f macht der Sowjet-Unie ITALIANO KOU 0 GEVAT S.A.S.-CARAVELLE VLOOG BIJ ANKARA TEGEN HEUVELTOP Nog zeer slecht weer in Europa WEKELIJKSE WERELDSCHOUW EUROPESE EXTREMISTEN" AGEREN TEGEN DE GAULLE'S POLITIEK IN ALGERIJE Voortgezette groei Amerikaanse economie de lekkere STAD E1V PROVINCIE GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 januari isso n«. ishm 42 inzittenden kwamen om liet leven ANKARA. 19-1. Een Caravelle van de S.A.S. is dinsdagavond bij Ankara tegen een heuveltop ge vlogen. Het toestel vloog in brand en ontplofte. Twee en veertig In zittenden onder wie twee kinderen kwamen om het leven. WARSCHAU, 19-1. Het noord- westen en het zuiden van Polen hebben te lijden van zware sneeuw, val, waardoor het spoorwegverkeer aanzienlijk wordt vertraagd. Onge veer 13.000 mensen helpen de spoorbanen vrij te maken. In de omgeving van Krakau vroor het 23 graden Celsius. Door de plotselinge temperatuursdaling bra ken de rails op enige baanvakken. Spoorwegarbeiders ontdekten de breuken bijtijds. Ook in noord-Italië daalt de tem peratuur. Op de Brenner vroor het 27 graden Door gladde wegen de den zich verscheidene ongevallen voor, waarbij twee mensen het le ven verloren. In zuid-Italië en op Sicilië viel veel sneeuw. Koninklijke gift voor Tuinilorp-Oostzaan DEN HAAG, 20-1. H.M. de Ko- ningin heeft een gift ter beschik king gesteld van het Nationaal Rampenfonds in verband met de overstroming in Tuindorp-Oost- zaan. De plannen voor de gemeen schappelijke vervaardiging van de Lockheed Starfighter F-104 in li centie behoren tot de onderwerpen die de Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, maandag (gisteren) met zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss, heeft bespro ken. De Caravelle had 35 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Het toestel dat de naam „Orm Viking" droeg, is pas kort geleden door de S.A.S. in dienst genomen. Het vertrok dinsdag morgen uit Kopenhagen met be stemming Cairo en maakte tussen landing in Dusseldorf, Wenen en Istanbul. Ooggetuigen hebben de Cara velle op circa 700 meter hoogte in een betrokken lucht zien vliegen. Het toestel kwam plotseling naar beneden en vloog tegen de heuvel top. De wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. In diergaarde Blij dorp te Rotterdam is een Przwalskypaardje geboren, dat de Mongoolse naam voor zijn ras, „Ta- ki", heeft ontvangen. Onder deze naam is het dier thans ingeschre ven in het internationale stamboek tot behoud van het Przwalsky- paard. VIERLINGSBEEK. In Vierlings beek is een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 83-jarige heer G. Arts. Deze werd bij het oversteken van de weg gegrepen door een auto en ernstig gewond. Later op de dag is hij in een ziekenhuis te Boxmeer aan zijn verwondingen overleden. HENGELO. In Hengevelde, ge meente Ambt-Delden, is een van de oudste inwoners van Nederland overleden. Het is de 102-jarige heer J. Keupors, die al deze 102 jaren in dezelfde boerderij heeft gewoond. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft in het havenkwartier een Chinees aangehouden, een zee man, die zeven kilogram ruwe ruwe opium bij zich had Het goed je, dat clandestien verhandeld pleegt te worden voor ongeveer duizend gulden per kilogram, werd in beslag genomen. De Chinees werd in bewaring gesteld. De Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft een rede gehouden in de Op perste Sowjet, die gericht was op het propageren van ontwapening, doch die met grote openhartigheid gewaagde van het feit, dat tot nu toe het land militair steeds mach tiger werd bewapend. De belang rijkste aankondiging was, dat 1.200 000 van de 3.600 000 man schappen worden gedemobiliseerd. De 2.400.000 die overblijven vor men nog een ontzaglijk leger, met gemoderniseerde bewapening, waar door hun vuurkracht aanzienlijk zal toenemen. Degenen die leger, vloot en luchtmacht verlaten, zul len werk vinden bij de landbouw en in de industrie, bij het trans portwezen en de burgerluchtvaart. De aankondiging maakt deel uit van een overal bij de grote mo gendheden heersende strekking, om de klassieke strijdkrachten te ver kleinen en aldus te bezuinigen op onderhoud en legering van de mas sale troepen. In de V.S. - die on geveer 2.500.000 man onder de wa penen hebben - is deze modernise ring in mindere mate doorgevoerd dan in Engeland, waar dit jaar de dienstplicht zal worden afgeschaft. Men vraagt zich af, of de Russen en anderen, die zich specialiseren op de modernste oorlogsmiddelen, niet meer rekenen op lokale oorlo gen met conventionele methoden. Maar men moet aannemen dat het geen zij overhouden op dit terr?in ruim voldoende is, om een oorlog te voeren zoals in Korea. In Europa echter kan men nauwelijks ver wachten, dat een conflict beperkt zou blijven, zodra enige honderd duizenden worden ingezet Daar voor is het gebied te klein. Een uitbreiding betekent het gebruik van kernwapens. Fase overgeslagen In zekere zin hebben de Russen een fase in de techniek der bewa pening overgeslagen, die namelijk van de bouw van zware bommen werpers voor de strategische oor logvoering. Men weet dat de N.A. V.O.-thëorie deze is, dat het schild van klassieke divisies - zij het dan ook voorzien van granaten, die voorzien kunnen worden van atoomkoppen - op het Europese en Aziatische vasteland zal staan. Doch het zwaard zal bestaan uit bommenwerpers voor de lange af stand, en zij zullen de waterstof bommen vervoeren voor de tegen aanval op de bases van de tegen stander. Men leeft in het westen al sinds jaren onder de bescherming van deze afschrikwekkende strategische instrumenten. Daarbij komen de raketten. Doch Amerikanen en Britten hebben zich niet gespecia liseerd op raketten. Zij hebben im mers vliegvelden in Engeland, west-Europa, zuid-Europa en in N.V.V. STEUNT RAMPENFONDS AMSTERDAM, 19-1. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten bonden hebben een bedrag van f 25.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds voor de slachtoffers van de overstroming van Tuindorp- Oostzaan. Auto met kostbare inhoud gestolen AMSTERDAM. Van de Jac. van Lennepkade te Amsterdam-west is een Volkswagen (model 1957) ge stolen waarin een monstercollectie gouden en zilveren sieraden met en verkoopwaarde van f 50.000 60.000. De eigenaar, een vertegen- .•oordiger van een kleine Amster damse goud- en zilverfirma, was bezoek bij zijn moeder en had wagen op de kade voor de deur geparkeerd. De collectie zat in een paar koffers. noord-Afrika, en die liggen niet zo ver af van de centra der Sowjet- Unie. De zware vliegtuigen kunnen terugkeren na hun dodende werk te hebben verricht. Daarna is dan nog de meeste aandacht geschonken aan raketten, die te velde kunnen worden gebruikt en voor middelba re afstand. Vandaar dat de Ame rikanen en Britten de achterstand hebben verkregen, die nu bestaat. Want de Sowjet-Unie moest zich instellen op het overbruggen van oceanen (Atlantische en Grote Oce aan) om Amerika te kunnen tref fen. Zij verwaarloosden de bouw van zware bommenwerpers voor lange afstand en richtten zich di rect op raketten met enorme reik wijdte. Chroesjtsjef heeft nu gezegd, dat de gewone legers worden beperkt, dat de normale vloten worden af gelost door onderzeeërs (met ato- mische drijfkracht, althans ten de le, en met raketten uitgerust) en dat raketten de bommenwerpers zullen vervangen. Hij sprak ook van een nieuw verschrikkelijk wapen, dat nog in studie is, maar dat alles zou overtreffen. Men heeft daarbij ge dacht aan verlammende gassen of aan bacteriën, die met raketten verspreid kunnen worden, maar niemand weet waarop de passage doelde. Vrede en verschrikking Merkwaardig maar niet onlo gisch is het, dat de Sowj'et-premier op een bijeenkomst, die gewijd heette te zijn aan de vrede en de ontwapening vertelde hoe machtig de Sowjet-Unie militair was. Hij zeide zelfs, dat de V.S. in dezen nu op de tweede plaats waren geko men. We weten allemaal dat sinds lang de vrede afhangt van het af schrikwekkende karakter der wa penen. Chroesjtsjef heeft nu willen zeggen, dat elke aanval op de Sow_ jet-Unie gelijk zou staan met zelf moord van de agressor. Eisenhower heeft hetzelfde gedaan in zijn rede over de State of the Union, waar het de kracht aangaat van de V S, Het is bekend, dat juist deze situ atie de neiging doet toenemen, een einde te maken aan de wedloop in bewapening. Mogelijk schijnen de volgende maatregelen: verbod van kernproe ven, doch niet van de produktie der bestaande typen; inspectie, waar door van beide kanten meer ver trouwen ontstaat; uitbreiding van die controle, zodat een grote mo gendheid niet in het geheim zich zou kunnen toeleggen op een ver rassende overval. Over de beper king van het aantal manschappen behoeft men al geen akkoorden meer te sluiten: die vermindering vindt om technische redenen van zelf plaats. PARIJS, 19-1. President de Gaul le heeft dinsdag onverwyid gerea geerd op een nieuwe uiting van het verzet van Europese extremisten in Algerië tegen zijn politiek om dit gebied het recht van zelfbe schikking te geven. Via zijn mi nister van defensie gaf hij de pa- rachutistengeneraal Massu bevel om onmiddellijk naar Parijs te ko men teneinde verantwoording af te leggen voor kritiek op de Alge rijnse politiek van het staatshoofd, waaraan hij uiting zou hebben ge geven in een vraaggesprek met de „Süddeutsche Zeitung". Eerder op de dag hadden kringen die in nauw contact met de Gaulle staan, gezegd dat de president vastbesloten was, het op 'n kracht meting te laten aankomen met de Europese extremisten in Algerië, die sinds maanden een campagne tegen zijn Algerijnse politiek voe ren. Met het oog hierop komen vrijdag alle leidinggevende burger lijke en militaire functionarissen in Algerië naar Parijs voor een vergadering met het staatshoofd. „Wellicht een fout" De te München verschijnende .Süddeutsche Zeitung" had ge meld; dat generaal Massu in een vraaggesprek met een van haar medewerkers had verklaard, dat het Franse leger ten aanzien van de Gaulle „wellicht een fout heeft gemaakt" en dat het diens poli tiek niet meer begreep. De betrok ken journalist hield, ondanks een tegenspraak van generaal Massu, vast aan zijn versie van het inter view. Ingezonden mededeling PRIMEUR VAN PASVEERMETHODE Binnenkort wordt zuiveringsinstallatie te Dreisclior opengesteld Generaal Massu moet op het matje komen WASHINGTON, 20-1. In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het congres heeft president Eisenhower vandaag een voortge zette groei van de Amerikaanse economie in 1960 en daarna voor speld. Verder voorspelde hij een „matige verbetering" in de Ame rikaanse betalings-balanspositie in dit jaar. De invoer zal mogelijk in een langzamer tempo toenemen dan in de afgelopen twee jaar, ter wijl de export verbeteren zal door grotere welvaart in het buitenland. Dijk bij Vlissingen beschadigd VLISSINGEN, 20-1. De nieuwe dijk die door Rijkswaterstaat voor de boulevardmuur van Vlissingen werd gelegd, is ernstig beschadigd. Ter hoogte van het standbeeld van de Ruijter is over een honderdtal meters de voet van deze asfaltdijk weggeslagen. Het hele dijklichaam dat bestaat uit zand waarover een asfaltlaag is aangebracht is aan het verzakken. Brokken van deze asfaltlaag die soms meer dan 30 tot 40 cm dik zijn, zijn vele tien tallen meters door de zee wegge slagen en zijn op de paalhoofden die gebruikt worden voor het be mannen van de loodsvaartuigen neergekomen. Aan het herstel of voorlopige voorzieningen kan voor lopig niets gedaan worden. Vuurwerk voor invalide HENGELO, 20-1. In plaats van hun zakgeld tijdens de kerstvacantie uit te geven voor vuurwerk, hebben vele Hengelose jongens en meis jes op initiatief van de poli tie hun centen en dubbeltjes aan brigadier mejuffrouw H. Smit, afgedragen die er een invalidewagentje voor wilde kopen. Er kwam zoveel geld binnen (meer dan f 400) dat het wagentje vanmorgen kon worden overgedragen aan de elfjarige Henk Bleumink, die aan beide benen verlamd is. Het bericht over Massu's kritiek op de Gaulle deed des te meer stof opwaaien, doordat de generaal be kend stond als een van de trouw ste aanhangers van de president. Op de Parijse beurs deden zich koersdalingen tot acht procent voor. President de Gaulle bereidt een nieuwe zet in Algerië voor, zo is dinsdag te Parijs uit kringen die nauw contact met de Franse staats leider houden, vernomen. Volgens minister Robert Lecourt wil gene raal de Gaulle niet dat de Alge rijnse situatie stagneert, maar is hij voornemens zijn verklaring ten gunste van Algerië's zelfbeschik king opnieuw uit te geven. De Sowjet-Russische president, maarschalk Worosjilof, is woens dagochtend met een gezelschap van 74 personen, per „TU 104" vliegtuig in Nieuw Delhi aan gekomen. Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door de Indische president Rajendra Prasad en pre mier Nehroe. Binnenkort zal officiéél in ge bruik worden gesteld de rioolwa terzuiveringsinstallatie volgens het systeem „Pasveer" aan de Welle- weg alhier. Deze rioolwaterzuive ringsinstallatie volgens dit systeem is de eerste in zuid-Nederland. Genoemde installatie is ontworpen door de Centrale Dienst Noord- Zeeland in overleg met het Insti tuut voor Technisch Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) te Delft en het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (R.I.- Z.A.) te 's-Gravenhage en werkt volgens geheel nieuwe principes voor de zuivering van rioolwater, in tegenstelling met de reeds ge bouwde installaties in andere ge meenten. De zuivering van het rioolwater vindt in deze installatie beter plaats dan in de traditionele zuiverings inrichtingen, terwijl de bouwkos ten aanmerkelijk lager zijn. De grond- en bouwkundige wer ken zijn uitgevoerd door het aan nemersbedrijf W. J. Verjaal te Scharendijke terwijl de mechani sche en elektrische installatie zijn geleverd en geïnstalleerd door de firma Bosman te Piershil. Het geheel bestaat uit een een voudig rioolgemaaltje met een automatisch werkende rioolpomp met een capaciteit van 35 m3 per uur, welke het aangevoerde riool water door middel van een pers leiding naar het circuit pompt. Dit circuit is een ringvormige in de grond uitgegraven sloot, welke is bekleed met straatkeien, waarvan de voegen zijn volgewassen met cement. Het circuit heeft een om trek van 75 m. (ovaal gevormd) en een inhoud van 210 m3. met een wateroppervlakte van plm. 330 m2. Circulerende beweging Het ongezuiverde rioolwater wordt in het circuit door middel van een rotorinstallatie in een cir culerende beweging gebracht ter wijl tevens door middel van ge noemde rotor het water wordt be lucht en de nodige zuurstof wordt toegevoegd. Deze rotor is een soort draaiende borstel met een breedte van 2 meter, een diameter van 70 cm. en een toerental van 75 omwentelingen per minuut. De in het rioolwater aanwezige slib enz. wordt in een naast het circuit aan gebrachte betonnen slibvangput opgevangen en periodiek naar de slijkdroogbedden gevoerd door een eenvoudig slibpompje. De slijk in de droogbedden kan na voldoende droging worden gebruikt als com post voor bemesting e.d. doelein den. Indien door de aanvoer van voldoende rioolwater het hoogste niveau in het circuit is bereikt stopt de rotor door middel van elektrodencontacten en wordt na verloop van plm 40 minuten het gereinigde bovenwater door een geheel automatisch werkende buis- aflaat afgevoerd naar de polder waterleiding Het terrein rondom d°ze installatie zal nog van een passende beplanting worden voor zien. Ingezonden mededeling 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KINQ* EN RAN6FABR1EKEN TONNEMA N.V. SNEEK ZIERIKZEE Geref. zendingsavond Woensdagavond 27 januari a.s. zal in het Gereformeerd vereni gingsgebouw in de St. Domusstraat een zendingsavond worden belegd, waarop fraaie kleurenfilms worden vertoond, o.a. „Wat blijft" en „Riki Mata" met als onderwerp het zen dingswerk in Indonesië en op Soemba. 's Middags worden de films vertoond voor de jeugd. Voor het te Goes vanwege de Stichting Vakopleiding Melkdetail- handel en Zuiveldetailhandel ge houden examen ter verkrijging van het diploma Vakbekwaamheid als detailhandelaar in melk, boter, kaas, eieren en margarine, slaagde onze stadgenoot de heer M. van der Schee. DREISCHOB Benoeming kleuterleidster In verband met het vertrek van mej. L. Snoek is in de ontstane va cature van hoofdleidster aan de openbare kleuterschool met ingang van 1 februari a.s. benoemd mej. J. Catshoek te Zierikzee, thans werkzaam bij het kleuteronderwijs te Kruiningen. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad Op donderdag 21 januari 1960 zal de gemeenteraad van Bruinisse voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeenkomen. Naast de gebrui kelijke nieuwjaarsrede van de bur gemeester zal in deze vergadering een voorstel van b. en w. aan de orde komen, om de zaten en lig plaatsen voor mosselvaartuigen in de nieuwe haven definitief toe te wijzen. Het nieuwe plan is uit de plannen I en II afgeleid. Gevraagd wordt een machtiging tot het slui ten van een kasgeldlening van f 100.000 en twee definitieve lenin gen resp groot f 67 000 en f 54.000. Het punt van de toewijzing van de bejaardenwoningen komt opnieuw aan de orde. De heer M. E. Jumelet te Brui nisse is door kerkvoogden benoemd tot kerkelijk ontvanger in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer B. de Groot. De dames Adrie Okkerse, Nel lie Jumelet, Leuntje van de Woes- tijne en Matty Jonker slaagden voor het diploma machineschrijven op het op 2 januari te Bergen op Zoom gehouden examen. Zij wer den opgeleid door de heer K. Koets- dijk (Instituut voor Handelsonder wijs Zierikzee) en cursus op de scholen, te Zierikzee. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Jan van Elsteren wilde echter weten, met wie hij eigenlijk te doen had, maar van der Staay sneed hem de pas af door te verzekeren, dat hij de verantwoordelijkheid volledig op zich nam. Hij stond er voor in, dat de nieuwe leider de grensstreek kende als weinig an deren. Na deze voorbereiding ging men over tot het wegen, indelen en in pakken van de smokkelwaren. Nu kwam er werk aan de winkel voor Kromme Grades en z'n vrouw. Marie had weldra de zweetdrup pels op het voorhoofd staan. Voor zover de smokkelwaar niet betaald werd hield Grades nauwgezet aan tekening van wat er de deur uit ging. Het loonde de moeite deze keer, 600 pond koffie was een flin ke slag. Tegen middernacht maakten de smokkelaars aanstalten om te ver trekken. Ze omwikkelden hun voe ten met dikke lappen om daardoor zo geruisloos mogelijk te kunnen lopen. Traditiegetrouw haalde Ma rie een oud spel kaarten voor de dag om daaruit te kunnen aflezen hoe de kansen stonden Niet, dat men er grote waarde aan hechtte, maar men kreeg toch altijd een wat prettiger gevoel als Marie voor spelde, dat er geen onheilen zouden gebeuren. Daarna pakte ieder zich nog 'n paar neutjes jenever tegen de kou en nog 'n paar tegen de schrik. Te gen een uur, toen buiten de diepste duisternis heerste, gaf Smokkel- dorus het bevel om op te breken. Snel gaf hij z'n laatste raadge vingen. „We nemen onze weg door de Fossa Eugenia tot bij Pont. Daar laden we in de schuur van Weyer- mans de koffie over in koffers en pakken. Voor de rest zorg ik zelf alleen. Morgenavond om zes uur komen we weer bij Grades bijeen voor de uitbetaling. Ieder zorgt er voor zich zo onopvallend mogelijk te gedragen en mocht iemand het ongeluk hebben door de grenswacht verrast te worden, dan moet. hij terstond z'n pungel in de steek la ten en op de vlucht slaan. Als, in het allerergste geval, iemand van ons op heterdaad betrapt en aan gehouden zou worden, dan dient hij door dik en dun vol te houden, dat hij alleen op pad was. Verraad zal hard worden gestraft". „Accoord", bromde men links en rechts. Dorus van Dorenkamp be merkte wel, dat hij een goede in druk had gemaakt Er heerste een rustig vertrouwen in de troep en aan vertrouwen in zichzelf man keerde het hem niet Als boswach ter was hij dikwijls in deze omge ving op allerlei sluipwegen geweest als hij een stroper op het spoor was. Die ervaringen kwamen hem nu goed van pas, ofschoon hij toch met een zekere weemoed terugdacht aan de tijd, toen hij voor geheel andere doeleinden door veld en bos was getrokken. Langzaam bewoog de colonne zich voorwaarts. Onderling be waarden de smokkelaars een tame lijk grote afstand van elkaar. Do- rus van Dorenkamp ging voorop. Hij was de enige, die geen pungel droeg en die z'n voeten niet om wikkeld had. Het was pikkedonker en een tamelijk krachtige wind 50 schudde de takken van de onzicht bare bomen, een uitgezochte nacht voor de smokkel. Ze waren ruim een half uur on derweg, toen er plotseling geroep van mannenstemmen uit het dichte struikgewas klonk: „Halt, douane". Dorus van Dorenkamp hield ter stond in en riep opvallend duide lijk: „Goeden avond, mijne heren". Het volgende ogenblik zag hij zich omringd door vijf grensbewakers, die hem in het licht van hun zak lantarens zetten. „Wat voert u hier in het holst van de nacht uit en waarom bent u niet over de grote weg gegaan?" vroeg een der ambtenaren wan trouwend. Smokkeldorus herkende aan de klank de stem van Jan Kempen, de man, die zich tussen hem en z'n dochter had gesteld, de hardvoch tige egoïst, die zijn terugkeer naar huis niet duldde. Zijn wrok ont laadde zich in felle weerspannig heid en uitdagend vroeg hij: „Hebt u enig recht mij hier de toegang te beletten?" Jan Kempen werd getroffen door de grimmigheid, waarmee deze wedervraag gesteld werd. Neen, dat recht had hij niet, maar wel het recht om hem van smokkelarij te verdenken en grondig te fouilleren. Daaraan zou hij niet ontkomen. Met heimelijke voldoening liet Do rus van Dorenkamp zich de behan deling welgevallen. Kempen was zo dicht bij hem, dat hij slechts z'n hand behoefde uit te strekken om hem de keel toe te knijpen. Maar neen, weg met dergelijke gedach ten, niet voor een tweede maal zo iets Bovendien moest hij rekening houden met z'n verantwoordelijk heid voor de anderen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5