Amerikanen schieten apin vijftien kilometer de ruimte in DE ZIERIKZEESCHE COURANT GESTRANDE SCHEPEN VANUIT DE LUCHT VRIJDAG 22 JANUARI 19G0 116e jaargang No. 18705 ZIERIKZl'FSfflliSNlKIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Behouden terug naar de aarde Russen opereren in Pacific WALLOPS ISLAND, 21-1. De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (de Nasa) heeft don derdag met succes een aap in een raket van het type Little Joe de ruimte in geschoten en het dier enkele minuten later behouden laten terugkeren. De proef stond in het kader van het Mercury- project en diende als test voor een menselijke ruimtevlucht, met na me voor het parachute-mechanis- Weinige minuten na de lancering scheidde zich de koker van een ton met de apin aan boord af van de raket en viel, in zijn val gebro ken door een parachute, van 175 Griepepidemie in V.S. WASHINGTON, 21-1. In veertien Amerikaanse staten zijn griepepi demieën uitgebroken, heeft de chef van de gezondheidsdienst, dr. Leroy Burney, meegedeeld. In zeven staten begint de epide mie de vorm aan te nemen van de Aziatische griep van 1957. Dr. Bur ney verwacht de komende weken nog een uitbreiding van het aantal gevallen. Meer Russische hulp aan India NEW DELHI, 21-1. Te New Delhi werd vernomen, dat het bezoek van de onder leiding van presi dent Worosjilof staande delegatie van de Sowjet-Unie waarschijnlijk zal leiden tot een uitbreiding van de hulpverlening der Sowjet-Unie aan India. Deze grotere hulp zal waarschijnlijk worden verstrekt in de vorm van technische kennis, materieel en machinerieën km hoogte in de Atlantische Oce aan. De koker waarin de apin zich bevond was een prototype dat ook voor menselijke vluchten gebruikt zal worden. De apin woog zelf bij na Vk kilo en werd „Miss Sam" genoemd. Een hefschroefvliegtuig viste de koker met het dier later op. Miss Sam bleek op het eerste gezicht ongedeerd. Voor het eerst was een levend wezen aan een luchtdruk van 400 kg per m2 bloot gesteld, n.l. op het moment dat de ontsnap pingsraket met de koker zich los maakte. Dit ontsnappingsmecha nisme dient om een x-uimtevaarder in de gelegenheid te stellen uit de voortstuwingsraket te vluchten als er bij de lancering iets fout is ge gaan. Later werd officieel bekend ge maakt dat de apin „Miss Sam", 15 km ver de ruimte is ingeschoten. Geleerden die de capsule met het dier openden, verklaarden dat het „dartel en vrolijk was". Russische raket Tass meldde dat een ballistische raket van enkele trappen woens dagavond om 18.05 uur in het Pa- cifische gebied was afgevuurd en volgens plan haar baan had af gelegd. Het was de eerste van een Gespannen verhouding kerk en Poolse staat WARSCHAU, 22-1. Alle r.k. priesters van het bisdom Kielce, waarvan de bisschop, mgr. Czes- law Kaczmarek, op zeer gespannen voet met de burgerlijke overheid staat, zijn er aan herinnerd dat de autoriteiten mgr. Kaczmarek niet meer als bisschop erkennen en dat uitvoering van diens besluiten een inbreuk op de wetten betekent. De bisschop wordt verweten, dat hij van de preekstoel kritiek op het communistische bewind in Polen heeft geleverd. programma. De raket was slechts 2 km van haar doel verwijderd gebleven, aldus Tass, dat eraan toevoegde dat de bereikte prc-cis;s- laat veronderstellen dat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De afgelegde afstand bedroeg 12.500 km, de be reikte snelheid 26.000 km per uur. Onderweg had de raket vele ge gevens naar controlestations te land en ter zee geseind. De proe ven dienen „ter vervolmaking van zware aardsatellieten en voor de verwezenlijking van ruimtevluch- ten naar andere planeten". De na- maak-neuskegel gemaakt om de terugkeer in de dichtere lagen van de atmosfeer te doorstaan, had de zeeoppervlakte in de buurt van het doel bereikt. Het voorlaatste deel van de raket was echter na uit gewerkt te zijn bij zijn terugkeer in de laag van 85 km hoogte dooi de wrijving gedeeltelijk vei-brand. De neuskegel was terstond na de val opgevist. Nederlanders overleven vliegongeval NEW YORK, 21-1. De Avianca- luchtvaartmaatschappij heeft mee gedeeld dat tot de overlevende passagiers van het bij Jamaica neergestorte vliegtuig twee Neder landers behoren. Het Britse pers bureau Reuter geeft als hun na men: N. Wytzes en R. Loven, bei den afkomstig uit Den Haag, maar resp. wonend in Virginia en Was hington. Vijf leden van de beman ning en nog twee passagiei-s over leefden het ongeluk eveneens. Kongolese leider Loemoemba vrijgelaten? BRUSSEL, 21-1. Naar donder dagavond in Kongolese delegatie kringen in Brussel wordt verno men zou de leider van de nationale Kongoleense beweging in Stanley- stad, Loemoemba, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens eerder op de dag uit Leopoldstad ontvangen berichten werd deze politieke leider veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf wegens opruiende activiteit. Hij heeft reeds drie maanden in voorarrest doorgebracht. De zeven afgevaardigden van de beweging van Loemoemba hebben donder dagochtend in Brussel, medege deeld niet aan de R.T.C. over de Kongo te zullen deelnemen, in dien Loemoemba niet op vrije voeten zou worden gesteld. IN MAART BEGINT COMMISSIE VAN TIEN MET ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Rood-China bij eventuele overeenkomst WASHINGTON, 21-1. Het State Department heeft donderdag ver klaard dat het „logisch" zal zijn om communistisch China bij een even tuele ontwapeningsovereenkomst te betrekken, zo dit land bereid is ak koord te gaan met een uitvoerbaar program voor toezicht op de ont wapening. Ambtenaren van het ministerie zeiden echter dat China's akkoord met een ontwapeningsovereenkomst niet van invloed zal zyn op de Amerikaanse politiek inzake de er kenning van Peking. De mededeling van het State De partment was vervat in een ver klaring. Hierin wordt voorts ge zegd, dat de ontwapeningsbespre kingen van de Commissie van Tien in maart te Genève zullen begin nen. Men zal op deze conferentie in de eerste plaats moeten vaststel len of de communistische landen bereid zijn met het Westen samen te werken bij de uitvoering van een ontwapeningsprogram onder toe zicht. Als dit het geval mocht ziin en er voldoende voortgang wordt geboekt in de richting van een ge controleerde ontwapening, zal het logisch zijn om de deelname van communistisch China aan de uit voering van een dergelijk program te overwegen, aldus de verklaring. Deze moet gezien woi-den als een commentaar op de woorden van de Chinese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, die verklaard heeft dat China niet gehouden kan worden aan een in ternationale ontwapeningsovereen komst waaraan het niet officieel heeft deelgenomen. Duits officier staat als spion terecht BONN, 22-1. Voor het Westduit- se federale hooggerechtshof begint maandag het eerste spionagepro- ces waarbij een officier van de Westduitse strijdkrachten is be trokken. De voornaamste beklaagde is de 34-jarige luitenant-ter-zee eerste klasse Horst Ludwig, di? Navo- geheimen, speciaal op het gebied van de duitbootbestrijding, aan een vreemde mogendheid - naar ver luidt de Sowjet-Unie - zou hebben uitgeleverd. Bij het vooronderzoek is geble ken dat Ludwig die op 2 oktober 1958 werd gearresteerd, tijdens zijn studie in de Oostduitse stad Jena voor de Amerikaanse geheime dienst werkte. Hij werd al spoedig ontmaskerd en kreeg toen het voor stel om voor de Russen te gaan werken, hetgeen hij aanvaardde. „De Drie Gebroeders" eenzaam op het strand van Texel. Reeds dagen lang zit de kotter van schipper Jaap Slot uit Den Helder hoog en droog op het strand van Texel. De schipper die alleen op zijn schip was achtergebleven en eerst woensdag in de storm te voet het vasteland heeft opgezocht. (Foto boven). Foto onder: de storm van woensdag heeft het 7254 ton metende schip „Lieve Vrouwekerk" van de N.V. Ned. Scheepvaart Mij.", op de Vlie- hors ten westen van Vlieland geworpen. Deze luchtopname laat zien hoe hoog het schip wel zit. (Luchtopnamen A.N.P.) ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam, die donderdag avond om tien uur begon met de behandeling van het voorstel van b. en w. om als blijk van waarde ring het gemeentepersoneel een gratificatie met een minimum van zestig en een maximum van hon derd gulden te geven, heeft na een beraadslaging van bijna drie en een half uur zich met 28 tegen 15 Pokkengevallen in Russische hoofdstad MOSKOU, 21-1. De autoriteiten te Moskou hebben massale inen ting gelast omdat in de hoofdstad van de Sowjet-Unie een aantal pokkengevallen is geconstateerd, waarvan één met dodelijke afloop.. De gehele zuidwestelijke woonwijk van Moskou, waar de aan pokken overleden man woonde, is donder dag gevaccineerd. Amerikaanse en Britse artsen zijn donderdag be gonnen met het inenten van de di plomatieke kolonie in de Russische hoofdstad. Vrijdag zouden zij deze taak moeten voltooien. Het vaccin is hun door de Russen verstrekt. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Moskou werd vernomen dat de Sowj et-autoriteiten de toe stand ernstig genoeg beschouwen, ondanks hun ingrijpende voor- zoi-gsmaatregelen, om de wereld- gezondheidsoi-ganisatie te Genève van de gevallen op de hoogte te stellen. Z.M. de sjah. van Perzië en keizerin Farah Diba hebben te Teheran een bezoek gebracht aan het Farabi ziekenhuis, bij welk bezoek aan de sjah is verzocht de titel van ere-president van het Perzische instituut van oogheelkundigen te accepteren. - Een lid van de ziekenhuisstaf kiLst hier de hand van de keizerin. Ook 's avonds petroleum kopen DEN HAAG, 21-1. Het hoofdbe- drijfschap detailhandel zal in zijn woensdag 27 ^januari in het ge bouw van de S.E.R. in Den Haag te houden openbare bestuursver gadering een vercoek bespreken van de afdeling markt-, straat- en rivierhandel om uitbreiding van de bezorgtijd van lichtpetroleum tot acht uur 's avonds. Het dagelijks bestuur van het hoofdbedrijfschap heeft het be stuur van het schap medegedeeld dat een onderzoek is ingesteld, waarbij is gebleken dat vijf zes nrocent. van de verbruikers van lichtpetroleum niet in de gelegen heid is deze brandstof overdag in ontvangst te nemen. 1959 EEN ECHT SPAARJAAR AMSTERDAM, 21-1. In 1959 is, blijkens voorlopige cijfers van het C.B.S., bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken (al of niet aangesloten bij de Nederland se Spaarbankbond, doch exclusief de bankspaarbanken) en de boe renleenbanken aangesloten bij de centrales der boerenleenbanken te Eindhoven en Utrecht, in totaal ingelegd f 4004,6 miljoen (in 1958 f 3507,4 miljoen) en terugbetaald f 3170,1 miljoen (f 2822,1 miljoen). Een gunstig spaarverschil van f 834,5 miljoen (f 685,3 miljoen) was hiervan het resultaat. Het to tale saldo-tegoed bij deze spaar banken beliep per uit. 1959 inclu sief de bijgeschreven rente f 8605,0 miljoen (f 7534,5 miljoen) Bondstentoonstelling konijnen en pluimvee 's-HERTOGENBOSCH, 21-1. Op zaterdag 23 januari 1960 houden de Nederlandse konijnerif okkersbond en de Nederlandse pluimveefok- kersbond een bondstentoonstelling in de veemarkthallen te 's-Herto genbosch. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J M Loeff, zal de tentoonstelling om 10 uur officieel openen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Let op uw gezondheid om te leven, maar leef niet om op uw gezondheid te letten! DROOGVALLEND TUINDORP BLIJKT OORD VAN VERSCHRIKKING Menige huisvrouw zal traantje laten AMSTERDAM, 21-1. Na het wa ter uit het Noordzeekanaal zal in Tuindorp Oostzaan ook nog menig traantje vloeien. Dat zal gebeuren wanneer de propere Nederlandse huisvrouw, die bjj de overstroming have en goed in de steek moest laten, terugkeert naar haar woning en daar in het vroegere nette keu kentje en in de vroeger knusse huiskamer de ravage aanschouwt, die het medogcnloze water er in minder dan een week tgd heeft aangericht. Vanmiddag is de eerste groep van burgers door de bijzonder sti-enge afzetting van militairen en politie tot het hoogste deel van het verdronken dorp, waar de nieuwbouw staat, toegelaten. Het was een groep journalisten, die voor deze barre tocht de benen in laarzen had gestoken. Ze zakten kniediep in de modder van een I plantsoen, toen ze van de Oost- zanerdijk af de eerste straat stemmen achter het plan van b. en trachtten te bereiken. Daarna w. geschaard. maakten ze een wandeling door staan heeft. juist drooggevallen, stil-vreemde straten en zeiden tegen elkaar: „Het lijkt wel een spookstad, een soort pompei". Glibberige modder De verlaten straten waren be dekt met een dun laagje glibberi ge, vette, kleiachtige modder en de tegels en straatstenen waarop ze zich een weg baanden, veerden onder hun voeten een beetje als gevolg van het grondwater dat nog lang niet weggezogen is. Enkele motoren en auto's weer uit het wa ter verrezen, waren door hun reeds nu verroeste aanblik stille 'etuigen van de verwoestende kracht die het water heeft. Maar niets was zo triest als dat kleine huiskamertje van de fami lie A. de Rooy in de Waterman straat 18, waar de verslaggevers en de fotografen onder het wakend oog van een politie-lnspecteur een kijkje mochten nemen en waar het water anderhalve meter hoog ge- Tuindorpers moeten betalen voor logies AMSTERDAM, 22-1. Ambtena- ren van de gemeentelijke dienst van sociale zaken te Amsterdam hebben aan de geëvacueerden uit Tuindorp-Oostzaan, die zijn onder gebracht op de „Zuiderkruis" en in de gemeentelijke jeugdherbergen, medegedeeld, dat zij rekening zul len moeten houden met het beta len van een vergoeding voor hun verblijf. Mislukte moordaanslag op „De Walletjes" AMSTERDAM, 21-1. De afgelo- pen nacht heeft een nog onbeken de man gepoogd door middel van wurging de 25-jarige mej. Ti-ijntje P., een bewoonster van „de wal letjes" te Amsterdam, van het le ven te beroven. De vrouw geraak te bewusteloos en kwam pas ge ruime tijd later weer bij kennis. Zij waarschuwde toen de kamer verhuurster. De vrouw werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Pas vanmiddag heeft de recherche haar in het ziekenhuis kunnen verhoren. De politie neemt aan dat de dader in de mening heeft ver keerd, dat zijn slachtoffer dood was. Uit de kamer van de vrouw is geld verdwenen. VERKEERS ONGEVALLEN MAASTRICHT. Op de Viaduct- weg te Maastricht is de 33-jarige tandtechnicus J Bosch uit Maas tricht met zijn bromfiets plotseling naar links uitgeweken ten gevolge waarvan hij door een achteropko mende auto, bestuurd door J. W. uit Beek wrd aangereden. De man werd op het wegdek geslingerd en met een schedelbasfsfractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. ECHT. De 34-jarige E. Meyer uit Echt is verongelukt bij rangeer werkzaamheden op de spoorempla- cementen van de staatsmijn „Mau- rits". Op zeker ogenblik raakte hij tussen twee bumpers bekneld en werd doodgedrukt. Hij was g?huwd en vader van twee kinderen. WIERINGERMEER. Te Sloot- dorp, gemeente Wieringermeer, is de 9-jarige G. van d^r Pal op de verkeersweg nabij de Koningin Emmahoeve verongelukt. De jon gen stapte op zijn fiets doch lette niet op een naderende bestelwagen van het aannemersbedrijf De Graaf uit Julianadorp. Hij kwam daar door in aanraking met een der kop lampen van de auto en schoot on der de auto. De te hulp geroepen arts kon slechts de dood consta teren. In een steenkoolmijn bij Soal- burg in Oranje-Vrijstaat zijn ten gevolge van een verzakking van de bodem 200 negers en zeven blan ken van de buitenwei'eld afgesne den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1