Rentevergoeding Deposito's Wilskracht en verantwoord elijksg cvoel KOHLER ZIG-ZAG G. J. WILBRINK Abonneert U op dit streekblad HAVERMOUT HARING in tomatensaus CHOCOLADE KORRELS m.„ VERMICELLI nu met MELANGE-KOEKJES ZWART-WIT TOFFEES V£Z£ 1 TABLET CHOCOLADE Winter/cost SUCCESJES Te koop: Een veuiendragende stamboek merrie. Hendrikse, Noldijk 155 Barendrecht, tel. K 1857-254 Broeiramen-, lijsten- en bak ken. W. Stouten, Groenepoort 3, Oosterland, tel. 01114-512 Dubbele stamslabonen en eni ge kilo's Rijnsburger uienzaad dat op verzoek tegen de uien- vlieg ontsmet wordt. M. Steen- poorte, Oud-Heiligeweg 43, Oosterland Lavet, best. uit douchebak, handdouche, mengkraan, cen trifuge en wasmachine, van f 790 voor f 440. Tel. 01117-392. Rijnsburger uienzaad. N.A.K. goedgekeurd. P. J. Hanse, tel. 397, Bruinisse. Te huur: Luxe auto's zonder chauffeur. All risk verzekerd. Autorij school „Succes", telef. 01112- 439, Dreischor. Diversen: Petroleum- en elektrische straalkachels; grote keuze bij: Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. Uit voorraad leverbaar Avaros bromfietsen vanaf 298 gulden, „Simplex", „Zündapp" en ieder ander gewenst merk, ook N.S.U. - C. Wandel, tel. 487, Nieuwerkerk. Onze kruiwagens lopen veder licht en zijn oersterk. Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. Wij leiden op voor rijbewijs B-E (personenauto), C-E/D-E (vrachtwagen en bus). Auto rijschool A. Lemsom Kerk- werve, tel. 01110-2917. Erkend en gedipl. door de F.N.O.P. Tijdens de balansopruiming geven wij een speciale korting van 10-15 pet. op al onze voor radige dekens en chenille spreien. Deze en vele andere koopjes vindt u in onze etala ge. Tuinman Zoon, woning inrichters, Mol 19, Zierikzee Vruchtboom carbolineum. El ke hoeveelheid uit voorraad. W. van Sluijs, tel. 437, Haam stede. Stelt eisen voor uw geld! Gra tis rit naar de fabriek. Gratis advies van binnenhuisarchi tect. Grootste sortering in wo ningtextiel bij: Deurloo's wo ninginrichting, tel. 01110-2098, Zierikzee. kost honderden guldens minder T UK elektrisch, c orppleet in koffer Nog slechts korte tijd irini deze lage prijs! Zend mii gratis folders, ook van de Kohier Ma ster Mat ic van f 610.-, die zonder wis selstukken 1500 sierranden maakt. H Deze Kohier (van een der grootste en oudste Duitse naaimachinefabrieken) naait recht en automatisch zig-zag 1 met linkse en rechtse uitslag I tot 5 mm. Verder kunt U er knoopsgaten mee maken, knopen aanzetten, borduren, I stoppen, tricot verstellen, na- J den afwerken, en nog veel I meer. 1 Er is al een Köhler elec- trisch) in kof er voor f279.50. ROCO EN CARDOZO N.V. Keizersgracht 649-651 - Amsterdam Telefoon 37810 Zeer voordelige betalingsregeling slechts l/2 rente per me and Dealer voor Schouwen-Duiveland Korte St.-Janstraat 4 - telefoon 2923 - Zierikzee met opzegging: 1 maand 8 procent per jaar 3 maanden 3% procent per jaar 6 maanden 3% procent per jaar 12 maanden 4 procent per jaar SCHELDEBANK N.V. ZIERIKZEE Telefoon 01110-2121 pak 57 cent nu met groot ovaal blik 79 cent nu met pak (250 gr.) - echte - 89 cent Ow zegels puur 80 cent melk geld- fijn - middel - pak 30 cent 250 gram - 59 cent nu met 150 gram 45 cent nu met heerlijke zachte HONING per pot 100 gr. - melk-puur-hazelnoot VéGé guller met geldzegels! guller met guldens! zijn water en zeep voor de geest Sigmund Freud, de grote Weense psycholoog, geestelijke vader van de psycho-analyse, heeft niet kun nen vermoeden welk een enorme populariteit zijn methode zou gaan krijgen en hoe zij vooral door het publiek zou worden misverstaan. Er is geen medische ontdekking die zo'n bekendheid bij het grote publiek heeft gekregen als de psy cho-analyse. Begrippen als onder bewustzijn, complex en neurose zijn gemeen goed geworden en iedereen gebruikt ze te pas en te onpas, want het nare is, dat de methode van Freud, zijn grote ver breiding te danken heeft aan het feit, dat er zo buitengewoon veel over werd gepubliceerd, doordat de geleerden er aanvankelijk een felle strijd van pro en contra over voer den. Schrijvers van populair-we- tenschappelijke artikelen hebben zich toen ook over deze materie ontfermd, met als gevolg, dat de voorlichting er over het algemeen genomen niet beter op werd en dat er verschillende verkeerde opvat tingen in de wereld kwamen. Tenslotte kreeg het publiek de indruk, dat er eigenlijk niemand normaal is en dat het heel gewoon is, dat men een of andere afwijking heeft, mits die niet te bar is. Velen gingen menen, dat het modern en passend was om een gecompliceerd zieleleven te hebben, gecombineerd met een kleine neurose of een ori gineel complex. Het werd een soort mode. Verkeerd begrepen Dit alles heeft Sigmund Freud nooit gewild, maar door de omstan digheden is een en ander op deze manier uitgegroeid. Voor de leek is de ziel een ge heimzinnige afgrond, waarin zich allerlei mystieke gebeurtenissen af spelen zonder dat hij er iets van weet en zonder dat zijn wil er in vloed op heeft. Wetenschappelijk beschouwd is dit natuurlijk niet onjuist, want de ziel houdt inder daad nog veel voor ons verborgen. Maar de oningewijde heeft een verkeerde opvatting en denkt dat schier alles wat er gebeurt niet aan zijn wil onderworpen is en dit kweekt op geestelijk terrein bij velen een onverantwoorde passivi teit. De heren psychiaters zitten nu met de brokken, want op de spreek uren van deze specialisten komen nu veel patiënten die er eigenlijk niet thuishoren. Deze lieden zijn normaal geestelijk gezond, doch de gebeurtenissen in hun zieleleven maken hen ongerust, doordat zij wel eens het een en ander gehoord of gelezen hebben over zielsconflic ten, neurose en complexen. Zij den ken, dat deze gebeurtenissen niet door hen zelf beïnvloed kunnen worden, doch bij een groot aantal is het slechts een gebrek aan wils kracht en zedelijk verantwoorde lijkheidsgevoel. Zij doen er niets tegen en lopen naar een psychiater. Wat voor het lichaam water en zeep zijn, blijven voor de ziel wils kracht en verantwoordelijkheids gevoel. Door de grote popularise ring van de theorieën van Freud, heeft de niet medisch geschoolde massa een verkeerde kijk gekregen op dat wat er zich in ons zieleleven afspeelt en hierin ligt het gevaar van de psycho-analyse. „Heeft onze wil nog vat Er is teveel de nadruk gelegd op de dingen die buiten onze wil ge schieden met als gevolg., dat velen denken, dat hun wil geen vat heeft op wat zich in hun gevoelsleven af speelt. Aangezien de mens van na ture geneigd is de weg van de min ste weerstand te bewandelen, leg gen deze mensen er zich bij neer, aanvaarden het en voelen zich niet zoals het behoort. Een groot deel blijft zo rondlopen, zijn een steen des aanstoots voor hun omgeving en voelen zich ongelukkig, een klein deel gaat naar een psychiater en verwacht van hem wonderen. Een groot aantal vakbekwame specialisten weet echter snel de ware zieke van de schijnzieke te onderscheiden en in navolging van de beroemde Amerikaanse psychi ater Low scheuren zij snel het gor dijn open. dat deze patiënten van de werkelijkheid afsluit. Zij raden hen aan, allerlei verkeerd begrepen frases maar zo snel mogelijk te ver geten en zichzelf steviger aan te pakken. Zij wijzen de patiënten op hun tekort aan wilskracht en hun gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel. Dat is voor velen een koude dou che, maar in heel veel gevallen helpt het. Deze patiënten worden weer in de werkelijkheid terugge bracht en worden gestimuleerd tot het aanwenden en versterken van hun wilskracht en verantwoorde lijkheidsgevoel. Zij krijgen weer de moed om normaal te zijn en zich zelf kritisch te bekijken. Op deze wijze moeten de psychi aters zelfs in het geweer komen om de nare gevolgen van een te popu lair geworden medische methode te bestrijden. Welkom, warme winterkostjes, gij blijft steeds les bienvenus! Knusse knikker-capucijners met véél vette spekvetjus! Welkom, welkom, worstbelegde boeren-, zuur- en and're kool! Welkom, snert, gij groengekleurde altijd-durend hoop-symbool. Gloeiend gele hetebliksem, ui met stokvis door elkaar, is 't niet heerlijker dan oesters, kreeft of russenkaviaar? En ook gij, goudgele hutspot met uw klapstuk-adjudant niets dan vorstelijke spijzen, want: 't is koud in 't hele land. Vrouwen! Heeft er een depressie soms uw echtvriend in haar macht? Tobt hij? Kwijnt hij? Geeft de stakkerd winterkost en ziet: hij lacht! Menig economisch vraagstuk werd daardoor al opgelost: door de winterkost vergéét hij wat of hem de winter kost. CL1NGE DOORENBOS. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 januari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Bezemer, 7 uur dhr. van Pel. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur ds. Groot (in „De Koebel"). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer (H.A. en dankz. H.A.) Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noord- welle: 10 uur ds. van Liere. Ei kerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brou wershaven: 10 uur ds. Groot. Zon- ncmaire: 10 uur vie. Verseput van Krimpen a. d. IJssel. Noordgouwe: 10 uur vic. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (Doopbediening). Nieuwerkerk: 10 en 6.30 uur ds. Westerhof (bed. H. A. en dankz. H.A.). Oosterland: 10 uur (bev. ambtsdragers) en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. v. d. Brink. Bruinisse: 10 uur ds. van Dieren, 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 uur ds. v. d. Brink, 2.30 uur ds. van Die ren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur (geen opg. ontvangen). Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. J. Offers, Sittard. Zonnemairc: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker (H.A. en nabe trachting). Oosterland: 10 uur lees dienst, 6 uur ds. Melse. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna- Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Geref. Kerken (vrügemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee; 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. I. v. d. Knijff, Den Helder. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Knijff. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst; 27 jan. 7 uur ds. Hankoop, Goes. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Gebraad. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2,30 en 6 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst, 7.30 uur Verlossingssarftenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. KERKNIEUWS Generale Synode Ned. Herv. Kerk DEN HAAG, 21-1. Op de verga- dering van de Generale Synode der N.H. Kerk, die op 8 en 9 februari 1960 op „Woudschoten" te Zeist ge houden wordt, zal begonnen wor den met het verkiezen van het praesidiaat voor het nieuwe zit tingsjaar. In 1959 was dit als volgt samengesteld: dr. A. Koolhaas, praeses; ds. P. G. v. d. Hooff, as sessor; ds. A. Noorman, secundus assessor en ds. Ph. F. Faber, terti- us, assessor. Alle leden zijn her kiesbaar. De synode zal zich vervolgens bezig houden met de behandeling van het concept herderlijk schrij ven, opgesteld door de commissie voor het .sektewezen over de kerk en de Pinkstergroepen en met een concept rondschrijven aan de ker keraden over de zg. „geloofszen- ding". Het pastoraal advies inzake de heilige doop, dat reeds in de syno de van 17 november 1959 werd be handeld zal thans verder besproken worden. De secretaris-generaal der N.H. Kerk, dr. E. Emmen zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Brazilië, Suriname, Curagao en Noord-Amerika. DE VAL VAN BARRANCA 40. Vermoeid staat de oude graaf uit zijn zetel op, als Aram en Balthazar de ridderzaal betreden. „Welkom, prins Balthazar en ook gij, Aram", zegt hij mat. „Het ware te wensen geweest, dat u, Aram, enkele maanden eerder teruggekeerd was op vaderlandse bodemwellicht was mij dan deze dag bespaard gebleven „U weet dus al, dat Rodolfobegint Balthazar cn er klinkt iets van opluchting in zijn stem. „Alles", zegt de grijsaard dof.„zijn rentmeester kwam het mij zojuist berichtenMaar zeg eens, hebt gij wellicht iemand bij u, die ooggetuige was van Rodolfo's dood?" Aram wenkt Agua, die wat achteraf staat, naderbij. „Heb jij het zien gebeuren, jonge vriend?", zegt Bizzi met bevende stem. Zijn trillende hand grijpt, de drinkbeker van de tafel. „Kom mee, naar buitenzegt hij tussen twee teugen door. Agua bij de arm grijpend,ik wil alles horen over Rodolfo's dood, alles".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6