i Herinnering aan Middenstandstentoonstelling 5 jaar geleden ijEnaagil MONUMENT „gezondheid' ADENAUER IN BERLIJN: ,Aan juridische status van Berlijn mag niet worden getornd" BERLIJN, 11-1. „Aan de juridi sche status van Berlijn moet niet getornd worden, want dat zou een overgave van de vrijheid beteke nen aan slavernij, maar ik ben ervan overtuigd, dat er geen be slissingen over de toekomst van de stad tegen de wil van de Berlijnse bevolking zullen worden genomen. Men moet niet bang zijn voor be dreigingen. Chroesjtsjef weet best dat als er werkelijk een grote kernoorlog zou komen, er ook niets van de Sowjet-Unie zal overblij ven". Deze woorden heeft de bonds kanselier maandagmiddag op zijn tweedaags bezoek aan west-eer lijn in het stadsparlement gespro ken bij een beschouwing van de vooruitzichten voor de oost-west topconferentie. Adenauer voegde er aan toe, dat de oost-west besprekingen niet be- Voorstel over kernwapenproeven WASHINGTON, 11-1. Senator Frank Church (democraat in Idaho, heeft voorgesteld een reeks geza menlijke Brits-Russisch-Ameri kaanse ondergrondse kernproeven te houden onder auspiciën van de VN., indien de drie kernmogend- heden er niet in slagen overeen stemming te bereiken over een controlestelsel voor ondergrondse kernproeven. Hij deelde de senaat maandag mede, dat dit het tweede deel is van een tweedelig voorstel, dat hij bij minister Herter had ingediend en dat, naar hij hoopt, een impasse in de onderhandelingen in Genève zou voorkomen. De proeven zouden mogelijk lei den tot een wedèrzijds aanvaard baar stelsel voor het ontdekken van proeven en voor controle op de uitvoering van een overeen komst tot verbod van kernwapen proeven. Scherpe koersdaling op Parijse beurs PARIJS, 11-1. De donderdag in getreden koersdaling op de effec tenbeurs te Parijs heeft zich maan dag in versterkte mate voortgezet. Op de meeste afdelingen konden voor de aangeboden Franse aande len slechts moeilijk kopers worden gevonden met als gevolg aanzien lijke koersverliezen, welke in vele gevallen 5 pet. of meer bedroegen. De reactie hield verband met de mogelijkheid, dat Antoine Pinay zal aftreden als minister van finan ciën en economische zaken. De bui tenlandse waarden hielden zich over het algemeen beter dan de Franse. Het is thans zeker dat te Zierik- zee een monument zal worden op gericht, ter nagedachtenis van de uit deze stad tijdens de bezetting weggevoerde Joden, die nimmer te rugkeerden. Het initiatief hiertoe is genomen door een comité uit de burgerij, dat in nauwe samenwer king met het college van b. en w. tot een bevredigend resultaat is kunnen komen. Het monument zal worden opgericht bij de kruising Grachtweg-Schuurbeque Boeije- straat en zal - gelijk gemeld - van een passende beplanting rondom worden voorzien. Vele jaren heeft Zierikzee een zichtbaar teken gemist, dat de ge dachten bepaalde bij de smartelijke dood van de Joodse burgeressen en burgers onzer stad, die met zovele andere miljoenen hun dure tol aan rassenhaat en rassenwaan moesten betalen. Nu de oprichting van een monument als bovenbedoeld,, ten slotte toch nog een feit zal worden, zijn de uitwendige omstandigheden waaronder zulks geschiedt plotse ling van een merkwaardige actu- alitiet geworden. De laatste weken immers is de wereld opnieuw geconfronteerd ge worden met de specimen van haat en verwording, die uit de onderlaag van smeulende rassenhaat open baar worden. Het antisemitisme is helaas weer frontpagina-nieuws ge worden en voorzover tegen de ach tergrond van deze macabere din gen nog van „geluk" kan worden gesproken, dan is er toch sprake van een gelukkig treffen, dat de op richting van het monument te Zie rikzee, juist in deze tijd zal plaats vinden. Het is wel zo bijzonder merk waardig, dat men het nauwelijks onbesproken kan laten. De oprich ting krijgt hierdoor een nog waar devoller en actueler betekenis, ook al liggen de droeve oorlogsjaren al weer vele jaren achter de rug. Want immers de krachten, die aanleiding gaven tot de gruwelijke Wereldoorlog II zijn nog niet dood. De „kladberichten" van de laatste tijd vormen er het lugubere bewijs van. Elk teken - hoe eenvoudig verder ook - dat hiertegen zichtbaar pro test aantekent, is van een niet te onderschatten waarde en daarom mag er dankbaarheid bestaan, dat het Zierikzeese monument verlaat, maar blijkbaar net op tijd tot stand gaat komen. ginnen kunnen op het punt waar de vorige zomer de Geneefse con ferentie van ministers van buiten landse zaken is geëindigd. „Alle voorstellen zijn daar afgehandeld", aldus de kanselier in zijn voor de televisie en radio uitgezonden toe spraak. Adenauer, die door burgemeester Brandt in de bijzondere parle- mentszitting was verwelkomd, gaf te kennen, dat hij het nu, tussen de westelijke en oost-west topcon ferenties in, de meest gepaste tijd had geacht om als kanselier van de bondsrepubliek een bezoek aan Berlijn te brengen. Hij vervolgde: „wat de Duitsers ook voor kwaad in het verleden mogen hebben ge daan, nu zijn zij in overweldigende meerderheid voor vrijheid en vre de in de wereld. Wij Duitsers zijn een vreedzaam volk, maar wij hebben de vrijheid ook lief en ex- zal geen vrede en geen afneming van spanning zijn zonder die vrij heid. Verplichte trekpaard- hengstenkeuringen 1960 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Net Nederlandsche Trek paard" worden ieder jaar in de maand januari de verplichte heng- stenkeuringen gehouden. Deze keu ringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trekpaard- hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1960 gekeurd op exteri eur en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en ge primeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten bovendien worden opgenomen in het Keur- stamboek. Bij de oudere hengsten wordt bij de beoordeling tevens re kening gehouden met de reeds be haalde fokresultaten. Indien zij tenminste drie jaren tevoren in het Keurstamboek zijn opgenomen, kunnen zij op grond van bijzondere fokwaarde voor een periode van vier jaren goedgekeurd worden. Het totaal aantal aangiften be draagt 251, waarvan 100 jonge (3- jarigen) die voor 't eerst ter keu ring verschijnen en welke catego rie steeds in het middelpunt der belangstelling staat. Voor de provincie Zeeland zullen deze keuringen plaats vinden op woensdag 20 januari te Goes, don derdag 21 januari te Axel en vrij- 1 22 januari te Oostburg. Prijs autobaucleii omhoog DEN HAAG, 12-1. - Met ingang van gisteren zijn de autobanden duurder geworden. Aangezien de rubber op de wereldmarkt de laat ste tijd in prijs is gestegen, hebben de Nederlandse fabrikanten beslo ten met ingang van maandag 11 januari de prijzen van buitenban den voor personen- en vrachtauto's met drie procent te verhogen. Ver wacht wordt dat de importeurs van buitenlandse merken eveneens hun prijzen met drie procent zullen ver hogen. Homl te aanhaukelijk KAAPSTAD, 12-1. Een Zuid- Afrikaanse decoratieschilder is het slachtoffer geworden van de aanhankelijkheid van zijn hond. Hij was in de buurt van Morreesburg in een rivier aan het zwemmen toen hij plotseling in levens gevaar kwam te verkeren. Een van zijn vrienden wilde hem redden en sprong in het water. Maar de hond sprong eveneens in het water en viel de man zo hevig aan dat deze naar de oever moest terugkeren en toezien hoe de ongelukkige bader vlak bin nen zyn bereik verdronk. In Zeeuws-Vlaandereii was het erg glad TERNEUZEN, 11-1. Een plotse- linge regenbui veranderde de Zeeuws-Vlaamse wegen vanmorgen vroeg in gladde ijsbanen, waarvan het verkeer zeer veel last onder vond en waardoor talrijke, zij het niet ernstige, aanrijdingen ontston den. Te Sluiskil viel een 12-jarig meisje uit Sas van Gent, dat per fiets op weg was naar school in Terneuzen. Zij moest in het zieken huis ter plaatse worden opgeno men. De autobussen van de Z.V.T. M. strandden voornamelijk op de binnenwegen nabij de kleinere ge meenten. De reizigers hadden en kele uren oponthoud. Tegen de middag liep de temperatuur op en was de gladheid gedaan. ZIERIKZEE Belastingdienst Met ingang van 11 januari 1960 is de assistent van 's Rijksbelastin gen P. J. van der Welle te Zierikzee verplaatst naar de post Haamstede en aldaar belast met de functie van dienstgeleider. Ingezonden mededeling NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND PLANNEN VOOR REIS NAAR MARS Afstand tot aarde varieert tussen 35 en 63 miljoen mijl MOSKOU, 9-1. Russische geleer den hebben de route voor een ra- ketvlucht naar Mars - de rode pla neet - in kaart gebracht en binnen twee jaar zou een raket kunnen worden gelanceerd die om Mars kan cirkelen en naar de aarde kan terugkeren. De mogelijkheid van een vlucht om Mars - waarvan de afstand van de aarde varieert tussen 35 en 63 miljoen mijl - wordt aangeduid in het boek van prof. Sjternfeld „Van kunstmanen naar ruimte- vlucht". Volgens „Tass" verklaarde Sjtern feld, dat als de lanceersnelheid werd verhoogd met veertig procent boven het vereiste minimum tot 16.7 kilometer per seconde, de ra ket kon worden gelanceerd in een parabolische baan die kort genoeg zou zijn om de vlucht in slechts zeventig dagen te laten volbrengen. Voorts voorspelde hij dat de eerste Russische ruimteraket, die op 2 januari 1959 werd gelanceerd 1960 ZiMITO-JAAR Komt er weer een bijzondere attraktie? ZIERIKZEE, 12-1. Gelijk bekend krijgt Zierikzee weer een ZIMITO, een grote middenstandstentoonstel ling dus, die in de maand mei haar tenten zal opslaan op het Haven plein. Achter de schermen wordt reeds met voortvarendheid gewerkt aan deze tentoonstelling, die zon der twijfel allerwege de aandacht zal trekken en veel publiek zal lokken. We durven dit zo te schrijven, omdat de ervaringen in het verle den hebben geleerd, dat de ZIMITO er uit springt wat betreft de pu blieke belangstelling. Wij herinne ren in dit verband aan de zeer ge slaagde tentoonstelling vijf jaar ge leden, die getypeerd werd door een sfeer van levendig vertier. Een aparte attraktie op de ten toonstelling van toen was het wa terorgel, dat voor velen een open baring was. In drommen is men dit orgel toen komen bezien en be luisteren, want het was een visueel- accoustisch spel van de eerste rang, waarnaar men niet kijkens moe werd. Of er dit jaar weer een speciale - min of meer vergelijkbare - at traktie komt, is nog niet bekend. Reeds thans kost het de organisa toren heel wat hoofdbrekens een geschikt en uitvoerbaar idee te krijgen. Maar men zal zich hier over stellig in de komende maan den nog wel nader beraden. Om de herinnering aan de hier boven genoemde voorafgaande ZI MITO te completeren, publiceren wij nog eens de foto van de offi ciële opening, die plaats vond door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de grote tentoonstellingstent. en die een planeet van de zon werd begin januari van het jaar 2113 met de aarde zou botsen. Prof. Martinof, directeur van het Stemberg-instituut voor sterren kunde in Moskou, verklaarde voor radio-Moskou, dat Russische ge leerden de omstandigheden hadden bestudeerd, die een ruimtevaarder op Mars zou aantreffen. Leven op Mars is mogelijk en er zijn tekenen van plantengroei, mogelijk van micro-organismen. Het is in feite de enige planeet in ons zonnestel sel waar de mens aanvaardbare levensomstandigheden kan vinden. Hij voegde hieraan toe, dat even tuele Marsbezoekers na een reis van 275 dagen naar deze planeet, daar ongeveer een jaar zouden moeten blijven in afwachting van een gunstige gelegenheid voor de terugreis, die ook 275 dagen in be slag zal nemen. Na de tweede bespreking met de Chinese ambassadeur in Djakar ta, Huang Cheng, heeft maandag de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Soebandrio ver klaard, dat China en Indonesië be sloten hebben deze maand te be schouwen als streefdatum voor het uitwisselen van ratificatie-docu menten inzake een verdrag over de status van Chinezen in Indonesië. Deze zouden een dubbele nationali teit krijgen. Ingezonden mededeling (Foto Feijter). Cleopatra 52,50 Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudende vorst Vannacht weinig bewolking, wei nig wind en matige tot strenge vorst; morgen overdag: toenemende bewolking met voornamelijk in het westen van het land kans op sneeuw, zwakke tot matige naar zuidelijke richtingen krimpende wind en matige tot lichte vorst. 13 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 16.57, onder 7.50. 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 17.55, onder 8.29. Volle maan: 14 jan. te 0.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 jan. 2.56 v.m. 15.20 n.m. 15.55 n.m. 14 jan. 3.29 v.m. BROUWERSHAVEN 13 jan. 2.36 v.m. 14.49 n.m. 14 jan. 3.11 v.m. 15.23 n.m. Springtij: 16 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: De bij de Polen gelegen depressie begon gisteren op te vul len, daar tevens een ten westen van Schotland gelegen hogedrukgebied zich naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland verplaatste, wer den in onze omgeving de luchtdruk- verschillen kleinzen ging de wind bijna geheel liggen. Deze omstan digheid bevorderde een sterke uit straling. Bijna overal in het oosten en zuidoosten van het land werden minimumtemperaturen van 8 9 graden bereikt. Woensdrecht had met 10 graden de laagste tempe- ratuur. Ten westen van Noorwegen is een kleine depressie aangekomen. Deze beweegt vrijwel pal naar het zuiden en zal morgen de Noordzee passeren. Later op de dag kan ze het weer bij ons gaan beïnvloeden, waardoor, voornamelijk in het wes ten van het land, dan de kans op sneeuw belangrijk toeneemt. De depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hogedruk, die in de komende nacht boven Ne derland zal aankomen. In verband hiermede wordt in het zuidoosten plaatselijk strenge, elders matige vorst verwacht. Overdag zal in het algemeen lichte tot matige vorst blijven voorkomen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND PARIJS. De filmactrice Brigitte Bardot, heeft het leven geschonken aan een zoon, Nicolas; gewicht zes pond 1211 drie ons. Moeder en kind maken het goed. WASHINGTON. De Russische ambassadeur Mensjikof heeft onge veer twintig minuten met president Eisenhower gesproken. Na afloop van het onderhoud zei de Russische ambassadeur dat hij een „boodschap van goede wil" en de beste wensen voor het nieuwe jaar van Chroesj- tsjef aan Eisenhower had overge- bracht. DETROIT. De Amerikaanse mi nister van Ai-beid, James Mitchell, heeft gezegd het mogelijk te achten dat er in de Verenigde Staten nooit meer een staking op grote schaal in de staalindustrie zal ontstaan. ZEEUWSE FRUITTEELTDAG Bezitten Zeeuwse boomgaarden wel voldoende groeikracht GOES, 9-1. De Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en West- Brabant. ir. J. J. van Hennik, heeft tüdcns de in Goes gehouden Zeeuwse fruitteeltdag, die georga niseerd was door de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelersor ganisatie (N.F.O.), in samenwer king met de Rpkstuinbouwvoor- lichtingsdienst de vraag opgewor pen of de Zeeuwse boomgaarden wel voldoende groeikracht bezit ten. H(j deed dit in een samenvat ting van de besproken onderwer pen aan het slot van deze bijeen komst. Ook deelde hij mede, dat onder de akkerbouwers interesse bestaat voor de fruitteelt. Niet minder dan vijf sprekers hebben op deze fruitteeltdag ver scheidene onderwerpen aan de or de gesteld. Ir. J. J van der Kloes, Rijkstuinbouwconsulent voor bo demaangelegenheden te Wagenin- gen, zei in een lezing over bodem verbetering, dat de bodemstruc tuur voortdurend onderhevig is aan opbouw- en afbraakprocessen. Vooral de bodemdieren hebben soms sterk merkbare invloed op de opbouw van de structuur. Hij drong aan op het gebruik van or ganische stoffen. Slechte waterbeheersing De lezing van de heer P. Mecuwse assistent bij de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, handelde over de grondbewerking. Hij wees er op, dat moeilijkheden die men onder vindt bij de fruitteelt, op slechtere gronden oorzaak zijn van een slechte waterbeheersing. Aan het slot van de ochtendver gadering gaf ir. J. Buteijn, werk zaam bij het. proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil- hclminadorp, een uiteenzetting over de stikstofbemesling. 's Mid dags vertelde de heer I. B. van Leeuwen, hoofdcontroleur van de U.C.B., van zijn ervaringen met fruit op de west-Duitse markt. Hij brak in zijn causerie een lans voor het goed verpakken van fruit. Hij stelde dat de presentatie van Ne derlands fruit op de Duitse markt niet zo best is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2