Voor Nederlandse kust kapseisde de kustvaarder „Bermuda" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE BEWAKING VAN TUINDORP DONDERDAG 21 JANUARI 1960 116e jaargang No. 18704 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaata, tel. 01110-2938 STORM EISTE ZWARE TOL Vijf opvarenden verdronken jammerlijk DEN HAAG, 20-1. Volkomen on verwacht is hedenmiddag de Ne derlandse kustvaarder „Bermuda" gekapseisd. De v(jf opvarenden z(jn allen omgekomen. Te onge veer 16 uur sloeg in de schaar van Walsoorden de Belgische lichter „Vinotra 2" om. De schipper en ztfn echtgenote verloren hierbij het leven. In totaal hebben dus zeven het leven verloren in deze westerstorm. Vanmorgen kreeg de „Bermuda" water in de machinekamer. Het steeg tot twee meter en het schip begon slagzij te maken. Er werd sleepboothulp gevraagd. De „Gele Zee" maakte vast en begon de moeizame tocht van zes mijl naar Hoek van Holland. De sleepkabel brak echter, de „Bermuda" raakte weer op drift. Men slaagde er echter in weer vast te maken en gedurende twee mijl ging het goed. Toen sloeg de „Bermuda" plotse ling om. De kapitein had al eerder in de ochtend bedankt voor de redding boot. De „Bermuda" bleef nog ge ruime tijd ondersteboven drijven. De reddingboot „President Jan Leis", een helikopter en de sleep boot „Gele Zee" dat zijn 450 me ter sleepkabel over boord had ge zet om snel te kunnen wenden, bleven nog geruime tijd op de plek zoeken naar overlevenden, doch vergeefs. (Zie ook onze aparte re portage). De Belgische lichter „Vinotra 2" was op weg naar Hansweert. De schuit was geladen met zes losse tanks met palmolie. Toen de lich ter omsloeg in de Westerschelde schoten verscheidene sleepboten te hulp. Men kon nog slechts drie olietanks uit het water vissen. Van de opvarenden, een - vermoedelijke Belgisch - echtpaar was geen spoor te zien. De „Drie gebroeders" De schipper van de kotter „Drie gebroeders" die drie dagen lang getracht heeft zijn schip te behou den, is over boord gestapt en naar het land gelopen. Het schip liep zaterdag aan de grond en kon noch door hoog water, noch door sleep bootkracht weer vlot komen. Na dat iedereen, behalve kapitein Jaap Slot, van boord was gegaan, brak er brand uit. De kapitein kon bij het blussen geen hulp krijgen van reddingboten e.d. omdat zijn schip te ver landinwaarts lag. Eerdere reddingspogingen hadden reeds het leven gekost van een dei- opvarenden van een sleepboot. Vanmorgen is de kapitein van boord gegaan, toen zijn schip nog maar vijftig meter van de voet van de duinen lag. Het ligt nu bij na geheel droog. De „Lieve Vrouwenkerk" Het vrachtschip „Lieve Vrou wenkerk", dat op de Vliehorst aan de grond is geraakt - nadat het van zijn ankers geslagen was - is ook bijna geheel droog komen te liggen. Van de opvarenden zijn 26 personen, onder wie een vrouw, van boord gegaan. De kapitein en enkele scheepsofficieren zijn ge bleven. De ontstane moeilijkheden voor de Nederlandse mijnenveger ,Roer taan liftMHi In het watersnoodgebied van Tuindorp-Oostzaan, dat door de storm een grimmig aanzien had gekregen, zijn woensdagochtend militairen en marechaussees ingezet voor de bewaking van de eigendommen van de bewoners der overstroomde huizen. Kleumend in de gure stormwind staan hier militairen met stenguns aan de rand van het wijkende water. Foto onder: storm hindert drooglegging van Tuindorp Oostzaan. De storm welke Nederland teisterde, leverde extra moeilijkheden op voor de technici aan de pompen welke werken aan de droogmaling van Tuindorp-Oostzaan in Amsterdam-noord. Tuinhuisjes uit de volks tuintjes worden nl. door de wind tot aan de Cornells Douwesweg achter de N D.S.M. gedreven en nestelen zich met wrakhout en dergelijke voor de aanzuigleidingen van de pompen. Er moesten bootjes aan te pas komen om de mondingen van de pijpen vrij te maken. mond' zijn thans ook bijna voorbij. Donderdagochtend zal het schip waarschijnlijk de haven van Den Helder bereiken. Te 18.45 uur heeft de sleepboot van de firma Weis- muller „Simson", vastgemaakt. De sleepboot „Cycloop" blijft in de buurt om eventueel stuurassisten- tie te verlenen bij het binnenva ren van de haven. Weismuller heeft een contract op lloyds open form (no cure no pay) met de ma rine. Het „vangen" van de „Roer mond" is niet zonder moeilijkhe den verlopen. Omdat de „Roer mond" geen roer meer had moest het op zijn motoren koers zien te houden De vaart die het daarbij ontwikkelde was voor de sleepboot kapitein reden tot zorg. Moeilijkheden hadden ook de reddingmaatschappijen. Hun scheepjes mogen dan opslecht weer gebouwd zijn, in de organi satie bleken grote problemen te bestaan. De „Neeltje Jacoba" voer vanmorgen uit voor de „Roer mond" die heel ergens anders bleek te liggen, dan men had op gekregen. De reddingboot werd teruggeroepen. Toen voeren de „Brandaris" en de „Prins Hendrik" uit, eerst met als doel de „Roer mond" en daarna de „Lieve Vrou wenkerk" doch ook dat bleek geen succesvolle actie. Een Russische raketproef T WASHINGTON, 20-1. Het Ame- rikaanse ministerie van defensie heeft woensdag meegedeeld dat het een onderzoek instelt naar onbe vestigde berichten volgens w?lke de neuskegel van een Russische ra ket ten westen van Hawaii in de Grote oceaan is terechtgekomen. Volgens het ministerie zou een voorwerp dat zekere kenmerken van een ballistisch projectiel heeft, zijn neergekomen in de buurt van het oceaangedeelte dat de Russen hebben gereserveerd voor raket proeven. Het voorwerp is woens dagavond om zes uur Nederlandse tijd in de oceaan gevallen. Ook Starfighter voor België BRUSSEL, 20-1 Naar verwach ting zal de Belgische regering tij dens de kabinetszitting "van vrijdag a.s. haar fiat geven aan de aan koop van de Lockheed Starfighter voor de Belgische luchtmacht. Dit is woensdagavond onthuld door een zegsman die nauwe betrekkingen met de regering onderhoudt. Naar zijn zeggen is de beslissing ten gun ste van de Starfighter ,.in feite al gevallen, maar zal zij uit politieke overwegingen pas vrijdag in de vol tallige kabinetsvergadering worden bekend gemaakt". GESPANNEN SFEER IN ALGERIJE ALGIERS, 20-1. De stemming in Algerië ten aanzien van president de Gaulle en zijn politiek van zelf beschikking voor de Algerijnen wordt slechter. De dagbladen heb ben, in strijd met het voorschrift van de censors, de tekst gepubli ceerd van een motie, die door Al gerijnse burgemeesters werd aan genomen en waarin verklaard werd dat de Fransen in Algerië zo nodig de wapens zullen opnemen om te verzekeren dat Algerië Frans blijft. Er heerst in Algiers een gespannen atmosfeer, die doet denken aan de dertiende mei 1958 - de dag van de revolutie, die leid de tot het wederom aan de macht komen van generaal de Gaulle. President Elsenhower zal tegen 20 juni een bezoek aan Japan brengen, heeft het Witte Huis meegedeeld. In de Zwitserse plaats Frauen- feld is een dertienjarige jongen ge arresteerd wegens moord op de vrouw van een Italiaanse arbeider. De jeugdige verdachte. Max Berger bekende de 21-jarige vrouw die in hetzelfde huis als zijn oudTs woon de, met een hamer en een hakmes te hebben gedood. Bewoners van Tuindorp-Oostzaan mogen volgende week terug naar huis Hoger deel van Tuindorp reeds watervrtf AMSTERDAM, 20-1. In de twee de helft van volgende week zullen de bewoners van Tuindorp-Oost zaan terug kunnen keren naar hun woningen. Er zal dan weliswaar nog geen drinkwater zijn, doch wel water om de huizen schoon te ma ken. Dit heeft Amsterdams burge meester, mr. G. van Hall, vanmid dag verklaard bij de aanvang van de gemeenteraadsvergadering. De toestand is thans zo ver, dat in het nieuwe (hoger gelegen) deel van het Tuindorp het water voor een groot deel is verdwenen en de stra len geleidelijk aan droog vallen. In het oude Tuindorp zal het water wat langer blijven staan, zo deelde mr. van Hall mede. Hij maakte gewag van de aanleg van de hulpkad^ dwars door de on dergelopen polder teneinde het be woonde deel van het Tuindorp vlugger te kunnen droogmalen Het leegzuigen van de Noorder IJpol- der zal dan voorzichtiger gebeuren, Weer Indonesische tabak naar Bremen BREMEN, 21-1. Een groep west- Duitse zakenlieden is woensdag naar Djakarta vertrokken waar deze kooplieden voorbereidingen zullen treffen voor de aanvoer van Indonesische tabak van de oogst 1960 naar Bremen. De Duitse zakenlieden zullen contact opnemen mèt de Indone sische producenten en met het staatsbedrijf „P.P.N. Baru". In 1959 is Bremen voor de eerste maal de invoerhaven voor Indonesische tabak in Europa geweest. Veroordeling Afrikaans leider STANLEYSTAD, 20-1. De open bare aanklager in het proces tegen Patrice Loemoemba de leider van de militante vleugel van de Kon golese nationale beweging, heeft woensdag 4 jaar gevangenisstraf geëist tegen Loemoemba. Deze wordt ervan beschuldigd dat hij in oktober 1959, tijdens het congres van de Kongolese natio nale beweging in Stanleystad, de negers heeft opgehitst. Er braken toen relletjes uit in de stad en om geving, waarbij circa 70 Afrikanen cm het leven zouden zijn gekomen. De openbare aanklager zei dat Loemoemba voorgeeft, de leider van een progressieve partij te zijn, doch dat hij in werkelijkheid anar chie predikt. „De Hoek"-Moskou in 50 uur UTRECHT, 20-1. Zoals gemeld zal vanaf 30 mei a.s. de dienst Hoek van Holland-Moskou wor den onderhouden. De tijdsduur van dit traject bedraagt 50 uur en 16 minuten. Daar de spoorbreedte in Rusland verschilt met die van de rest van het traject, worden te Brest-Litowsk bij de Pools-Russi- sche grens de wielstellen verwis seld. Boze boer jr a Een jonge Perzische boer was woedend omdat de ouders van een meisje waar- op hij smoor verliefd was, niet wilden dat hij met haar trouwde. Hij stak hun huis X in brand. Een hevige wind y wakkerde de vlammen aan die op de belendende huizen oversloegen. Het resultaat: *t* een heel dorp in de as. Een en ander speelde zich af in het noorden van Perzië. 4* 'I' 'l' 4* '!"M* 4* 4' 'X**!* Nederlands orgel naar Japan HEIJTHUIJSEN, 20-1. De Ame- rikaanse rooms-kalholieke missie heeft bij het orgelbouwbedrijf L. Verschueren te Heijthuijsen een kerkorgel besteld, dat bestemd is voor Japan. Het zal het grootste kerkorgel zijn, dat Japan ooit ge had heeft. Het instrument zal over een naar maanden worden ver scheept. omdat men nog steeds bevreesd is voor een breuk in de dijk langs zij kanaal H. Men verwacht dat men in de tweede helft van de volgende week het water zal hebben weggezogen tot een meter onder het straatpeil. Daarna kan terstond met het her stel van de riolering worden be gonnen. Tenslotte zei de burgemeester dat b. en w. het absoluut noodzakelijk achten, dat allereerst slechts die personen worden toegelaten, die daar werkzaam moeten zijn. Geschenk voor Prinses Margriet DEN HAAG, 20-1. Een deputatie van het Prinses Margriet Fonds be^ft prinses Margriet vanmiddag een geschenk aangeboden, bestaan de uit een boek en de gebruikelijke verjaardagstaart. De deputatie die op paleis Soest- dijk de prinses t.gv. haar z?ven- tiende verjaardag bezocht, bestond uit de tweeling Johannes en Taerts de Boer uit Harlingen met hun moeder. De vader van de tweeling over leed In 1955 te Liverpool ten ge volge van een ziekte waar hij reeds tijdens de tweede wereldoorlog door werd aangetast. Een ,eet-meer-spek"- actie UTRECHT, 20-1. Het Produkt- ~chap voor Vee en Vlees heeft van morgen op zijn openbare vergade ring in Utrecht besloten, een be drag van f 50.000 beschikbaar te stellen voor een propaganda-actie Met het doel het spekverbruik in Nederland te bevorderen. Deze ac tie zal worden georganiseerd in sa menwerking met het Bedrijfschap voor de Slagerij. Kijkers en luisteraars in Nederland DEN HAAG, 20-1. Op 1 januari I960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 584766 tegen 566526 op 1 december 1959 en 391 036 op 1 januari 1959. Inmiddels is op 19 januari het 600.000ste televisietoestel geregis treerd, hetgeen betekent dat thans van elke vijf huishoudingen er één beschikt over een t v.-ontvanger. In de loop van december 1959 steeg het aantal geregistreerd*1 ra dio-ontvangtoestellen van 2600233 tot 2605338 (ultimo 1958: 2489642). Op 1 januari 1960 waren er 490157 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 490483 op 1 de cember 1959 en 508321 op 1 janu ari 1959. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gelukkig zijn zij, die in staat zijn het leven te nemen zoals het valt. 250 SCHAPEN VERDRONKEN HERKINGEN, 20-1. Tijdens het hoge water vanmorgen zijn van de landbouwers gebr. de Boer te Her- kingen een 250-tal schapen op het gors van d^ heer de Rooij onder Melissant verdronken Dit is een schadepost van ruim 40.000 gulden, daar de meeste dieren drachtig waren en niet waren verzekerd. Ned. luchtafweergroep naar Duitsland DEN HAAG, 20-1. In het kader van de opbouw van de luchtver dediging van de Noordatlantische verdragsorganisatie wordt in de komende weken, zoals reeds is aangekondigd, een onderdeel van de Nederlandse Koninklijke lucht macht, dat uitgerust zal worden met geleide wapens ter afweer van vliegtuigen,* in de bondsrepubliek Duitsland gelegerd. Enkele officie ren van dit onderdeel zijn reeds naar de omgeving van Münster vertrokken ter voorbereiding van deze legering. HACHELIJK JAGERSAVONTUUR DINTELOORD, 20-1. Zes jagers uit Breda zijn in de nacht van dinsdag op woensdag met hun buitenboord-motorbootje op het Volkerak omgeslagen. Zij waren op jacht nabij de Schorren ter hoogte van de boerderij van land bouwer Geluktoen zij omsloegen. Na een kwartier zwemmen wisten zij een der zeehondenplaten te be reiken en zich meester te maken van hun motorbootje. Zij legden het op de plaat vast en zijn daar na bij laag water door de hoge golven naar de vaste wal gelopen, waar zij ter hoogte van Steenberg- se Sas aankwamen. Woensdagmorgen ontdekte land bouwer Geluk het motorbootje, dat losgeslagen op d? schorren lag In de boot bevonden zich enige pa tronen en wilde ganzen, die de jagers geschoten hadden. De poli tie van Dinteloord werd verwit tigd en deze kwam na onderzoek achter de toedracht van het avon tuur. De Sowjet-Russische minister van landsverdediging, maarschalk Malinofski, heeft dinsdag j.l. op een bijeenkomst van officieren van het garnizoen te Moskou ver klaard dat de voorgestelde ver mindering van de Russische strijd krachten met een derde geenszins het vermogen of de vuui-kracht der Sowj et-weermacht zal aan tasten. NOORDWESTERSTORM HIELD DANIG HUIS IN NEDERLAND Talrijke moeilijkheden en schadegevallen DEN HAAG De gevreesde noord wester storm, die woensdag woedde h'eeft ook in het binnenland danig huisgehouden. De 76-jarige veekoopman Jan Leusink werd gedood, toen een rukwind hem met zijn fiets onder een auto drukte. Het ongeluk ge beurde bij Oldebroek op de rijks straatweg. Tijdens de middaguren werden drie vrachtautoladingen bazalt- blokken in het gat in de dijk bij Vlissingen gestort. De blokken ver dwenen alle in het water Men hoopt te middernacht bij de laag- waterstand met behulp van schijn werpers in het gat te kunnen kij ken om er de omvang van te kun nen "opmeten. Twee kranen, die op de rede van Terneuzen lagen raakten op drift en schoven hoog aan de grond bij de „Oesterput". Laat in de middag werd een d^r kranen weer vlot ge sleept. Beide gevaartes hebben ernstige averij. In Rijswijk woei het dak van een houten noodschool, die deel uit maakt van een complex van drie scholen. De scholen zijn thans ge sloten. Omgewaaide bomen In Rotterdam kwam een boom terecht op d? auto van een journa list. In Sas van Gent kwam een boom terecht op het achterstuk van een rijdende autobus, die tamelijk veel passagiers vervoerde Door de beweging van de bus rolde de boom er af, zodat geen persoonlijk? on gelukken voorkwamen. Te Noord- barge bij Emmen woei het dak van de boerderij van landbouwer Klasen. Het woonhuis bleef gespaard. De varkens werden gered. Te Nieuw Amsterdam zag mevrouw T. Schu ring plotseling een muur van haar hoeve omslaan en instorten. Een landbouwschuur ernaast, van de landbouwer Siebring, stortte even eens in. Hier viel het puin op land bouwwerktuigen en dergelijke, waardoor een aanzienlijke schade werd veroorzaakt. In de Eterlandse dijlc bij Cocks- dorp op Texel zijn twee kleine ga ten geslagen van 10 en van 15 vier kante meter. De gehele dag was de situatie allesbehalve geruststel lend. De dijk is z^er oud. Met zand zakken en zeilen werden de gaten gestopt. In de dijk rond het Zuid- Hollandse eiland Tiengemeten zijn in de loop van de dag 7 of 8 kleine gaten geslagen. Het dijkleger vulde ook hier de lacunes op met zand zakken. Door het iets gunstiger wordende wcr is er geen gevaar voor dijkbreuk. Bij het vallen van de duisternis ging de storm liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1