besloten. Na afloop van de kabinetsvergadering werd meege deeld dat de volgende punten tot dit besluit hebben geleid: Het maakt een vergaande inte gratie mogelijk met de bondgeno ten (de luchtmachten van west- Duitsland en Nederland zullen ook met Starfighters worden uitgerust). Hét vliegtuig kan in gemeen schappelijke produktie worden ge nomen. De aankooptvan de „Starfighter" opent belangrijke vooruitzichten voor de Belgische industrie. PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD SCHIPHOL, 25-1. Met de D&7C „Arabische Zee" van de KL.M. is Prins Bernhard, vergezeld van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, alsmede luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van de Prins, de marine-adjudant kapi tein-luitenant ter zee N. J. H. Gre gory en het hoofd van de veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C Sesink, na een be zoek van twee weken aan Mexico, Aruba en Curagao, om 14 45 uur op Schiphol teruggekeerd. De Prins werd op de Amsterdamse luchtha ven verwelkomd door Koningin Juliana, die per auto van de stu denten-lustrumfeesten te Leiden rechtstreeks naar Schiphol was ge reden. Verder waren ter begroeting aanwezig de president-directeur van de K.L.M., de heer I A. Aler, en de directeur van de N.V. Lucht haven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, die voor de eerste maal na zijn langdurige ziekte zijn func tie weer waarnam. b 137 rechercheurs hebben maan dag in het nabij Durban gelegen plaatsje Cato Manor drie arresta ties verricht in verband met het, op zondag jl., aldaar vermoorden van negen politiemannen; zij heb ben ook vele Afrikanen voor onder vraging aangehouden. Een beeld van de intocht van de reünisten in Leiden voor de viering van het twaalfde lustrum van de vereniging van vrouwelijke studenten. - Foto boven: H.K.H. Prinses Beatrix, lid van de V.V.S.L., te paard tijdens de intocht, welke bij het station begon. - Foto onder: HM .de Koningin te midden van haar studiegenoten uit 1920. Braziliaanse stad RIO DE JANEIRO, 25-1. Vol gens radio-amateurs is Carangola, een stadje ruim 250 km. ten noord westen van Rio de Janeiro, door een wolkbreuk geteisterd. Meer dan 200 mensen zouden om het le ven zijn gekomen. Dit bericht is echter nog van geen enkele zijde bevestigd. De verbindingen met het stadje zijn verbroken. Er zou ver der zware schade zijn toegebracht aan het naburige dorp Varginha, waar eveneens veel mensen om het. leven zoud enzijn gekomen na het instorten van een gebouw. Premier Chroesjtsjef heeft in. een Moskous interview met een In diase communistische journalist ge zegd dat het Chinees-Indiase grens geschil te wijten is aan „enige mis verstanden" die de goede verhou ding tussen beide landen niet mo gen verstoren. Zijns inziens koes tert geen van beide agressieve plannen. ALGIERS, 25-1. Parachutisten in camouflage-uniformen en machi nepistolen in de hand stonden maandagochtend en -middag te Al giers tegenover de 900 tot 1500 ge wapende Europese kolonisten die zich hebben verschanst in kantoor- en universiteitsgebouwen op de steile helling tussen de regerings gebouwen en de haven. Na de be togingen en het vuurgevecht van zondag, waarbij volgens een maan dag uitgegeven officiële bekendma king 21 mensen om het leven zijn gekomen, heerst er een soort ge spannen bestand. Het door de oproerige kolonisten bezette stadsgedeelte is ongeveer 800 vierkante meter groot en is door zeven barricades van de rest van de stad afgesloten. Versterking barricades De „wapenstilstandsdag" van maandag hebben de ultra's gebruikt voor het versterken van hun bar ricaden, die thans meestal mans hoog zijn. Ook de fouragering werd behartigd en hier en daar zag men de mannen maaltijden op houtvu ren in de straten bereiden. Hun be drijvigheid trok sterk de aandacht van nieuwsgierigen en familieleden aan wie tenslotte tegen het vallen van de avond per luidspreker werd verzocht heen te gaan. Andere steden Te Si^i Bel Abbes, 60 km. ten zuiden van Oran, trokken maan dagavond een 4 000 mensen met bloemen naar het oorlogsmonument in de stad, waar 148 telegrammen van vooraanstaande burgers aan president de Gaulle, de regerings afgevaardigde Dolouvrier en gene raal Challe werden voorgelezen. In deze telegrammen werd het ver langen uitgesproken dat Algerië Frans zou blijven en dat er verder geen Frans bloed zou worden ver goten. De menigte ging na de Mar seillaise gezongen te hebben, rus tig uiteen. PARIJS. De ontwikkeling in Al- ge(je, meer speciaal de houding van het huidige Frankrijk tegen over de gebeurtenissen in dit ge bied, is anders dan tijdens de Vier de Republiek, gelet op het feit dat de Franse premier Debré thans zelf naar Algiers is gereisd, om de politiek van de Franse regering uiteen te zetten en duidelijk te maken dat Parys niet van plan is te zwichten voor de geweldpolitiek, die de „ultra's" thans in Algerije toepassen. APELDOORN. In de Deventer- straat in Apeldoorn is de 74-jarige bromfietser J. Mulder, toen hij plotseling de weg overstak, aange reden door een bestelauto, bestuurd door de heer H. P. uit Apeldoorn. De heer Mulder werd bij deze aan rijding tegen het wegdek gesmakt en liep een zware hersenschudding op. Hij werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis, waar hij later aan zijn verwondingen is bezwe ken. Amsterdam offerde voor Tuindorp AMSTERDAM, 23-1. De zaterdag in Amsterdam onder auspiciën van het Rode Kruis gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp in Tuindorp- Oostzaan heeft in totaal opgebracht f 128.735,41. Ju weiendiefstal opgehelderd AMSTERDAM, 24-1. Na drie dagen en drie nachten vrijwel on afgebroken speurwerk is de re cherche van de Amsterdamse po litie er in geslaagd een groot deel van de buit van de dinsdag j.l. in Amsterdam gepleegde juwelen- diefstal te achterhalen. Vijf Am sterdammers zijn in verband met deze diefstal gearresteerd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een ideaal is niet anders dan de waarheid op een af stand. Vrachtauto door trein gegrepen EDE, 25-1. Vanmiddag om kwart over twaalf is een vrachtauto, die een particuliere overweg te Ede overstak, door oen trein gegrepen. De chauffeur, de eigenaar van een expeditiebedrijf H uit Huissen, is met vermoedelijk een hersenschud ding naar het ziekenhuis te Ede overgebracht. De auto, die materi aal ging laden in do bouwmateri- alenfabriek waartoe de overweg behoort, is ernstig beschadigd. De trein, die eveneens ernstig werd beschadigd, kreeg bijna veertig mi nuten vertraging. Twee beelden van de relletjes in Algiers, welke zondag tien mensen het leven hebben gekost en oorzaak waren van de zondagavond afgekon digde staat van beleg. - Boven: politie-agenten snellen naar een be dreigd punt in het centrum van de stad. - Onder: een groep demon stranten bezig met het opwerpen van barricaden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1