Westduitse minister over het anti-semitisme DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wrede behandeling van slachtpaarden BELGISCHE TELEURSTELLING OVER KWESTIE SCHELDE-RIJNVERBINDING Noodweer boven Egeïsehe Zee OM AFKONDIGING VAN DE NOODTOESTAND IN WEST-DUITSLAND Betoging tegen D.R.P. in Hamburg Eind februari Franse kernbomproef CYPRUS REPUBLIEK IN MAART RUSSISCHE NOTA OVER ONTWAPENING Woensdag r.t.c. over Belgisch Kongo VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN MELKPRIJSGARANTIE 1959/1960 „Zachte landing" op de maan mogelijk in de toekomst DINSDAG 19 JANUARI 1960 116e jaargang No. 18703 miKKCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandeg, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 16.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Activiteit van DRP wordt gadegeslagen BONN, 18-1. De west-Duitse mi nister van binnenlandse zaken, Schroeder, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de rede van Adenauer over de anti-semitische incidenten in sommige onderdelen mogelijk niet erg diplomatiek was, maar dat z(j „volkomen de gevoe lens van de regering tot uiting ge bracht heeft". Op de vraag of het pleidooi van de bondskanselier om. ter plaatse met baldadigheid af te re kenen een beroep was om het recht in eigen hand te nemen, antwoord de hij: „Ik geloof dat het Duitse volk een gezond rechtsgevoel heeft en de opmerkingen van Adenauer op de juiste wijze zal opvatten". Hij zei te verwachten dat de be rechting van de twee mannen die beschuldigd worden van ontwijding van de Keulse synagoge, zeer in structief zal zijn met het oog op de verschillende politieke achtergron den. Voorts antwoordde hij op vra gen dat de west-Duitse regering voortdurend de activiteit van de Duitse rijkspartij en andere extre me groepen had gadegeslagen. „Wij hebben mogelijk meer geld daaraan PARIJS/LONDEN, 19-1. De „bri gade voor de verdediging van het dier", een door het Parijse dag blad „Paris-Jour" georganiseerde vereniging met 16.000 leden, heeft premier Debré gevraagd snel een einde te maken aan de wrede be handeling van de Ierse paarden, die naar Frankrijk worden ver scheept om te worden geslacht. In een open brief aan de premier zegt de vereniging dat de foto's en be schrijvingen van het lijden der die ren „een schande voor Frankrijk" zijn. Het Britse blad „Daily Mirror" vindt dat de paus in deze zaak moet ingrijpen. Het blad zegt 1.250 brie ven te hebben ontvangen, waarin lezers hun afschuw over deze paar denhandel te kennen geven. besteed dan deze partijen aan hun organisatie en bijeenkomsten sa men". De minister voegde hieraan toe. dat het zeer moeilijk is onder een „zeer liberale grondwet" snel en doelmatig op te treden tegen dergelijke groepen. Het is gemak kelijker organisaties te verbieden, als zij blijk geven van een gericht heid in strijd met de Grondwet dan onder de huidige wetgeving stappen tegen politieke partijen te nemen, zo zei hij. Engels verzet tegen Adenauer In Londen heeft de vereniging van overlevenden van Nazikampen een verklaring uitgegeven waarin zij zich verzet tegen de raad van Adenauer inzake hakenkruisklad- ders en tegen de instemming die bisschop Dibelius van de Evangeli sche kerk in Duitsland daarmee be tuigd had. De bisschop, die een bezoek van drie dagen aan Coventry brengt, had voorts gezegd, dat de kerk slechts kan pogen op* haar eigen wijze de mensen op te voeden - hen het evangelie te onderwijzen en te leren alle haat te overwinnen. De politie te Klagenfurt, Oosten rijk, heeft medegedeeld, dat zij een aantal anti-semitische pamfletten in beslag heeft genomen, waarvan sommigen waarschijnlijk van Zwe den naar Oostenrijk waren gezon den. Een pamflet, „De waarheid aan de mensen", geschreven door Einar Aberg uit Norrviken, was ge steld in het Nederlands, Duits, En gels, Frans, Italiaans en Spaans. 3.000 studenten en professoren van west-Berlijnse faculteiten heb ben maandag bij de gedenkzuil voor nazi-slachtoffers in Charlot- tenburg deelgenomen aan een pro testbij eenkomst tegen de anti-semi tische uitingen. BRUSSEL, 18-1. De Belgische regering is teleurgesteld over het Nederlandse antwoord op het Bel gische memorandum van 23 juli 1959 over de kwestie Schelde-Rün- verbinding, aldus blijkt uit het maandag verschenen verslag over de begroting van buitenlandse za ken van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers. Van regeringszijde werd op een commissievergadering van het parlement medegedeeld, dat „het Nederlandse antwoord gereser veerder is dan van Belgische zijde redelijkerwijs kan worden ver wacht". De regering in Brussel heeft het Nederlandse antwoord, dat begin november werd over handigd, overigens nog in studie. In de commissievergadering werd voorts bij de Belgische regering aangedrongen thans zonder ver der uitstel met de Nederlandse re gering besprekingen te voeren om tot de oplossing van dit vraagstuk te komen. Over het overleg over het kanaal van Gent naar Terneuzen werd de Een reusachtige brand in een industriecomplex van de A.B.C.I. te Hoei in de Belgische provincie Namen heeft zondag voor 100 miljoen Bel gische francs schade aangericht. De brand werd zondagochtend ontdekt in een meelfabriek en sloeg over naar een grote opslagplaats van stook olie en vetten. De blussing verliep moeizaam door gebrek aan water en doordat de blusapparaten in de gebouwen bevroren waren. - De foto toont het nog nasmeulende geblakerde fabrieksgebouw. Bij de blussing werden zeven brandweerlieden door de rook bedwelmd. commissie door de regering mede gedeeld, dat het verdrag over de verbetering daarvan gereed is met uitzondering van het artikel over de havenrechten. „Nederland heeft ten aanzien daarvan eisen gesteld, die voor België onaanvaardbaar zijn". De Nederlandse regering zou volgens het parlementaire verslag hebben geëist, dat de haven van Terneuzen alle voordelen zou krij gen wat betreft de spoorwegtarie ven, die ook voor de Belgische ha vens gelden. België zou dit heb ben aanvaard op voorwaarde, dat dan ook de havenrechten hetzelfde zouden zijn als in de Belgische havens. Nederland zou dit echter hebben geweigerd. ATHENE, 19-1. Boven de Ege- ische en de Ionische zee is het weer zo stormachtig, dat het Griekse ministerie van koopvaardij aan kustvaarders verboden heeft uit te varen. Het 30.000 ton grote Ameri kaanse vrachtschip „Evelyn" raak te ten zuiden van Kreta in moei lijkheden. Het is door een Frans schip op sleeptouw genomen. In bijna geheel Griekenland re gent en sneeuwt het overvloedig Talrijke dorpen zijn geïsoleerd. Het leger wordt paraat gehouden. Voorstel in huidige vorm verworpen BONN. 18-1. Het Duitse Bonds- kabinet heeft zich uitgesproken voor een wijziging van de grond wet, waardoor de regering de vol ledige macht zou krijgen in het ge val van een nationale, noodtoe stand. Dit voorstel is echter in zijn huidige vorm praktisch verworpen, omdat de sociaal-democratische party zich er maandag tegen heeft verklaard. De stemmen van de sociaal-de mocraten in de Bondsdag zijn no dig om het wetsontwerp de vereiste meerderheid van twee derden te geven. De verwerping van het voorstel werd bekendgemaakt nadat de mi nister van Binnenlandse Zaken, Schroder, op een persconferentie had meegedeeld dat het kabinet, dat hoofdzakelijk uit christen-de mocraten bestaat, zich woensdag voor de grondswetwijziging had uit gesproken. In het geval van een noodtoe stand zou volgens de door de rege ring voorgestane grondwetswijzi ging de regering het recht krijgen speciale nooddecreten af te kondi gen, de mensenrechten, zoals de vrijheid van meningsuiting en ver gadering, ,te beperken en de West duitse strijdkrachten te gebruiken voor de regeling van binnenlandse geschillen. Volgens de sociaal-democraten is het onmogelijk dat de Bondsdag bij een stemming waarvoor een een voudige meerderheid voldoende is, afkondiging van de noodtoestand goedkeurt. HAMBURG, 19-1. De uiterst rechtse „Deutsche Reichspartei" heeft maandag in Hamburg een vergadering gehouden, waaraan door een 800 genodigden is deel genomen. De politie heeft betogers uiteen gejaagd, die riepen „gooi die fas cisten er uit". De demonstranten droegen opschriften mee als „denk aan de slachtoffers van het anti semitisme en het fascisme". De. vice-voorzitter van de DRP, Otto Hess, zei dat de partij de an tisemitische daden veroordeelt. „Wij protesteren met kracht tegen de insinuatie dat onze veront waardiging over die daden slechts zou moeten dienen als camouflage. De antisemitische uitingen zijn koren op de molen van Amerika en Engeland, die een voorwendsel zoeken om zich van west-Duits- land los te maken teneinde met de Sowjets samen te gaan", aldus Hess. PARIJS, 18-1. Frankrijk zal zijn eerste kernbom in de loop van de laatste tien dagen van februari tot ontploffing brengen, zo is maan dag van onofficiële zijde te Parijs vernomen. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van defensie deelde mee, dat er geen persvertegen woordigers bij de proef tegen woordig mogen zijn. Wel zouden zo spoedig mogelijk na de explosie gegevens en foto's beschikbaar worden gesteld. Intussen heeft de groep Afri kaanse en Aziatische landen in de V.N. besloten op donderdag een besloten bijeenkomst te houden waarop gesproken zal worden over de Franse kernproef in de Sahara en de toestand in Algerië. Wat het laatste punt betreft zijn de be trokken landen bezorgd over de situatie in de gevangenenkampen, waar volgens het Rode Kruis wreedheden worden begaan. LONDEN, 19-1. In gezaghebben de Griekse kring is men van me ning, dat op de maandagavond ge eindigde ronde-tafel-conferentie over Cyprus de basis is gelegd voor een vergelijk, dat het uitroe pen van de republiek Cyprus op 19 maart mogelijk zal maken. Op uitnodiging van Chroesjtsjef hebben de Amerikaanse ambassa deur in Rusland, Leewellyn Thomp son en zijn vrouw en twee kinde ren het afgelopen weekeinde door gebracht in het buitenhuis van Chroesjtsjef bij Moskou. DEN HAAG, 18-1. De Russische ambassadeur in Den Haag, de heer P. K. Ponomarenko, heeft vanmid dag aan minister Luns een nota overhandigd en een oproep van de opperste Sowjet aan de parlemen ten en regeringen van alle staten er wereld. In de nota wordt het verzoek gedaan, de oproep ter kennis van de staten-generaal en de regering te brengen. Deze op roep houdt een pleidooi in voor vermindering van de bestaande strijdkrachten. Zij is vanmiddag door de Russische ambassade be kend gemaakt. De opperste Sowjet herinnert er aan, dat hij vorige week heeft be sloten de Russische strijdkrachten met 1.200.000 man, dat is met een lerde, te verminderen, en dat de uitrusting van leger en vloot zal worden verminderd en de militai re uitgaven zullen worden ver laagd. BRUSSEL, 18-1. In Brussel is maandag officieel meegedeeld, dat de ronde-talfelconferentie over Belgisch Kongo woensdag a s zal beginnen. De besprekingen zullen worden geopend met een rede van de Belgische minister-president, de heer Eyskens. Aan de conferentie :al worden deelgenomen door de Belgische minister voor Kongo, de Schrijver, de minister voor econo mische en financiële zaken van Kongo, Scheyven, tien Belgische oarlementsleden en 44 Kongolese vertegenwoordigers. De Kongolese delegatie zal voorts een aantal plaatsvervangende leden en- advi seurs omvatten. Verwacht wordt, dat de confe rentie ongeveer vier weken zal duren. HOLDCROFT, 19-1. Niet ver van Uoldcroft in de Amerikaanse staat Virginia is een lijntoestel van de Capital Airlines" verongelukt. Er varen 48 mensen aan boord, die illen zijn omgekomen. Het vlieg tuig, een Viscount, is in bi*and ge dogen. Het was van Chicago via Washington op weg naar Norfolk in Virginia, •it nummer bestaat uit 8 pagina's Voor zover er op aarde een hemel kan zijn, is die te vin- den in een gelukkig huwelijk. Agent mishandeld door echtpaar- NIJMEGEN, 19-1. In de nacht van zondag op maandag is in Nij megen een agent van politie zoda nig mishandeld, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. De waard van een café aan de Graafseweg had assistentie ver zocht bij het verwij deren van een dronken echtpaar. Toen de politie aankwam verzetten de man en de vrouw zich echter. Een agent gleed uit op de besneeuwde weg en kreeg van het echtpaar trappen tegen het hoofd en de rug De man en de vrouw werden hierna gearresteerd wegens verzet en mishandeling. Muiterij op Nederlandse kustvaarder VLAARDINGEN, 19-1 Drie op- varenden van de Nederlandse kust vaarder „Cornelia B" van de rederij O. Bosma te Groningen hebben in de haven van Bayonne getracht hun kapitein, de 38-jarige J. Lud- wig, bij zijn terugkeer de toegang tot het schip te beletten De te hulp geroepen politie heeft twee van hen, de 30-jarige J. van den Ven en de 27-jarige J. van Doorn, die zich op de kade bevonden, gearres teerd. De derde, de 20-jarige kok H. Bakker, die zich op het schip bevond, nam met een hakmes en enige keukenmessen een dreigende houding aan. Door tussenkomst van de Neder landse consul te Bayonne heeft de Franse politie B. van boord ge haald. Het drietal zal naar Neder land worden overgebracht. DEN HAAG, 18-1. De minister van landbouw en vïssery heeft be sloten ook in het lopende melk prijsjaar doorlopende voorschotten aan de veehouders te verlenen op de gelden die zjj uit hoofde van de melkprijsgarantie 1959-'6o zullen ontvangen. De uitkering is voor lopig bepaald op f 1,- per 100 kg melk plus 25 cent per procent vet per 100 kg melk, zodat het voor schot ongeveer 2 cent per kg melk bedraagt. De eerste uitkering heeft be trekking op de afgeleverde melk sedert 8 november 1959, het begin van het melkprijsjaar. De volgen de zullen regelmatig tegelijk met de uitkeringen door het produkt- schap voor zuivel uit het zuivel- fonds, die van gelijke hoogte zijn, plaatshebben. De fabrieken zijn thans in staat gesteld het zgn. „piasgedeelte" van de voorschotuitkeringen (f 1,- per 100 kg melk) eventueel op basis van het eiwitgehalte van de ont vangen melk aan de veehouders door te betalen. Aldus deelt het ministerie van landbouw en visse rij mede. Raketten naar Mars en Venus NICE, 17-1. Naar de mening van ie afgevaardigden naar het ruim tevaartcongres, dat in Nice is ge houden, zal dit jaar veel activiteit te zien geven wat het onderzoek van de ruimte betreft. Zo zullen er nog een aantal aardsatcllieten ge lanceerd worden en zal de maan het voorwerp worden van een in tensiever onderzoek. Ook zullen de olanncn voor het lanceren van de eerste bemande raket naar mars vastere vormen aannemen. Van 16 tot 22 september zal er -»en internationale week voor het ^nceren van raketten worden ge houden. Men hoopt daardoor meer kennis te krijgen van de straling en aanverwante problemen. De af gevaardigden waren het erover eens, dat men nog steeds te weinig van de straling afweet en dat stra ling een groter gevaar voor de eer ste ruimtevaarder zal zijn dan de meteoorstenen. Zoals gemeld heeft de Rus Blagonrawof op het con gres foto's van de maan laten zien, die waren genomen door Loertik nummer drie. Sommige afgevaardigden menen uit de door Blagonrawof gede monstreerde techniek, gebruikt bij de lancering en besturing van de Loenik nummer drie, te mogen concluderen dat de Russen spoe dig in staat zullen zijn om een ra ket, voorzien van een remappa- raat dat een „zachte landing" op de maan mogelijk kan maken, naar de maan te sturen. Niet in 1960 Blagonrawof vertelde tegen de journalisten dat het „in de zeer nabije toekomst" mogelijk zal zijn om bemande raketten naar mars of Venus te zenden en dat er „in de nabije toekomst" een man naar een andere planeet gezonden kan worden. Hij voegde hier echter aan toe, dat geen van beide ope raties nog dit jaar zullen geschie den. Het congres besloot voorts 4 permanente centra voor het con troleren van satellieten op te richten. Deze centra zullen van te voren bijzonderheden over nieuwe satellieten en hun golflengten ge ven en voorts o m. uniforme metho den voor het onderzoek van de ruimte moeten uitwerken om dub bel werk te voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1