P. C. Besanger (ervaring op Schouwen' Duiveland) belast met coördinering DE JACHTLUIPAARD land- en tuinbouw kerknieuws sport „Help-avond" voor Amsterdam in Con certzaal te Zierikzee in voorbereiding de val van barranca Reusachtige taak wacht in Tuindorp Schade-enqueteursjgaan met bewoners mee AMSTERDAM, 18-1. B. en W. van Amsterdam hebben nog geen besluit genomen over het tijdstip waarop de geëvacueerde bewoners van Tuindorp-Oostzaan naar hun woningen kunnen terugkeren. Dit moment valt zo spoedig mogelijk na d-dag, het nu nog onbekende moment waarop de polder zal zijn drooggevallen. Dit is vanochtend meegedeeld op een ten stadhuize van Amsterdam gehouden persconferentie door de heer P. C. Besanger, destijds belast met de adoptie van Schouwen-Dui- veland, die tezamen met de heer B. C. Mahieu, het hoofd van de B.B., door B. en W. zijn aangewe zen als coördinators bij de verdere hulpverlening. De eerste dagen na hun terug keer zullen de mensen in de meest primitieve omstandigheden komen te wonen. In het operatieplan van de ge meente Amsterdam voor de her stelwerkzaamheden in het over stroomde Tuindorp Oostzaan is te vens neergelegd, dat de bewoners te zijner tijd slechts naar hun wo ningen zullen mogen terugkeren wanneer zij vergezeld worden door een ambtenaar, die meteen de scha. de aan het meubilair en de stoffe ring opneemt. Het Nationaal Rampenfonds heeft daarvoor geen apparaat. Daarom heeft de gemeente besloten 500 ambtenaren voor dit werk beschik baar te stellen. Zij zijn uiteraard geen deskundige schade-enquêteurs maar hun taak zal dan ook in hoofdzaak zijn op inventarisatielijs ten vast te leggen wat er dn de kamers, die onder water hebben gestaan, aanwezig was. De super visie van dit werk berust bij de dienst van Sociale Zaken. Schade niet te overzien Wat er allemaal aan de huizen en de straten in Tuindorp-Oost zaan gerepareerd zal moeten wor den, valt thans nauwelijks te over zien. Het gemeentebestuur poogt slechts zoveel mogelijk maatregelen te treffen om aan de vraag naar arbeidskrachten het hoofd te kun nen bieden. Verwacht wordt, dat vele deuren niet meer gesloten kunnen worden, dat ramen zijn verwrongen en kas- Bestel uw graszaad tijdig Het is moeilijk te zeggen of er het komende voorjaar een meer dan normale behoefte aan graszaad zal zijn. De weiden die van de droge zomer hebben geleden, heb ben zich in het algemeen goed her steld, maar een strenge vorst kan situatie nog wel weer ongunstiger maken. De indruk bestaat, dat de handel zeer behoorlijk bevoorraad is en op het ogenblik volledig aan de vraag kan voldoen. Aan degenen, die thans kunnen voorzien, dat zij straks graszaad zullen nodig hebben, wordt aan geraden dit zo spoedig mogelijk te bestellen. Wanneer men met het bestellen wacht tot het laatste mo ment loopt men het risico, dat de situatie dan minder gunstig is dan thans, vooral wanneer er op een later tijdstip nog een grotere vraag voor export zou ontstaan. Bestel daarom uw graszaad tij dig, zo raadt het Landbouwschap aan. Ger. Kerken Aangenomen naar Siegerswoude: P. C. van der Wel, kand. te Kam pen. Ger. Gemeenten Beroepen te Middelhamis: Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Poortugaal: J. W. Kersten, Scheveningen. Bridgedrive te Zierikzee Zaterdagavond werd in „Mon- dragon" te Zierikzee weer de maandelijkse bridgedrive gehou den, waaraan 28 personen deelna men, die aan 7 tafels elkaar be- kampten. De uitslag luidt als volgt: Oneven groep: 1ste prijs de heren dr. J. J. Westendorp Boerma en dr. J. C. Röhner met 96 matchpunten; 2e prijs de heren J. P. van Tiggel- hoven en G. Timmerman met 99 matchpunten. Even groep: le prijs de heren L. Canters en P. A. Ribbens met 100 matchpunten; 2e prijs de heren J. Schaap en j. Th. Brouwer met 104 matchpunten. De volgende drive is vastgesteld op zaterdag 13 februari a.s. Chaos, die straks uit het water komt. Veel geld zal nodig zijn. Aan alle vrouwen van Schouwen-Duiveland (Ingezonden). U weet nog wel, of U kunt het zich voorstellen hoe het is om terug te keren in een huis dat enige tijd onder water heeft gestaan. Daar komen binnenkort de huisvrouwen van Tuindorp-Oost zaan in terug. Inwoonsters van de stad Amsterdam, die in 1953 zo bijzonder veel hulp aan ons getroffen- eiland heeft betoond. Daarom willen wij trachten met alle vrouwen van ons eiland een bedrag bijeen te brengen om, in alle 2400 woningen, een eerste nieuwe plant te kunnen aanbieden, als teken van ons medeleven. Doet U ook mee als men U daarom vraagt, als de vrouwen- of meisjesvereniging bij U aanklopt? En heeft men niet bij U aangeklopt, dan zal de echtgenote van Uw burgemeester Uw bijdrage graag aanvaarden. Onder het motto: Voor ieder venster weer een piant, van de vrouwen van Schouwen-Duiveland ten zijn beschadigd. Daarvoor houdt de gemeente een legertje timmer lieden gereed, die de bewoners zo snel mogelijk kunnen helpen. De bewaking zal uitermate scherp zijn. Overal in het dorp worden vaste bewakingsposten ingericht. Het gemeentelijk energiebedrijf doet pogingen ook alle particuliere installateurs in te schakelen bij het gigantische werk voor het vernieu- wen van electrische leidingen en het plaatsen van nieuwe meters. Dit werk zal zeker enkele weken in beslag nemen. Ook de riolering baart de ge meente zorgen. Het rioolgemaal staat thans nog in het water en de motoren, die in de kelder staan, zullen geheel moeten worden ver nieuwd. Hetzelfde geldt voor de hoofdspanningskabel. Dit werk zal circa twaalf dagen vergen. SPEURTOCHT IN DE NATUUR het snelste zoogdier ter wereld Een van merkwaardigste die ren bij de katachtigen is wel de jachtluipaard of „cheetah". Dit dier wijkt in vele opzichten van de an dere af en is bovendien een van de weinige die door mensen als huis dier kunnen worden gehouden. Ze zijn zeer gemakkelijk te temmen en daarom heeft men ze in Azië en Afrika reeds eeuwen lang als jachtdieren gehouden. Reeds de oude Egyptenaren werkten met jachtluipaarden. Nog heden ten dage worden ze voor de jacht ge bruikt, ongeveer in de stijl, zoals dat ook met valken wordt gedaan. De betrouwbare, getemde jacht luipaard, krijgt bij het op jacht gaan een kap over de kop en wordt op een auto of jeep gezet. De jagers rijden nu naar het jachtgebied en daar waar men reeds uit de verte met kijkers de prooi ontdekt, wordt de luipaard de kap van het hoofd genomen en op de dieren losgela ten. Nu krijgt men een staaltje te zien van de bijzondere wijze waar op een jachtluipaard jaagt. Voor zichtig en langzaam sluipt het dier op de prooidieren toe, er voor zor gend onbemerkt te blijven. Veelal lopen de prooidieren in een grazende kudde, die in de vlak te aan de maaltijd is. De cheetah weet ongemerkt tot op een afstand van omstreeks honderd meter te naderen. Dat is voldoende. Op dat moment blijft het dier stil liggen en maakt zich klaar voor de jacht. Rustig, met elke spier gespannen zoekt het zijn prooi uit. Dat dier en geen ander uit de kudde zal het zijn. Op dat moment is het lot van dat dier bezegeld, zonder dat het zich van enig gevaar bewust is. Slechts één exemplaar Op het juiste moment veert de cheetah op en stormt met fantasti sche snelheid en lenigheid op de niets vermoedende dieren af. Zijn looprichting is kaarsrecht op het uitgezochte dier gericht. De kudde raakt in paniek. Iedereen weet, dat gazellen en antilopen tot grote snelheden en formidabele sprongen in staat zijn. In wilde ren vluchten ze weg, maar de cheetah heeft op dat moment zijn aandacht slechts op het ene uitgezochte exemplaar gericht en stormt voorwaarts. Hoe snel de prooi ook wegvlucht, de cheetah zal hem ongetwijfeld inhalen en neerslaan, want dit dier kan een snelheid ontwikkelen van zo'n dikke honderd en tien kilo meter per uur, een snelheid die geen ander zoogdier kan halen. Weliswaar houdt hij dat niet lang vol, maar doordat hij meestal slechts een afstand van een hon derd meter heeft te overbruggen, waarbij hij het voordeel heeft van zijn reeds aangewende snelheid, voordat de prooi gaat vluchten, is hij altijd in staat deze topsnelheid voldoende lang vol te houden om de prooi te bemachtigen. Het merkwaardige is, dat de cheetah jagend achter het bewuste prooidier dikwijls dwars tussen de anderen doorstormt, waarbij het wel voorkomt, dat deze in hun pa niek hem dwars voor de poten ko men. In zo'n geval ziet men de cheetah rustig over zo'n hindernis heenspringen. Hij zal het dier dat hij zo voor het grijpen heeft, onge moeid laten. Slechts het uitgezochte dier wil hij bemachtigen en hij krijgt het ook te pakken. Met de voorpoten slaat hij het dier neer en bijt toe. Verschil van dag cn nacht Inmiddels arriveren de jagers met hun auto en nemen de buit in ontvangst. Het bloed wordt afge tapt en vormt de beloning voor de cheetah. Rustig laat het dier zich weer de kap over het hoofd trek ken en op de wagen plaatsen. Voor de jagers zelf is de jachtluipaard ongevaarlijk. Het verschil tussen de cheetah en zijn verwanten is onder meer, dat hij een dagjager is, terwijl de an dere nachtjagers zijn. Bovendien is de jachtmethode van de jachtlui paard geheel anders dan die van de andere katachtigen, die door hun gebrek aan snelheid de prooi veel dichter moeten besluipen en meer uit een hinderlaag aanvallen. De jachtmethode van de cheetah heeft meer weg van die van windhonden, die door hun grote snelheid ook in staat zijn hun prooi dood te lopen. Ook het oog van de cheetah doet niet aan een katachtige denken, daar het dier een ronde pupil heeft. In zijn soort is de jachtluipaard een bijzonder dier, een opvallende verschijning in de dierenwereld en een dier waarmee de mens reeds sinds eeuwen vertrouwd is, in weerwil van het feit, dat het een gevaarlijk roofdier is. De nieuwe regeling voor de rij-examens UTRECHT, 17-1. De algemene bond van aütorijschoolhouders in Nederland heeft zich op zijn huis houdelijke jaarvergadering Utrecht onder meer bezig gehouden met de komende regeling van de Stichting Vakexamens Auto- en Motorrijschoolbedrijven (VAMOR), waarin de vier organisaties van rij schoolhouders in Nederland samen werken. De desbetreffende rege ling houdt in dat het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen de rij-examens openbaar maakt. Dit betekent dat de rijschoolhouders, indien zij vol doen aan de eisen van vakbe kwaamheid met de door hen opge leide kandidaten mee mogen rijden tijdens het praktisch gedeelte van het examen, dat zij 't theoretische gedeelte mogen bijwonen en dat hun nog enkele faciliteiten worden verleend. NOODZAKELIJKE INITIATIEVEN Rijker dan men dacht CAIRO. De commissie, die thans in het Egyptisch mu seum te Cairo een inventaris opmaakt, heeft archeologi sche voorwerpen van grote waarde aangetroffen welke nooit tevoren waren geregis treerd, meldt „Al Ahram". Enkele voorwerpen zijn jiog waardevoller dan die, welke in het graf van Toetankha- men zijn gevonden. Zo zijn er juwelen aangetroffen, die aan de moeder van koning Cheops hebben toebehoord. Met de inventarisatie was in augustus begonnen, nadat ontdekt was dat diefstallen waren gepleegd. Het aantal doden dat de ramp van Frejus begin december heeft gekost is thans vastgesteld op 421, waaronder ook de vermisten zijn begrepen. Ruim 1500 gezinnen wer den door de ramp getroffen. Aan particulier eigendom ontstond een sefiade van elf miljoen nieuwe francs. Kans „iets terug te doen" blijve niet onbenut ZIERIKZEE, 18-1. Onttakeld en ontredderd komt het Tuindorpse Oostzaan boven het grauwe water uit. Er is niet de minste fantasie voor nodig om te weten hoe het er uit ziet, want de bewoners van Schouwen-Duiveland behoeven de ogen maar even dicht te knijpen en ze weten het al: de herinnering aan de chaos, die de zee hier ach terliet kan nimmer van het net vlies worden gewist. Eén ding staat nu al vast, de schade is enorm groot. Er moet geholpen worden en het is een dure plicht van Schou wen-Duiveland te helpen, want toen wij hier in nood zaten, heeft de gemeente Amsterdam op onna volgbare wijze het eiland de hel pende hand toegestoken. Thans - al hadden wij het nooit kunnen vermoeden - is Amsterdam aan de beurt door ons geholpen te wor den de gevolgen van het vernielen de water te boven te komen. Een unieke kans te helpen wordt gebo den op woensdag 27 januari a.s. Dan vindt in de Concertzaal te Zierikzee een „help-Amstcrdam- avond" plaats, waartoe het publiek toegang heeft a raison van f 2,50. De baten van deze avond komen ten goede aan het getroffen Tuin dorp-Oostzaan. De avond van de 27ste wordt voorbereid door de Zierikzeese Oranjevereniging, in samenwer king met de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis; Het Rrogram- ma is nog niet geheel vastgesteld, maar de organisatoren hebben zich kunnen verzekeren van de mede werking van het toneelgezelschap ,Het Gouwse Masker" te Noord- gouwe en van het bekende „Trio K". Uiteraard zal het definitieve programma nog nader worden be kend gemaakt. Het is met de meest klem, dat wij reeds thans het publiek wil len verzoeken, de avond van woensdag 27 januari vrij te houden Het programma zal op een behoor lijk peil staan, zodat men zich op gepaste wijze kan ontspannen. Be langrijke hoofdzaak m.b.t. dit initi atief is echter natuurlijk de gelden die binnen moeten komen. Veel geld nodig We geloven niet dat veel woor den noodzakelijk zijn om deze zaak aan te bevelen. Er ligt in het Tuin dorp Oostzaan een enorme taak te wachten voor de gemeente Am sterdam en voor de getroffenen. Hoe ook, geld kosten gaat het en veel geld ook. Als allen, inzonder heid zij die eerder zelf werden ge holpen, hun steentje bijdragen, dan zal ook dit nieuwe door het water berokkende leed kunnen worden verzacht en zullen ook de bomen in Tuindorp Oostzaan eenmaal weer in bloei staan. STAD EN PROVINCIE marktberichten ZIERIKZEE Ouderavond prof. Zeeman-lyceum Op maandag 1 februari a.s. zal een avond worden gehouden voor de ouders van leerlingen van het Professor Zeemanlyceum. Gepoogd zal worden te komen tot oprichting van een oudervereniging. Het woord zal worden gevoerd door de rector van „Het Neder- landsch Lyceum" te 's-Gravenhage, dr. G. J. ten Veldhuys over het on derwerp: „De betekenis van de gymnasiale opleiding". HAAMSTEDE - Morgen (dinsdag)-avond vindt in de winterkerk de jaarvergade ring plaats van de Ned. Herv. man. nenvereniging. BRUINISSE De te Bruinisse benoemde wijk verpleegster, mej. A. van der Meijde uit Nieuwe Tonge heeft voor haar benoeming bedankt. De tijdelijke verpleegster, mej. zuster de Stichter, had inmiddels een be trekking aanvaard in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 18-1. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe - franco per schip op vochtconditie - levering deze week tot f 32,70 schotvrij. Voedergranen. Maalgerst - naar kwaliteit - tot f 26,25. Kippegerst - naar kwaliteit - tot f 27,15. Haver, ongepunte, op monster, tot f 25,75. Rogge - doorsneekwali teit tot f 22,60. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten - op monster - tot f 44. Schokkers - op monster - tot f 44. Bruine bonen - boerenschoon op monster - tot f 125. Aardappelen ROTTERDAM, 18-1. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts. Eigen heimers f 17-18,50. Bintje f 15.50- 16,50. Meerlanders f 15,75-16,50; IJsselster f 13-14,25. Zandaardappelen 35 mm. op waarts. Noorderling f 12-13,50. Li- bertas f 12-13,50. Voeraardappelen f 5-5,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. 38. „Heer Graaf", zegt de vrouw scherp, de oude man aan de schouder schuddend, „men heeft Rodolfo vermoord! Dat betekent dat het graafschap Barranca nu onder uw gezag valt! U moet on middellijk Raimond naar Barranca sturen, als* opvolgeren om de daders te straffen!" Haar felle woorden schijnen de grijsaard plotseling uit zijn ver doving te wekken. „Jijjij harteloze kat!" snauwt hij haar toe. „Ik vernam zojuist het bericht dat mijn zoon dood is en jij, jij ziet meteen een prachtige kans om Raimond op de troon van Barranca te krijgen! Uit mijn ogen! Ga die slappeling, die mijn neef cn jouw echtgenoot is, maar zeggen, dat hij, zolang ik leef, geen van mijn gebieden zal regeren! Verdwijn!" Met gebalde vuisten verlaat de vrouw het vertrek. In haar eigen kamer gekomen, trekt zij driftig een ladekast open en haalt er een klein, met donkere vloeistof gevuld flesje uit. Maar plotseling komt een jonge edelman het vertrek binnen. „Neen, Rosa", zegt hij, haar bij de arm grijpend, „geef hier dat flesjedat mag niet ge beuren!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6