Politiek gekleurd debat over „kritiek" in raadsvergadering te Haamstede Schouwen-Duivelandse Sportspiegel STAD F.N PROVINCIE de fhaardolie STAD EN PROVINCIE GRENSV0LK ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 JANUARI I960 No. 18702 Tarieven gebruik vliegveld vastgesteld De nieuwjaarsrede van burge meester Jhr. R. J. H. Q. Röell, uit gesproken op de vorige week ge houden raadsvergadering, werd be antwoord door de heer H. v. d. Meij, die de hoop uitsprak dat de door de voorzitter uitgesproken wensen in vervulling zullen mogen gaan. Hij dankte voor de vriende lijke en sympathieke samenwer king. Ondanks onvervulde wensen, constateerde spr. dat grote resulta ten zijn bereikt. Hij hoopte voor 1960 dat de gemeente de wegen zal weten te vinden, om te bereiken wat verder nodig is. Voorzitter en raad wenste hij een voorspoedig 1960. De heer C. A. van Oord sprak over de functie van het burgemees terschap. Hij feliciteerde voorzitter en raadsleden met het feit, dat spanningen, zoals wel voorkomen in andere Zeeuwse gemeenten, hier niet voorkomen, ook al zijn er wel eens verschillen in opvatting. Bezwaar tegen notulen De heer Verton merkte op dat de notulen van de vorige vergadering voor hem niet acceptabel zijn en hij wenst geacht te worden te heb ben tegengestemd. Hij noemde de notulen onsamenhangend en in strijd met de waarheid. De voorzit ter vond het erg, dat de he?r Ver ton de notulen „in strijd met de waarheid" vond. Het is niet moge lijk, aldus de voorzitter, er een stenografisch verslag van te maken. Het moet een samenvatting van het besprokene blijven. Voor de „korte samenvatting" van de door de heer Verton gehouden algemene be schouwingen, is het woordelijk door de heer Verton gesprokene, bij de notulen gevoegd als bijlage. „Zakelijke inhoud" De heer C. van Oord vond de heer Verton veel te kritisch inge steld. Kritiek moet loyaal en op bouwend zijn, zo zei hij. Het is in orde als de zakelijke inhoud ver antwoord is, hetgeen met de jong ste notulen het geval is. De heer Verton gaf toe dat een woordelijke vermelding niet mogelijk is, maar vond essentieel dat een begrotings wijziging is vastgesteld, die niet in behandeling is geweest. De voor zitter merkte op dat de wijziging is behandeld in de begrotingscom missie en dat deze wijziging ook in de raadsportefeuille aanwezig was. De heer van Oord ried de heer Verton aan zich niet dood te sta ren op één punt, maar te letten op de zakelijke vermelding der feiten. Daartegen is niet gezondigd. D? heer Verton had nog kritiek op de weergave van het gesprokene over het rusthuis en de noodzaak tot bouw van een verenigingsgebouw. De voorzitter merkte op dat de vol ledige algemene beschouwingen, die zijn bijgevoegd, dit bezwaar on dervangt. Hierna werden de notu len met 6 tegen 1 stem (de heer Verton) goedgekeurd. Beantwoording vragen De voorzitter beantwoordde en kele (in de vorige vergadering) door de heer Verton gestelde vragen. Het collage is het eens met vraag steller, dat de raad het niet altijd eens was over de grote lijnen, waar het gemeentelijk beleid zich langs dient te ontwikkelen, onder erken ning van het feit dat een reële ge- dachtenwisseling vruchtdragende resultaten kan opleveren. B. en w. hebben met genoegen kennis ge nomen dat de heer Verton weinig heil ziet in het bestrijden van re- lig ieuse en politieke standpunten. B. en w hebben vastomlijnde plan nen m.b.t. een „planmatige" aan pak van de problemen Nader be zien zal worden de eventuele om zetting van de Instelling Maat schappelijke Zorg in een Gemeen telijke Sociale Dienst. Klachten over de beslissingen van M.Z. zijn er niet. Particuliere bouw Wat betreft de partikuliere bouw zijn de bouwers geheel vrij, maar b. en w. zien er niets verkeerds in te pogen de plaatselijke aannemers met hun personeel aan het werk te houden. De heer Verton wilde partikultere bouw ook uitgestrekt zinen tot aannemers buiten de ge meente. Inzake bouw verenigings gebouw is medewerking gevraagd van het Rampenfonds De gemeen te Burgh gevoelde niets voor ge meenschappelijke bouw met Haam stede. Verschillende geschikte loka len zijn door diverse verenigingen JEUGDACTIE „DOE OPEN" Anita en Sigurds, symbolen voor hulp aan jonge vluchtelingen Gisteren kende niemand hen nogMaar vandaag leert de gehele Nederlandse jeugd hun namen kennen: Anita en Sigurds, de vergeten vluchtelingen. Want Anita (15) en Sigurds (17), die tot dusver vergeten en onopvallend hebben geleefd in het Letse vluchtelingenkamp Ohm stede in noord-Duitsland, zijn door de Nederlandse jeugd gekozen als levende symbolen voor de grote jeugdactie „Doe Open" ten bate van de jonge vluchtelingen in de kampen Ohmstede (377 Letten) en Frie- drichsfeld (390 Polen). De actie wordt gehouden in het kader van het wereldvluchtelingen- jaar. Met de sleutel, die een ander symbool is geworden voor de actie „Doe Open", ontsloten Anita en Sigurds het hek van de verzame ling vervallen en rottende barak ken, die kamp Ohmstede heet, en waar zij beiden al veertien jaar wonen. Met het openen van het hek was de actie van de Nederland se jeugd om Anita en Sigurds en honderden andere jonge vluchtelin gen te helpen, officieel gestart. Anita studeert op het gymnasium te Oldenburg. Haar huiswerk maakt ze bij het fornuis aan een wrakke tafel, in een barak, die, voordat Anita met haar familie er in ondergebracht werd, heeft ge diend als onderdak voor Russische dwangarbeiders. Sigurds zit in de vierde klas van het gymnasium, zijn vader is on geneeslijk ziek. Sigurds moet zijn huiswerk maken in een muisklein slaaphokje in de barak. De jongen is nog nooit blijven zitten. zelfstandig ingericht, zodat de be hoefte thans minder urgent is. B. en w. verwachten bovendien een moeilijke exploitatie Kan g?en ge bruik worden gemaakt van de D.A. C.W.-regeling voor een vluggere uitvoering van het rioleringsplan, dan zal een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds noodzakelijk zijn. Ovsr de stichting van een u.l o.-school zijn in het verleden reeds besprekingen gevoerd. In aanmerking dient men te nemen dat het geboortecijfer terug loopt. Het bestuur zal tegemoet komen aan de wens van de heer Verton, dat begrotingen en rekeningen van het rusthuis worden ingezonden. De industrialisatie B. en w. juichen industrievesti ging te Zierikzee toe, want ook de andere gemeenten kunnen hierbij belang hebben Het E.T.I. werkt aan een ontwikkelingsplan voor het gehele eiland. De heer Verton doelde destijds op een „eigen ver antwoordelijkheid", die de gemeen te moet hebben inzake de verdere ontwikkeling. Hij sprak in dit ver band van een „wedloop tussen de conservatieve en vooruitstrevende krachten", waarvan het resultaat nog twijfelachtig is. De voorzitter hoopte dat deze „wedloop" in het belang van eiland en gemeente zal zijn. De voorzitter merkte op dat zeker samenwerking met de andere gemeenten zal worden gezocht. Wethouder den Boer wees op het streekplan dat de provincie ont wikkelt, dat ook de verdere ontslui ting van Schouwen-Duiveland op het oog heeft. De heer van Oord kwam terug op het begrip „wed loop" en „strijd" (ook hiervan sprak de heer Verton) en protesteerde fel tegen de opvatting dat de zg. con servatieven de zg. vooruitstreven- den achteruit trekken en belemme ren. Dit, aldus spr., is pertinent on juist. Hij durfde te stellen dat de gehele raad van Haamstede zeer vooruitstrevend is. Hij achtte het door de heer Verton gesprokene tot de raad gericht en spr verzette zich hiertegen. De bewering van de heer Verton lijkt nergens op. De heer Verton zeide dat zijn woorden niet gericht zijn tegeneen bepaalde partij of persoon. Het gaat om de zaak zelf. Wanneer het oude niet te handhaven is, moet het worden prijs gegeven. De enge beslotenheid moet opzij gezet en hierbij moet het gehele eiland sa men werken. Hierbij zijn, naar me ning van spr., dikwijls remmende factoren aanwezig. De overige agenda Besloten werd een bijdrage van 8 cent per inwoner te verlenen als subsidie aan de Federatie Nazorg cud-leerlingen B.L.O.-scholen. Een principe-besluit werd genomen tot aankoop van leermiddelen voor de chr. nat school. Een wijziging be zoldigingsregeling ging onder de hamer door. Tot gemeentewerkman in vaste dienst werd m.a s. be noemd de heer C Groenleer. Een voorstel tot herbenoeming van een tweetal bestuursleden van de In stelling voor Maatschappelijke Zorg werd op voorstel van de heren Sla ger en Verton teruggenomen. De wenselijkheid zal nader worden be zien. De heer van d?r Meij zag niet veel heil in benoeming voor l.jan. 1961. Aan de Rijksluchtvaartdienst is goedkeuring aangevraagd voor bet vliegveld. Een verordening tot heffing van landings-, stallings- en parkeergelden werd vastgesteld. De heer van Oord vroeg om een soe pele hantering voor de Schouwse Aero Club De Zeeuwse jongeren - pas begonnen - zitten nog voor grote lasten. B. en w. gaven toe zegging tot souplesse. Een geldle ning (bij Bank Ned. Gemeenten) zal worden aangegaan ad f 67.000, waarvan f 32 000 is bestemd voor de brandweer, t.b.v. een hogedruk- nevelspuit. De rekeningen 1956 en 1957 wer den aangeboden. Na controle door het Verificatiebureau komen zij in de raadscommissie. De heer Slager vroeg om het achter elkaar voltooien van de ver lengde J. J. Boeijesweg over het terrein van d? heer J C. v. d. Graaf. Wethouder den Boer merkte op dat het in het voornemen ligt de weg voor het a.s. seizoen gereed te maken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poortvliet: J. Chr. Schuurman, Bleskensgraaf; door de Gen. Syn. als pred. voor buitengew. werkzaamheden (geest verz. collec tief gehuisveste gerepatrieerden in de 4 noord, provS van der Linde, v.h. pred. in Indonesië, Deventer. Ger. Kerken Beroepbaar: J. Jeuring, Emmen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Opende-Surhuister- veen: J. D. Janse, kand. te Breda. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Gorinchem (tevens als pred. voor de binnenlandse zending: J. Moerland, Wormerveer, tevens pred. voor de binnenlandse zending. Aandacht voor comité „Sport Steunt Zonneveld". „Sterken voor de zwakken" kan in praktijk worden gebracht. Ook sportvrienden van Schouwen-Duiveland kunnen comité helpen met helpen! Door de afgelaste wedstrijden is er nu een mooie gelegenheid om de sportmensen op ons eiland eens kennis te laten maken met het co mité „Sport Steunt Zonneveld" dat sinds 1953 zich bezig houdt met het verlichten van het lot van de ge handicapte kinderen in onze pro vincie. Hierbij wordt er een beroep gedaan op de Zeeuwse sportmensen en naar wij kunnen vaststellen niet tevergeefs. Aanvankelijk kwamen de baten ten goede aan „Zonne veld" maar door het succes en het begrip dat door de Zeeuwse sport wereld werd betoond kon uitbrei ding aan de besteding worden ge geven en naast „Zonneveld" delen nu ook „Ipenoord" en „Kinder- zorg" hier in mee. In alle drie hui zen verblijven ook kinderen van ons eiland. In het nu achter ons lig gende jaar heeft de Zeeuwse sport wereld een bijzonder fraaie pres tatie verricht door voor het comité niet minder dan f 8896,13 bijeen te brengen. Hoewel er meer dan eens ook bij de sportbeoefenaars op ons eiland de aandacht is gevestigd op „Sport Steunt Zonneveld", was bij dit bedrag geen cent van Schou wen-Duiveland, wat eerlijk onder ons gezegd toch wel een beetje be schamend is. Laten wij nu vooral niet denken dat dit fraaie bedrag in het afgelopen jaar bijeen is ge bracht door financieel zeer sterke verenigingen. Het tegendeel is eer der waar, daar in hoofdzaak met centen, dubbeltjes en kwartjes dit bedrag bijeen is gezameld. Het be oefenen van een tak van sport zien wij nog steeds niet tot doel maar tot middel, waarbij het niet alleen taak is de lichamelijke conditie van de beoefenaars te verbeteren maar daarnaast, en dit is haast nog veel belangrijker, volledig aandacht te schenken aan de opvoedende taak van de opgroeiende jeugd. Wat is er in dit verband mooier dan de aandacht te vestigen op de naas tenliefde en dit de jeugd bij te brengen. De sportprestaties van ge zonde jonge mensen kunnen wat le vensvreugde brengen in de levens van minder bevoorrechte kinderen. Als dank voor de eigen gezondheid kan hier de zinspreuk „De sterken voor de zwakken" in de praktijk worden gebracht en verwezenlijkt. Voor de drie geadopteerde inrich tingen betekent deze steun bijzon der veel. De heer W. J. L. de Groof, voorzitter van „Zonneveld", drukte zich na de overdracht van een ge schenk ongeveer uit als volgt: „Het is niet met woorden te zeggen, wat uw actie voor „Zonneveld" en de patiëntjes betekent. Niet alleen hebt U het in de belangstelling ge bracht, maar vooral therapeutisch hebt U bijzonder prachtig werk ge daan. Het bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden Zeeland" waaronder „Ipenoord" ressorteert, schreef: „Het is hart verwarmend, dat de gezonde jeugd zich op deze manier wil inspannen om iets voor haar minder bedeelde broeders en zusters te doen". Ook ds. F. H. A. van der Wind, secre taris van „Kinderzorg" liet zich vol lof uit over het prachtige initiatief van het comité. Wat zijn nu de mogelijkheden om een bijdrage te leveren? Het zijn er vele! Wij be hoeven hiervoor maar even het fi nancieel overzicht van het comité over 1959 te bezien. Het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd, doelpuntenactxe (voor ieder ge maakt doelpunt van de betreffende vereniging wordt bv. een dubbeltje gegeven), één cent per ingekorfde duif, oriënteringsritten, 1 cent per afgelegde kilometer (wandelsport), collectes bij bijzondere wedstrijden of clubavonden en nog vele andere mogelijkheden. Natuurlijk zijn niet alle sportverenigingen bij machte een greep in de berooide clubkas te doen, maar toch moet het moge lijk zijn, als er in iedere vereni ging een persoon is die enige acti viteit aan de dag legt, middelen te vinden een bijdrage, hoe klein ook, te leveren. De secretaris, de heer Harry Plompen besluit zijn jaar verslag van het comité met de woorden: „Zeeuwse sportvrienden, helpt ons helpen". Sportvrienden van Schouwen-Duiveland, laten wij maken dat wij op het eind van het jaar er weer niet naast staan, maar dat wij met enige trots kun nen zeggen, dit is het aandeel dat wij bijeen hebben gebracht om het lot van de minder bevoorrechte jeugd te helpen verlichten. AMSTERDAM. De Nederlandse Bank deelt mede, dat de door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van f 1000, model 1945, en van f 50 model 1945, zullen worden inge trokken. De Bank roept houders van de bankbiljetten op om deze vóór 16 juli 1960 ter verwisseling bij haar aan te bieden Bedoelde bankbiljetten zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handtekening van mr. L. J A. Trip en van mr. J. Westerman Holstijn. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 19 januari wordt in het jeugdgebouw een vergadering gehouden van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het programma vermeldt een cau serie van de heer M. J. Bij de Vaate te Zierikzee over Zweden, toege licht met kleurendia's. OOSTERLAND In de vacature P. van der Maas Jz. werd alhier in de Ned. Herv. kerk tot diaken gekozen de heer A. F. Schoof, welke deze be noeming hesft aangenomen. Opbrengst collecten De collecte ten bate van de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg heeft opgebracht in het laatste kwartaal van 1959 de som van f 39,17, zodoende werd er in het gehele jaar bijeengebracht de som van f 163,20. Voor de weesinrich ting „Neerbosch" bedroeg dit cijfer over het gehele jaar f 240 Een woord van dank aan de beide vier tallen collectantjes die elke week weer rondgingen met de busjes voor de beide stichtingen is hier zeker op zijn plaats, terwijl ook de geefsters en gevers zomede hen die het werk leiden een dankwoord toekomt. ANNA-JACOBAPOLDER Bloedafname-avond Op de bloedafname-avond van de afdeling St. Philipsland van het Nederlandse Rode Kruis werden 237 flessen bloed gegeven. Tevens wer dop deze avond aan 35 perso nen een mooie zilveren draagspeld overhandigd. Ongeval na ongeval Bij werkzaamheden van de Heide Mij. aan de tramput te St. Philips land werd de heer I. Minheere te Anna Jacobapolder onder zand be dolven waardoor hij zodanig ge wond werd dat hij naar huis moest worden vervoerd. Bij aankomst thuis zou zijn vrouw de chauffeur nog enkele aanwijzingen geven over een overall die op het werk was blijven liggen. Toen zij naar de auto toeliep gleed zij uit en bleef bewusteloos liggen-. Zij werd naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar bij onderzoek bleek dat de enkel was gebroken. met het hoogste rendèmerit ZUINIG - GÉÉN ROET - MEER WARMTE, OLIEHANDEL H. SCHOT Scheeptimmerdijk 56 Telefoon 2387 ZIERIKZEE ANNA-JACOBAPOLDER Optreden van „De Mirandelli's" Na het succes van verleden jaar in „Ons Dorpshuis" hebben „De Mirandelli's" opnieuw een uitvoe ring voorbereid, welke gegeven zal worden op zaterdag 23 januari a.s. De opzet van deze uitvoering is het publiek een genoeglijke avond te bezorgen, waaraan zal worden meegewerkt door een accordeon band van 16 personen, een confe- j rencier en een toneelgroep. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Zuidwolde (Dr): J. van der Molen, v h. hulppred. te Schoonebeek. Ger. Kerken Beroepen te Scheemda: F. van den Bos, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Goes. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ruinerwold-Koekan- ge: kand. J. van Bruggen, Assen. Ger. Gemeenten Beroepen te Elspeet: M. Blok, Rijssen. Tweetal te St. Annaland: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid en C, Molenaar. Leiden, van wie eerstge noemde is beroepen. Beroepen te Giessendam: A. Els- hout te Utrecht, die bedankte voor Boskoop. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Vrouw van Elsteren en vrouw Janssen hadden geluk en kwamen ongehinderd door de gevaarlijke zone heen. „Als de mensen eens wisten hoe wij de koffie over de grens smok kelden dan zou, geloof ik, niemand meer 'n kopje believen", meende vrouw Janssen. „Ach wat, de mensen steken alles in de mond. Als we zo kieskeurig waren uitgevallen zouden we nog geen braambes meer eten, want wie weet, wat daarmee allemaal is ge beurd", antwoordde vrouw van Elsteren en stak zich een handvol van de sappige vruchten tussen de lippen, die in rijke overdaad langs de weg groeiden. Toen ze 's avonds terugkeerden hadden ze elk 50 mark verdiend. Dat was beter werk dan dronken over de vloer bij Grades te dweilen. En bij de Duitse afnemers was er niemand, die niet roemde over het heerlijke aroma van de echte Hol- landische Bohnenkaffee. 0 In de tuin van de boswachters woning te Waldkerk vielen de laatste rozenbladeren van de stelen. De vink, die in de tegen het huis groeiende klimroos een nestje had gebouwd en de hele zomer daar z'n helder liedje had gezongen was naar het warme zuiden vertrokken. Het was stil en overal rook het naar stervend rottend blad. In haar huis liep Annemarie met weemoe dige gedachten rond. Al weken lang zag ze nu uit jiaar een levensteken van haar vader, wiens komst ze verwachtte, maar ze had nog steeds niets van hem gehoord. Ze was juist bezig met het schik ken van enige laatste rozen, die ze in de tuin gevonden had, toen Jan Kempen binnen kwam. „Allemachtig, wat kijk jij sip Ben je zo onder de indruk van het afscheid van de zomer?" riep hij uit. „Kop op, meisje, als de rozen weer opnieuw in bloei schieten gaan we trouwen, wat denk je daar van?" „Ik heb zo'n haast niet meer, Jan, ik wacht op iets anders!" „Ben je iets te wachten, hoe moet ik dat begrijpen?" „Ik wacht op de zegen van m'n vader!" Met mateloze verbazing staarde de grensbewaker haar aan. Dit ver rassende nieuws kon hij niet ver werken. Annemarie zag het, en haar afspraak met de vreemde be zoeker vergetend wijdde ze hem in in hét geheim, dat zo plotseling in haar leven was gekomen. Zwijgend hoorde Jan van Kem pen haar aan, terwijl hij donker voor zich uit staarde. Ook toen zij haar relaas beëindigd had bleef hij in z'n zwijgzaamheid volharden. „Maar Jan, wat ben je stil, ben je dan niet blij Nu zullen we met ons drieën gelukkig worden, vader, jij en ik". Maar de grensbewaker reageer de er niet op. Het beangstigde An nemarie en einddelijk viel ze tegen hem uit: „Doe je mond toch eens open wat jij er van denkt". 48 „Nu dan", zei Jan Kempen plot seling heftig, „ik wens niet, dat je vader hier terugkomt. Ik wil niets met iemand te maken hebben, die een ander het leven heeft beno men". En eer Annemarie van haar verbijstering bekomen was liep Jan Kempen met een bleek vertrokken gezicht de kamer uit naar buiten, blijkbaar met de bedoeling, dat zij nog eens goed over zijn woorden na zou denken. Het meisje bleef achter, ten prooi aan allerlei tegenstrijdige gevoe lens, waarbij langzamerhand een zekere wrok over de koppige on verzettelijkheid van haar verloofde de overhand kreeg. Terwijl Jan Kempen opgewonden het huis had verlaten was Dorus van Dorenkamp toevallig aan een andere zijde door een open staande deur binnen gekomen en hij was nog juist in de gelegenheid geweest om de laatste woorden, die tussen zijn dochter en haar verloofde ge wisseld werden, op te vangen. Wat prees hij zich nu gelukkig, dat hij zich bij de eerste ontmoeting niet aan Annemarie bekend had ge maakt Even aarzelde hij, zich af vragend of het niet beter was om maar weer ongemerkt te verdwij nen, maar tenslotte bezweek hij voor het verlangen om haar weer eens te spreken. Toen hij plotseling voor haar stond schrok het meisje hevig. „U hier meneer?" vroeg ze verbaasd. „Ja, Annemarie, je moet het me niet kwalijk nemen, maar zonder dat ik het wilde heb ik gehoord wat er tussen jullie is voorgevallen. Ik had een plan, dat ik met je bespre ken wilde, maar na wat ik nu ge hoord heb, is dat doelloos geworden (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5