Waterpeil in verdronken Tuindorp-Oostzaan met 44 cm. omlaag DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1960 116e jaargang No. 18702 ZIERIKZEESCHE111NIEÜWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meendeg, dinsdeg, donderdag en vrijdeg. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTiE EN ADMINISTRATIE! Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 B. en W. stellen „operatieplan" op AMSTERDAM, 18-1. Vanochtend om twee uur was dc bemaling van het verdronken Tuindorp Oostzaan zover gevorderd, dat het waterpeil 44 cm. was gezakt. Er stond toen in het dorp nog gemiddeld iets meer dan een meter water. Vandaag (maandag) zullen B. en W. van Amsterdam met een aantal hoofdambtenaren in vergadering het zogenaamd operatieplan voor het rampgebied bespreken. In dit plan zullen richtlijnen worden neergelegd voor de con trole van alle 2600 woningen in het Watersnood in Griekenland ATHENE, 15-1. Stortbuien heb- ben in het gebied van Agrinion in Griekenland een noodtoestand ge schapen. Een honderdtal huizen is ingestort waardoor achthonderd mensen dakloos zijn geworden. Het water in de gezwollen rivie ren sleurde bruggen mee. Bomen werden ontworteld en honderden stuks vee verdronken in Thracië en Macedonië. Te Kavalla in Macedonië is bij een overstroming een belangrijke hoeveelheid tabak verloren gegaan. Amerikanen van ijsschots gered WASHINGTON. Reddingsvlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben vrijdag de laatste zestien mannen gered van de ijs schots „Charlie", waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 ge leerden en leden van de lucht macht waarnemingen verrichtten in de Noordelijke IJszee. De eva cuatie was noodzakelijk geworden doordat de schots afbrokkelde. Het drijvende station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noordelijkste punt van Alaska. De Amerikaanse luchtmacht heeft in het geheel vijftien vluchten ge maakt om de mannen en het we tenschappelijk materiaal in veilig heid te brengen.. West-Duitsland zal een miljoen merk schadevergoeding betalen aan 200 Roemeense Joden die nu in Is raël wonen en in de oorlogsjaren in concentratiekampen der nazi's ver lammingen tot 90 pet. opliepen. De voormalige Britse labouraf- gevaardigde Mackay, een der pio niers van de beweging tot eenma king van Europa, is zaterdag op 57-jarige leeftijd te Londen over leden. verdronken Tuindorp, waarvan zo snel mogelijk dient te worden na gegaan of zij nog bewoonbaar zijn. Bovendien zal in het operatie plan worden vastgesteld op welke wijze de toevoer van gas, water en elektriciteit naar het Tuindorp weer ingesteld kan worden. Een zegsman van de gemeente wees er op, dat vooral de gasbui zen aan een nauwgezette controle zullen moeten worden onderwor pen. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur de bevolking van het Tuindorp zo snel mogelijk vergunning te geven naar het dorp terug te keren, nadat het water daaruit is weggepompt. Deze vergunning zal, naar men nu gelooft, reeds worden gegeven ook als de normale voorzieningen voor gas, elektriciteit nog niet getroffen zijn. Straks vertraging Een zegsman van publieke wer ken deelde mede, dat rekening ge houden moet worden met eventu ele verstoppingen van leidingen. Bovendien moeten de pompen af en toe worden stil gezet om ge smeerd te worden. Ze zullen dus nog niet continu kunnen blijven draaien. Niettemin gelooft men bij pu blieke werken, dat zonder al te grote tegenslag het Tuindorp Oost zaan binnen vier of vijf dagen tot op straathoogte droog kan zijn. Dat zou dus dinsdag of woensdag zijn. Hierbij dient men echter te be denken, dat sommige waterbouw kundigen waarschuwen voor een al te snel droogmalen. Het zwakke dijkje langs het zijkanaal zou dan kunnen bezwijken, omdat 't thans aan de „droge" kant door het door gebroken water enigszins moet zijn ondermijnd. In de loop van de ko mende dagen zal men er echter angstvallig voor waken, dat het niet voor de tweede maal bezwijkt in welk geval een tweede overstro ming nieuwe ellende zou brengen. De Rijkspolitie te water neemt aan, dat er zich in het ondergelo pen gebied in Amsterdam-Noord thans geen mensen meer in de hui zen bevinden. Gisteravond zijn on der zachte drang een apotheker en een kantoorhouder, die tot dusver hardnekkig hadden geweigerd het noodgebied te verlaten, uit hun huizen verwijderd. Met vletten pa trouilleert de Rijkspolitie nog steeds in het gebied. Veel tijd voor besprekingen EISENHOWER VAN 10 TOT 19 JUNI IN DE SOWJET-UNIE WASHINGTON, 17-1. Diploma tieke waarnemers in Washington hebben zondagavond gezegd, dat Eisenhower de langst mogelijke tijd heeft uitgetrokken voor zijn bezoek aan Rusland, dat, zoals ge meld, zal plaats vinden van tien tot negentien juni a.s. De reis valt in een tijd, waarin het congres bijeen is een belang rijke binnenlandse aangelegenhe den de aandacht van de president kunnen vragen. Uit de duur van zijn reis blijkt, dat Eisenhower zoveel mogelijk tijd wil hebben voor zijn bespre kingen met Chroesjtsjef. Sommige diplomaten zien in het besluit van Eisenhower een verlangen om de spanningen van de koude oorlog op te heffen. Slachtoffers van de wintersport WENEN, 17-1. In het district Wenen alleen zijn er het afgelopen weekeinde tijdens de wintersport 79 mensen ernstig gewond. 283 lie pen lichte kwetsuren op. In Linz zijn 150 mensen in de ziekenhuizen opgenomen. De Franse staatsman Antoine Pinay is afgetreden als minister van fi nanciën in c!e eerste regering van de vijfde Franse republiek, Wilfred Baumgartner, de 57-jarige gouverneur van de Bank van Frankrijk, wordt zijn opvolger. - Links Pinay, die zijn jas dichtknoopt bij het ver laten van het Elysee, waar hij president de Gaulle zijn ontslag aan bood. Rechts Baumgartner na zijn onderhoud met de Gaullewaarin hij zich bereid verklaarde Pinay op te volgen. Het staat wel vast, dat Eisenho wer niet alle tien dagen in Moskou zal blijven. Men neemt aan dat de Russische regering de president heeft laten weten dat zij hem graag :ets wil laten zien van de indus- riële ontwikkeling in de Sow jet- Unie, speciaal dan in Siberië. Een der Britse moord zaken opgelost LONDEN, 16-1. Een van de drie moorden op vrouwen die de afge lopen weken Groot-Brittannië in beroering hebben gebracht, schijnt te zijn opgelost. Scotland Yard heeft de 29-jarige arbeider Evan Carter uit een dorp in de omgeving van Cardiff aangehouden op be schuldiging van moord op zijn vrouw. Twee weken geleden 'had Carter, naar zijn zeggen, zijn 32-jarige vrouw Ruby vermoord in bed ge vonden. Bij haar lag hun zesjarig zoontje Alan dat ernstige verwon dingen had. Volgens de artsen, die het kind behandelen, zal Alan, ook al zou hij het overleven, gedeelte lijk verlamd en geestelijk gestoord blijven doordat zijn hersens zijn beschadigd. Enige dagen geleden had Carter voor de televisie aangedrongen op intensivering van de nasporingen naar de moordenaar van zijn vrouw. Toen hij van een bezoek aan zijn kind in het ziekenhuis te Cowbridge terugkeerde, werd hij in hechtenis genomen. Vakantieverblijf voor koninklijke familie in Italië LIVORNO, 16-1. Aan de Italiaan- se westkunst, tegenover het eilind Elba, is men begonnen met de bouw van een villa, die zal dienen als va kantieverblijf voor de Nederlandse koninklijke familie. De opdracht tot deze bouw is gegeven door Z K. H. Prins Bernhard. De villa komt te Iiggeni op het schiereilandje Ar- gentario, tussen de dorpen Porto Stefano en Porto Ercole. Zij zal ge heel gelijkvloers zijn en worden cmgeven met galerijen en waran da's. Vice-president Nixon heeft in de universiteit van Florida ver klaard, dat Chroesjtsjefs aankon diging dat de Sowjet-Unie 1.200.000 militairen zal demobiliseren, niet mag leiden tot een vermindering van de defensie-inspanningen van V.S. en hun bondgenoten. SBHHHMIHBHHHiHHi Dit nummer bestaat uit 6 pagina's H.K.H. Prinses Margriet, die dinsdag 19 januari a.s. haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot). STUDIE VAN HARVARD-UNIVERSITEIT Doelstellingen van het communisme onveranderd WASHINGTON, 16-1. Het cen trum voor internationale zaken van de Amerikaanse Harvard-Univer- siteit heeft bij de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat een rapport ingediend waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie bereid kan zijn een oorlog tegen de kapitalistische wereld te ontketenen, indien zij van oordeel, dat zij de overwin ning zal behalen zonder verwoes ting op zeer grote schaal te riske ren. Volgens het rapport zijn de com munisten nog altijd van oordeel dat het conflict tussen het commu nisme en het kapitalisme niet bij gelegd kan worden en dat het al- FLITSEN UIT HET BUITENLAND BRUSSEL. Prins Albert van Bel gië heeft de Brusselse autosalon geopend, de eerste Europese auto show in 1960. WILLEMSTAD. Dezer dagen heeft de waarnemend minister president ea minister van Verkeer en Verbindingen ai der Neder landse Antillen, C. D. Kroon, de eerste steen gelegd voor een televi siestudio op Curagao. WASHINGTON De Japanse eer ste minister Noboesoeke Ksiji is voor een bezoek van drie dagen in Washington aangekomen, waar hij een nieuw Amerikaans-Japans vei ligheidsverdrag zal ondertekenen. BELLEVILLE, Ontario. In de be woonde streken bij het Ontario- meer in Canada zijn troepen wol ven waargenomen. Er zijn zater dag klopjachten gehouden, waarbij drie dieren zijn gedood. KATMANDOE. Bharat Sjamser, de leider van de belangrijkste op positiepartij in Nepal, de Gorka Parisjadpartij, heeft op een pers conferentie in Katmandoe meege deeld dat Chinese communisten „een inval hebben gepleegd in Ne pal, die neerkomt op agressie". LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft op een conferentie over Cy prus te Londen, de „onherroepelij ke minimum eis van Engeland voor de omvang van de Britse bases op Cyprus" ontvouwd. Deze eis komt neer op circa 190 vierkante km. leen kan eindigen door de over winning van het communisme. De communistische tactiek schijnt er thans op te wijzen, dat de com munisten een algemene oorlog met het westen willen vermijden, maar een van de leerstellingen van de communistische taktiek is een di rect treffen te vermijden zolang men er niet zeker van is dat de communisten de sterkste partij zijn Twee doden door kolendampvergiftiging ENSCHEDE, 17-1. Twee bejaarde mensen zijn in het zomerhuisjeaan de Glanerbeekweg te Enschedé door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zij werden van morgen aangetroffen door een dou ane-ambtenaar, die een onderzoek instelde, nadat een landbouwer hem had meegedeeld, dat hij on raad vermoedde. De man, de Wit genaamd, werd dood aan de ge dekte tafel aangetroffen. De vrouw, mejuffrouw Weustink, lag levenr- loos op de vloer. RIJ EXAMENS IN 1959 DEN HAAG, 15-1. Het Centraal Bureau voor de afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen heeft vorig jaar 426.113 aanvragen voor een rij examen ontvangen waarvan 417.127 rijexamens werden afgewerkt Dit is het hoogste aantal dat in enig jaar gedurende de 32 jaar dat het C.B.R. bestaat werd afgenomen Voorts werden 316.656 genees kundige verklaringen afgegeven waarvan 11.544 betrekking hadden op de verlenging van de geldig heidsduur van het rijbewijs. Verwacht wordt dat in het jaar 1960 nog meer aanvragen dan in 1959 zullen binnenkomen, gezien het feit dat de maandtotalen, voor dat de prijsverhoging en de ver lenging van de tijdsduur van de rijexamens bekend waren, reeds belangrijk boven die van voorgaan de jaren lagen. In Russische kringen is vrijdag verklaard, dat Engeland „denk beelden" heeft geopperd om de im passe op de conferentie in Gcnèvc over een controlestelsel voor on geïdentificeerde ondergrondse ont ploffingen te doorbreken. Gebreken vallen de meeste i mensen eerder op dan deugden 1 De waterschade in Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 15-1. Volgens op gave van publieke werken der ge meente Amsterdam heeft het water in Tuindorp Oostzaan in totaal 80.000 m2. rijweg beschadigd. De afdeling beplantingen deelt mede, dat 130.00 m2. plantsoen onder wa ter staat, 30.000 m2. bennen en 1400 straatbomen. Uitkering aan waters noodslachtoffers De slachtoffers van de overstro ming in Amsterdam-noord ontvan gen bij wijze van voorschot een voorlopige uitkering van f 100 per gezin, vermeerderd met f 10 per kind. De watersnood en de sport AMSTERDAM, 16-1. Het bestuur van de K.N.V.B. afdeling Amster dam treft in overleg met de door de watersnood getroffen sportver enigingen in Amsterdam-Noord maatregelen er zorg voor te dragen dat deze verenigingen volledig schadeloos worden gesteld. De betrokken clubs zullen daar toe zo spoedig mogelijk met het bestuur van de afdeling Amster dam in verbinding moeten stellen. Meisje omgekomen door gasverstikking DEN HAAG. De elfjarige Aresia Christina Krul is dood in de slaap kamer van haar ouderlijk huis aan de Van Raversteinstraat 262 in Den Haag aangetroffen. In de slaapka mer hing een sterke gaslucht. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de bewoners bij het gemeente lijk gasbedrijf een klacht hebben ingediend over onvoldoende gas- toevoer in hun perceel. Te negen uur des avonds heeft een gasfitter van het gemeentelijk gasbedrijf dit euvel nog verholpen. Na een kwar tier heeft hij de gasmeter, die zich in dl slaapkamer van het slacht offer bevindt, nog gecontroleerd op een eventueel lek. Het vermoeden bestaat nu, dat er vannacht een breuk is ontstaan in de leiding tussen de gasmeter en de hoofdafsluiter, die zich onder het trottoir bevindt De recherche en het gerechtelijk laboratorium zetten het onderzoek voort. Het slachtoffertie was het enige kind van de familie Krul. Geval van gasverstikking JUTPHAAS, 17-1. De 76-jarige J. Verbaan, wonende op het Kerkveld te Jutphaas, is vannacht door gas verstikking om het leven gekomen Zijn 73-jarige echtgenote, mevrouw W. Verbaan-Arlar, is naar het Stadsakademisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd en verkeert nog in levensgevaar. Zilveren dubbeltjes buiten omloop gesteld DEN HAAG. Met ingang van 19 januari I960 zijn bij algemene maatregel van bestuur de zilveren dubbeltjes buiten omloop gesteld. Aldus deelt het ministerie van Fi nanciën mede Het zinken dubbeltje werd reeds in 1953 uit de circulatie genomen. Op dat tijdstip was de hoeveelheid nikkelen dubbeltjes als gevolg van de nikkelschaarste nog te gering om in de bestaande behoefte aan 10-centsstukken te voorzien. Daarom werd toen beslo ten de in het muntdepot aanwezige zilveren dubbeltjes als een reserve achter de hand te houden. Op deze reserve voorraad is na 1953 herhaal delijk ten behoeve van de pasmunt circulatie een beroep gedaan. Nu een dergelijk beroep niet meer no dig is kan ook tot het buiten om loop stellen van de zilveren 10- centstukken worden overgegaan. Met het zilveren dubbeltje ver dwijnt de laatste vooroorlogse munt uit de geldcirculatie Tot 20 mei 1960 bestaat gelegenheid tot inwis seling van deze munt bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1