Brief van staatssecretaris aan Tweede Kamer inzake censuur op Nieuw-Guinea DE ZIERIKZEESCHE COURANT Niet eervol ontslag aan advocaat generaal mr. van Beek DINSDAG 12 JANUARI 1960 No. 18699 116e jaargang ZIERIKZIBnSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTiEv Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Successes (max. 15 mm.) T1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DEN HAAG, 11-1. De staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken, belast met zaken die Nederlands- Nieuw-Guinea bettreffen, mr. Th. Both, heeft in een brief aan de Tweede Kamer over de geconsta teerde onwettige censuur in Nieuw- Guinea en het daarover uitge brachte rapport van juridische deskundigen verklaard, dat de commissie „op voor de regering onweerlegbare gronden" heeft aan getoond. dat gedurende „een be trekkelijk beperkte en vrü nauw keurig te omgrenzen periode in het verleden een ernstige schending van de grondrechten in Ned. Nieuw Guinea heeft plaats gevonden. „In dier voege", voegt de staats secretaris hieraan toe, „dat op rui me schaal een aanfluiting is ge maakt van de waarborgen, welke toepassing van een op zichzelf wettige censuur tegen misbruik moeten omgeven". Door „onverbloemd" dit feit te constateren wenst de regering geenszins de ogen te sluiten voor de dikwijls uitzonderlijk moeilijke omstandigheden, waaronder moest worden gewerkt, zo kort na de ja ren van oorlog en bezetting en het geen daarop in Indonesië is ge volgd. De staatssecretaris overweegt, dat subversieve acties van buiten en een aanvankelijk gebrekkig in lichtingenapparaat het toepassen van briefcensuur „op zichzelf ver klaarbaar maken". „Met een minimum aan perso neel en materieel moest vooral in den beginne worden geïmprovi seerd, terwijl een grote wissel ge trokken werd op de krachten en het moreel van hen, die in die ja ren ginds de grondslag legden van het Nieuw-Guinea van morgen". De achtergrond van de zaak De regering onderkent, dat deze aangelegenheid niet slechts kan worden toegeschreven aan één per soon alleen. Zij kan alleen worden begrepen „tegen de achtergrond van het gehele toenmalige bestel van Nederlands Nieuw-Guinea en de structuur van de samenleving" aldaar. Op grond van deze mening verklaart de regering ook, dat de zaak niet kan worden afgedaan DE STRIJD IN ALGERIE ALGIERS, 11-1. 358 opstandelin gen zijn tussen twee en acht dezer in gevechten met de Franse vei ligheidstroepen gesneuveld, terwijl er 146 gevangen zijn genomen. Voorts werden 301 wapens van ver schillende aard buit gemaakt. 45 Franse militairen vielen in de ze gevechten. Onder de gesneuvelde rebellen bevinden zich er zeven, die in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. drie employé's van een coöperatief bedrijf te Marengo door halsafsnij ding hebben vermoord. De achtste opstandeling, die bij deze moord partij was- betrokken, bevond zich onder de gewonden. met het treffen van correctieve maatregelen, die tot op zekere hoogte incidenteel blijven Een overweging die de staatssecretaris hierbij aanhaalt, is, dat deze maat regelen gericht zouden zijn tegen personen, wier ambtelijk verband toevallig niet is beëindigd en tegen v/ie de eertijds verantwoordelijke autoriteiten bij kennisneming der feiten niet zijn opgetreden. Deze autoriteiten, „wier uiteindelijke verantwoordelijkheid zeker niet geringer, wellicht zelfs groter is te achten", zijn niet meer administra tief te treffen, „louter doordat zij de ambtelijke dienst reeds hebben verlaten". Verschillende maatregelen Intussen is met betrekking tot deze netelige affaire besloten tot het nemen van enkele maatregelen. Mr. ir. YV. C. van Beek, „als cen trale figuur in deze aangelegen heid te beschouwen", kan als ad vocaat-generaal niet in 's land9 dienst gehandhaafd blijven, aldus de brief. Hem zal ontslag worden verleend, zonder het daarby ge bruikelijke predikaat „eervol". 2. Aan de parketambtenaar W. Kahle heeft de gouverneur mede gedeeld, voornemens te zijn hem een ernstige schriftelijke ontevre denheidsbetuiging te geven, omdat, alhoewel medeweten en opdracht van zijn chef sterk verzachtende omstandigheden zijn, persoonlijke verantwoordelijkheid voor 't aan deel nemen in de flagrante schen ding van een grondrecht daarmede niet is opgeheven. 3. De parketambtenaren W. Kahle en A. G. C. Winia zullen naar een andere tak van gouvernements dienst worden overgeplaatst. 4. Ten aanzien van de residenten van West-Nieuw-Guinea en Hol- landia - de laatste toenmaals waar nemend te Sorong - die naar moet worden aangenomen bij hun han delingen slechts 's lands belang op het oog hadden en uitsluitend con- trdle op correspondentie van sub versieve personen toelieten, noopte de hoogheid van hun ambt de gou verneur hen, waar het schending van een der grondrechten betrof, schriftelijk van zijn ontevreden heid te doen blijken voor de in 1956 verleende medewerking aan van het openbaar ministerie uitgegane onwettige maatregelen. ZUID-AFRIKA PROTESTEERT TEGEN HOUDING VAN NEDERLAND Na verklaring over rassenscheiding KAAPSTAD, 11-1. De regering van Zuid-Afrika heeft formeel#by Nederland geprotesteerd tegen een verklaring van minister Luns over rassenscheiding in Zuid-Afrika. Dit protest is gericht tegen een verklaring van de Nederlandse re gering, die op 10 november 1959 door het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken werd uit gegeven, waarin werd gezegd, dat de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika „niet te verenigen is met de zin voor gerechtigheid in het koninkrijk der Nederlanden" (De verklaring werd uitgegeven in ver band met de Nederlandse onthou ding van stemmen over een V.N.- resolutie over de apartheidspolitiek Gezegd werd, dat Nederland zich van stemmen onthield omdat het twijfelt of de V.N. bevoegd zijn zich bezig te houden met de bin nenlandse politiek van Z.-Afrika). In het protest werd gezegd, dat de verklaring van minister Luns „slechts een ongunstige invloed Ernstig busongeluk in Mexico MEXICO, 11-1. Een autobus met 29 personen is in de nacht van zon dag op maandag te Port Tampico (Mexico) in een ravijn van dertig meter diepte gestort. De bus vatte vlam en alle inzittenden kwamen in de vlammen om. kan hebben op de vriendschappe lijke betrekkingen" tussen de beide landen. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft maandagavond be vestigd, dat Zuid-Afrika bij Neder land een protest heeft ingediend. De ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, heeft maan dag een desbetreffende nota aan de staatssecretaris van buitenland se zaken, dr. H. R. van Houten, overhandigd. In Keulen is de eerste internationale beurs voor baby-artikelen ge opend. Foto: een kleine greep uit de zeer grote verscheidenheid aan baby artikelen. Links: een moderne kinderwagen uit Scandinavië met een extra kinderzitje. Rechts: een Teddy-beer met zuigfles. Georgia tegen rassen-integratie ATLANTA, Georgia, 11-1 Gou verneur Vandiver van Georgia heeft in de wetgevende vergade ring verklaard: „Wij zullen alle wettige middelen te baat nemen om ons tegen rassen-integratie op de middelbare scholen, waartoe het Amerikaanse oppergerechtshof op dracht gegeven heeft, te verzetten De gouverneur stelde voor 68 miljoen dollar beschikbaar te stel len voor de bouw van nieuwe aparte scholen en verhoging van de lerarensalarissen. Chessman's beroep verworpen WASHINGTON, 11-1. Het Ame rikaanse opperste gerechtshof heeft een verzoek van Caryl Chessman tot herziening van zijn proces af gewezen. Chessman, die in 1948 wegens be. roving, ontvoering en seksuele mis drijven ter dood is veroordeeld, wil herziening van zijn proces omdat de stenograaf, die het verslag van de terechtzittingen maakte, overle den is, voordat het proces was be ëindigd. Zijn aantekeningen zijn toen door een andere stenograaf uitgewerkt en Chessman stelt dat dit niet goed is geschied. Herbert Walker, opperrechter van Los Angeles, heeft 21 de cember jl. bepaald' dat Chessman 19 februari a.s. in de gaskamer van de gevangenis van St Quentin, in Los Angeles, terecht zal worden gesteld. Premier Chroesjtsjef van- de Sowjet-Unie he?ft maandag de gouden medaille van de Dam van Aswan ontvangen van president Nasser van de V A R. De Russische minister Nofkof voor de bouw van elektrische centrales nam de me daille voor de Russische premier in ontvangst. Tienduizenden mensen hebben in Berlijn een grote demonstratie ge houden tegen het nea-nazisme en het antisemitisme. De stoet trok naar het monument voor slachtoffers van het fascisme. De zaak-Oberlander Prof. Carlo Schmid: -Hij behoort niet in Westduitse regering' BONN, 11-1. Prof. Carlo Schmid, vice-president van de Westduitse Bondsdag, heeft een uitnodiging af geslagen om voor een commissie in Den Haag te verschijnen, die een onderzoek instelt naar de gedra gingen van de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, professor Theodor Oberlander, tydens de tweede wereldoorlog. Zoals bekend is deze commissie opgericht op verzoek van minister Oberlander. Er zijn nl aan zijn adres beschuldigingen geuit, dat hij deelgenomen heft aan de massa moord in Lemberg in 1941, toen hij diende in een propaganda-eenh'eid van het Duitse leger, het zg. „Nach tegaal-bataljon". Prof. Schmid, die een vooraan staand lid van de Westduitse soci aal-democratische partij is, ver klaarde dat het „zinloos" voor hem zou zijn naar Den Haag te gaan. Volgens de Westduitse pers heeft de commissie, die zoals bekend be staat uit voormalige verzetsstrij ders, prof. Schmid verzocht voor haar te verschijnen, omdat hij bij een bezoek aan Israël gezegd zou hebben dat het „Nachtegaal-?batal- jon" belast is geweest, met het uit moorden van Joden. Prof. Schmid zei dat hij „nooit zoiets gezegd had". Bij zijn bezoek aan Israël had hij tegen journalis ten gezegd het niet wenselijk te achten dat een man als ObTlënder, die de nationaal-socialistische ideo_ Ronde-tafelconferentie over Kongo BRUSSEL, 11-1. De Belgische re gering heeft besloten de rondetafel conferentie over Belgisch Kongö op 20 januari te laten beginnen. Zo als bekend zal aan deze conferen tie worden deelgenomen door ver tegenwoordigers van de Kongolese partijen, de Belgische regering en het Belgische parlement. De openingszitting zal worden voorgezeten door premier Eyskens. Men verwacht dat de conferentie langer dan een week zal duren. Verscheidene Kongolese partijlei ders zijn al in Brussel. Ongeluk op onbewaakte overweg in Putten PUTTEN, 11-1. Om tien voor half drie vanmiddag is op de on bewaakte overweg in de Honds- kontersteeg te Putten, de 73-jarige S. Bontenbal uit Putten, door de sneltrein Amersfoort naar Zwolle (trein 125) gegrepen en gedood. Rond dit tijdstip passeren er op deze overweg twee sneltreinen in tegengestelde richting, waarvan de heer Bontenbal er één waar schijnlijk niet heeft opgemerkt. Hij was, toen het ongeluk gebeurde, met de fiets op weg om kranten te bezorgen. Het slachtoffer was ge huwd. De trein kreeg drie kwar tier vertraging. - logie krachtig gesteund had, lid is van de Westduitse regering Hij kon zich niet precies herin neren wat hij gezegd had, maar hij had zeker niet verklaard dat het „Nachtegaal-bataljon" had deelge nomen aan de uitroeiing van de Joden. Pas enkele weken geleden had hij van het bestaan van dit bataljon gehoord. Prins Bernhard in Mexico MEXICO STAD, 12-1. Prins Bern- hard is dinsdag in Mexico stad aangekomen voor een bezoek van tien dagen als gast van de Mexi caanse regering. Hij werd op het vliegveld onder andere verwel komd door de minister van buiten landse zaken, Manuel T^llo. De Prins verklaarde dat het be zoek een nieuwe gelegenheid zou verschaffen om de verdere ont wikkeling van Mexico gade te slaan. De Britse eerste minister Mac Millan zal van 22 tot 24 maart een bezoek brengen aan Rome, op uit nodiging van de Italiaanse regering, aldus is zaterdag in Rome officieel bekendgemaakt. De toestand van de 62-jarige plaatsvervangende leider van de Britse Labourpartij, Bevan, die eind december een ingrijpende buikoperatie heeft ondergaan, blijft verbeteren Vrijdag was er een lichte inzinking ingetreden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er zijn slechts twee dingen, die een man niet geheim kan houden: dat hij dronken is en dat hij verliefd is. Zeeuwsvlaamse pendel naar Rotterdam BREDA, 11-1. Blijkens een me dedeling van het gewestelijk ar beidsbureau te Breda gaan sinds kort ook pendelaars uit Zeeuws- Vlaanderen naar de Maasstad. On- d^r meer zijn uit Hulst en Axel al arbeiders per bus naar Rotterdam vertrokken. Ze reizen dagelijks heen en terug over Antwerpen om niet afhankelijk te zijn van de veerdiensten, die vooral in het win terseizoen hinder ondervinden van de weersgesteldheid. Een en ander betekent voor de betrokken arbei ders een totale reistijd van drie uren per dag. Het gewestelijk ar beidsbureau te Breda wijst er op dat de Zeeuws-Vlaamse pendel aantoont, dat de trek naar Rotter dam voor wat Brabant betreft het verzadigingspunt heeft bereikt. Bromfietser onder vrachtauto DEN HAAG, 11-1 Hedenmiddag te 17.20 uur verloor de 54-jarige bouwvakarbeider W, Th. Smit als gevolg van een verkeersongeval het leven. De heer Smit reed op zijn bromfiets over de Paul Krug-rlaan en werd ter hoogte van de Krit- zingerstraat ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door de 55- jarige Haagse chauffeur C. R. Ver moedelijk omdat de vrachtauto te dicht langs de bromfietser reed, viel deze. Hij kwam onder de ach terwielen terecht. De he^r Smit, die gehuwd was, overleed ter plaatse. Europa-dagen in Delfzijl DELFZIJL, 11-1. De rector van het Europa college, prof. dr. H. Brugmans te Brugge, zal op 1 sep tember naar Delfzijl komen om er de Europadagen te openen. Deze dagen worden van 31 augustus t.m. 4 september gehouden ter gelegen heid van de tweejaarlijkse ontmoe ting van delegaties uit de vijf Euro pese steden, waarmee Delfzijl is verbonden: Schwarzenbek (Duits land), Zelzate België), Aubenas (Frankrijk)., Sierre (Zwitserland) en Cesenatico (Italië). Een onder auspiciën van de ge meente Delfzijl staand comité is nu bezig met de voorbereiding van een programma voor d^ze ..Europa-da gen, waarop de ongeveer honderd buitenlandse gasten zoveel moge lijk contacten zullen leggen met de ingezetenen van Delfzijl. AMSTERDAM. De 12-jarige Louis Molin te Amsterdam-west heeft bij het afsteken van een ge vonden stuk vuurwerk zodanige brandwonden aan zijn gezicht, aan rechterarm en pols opgelopen, dat hij in het Wilhelmina Gasthuis moest worden opgenomen. DE ANTI-SEMITISCHE UITINGEN Hitier geprezen in pas verschenen boek KEULEN, 11-1. De Israëlische diplomatieke vertegenwoordiging in West-Duitsland heeft maandag op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn een nota overhan digd waarin uiting wordt gegeven aan de schok die de golf van anti semitisme in West-Duitsland en verschillende andere landen heeft teweeggebracht. binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat zes mensen, onder wie Het Oostenrijkse ministerie van drie jongens van dertien en vijftien jaar, in de afgelopen dagen zijn aangehouden wegens overtreding van de anti-naziwet van 1947. Het communistische Oostduitse Nationale Front heeft op een bij eenkomst gepleit voor bespreking van de kwesties van „anti-semitis- me, fascisme en militarisme" op d? topconferentie, in aanwezigheid van beide Duitse regeringen. Sidney Erich Holm, een Zuid- Afrikaan die in de jongste oorlog werkte voor een nazi-radiostation, heeft een autobiografie geschreven, waarin hij het nazi-Duitsland, zijn doeleinden en leiders prijst, zo schrijft de onafhankelijke Johan nesburg Sunday Times. Holm werd in 1946 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens verraad tegen Zuid-Afrika, maar werd na achttien maanden vrijgelaten. Hij bekleedt een be langrijke functie op het nationale bureau voor onderwijs en sociale wetenschap in Pretoria. Volgens het blad deed hij in zijn boek ?en felle aanval op het internationale Jodendom. Hij prees Hitier als een van de grootste mannen der geschie denis en vergelijkbaar met Julius Ceasar. Het Afrikaanse blad „Die Vader land" schrijft dat Holm in een vraaggesprek zei dat zijn boek, „dat toevallig op dit ogenblik verschijnt" door de B-itse pers in Zuid-Afrika was gebruikt om de anti-semitische campagne te onderstrepen. De Britse socialistische Lager huisleden Richard Crossman en Fenner Brockway hebben dreig brieven ontvangen, waarin zij met de dood worden bedreigd wegens hun „verraderlijke optreden ten behoeve van het Britse Jodendom".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1