Pinay - vader van de nieuwe frank - treedt uit Franse regering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Betogingen tegen te zware examens DONDERDAG 14 JANUARI 1960 No. 18700 116e jaargang ZIERMEESWWNIEUWSBODE ABONNÉMÉNfEN EN ADVERTENT.Es*. PriJj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938 Symbool van liberale kapitalisme" verdwijnt PARUS, 13-1. Minister Pinay heeft woensdagmiddag na afloop van een gesprek met president de Gaulle meegedeeld, dat h(j zich uit de regering terugtrekt. De omstandigheden maken dat ik uit de regering treed. Ik blijf ter beschikking van het land, om dat ik wil bijdragen tot het succes Nieuwe post voor hoge Rus PARIJS. 13-1. Aleksei Klritsjen- ko, lid en secretaris van het pre sidium van het centrale comité der Sowjetrussische communistische partij, is benoemd tot eerste secre taris van de partij in het gebied van Rostof aan de Don, in de Sow- jet-republiek Rusland. Dit werd woensdag meegedeeld in een kort bericht van Tass in het partijblad „Prawda". Kiritsjenko, een naaste medewer ker van Chroesjtsjef, is van 1949 tot 1957 eerste secretaris van de partij In Oekraine geweest. Resultaat economische conferentie te Parijs PARIJS, 14-1. Een nieuwe po ging om rr.c-t Amerikaanse mede werking de impasse tussen zes lan den van de Europese vrijhandels zone te doorbreken, het - althans voorlopige - voortbestaan van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking in haar hui dige vorm en een ietwat vage po ging om te komen tot een meer gecoördineerde hulpverlening aan de economisch minder ontwikkelde gebieden zijn het resultaat van de „Atlantische economische confe rentie", die dinsdag en woensdag in Parijs is gehouden.. Prins Bernhard in Mexico MEXICO, 14-1. Prins Bernhard is woensdag uit Mexico naar Cuer- navaca vertrokken. Dit is de eer ste etappe van een autotocht naar Agapulco. Voor zijn vertrek zat hij aan een lunch die hem door de minister van buitenlandse zaken, Manuel Tello, was aangeboden. Hij was ook tegenwoordig bij een demon stratie met paarden. van het werk dat tot dusver is verricht. Generaal de Gaulle be grijpt mijn beweegredenen zeer goed. Ik trek me, althans voor het ogenblik, geheel terug uit het po litieke leven. In elk geval blijf ik vastbesloten om het herstelwerk dat tot nu toe geschied is, te be vorderen en te vergemakkelijken", zo zei de minister van financiën zeer ontroerd, toen hij het Elysee verliet, waar hij een onderhoud van een kwartier met het staats hoofd had gehad. Architect van het herstel Pinay wordt wel de „vader van de nieuwe frank" genoemd en de architect van het economisch her stel van Frankrijk. Met Antoine Pinay verlaat het symbool van het „liberale kapita lisme" de eerste regering van de vijfde republiek, waarvan hij se dert de fomatie een paar jaar ge leden deel heeft uitgemaakt. „Re formatorisch liberalisme", zo ken schetste hij zelf zijn politiek in een ministeriële verklaring. Baumgartner opvolger Wilfrid Baumgartner, de 57-ja rige gouverneur van de bank van Frankrijk, heeft woensdag na een onderhoud van een uur met presi dent de Gaulle bekend gemaakt, dat hij zich bereid had verklaard, Pinay als hoofd van het ministerie van financiën op te volgen. Hij deed zulks, naar hij zei, „zonder enige vreugde doch geleid door plichtsgevoel". In de City heeft men het nieuws over het aftreden van Pinay als minister van financiën en de op volging door Baumgartner met de grootste kalmte ontvangen. ZUIDEN VAN PERU GETROFFEN DOOR ERNSTIGE AARDBEVING Berichten over talrijke slachtoffers LIMA, 13-1. De stad Areauipa, in het zuiden van Peru, is ernstig getroffen door een zware aardbe ving. Drie plaatsjes by Arequipa zqn, naar gemeld, verwoest. De ver bindingen tussen Arequipa en Lima zyn volgens de berichten verbro ken. Lima ligt by na 800 km ten noordwesten van Arequipa. Ook daar is de aardbeving gevoeld, maar slechts zwak. Vermindering Sowjet-strijdkrachten MOSKOU, 14-1. Volgens inlich- tingen uit gede bron in Moskou zal premier Chroesjtsjef vandaag (donderdag) op de vergadering van de opperste sowjet een plan voor unilaterale inkrimping der conven tionele strijdkrachten door de Sow- jet-Unie voorstellen Deze belang rijke biizenkomst in het Kremlin zal door 1500 afgevaardigden der beide kamers (Raad der Unie en Raad der Nationaliteiten) worden bijgewoond. Ook zou men een wa re hervorming van de regerings structuur overwegen. Volgens het Rode Kruis van Peru zijn in Arequipa 38 mensen om het leven gekomen en 200 gewond. De stad is zonder licht en water. Het stadscentrum is ernstig beschadigd. Vele gebouwen zijn met de grond gelijk gemaakt. In enige buiten wijken is eveneens ernstige schade aangericht. Het handelscentrum Arequipa ligt aan de voet van de dode vulkaan El Misti. Er is ook schade in andere steden in zuid-Peru aangericht, maar deze is gering. In de haven van Arica, in Chili, is eveneens een hevige aardschok gevoeld, maar er zijn geen slacht offers en de schade is gering. s Premier Chroesjtsjef van de Sowj et-Unie heeft een uitnodiging van de koning en de regering van Afghanistan aanvaard om op de terugreis van zijn bezoek aan In donesië Kaboel aan te doen. e Generaal Franco heeft op een audiëntie in het paleis „El Prado" te Madrid de leden van de Neder landse economische missie, die thans een bezoek aan Spanje brengt ontvangen. De missie is zondag jl. in Madrid aangekomen. Dui2enden studenten hebben in de Perzische hoofdstad gedemonstreerd tegen de strenge examenregelingen, die in het land van kracht zijn. Tijdens botsingen met de politie werden drie mensen gedood, terwijl tientallen personen verwondingen opliepen. - De foto geeft een beeld van de ongeregeldheden. Russisch ministerie Binnenlandse Zaken opgeheven MOSKOU, 14-1. Het ministerie van binnenlandse zaken van de Sowjet-Unie is opgeheven, zo meldde het Russische persbureau Tass woensdagnacht. De werkzaamheden van het mi nisterie der U.S.S.R. zullen worden overgenomen door de ministeries van binnenlandse zaken der onder scheidene Sowjet-republieken. De maatregel houdt een decen tralisatie naar vijftien ministeries in zonder overkoepelend gezagsor gaan in Moskou. Eisenhower's reis naar Rusland MOSKOU, 13-1. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thomp son, heeft naar men meent premier Chroesjtsjef woensdag een bood schap van president Eisenhower ovrhandigd waarin een tijdstip laat in het voorjaar wordt voorge steld voor het bezoek van de Ame rikaanse president aan de Sowjet- Unie. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken in Washington heeft de pers meegedeeld, geen bepaalde in lichtingen te hebben over het do-ri van het bezoek van Thompson aan Chroesjtsjef. Jeugd contra anti-semitisme DELFT, 13-1. „Teenagers ge ven antwoord op het antisemitis me". Onder dit motto zullen de loTi-.igen van de algemene vor mingsklas van de huishoud- en in dustrieschool Rust Roest" te Delft een tentoonstelling over Israël in richten in de school. Mede met be trekking tot de antisemitische uit barstingen van de laatste weken in tal van landen wil deze klas een bedrag bijeenbrengen, dat aan de Ann^ Frankstichting zal worden afgedragen teneinde de idealen die Anne Frank in haar dagboek heeft neergeschreven, te helpen verwe zenlijken. S.A.S.-Caravelle vliegt op Amsterdam SCHIPHOL, 13-1. De directie van de Scandinavian Airlines Syst'em heeft besloten met ingang van 25 april a.s. ook met de „Caravelle", het Franse tweemotorige straalver- keersvliegtuig, naar Amsterdam te komen. De „Caravelle" zal van die datum af vier maal per week tus sen Kopenhagen en Schiphol en te rug vliegen, waarbij de vliegtijd met een half uur tot één uur twin tig minuten wordt bekort, in ver gelijking met die van de DC-6 toe stellen, die tot nu toe worden ge bruikt. De gedifferentieerde loonpolitiek DEN HAAG, 13-1. Het Tweede Kamerlid, de heer D. Roemers (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de staatssecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid op vrijdag 8 januari 1960 voor de televisie heeft meegedeeld, dat 1.200.000 werknemers van de gedifferentieerde loonpolitiek heb ben geprofiteerd. Zo ja, kan de staatssecretaris dan een specifica tie van dit aantal geven? Onderzoek van liorloge9 op radio-activiteit DEN HAAG, 13-1'. Het centraal orgaan voor de juweliers en hor- logers - het overkoepelend orgaan van de verschillende branche organisaties op dit gebied - zal trachten, zo mogelijk in samenwer king met bevoegde overheidsin stanties, te komen tot een onder zoek op radio-activiteit door het gehele land van horloges. Met de belangrijkste grossiers in horloges is contact opgenomen. Door dit on derzoek ter hand te nemen, wil het centraal orgaan voorkomen, dat minder bevoegde tegen betaling horloges van het publiek gaan on derzoeken en dat eventueel horlo- loges met een te grote straling toch worden goedgekeurd. Doelman Frans de Munck, die door zijn conflict met de Utrechtse voet balclub D.O.S. buiten het Nederlandse voetbal is komen te staan, is, om in conditie te blijven, lid geworden van de Utrechtse handbalver eniging „Sport Vereent". - Foto: de Munck (midden), die vroeger ook gehandbald heeft traint hier regelmatig en zal vermoedelijk ook wed strijden gaan spelen. Grote scholen haring onder Nederlandse kust IJMUIDEN, 13-1. Op slechts en- kele mijlen uit de Nederlandse kust, ter hoogte van Egmond aan Zee, hebben Urkse en IJmuidense vis sers vanmorgen vroeg grote scho len jonge haring ontdekt. Twaalf kotters dat in span vist en dat een teleurstellende haringvisserij in het Engelse Kanaal en bij Breskens achter de rug had, zetten de netten uit en vingen ter hoogte van Eg- mond zeer veel haring. In een uur tijds wist een span kotters vijfhonderd kisten van elk 50 kilo haring scheep te halen. De aanvoer van de zestien scheepjes vanmorgen te IJmuiden bestond uit 1770 kisten. Bij het in span vissen trekken twee kotters een trolnet tussen zich in over of net iets boven de zee bodem. Voor de haring werd door de handel veel geld betaald: 18 tot 24 gulden per kist. Spinazie en komkommers DORDRECHT, 13-1. Op d-? Zwijn- drechtse veiling is vandaag de eer ste uit het warenhuis afkomstige spinazie aangevoerd door de tuin der A. van Namen, te Zwijndrecht De partij van veertig kisten van elk drie kilogram werd gekocht door de exporteur A. Boom, uit Zwijndrecht, voor f 0,72 per kilo gram, voor uitvoer naar Duitsland. Een dezer dagen heeft de Dubbel- damse tuinder A. Valk de eerste komkommers van het jaar aange voerd, 21 in getal. Zij werden ge veild voor f 5,70 per stuk. De ex- porthandel N V. L. Remzeus te Rot terdam nam ze over. De bijzonder heid van deze komkommeraanvoer is., dat nauwelijks zes weken gele den de laatste komkommers aan de markt kwamen. De tuinder Valk, die in Dubbeldam een hypermo dern warenhuis voor de komkom merteelt heeft, streeft er naar de pauze tussen een oude en nieuwe oogst te overbruggen, zodat er dan geen „komkommertijd" in het „komkommerseizoen" meer zal zijn. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Het leven kan alleen achter- waarts begrepen worden, maar het moét voorwaarts geleefd worden. Koning Winter regeert in Europa LONDEN, 13-1. In geheel Europa zijn woensdag het spoorweg- en wegverkeer in het ongerede ge raakt door toenemende vorst. In Parijs waarschuwde de politie de automobilisten, niet te snel te rijden met het oog op de gladde wegen. In Berlijn deden zich in dertig uur tijds 178 ongevallen voor op de gladd"1 wegen. Dertig voetgan gers, die door de koude bevangen waren, moesten naar het zieken huis worden vervoerd. Een sneeuwkleed bedekte Duits land van de Noordzee tot de Alpen. De voornaamste verbindingsweg van Rome met de Adriatische kust is door sneeuw geblokkeerd. In het Zwitserse plaatsje La Bre- vine was het woensdag dertig gra den Celsius onder nul. De treinenloop in Oostenrijk was -eer onregelmatig door de hevige -neewval. De treinen tussen Zagreb en Solit (Zuid-Slavië) konden door de sneeuw niet verder. De wegen van Zagreb naar de Adriatische kust waren onbegaanbaar door de felle sneeuwstorm. Ook in Denemarken ondervond het verkeer vertraging. Een orkaan heeft schade aange richt in de haven Kafalla in Grieks Macedonië. o Een Britse sleepboot, de „Ap- plegarth", is woensdag in de Mer sey, een zeearm bij Liverpool, ge zonken na een aanvaring met een vrachtschip. De zeven bemannings leden zijn verdronken. Gedeputeerden van Zuid-Holland vinden bouw Haringvlietbru» urgent O O O Veer ver binding nimmer ideaal DEN HAAG, 13-1. De totstand koming van een brug over het Ha ringvliet worclt, ter ontsluiting van het eiland Goeree-Overflakkee, door de gedeputeerde staten van Zuid-Holland zeer urgent geacht, hoewel dn brug niet zal leiden tot een oplossing van alle problemen, waarmee dit eiland te kampen heeft. In samenwerking met de colleges van gedeputeerden van Zeeland en Noord Brabant is daarom bij de re gering aangedrongen op een spoedi ge uitspraak met betrekking tot de bouw van deze brug. Tot dusver heeft de beschikbaarstelling van het benodigde kapitaal het grootste probleem gevormd. Zolang die brug niet gebouwd zal zijn, zal volstaan moeten wor den met de veerverbinding, die nu ook 's avonds is ingelegd, maar nimmer ideaal zal worden. Als de regering niet spoedig ->en gunstige beslissing zal nemen, zal de capa citeit van de veerverbinding met 50 pet. moeten worden vermeerderd door het inleggen van een nieuwe pont, welke dan later elders zal kunnen worden gebruikt. Dit he-ft de heer A. C A. Dee- renberg, lid van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, vanmiddag meegedeeld in antwoord op gestel de vragen bij de algemene beschou wingen over de provinciale b?gro- ting voor 1960.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1