Verbod geëist van alle néo-nazi-organisaties van Russische aankondiging het lanceren van nieuwe raket DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1960 No. 18697 116e jaargang ZIEMKZEEmnNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog lieden op hoge posten die daar niet horen BERLIJN, 7-1. Het stedelijk par- j lement van west-Beriyn heeft don derdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de stedelijke regering neo-nazistische organisaties moet verbieden, nazi's zonder verwijl moet doen berechten en vergaande anti-nazistische maatregelen moet nemen. „Deze schandelijke gebeurtenis sen schaden de reputatie van onze stad in de wereld", aldus de reso lutie over het aanbrengen van ha kenkruisen. De burgemeester van west-Ber- lijn, Brandt, heeft in het parlement felle kritiek geuit op de neo-nazis- tische en anti-semitische inciden ten van de laatste tijd. „Is het werkelijk al zo ver dat de Duitsers niet meer weten wie hen geleid heeft naar beknotting van de vrijheid, naar de oorlog, de na-oorlogse ellende en de verdeling van Duitsland? Zijn de Duitsers het onrecht vergeten dat zij andere vol keren hebben aangedaan, in het bijzonder de mensen van Joodse af komst?", vroeg Brandt. Volgens de burgemeester zullen neo-nazistische groepen in west- Berlijn niet worden geduld. De politieke directeur van het Joodse wereldcongres, Easterman, heert donderdag op een persconfe rentie te Bonn gezegd, dat deWest- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, hem 's och tends heeft verzekerd, dat zijn re gering binnenkort de voorstellen van Easterman tot verwijdering van nazi's uit alle aspecten van het leven in Duitsland zal bestuderen. Volgens Easterman zei Von Bren tano dat het voor het kabinet niet moeilijk zal zijn de kern van deze voorstellen te aanvaarden. Deze kern is geheel in overeenstemming met de opvatting van de regering. Onderzoek? Easterman zei onder meer te hebben voorgesteld, dat de regering of het parlement een uitgebreid on- Levenslang voor nazi-artsen BERLIJN, 7-1. De openbare aan klager van een rechtbank in west- Berlijn heeft donderdag levenslan ge gevangenisstraf geëist voor twee artsen, dr. Matthes en dr. Benatz- ky, wegens deelneming aan de moord op 26 geesteszieken in de laatste dagen van de tweede we reldoorlog. De artsen staan ook te recht wegens poging tot moord op patiënten. Dr Matthes heeft toegegeven zonder succes te hebben getracht geesteszieken in het ziekenhuis van Otmachau te vergiftigen toen de Russen naderden De patiënten waren tenslotte in zijn bijzijn doodgeschoten. Hij zei geen andere mogelijkheid te hebben gezien, om dat de zieken niet naar elders kon den worden vervoerd. Dr. Benatzky ontkende iets met de moorden te maken te hebben ge had. derzoek zal doen naar het nazis tische verleden van alle belangrijke personen in Duitsland, zowel in de regering en bij het bestuur, bij de rechterlijke macht en het onder wijs als uit de pers. Alle figuren met nazistische opvattingen en sympathieën dienen ten spoedigste uit hun ambt of beroep te worden gezet. Voorts dienen all? nationaal- socialistisch-gezinde en ultra-natio nalistische organisaties te worden verboden en de oorsprong van de financiële middelen van die orga nisaties te worden nagegaan. Ook dient - aldus de voorstellen van Easterman - scherp toezicht te wor den geoefend op buitenlandse anti semitische vluchtelingen die in west-Duitsland asiel hebben gekre gen, zoals Hongaarse en Oekrainse groepen. De internationale Liga voor de mensenrechten, die adviezen geeft aan de Verenigde Naties, heeft er donderdag bij de wereldorganisa tie op aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de huidige golf van anti-semitisme. Het verzoek was gericht tot de subcommissie ter voorkoming van discriminatie, die maandag te New York bijeen komt. De secretaris van de sociaal democratische fractie in de West- duitse Bondsdag, dr. Arndt, heeft donderdag gezegd, dat de aanwe zigheid van prof. Oberlënder als minister van vluchtelingenzaken in het Duitse bondskabinet niet te verdedigen is. Oberlënder heeft, zo zei hij, in belangrijke mate bijge dragen tot de nationaal-socialis- tische denkbeelden over rassen. HET RODE KRUIS IN 1959 Ledental en fondsen nemen toe; helpers namen iets af Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie in het dal blijft ziet nooit de andere kant van de berg. DEN HAAG, 7-1. TUdens de vrij dagmorgen in Den Haag gehouden vergadering van het dage'ljks be stuur van het Nederlandsche Rode Kruis heeft de directeur, de héér A. van Emden verslag uitgebracht over de verrichtingen en ontwik kelingen van het Rode Kruis in het afgelopen jaar. De heer van Emden zei onder meer, dat het ledental en de fondsen van het Rode Kruis z(jn toegenomen, maar dat het aantal helpers iets terug liep. Hij gaf voorts een gedetailleerd overzicht van de situatie in de di verse afdelingen en activiteiten. Nederland is een van de weinige landen welks Rode Kruis in staat is bloedplasmazendingen te ver sturen. Vooral onderontwikkelde gebieden doen vaak een beroep op het internationale Rode Kruis om bloedplasma-zendingen. Van Ne derland uit, werd dit jaar plasma gezonden naar o.m. Lambarene, India, Ghana (uit welk land het Rode Kruis in 1959 werd toegela ten tot 'de Liga) Iran, Liberia, Ethiopië. Verder werd hulp geboden in de vorm van geld, goederen, me dicamenten of geld aan Marokko, Tunis, Bolivia, Uruguay, Argen tinië, Soedan, India, Pakistan, Oostenrijk, Japan en Frejus. De hulp aan de eerste twee landen was voor Algerijnse vluchtelingen, die aan Japan voor slachtoffers van een cycloon en aan Freius voor .de slachtoffers van de dam breuk. De hulp aan de overig? lan den was aan slachtoffers van wa tersnoden. Ook werd hulp gezonden naar Indonesië en Madagascar. Over de gang van zaken in Ne derland deelde de heer van Em den mee, dat het informatiebureau ongeveer 1650 verklaringen heeft afgegeven in verband met schade vergoeding aan personen of hun erfgenamen - die in Duitse concen tratiekampen hebben gezeten. Het aantal plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis steeg tot 432(?) Het ledental steeg met 14 duizend tot 600 duizend. De fondsenwer ving leverde een opbrengst op die 4 procent hoger lag dan in 1958. In het lectuurdepot werden 170.000 boeken verzameld en circa 800.000 kilo tijdschriften. H.M. de Koningin is door de echtgenote van generaal-majoor F. van der Veen, commandant 4e divisie, mevr. J. B. van der Veen-Tissen, een gobelin aangeboden van maltre Lurcat, vervaardigd in Aubusson, gelegen in het centrum van de hernieuwde Franse gobelin-industrie in het departement Creuse. Bij La Courtine, op korte afstand van Aubus son, hebben militairen van de 4e divisie van september tot november van het vorig jaar geoefend en - vanwege de uit de militaire oefeningen voortvloeiende schade - ook enige wegen aangelegd, waardoor o.a. een tweetal dorpen aansluiting hebben gekregen op het regionale wegen net. Op voorstel van sous-prefect Albert Mignot hebben enige departe mentale autoriteiten en burgemeesters het gobelin voor H.M. de Ko ningin laten vervaardigen als dank van de bevolking voor het werk van de Nederlandse militairen. Proeven met raket zonder „laatste trap" MOSKOU, 7-1. Sowjet-deskundi- gen werken aan een krachtigere ra ket om zware aardsatellieten te lan ceren en om vluchten te onderne men naar andere planeten van ons zonnestelsel, zo heeft het persbu reau „Tas" donderdag bekendge maakt. In de komende maanden zullen in het middendeel van de Stille Oceaan, waar geen intensief lucht en scheepvaartverkeer is, proeven worden genomen met de raket zon der de laatste trap, teneinde het be sturingsstelsel te perfectioneren, al dus het Russische persbureau. De eerste proeven zullen tussen 15 januari en 15 februari worden ge nomen. Men verwacht dat de voorlaatste trap van de raket zal vallen in het centrum van het westelijke deel Bij Wilmington in de Amerikaanse staat North Carolina is een vier motorig passagiersvliegtuig neergestort. Alle 34 inzittenden vonden bij deze ramp de dood. Het vliegtuig was onderweg van New York naar Miami. van de Stille Oceaan, ongeveer hal verwege tussen Hawaii en de Fidji- eilanden, enige graden noordelijk van de evenaar. Speciaal uitgeruste schepen van de Sowj et-vloot zullen in het betrokken gebied de nodige metingen verrichten. De Sowjet- regering doet op andere landen een beroep om schepen en vliegtuigen instructies te geven om niet in het genoemde gebied te komen, aldus de verklaring. Verrassing in Washington D? Russische aankondiging van het lanceren van een nieuwe raket in de Stille Oceaan, heeft in Wash ington verrassing gewekt. Ruimte vaartdeskundigen leiden uit de me dedeling af, dat de Russen erin zijn geslaagd hun raketten een aanzien lijk grotere stuwkracht te geven dan waartoe zij al in staat waren. „Wij kunnen met zekerheid aan nemen, dat de Russen geen aan kondiging zouden doen als zij niet wisten dat de raket zou werken", zei een functionaris van het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart. Het nieuws uit Moskou heeft in Amerikaanse militaire kringen te meer verwondering gewekt, aange zien zich in het door de Sowj et- Unie aangeduide zeegebied, dat on der Amerikaans beheer staat, be- Hammarskjoeld ui Kongo LEOPOLDSTAD, 7-1. Secretaris generaal Hammarskjoeld van de V.N. heeft woensdag te Leopold- stad Kongolese leiders ontvangen Donderdag vertrok hij naar Stan- leystad. In Bagira is woensdag een con gres van de M.N C. (de nationale Kongolese beweging) begonnen. De voorzitter van het congres legde de nadruk op het behoud van de Kongolese eenheid, omdat ver brokkeling van het nationaal 'grondgebied Kongo voor onont warbare moeilijkheden en veelvul dige maatschappelijke conflicten zou plaatsen. Hij bracht hulde aan België dat de nationale eenheid van Kongo tot stand gebracht en behouden had. langrijke militaire installaties be vinden. Men wijst in Washington op de merkwaardige coïncidentie van het Russische nieuws met de Amerikaanse verklaring, dat er in Californië dag en nacht een Atlas raket met waterstofbom gereed staat om in geval van nood gelan ceerd te worden. HENGELO. Gistermiddag is de driejarige Marcel Tinselboer, zoon tje van een garagehouder te Borne, bij de benzinepomp van zijn vader plotseling de weg opgehold en door een passerende auto gegrepen. Het kind, dat naar het Koningin Julianaziekenhuis in Hengelo is overgebracht, is daar inmiddels overleden. Bezoek Kamercommissie aan Scliou wen-Du i vel and ZIERIKZEE, 8-1. De vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, zal op woens dag 13 januari een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland, met het oog op de voorgenomen grenswy- zigingen. Het gezelschap zal te ongeveer half tien in Zijpe aankomen, waar na een tocht wordt gemaakt langs vrijwel alle plaatsen op het eiland. In de gemeenten Nieuwerkerk, Zie rikzee, Scharendijke en Renesse zullen „hearings" woi'den gehou den, tijdens welke de gemeentebe sturen hun bezwaren tegen de voergenomen grenswijzigingen naar voren kunnen brengen. Na afloop van de tocht wordt om kwart voor vijf in Zierikzee, in het café-restaurant „Mondragon" een persconferentie belegd. Sanering broodbakkerij en DEN HAAG, 7-1. Het bestuur van het produktschap voor gra nen, zaden en peulvruchten heeft vandaag besloten, de heffingsver ordening sanering broodbakkerijen die op 1 maart a.s. zou aflopen, tot 1 juni van dit jaar te verlen gen. In afwachting van de tot standkoming van een bedrijfschap voor de broodbakkerij is deze ver ordening in het verleden al een aantal malen verlengd. Thans werd bepaald dat het nu de laatste ver lenging zal zijn. Oud-S.D.-man weer in arrest DEN HAAG, 7-1. De minister van justitie heeft opdracht gege ven, de voorwaardelijk in vrijheid gestelde 52-jarige oud-SD-man A. B. opnieuw in bewaring te stellen hangende het onderzoek naar de overtreding van de bijzondere voorwaarde, die aan B.'s invrij heidstelling was verbonden. De rijksrecherche heeft B. gister avond te Amsterdam gearresteerd. Hij woonde daar bij zijn broer in Amsterdam-west. B. is onderge bracht in het huls van bewaring in Amsterdam B. was in vrijheid gesteld op voorwaarden, dat hij zich niet zou ophouden in de provincies Gelder land en Overijssel. Niettemin begaf hij zich direct na zijn vrijlating naar Deventer. Arrestaties op Cuba HAVANNA, 8-1. Op Cuba zijn 72 mensen gearresteerd op beschuldi ging van contrarevolutionair? acti viteit. Onder hen zijn er 65, die als militair onder de voormalige pre sident Batista hebben gediend. VAN MEI AF NAGENOEG GEHEEL BEZETTE MARKT De bouwactiviteit in de eerste negen maanden van 1959 DEN HAAG. 7-1. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid heeft zijn driemaandelijkse publikatie betreffende de bouwac tiviteit in de eerste negen maanden van 1959 uitgegeven. De ruimte welke de bouwmarkt In het eerste kwartaal van 1959 nog te zien gaf, verminderde nadien zo danig, dat van mei af nagenoeg voor het gehele land van een vol ledig bezette markt kon worden ge sproken, aldus de publikatie. De arbeidersbezetting op de bouwwerken onderging na mei geen wijziging van betekenis meer. De bouwbedrijvigheid stabiliseerde zich na deze maand op een niveau dat, gemeten aan het aantal tewerk gestelde bouwvakarbeiders even groot was als in 1956, doch daar het totale beschikbare potentieel in omvang is toegenomen, was de be lasting der markt relatief enige malen kleiner. De bereidheid tot het investeren in bedrijfsgebouwen bereikte in de laatste maanden wederom het hoge peil van 1956. om overspanning van de bouwmarkt te voorkomen was het met het oog hierop noodzake lijk een stringent goedkeuringsbe- leid te voeren. In het kader hiervan waren in de gebouwensectoren op 1 oktober 1959 768 plannen met ^en totale bouwsom van f 498 miljoen aangehouden, tegen een aantal van 672 plannen met een totale bouw som van f 436 miljoen op 1 oktober 1958. Onder Invloed van de regulering van de bouwactiviteit was het be drag der verleende bouwvergun ningen in d-* gebouwensectoren na het eerste kwartaal van 1959 vrij wel gelijk aan dat van de overeen komstige periode van 1958. De begonnen werken gaven in vergelijking met de overeenkom stige periode van 1958 een aanmer kelijke stijging te zien en wel met f 20 miljoen. UTRECHT. De Ned. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond heeft op zijn algemene leden vergadering in Utrecht na lang durige discussie besloten, niet uit de Stichting Behartiging Samen werking Bouwbedrijf (B.S.B.) te treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1