Balans-Opruiming Voor 25 jaar Winter in Europa Als groep spreeuwen stortten Franse douanes zich op Zierikzeese winkels COUPONS Veel geelzucht in Fries dorp LEEUWARDEN, 19-1. In de zuid-westhoek van Friesland, met name in het 300 inwoners tellende dorpje Nljega in de gemeente He- meler en Oldefaerd komen mo menteel vrij veel gevallen van geelzucht voor. De ziekte, die ove rigens een onschuldig karakter heelt komt vooral voor bij jdhge- ren tussen de dertien en twintig jaar. De enige school in het dorp heeft vrij veel absenten doch ove rigens functionneert het dorpsle ven normaal. Slechts in enkele ge vallen werden gehele gezinnen met de ziekte besmet. De ziekte is enkele weken gele den plotseling uitgebroken. De artsen hebben het echter niet no dig gevonden de officiële instanties in te lichten. Dokter S. Westra uit het nabij gelegen Balk, meent dat van een epidemie nauwelijks spra ke is. UTRECHT. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in zijn te Utrecht ge houden vergadering besloten, een bedrag van 10.000 gulden over te maken aan het Nationaal Rampen fonds ten behoeve van de slacht offers van de overstroming in Tuin- dorp-Oostzaan. Koning Mohammed V van Ma rokko heeft maandagavond op een persconferentie te Damascus mee gedeeld dat zijn huidige reis door de Arabische landen eenmaking van de politiek in het westen en het oosten van de Arabische wereld ten doel heeft voor de verheffing van het Arabische volk en het her stel van zijn glorie ten doel heeft. RODE KRUIS-COLLECTE VOOR TUINDORP IN WESTHOEK HAAMSTEDE, 19-1. Van de zijde van het Rode Kruis-sekretariaat Schouwen-Westhoek, deelt men ons mede dat in overleg met het hoofd bestuur is besloten tot het houden van een buscollekte, ten bate van de rampslachtoffers in Tuindorp- Oostzaan. Gelijk bekend heeft het Rampenfonds het Rode Kruis ver zocht de organisatie van de collek- tes in het land te willen verzorgen, welke opdracht het Rode Kruis heeft aanvaard. De ingezamelde gelden zullen derhalve aan het Rampenfonds worden overgemaakt. Zij worden aangewend voor hulp verlening in de persoonlijke sfeer, (kleding, beddegoed e.d waarvoor f 13 miljoen nodig is. Aan de ge meentebesturen is verzocht de col- lekte nog in januari te doen hou den. Het is thans van groot belang dat zowel dames als heren zich mel den voor het collekteren. Deze zaak moet energiek worden aange pakt en daarom zün er heel wat mensen nodig. Adspirant-vrywil- ligers (inderdaad graag ook „gers) en vrijwilligsters kunnen zich op geven by de secretaresse mej. J. Houtman of bij een der andere be stuursleden. Niet alleen in Nederlandin heel Europa was het bar winter en zowel de palmen van Cap d'Antides aan de Cote d'Azur (links) als de kleine zeemeermin aan de haven van Kopenhagen, gingen schuil sneeuw en ijs. LAND- EN TUINBOUW Studiedag voor landbouw mechanisatie DEN HAAG, 18-1. De studiedag voor landbouwmechanisatie, geor ganiseerd door het instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie en het Landbouwschap begint in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, Mariaplaats te Utrecht cp donderdag 18 februari om 10.15 uur. Het ochtendprogramma zal in het teken staan van de weide- en voederbouw en veehouderij. De ac tuele punten welke hierbij ter sprake worden gebracht, zijn: me- chanisatiemogelijkheden bij de hooioogst en het inkuilen door de heer ir. G. A. Banders; arbeidsor ganisatie van het weidebedrijf door de heer G. Postma; weide- en voe derbouw op het kleine gemengde bedrijf door de heer ir. W. P. M. Corstiaensen; nieuwe mogelijkhe den bij de melkwinning door de heer ir. H. W. Vos. RECHTZAKEN Verspreiding pornografische lectuur te Breda BREDA, 18-1. De Bredase recht bank heeft de laatste maanden enige verspreiders van pornogra fische lectuur veroordeeld tot straffen van twee of drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Hoewel er geen sprake is van een alarmerend verschijnsel, is de aard van deze lectuur, die zowel in boekvorm als gestencild en getypt in het Bredase arrondissement wordt verspreid, van dusdanige aard, dat het openbaar ministerie een waarschuwing heeft laten ho ren. Politie en justitie zullen streng optreden maar de ouders zullen zelf waakzamer moeten worden, zo meent het openbaar ministerie. „Voorpagina-nieuws" 150 jaar geleden Snapshotuit de laatste dagen van Franse tyd Honderd vijftig jaar geleden be gon de Franse greep op deze ge westen, inzonderheid op het afge legen Schouwen-Duiveland, reeds wat te verslappen. De Engelsen hadden zich reeds gemeld (al zou het tot 1813 duren voordat er de finitief hier een einde kwam aan de Franse overheersing), maar het jaar 1810 was nauwelijks begonnen of Zierikzee werd overvallen door een troep schamele en hongerige Franse douaniers, die zelf stuk voor stuk symbolen waren van de ta nende macht van de overheerser. Over dit onverwachte bezoek van Franse douaniers zjjn historische bijzonderheden bewaard gebleven. Men kan er op rekenen, dat de „stad' er helemaal niet mee was ingenomen, maar nog heden ten dage is het interessant over deze escapade te lezen. Twee van de Franse groep dien den zich aan als kapiteins en ver voegden zich bij de burgemeester met de mededeling dat zij - met tachtig douaniers en twee gendar mes - door het Franse gouverne ment naar Zierikzee waren gezon den, om dadelijk bij alle ingezete nen onderzoek te doen naar Engelse manufacturen, gpederen en kolo niale waren. Zij verzochten om as sistentie van vier stadsbodes bij het inventariseren. Een weigering De burgemeester - enkele jaren tevoren zou hij dat waarschijnlijk niet hebben aangedurfd - gevoelde niets voor de snuffelvoornemens van de Franse douanes en weigerde stadsbodes ter beschikking te stel len en hij deelde verder mede niet gediend te zijn van een onderzoek, zoals de douanes wilden. Hij zou er zich krachtig tegen verzetten. De burgemeester deelde zijn wei gering ook mede aan de kwartier drost cn de Hollandse generaal ma joor De Ferriere. Ondanks alle na dien gevolgde minzame vertogen (Bewerking van onze redakteur) om verschoond te blijven van het optreden der douanes, moest het gemeentebestuur toch capituleren, want men duchtte militaire maat regelen en zo werd de visitatie no- lens volens genomen. De aangekomen douanes begon nen daarop van leer te trekken. Zo wel binnen als buiten de stad gin gen zij bij de winkeliers huiszoe king doen. Ze deden het grondig, want sommige winkelpanden en pakhuizen kregen driemaal achter elkaar bezoek. Werden begeerde goederen, zoals koloniale waren, aangetroffen, dan werden deze in kisten of vaten verzegeld. Waren de kisten reeds opengebroken, dan werden de losse goederen in een bepaalde kamer verzameld, waarna soorten en hoeveelheden nauwkeu rig werden geregistreerd. Tenslotte werd ook de kamer verzegeld, zo dat de winkeliers er geen toegang meer hadden. Tenslotte maakten de douanes proces-verbaal op over het gevondene, waaronder ook de eige naars van de goederen hun handte kening moesten zetten. Sommige winkeliers echter wa ren zo woedend dat zij weigerden zelf hun handtekening te zetten onder het vonnis over hun eigen spullen. De voorraden bleven ove rigens onder toezicht van de eige naren en resten tot 300 a 400 pond van koffie, thee of suiker mochten nog worden verkocht. De douanes zochten ook in de boekwinkels naar .Engelse platen. Naar Antwerpen Nadien werden de goederen door de waagmeester, in aanwezigheid van een notaris gewogen en naar Antwerpen vervoerd om daar in depot te worden opgeslagen. De winkeliers echter lieten het er nog niet bij zitten. Ze deden alle mogelijke moeite hun waren te rug te krijgen. Zelfs werd een „middenstands-commissie" inge steld, die naar Antwerpen reisde, maar de prefekt en de directeur van de douanes in de Sinjoren stad, verwezen de Zierikzeese de legatie naar de prefekt van het Departement der Monden van de Schelde. Een toepassing van het afschuifsysteem dus, want de Zie rikzeese zakenlieden keerden on- verrichterzake naar hun stad terug Eindelijk „half" succes Maar ze waren nog niet uitge teld. Opnieuw werd beraadslaagd wat te doen. Besloten werd een verzoekschrift te richten tot de Franse keizer en contact werd ge zocht met de prefekt van het de partement met het verzoek of hij voor gedupeerden een goed woord je wilde doen. Of dit nu precies regelrecht heeft geholpen is niet bekend, maar even later werd bij dekreet van Napoleon bepaald, dat alle in beslag genomen - en, naar Antwerpen vervoerde goederen, moesten worden teruggegeven aan de Zierikzeese eigenaren, tegen een betaling van 50 pet. van de waarde. Nog in hetzelfde .laar 18J0 kregen de Zierikzeese zakenlieden bericht van de ontvanger der dou anes de heer Le Rendu hierover be richt, met de bepaling erbij dat zij binnen de vastgestelde termijn de tegenwaarde van 50 pet. moesten betalen, daar anders de goederen onmiddellijk ten voordele van het gouvernement zouden worden ver kocht. Weer ging een delegatie naar Antwerpen; daar stonden de goederen voor de verkoop reeds gereed. De winkeliers betaalden de 50 pet. en moesten bovendien nog extra betalen om spoedig ge holpen to worden. Dit „helpgeld kwam natuurlijk in handen van de. Antwerpse douanes. Iets viel dus nog te redden uit deze bijna verloren zaak, maar andere noden stonden voor de deur, want op 6 maart 1810 kreeg Zierikzee het eerste Franse garni zoen (onder commando van een kapitein) toegestuurd, dat bij dc burgers werd ingekwartierd. Overwogen wordt door meer pu bliciteit over de vonnissen en ver slagen van de zittingen preventief werkzaam te zijn. De officier van justitie heeft medegedeeld hierover contact te zullen opnemen met de president van de rechtbank. Ingezonden stukken SCHOOLJEUGD GOOIT BROOD WEG Wie - zoals wij - in een straat woont, waardoor die leerlingen van 3 verschillende scholen 's mor gens en 's middag naar school gaan, merkt iets op, wat ouders, die in de dorpen of buiten de stad wonen, misschien niet vermoeden. Moeder geeft 's morgens haar kind, dat over de middag in de stad blijven moet, met zorg ge smeerde boterhammen, belegd met kaas, ham, worst of koek mee, mooi verpakt in boterhampapier of plastic-zakje. Na schooltijd komt kindlief met de bus of op de fiets terug naar huis en moeder ver moedt niet, dat de lekkere boter hammen niet opgegeten zijn, maar ergens op straat in een hoek je of bij een boom liggen. Vele kinderen lopen in het vrij kwartier of in de middagpauze bij de bak ker gehaald gebak of uit een auto maat of winkel gehaalde snoep te eten en de boterhammen-van-thuis gooien ze weg! Elke dag - soms 3 keer - komt onze hond met zo'n pakje weggegooide boterhammen thuis. Het gebod dat weggooien of ver trappen van brood een zonde is, schijnt afgeschaft! Dat wij 15 jaren geleden een stukje brood het kost baarste bezit vonden, weten wij ouderen ons te herinneren en wij zijn er dankbaar voor, dat we toen in leven bleven. Daarom treft het je temeer, als door het jonge ge slacht het brood niet meer geëerd wordt. Het is aan te bevelen, dat ouders de leerlingen niet te veel brood enniet te veel zakgeld mee geven. G. Westendorp Boerma- Schlosser Geachte redactie, „SPORT STEUNT „ZONNEVELD" Met belangstelling lazen wij in de Nieuwsbode van maandag 18 januari j.l. in uw rubriek „Schou wen en Duivelandse Sportspiegel" het artikel van uw medewerker over het comité „Sport steunt Zon neveld" te Middelburg. Dit artikel trof ons des te meer omdat wij op de laatste vergadering van onze korfbalvereniging juist zo uitvoe- 2-ig over deze stichting gesproken hebben. Het is n.l. zo, dat wij het vorige seizoen van elke speler en speelster van ons eerste twaalftal een dub beltje hebben gevraagd, wanneer een wedstrijd verloren werd. Dit dubbeltje werd prompt door iedere speler en speelster geofferd voor „Zonneveld". Daar ons eerste ech ter slechts drie wedstrijden heeft verloren, leverde dit dus het ge ringe bedrag op van 3 x 12 dub- Itjes is i 8,60. Het bestuur durf de echter met zo'n bedrag niet over de brug te komen en besloot op de laatste vergadering dan ook om dit bedrag tot f 10 te verhogen. Dit bedrag werd inmiddels al aan de heer Harry Plompen afgedra gen. Het is zeker geen bedrag om „ophef" over te maken, maar niet temin een teken van medeleven met onze zieke broeders in Oost- kapelle. Reeds 22 oktober hebben wij ons plannetje schriftelijk aan Harry Plompen uiteengezet, getuige bij gaand antwoord. Hoewel dit nog /•iet definitief besproken werd, hopen we ook het volgende sei zoen in staat te zijn een dergelijke actie op touw te zetten. Natuurlijk hopen we, dal onze twaalftallen dan geen enkele wedstrijd zullen verliezen, maar dan zullen wij toch op een andere wijze ons voor minder dan de helft Belangrijke korting op courante goederen in onze Woninginrichting HAGE tel. 2681 steentje bijdragen om het lot van de minder bevoorrechte jeugd te helpen verlichten. Wij verblijven, na vriendelijke sportgroeten, Korfbalvereniging „N.O.A.D." De secretaresse: Mw. W. C. Slager-Steenland De penningmeester: C. P. Pols Sclieepvaartberichten Bonita, 18-1 Kaap Dame Marie ge passeerd naar Punto Limon. Kelletia (t.), 18-1 van Port Said naar Gibraltar. Koratia (t.), 19-1 te Singapore. Lemsterkerk, 17-1 te Damman. Limburg, 19-1 van Antwerpen naar Marseille. Vivipara (t.), 18-1 van Genua naar Mena al Ahmadi. SCHARENDIJKE. De afdeling Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke van de B.V.L. hield de jaarverga dering in café Kooman. ZIERIKZEE. Op de gehouden Kweekschoolavond in de Concert zaal werd de revue „Cecie" opge voerd, waarvan de baten ten goede komen aan het Crisiscomité. NOORDGOUWE De wielren nersclub „Sparta" te Zierikzee startte in café Cannoo te Schudde- beurs met een tournee over het eiland, met het geven van home trainers-wielerwedstrijden. ZIERIKZEE. In de Ger. kerk aan de St. Domusstraat alhier trad voor de zendingscommissie en de da- mes-zendingskrans op ds. A. Mer- kelijn, missionaris-predikant te Magelang (Java). NOORDWELLE. Door de geza menlijke mannen- en vrouwenko ren van Zierikzee, vond - onder leiding van de heer Misset - een uitvoering plaats in de kerk. BRUINISSE. De chr. jeugdclub „Rhodé" herdacht met een feest avond het tienjarig bestaan. ADVERTENTIES Zo de Here wil hopen onze geliefde ouders, be huwd- en grootouders, A. v, d. WELLE en M. v. d. WELLE DEN BOER op donderdag 21 januari hun 40-jarige echtver eniging te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen Zierikzee, Zevengetijstraat 35. Receptie 's middags van 4.30 tot 6 uur in de bo venzaal Ger. Kerk, Sint Domusstraat Heden overleed onze beste schoonzuster en tante, JACOBA JANNA VAN DER LINDE, geboren Bevelander, in de leeftijd van 49 jaar L. J. BOOGERT H. J. BOOGERT- v. d. LINDE J. C. BOOGERT T. BOOGERT-REIJERSE en kinderen C. J. BOOGERT Dreischor, 16 januari 1960 Hartelijk dank aan allen voor de zeer vele blijken van be langstelling ondervonden ter gelegenheid van ons 40-jarig huwelijksfeest. M. VAN BEVEREN C. VAN BEVEREN- DE LANGE Zierikzee, Karncmelksvaart 23 ALS KLAP OP DE VUURPIJL Morgen, woensdag: Prima botermalse biefstuk en lappen van een 2-jarig paard, in de HEM, Zierikzee SUCCESJES Te koop of te huur: Piano. Rijksweg 32, Zierikzee, tel. 2522. Personeel gevraagd: Een nette werkster voor één ochtend per week en voor de schoonmaak. Mevr. Wiebols, Havenpark 9, Zierikzee Meisje als hulp in de huishou ding. Br. onder no. 1199, aan het bureau van .dit blad. Met maart: arbeider. Woning beschikbaar. L. G. v. d. Bijl, „Den Bout", Duivendijke. Verloren: een fijn zilveren Zeeuwse broche (aandenken). Wed. N. Leijdekkers, Bagijnenstraat 26 Zierikzee. Diversen: „Beckers" haarden met front circulatie voor kolen of olie, uit voorraad bij Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse „Hoe vindt u dat er gepreekt moet worden?" f 6,90. 12 do- minee's en Thijs Booy geven antwoord. Boekh. W. de Vries. „Bes" petroleumkachels voor slechts - f 29,50. M. Kouwen- berg Zn., St. Domusstraat 36, tel. 2818, Zierikzee. „De nieuwe bijbelvertaling in discussie" door ds. M. Baan. 60 ct. Boekh. W. de Vries Rz. Laat een onbreekbare veer in uw horloge zetten bij Uw hor logemaker! Wij hebben voor elk horloge een passende veer. J. Auperlé, Oude Haven 32, Zierikzee, tel. 2544. „Landbouwgids 1960" f 8, 676 pag. Vraagbaak voor land en tuinbouw. Boekh. W. de Vries Rz. Opruiming in overalls, merk- goed, d. directoirs, truitjes 6,95, j. pullovers, spijkerbroe ken. - Rijk, Zierikzee. Voor smeerolie, spuitvet en vetspuiten, Uw juiste adres Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. Eet nu panklare mosselen, 2 en 5 kilo in plastic en vers ge kookt uit de schelp. Vishandel W. K. Schot, St. Domusstr. 78, telef. 2374, Zierikzee. Vermager zonder moeite met GRACIAL. 50 dragees f 1,98. Bij apoth. en drogist. Enkele restanten voordelig be hang. - Mol, Nieuwe Boogerd- straat 27, Zierikzee. Philishave inderdaad het meest verkochte droogscheerapparaat ter wereld. Prijs f 44,50. Niet alleen voor levering, doch ook voor vakkundige reparatie kunt u steeds bij ons terecht. Techn. Bureau v. d. Berge, Zierikzee. Staalborstels, verfschrabbers, kwasten, stopmessen. Alle ge reedschappen vindt u bij: Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zie rikzee. Urenlang koude voeten? Geen nood! De „Erres" elektrische verwarmingsdeken brengt uit komst. Prijs f 64,50. Techn. Bureau v. d. Berge, Zierikzee, telefoon 2962. Verf van Mol voor uw land bouwwerktuigen. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Duitse warmtestralers, voor bijverwarming in keukens, slaapkamers, enz. Prijs f 17,90. Techn. Bureau v. d. Berge, Zierikzee. Een goede raad. Bij hardnek kige hoest, kramp- en prikkel- hoest, verslijming en heesheid. Bronchium Elixir geeft onmid dellijk verlichting. Flacon f 2, bij elke drogist. „Gitarren klingen leise durch die nacht". Een nieuwe plaat, een Duitse tophit. Vanaf heden bij ons verkrijgbaar. Prijs f 3,60. - Techn. Bureau v. d. Berge, grammofoonplaten, Zie rikzee. Grote sortering mooie karpet ten, traplopers en overgordij nen bij: Deurloo's Woningin richting, tel. 01110-2098, Zie rikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3