Uit zijtak van Noordzeekanaal besprong vloed Amsterdam's Tuindorp-Oostzaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 JANUARI 1960 No. 18701 116e jaargang ZnKZEESnSNIEOVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochimen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de V4ate, tel. 01110-2938 WINSTPUNT VOOR DE WATERVIJAND Minister Klompé Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Oproep van Nationaal Rampenfonds DEN HAAG, 15-1. Het Nationaal Rampenfonds heeft, gezien de om vang van de watersnood in Tuin dorp Oostzaan, een algemene op roep tot steun aan de vle getrof fenen gedaan en heeft daartoe Ivet gironummer 9575 opengesteld Deze algemene oproep doorkruist niet - zo wordt gezegd - de reeds gepu bliceerde oproep tot storting op giro 768 ten name van het Fonds Watersnood Amsterdam aangezien dit fonds een der lichamen is waar uit het Nationaal Rampenfonds is samengesteld. 1. Is de Noorder IJpolder, gelegen ,op het grondgebied van de ge meente Amsterdam, nog onder worpen aan het toezicht van het Provinciaal Bestuur? Als deze vraag bevestigend be antwoord wordt, kunnen Gede puteerde Staten dan mededelen hoe dit toezicht is en wordt uit geoefend? 3. Kunnen Gedeputeerde Staten dan reeds een verklaring geven waardoor deze ramp werd ver oorzaakt? 4. Bestaat er reeds inzicht in de wijze waarop gedupeerden door hen geleden schade vergoed kunnen krijgen? MOSKOU, 15-1. Heden beginnen de Russen in de Stille oceaan hun aangekondigde proeven met mach tige raketten die In staat zouden zijn vluchten naar de planeten te maken en zeer zware satellieten te lanceren. De proeven zullen een maand du>en. De Sowjet Unie waarschuwde de vorige week de scheepvaart weg te blijven uit een groot gebied nabij de Marshall eilanden waar raketdelen terecht zouden kunnen komen Hongaarse geleerden dachten dat de nieuwe raketten in staat zijn een satelliet van vijf ton te lan ceren en dat de proeven de pro blemen zullen oplossen van het doen landen van een raketlaborato rium op d» maan. bezocht geëvacueerden Tuindorp-Oostzaan verboden gebied AMSTERDAM, 14-1. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan het op vangcentrum voor de geëvacueer- Zoals de akker door onkruid bedorven wordt, wordt de mens bedorven door zijn be geerten. Achtduizend personen dakloos door overstromingen AMSTERDAM, 14-1. Vanochtend om ongeveer 7 uur is (zoals wy reeds hebben gemeld) in de djjk langs het zykanaal H, een arm van het Noordzcekanaal, een gat ontstaan, waardoor in de loop van enkele uren zoveel water binnenstroomde, dat om ongeveer 10 uur het Tuin dorp Oostzaan, een van de noordelijkst gelegen delen van Amsterdam benoorden het IJ, onder water kwam te staan. Tc 8 uur was het gat 25 meter, om 9 uur 30 en om 11 uur 70 meter breed. De dyk behoort tot het waterschap Noorder IJpolder en staat onder toezicht van de Provinciale Waterstaat Volgens een voorlopige schatting z(jn 8.000 personen b(j de over stroming dakloos geworden. In totaal staan 2700 huizen in het oude en nieuwe gedeelte van het Tuindorp-Oostzaan min of meer onder water. Dit is vanmiddag door een woordvoerder van de gemeente Amster dam ten stadhulze medegedeeld, na een bespreking van de minister van Verkeer en Waterstaat met de burgemeester en de wethouder voor publieke werken. Naar schatting zal zestig procent van het aantal getroffenen bij fa milie onderdak vinden, zodat de ge meente voor de taak staat huisves ting te vinden voor circa driedui zend personen. Na overleg met de directeur-ge neraal voor de scheepvaart is be sloten het in de Amsterdamse ha ven op non-actief liggende voorma lige emigrantenschip de „Zuider kruis", onmiddellijk uit te rusten en beschikbaar te stellen voor het opnemen van 750 personen. In de twee jeugdherbergen kunnen 350 mensen een tijdelijk verblijf vin den en het Sint Rosacomplex aan het Hagedoornplein kan worden in gericht voor circa 600 mensen. Hulpverlening: Vanuit de vlothaven, waar een graansilo In aanbouw ls, werden vanochtend lichters met zand ver voerd. Het werk aan de silo werd terstond stopgezet. De marine Amsterdam kwam op het bedreigde gebied ongeveer te kwart voor twaalf met 20 vletten en 250 man personeel. Het Rampenfonds bood het ge bruik aan van 20 andere vletten, die zich in het depot bij Velzen be vinden. De territoriale bevelhebber stelde rubberboten van de ponton niers ter beschikking. Verder heeft de gemeente Am sterdam een aantal rondvaartboten voor het vervoer over het IJ inge zet. De hulpverlening aan de bevol king staat onder commando van het hoofd Bescherming Burgerbe volking. Hulp ln opvangcentra De kantines van de nabijgelegen N.D.S.M. waren vanochtend ter stond ingereedheid gebracht als op vangcentra voor de geëvacueerde Bewoners verlaten T uindorp-Oostzaan. bewoners. Met hete koffie en brood werden zij ontvangen. De N.D.S.M. heeft voor de hulpverlening onge veer tweeduizend man van het per soneel beschikbaar gesteld. In de eerste morgenuren werd al het drij vende materieel van de genoemde werf, bootjes, vletten enz., naar het bedreigde gebied gebracht. Ook het gehele wagenpark werd voor de evacuatie ingeschakeld. Op het arbeidsbureau van de werf werden de mensen geregi streerd. Er kwamen tientallen tele foontjes van stadgenoten binnen, die huisvesting voor de geëvacu eerden aanboden. De N.D.S.M. stelde vanmorgen uit haar maga zijnen sokken, ondergoed en ketel pakken ter beschikking, doch al spoedig was haar voorraad uitge put. Tegen 12 uur kwam de evacuatie der bewoners op volle gang. In het nog steeds stijgende water kwamen de ingezette platte vaartuigen snel na elkaar aan uit het westelijk ge legen deel van het Tuindorp, vol geladen met mensen, meest vrou wen en kinderen. De verkleumde slachtoffers, waarvan velen de huis dieren en kleine persoonlijke be zittingen tegen zich aanklemden, werden bij de aankomst aan de Klaprozenweg opgenomen in de tal rijke autobussen van de gemeente en snel overgebracht naar het eer ste voorlopige opvangcentra in het complex van de N.D.S.M. en de cantine van het Marine-etablisse ment. Onafzienbare watervlakte Om 1 uur vanmiddag was het water in Tuindorp-Oostzaan zo hoog gestegen, dat slechts de daken van de geparkeerde auto's nog te zien waren. Vanaf de dijk kon men in de nabij gelegen woningen achter de ramen der bovenverdiepingen de bewoners zien zitten. Zij maak ten, zo op het oog, een rustige in druk. Op balkonnetjes wapperde de de bewoners uit Tuindorp-Oost zaan bij de N.D.S.M. Do minister zeide. dat het hulo- verleningswerk nog op gemeente- Mik niveau ligt. Mocht de Amster damse gemeenteraad morgenmid dag in zijn soeciale zitting over de dijkdoorbraak besluiten dat maar regelen op landelük niveau nodig "ijn, dan is het volgens de minis ter mogelijk de Wet verplaatsing bevolking in werking te stellen. Dit zal inhouden dat de evacué's, zodra zij op hun nieuwe verblijf- olaats zijn aangekomen, zullen res sorteren onder het ministerie van binnenlandse zaken. De financie ring van de evacuatie komt dan ender h°t ministerie van maat schappelijk werk. De burgemeester van Amsterdam heeft, in verband met de woonom standigheden in het overstroomde gebied, op grond van art. 5 van de Wet verplaatsing bevolking, als ..te evacueren gebied" aangewezen h^t gebied begrensd door Kanaal dijk, weg langs zijkanaal H. Oost- zanerdijk, Perenpad-westzijde. Me teorensingel, Corn. Douwesweg. Het betreden van dit gebied zal alleen kunnen geschieden met toe stemming van het ter plaatse dienstdoende politiepersoneel. Voor bewaking van de woningen zowel te water als te land, wordt zorggedragen. Dichting dijkbreuk Onafzienbaar is de watervlakte die men vanaf de dijk voor zich ziet en men vraagt zich af hoe hoog de totale schade wel zal zijn. Velen van de slachtoffers hebben als hun mening uitgesproken dat een zeer tijdige waarschuwing de bewoners in staat zou hebben ge stéld zich eerder in veiligheid te brengen. Evacuatie van bewoners in Am sterdam (Tuindorp-Oostzaan). EVACUATIE UIT RAMPGEBIED GESTAAKT Nog enige honderden mensen op boven verdiepingen in Tuindorp-Oostzaan AMSTERDAM, 14-1. Ondanks de (naar schatting) enige honderden mensen, die zich nog op de boven verdieping van de woningen in het ondergelopen deel van het Tuin dorp-Oostzaan bevinden, is de eva cuatie vanavond tegen het vallen van de duisternis stopgezet. Mede in verband met de weerstoestand achtte men een voortzetting van deze actie niet verantwoord. De Rijkspolitie te water heeft nog zo lang mogelijk getracht de ach tergebleven bewoners te bewegen hun huizen te verlaten, in vele ge vallen met succes. Morgen zal deze evacuatie met behulp van vletten worden voortgezet. Gezien de be paling van burgemeester Van Hall, die op grond van zijn bevoegdheden het gebied tot „te evacueren ge bied" heeft verklaard, dienen alle bewoners hun huizen zonder meer te ontruimen. Men hoopt in de loop van morgen (heden vrijdag) het ge bied geheel te hebben ontruimd. De directeur van de Amsterdam se G.G. en G.D. heeft meegedeeld dat het aantal opnemingen van slachtoffers in de ziekenhuizen tot dusver zeer gering is geweest. Het bestuur van de Amsterdamse huisartsenvereniging heeft ver klaard dat alle geëvacueerden, die lid zijn van een ziekenfonds, op iedere plaats in de stad zo nodig een beroep kunnen doen op elke geneesheer. Tegen middernacht wordt het hospitaalschip van het Rode Kruis, de „Henri Dunant", in de Amster damse haven verwacht. Dit schip, met een capaciteit van zeventig bedden, zal ligplaats kiezen in het Cornelis Douweskanaal, juist ten zuiden van de ondergelopen polder. Onderzoek in rampgebied AMSTERDAM, 14-1. Het hoofd van het Arrondissementsparket van Amsterdam, mr. W. P. Bakho ven, zal morgenochtend met prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft als deskundige, een bezoek aan het rampgebied brengen. De procureur-generaal te Am sterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft mr. W. P. Bakhoven opgedragen een justitieel onderzoek in te stel len naar de oorzaak van de dijk doorbraak. Hulp aan slachtoffers van overstroming AMSTERDAM, 14-1. Reeds be- -eikten het A.N.P. mededelingen van gtldschenkingen ter leniging van de nood der slachtoffers van Ie overstroming in Amsterdam: de ■>rde van vrijmetselaren onder het .Grootoosten der Nederlanden" heeft 5000, de „Caritaspool" 10.000 gulden overgemaakt op postgiro nummer 768 van het Fonds Water- mood Amsterdam. De aanbiedingen voor huisves- ing van de geëvacu-erden uit het ampgebied via het door radio en elevisie bekend gemaakte tele- oonnummer 123123 is zo overwel- iigend geweest, dat een normale afwikkeling der gesprekken onmo gelijk werd. Later op davond is bekend gemaakt dat aanbiedingen telegrafisch of schriftelijk dienen te geschieden bij de gemeentelijke üenst voor Sociale Zaken aan de Nieuwe Kerkstraat 126. De afdeling Amsterdam van de "Torecaf stelde in negen Amster- lamse hotels totaal 100 bedden ter beschikking. Uit het gehele land kwamen aanbiedingen voor huis vesting binnen. Ruim twee duizend bedden zijn door partikuliere per sonen en instellingen aangeboden. Interpellatie over dijkdoorbraak AMSTERDAM, 14-1. De voorzit ter van de P.v.d A.fractie in de Provinciale Staten van Noord-Hol- 'and, mr. J. Roelse, heeft de Sta ten toestemming gevraagd om, raar aanleiding van de overstro mingsramp die Tuindorp Oostzaan heeft getroffen, op 19 januari a.s. Ie volgende mondelinge vragen te mogen stellen: stagneert AMSTERDAM. 15-1. Het wek aan het gat in de diik in bet zii- kanaal H bij Zaan<ln,»n stoemeet. HoexveT het p.eme'»ntebe'*+»*iir r**eds had mfte<redeo,d dat publieke wer ken reeds bezig waren met het dichtgooien van het mt. was men fe middennacht nou «»et begonnen. wel lagen in bet ziikn.naal enke,e met ze."d ge^.^on J|eVers en een reusachtige schuifkraan gereed. Een striemende oostenwind joeg het overdag de polder binnenge stroomde water weer naar buiten. Midden in het 30 meter brede gat werd een telegraafpaal met het 'ware betonnen fundament, dat in het thans weggeslagen stuk dijk verankerd stond, door de woeden de golven weggedrukt en hing loom aan strak gesnannen draden. Verwacht wordt dat men tussen vier en vijf uur hedenochtend met het dichten van het gat zal kun nen beginnen. De werkzaamheden stagneerden doordat de drijvende kraan oen de fect kreeg aan de stoomleiding. Er is thans een tweede kraan aange komen. Westduitse premiers over het anti-semitisme BONN, 14-1. De eerste minister van de tien Westduitse staten hebben donderdag de kwestie van de anti-semitische incidenten in Westduitsland besproken op een vergadering voor buitenlandse za ken van de bondsraad. De West- Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, woonde de vergadering bij. Een woordvoerder van de bonds raad (de west-Duitse senaat) heeft medegedeeld, dat de premiers aan hun vastbeslotenheid, te verzeke ren, dat elke mogelijke maatregel wordt genomen om anti-semitische daden te voorkomen, uiting gege ven hebben. RUSSISCHE RAKETPROEVEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1