West-Duitse Reichspartei mocht toch congres houden te Kaiserslautern DE Z1ERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1960 No. 18698 116e jaargang MRIKZEESWSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Wij kunnen buitenlandse bezetters niet dulden" KAISERSLAUTERN, 10-1. De uiterst rechtse Deutsche Reichs Partei (D R.P.) in west-Duitsland heeft in het weekeinde een juridi sche overwinning behaald, doordat bij gerechtelijke uitspraak een ver bod van de regering van de staat Rijnland-Palts om te Kaiserslau tern een congres van de D.R.P. te houden, ongedaan werd gemaakt. Met bier en gezang werd deze victorie zaterdagavond gevierd, maar het was toen al te laat om h'et congres in zijn oorspronkelijke opzet te laten doorgaan Adolf von Thadden, eens groepsleider in Hit- Iers jeugdbeweging en nu lid van het hoofdbestuur van de D.R.P., waarschuwde de feestvierders, dat er mensen op hen letten, die een einde aan het bestaan van hun partij willen maken. „Kameraden, ik waarschuw u, dat wij iedereen die maar iets zegt,, doet of zelfs maar aanstipt wat de partij schade zou kunnen berokkenen, zullen la ten vallen als was hij een hete aardappel", aldus Von Thadden. Het middelpunt van de bijeen komst te Kaiserslautern was de 62- jarige partijleider Wilhelm Mein- berg, een voormalige ere-gen?raal bij de S.S., die tegenover persver tegenwoordigers o.a. verklaarde, dat de tegenstanders van Duitsland uit de tweede wereldoorlog niet het morele recht hebben om 15 jaar na de capitulatie nog te roepen om de bestraffing van oorlogsmisdadigers, zolang zij zelf niet hun eigen oor logsmisdadigers bestraffen. Volgens Meinberg was de D R.P., noch n?o- fascistisch, noch anti-semitisch. „Wij hebben zelfs Joden in de par tij Wij prediken verdraagzaam heid", aldus de partijleider. Amerikaanse stem tegen Russische proeven in Pacific WASHINGTON, 10-1. De demo cratische senator Mansfield heeft de Amerikaanse regering verzocht krachtig te protesteren tegen het Russische voornemen tot het nemen van proeven met krachtige raket ten in het midden van de Grote Oceaan. In een telegram aan de minister van Buitenlandse Zaken, Herter, verklaart de senator, dat, indien een Amerikaans protest te Moskou geen uitwerking zou hebben, de Amerikaanse regering het initiatief moet nemen voor een speciale bij eenkomst van de Verenigde Na ties, om deze aangelegenheid te be handelen. Ook zou president Eisen hower z.i. dan zijn besluit tot het bijwonen van een topconferentie tussen Oost en West opnieuw in overweging moeten nemen. Mansfield noemde de Russische plannen ..eigenmachtig en gevaar lijk". Hij verklaarde dat het niet aanging dat de Sowjet-Unie naar willekeur voor proefnemingen be slag legde op een zeegebied dat voor alle schepen beschikbaar behoorde te blijven. Treinongeluk in de V.S. WELLINGTON (Ohio), 11-1. Een exprestr°in op de lijn St. Louis- New York is zondagavond bij Wel lington in Ohio in de mist ont spoord. Er zijn tenminste zee do den en veertig gewonden. Negen rijtuigen liepen uit de rails en ver- scheidenen kwamen tegen een con troletoren terecht. Poolvorsers op ijsschots buiten gevaar FAIRBANKS, 9-1. Een Ameri- kaans transporttoestel op ski's is er vrijdag in geslaagd op de noord westelijk van Alaska drijvende ijs schots te landen, waarop 25 Ame rikaanse poolvorsers en militairen geïsoleerd waren. De ijsschots die hun een tijd lang tot basis had ger diend was door afbrokkeling niet lang?r betrouwbaar. Een eerste deel van de uitrusting en beman ning ls reeds geëvacueerd, de rest zal in de komende dagen volgen. Geallieerde troepen moeten weg De 48-jarige partijleider in Rijn land-Palts, Hans Schikora, drong aan op onmiddellijke terugtrekking van de geallieerde troepen uit west-Duitsland. „Wij kunnen deze buitenlandse bezetters niet langer dulden", verklaarde hij. Von Thad den deelde mee, dat het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken stappen had genomen om aan Schi- roka diens pensioen van oud-ser geant-majoor bij de wehrmacht te ontnemen, omdat hij het afgelopen jaar het nationaal-socialisme en Hitler in het openbaar zou hebben geprezen. Israël zendt nota's over anti-semitisme in de wereld LONDEN, 8-1. Israël heeft vrij dag in een nota aan Engeland de nadruk gelegd op de zin van de schok die de anti-semitische uit barstingen in het Verenigd Konink rijk heeft teweeg gebracht. Dit is in gezaghebbende kringen in Londen vernomen. In de nota die de Israëlische ambassade op het Britse ministerie van buiten landse zaken overhandigde, wordt de aandacht gevestigd op een ver klaring die de Israëlische minister van justitie, dr. Pinhas Rosen, de ze week in het parlement heeft af gelegd over de anti-semitische de monstraties. Een woordvoerder van de Israë lische ambassade in Londen die dit bevestigde, verklaarde dat de nota niet de vorm van een protest .MONTY' NAAR CHINA LONDEN, 9-1. Maarschalk Mont gomery zal in mei naar China gaan, op uitnodiging van de Chinese lei der Mao Tse Toeng. Montgomery deelde dit zaterdag mee bij zijn terugkeer in Londen van een bezoek aan India. Hij zei verder, dat het Westen een grote vergissing begaat door te den ken, dat de werkelijke regering van China in Formosa zetelt. „Dit is niet waar. De lieden van Formosa tellen in het geheel niet mee. De werkelijke regering van China is in Peking. Deze regeert over zes honderd miljoen Chinezen". Duitse excuses aan Ben Goerion BERLIJN, 9-1. Het hoofd van de Duitse Lutherse kerk, bisschop Otto Dibelius, heeft zaterdag in een bood schap van de Israëlische premier David Ben Goerion, zijn veront schuldigingen aangeboden voor de anti-semitische incidenten in west- Duitsland en een gift van 100.000 mark gezonden voor behoeftige immigranten. De Westberlijnse politie heeft zaterdag vier personen gearresteerd die anti-semitische of neo-nazis- tisclie opmerkingen zouden hebben gemaakt. Tot dusver zijn 25 mensen gearresteerd, die ervan verdacht worden neo-nazi's te zijn. Een eenheid der Franse veilig heidstroepen is nabij Arago, dat een veertigtal kilometer van Con- stantin? is gelegen, in een hinder laag gevallen, waardoor zij acht man verliezen - zes gesneuvelden en twee gewonden - te betreuren had. heeft en niet in het bijzonder tegen Groot-Brittannië gericht is. Gelijke instructies waren gezon den naar alle Israëlische diploma tieke vertegenwoordigingen in lan den waar anti-semitische demon straties waren gehouden. Ook Ne derland. Gevaarlijk skiën Bij te weinig sneeuw WENEN, 11-1. Bijna vierhonderd mensen hebben zondag op heuvels in de omgeving van Wenen bij het skiën verwondingen opgelopen, doordat de sneeuwlaag te dun was. Vier en negentig van hen moesten, voornamelijk als gevolg van het breken van ledematen, in een zie kenhuis worden opgenomen. In Linz moesten ongeveer veertig skiërs naar het ziekenhuis. De autoriteiten hebben besloten over te gaan tot de vorming van een „ski-politie", zoals deze al se dert het begin van het seizoen in Tirol bestaat en welke tot taak hee't toe te zien op onvoorzichtige skiërs, die niet voldoende hun snel heid kunnen regelen. Oor opgespoord HAELSINGBORG, 8-1. De politie in Aengelholm bij Haelsingborg in zuid-Zwe den heeft volgens persbe richten naar een oor moeten zoeken, dat bij een verkeers ongeluk was afgerukt. Het slachtoffer lag reeds op de operatietafel toen de chirurg de politie alarmeerde om het ontbrekende oor te zoe ken. Het moest binnen en kele minuten gevonden wor den, omdat het anders be vroren zou zijn. Een politie auto met loeiende sirene ging naar de plaats van het on geluk. Deze tocht had het beoogde succes en de chirurg kon de patiënt verder behan delen. Over de afloop van het ingrijpen is nog niets bekend. Onbekend monster op Frans strand ARCACHON, 8-1. Op het strand op de uiterste punt van Cap Ferret is het lijk van een onbekend zee monster aangespoeld. Het had een blauwgrijze kleur, was vier meter lang en woog een paar ton. De platte kop had enorme oren en de twee meter lange poten waren voorzien van zwemvliezen. De onder-directeur van het Ma- rien-biologisch instituut van Ar- cachon in de Gironde, Amanieu, zal ter plaatse een onderzoek in stellen om te pogen het dier thuis te brengen. „Luchtsteun" voor huwelijksbootje HENGELO, 10-1. Gistermorgen hebben zes straaljagers van de vliegbasis Twente „luchtsteun" verleend aan vaandrig J W. ter Avest uit Hengelo, die in het hu welijk trad met zijn stadgenote mej. L. Kuiper. Met donderend ge weld scheerden de toestellen ov?r het stadhuis toen bruid en bruide gom naar buiten kwamen. PAPOEA'S GAAN ZICH BEZIGHOUDEN MET DE HOUTEXPORT Met een vliegtuig uit Nederlands Nieiiw-Guinea is vorige week op Schiphol aangekomen een der voor aanstaande figuren van de autoch tone bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea, de heer N. Jouwe. Hij heeft hier zijn gezin gebracht, dat zal achterblijven wanneer hij over enkele weken weer naar het overzeese rijksdeel terugkeert. „Dat zal dan niet meer zijn als ambtenaar in vaste dienst van het gouvernement, dat ben ik sedert 1 december al niet meer", vertelde de heer Jouwe in een onderhoud met een redacteur van het ANP. „Ik ga over naar het particuliere. Samen met de heer Wormsiwor, lid van de streekraad van Biak en met de medewerking van enige an dere papoea's hebben we een hout handel geëntemeerd, de „Papuan Export and Import Cy". Dit is een houtaankooponderneming, gesticht dus op initiatief van autochtonen in Ned. Nieuw Guinea, waarvoor het kapitaal is verschaft door de „New Guinea Lumber Import Committee", een onderneming wel ke wordt gevormd door vijf firma's in Japan. Japan heeft behoefte aan 300.000 kub. meter hout per maand, niet Koning Boudewijn naar Frankrijk BRUSSEL, 8-1. Koning Boude wijn van België zal op 28, 29 en 30 juni een staatsiebezoek aan Parijs brengen. Dit bezoek, op uitnodi ging van president de Gaulle, is Boudewijns vierde officiële buiten landse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische koning de Verenigde Staten, Luxemburg en (het vorige jaar) ons land. Boudewijn zal dit jaar op uitno diging van president Thomas ook nog een staatsiebezoek aan Portu gal brengen. Engeland en Duitsland staan voor later op het programma. Eerste kleren voor Algerijnse kinderen OUJDA, 9-1. De Nederlandse ambassadeur in Marokko, H. Goe- mans, is vrijdag te .Tendrara in zuidoost-Marokko tegenwoordig ge weest bij de eerste uitreiking van kleren uit Nederland aan 3500 kin deren van Algerijnse vluchtelingen. De kleren zijn bekostigd uit de op brengst van de V.P.R.O.-actie „Redt een kind". Tien kaasmeisjes naar Engeland GOUDA, 10-1. - Tien Hollandse meisjes zijn door het Ned. Zuivel- bureau in Londen uitverkoren om gedurende een tournee van 18 april tot 15 oktober als kaasmeisjes het Engelse publiek 'het een en ander te vertellen over de Hollandse kaas. Een hunner is de 21-jarige Anna de Jong uit Lekkerkerk, dochter van een zelfkazende boer. Ze maakt zelf al jaren kaas op de boerderij van haar vader. Koeien melken le vert haar ook geen problemen. Op dit gebied heeft Anna een streep voor op haar mede-kaasmeisjes. Deze moeten eerst naar fabrieken en boerderijen om het proces van de kaasbereiding in zich op te ne men. Amsterdam bindt strijd aan tegen rendez vous-huizen AMSTERDAM, 10-1. Teneinde de mogelijkheid te scheppen meer ef fectief te kunnen optreden tegen de eigenaren of hoofdbewoners van huizen te Amsterdam, waar on tucht wordt gepleegd- of gelegen heid daartoe wordt gegeven, stelt de commissie voor de strafverorde ningen uit de gemeenteraad aan de raad een wijziging van de alge mene politieverordening op dit punt voor Daardoor zal het in het vervolg verboden zijn In enig per ceel of perceelgedeelte, (in de oude artikelen staat Inrichting(en), waar over men d'4 beschikking heeft, het zij bij herhaling, hetzij uit winst bejag aan anderen de gelegenheid te geven, onderlinge ontuchtige handelingen te plegen, en toe te la ten of te dulden personen, die met het kennelijk doel om het plegen van ontucht uit te lokken, dit per ceel of perceelgedeelte bezoeken. de hardste, doch meer de midden soorten. Men hoopt in Japan, daar van tien procent uit Nieuw Guinea te kunnen betrekken. De betaling zal geschieden in Amerikaanse dollars en wij van onze kant hopen dan ook, dat deze inkomsten mede een deviezenbron zullen gaan vor men voor ons land". Het gouvernement van Nw. Gui nea heeft de heer Jouwe, die geen aanspraak kon doen gelden op buitenlands verlof, de overgang vergemakkelijkt door hem, na zijn a.s. terugkeer te Hollandia, als tij delijk ambtenaar in dienst te ne men tot eind april a.s., in een eco nomische functie in het belang der bevolking. VERDERE PRIJSVERLAGINGEN AMSTERDAM, 9-1. Na de be richten van vorige week waarin vermeld werd dat het in d? bedoe ling van enige grote Nederlandse concerns zou liggen hun prijzen voor bepaalde artikelen te verla gen, hebben enige andere op deze gebieden werkame maatschappijen aangekondigd m?de tot prijsverla gingen over te gaan. Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen die de minister van econo mische zaken, de heer J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een ex clusief interview met „The Finan cial Times" deelde de minister me?, dat in de komende weken verschei dene verlagingen van de kleinhan delsprijzen konden worden ver wacht. Hij vertrouwde dat de prijs- stabilisatiepolitiek van de Neder landse regering d? verhoogde uit gaven van dit jaar zou behoeden voor stijgende prijzen. Belastingverlaging in 1961 Tijdens een interview met „Fi nancial Times" heeft minister de Pous over de mogelijkheid van be lastingverlagingen in de begroting over 1961, die in september a.s zal worden aangeboden, gezegd: „Ik kan uiteraard geen definitieve me dedelingen doen, maar de huidige regering is vast besloten om be lastingverlaging te zetten op de lijst van zaken die voorrang moe ten hebben en deze een gelijke kans te geven als vele andere belangrijke dingen die we willen doen", aldus het interview in de „Financial Times". Lichte sneeuwval in het gehele land DEN HAAG, 10-1. Speciaal in verband met de sneeuwval is de K.N.A.C.-wegeninformatiedienst in touw gebleven zondagavond. Er heerste gisteravond een merkwaar dige situatie in Nederland; vrijwel overal in het land viel sneeuw, be halve in de kop van Noord-Holland en de afsluitdijk, waar regen viel. Op sommige plaatsen ging de sneeuw vergezeld van vorst, op an dere van lichte dooi Hier en daar viel na de sneeuw enige regen. Vooral op wegen, waar de sneeuw w»rd platgereden had het verkeer last van de gladheid. In het buitenland is de situatie ongunstiger dan in Nederland. Uit Frankrijk komen berichten over gevaarlijke situaties Sneeuw-waarschuwingen komen voorts uit België en Duitsland. Vrouwen benijden elkaar nietsalleen juwelen, kle- ren en mannen. Prinses Irene in Sankt Anton DEN HAAG, 9-1 H.K.H. Prill- ses Irene is gisteravond in gezel schap van enige vriendinnen uit Utrecht vertrokken naar Sankt Anton voor een korte wintersport vakantie, zo deelt de rijksvoorlich tingsdienst mes. Prins Bernhard opent militair studiecentrum HILVERSUM, 8-1. Z.K H. Prins Bernhard he^ft in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklij ke Landmacht het studie-centrum voor militair leiderschap, (S.C.M. L.), ondergebracht in de villa „Son- ne-Heerdt" aan de Hertog Hen driklaan te Hilversum, geopend. De Prins sprak daarbij een rede uit, waarin hij del en werkwijze, en in het bijzonder de noodzaak van de opleiding aan het nieuwe instituut uiteenzette. Amsterdamse actie tegen anti-semitisme Pamfletten aan het publiek AMSTERDAM, 10-1. In de hoofd stad hebben zaterdagmiddag in de Kalverstraat en op de Dam een vijftiental leden van het Nederlands Auschwitzcomité, getooid met de „Davidsster", zoals de Joden tijdens de bezetting moesten dragen, aan het publiek pamfletten uitgereikt. Daarin stond o.a.: „Sluit niet uw ogen voor de daden van de anti-se mieten. Het is geen nozemprobleem maar puur antisemitisme dat ver antwoordelijk is voor het vandalis me. In West-Duitsland zitten zeer vele nazi's op belangrijke posten. Wat voor zin heeft het als de West duitse Bondsregering maatregelen neemt als zij niet eerst haar rechts- apparaat van boven tot onder zui vert. Onze regering, die voor de wil van West-Duitsland buigt, laat steeds meer oorlogsmisdadigers vrij. Zij heeft praktisch al de be langrijke N.S.B.-ers vrijgelaten. Daardoor en daardoor alleen krij gen deze lieden weer de moed hun smerige antisemitisme te bedrijven". Voorts werd in het pamflet op geroepen de openbare getuigenis avond, die het comité op donder dagavond a.s in „Bellevue" belegt, te bezoeken. Echtgenoot stak zijn vrouw DEN HAAG, 9-1. De 33-jarige schoonmaker V". H. N. heeft van nacht met een zakmes zijn 28-ja rige echtgenote een oppervlakkige wond in de schouder toegebracht. De man was enkele maanden gele den bij zijn vrouw weggegaan en bij zijn ouders ingetrokken uit er gernis om het gedrag van zijn vrouw met andere mannen Gister avond echter was hij weer naar zijn woning aan de Van Mierisstraat ge gaan waar hij zijn vrouw aantrof met een andere man Hij trok zijn zakmes en stak zijn vrouw waarna hij ook nog poogde zijn rivaal te steken die evenwel niet werd ge raakt. De man is aangehouden. Het oosten en midden van Ca nada zijn door een koudegolf ge troffen. In Montreal is minus 28 graden Celsius gemeten en te Tim- mins in Ontario zelfs 50 graden. Rapport op komst over gebeurtenissen in Lemberg in 1941 Duits minister genoemd In moordaffaire DEN HAAG, 10-1. Onder de druk van persvertegenwoordigers heeft de internationale commissie van onderzoek voor de Lembergmoor- den in 1941 het scherm van geheim zinnigheid opgetrokken. „Wij heb ben het loodje tegen jullie gelegd" aldus verklaarde de Nederlandse secretaris van deze Noors-Deens- Belgisch-Zwitsers-Nederlandse commissie de heer Joop Zwart, tij dens een persconferentie. De commissie hoopt begin maart met het rapport over de'gebeurte nissen in Lemberg tussen 30 juni en 7 juli 1941 de tijd, dat het Duits- Oekrainische „Nachtigall-bataljon" onder bevel van kapitein Theodor Oberlander daar was. te reconstru eren. Tijdens de Russische en daar na Duitse bezetting in 1941 zijn in die stad van 160.000 inwoners ruw geschat ruim 12.000 Joden en 18.000 niet-Joodse burgers om het leven gekomen. Aan de tegenwoordige minister van vluchtelingenzaken in west- Duitsland prof. dr. Theodor Ober lander wordt verweten, dat hij schuldig zou zijn aan de moordpar tijen, die tijdens de eerste dagen van de Duitse bezetting in 1941 plaats vonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1