Boeiend vogelleven in Westlioelise boomgaard in kleuren vastgelegd Lang niet alle vogels schadelijk voor de fruitteelt (Van onze redakteixr) ZIERIKZEE, 5-1. Voor een jeugdvereniging te Zierikzee vertoonde de heer J. JP. C. Boot te Haamstede zyn serie kleurendia's: „Vogels in en rond de boomgaard", waarbij hü een interessant en gedegen com mentaar gaf, waarin menige ornithologische- en streekbyzonderheid was verwerkt. Liefde en geduldige waarneming bleek aan de opnamen vooraf te zyn gegaan, zodat een brok VVesthoeks vogelleven op de ge voelige plaat is vastgelegd, waarvoor waardering bestaan mag. De heer Boot bleek onder de in druk van de gevolgen der regelma tige bespuitingen, die de fruitkwe kers wel moeten toepassen, willen zij met een exportwaardig produkt aan de markt komen. Deze nood zaak echter neemt niet weg, dat de bespuitingen voor mens en dier ge vaar opleveren, terwijl in de insec tenwereld zelf een steeds grotere immunisering plaats vindt. Funest voor de vogels zijn ook de gladge schoren bermkanten der sloten, vroeger juweeltjes voor flora en fauna, want reeds een gewone brandnetel bv. trekt de Dagpauw oog aan, de vlinder, die met uit zonderlijke schoonheid pronkt. Schadelijk en niet-schadelyk Bij de vertoning van de opnamen ontmoetten wij talrijke gevederden, waarbij de schade die zij toebren gen tot normale proporties werd teruggebracht. Heel veel vogels nl. zijn zeer nuttig en behoeven beslist niet te worden geweerd uit de boomgaard, bv. de soorten die de rups van de voorjaarsvlinder als voedsel nuttigen. Andere vogels fourageren ver buiten de boom gaard, zodat men hiervan ook geen schade heeft. De grote lijster is een fraaie vogel, die niet veel schade doet, in tegenstelling met de zang lijster, die wel schadelijk is. Een „kwaaie" is de merel, die vooral op het kleinfruit verzot is. Opvallend groot is het aantal zangvogels, dat in een boomgaard broedt. Soms vallen zij ten prooi aan katten, uit het naburig woongebied. Rupseneter Spr. vertelde over de fitis, die per dag tot een lengte van 13 a 14 meter voorjaarsvlinderrupsen aan. sleept voor zijn jongen. De verschil lende mezensoorten (koolmees, pimpelmees, winterkoning) pas seerden de revue, evenals de ge- kraagde roodstaart, de grauwe vliegenvanger, de nachtegaal, de tortelduif, de vink en de putter, welke laatste zijn nestje donzig maakt met vruchtpluis. Grutto en wulp Ook de fauna kreeg op deze le zing een beurt, zij het dat het ac cent duidelijk op de vogels lag. De kardinaalsmuts en de morielje (paddestoel) kwamen op 't doek, waarna een sprongetje volgde naar andere vogelsoorten, als grutto en ZOON DOODT VADER MET MES AMSTERDAM, 6-1. De afgelopen nacht omstreeks half een heeft de 25-jarige bankwerker B. G. zijn 55-jarige vader tijdens een hevige vechtpartij in diens woning in de Hillegomstraat te Amsterdam-W. met een soort padvindersmes acht tien steken toegebracht, waaraan de vader omstreeks drie uur in een ziekenhuis is overleden. De zoon belde een kennis op en zei: „Ik heb mijn vader neergestoken". Een der twee bij de vechtpartij te genwoordige vrouwen belde 5x8 met de melding „Er is hier gevoch ten en er is zoveel bloed". De zoon die tijdens de vechtpartij zelf ook gewond werd, is opgesloten op het politiebureau Overtoom en zal za terdag voor de officier van justitie mr. W. K. baron van Delden, wor den geleid. Aardigheidje met gevolgen ARNHEM, 6-1. Een aardig- heidje kan aanleiding zijn tot veel consternatie. Dat on dervond gisteren een in woonster van Velp (Gld.). Uit Leiden kreeg zij een postpakketje gestuurd. Zij maakte het open en zag tot haar schrik, dat er iets in zat, dat veel aan een helse machine deed denken. Het projectielbestond uit een fles, waarin een gevaarlijk uitziend wit staafje stak. Aan dat staafje zat een lont. Een buurman werd er bij gehaald en deze adviseerde, ijlings de politie te waar schuwen. „Verder afblijven" luidde het dringende advies van deze zijde. En de politie toog snel op pad naar het aangegeven adres. Met uiter ste omzichtigheid werd door de politie de inhoud uit de fles verwijderd. Gelukkig gebeurde er niets. Het witte staafje bleek een opgerold velletje papier te zijn, waar op in dichtvorm een uitno diging tot het bijwonen van e'en koperen bruiloft was ge schreven. Aan de lont was een thermometer bevestigd, bedoeld om de stemming tij dens het feest te kunnen meten. Hij zou door de aan wezige dames moeten wor den gedragen, zoals het ge dicht aangaf. Weer een straaljager verongelukt LEEUWARDEN, 6-1. Tijdens een oefenvlucht is een „Hunter" MK-6 straaljager van de vliegbasis Leeu warden hedenmorgen te 9.50 uur in moeilijkheden geraakt en neer gestort in een weiland in de buurt van Marssum Zuid bij Leeuwarden. De vlieger, die getracht heeft zijn vliegtuig met de schietstoel te ver laten, werd gedood. Er zijn geen andere slachtoffers te betreuren. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. De piloot van de neergestorte straaljager was de res. sergeant Th. van Markwijk uit Hardegarijp (Fr.). Hij was gehuwd en had geen kinderen. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Loop der bevolking in 1959 Het aantal inwoners van de ge meente Haamstede nam het afgelo pen jaar toe met 10 personen. Op 1 januai-i 1959 bedroeg het aantal inwoners 1830 personen (919 m. en 911 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorten met 27 (17 m. en 10 vr Het aantal geboorten in dè ge meente bedroeg 14 m. en 9 vr., de geboorten elders 3 m. en 1 vr. Door vestiging vermeerderde het inwo nertal met 84 (35 m. en 49 vr.). De totale vermeerdering van de bevol king bedroeg dus 111 personen (52 m. en 59 vr.). Vermindering vond plaats door overlijden met 24 (10 m, en 14 vr.) en door vertrek met 77 (38 m. en 39 vr.). In de gemeente overleden 2 m. en 7 vr., elders 8 en 7 vr. De totale vermindering be droeg dus 101 (48 m. en 53 vr.). Het aantal inwoners per 31 december 1959 bedroeg alzo 1840, nl. 923 m. en 917 vr. Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1959. Geboren: 16. Paul Alphons Alois Octaaf, z. van C. A. van Deursen en G. B. M. Onderdonck. Gehuwd: 11. Cornelis Willem Jonker, 24 j. en Johanna Jonker, 20 jaar. Overleden: 25. Hubrecht Lande- gent, 96 j., wedn. van C. Boot. Ingekomen: 8. A. J. Boot uit Rot terdam; 21. A. J. van Mierlo en ge. zin uit Amsterdam; 23. A. de Reus uit Nieuwerkerk; 28. J. Jonker uit Zierikzee; 29. C. Deïst uit Eikerzee. Vertrokken: 2. D. van Be veren naar Dinteloord; 17. L. M. de Bruij- ne naar Zaltbommel. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1959. Geboren: Pieter Cornelis, z. van J. H. van Grunsven en J. Ringel- berg. Overleden: te Kortgene, Nikolaas van Steijn, 52 j., echtg. van J. M. Hage; Martinus Westerweel, 69 j., ongehuwd. Ingekomen: J. M. Flipse en gezin uit Buurmalsen. Vertrokken: N. v. d. Wekken naar Bruinisse; mej. C. Mudde naar Delft. NIEUWERKERK Loop der bevolking over 1959 Het aantal inwoners der gemeen te Nieuwerkerk bedroeg op 1 janu ari 1959 1843 (835 m. en 808 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte m'et 47 (20 m. en 27 vr.) en door vestiging met 40 (17 m. en 23 vr.). Het aldus verkregen aantal ver minderde door overlijden met 6 (2 m. en 4 vr.) en door vertrek met 76 (35 m. en 41 vr.). Het totaal aan tal inwoners op 31 december 1959 bedroeg derhalve 1648 (835 m. en 813 vr.). Er \verden vijftien huwe lijken voltrokken. DEN HAAG. Vermoedelijk door dat zij onwel werd bij het sluiten van een raam op de tweede etage van haar woning aan de Emma- straat in Den Haag, is de 73-jarige mevrouw M. E. Beretta-Bruneau vanochtend van acht meter hoogte in de tuin van haar woning geval len. Aan de gevolgen van haar val is zij overleden. wulp, waarvan een vijftiental paar op Schouwen-Duiveland broedt. Destijds heeft men op het vliegveld „Haamstede" ten behoeve van de zweefvliegerij een stuk terrein kaal gebrand, waarin wulpen broedden. Merkwaardig was dat de vogels toch weer terugkeerden naar het geblakerde terrein. Een interessant duinplantje is het Duizendguldenkruid, dat vroeger in grote getale werd ingezameld en verkocht aan een apotheek in Zierikzee. In ruil daarvoor kreeg men stuk ken zeep, die elders weer wer den omgezet in spek en eieren. Een interessant vogelgebied is ontstaan bij de ijsbaan te Burgh. Hier ziet men de zilvermeeuwen en nemen de bergeenden een bad. De Teunisbloem rankt er hoog op en een fazant, dieper in het duin, laat zich verschalken voor een plaatje. Een met al een vogelver- haal, dat bijdraagt tot grotere ken nis van de natuurlijke rijkdom van het eiland! NIEUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1959. Geboren: 12. Marinus Johannis, z. van D. Hage en K. van der Wek ken. Ingekomen: A. J. Wieren uit Australië, W. Stoutjesdijk uit Hil versum, J. A. Sijrier uit 's-Graven- hage, B. van Schoonhoven en gezin uit Oosterland. Vertrokken: W. Stolk en echtg. naar Heemskerk, Anna de Reus naar Haamstede, A. M. J. Wieren en gezin naar Rotterdam, D. de Reus naar Oosterland. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1959. Geboren: 17. Jacobus Pieter, z. van P. H. van der Weele en M. Vis ser; 31. Adriaan, z. van M. J. van de Velde en E. C. M. de Ridder. Overleden: 4. Adriana Hirdes, 69 j., echtg. van K. Kik; 28. Pieter Quaak, 53 j., echtg. van L. C. de Ronde; 31. Jacob van Dommele, 78 jwedn. van M. van de Velde. Gehuwd: 18. Martinus Cornelis Verhage, 28 j. j.m. en Thonia Mul ler, 22 j. j.d.; 30. Cornelis Padmos, 28 j. j.m. en Jacoba Francina Cor nelia Maria Gilden, 22 j. j.d. Ingekomen: Nicolaas van de Nieuwendijk en gezin uit Stellen dam; Nicolaas van der Wekken uit Brouwershaven; Jan Okkerse uit Kortgene; Elizabeth de Waal (wed. J. Visser) uit Renkum; Tini H. Aarden uit Tilburg; Herman H. van Wagtendonk en echtg. uit Bever wijk; Leendert Koster en gezin uit Rotterdam; Willem H. Lems uit Dreischor. Vertrokken: Engelina Sara Abra_ hamse naar Voorburg. Officiële Publikatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studie- aanleg, die niet in staat zyn de kosten van bun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1960/1961 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aan merking wensen te komen, zich vóór 1 FEBRUARI 1960 dienen te wenden tot zyn ministerie, afdeling Ryksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Studie aan Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot 'zal dragen. Diegenen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1960 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1960 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhoge school te Wageningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, le van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage). 2. Studie aan erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, de sociaal pedagogische opleidingen voor groep leid(st)ers in jeugd- vorming, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders en sportleidsters. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal f 400, Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. 3. Studie aan rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrich tingen tot opleiding van onderwijzers(ess en) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300,per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opge merkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terug betaald, met dien verstande, dat op zijn minst f 300,als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijg baar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier ver krijgen bij alle h.b.s.-en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de af deling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/ lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onder wijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzerfes) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 °/o van de schuld worden kwijt gescholden. RENESSE Burgerlijke stand over decem ber 1959. Geboren: Lourina Pieternella Anna, d. van J. van de Velde en M. van de Velde; Raymond Antoine Joseph Marie, z. van J. A. W. C. v. d. Nieuwenhof en M. I. C. M. van Waelsden. De betekenis van landbouw en veeteelt voor de vaderlandse economie Enorm groot belang wordt onvoldoende beseft UTRECHT, 6-1. De voorzitter van het Productschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft vanmorgen op de openbare verga dering van het productschap in Utrecht een nieuwjaarsrede gehou den, waarin hy uitvoerig de bete kenis van de agrarische sector voor de Nederlandse economie schetste. Hij memoreerde in dit verband, dat de agrarische proauktie van ons land jaarlijks een waarde van 6 miljard gulden vertegenwoordigt; waarvan circa 3,8 miljard door de veehouderij wordt voortgebracht. Hiervan komt ongeveer 1,4 miljard voor rekening van de vleesproduk- tie: 760 miljoen gulden aan var kensvlees, 600 miljoen gulden aan rundvlees en 40 miljoen gulden aan schape- en paardevlees. De agrarische sector verwerft jaarlijks een uitvoer-overschot van rond 1.400 miljoen gulden. De heer de Veer concludeerde hieruit, dat de boe2-enstand naast zijn belang rijke taak bij de voedselvoorzie ning van het Nederlandse volk, nog een aanmerkelijke bijdrage levert aan de verhoging van de welvaart van ons land. Dat deze bijdrage zeer welkom, zo niet noodzakelijk is voor de nationale economie, wordt, naar zijn gevoel, vaak on voldoende beseft en onvoldoende gewaardeerd. VOETBAL Grenswachters-Renesse 3-1 Beide elftallen vertoonden een zeer pover partijtje voetbal. Grens wachters kon door enige kapitale blunders van Renesse revanche ne men voor de 6-1 nederlaag te Re- nesse. De rood-witten telden inval lers voor Ant. Jonker en N. Goos- sens. Adr. Jonker was thans weer present 'De strijd was aanvankelijk gelijk opgaand. Na 20 min. ving keeper de Vrieze een ongevaarlijk schot van v. Tilburg op de borst, maar de bal verdween toch nog onverwacht in het doel (1-0). Renesse maakte in deze periode de indruk dat er toch werkelijk van hen niet ver langd kon worden de geboden kan sen te benutten. Dat zou toch wel te veel gevergd zijn! Eén min. voor tijd werd het zodoende 2-0 door r.- buiten Lembrechts. Na rust scheen Renesse het beter te willen doen maar dit bleek maar van korte duur. Na 12 min. speelde C. Dorre man te zacht op de Vrieze terug en F. v. Beek had weinig moeite zijn club een veilige 3-0 voorsprong te geven. Bij Renesse ging hierop P. Jonker naar voren, Kappers werd spil. Het ging nu wat beter en in de 25e minuut gelukte het Adr. Jonker met een fraai schot een pass van zijn broer Piet te benutten (3-1) Tot grote opluchting van het pu bliek kondigde scheidsrechter van Duin - de beste man van het veld - tenslotte met onveranderde stand het einde aan. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat vóór 16 januari a.s. gegadigden zich kun nen aanmelden voor het gebruik (huur) van de Prinses Wilhelmina- barak in de Zelkepolder. Deze barak zal om niet in ge bruik gegeven worden, doch de kosten van onderhoud komen voor rekening van de gebruiker. Zierikzee, 4 januari 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Uitvoering Wet Autovervoer Personen Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat zij bij hun besluit van 30 december 1959 hebben besloten de in 1956 aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rotterdam ver leende vergunning voor de uitoe fening van een autobusdienst bin nen de gemeente Zierikzee, voor het traject Zierikzee (station) haven De Val v.v., met ingang van 1 jan, 1960 voor 3 jaren te verlengen. Zierikzee, 5 januari 1960. Burgemeester en wethouders van Zierikzee: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Uitvoering Wet Autovervoer Personen Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat zij op 30 december 1959 hebben besloten de hieronder vermelde vergunnin gen tot het vervoer van personen met huurauto's te verlengen tot 1 januari 1963: 1. G. C. Anker, 2 huurauto's; 2. J. H. Braai, 2 huurauto's; 3. M. P. Glerum, 1 huurauto; 4. Gebr. B. J. en L. C. de Jonge, 6 huurauto's; 5. C. H. van Oeveren, 2 huurauto's. Omtrent de aan bovengenoemde vergunningen verbonden voorwaar- waarden worden nadere inlichtin gen verstrekt ter gemeente-secre tarie. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat zij, ingevolge artikel 55 der Wet Autovervoer Personen, binnen 30 dagen na heden tegen bovenvermeld besluit in beroep kunnen komen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zierikzee, 4 januari 1960. Burgemeester en wethouders van Zierikzee: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 5-1. Aanvoer 2521 stuks vee (weektotaal 4535), t.w.: 400 vette koeien en ossen; 622 stuks gebruiksvee; 320 vette kalveren; 114 graskalveren; 617 nuchtere kal veren; 7 varkens; 18 lopers; 78 big gen; 92 paarden; 4 veulens; 235 schapen en lammeren; 14 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,12-3,38, f 2,90-3,12, f 2,80- 2,90; vette kalveren f 3,10-3,40, f 2,85-3,10, f 2,50-2,80; slachtpaar- den f 2,30-1,90-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-380-280; nuchtere kalveren f 74-64-50; lopers f 90-70-60; big gen f 54-44-40; schapen f 92-70-55; lammeren f 98-80-60; kalf- en melkkoeien f 1290-1090-900; vare koeien f 895-785-685; vaarzen f925- 775-625; pinken f 580-500-400. De hittegolf in Australië heeft negen levens geëist. Het jongste slachtoffer was een kind van negen maanden, dat in Nyngan, Nieuw- Zuid-Wales, aan de hitte bezweek. DE VAL VAN BARRANCA 31. „Ik vrees, Aram, dat mijn lakei je naam niet helemaal juist afgeroepen heeft, zojuist", begint de vorst, terwijl hij Aram onder zoekend opneemt. Zij luidt niet langer Aram van Barranca, maar Aramzonder meer „Betekent dat, dat u mij tijdens mijn afwezigheid de gravenkroon van Barranca hebt ontnomen?" vraagt Aram strak. „Die afwezig heid duurde meer dan een jaar", zegt Lorenzo op scherpe toon. „In deze woelige tijden kan ik het mij niet permitteren een heel graafschap onbeheerd te laten tijdens de langdurige escapades van Graaf Aram! Wij meenden dat je op een van je zwerftochten het leven verloren had en ik was dus wel genoodzaakt Rodolfo als jouw opvolger op de troon van Barranca te plaatsen!" „Maar het is geheel buiten mijn schuld, dat ik zolang afwezig was", valt Aram heftig uit. Dan wordt het gesprek plotseling onderbroken door een lakei, die opgewonden binnenstormt. „Majesteit", roept de bediende ont zet, „in de anti-chambre zijn- twee van uw bezoekers slaags ge raakt. Ze vermoorden elkaar haast!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6