„Welvaartsbegroting" van V.S. toont overschot van 4,2 miljard dollar AMERIKA'S GROOTSTE KERK ,Tandentevgen GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 19 januari ïsea No. iitih Fiskale jaar 1960-1961 Ruim 40 miljard voor defensie WASHINGTON, 19-1. President Eisenhower heeft vandaag een „welvaartsbegroting" voor het fis- oale Jaar 1960-1901 Ingediend, dat aanvangt op 1 juli a.s. In zijn bood schap aan het Amerikaanse con gres verklaart de Amerikaanse president, „dat deze begroting ge tuigt van de kracht van de Ameri kaanse economie. Zjj is tevens het „symbool", aldus Elsenhower, „van onze vastberadenheid om onze hulpbronnen met voorzichtigheid te benutten, voor het handhaven van onze nationale veiligheid en tot voortzetting van de ontwikkeling van onze economie zonder inflatie te veroorzaken". Dank zij een economische activi teit, welke zich op een recordni veau beweegt, waarbij het natio nale inkomen zal stijgen van 480 tot 510 miljard dollar, zullen de ontvangsten, aldus de boodschap van de president, 84 miljard bedra gen, hetgeen een stijging betekent van 5,4 miljard dollar, waardoor de Verenigde Staten een begro tingsoverschot zullen boeken van 4,2 miljard dollar. Emir verdwenen De politie van Salnt-Louis (V.S.) is op zoek naar de „Emir van Taseba", die na een nierbehandeling in het ziekenhuis „vergat" z'n adres op te geven en zijn rekening te betalen. De man die nog vele andere schulden in Ohio en Illinois blijkt te hebben, is even onvindbaar als de naam van zijn „vorstendom" op de wereldkaarten. Hij had bi) zijn toehoorders diepe indruk gemaakt met zijn verhalen over de bijna vier miljoen inwoners van Tase ba waarvan hij de vorst werd na de dood van zijn va der. Deze was enorm rijk en had een paleis van 1.100 ka mers die bewoond werden door zijn 115 vrouwen en 100 Bilt, kwam aan 't licht dat Dieren gered uit het rampgebied AMSTERDAM, 17-1. De afgelo- pen dagen, maar ook nog zondag ochtend zijn door de rijkspolitie te water in Tuindorp-Oostzaan hon derden huisdieren uit hun isole ment verlost. Het zijn kanarievo gels, papegaaien, tientallen duiven en kippen, katten en honden. Van ochtend voeren vier leden van ver schillende verenigingen tot be scherming van dieren in de politie- boten mee om bij het vangen van deze beesten assistentie te verle nen. Een deel van de huisdieren is ondergebracht bij de dierenbe scherming, een ander deel werd op de wal toevertrouwd aan de eige naars, die speciaal naar Tuindorp waren teruggekeerd om aan de po litie te vragen of deze hun huisdie ren wilde gaan redden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENUAND DEN HAAG. In de stampvolle kerk te 's-Gravenhage heeft een kerkdienst plaats gevonden, die een uitzonderlijk karakter had. Het oude kerkgebouw was met een compacte schare geheel gevuld. Het muziekcorps van het Leger des Heils verleende medewerking. De dienst was belegd om ds P. Lug- tigheid, leider van het stadskerke- weric te 's-Gravenhage vanwege de Ned. Herv. Kerk te huldigen, nu hij deze week zijn zilveren ambts jubileum viert. HENGELO. Die weekeinde be stond op de Lemelerberg in Over ijssel grote belangstelling voor de skisport. Reeds enige jaren propa geert een plaatselijke commissie deze sport op de hellingen van Overijssels hoogste heuvel, die hiervoor zeer geschikt is. Honder den wintersportliefhebbers bonden de lange latten onder om te oefe nen voor eventueel in het buiten land door te brengen vakanties. Bij aanhoudende vorst denkt men de komende dagen wedstrijden te or ganiseren. BARNEVELD. Op de Wolweg te Stroe in de gemeente Barneveld is een bestelauto, bestuurd door de heer E. Brunekreeft aan het slippen geraakt tengevolge van de gladde weg De auto schoot over de berm langs de weg in een sloot. Een por tier van de auto sloeg open en het 3%-jarig zoontje van de bestuur der werd uit de auto geslingerd. Hij kwam onder de auto terecht en was op slag dood. De bestuurder van de auto werd niet gewond. Deze welvaartsbegroting" is te vens een „vredesbegroting". De uitgaven zullen een stijging te zien geven van 1,4 miljard dollar tot 79,8 dollar. Soepele landsverdediging De defensiebegroting - 40,995 miljard dollar - door Eisenhower voorgelegd aan het Amerikaanse Congres voor het fiscale jaar van 1 juli a.s. af, „zal de Verenigde Staten de machtige en soepele ver dediging geven die de toestand in de wereld eist", zo staat in de pre sidentiele boodschap aan de beide kamers. „We hopen dat de zware bewapeningslast, die de wereld drukt, kan worden verlicht", zo voegt de president eraan toe. De globale credieten, bestemd voor de nationale veiligheid, belopen 45.6 miljard dollar verdeeld aan defen sie, militaire hulp en voorraadvor- ming. „Het accent zal opnieuw op de modernisering van de strijdkrach ten komen te liggen. Niettemin is de regering van mening, dat de overgang van conventionele wape nen op raketten met zorg moet worden uitgevoerd en dat Amerika paraat moet zijn voor elke bedrei ging variërend van een noodtoe stand in een beperkt gebied tot de totale kernoorlog", aldus de bood schap. De nationale militaire uitgaven voor 1961 overschrijden die van het lopende jaar met 50 miljoen dollar. De fondsen voor weten schappelijk onderzoek zijn van 7,9 miljard dollar voor het fiscale jaar 1969 tot 8,4 miljard voor 1961 ge stegen. 2.489.000 man De defensiebegroting voorziet in de instandhouding van een gewa pende macht, die eind 1961 2.489.000 man zal tellen, als volgt verdeeld: Landmacht 870.000 (veertig divi sies), marine 619 000 man (817 ge vechtsschepen) en de luchtmacht 825.000 man (91 eskaders). Het vijfde en zesde vliegdekschip van de klasse „Forrestal" (60.000 ton) worden in 1961 bij de vloot gevoegd evenals 3 nieuwe atoom duikboten die Polaris-raketten af kunnen vuren. De Amerikaanse ontwerp-begro- ting voor I juli 1960 tot 30 juni 1961 voorziet in economische en militaire steun aan het buitenland tot een bedrag van 3.45 miljard dollar, waarvan 1,7 miljard voor economische en 1,75 miljard voor militaire hulp. Het bedrag dat Eisenhower dit maal vraagt is 100 miljoen meer dan het voor de periode 1 juli 1959 tot 30 juni 1960 gevraagde bedrag. Bijzondere radar NEW YORK, 18-1. De „New York Times" meldde dat geleerden van het centrum voor onderzoekingen van de Amerikaanse marine te Washington een radarstelsel heb ben ontwikkeld, dat het mogelijk maakt door een onderzeeboot af gevuurde projectielen over de ho rizon en tot op een afstand van 4.100 kilometer te geleiden. Het blad verklaart, dat marine autoriteiten de nieuwe ontdekking „een van de opmerkelijkste ont wikkelingen op radargebied sinds de ontdekking van radar, in de ja ren dertig", noemen. DE OVERSTROMINGSRAMP Prins Bernhard doet beroep op Nederlandse volk HILVERSUM» 16-1 In het jour naal van de Nederlandse Televisie- Stichting heeft de vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, mr. W. F. Schokking, zaterdag avond mededelingen gedaan over de werking van het fonds, in het bijzonder in verband met de dijk breuk in Amsterdam-Noord Staatsraad Schokking deelde mee dat het bestuur van het Rampen fonds zo juist een telegram had ont vangen van de voorzitter van het EEN AANBESTEDINGS PROBLEEM ENKHUIZEN, 17-1. Bij de aan- besteding van de bouw van een openbare kleuterschool hebben b. en w. van Enkhuizen zich geplaatst gezien voor vreemde problemen. Twee van de twintig inschrijvings biljetten bleken hetzelfde bedrag te vermelden en dit bedrag was - een unieke gebeurtenis - tevens het laagste. Volgens het aanbestedings reglement moest toen het lot be slissen, wie als laagste inschrijver zou worden beschouwd. Er werden twee briefjes klaar gemaakt, waar van één de woorden „laagste in schrijver" vermeldde en één blanco was. Juist toen men de twee aan nemers om beurten een briefje wil de laten trekken, maakte een van hen, Th. Dekker uit Hoorn, bezwa ren. Het systeem was volgens hem niet eerlijk. Als de eerste aanne mer het goede briefje zou trekken, zou de tweede zijn kansen al zien verspeeld voordat hij aan de beurt was gekomen, redeneerde hij. Aan de andere kant van de tafel was men het met hem eens en zo wer den er nog acht blanco briefjes bij gemaakt. Elk van de aannemers zou nu om beurten vijf briefjes trekken. Halverwege deze procedure gaf de tweede aannemer, P. Borst uit Ob- dam, te kennen ook dit systeem niet aanvaardbaar te vinden. De acht nieuwe briefjes waren volgens hem niet gelijk aan de twee oude en hij bewees dit door prompt het waardevolle papiertje te trekken. Hierna werd de procedure ge schorst om b. en w. gelegenheid te geven, zich samen met de directeur van gemeentewerken in de burge meesterskamer te beraden op de nieuwe ontwikkeling. Uiteindelijk kwamen er toen tien losse centen op tafel en met het beproefde „kruis-of-munt" systeem werd de verloting tenslotte tot een goed einde gebracht. Wie de meeste ke ren kruis zou halen zou de winnaar zijn. De heer Dekker kwam tot drie maal kruis en zeven maal munt, de heer Borst tot tweemaal vijf. Met deze wijze van loting bleek ieder een zich te kunnen verenigen. De heer Borst zal de school (voor f 85 000) dus vermoedelijk mogen bouwen. De gunning is overigens nog aangehouden. fonds, Prins Bernhard, die op het ogenblik van de verzending nog in Mexico was. Prins Bernhard rekent er op, dat het Rampenfonds weer zijn taak vervult en ook dat het Nederlandse volk een beroep we derom niet onbeantwoord zal laten. Militaire bewaking in Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 18-1. Op verzoek van de burgemeester van Amster dam zal met ingang van morgen door de Koninklijke Marechaussee militaire bijstand worden verleend bij de bewaking van het droogval lende Tuindorp-Oostzaan, tot een sterkte van driehonderd man. Deze manschappen zullen in hoofdzaak afkomstig zijn uit Apel doorn, Maastricht, Breda en Gro ningen. De duur van de bijstand wordt geschat op vier tot vijf da gen. Aan het totaal van 300 militairen zijn naar nader wordt vernomen nog 500 man toegevoegd van de 127-ste afdeling zware luchtdoel artillerie uit'Haarlem. De militaire bewaking wordt daardoor op 800 man totaal gebracht. Expositie „Het Landbouwwerk tuig" in R.A.I.-gebouw AMSTERDAM, 18-1. De minister van Landbouw en Visserij, 'mr. V. G. M. Marijnen, heeft vanochtend in het RAI-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Het Landbouw werktuig" - mechanisatie in de Ne derlandse land- en tuinbouw - ge opend. Het initiatief voor deze tot en met 25 januari a.s. durende ex positie werd genomen door de fe deratie „Het Landbouwwerktuig". Deze eerste Iandbouwmechanisatie- tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling op dit gebied in de laatste drie jaar. De expositie is de eerste van een reeks, die meer en meer in het Europese vlak komt te liggen, zoals de gehele landbouw zich meer en meer Europees gaat oriënteren. Papoea-student aan Leidse universiteit HOLLANDIA, jan. 1960. De eer- ste Papoea, die in Nederland een universitaire studie volgt ls thans met verlof in Ned. Nieuw-Guinea. Het is de 25-jarige Frits Maurits Kirihio, die vijf jaar geleden naar Nederland vertrok en daar na het behalen van zijn einddiploma 5-ja- rlge h b.s. naar de Leidse universi teit ging, waar hij nu reeds twee jaar sociologie van niet-westerse volkeren studeert. Vorige week werd in Washington de grootste votlefkerk der Verenigde Staten en een van de zeven grootste kerkgebouwen ter wereld aan Maria Onbevlekte Ontvangenis toegewijd. De bouw werd in 1921 aangevangen; de kosten ervan - 115 min. gulden - zijn met collectes bijeengebracht. De kerk is 140 meter lang en 73 meter breed; de top van het kruis boven op de veel kleurige koepel verheft zich 72 meter boven de grond; het hoog ste punt van de campanile is 100 meter boven de begane grond. „beginners" voor Pietje, waarop h\nog waf heeft kunnen krabbe len op een akelig klein slootje. Laarzen hier en laarzen daar, alles gepoetst en uit het vet en toen be gon het te regenen. Ach, ach, wat een weer in Holland. We zouden wel tvillenmaar we hebben niets te willen. Het is (vaak) kou lijden voor niks, want Jan Depres sie heeft de schone ijsfee weer lek ker uitgelachen en rijden na een nachtje gaat hier toch niet. Eerst moeten altijd grote plassen brak water bevriezen, voor dat men weg kan zwieren. Het is maar een ge lukje, een „toevalligheidje" als het eens lukken wil. Maar eens komt het toch wel weer, zo'n rode koele zon die wegzakt aan de einder en dan zielsgelukkig streek voor streek zomaar wat weg draaien en krul lerig doen en een beetje de hort op gaan, ergens - als 't kan - wat die per het land in, het land van de stilte, de eenzaamheid en de kou met ver weg wat tinkelende lichtjes in huizen en boerderijen, en dan verzadigd de schaatsen afdoen en recht toe recht aan naar huis stap pen. Maar mogelijk komt straks de lentewind alweer. Men weet het zo niet, want het is nog maar midden januari en de ouderen komen altijd met dat (toch wel akelige) rijmpje van: „Met Sinte Matthijs was er nog geen ijs, maar de eerste maart, reed men met kar en paard, over de Dordtse vaart". Als 't zo moet, dan toch maar laten rijden, dach ten we zo! EILANDMAN. Zeeuwse collecte bracht f 18.669,96 op 9chouwen-Duiveland: f 1705,63 Wij vernemen dat de Zeeuwse collekte totaal heeft opgebracht f 18.669,96, tegen een jaar tevoren f 16.786,35. De collekte werd in 100 Zeeuwse gemeenten gehouden, met bovenstaand verblijdend resultaat Schouwen-Duiveland bracht totaal f 1705,63 bijeen, Vreemde ballon SLUISKIL, 15-1. Vrijdag ochtend omstreeks half tien kwam te Sluiskil aan de oostzijde van het kanaal Gent-Terneuzen een grote ballon neer, waarvan de herkomst niet bekend is. Het was de dienstdoende post- besteller, de heer C. Kuzee, die zag hoe het grote gevaar te in het struikgewas be landde, openscheurde en door wind en water naar de overzijde van het kanaal ge dreven werd. Het instru ment-tafeltje, dat zich onder aan de ballon bevond, be vatte een viertal driehoek- vormige aluminumplaten. Na telefonisch contact met het weerkundig instituut in De Bilt, bracht aan het licht dat de ballon niet door hen was opgelaten. Vermoedelijk be treft het een radarverklik ker, afkomstig van een bin nen- of buitenlandse mili taire basis. De ballon, die van een elastisch materiaal gemaakt is, kan zeer grote hoogten bereiken. Hieronder volgt een speclfikatie van de collekten op het eiland. Brouwershaven f 71, Bruinisse f 81,55 Burgh f 76,92 Dreischor f 55, Duivendijke f 134,53 Eikerzee f 21,24 Ellemeet f 17, Haamstedef 113,! Kerkwerve f 70,77 Nieuwerkerkf 141,37 Noordgouwe f 331,70 Noordwelle f 15,24 Ooster- en Sirjansland f 23,21 Ouwerkerk f 131,50 Renesse f 95,12 Serooskerke (S.) f 17,43 Zierikzee f 244, Zonnemaire f 65,05 Totaal f 1705,63 Rijden met dooiweer, nee dat is het niet. Het moet zijn als op oude prenten met „Hollandse winterge- zichten". Een blauwe lucht, met hooguit wat witte veegjes hier en daar. Het tinkelen van het riet langs de stijfbevroren wallekanten, het krassen van de ijzers op de blauwe grijze ijsvloer en een koude die gezicht en handen doet tintelen. Schaatsweer vergt ijle „rook"-plui- men uit de monden van de rijders, die staan te treveltrappen, de ijzige handen geklemd rond een mok hete melk. Nee, 't was weer maar „tan- dentergen". De spulletjes waren net voor elkaar. Een nieuw schaats- bandje voor Marietje en een paar Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. In het ingezonden stuk van 15 jan. jl betreffende melkvoorziening op Schouwen-Duiveland, komen mij enige onduidelijkheden voor. Schrijver van genoemd stuk doet het m.i. voorkomen dat heel deze kwestie voortvloeit uit één geval met enkele overtredingen Nu dacht ik zo maar dat het al herhaaldelijk is voorgekomen dat er iets niet in orde was op „De Duif". Voorts worden de voor- en nadelen van de slijters nogal beklemtoond, die he laas niet nader omschreven zijn. Zou dat misschien ophelderend kunnen werken? Voorts vind ik het vreemd dat op de gerechtelijke uit spraak geen „enkele kritiek past" volgens de slijters, maar toch wil men de nasleep zo spoedig moge lijk de wereld uit helpen en noemt men het een „overtrokken" zaak. Er is toch niemand die de slijters als zodanig aanvalt of zal aanval len? Ook de slijters kunnen ons (de consument) toch niet garanderen, dat het nu in het vervolg er „scho ner" naar toe zal gaan op „De Duif" Overigens vind ik het beslist ver dienstelijk dat de slijters als klant voor hun leverancier opkomen. Hun wens om niet „paniekerig" te doen is haast overbodig Het eiland is niet zo gauw in paniek, mocht het in de toekomst echt niet zuiverder gaan, nu dan vragen de gewoon „andere" melk! Hopend op, in 't vervolg zuivere zuivelproducten (en waarom dan niet van de V.Z.?) teken ik met dank voor de plaatsing. JOH. D. C. BERREVOETS. Zierikzee. AMSTERDAM De 84-jarige heer J. de Petiet is bij het oversteken van de Churchilllaan In Amsterdam door een passerende personenauto aangereden. De heer de Petiet werd naar h'et Weesperpleinziekenhuis overgebracht waar hij kort na aan komst aan zijn verwondingen over leed. Volgens de politie is het on geluk aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer te wijten. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Zeg me eens, hou je erg veel van je verloofde?" „Ja" antwoordde ze blozend, „dat doe ik". „Meer dan van je vader?" wilde hij weten. „Ik weet het niet. Ik ken Immers m'n vader helemaal niet!" Dat antwoord ontroerde hem en hij werd asgrauw in z'n gezicht Het liefst zou hij het masker laten vallen, maar het mocht niet. Ook deze beproeving moest hij dragen, om haar geluk zou hij afstand van haar moeten doen. Hij, die zich aan het leven van iemand vergrepen had, had geen recht meer op geluk en liefde. Hem restte niets anders dan te verdwijnen uit het leven van Annemarie en haar man. Dat alles overwoog hij, toen hij haar de vol gende vraag stelde. „Annemarie zou het wel goed zijn als ik je vader hierheen bracht. Is het niet beter, dat hij helemaal niet komt, nu Je verloofde zo over hem denkt?" Maar het meisje protesteerde he vig. „Neen, neen, ik moet hem zien en spreken. Ik kan niet meer ge lukkig zijn nu ik weet, dat hij nog leeft en eenzaam is. Zeg hem, dat hij komt en ik wil wedden, dat ook Jan heel anders over hem gaat denken als hij hem eenmaal ont moet heeft". „Dat zal hij niet doen, daarvoor ken ik hem nu al te go"d". Dorus van Dorenkamp zei het niet, maar bedacht dit vol bitterheid. „Ik zal zien, wat ik doen kan", antwoordde hij haar. Toen hij des middags over de hei doolde kwani hij tot een besluit. Hij zou niet meer naar Java terugkeren, maar als een onbekende in haar nabij heid blijven, om haar van tijd tot tifd te kunnen zien en om te weten of zij aan de zijde van die grens bewaker werkelijk haar geluk zou vinden. En op diezelfde hel werd hij laat in de middag benaderd door Piet van der Staay, die nogmaals bij hem aandrong om mee ie doen aan het smokkelcomplex. Hij kwam op het geschikte moment, want om allerlei redenen voelde Dorus van Dorenkamp zich verbit terd tegen de levensomstandighe den, waarin hij was geraakt. De voornaamste beweegreden om zich bij het smokkelaarsgilde aan te sluiten was wel zijn door Jan van Kempen gewonde trots, die hem verachtte en niet met hem onder een dak wilde wonen. Als die hem niet beliefde, wel dan zou hij on dervinden met wie hij te doen had. Het leven met de smokkelaars bood bovendien het voordeel, dat hij iets om handen zou hebben zonder al te zeer in het daglicht en daardoor in de belangstelling van de Wald- kerkers te komen. Tenslotte zou dit schaduwbe staan hem een leven van spanning en avontuur bezorgen, iets wat z'n gedachten zou kunnen afleiden van z'n eigen ellende. In de smokkelaarshut van Krom me Grades werd hij met vreugde- gehuil ontvangen. Het trof goed, nog in diezelfde nacht zou hij z'n waarde als smokkelaar kunnen to- 49 nen. En men had in dit opzicht in de vroegere boswachter een groot vertrouwen, zoveel, dat Piet van der Staay voor de toekomst een goed leider in hem zag. Een aanvoerder moest 'n neus als een jachthond hebben, hij moest 'n fijn instinct verenigen met koel bloedigheid en durf en met list en overleg te werk kunnen gaan. Bij de bende, die haar centrum bij Kromme Grades had, gold als regel, dat de leider van een tocht 10 pro cent kreeg van de zuivere winst. Bij een troep van 15 man beteken de dat een aardig sommetje. Daar tegenover stond, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor succes of mislukking droeg, en als de man nen zouden worden gepakt diende hij hen schadeloos te stellen door zo lang gratis de tochten te leiden totdat het verlies weer zou zijn goed gemaakt. „Smokkeldorus" hoorde, dat de leidersplaats eigenlijk onbezet was en hij bemerkte wel, dat men in hem een nieuwe aanvoerder zag. Het vertrouwen, dat men in hem stelde, vleide hem. In deze kring wist men hem beter op z'n waarde te schatten dan die wijsneus van een Kempen had gedaan. Hij be sloot de hem geboden kans te grij pen en zeide, dat hij gaarne de lei ding op zich wilde nemen Maar een voorwaarde moest hij stellen: men diende .volstrekt gehoorzaam te zijn aan zijn bevelen, die hij zou geven. Onder invloed van Piet van der Staay, die hoog opgaf van de kwaliteiten van zijn nieuwe vriend, gaven de smokkelaars hun vertrou wen aan Dorus van Dorenkamp. Ze zagen wel, dat hij een ander type was dan zij, en dat maakte indruk. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5