ZWITSAL IJl gevoel Ziekenfondspremie!) (goodwill HOEST UW KIND...? Ir. J. J. van Hennik vatte huidige stand van zaken in fruitteelt samen Verschillende reacties op jongste boodschap van Eisenhower WASHINGTON, 7-1. Eisenhowers boodschap „State of Union" wordt door republikeinse leiders in de V.S. gezien als een weerspiegeling van het grote staatsmanschap van het staatshoofd. Van democratische zijde werd weliswaar instemming betuigd met uitlatingen, als die over de vredes wil van de president, doch men be- IJSSCHOTS BROKKELT AF Amerikaanse geleerden in moeilijkheden WASHINGTON, 7-1. 28 Ameri kaanse militaire en burgergeleer- den verkeren in moeilijkheden, doordat de grote ijsschots waarop zij sinds mei van het vorige jaar in het Noordpoolgebied onderzoekin gen doen, afbrokkelt, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht donder dag bekend gemaakt. Vliegtuigen zijn op weg om hulp te verlenen. De ijsschots bevindt zich op ruim 700 km. van Point Barrow in Alaska. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht was de schots in de afgelopen tien uur tot een kwart van haar oorspronkelijke grootte afgebrokkeld. De lengte van de startbaan is tot 1200 meter ver minderd. Protestvergadering tegen anti-semitisme PARIJS, 8-1. In Parijs is donder dagavond een protestvergadering gehouden tegen de uitingen van antisemitisme. De vergadering werd door 1200 mensen bezocht. Duizend anderen, die geen plaats meer kon den krijgen, gaven op straat van hun verontwaardiging blijk. Voor zondag staan ook protestbetogingen op het programma. De communistische fractie in de Italiaanse senaat heeft in een mo tie een onmiddellijk optreden te gen elke vorm van antisemitisme en rassenhaat gevraagd. Brandstichting en plundering in Kongo LOELOEABURG, 7-1. Leden van de Baloeba-stam hebben dinsdag het Loeloea-dorp Kamenga, ten zuid-oosten van Loeloeaburg, aan gevallen. Zeventien hutten werden in brand gestoken, drie andere vernield. De politie is een opera tie begonnen. In het dorp Kalomba, in het ge west Tsjikapa, zijn Loeloea-hutten geplunderd. Er zijn talrijke arre staties verricht. In het dorp Kabe- ja Loemboe, 30 km van Tsjikapa, is een plantage van een Moeloeba geplunderd. De anthropoloog prof. Otto Re- che zegt in een door de Hamburgse districtsrechtbank gevraagd rap port dat de 59-jarige Anna Ander son inderdaad Anastasia Romanof, de jongste dochter van de laatste Russische tsaar is, zoals zij be weert. Dit is donderdag door haar advocaten meegedeeld. Het valt niet mee het ijle ge voel" van het nieuwbegonnen jaar te analyseren. Maar het is er. Dat vreemde, onbestemde gevoel van alles te ivillen en toch geremd wor den. Van alles verwachten en toch een beetje teleurgesteld worden door de feiten en (vooral) feitjes van de dag. Want de „kleine din gen" zijn beslist net eender als in het afgelopen jaar. 's Morgens is het nog donker en men heeft de ze kerheid dit of dat nog altijd te veel te doen en men wilde het nalaten of verminderen; er liggen evenals een jaar terug nog een stapeltje onbeantwoorde jaarwisselingsbrie- ven, de balansjes van het oude jaar maken het soms moeilijk jubelend over de kasseien van de stad ver der te stappen, de woordestroom van de praters is nog even einde loos als voorheen, men zit al weer stevig in het schuitje van alle dag, de oliebollen zijn vergeten en genoeg. Er is gelukkig een andere tak aan de boom, om je omhoog te trekken, het xvordt straks (alweer) lente. Als de mijlpaal van de jaar wisseling achter de rug is, gaat het daar al aardig naar toe. Over het „strengen van de nachten" (kwalij ke kans die er in zit) praten we nu maar niet, want dan kom je auto matisch op het thema kolenreke- ningen en dat is noodzakelijk een „zwart" verhaal. Lente straks dus, met hoopjes ge kwinkeleer ergens in de lucht, be schilderd met witte verenwolken en wat transparant dun licht op het water. Ieder jaar eender en toch anders. Over de jaarwisseling komt altijd wat lentelicht hangen en dat maakt het passeren van de mijlpaal be(paal)d boeiend. Het verzoent met het eendere van het weggegle den jaar, dat we al bijna niet meer kunnen zien. EILANDMAN. waarde het stilzwijgen, toen Eisen hower kwesties aanroerde op binn- nenlands gebied. Dit geschiedde met name toen de president kritiek oefende op de landbouwpolitiek, zoals die in het afgelopen jaar door de democratische meerderheid in het Congres was aanvaard. Ook toonden de democraten geen en thousiasme, toen Eisenhower op nieuw aandrong op „fiscale verant woordelijkheid". De democraten zijn er in het algemeen voorstander van dat er meer geld voor sociale welzijnspolitiek wordt uitgetrokken desnoods ten koste van het even wicht van de begroting. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat Eisen howers verklaring over de trefze kerheid van de Atlasraketten de westelijke mogendheden met een gevoel van meer defensieve kracht naar de topconferentie zal laten gaan. Er waren speculaties, dat de V.S., wanneer zij eenmaal in het bezit zijn van trefzekere intercon tinentale raketten, niet meer zoveel belang zullen hechten aan het be zit van bases overzee. Ingezonden mededeling Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Reünies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tablet ten doven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd val,t. Ge makkelijk in te nemen die Rennies - onopvallend - één voor één hy giënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien. Bruine melkflessen BERGEN OP ZOOM, 7-1. In een melkfabriek („Hollandia") te Ber gen op Zoom, die haar afzet heeft in west-Brabant, zullen binnen kort bruine flessen gebruikt wor den. Men hoopt door deze nieuwe verpakking te bereiken, dat de na tuurlijke smaak van en de vita mines in de melk beter behouden blijven dan nu het geval is. Men is namelijk van mening, dat de bruine fles de inwerking van dag licht op gepasteuriseerde melk sterk tegengaat. Het Britse passagiersschip „Co- rinthic" heeft op zijn laatste reis van Londen naar Nieuw Zeeland vier dagen lang gevaren door een zeegebied in de Stille oceaan waar in een vreemde, gelige substantie dreef. De substantie is mogelijk af komstig van een onderzeese vulka nische uitbarsting. Malakka weigert uitlevering Indonesische opstandelingen PENANG (Malakka), 7-1. De In donesische zaakgelastigde Koeala Loempoer Mardjoeni, heeft donder dag gezegd, dat de regering van Malakka aan Indonesië dertig In donesische opstandelingen moet uitleveren, die op 12 januari in Pe- nang terecht zullen staan op be schuldiging van onwettig bezit van wapens en munitie. Een woordvoerder van de rege ring van Malakka had donderdag reeds eerder verklaard, dat zij niet uitgeleverd zouden worden, niette genstaande de Indonesische rege ring hierom verzocht had. Volgens een woordvoerder van de betrokken Indonesiërs, waren zij op weg geweest van Riouw naar Atjeh, „waar een grote revolutio naire beweging aan de gang is". Hun motorboot was defect geraakt en een krachtige wind had de boot met de dertig Indonesiërs naar Ma lakka gedreven. DE STATUS VAN BERLIJN BERLIJN, 7-1. Burgemeester Brandt van west-Berlijn heeft don derdag in het stadsparlement ver klaard, dat de Russen er op uit zijn, de aanwezigheid van de wes telijke mogendheden in het weste lijke stadsdeel een andere juridi sche basis te geven en west-Berlijn van west-Duitsland af te snijden. Volgens hem moet elk nieuw ak koord inzake Berlijn gebaseerd zijn op de erkenning van de westelijke rechten door de Russen, terwijl bo vendien rekening moet worden ge houden met de wensen van de Ber- lijnse bevolking. Voorts verklaarde Brandt dat de betrekkingen tussen west-Berlijn en de Duitse Bondsre publiek moeten worden versterkt en de verbindingen tussen beide verbeterd. Grote kolenloskraan geplaatst SLUISKIL, 7-1. Met behulp van de „Simson", de in november van het vorige jaar in gebruik geno men bok van Den Tak's bergings maatschappij te Rotterdam (hijs vermogen 250 ton), is vanmiddag aan de cokesfabriek te Sluiskil een grote kolenloskraan op zijn plaats gezet. Deze loskraan, een zg. top- kraan, heeft een capaciteit van 400 ton kolen per uur. De hoogte van de kraan bedraagt ongeveer 30 meter. Hij heeft een hijsgewicht van 15 ton en de hijshoogte is 22Y2 meter. Het gedeelte dat vanmiddag te Sluiskil arriveerde werd in vie£ maanden tijd vervaardigd te Rot4 terdam bij de N.V. constructie-? werkplaats en machinefabriek Braat. o Donderdag zijn te Washington de onderhandelingen tussen Neder land en de V.S. over het Neder-, landse verzoek om landingsrechten te Los Angeles voor de K.L.M. her vat. 1960 vraagt uw aandacht Een nieuw jaar brengt doorgaans nieuwe bepalingen. Vrijwel steeds wil dit zeggen, dat we de beurs ver der moeten openen. Beginnen we met hen die genie ten van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. De premie van deze ziekenfonds verzekering gaat (vermoedelijk) omhoog van 82 cent tot 93 cent per week voor de oudjes die een (bere kend) jaarlijks inkomen hebben tot f 2580. De bejaarden die een inkomen hebben van 2580 gulden tot 3590 gulden zien hun premie stijgen van f 1,64 tot f 1,86 per week. Van een verhoging van de ouder- domsuitkering is tot op dit ogen blik waarop wij dit schrijven nog niets bekend. Loontrekkers De werknemers in loondienst be taalden tot dusverre 2,25 pet. van hun loon voor de verplichte verze kering, zij zien deze premie stij gen tot 2,4 pet. Onderhandelingen over loonsver hoging zijn wel aan de orde, werk gevers en werknemers zijn het wel eens, maar de goedkeuring van ho gerhand is in vele gevallen nog achterwege gebleven. Bijbetaling ziekenvervoer Met ingang van 1 januari 1960 is de bijbetaling van ziekenfondsver zekerden voor medisch noodzake lijk vervoer per gewone auto en/of ziekenauto op f 1,80 per rit vast gesteld met dien verstande dat bij vervoer van meer dan één patiënt in dezelfde auto, iedere verzekerde een evenredig deel van dit bedrag voor zijn rekening dient te nemen. Een verzekerde die in een tijd vak van 30 dagen voor zich en zijn gezin meer dan f 10 heeft bijbe taald, kan het meerdere terugont vangen, echter alleen, indien het terug te ontvangen bedrag niet minder dan f 0,50 is. Deze restitutie is eveneens moge lijk voor vervoer in verband met een langdurige behandeling voor en na dezelfde aandoening. Vergoeding van reiskosten (trein, bus) wordt eveneens verleend voor nagenoeg dezelfde gevallen als waarin een verzekerde voor reke ning van het ziekenfonds per auto kan worden vervoerd. Het eigen risico van de verzeker de is thans bepaald op f 5 per pe riode van 30 dagen of per periode van langdurige behandeling voor dezelfde aandoening. Bcademingspatiënten De regeling inzake ziekenhuis- verpleging na de 70ste dag voor poliobeademingspatiënten, welke eindigt op 31 december 1959, is met een jaar verlengd. De bijzondere rechten voor de poliobeademingspatiënten beteke nen feitelijk een grote onbillijkheid ten opzichte van anderen, die met een „ijzeren long" worden behan deld en op grond hiervan is voor het jaar 1960 de geldende regeling uitgebreid tot alle verplicht verze kerden die ter behandeling met een beademingstoestel in een beade mingscentrum zijn opgenomen. Vrüwillige ziekenfondsverzekering De premiën voor de vrijwillige ziekenfondsverzekerden gaan ook omhoog per 3 januari. Deze pre miën zijn niet overal gelijk, maar we kunnen rekenen op ongeveer 25 a 30 cent. De vrijwillige ziekenfondspremie zal daardoor komen te liggen op ongeveer f 2,45 tot f 2,50 per per soon of wei f 4,90 tot f 5 per gezin (de daarvoor in aanmerking ko mende gezinsleden). De aanvullende premiën gaan eveneens omhoog, ook dit is plaat selijk niet gelijk en verschilt even eens dikwijls per ziekenfonds. Tenslotte: betaal uw zieken fondspremie op tijd, d.w.z. vooruit. Achterstand in premiebetaling kan betekenen, dat uw rechten in ge vaar zijn. Om liet behoud van een historische graftombe GEERVLIET, 7-1. De besturen van de historische genootschap pen „Roterodamum" en „De Maze" hebben zich met een gezamenlijk schrijven gericht tot de rijksdienst voor de monumentenzorg te 'sGra- venhage, waarin zij mededelen met grote zorg vervuld te zijn wegens de zeer slechte staat, waarin zich de graftombe bevindt van Nico- laas van Putten en zijn vrouw Aleidis van Strijen in het koor van de Nederlands Hervormde kerk te Geervliet. Het betreft hier, naar het oordeel van de beide besturen, een rijk monument van een zo eer biedwaardige ouderdom als er in deze streken weinig voorkomen. Alleen dit feit al zou een.alge hele, zij het misschien wel kost bare, restauratie ten volle wetti gen. Daarenboven was Nicolaas van Putten, die in 1311 overleed, behalve de stichter van het kapit tel van Geervliet, een dier Mid deleeuwse heren, wier betekenis verre buiten de lokale sfeer is ko men te liggen. Blijkens recente historische onderzoekingen speel de hij een grote rol bij de opkomst van de stad Rotterdam. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Salomons oordeel nodig BEERSJEBA, 7-1. In Beers- jeba heeft zich dezer dagen een geval voorgedaan ter op lossing waarvan opnieuw een Salomons oordeel nodig schijnt te zijn. In de kraam kliniek van genoemde plaats in Israël waren namelijk de babies van twee jonge moe ders, waarvan de ene uit Jemen en de andere uit Co chin afkomstig, bij vergis sing verwisseld, zodat de moeders elkanders kind voedden. Toen zij van de vergissing op de hoogte wer den gesteld weigerden zij echter beiden haar eigen zoon terug te nemen en daar de politie in een geval als dit pas op klachten van de ouders zelf kon ingrijpen, gingen de moeders ieder met het kind van de ander naar huis. Men had nog bloed proeven genomen om de ver wantschap ondubbelzinnig vast te stellen maar noch de ziekenhuisautoriteiten, noch de politie of de ambtenaren van het ministerie van ge zondheid vermochten de moeders te overreden hun eigen kind terug te nemen. UTRECHT. Een felle brand heeft in de nacht van donderdag op vrij dag in Utrecht gewoed in een voor malige dakpannenoven aan de Oude Kerkweg, waarin thans een zestal bedrijven is ondergebracht. Herv. kerkhouwaclie DEN HAAG, 7-1. Tot op vandaag is voor de Hervormde Kerkbouw- actie f 9.503.376 gestort De laatste vier weken is gemiddeld nog een bedrag van bijna een kwart miljoen per week binnengekomen. Het be nodigde bedrag is zestien miljoen, aldus een tussentijds rapport van de Ned. Herv. Kerk. Belangrijke muziek prijzen uitgereikt DEN HAAG, 7-1. De staatsse- cretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Y. Scholten heeft in het ministerie van o. k. en w. in Den Haag de profesoor van der Leeuwprijzen voor muziek uit gereikt aan Hendrik Andriessen (voor diens „symphonische etude") en aan Rudolf Escher (voor zijn „Le Tombeau de Ravel"). Deze prijs wordt door medewerking van de N.V. Philips phonographische industrie te Baarn verleend voor composities. Mysterie rond huurauto opgelost GOUDA, 7-1. De huurauto waar- mede de 49-jarige Goudse huis schilder T. P. met zijn gezin, medio december naar oost-Duitsland ver trok, is terecht. Na de briefwisse ling van P. met de autoverhuurder, waarin stond vermeld dat deze laatste de auto voor het station in Osnabrück kon aantreffen, is de garagehouder, de heer C. Michae- lis uit Gouda met zijn echtgenote naar Duitsland vertrokken, waar hij de auto op de aangegeven plaats aantrof. P. schijnt zelf met zijn gezin weer naar de oostzone vertrokken te zijn. De door hem gemaakte kosten moeten uit de verkoop van zijn inboedel te Gou da bestreden worden. Stijgend auto-vraclit- vervoer naar buitenland ROTTERDAM, 7-1. „Opmerkc- lijk is, dat het vervoer per vracht auto van en naar het buitenland een steeds sterkere postie gaat innemen. Had het internationale wegverkeer in de Rotterdamse ha ven het spoorwegvervoer reeds overvleugeld, in 1959 heeft zich deze ontwikkeling nog voortgezet. Naar alle waarschijnlijkheid zal het wegvervoer in vergelijking met 1958 een vooruitgang van 15,5 pet. te zien geven". Dit verklaarde de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum, vandaag in zijn nieuwjaars rede. Hij nam daarbij de gelegen heid te baat nog eens het belang te onderstrepen, dat goede weg verbindingen met het achterland voor de Rotterdamse haven hebben en in toenemende mate krijgen. Gemeentesecretaris geschorst VENLO, 8-1. De gemeenteraad van Bergen (Limburg) heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering de gemeentesecretaris L. M. B. van E. voor onbepaalde tijd uit zijn ambt geschorst, zulks in verband met de aanhouding van deze se cretaris wegens strafbare feiten bij grondtransacties. Premier Nehroe van India denkt voor het ogenblik niet aan een conferentie met zijn Chinese col lega Tsjou en Lai, doch hij sluit een ontmoeting op een later tijd stip niet uit als men er goede re sultaten voor de grensgeschillen tussen China en India van kan verwachten. Verwachting tot zaterdagavond: Vorst op komst Overdrijvende wolkenvelden met een kans op enkele lichte sneeuw buien Temperaturen om het vries punt tot licht vorst. Tot matig of krachtig toenemende noordooste lijke wind. 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48. Maan op 13.58, onder 4.23. 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 14.34, onder 5.21. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op 15.16, onder 6.16. Volle maan: 14 jan. le 0.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 jan. 11.52 v.m. 0.42 v.m. 1.35 v.m. - n.m. 10 jan. 0.42 v.m. 12.59 n.m. 11 jan. 1.35 v.m. 13.53 n.m. BROUWERSHAVEN 9 jan. 11.42 v.m. n.m. 0.20 v.m. 12.44 n.m. 10 jan. 11 jan, 1.12 v.m. Doodtij: 8 jan. 13.32 n.m. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met t KINDER HONING SIROOP^g HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Er voltrekken zich be langrijke verandèfingen in de lucht drukverdeling, waardoor het weer in Nederland en in een groot deel van Europa de komende dagen een winters karakter krijgt. Het hoge- drukgebied boven Engeland is ver der in omvang afgenomen en heeft zich in de richting van Schotland verplaatst en is in verbinding ge komen met een uit de Poolstreken afkomstig hogedrukgebied, dat zich boven midden-Noorwegen heeft vastgezet. Aan de zuidflank heeft er gisteren in Zweden een kou-in val plaatsgehad en in de nacht van donderdag op vrijdag is de Scandi navische kou verder uitgestroomd tot in Denemarken. De temperatu ren daalden in het betreffende ge bied plaatselijk meer dan 10 graden en het vroor in zuid-Zweden van morgen matig tot streng. We verwachten dat de vorst de komende 24 uur ook in Nederland zijn intrede doet. De wind draait naar richtingen tussen noord en noordoost en neemt in kracht toe, vooral in het Waddengebied. Er be staat een kans op enkele lichte sneeuwbuien. Scheepvaartbericliten Bonita, 7-1 van Limon, 9-1 te La- ceiba verwacht. Langkoeas, 8-1 te Penang VER. OUD-LEERLINGEN TUINBOUWWINTERCURSUS De ziektebestrijding geeft de grootste moeilijkheden ZIERIKZEE, 5-1. De Vereniging van oucl-lccrlingen der Tuinbouvv- winlercursus hield haar jaarver gadering in het „Huis van Nassau", onder voorzitterschap van de lieer P. van Beveren, die een groot aan tal aanwezigen mocht verwelko men, inzonderheid de Rükstuin- bouwconsulent ir. J. J. van Hen- nik en de heer L. Hack, hoofd van de tuinbouwcursus, die met een aantal van z{jn leerlingen aanwe zig was. Ir. van Hennik hield een cause rie over het onderwerp: „Proble men in de fruitteelt". Spr. memo reerde de zeer droge zomer van 1959, die ook voor de fruittelers nogal wat moeilijkheden heeft gegeven. De percelen met slechte groiidprofielen lieten het er lelijk bij zitten. Ook het optreden van stip was een gevolg van de lang durige droogte. Niettemin kunnen de telers tevreden zijn over het afgelopen seizoen. Een goede oogst kon tegen goede prijzen worden af gezet. Diepe grondbewerking Spr. adviseerde om voor het in planten van een perceel fruit een diepe grondbewerking toe te pas sen, soms wel tot een diepte van 1 meter. Verder brak hij een lans voor het toedienen van organische mest en noemde het artikel smoest., veen, dat pas in de handel is. De spil blijkt nog steeds het beste type boom te zijn. De kwaliteit van het fruit, gegroeid aan een spil is be ter dan van platte hagen. Het mo derne sortiment appelvariëteiten bestaat uit Cox Orange, Golden Delicious, Stark Earliest en James Grieve. Dit sortiment is wel goed, maar wel dient opgepast voor al te massale aanplant van Golden Delicious. Andere rassen Andere rassen met nog wel per spectief zijn o.m. Tydeman Early. Woucester, Lobo en Melrose. Wat betreft de onderstammen merkte spr. op, dat het type 1 x toch wel erg zwak is en daarom alleen ge schikt voor de goede gronden. Er zijn de laatste tijd ook enkele an dere nieuwe onderstammen geko men, o.m. Malling Merton 106, speciaal aan le bevelen voor per celen met bodemmoeheid. De laat ste jaren treedt nogal structuurver- val op, als gevolg van het rijden met zware snel- en nevelspuiten door de rijen. Een mogelijkheid tol het gedeeltelijk opheffen van de schade is het aanleggen van een strook gras, waarop met machines kan worden gereden. De ziektebestrijding Met de ziektebestrijding komen wc in een zeer moeilijke positie, aldus spr. en het is zo, dat we de gewassen met de allergrootste moeite gezond kunnen houden. Vooral de spint geeft grote moei lijkheden. Spr. adviseerde de kwe kers zelf meer waarnemingen te verrichten en op grond daarvan zorgvuldig te spuiten. Voor chemi sche onkruidbestrijding beslaan mogelijkheden, mits met grote zorg toegepast. Spr. constateerde met genoegen dat de laatste jaren de aanplant van peren wat is toege nomen. Voor peren bestaan n.l. behoor lijke afzetkansen. Peren evenwel komen niet zo snel tot productie als appels en vergen daarom een grotere investering. Spr. wees in dit verband op de mogelijkheid van financiering via het Borgstcl- lingsfonds. Na de uitstekende cau serie werden nog enkele vragen gesteld. Na afdoen der huishoude lijke zaken, volgde sluiting door de voorzitter van deze jaarvergade ring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2