Voor 30 jaar Initiatieven Gebr. THIEN WIJZIGING HUURWET Huurverhoging gevraagd van 20 proeent voor grootste deel der woningen DEN HAAG, 20-1. De regering heeft een ontwerp van wet tot wij ziging van de huurwet bij de twee de kamer der Staten-generaal in gediend. Met dit wetsontwerp be oogt de regering onder meer: een huurverhoging van 20 pet. voor het overgrote deel van de woningen, ingaande 1 april a.s. het scheppen van de mogelijk heid tot verhoging van de huren van bedrijfspanden met ten hoog ste 15 pet. het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke opheffing van de huurvoorschrif- ten. De voorgestelde huurverhoging met 20 pet. geldt in beginsel voor de woningen die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Het wetsontwerp bevat echter bepalingen waardoor woningen die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, kunnen worden uitge sloten van de huurverhoging. Dit zal het geval zijn met woningen die gebreken vertonen welke de bewoonbaarheid ernstig schaden of waarvan het onderhoud ten ge volge van verwaarlozing door de verhuurder niet aan redelijke eisen voldoet. Deze komen het meest voor onder de oude woningen van de lagere huurgroepen. Daarom bevat het wetsontwerp speciale voorschriften voor de wo ningen die vóór 1918 zijn gebouwd, Suriname nodigt Prins Bernhard uit PARAMARIBO, 20-1. Naar in Suriname is vernomen, heeft de regering van Suriname- de nodige stappen ondernomen om president Eisenhower uit te nodigen, een tussenlanding te maken op het vliegveld Zanderij op zijn reis naar Brazilië. Ook is de Surinaamse re gering voornemens prins Bern hard te verzoeken aanwezig te zijn bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe stationsgebouw op het vliegveld Zanderij. Vlissing9e zeeman verdronken DEN HAAG, 20-1. Van H.M. mij- nenveger „Giethoorn" is heden morgen de bootsman, L. Cijvat, in de omgeving van Den Helder over boord geslagen. Hij wordt sedert dien vermist. Bootsman Cijvat, 33 jaar oud, is gehuwd en woonachtig te Vlissingen. De margeverhoging op consumptiemelk UTRECHT, 20-1. Het Bedrijf- schap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft op zijn vanmiddag in Utrecht ge houden openbare vergadering be sloten, de minister van Economi sche Zaken in een brief zijn ont stemming te laten blijken over het uitblijven van de toegezegde mar geverhoging van 25 cent per 100 kilogram voor gesaneerde gebieden. De staatssecretaris van Economi sche Zaken had in zijn schrijven over de verhoging van de con sumptiemelkprijzen van 29 decem ber 1959 aan het Produktschap voor Zuivel verklaard, dat de regering omtrent de datum van ingang dei- toegezegde margeverhoging voor gesaneerde gebieden, mede met het oog op de daaruit voortvloeiende repercussies op de straatprijs, nog geen beslissing heeft genomen. Het Bedrijfschap voor de Melk- detailhandel zal er bij de minister met klem op aandringen, de mar geverhoging zo spoedig mogelijk toe te staan en wel met terugwer kende kracht tot november 1958. waarvan- de huurprijs niet meer bedraagt dan f 9,-, f 8,-, f 7,-, f 6,- of f 5,- naar gelang van de ge meenteklasse. Voor een woning uit deze categorie kan de voorge stelde huurverhoging alleen wor den toegepast na een verklaring van de huuradviescommissie, dat de woning geen gebreken ver toont. en het onderhoud niet ver waarloosd is. Een dergelijke ver klaring moet door de verhuurder worden aangevraagd. ONGELUKKEN OP DE WEG TILBURG. Op de Bredaseweg in de zg. Dongewijk van Tilburg is een vrachtauto door nog niet ver klaarde wijze tegen een boom ge reden. De chauffeur, de 23-jarige Aggiels uit Oeffeit werd zwaar ge wond en overgebracht naar het zie kenhuis te Tilburg. OLDENBURG. De Nederlandse vrachtrijder G. A. de Rik uit Am sterdam is nabij Kloppenburg in Duitsland bij een botsing om het leven gekomen. Hij reed met zijn vrachtwagen op een langs de weg geparkeerde bestelauto, waarbij hij tegen een boom werd geslingerd. Hij was op slag dood. Nasleep van de storm SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN VOOR DE KUST TESSEL, DEN BURG, 21-1. De sleepboot „Simson", van het Bu reau Wijsmuller, te IJmuiden, heeft in de afgelopen nacht om twee uur de mijnenveger „Roermond" voor de tweede maal vastgemaakt. Dat gebeurde ter hoogte van het licht schip „Terschellingerbank". De sleepverbinding was gisteravond verloren gegaan en de commandant van de mijnenveger had het niet verantwoord geacht meteen op nieuw weer vast te maken in ver band met het slechte weer. De sleep is thans op weg naar Den Helder en wordt daar in de loop van de ochtend verwacht. De zee-sleepboten „Cycloop", „Hector" en „Holland" zijn nog steeds in de nabijheid van de'Noor- se tanker „Tank Express", die moeilijkheden heeft met de voort stuwing op zes mijl ten noordwes ten van het lichtschip „Texel". De tanker ligt nog steeds voor anker en tracht de schade met eigen mid delen te herstellen. DREISCHOR. Door de hevige storm is in de afgelopen nacht de staart van de torenhaan afgewaaid, zodat (letterlijk geciteerd): „het overblijvende deel een komisch ge zicht oplevert". ZIERIKZEE. Onder leiding van de heer E. van Bergen gaf de „Ver eniging voor Kamermuziek" een concert in de zaal van hotel „Juli ana". ZIERIKZEE. Tijdens een semi- officiële bijeenkomst op het stad huis, is het 30-jarlg raadslidmaat schap herdacht van de heer L. Koopman. SEROOSKERKE. In deze ge meente is voor het eerst stroom ge leverd, nadat de aanleg van het elektrische net daartoe ver genoeg was gevorderd. ZIERIKZEE. Voor het Nutsde- partement alhier trad op de prins- dichter Raden Mas Noto Soeroto. ZIERIKZEE. Hier ter stede vond de eerste huisaansluiting plaats op het net van de Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland". DE TOEKOMST VAN KONGO De Rondetafel conferentie te Brussel BRUSSEL, 21-1. Een commissie van de ronde tafelconferentie te Brussel over de toekomst van Kon go, heeft woensdagmiddag gespro ken over een reglement voor de conferentie. Volgens een woensdag avond uitgegeven communiqué is het ontwerp opgesteld en zou het donderdagochtend bij de conferen tie worden ingediend. Een Belgische minister zei echter na de vergade ring dat over drie voorstellen nog geen beslissing is genomen. In con ferentiekringen is vernomen dat deze voorstellen juist betrekking hebben op de praktische betekenis van de conferentie. De kwestie heeft al sedert enige tijd aanleiding gegeven tot misver stand en wanbegrip. Het gaat om een verschil van uitleg, namelijk van die van de Belgische regering enerzijds en die van de Kongolese leiders anderzijds. Volgens het kar tel, de politieke groep rondom de Abako van Kasavoeboe is de ronde tafelconferentie een bijeenkomst waarop wordt onderhandeld. Dit standpunt wordt met nuancever schillen gesteund door de andere Kongolese afvaardigingen. De Bel gische regering daarentegen be schouwt de ronde-tafelconferentie als een reeks besprekingen om in lichtingen in te winnen. De storm in de Westhoek HAAMSTEDE, 21-1. Ook in Schouwen's Westhoek heeft de storm zijn sporen achtergelaten. Hier en daar werden bomen ont worteld, liepen daken schade op en werden goten afgerukt. Op de ijsbaan moesten een kassa-kiosk en de consumptietent het ontgel den. Beide gebouwtjes werden met de grond gelijk gemaakt. HET LANDBOUWSCHAP Voorzitter H. D. Louwes legt functie neer DEN HAAG, 20-1. Bij de aanvang van de vergaderingen van het Landbouwschap heeft de voorzit ter, de heer H. D. Louwes vanmor gen meegedeeld dat hij zich per 1 mei niet meer voor zijn functie be schikbaar zal stellen. Hij is op die datum niet ver meer van zijn 67ste verjaardag af en dat zijn de re denen om tot zijn besluit te komen. De sleepboot „Titan" die giste ren op de Noordzee het in nood verkerende Britse schip „Oakdene" vastmaakte op 60 mijl ten noorden van Newcastle is met deze sleep om tien uur woensdagavond in New castle aangekomen. Istanboel-Rotterdam.... per postkoets ROTTERDAM, 20-1. De plannen om ter gelegenheid van de interna tionale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" dit voorjaar opnieuw met een postkoets de tulpébol langs de oude postwegen over de Balkan en de Alpen, uit Turkije naar west- Europa en Nederland te brengen, gaan werkelijkheid worden. De fi nanciering van deze rit, die f 90.000 vergt, is verzekerd. Op 30 maart zal de postkoets uit Istanboel vertrek ken. Het is de bedoeling, dat zij op 6' mei in Rotterdam op het Floria- -terrein zol arriveren. Met deze 3404 kilometer lange rit krijgt het op 6 mei te herdenken honderdjarige bestaan van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een bijzonder accent, aldus de organisator. De tocht herinnert tevens aan de boei ende historie van de tulp, die, zo als wij reeds schreven, vier eeuwen geleden uit Turkije met het ver voermiddel van die tijd, de post koets, naar west-Europa werd ge zonden door de bij het Ottomaanse hof geaccrediteerde Oostenrijkse diplomaat van Vlaamse afkomst, Ogier Ghislain de Busbecq. In de koets zal een nieuwe Busbecq de reis meemaken. Het rijtuig wordt door vier paar den getrokken. De zes andere rus ten en slapen in speciale transport wagens met ingebouwde boxen. DEN HAAG. De 20-jarige dpi. soldaat G. Zwart uit Velzen is om gekomen, toen de jeep welke hij bestuurde bij Leuvenum (Ermelo) in de wegberm raakte en slipte over sneeuw en ijs. Van de vier inzitten den werden drie uit de wagen ge slingerd. Zij kwamen met de schrik vrij. De soldaat Zwart raakte be kneld achter het stuur en werd ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en diende bij het A-eskadron van het 102de verkenningsbataljon in 't Harde. 99 Waardeloos _99 voorwerp Een 15-jarige dochter van een Londense nachtwaker heeft enige tijd een halsket ting van 200.000 gulden gedragen. Haar vader had de ketting in Regents park ge vonden. Omdat hij dacht dat het een waardeloos voor werp was, had hij het aan zijn dochter gegeven. Het blijkt nu dat de ketting ver loren was door een rijke weduwe. Ingezonden mededeling Profiteert van onze Balansopruiming Prima kwaliteiten voor Lage prijzen Zierikzee Om het zwarte goud RUSSEN DENKEN AAN MONSTER- ONTPLOFFING IN JAKOETSK MOSKOU, 20-1. De Russen zul len, teneinde een belangrijke steen. kolenlaag bloot te leggen, een enorme ontploffing teweeg brengen waarvan de kracht gelijk staat met drie atoombommen van het type dat voor Hirosjima gebruikt werd. Het blad „Sowjet-Rusland", dat dit bekend maakt, schrijft dat de hoeveelheid explosieve middelen - u aarvan de naam niet wordt ont huld - zal neerkomen op 55.558 ton. De explosie zal geschieden in zuid- Jakoetsk. Over een lengte van 1.500 meter en een breedte van 70 meter zullen 44 gaten van een gemiddelde diepte van 45 meter worden geboord. Op de bodem van elk gat zal een „ex- plosievenkamer" worden gemaakt. In deze „kamers" zullen de 55.558 ton explosieven worden geplaatst. Door de ontploffing zullen tien miljoen kubieke meter aarde en rotsen omhoog komen en zal een geul ontstaan waarvan de basis 65 meter breed is. Aan het aardopper vlak zal deze geul bijna 200 meter breed zijn. De voorbereiding van deze ont ploffing kost drie a vier maanden Met klassieke middelen, zoals bull dozers enzzou een dergelijk kar wei drie tot vier jaar vragen. De ontploffing is van zeker be lang met het oog op de middelen tot het ontdekken van ondergrond se ontploffingen een geschilpunt op de conferentie in Genève over het beëindigen van kernwapen proeven. Woensdagavond jl. is vanaf de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een Polaris-raket afgevuurd. De be trokken deskundigen hebben de in druk dat de proefneming geslaagd is. De „Polaris" is voor onderzee boten bestemd, die deze raket af vuren zonder aan de oppervlakte te komen. OM MEER VEILIGHEID Dordrecht probeert het met verkeersjournalen DORDRECHT, 20-1. De verkeers journalen, waarmee de Dordtse politie begonnen is en waarin het publiek op- en aanmerkingen kan maken over verkeerssituaties in de Merwestad, vallen kennelük zeer in de smaak. - Volgens de commissaris van po litie, de heer J. Heidema, heeft men er bij de Dordtenaren een ge voelige snaar mee aangeraakt en wordt het op prijs gesteld, dat de politie van hun ervaringen wil kennis nemen, de journalen zijn voor de eerste maal ingezameld en meer dan honderd suggesties vormden het resultaat. De pro blemen, die er in aangesneden worden, lopen wijd uiteen en maar zelden wordt een aanmerking ge maakt zonder dat er een suggestie bij gegeven wordt om tot verbete ring van een bepaalde toestand te komen. De afdeling verkeersplan ning van de Dordtse politie gaat nu deze suggesties bestuderen en op hun waarde beoordelen. De kwaliteit van de op- en aanmer kingen is over het algemeen van Ingezonden mededeling goed gehalte en muggenzifterij of onredelijke klachten komen er maar zelden bij voor, aldus de po litie; er zijn suggesties bij, die ge makkelijk zijn te verwezenlijken, hetgeen men dan ook stellig doen zal. Er zijn ook gedurfde voorstel len bij, die maar niet een twee drie op hun waarde zijn te toetsen. Degenen, die van het verkeers- journaal hebben gebruik gemaakt om iets te berde te brengen, krij gen van de politie bericht, dat de suggestie is ontvangen. Zo nodig volgt een persoonlijk onderhoud. Niet alleen Dordtenaren hebben gebruik gemaakt van de. verkeers journalen, maar ook mensen van buiten Dordt. Uit vele delen van het land heeft de politie reacties ontvangen op haar initiatief. STAD F.N PROVINCIE BROUWERSHAVEN Bijeenkomst afdeling Plattelandsvrouwenbond Onder leiding van de presidente, mevr. van der Wekken-v. d. Sluis, vond dinsdag in het verenigingsge bouw een vergadering plaats van de plaatselijke afdeling van de Plattelandsvrouwenbond. Het woord werd gevoerd door de heer M. J. Bij de Vaate te Zierik zee, die een causerie hield over Zweden en het gesprokene na de pauze toelichtte met een serie kleurendia's. In een met humor doorspekt betoog slaagde spr. er in, het Zweedse land en de Zweedse mens wat nader tot het publiek te brengen. De presidente was de tolk van allen toen zij de spreker har telijk dank zei voor deze mooie avond. Tot slot werd nog meege deeld dat de jaarvergadering op 23 februari a.s. gehouden zal worden, waarop de heer v. d. Berge uit Haamstede films zal vertonen. De collecte welke een dezer dagen zal worden gehouden voor de ramp in Amsterdam, werd zeer warm aan bevolen. Ouderavond van Burghse o.l.-school in „De Koebel" School telt thans 72 leerlingen SPORT Moskouse ploeg komt naar Nederland DEN HAAG, 21-1. Het staat thans definitief vast dat Feyenoord op 17 maart a.s. in Rotterdam zal uitkomen tegen het stedelijk elftal van Moskou. Dit elftal zal nl. in Nederland een drietal wedstrijden spelen, waarvan de eerste in Rot terdam wordt gehouden en de tweede wedstrijd op 22 maart a.s. in het Groninger stadspark tegen G.V.A.V. Voor de derde wedstrijd is nog geen definitieve tegenstander ge vonden, doch gebleken is dat hier voor in België en Duitsland gega digden zijn. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat Amster dam in deze derde wedstrijd ge- interesseerd is, doch dan zal de hoofdstad spoedig een beslissing moeten nemen. Het ligt voorts in de bedoeling dat Feyenoord in Rusland een drie tal wedstrijden zal spelen in de pe riode van 18 tot 30 juli 1960 en als vermoedelijke plaatsen voor die ontmoetingen staan op het pro gramma Moskou, Leningrad en Odessa. BURGH, 20-1. Woensdag werd in „De Koebel" de ouderavond ge houden van de openbare lagere school. De voorzitter, de heer J. C. de Feiter, verwelkomde inzonder heid b. en w. van Burgh, de heer P. v. Thuijl, hoofdbestuurslid van Volksonderwijs en de heer Salo- mé, voorzitter van de afd. Zeeland van Volksonderwijs. De voorzitter herinnerde aan de prettige samenwerking tussen oudercommissie en onderwijzend personeel. Het schoolfonds loopt goed. Voor de samenwerking met de ouders, zoals die o.a. was ge bleken bij de grote optocht op 30 april, werd dank gebracht. De heer van Thuijl behandelde hierna het onderwerp „Volksonderwijs en de o.l.-school", die onverbrekelijk verbonden zijn. De schoolkeuze berust bij de ouders, ieder kan vrij kiezen. Een eerste vereiste is goed en degelijk onderwijs, verantwoor de kennis is nodig. Verder nood zaak is een prettige school met een goede verstandhouding, een goede oudercommissie mag niet ontbre ken. Volksonderwijs hoopt verder dat de kinderen op de o.l.-school goed worden opgevoed. De o.l.- school is toegankelijk voor kinde ren van alle gezindten omdat het kinderen zijn en kinderen behoren bij elkaar teneinde aan elkaar te wennen. V.O. wil met deze opvoe ding bereiken dat de kinderen als volwassenen verdraagzaam tegen over elkaar staan. De eensgezind heid zal dan toenemen hetgeen tot een betere eenheid in ons volk zal bijdragen. De o.l.-school is be paald niet godsdienstloos, op bijna alle scholen in ons land wordt godsdienstles gegeven. Vervolgens behandelde spr. het onderwijzers tekort, dat ook in Zeeland een moeilijke factor is. De huishoudelijke agendapunten In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering" werd het jaar verslag van de secretaris, de heer K. Schoonaard goedgekeurd. Het saldo van de penningmeester de heer J. de Meij bedroeg f 12,95. (Inkomsten f 674,95, uitgaven f 662) Het schoolfonds bracht dit jaar op f 75. In antwoord op een vraag van de heer Duson deelde de voorzit ter mee dat over de bestemming van het schoolfonds nog nadere gegevens zullen komen. Het hoofd der school, de heer A. J. de Ruijter deelde mee dat thans 72 leerlingen de school bezoeken. Hij bracht dank aan de heer M. Vlaander die een week als inval lend onderwijzer fungeerde we gens ziekte. De schoolarts bevond de algemene toestand van de kin deren goed. De schoolreis van de le en 2e klas gaat weer naar het straiid. De klassen 3, 4, 5 en 6 gaan dit jaar gezamenlijk naar Walche ren, dank zij een prachtige subsi die van de gemeente. Het geza menlijk schoolsparen aan Rijks postspaarbank en Boerenleenbank leverde op f 1400. Bij de bestuurs verkiezing werd dhr. K. Schoon aard herkozen. In de plaats van mevr. Peene die vertrekt, werd gekozen mevr. E. Slager-Visser. Burgemeester jhr. van Citters dankte tenslotte de oudercommis sie voor haar moeilijke werk. Dc plannen voor dc nieuwe school zijn in een vergevorderd stadium. Verwachting tot vrijdagavond; ZACHTER Half tot zwaar bewolkt met enige regen, in het noordoosten van het land aanvankelijk ook sneeuw. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijke harde tot stormachtige naar zuidwest draaiende wind. Stijging van temperatuur. 22 jan. Zon op 8.36, onder 17.08. Maan op 1.56, onder 12.17 Laatste kwartier: 21 jan. te 10.61. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 jan. 8.36 v.m. 21.23 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 8.20 v.m. 20.51 n.m. Doodtij: 23 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-1. Een brede stroom zachte Oceaanlucht dringt thans op over de Britse eilanden in de richting van het vaste land. De zachtere lucht wordt voorafge gaan door een zone met regen en sneeuw, die vanmorgen het zuid westen van het land bereikte. Morgen zal het gehele land in de zachtere lucht zijn gelegen. Deze veranderingen in de weerstoesland hangen samen met de toegenomen depressie activiteit op de Oceaan. De depressies volgen nu een noor delijker baan, waardoor een brede zuidwestelijke luchtstroming is ontstaan van de omgeving van de Azoi'en naar west-Europa. De stormdepressie, die gisteren van de Noordzee naar noord- Duitsland trok, is nu boven Polen aangekomen en bijna opgevuld. Achter de depressie ontwikkelde zich een rug van hogere luchtdruk, die echter boven de Noordzee snel wordt aangetast, maar boven Scandinavië vormde zich een af zonderlijke kern. Door het rustige weer trad in Zweden een sterke afkoeling op met minimum tem peraturen in midden-Zweden tot twee en dertig graden onder nul. 2500 man politietroepen houden de wacht bij de versterkte Cotiza- kazerne in de Venezolaanse hoofd stad Caracas, waar een aantal „vooraanstaande burgers" en ten minste veertien officieren gevan gen worden gehouden op beschul diging van samenzwering tegen dt regering van president Betancourt. Op Schouwen-Duiveland zijn en kele interessante, originele en sym pathieke initiatieven genomen, om de getroffen Tuindorpers te Am sterdam te helpen. Met een enkel woord willen wij hier nog eens de aandacht vestigen op deze initia tieven, omdat Schouwen-Duiveland tegenover het destijds zelf zo royaal helpende Amsterdam, de zedelijke plicht heeft straks „goed uit de bus" te komen. Bij ons is daarover trouwens ook geen twijfel, maal laat de toevoeging „ten overvloede" op onze opmerking dan van toe passing mogen zijn. Een aanbeveling in algemene zin is trouwens toch wel nodig. We hebben op het ogenblik stellig niet de indruk, dat de tonnen voor Tuindorp zo maar bij het Rampen fonds binnenrollen. Ergens leeft de - wellicht onbewuste - gedachte, dat het nu toch ook weer niet zo verschrikkelijk erg is daar in Am sterdam, Alweer onbewust speelt daarbij - naar wij menen - de ver gelijkende gedachte aan de water snoodramp van 1953 een rol. Inder daad zijn beide rampen wat om vang betreft nauwelijks met elkaar te vergelijken, maar dat neemt niet weg dat niet minder dan 2700 ge zinnen beroofd zijn van vrijwel alles, dat zicïi in de benedenverdie pingen hunner huizen bevond. Het bedrag is al genoemd. Er moet f 13 miljoen komen en dat is een „sloot geld", waarvoor stellig alle zeilen zullen dienen te wor den bijgezet. Wil men al vergelij kingen maken met het tragisch gebeuren in 1953, dan zou men kunnen wijzen op dezelfde oorzaak, het water dat zowel hier als ginds wreed toesloeg. Diezelfde oorzaak alleen al, geeft een lotsverbondenheid tussen de bevolking van Schouwen-Duive land en de Tuindorpers, die bui tenstaanders misschien niet in zijn diepste essentie zullen begrijpen, maar die er stellig is. Wij hopen dan ook dat dc ver schillende initiatieven hier zeer succesvol zullen verlopen, zowel de collektes als dc „plantenactic", de speciale Tuindorp-avond en wat er verder nog aan voornemens en plannen hieromtrent uit dc bus zal komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2