61LT I mr\ Mysterie rond huisschilder te Couda Vertrokken naar Oost-Duitsland GOUDA, 6-1. De 49-jarige huis schilder T. Plokkard is op 12 dec. met zijn gezin in een huurauto van de garagehouder, de heer C. Michaelis te Gouda, met onbeken de bestemming vertrokken en nog steeds niet teruggekeerd. Uit brie ven, die inmiddels met familiele den zijn gewisseld, heeft men kun nen opmaken, dat het gezin in oost-Duitsland vertoeft. De auto verhuurder zelf ontving een brief van een zwager van P., die in oost-Duitsland woont en daar een hoge positie zou bekleden. Deze zou P. aan een betrekking helpen en dat moet de reden van vertrek zijn geweest van de Goudse huis schilder. De zwager schreef, dat P. inderdaad bij hem op bezoek is geweest, maar dat hij hem naar Holland had teruggezonden. Vori ge week kreeg een broer van P., die eveneens in Gouda woont, een telegram van de huisschilder met de inhoud: „Ben onderweg, be richt autoverhuurder". De huis schilder zou dus al lang terug moeten zijn. Vanmorgen was hij echter nog niet in Gouda terug. Wel was er een brief van de huisschilder gericht aan de auto verhuurder. Hij deelde daarin me de, dat hij de auto voor het station in Osnabrlick heeft neergezet. Vol- Veel «loden bij vliegtuigongeluk BOLIVIA (Noord-Carolina), 7-1. Een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „National Airlines" is woensdag met 35 inzittenden nabij Bolivia in de staat Noord-Carolina verongelukt. Er zijn geen overle venden. Het toestel, een DC-6b die op weg was van Miami naar New York, is klaarblijkelijk in de lucht ontploft. De wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid te recht in een moeras. Tot dusver zijn 32 lijken geborgen. „ATLAS" PERMANENT PARAAT IN V.S. NEW YORK, 7-1. Op de Amevi- kaanse luchtbasis Vandenberg in Californië staat dag en' nacht een intercontinentale Atlasraket, met een waterstofbom als lading, ge reed om in geval van nood gelan ceerd te worden. Dit is woensdagavond onthuld in een Amerikaans nationaal tele visieprogramma over de paraat heid der democratie. De Atlas kan 19 minuten nadat president Eisen hower het bevel ertoe geeft, star ten, zo deelde de commentator mede. Een correspondent van de C.B.S. verklaarde dat er zes nieu we lanceerplaatsen voor raketten in aanbouw zijn. Van de proefba- sis te Cape Canaveral is woens dagavond voor de vijftiende ach tereenvolgende keer met goed suc ces een Atlas gelanceerd. De raket kwam precies in het aangegeven doelgebied (in de Atlantische Oce aan ter hoogte van het eiland As cension) terecht. „POP" BEWOOG IN ETALAGE LUXEMBURG, 6-1. Een nachte lijke wandelaar in Luxemburg, die vele kurken van vele flessen had laten knallen en nu ietwat zwevend naar huis terugkeerde, meende in het voorbijgaan in een verlichte mode-étalage iets te hebben zien bewegen. Een levende étalagepop? Dat in trigeerde hem in zijn benevelde toe stand nog extra en dus keerde hij terug op zijn schreden. De man zag dat zijn ogen hem niet bedrogen hadden, want de arm van een der modepoppen bewoog opnieuw. Toen hij zijn verhaal op een na burige politiepost had verteld, meenden de agenten dat men toch voor de zekerheid maar eens moest gaan kijken. Korte tijd later kon den ze terugkeren met een op he terdaad betrapte dief: een insluiper die gedacht had zich het beste aan zijn omgeving te kunnen aanpassen door zich als étalagepop te ver mommen. Vandalen hielden huis in woning GRONINGEN, 8-1. Eerst thans is gebleken dat vandalen vermoede lijk tijdens de jaarwisseling zijn binnengedrongen in een woning aan de Peizerweg te Groningen en daar vernielingen hebben aange richt. De bewoner, een 92-jarige man, wordt sedert enkele weken in een ziekenhuis verpleegd. Zijn dochter houdt toezicht op de wo ning, maar was er een week lang niet geweest. Een melkboer waar schuwde, dat er iets niet in orde was. Uit het onderzoek bleek, dat een groot aantal ruiten was inge slagen, deuren waren vernield, een gat was gemaakt in het dak en het meubilair was verwoest. De recherche stelt een onder zoek in. Uit de Nepalse hoofdstad Kat- mandoe is gemeld, dat volgens mededelingen van de Opperlama's van de twee grote Tibetaanse kloos ters Deprang en Gjanden, hun kloosters, die elk zevenduizend monniken herbergden, als kazernes zijn ingericht. De oudste monniken zijn terechtgesteld en de jongeren naar onbekende oorden weggevoerd. gens dezelfde al dan niet betrouw bare inlichting staat de wagen daar onbeheerd. Zelfs het contact sleuteltje zou hij in de wagen heb ben achtergelaten. De papieren, die bij de auto behoren zijn vol gens brief schrijver door de Oost- duitse volkspolitie in beslag geno men. P. schreef verder, dat hij met zijn gezin weer naar de oost zone is vertrokken. Hij raadde de autoverhuurder aan de door hem gemaakte onkosten te verhalen op zijn inboedel in Gouda. Boom boorde zich iu auto Inzittende gedood ST. OEDENRODE, 6-1. Op de Schijndelseweg te St. Oedenrode is vandaag een ongeluk gebeurd, dat aan de 42-jarige heer J. Bons uit Eindhoven het leven heeft gekost. De heer Bons was gezeten in een auto die bestuurd werd door zijn 20-jarige zoon. Deze reed met hoge snelheid tegen de achterzijde van een goed verlichte - met bomen beladen paard en wagen. Een van de bomen van de lading boorde zich door de voorruit en trof de heer Bons, die daardoor op slag werd gedood. De bestuurder van de auto kreeg een shock. Een derde inzittende van de wagen werd licht gewond. „Etentje" 0111 colleges te verzoenen BOLSWARD, 7-1. De burgemees ter van Bolsward, mr. J. A. Geu- kers, heeft in zijn nieuwjaarsrede in de raad, de suggestie gedaan om op kosten van de stad Bolsward, een diner te geven waarop de leden van de raden van Hennaarderadeel en Wonseradeel worden uitgeno digd. Dit diner zou moeten dienen om deze colleges met elkaar te ver zoenen. Er bestaat sinds vorig jaar een vete tussen de raden van Hennaar deradeel en Wonseradeel, die ont stond in Bolsward. De leden van de raad van Hen naarderadeel waren namelijk naar Bolsward gekomen en bestelden in een hotel een diner. In afwachting van het opdienen begaven de gas ten zich naar de conversatiezaal. Toevallig kwam kort daarop de raad van Wonseradeel binnen. Ook met het doel een gezellig etentje te hebben. De obers, die wisten, dat het diner, waaraan gewerkt werd, voor een gemeenteraad bestemd was, vingen de vroede vaderen op met de boodschap dat de schotels opgediend waren. Verbaasd over de vlotte bediening lieten de heren uit Wonseradeel zich een en ander goed smaken. Kort daarop kwamen de vroede vaderen van Hennaarderadeel uit de conversatiezaal in de overtui ging, dat de tafels wel gedekt zou den zijn. Zij vonden slechts de hond in de pot. Vertoornd gingen zij heen. De burgemeester van Bolsward, in wiens territorium de vete dus ontstond, wil nu trachten de man nen te verzoenen. Hij zal daarbij de oude Nederlandse wijsheid in ge dachten hebben gehad, dat de weg naar het hart van de man via de maag loopt. De bekende Spaanse guerilla- leider en anarchist, de 45-jarige Francisco Sabater is dinsdag bij een gevecht tussen zijn mannen en de Spaanse burgerwacht omgeko men. Een van de veertien leden van het politieke bureau van de zuid- Slavische communistische partij, Vukmanovic-Tempo, is woensdag met zijn vrouw en twee zoons naar de Sowjet-Unie vertrokken voor wat hij een „vakantiereis" noem de. Overnameprijs baeonvarkens verlaagd UTRECHT, 6-1. Het bestuur van het Produktsehap voor Vee en Vlees heeft vanmorgen tijdens zijn openbare vergadering te Utrecht besloten, de overnameprijs voor ba eonvarkens met 5 cent per kilogram geslacht gewicht te verlagen tot f 2,12 per kg. Het bestuur achtte deze maatre gel noodzakelijk, gezien de situatie op de Engelse baconmarkt, waar de prijzen nog steeds zakken. Boven dien was het verschil in het bin nenland tussen de baeonvarkens en de varkens uit de zwaarste ge wichtsklasse opgelopen tot 35 cent per kilogram. De prijzen voor de zwaardere varkens zijn in de afge lopen week over het algemeen met 5 a 7 cent gedaald. President Eisenhower en zjjn vrouw zullen eind februari en bej gin maart Brazilië, Argentinië, Chili en Uruguay bezoeken, aldus is woensdag officieel te Washing ton bekend gemaakt. Dinsdagavond zijn in het radioprogramma van de AVRO de „sport mannen en -vrouiven 1959" bekend gemaakt. Niet alle zes de winnaars van de eerste drie plaatsen konden naar de studio komen om in de hulde te delen - daarom maakte de fotograaf dit groepje met in het midden de sportman van het jaar Arie van Houwelingen, rechts Corrie Schimmel, tweede bij de dames, links Ria van Velzen, derde bij de dames en op de achtergrond Eef Kamerbeek, derde bij de heren. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Verschillende verkeersovertredingen behandeld De maandelijkse strafzitting van het kantongerecht Zierikzee had woensdagmorgen plaats in de trouwzaal van het gemeentehuis. De voorkomende zaken betroffen weer voor het merendeel verkeers overtredingen. In eerste instantie veroordeelde de Kantonrechter, mr W. E. v. Vloten, tot een boete van f 45,- óf 9 dagen hechtenis, de landbouwer L. v. d. S. uit Kerk- werve. De eis van de officier, mr. Schenkenberg van Nierop, was f 50 of 10 d. V. d. S. stond terecht om dat een koe, waarvan hij eigenaar is, op 15 november -j.l. zonder toe zicht de Rijksweg was overgesto ken. Om een botsing met het dier te voorkomen moest de motorrijder M. E. te Zierikzee afremmen, waardoor hij kwam te vallen. De motor werd beschadigd. Verd. ont kende het ten laste gelegde, maar getuige J. C. K. was ooggetuige van het ongeval geweest en kon de ver klaring van E., dat de koe onver wachts de rijbaan was overgesto ken, bevestigen. Hierop werd v. d. S. veroordeeld tot genoemd bedrag. Stadslichten W. J. J. S., handelsvertegenwoor diger te Eindhoven, had tijdens dichte mist op 22 november te Bruinisse slechts de stadslichten van zijn volkswagen ontstoken. S. werd bij verstek veroordeeld tot f 20,- of 4 dagen. C. A. B. uit Brouwershaven had op 26 nov. te Duivendijke gereden met een trac tor en onverlichte aanhangwagen. Conform de eis kostte hem dit f 25 of 5 dagen. J. J. G. te Duivendijke had op 12 augustus te Haamstede met zijn brommer over de rijbaan van de Kloosterweg gereden en niet over het fietspad. Bovendien had G. bij het linksafslaan de doorgang niet vrijgelaten, waardoor een botsing ontstond met een hem achteropko mende motor, waarvan de berijder een sleutelbeenfractuur opliep. De eis was f 5 of 1 dag en f 35,- of 7 dagen. Vonnis: f 5,- of 1 dag en f 30,- of 6 d. De zaak tegen D. v. d. S., chauf feur te Brouwershaven, werd voor nader onderzoek aangehouden. Verdachte had op 28 juli een bestel wagen gekeerd op de rijweg voor het postkantoor te Renesse en zou hierdoor een passerende automobi list in moeilijkheden hebben ge bracht. Eveneens aangehouden werd de zaak tegen W. F. L. te Zierikzee, die op 25 sept. op zijn brommer aan de kruising Pater- nosterstraat-Poststraat geen voor- LANDBOUW EN PRODUKTIVITEIT Concurrentiepositie van Nederland afhankelijk van produktiviteit elders Waarom bemoeit overheid zich met de prijzen DEN HAAG, 7-1. In de radioru briek „Uit het bedrijfsleven" heeft de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. G. S. Knottnerus, vandaag gesproken over „Landbouw en produktivi teit". Als belangrijkste reden waarom de overheid zich met de prijzen van landbouwprodukten meer moet bemoeien dan met die van indus triële produkten, noemde hij de zo genaamde inelasticiteit van 'de vraag naar belangrijke voedings middelen. De scheidingslijn loopt niet tussen landbouwprodukten en industriële produkten, maar het zijn alleen maar die belangrijkste voedingsmiddelen, die nationaal en internationaal de zeer speciale be langstelling van de overheid heb ben, omdat de vraag ernaar zoda nig constant is dat een gering te kort een grote prijsstijging en een gering overschot een grote prijs daling tot gevolg heeft. Alle spe ciale produkten en ook tuinbouw- produkten hebben niet die belang stelling, eensdeels omdat men er moeilijker regelingen voor kan treffen maar toch ook in belangrij ke mate omdat verlaging van de prijs van deze artikelen een tame lijke vergroting van de vraag tot gevolg heeft. Landbouw en industrialisatie Velen menen tegenwoordig, al dus ir. Knottnerus, dat de reden waarom aan landbouwprijzen iets moet worden gedaan, ligt in het feit dat in de landbouw de pro duktiviteit niet voldoende is opge voerd en dat deze produktiviteit is achtergebleven bij de industrie. In landbouwkringen wordt dit zelfs wel als reden voor overheidsber moeiing met de landbouwprijzen aangevoerd. Vooral dit laatste is volgens spr. volkomen onjuist. Het is niet van zo'n grote betekenis, dat de produktiviteit in de indus trie veel harder zou stijgen dan die in de landbouw. Het is wel van be lang voor onze concurrentiepositie of de produktiviteit in andere lan den groter is en of de lonen die daar betaald worden hoger of lager zijn dan bij ons. Daarom moet men blijven streven naar een zo groot mogelijke rationalisatie van de pro- duktie en het opvoeren van de pro duktiviteit. rang zou hebben verleend aan een van rechts komende wielrijdster. Verkeerd parkeren Wegens het parkeren van een vrachtwagen met aanhangwagen op een z.g. invoeg- of uitrijstrook aan de Rijksweg te Oosterland werd de chauffeur G. H. M. uit Zierikzee conform veroordeeld tot f 10,- of 2 dagen. A. J. B. d. V. te Kerkwerve had op 3 dec. haar auto geparkeerd op het Havenpark te Zierikzee binnen de tien meter van het Visslop. Eis en vonnis wa ren f 10,- of 2 dagen. M. J. uit Brouwershaven werd conform de eis f 25,- of 5 d. in rekening ge bracht voor het rijden met een tractor en onverlichte aanhangwa gen. J. L. B. te Burgh had te Nieu- werkerk met zijn brommer gere den op het verkeerde fietspad van de Rijksweg, hetgeen hem kwam te staan op f 5,- of 1 d. De automobilist L. S. A. te Brui nisse had op de Rijksweg te Nieu- werkerk op een kruising ingehaalcj en was op het verkeerde wegge-' deelte terechtgekomen. Eis en von nis waren hier f 15,- of 3 dagen. J. L. V. te Den Haag had niet ge zorgd voor een luistervergunning voor zijn gezin dat tijdelijk nog te Dreischor verblijft, hetgeen hem kwam te staan op f 10,- of 2 dagen De eis was f 12 of 3 dagen. K.N.V.B. kreeg landgoed DEN HAAG, 6-1. Het Nationaal Sportcentrum - tot voor kort nog een utopie voor de Nederlandse sportwereld - neemt steeds con creter vormen aan. Dinsdagmid dag althans is opnieuw een belangrijke fase bereikt: tijdens een korte bijeenkomst in het bondsbureau der K.N.V.B. werd, onder het felle licht van de schijn werpers voor de t.v.-camera's, het landgoed Dhjimat in Zeist (24,5 ha grond met een centraal gelegen gebouw en verschillende kleine re opstallen) formeel in eigendom overgedi'agen aan de voetbalbond!1 De „Gouden Rijder is er weer AMSTERDAM, 5-1. Na meer dan tweehonderd jaar heeft 's Rijks munt te Utrecht - voor munt- en penningkundigen - opnieuw een „gouden rijder" jaartal 1750 (Hol land) geslagen. Deze „gouden rijder" is vervaar- digd naar de oude stempel, doch voorzien van het teken (visje) van de huidige muntmeester en de Mercuriusstaf van 's Rijksmunt. De doorsnede is 26 mm., het ge wicht is 9,95 gram, het gehalte is 916.6/000 22 kar. goud. De voor zijde loont een ruiter te paard met getrokken zwaard. De keerzijde een staande leeuw in schild, kroon, 14 gl. (dat is de waarde die de gou den rijder destijds als gangbare munt bezat). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Aan dr. W. J. Klein Wassink, een zeer bekende figuur in de kling van het middelbaar onder- wijs hier ter stede, is eervol ont slag verleend als lei-aar van het professor Zeeman-lyceum, afde ling h.b.s. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1959. Geboren: 15. Jacob Mattheus, z. van J. den Haan en J. Blom. Gehuwd: 18. Cornelis Dingenis de Waaij, 26 j. en Maatje Lenie Bol kenbaas, 21 j. Ingekomen: 9. Adrianus J. Kie- senberg en gezin van Zierikzee. Vertrokken: Willem H. Lems en kinderen. OOSTERLAND Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijks politie te Oosterland kunnen in lichtingen worden verkregen om trent de volgende gevonden voor werpen: 1 damesrijwiel, 2 brillen, 1 wollen handschoen en 1 wollen das. O.L.-school won verkeersprijs De leerlingen van de drie hoog ste klassen van de openbare lagere school, hoofd de heer Knuijt, heb ben in klasseverband deelgenomen aan een verkeersprijs vraag, uit gaande van de Spar-organisatie via de plaatselijke winkelier de heer H. J. Stoutjesdijk. Deze deelname aan de interessante prijsvraag werd met groot succes beloond, nl. met de eerste prijs van f 250. Dit re sultaat werd behaald met een teke ning welke werd ontworpen en ge maakt in samenwerking met de vereniging Veilig Verkeer en poli tiedeskundigen. Adviezen werden ook gekregen van een bestuurslid van de Bond van Autorijscholen. De school boekte met dit resultaat een fraai succes, vooral ook gelet op het grote aantal deelnemers uit de gehele provincie. Dit pleit zeker voor de wijze waarop de verkeers lassen zijn gegeven. Drie meisjes uit de gemeente die de prijsvraag i/ndividueel oplosten wonnen een boekwerk, nl. Nella de Bruine, Janny v. d. Havenen Riet Mol. De prijs zal maandag 11 januari a.s. worden overgedragen. ZONNEMAIRE Bazar voor Verenigingsgebouw Het bestuur van het Verenigings gebouw alhier, organiseert op 15 en 16. januari a.s. een bazar. Vele inwoners van Zonnemaire, als mede winkels en bedrijven in ge- WAT PE Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid voorkomende re genbuitjes; matige tot zwakke noordwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 13.27, onder 3.22. Volle maan: 14 jan. te 0.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 jan. 10.42 v.m. 23.34 n.m. 23.13 n.m. BROUWERSHAVEN 8 jan. 10.34 v.m. Doodtij: 8 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het hogedrukge- bied boven Engeland nam de laat ste 24 uur in omvang af en ver anderde weinig van plaats. Aan zijn flank handhaaft zich op de Noordzee een noordwestelijke stro ming, die nog tamelijk zachte lucht naar Nederland voert. Een kleine storing trok over zuid-Noorwegen en Denemarken naar het zuidoosten. Zij veroor zaakte voornamelijk in Duitsland enige regen. Het koufront van de storing, waarachter droge en kou dere continentale lucht voorkomt, dringt langzaam in zuidwestelijke richting op en kan morgen het noordoosten van het land berei ken. Het is echter niet waarschijn lijk, dat het front over geheel Ne derland zal trekken. Neerslag van enig belang wordt er niet ver wacht. Terwijl de temperaturen ongeveer dezelfde waarden berei ken als vandaag. De A.R.K.A. keert zicli tegen regeringsbeleid UTRECHT, 5-1. Het kader' van de A.R.K.A (Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging) bestaande uit vertegenwoordigers van alle plaatselijke afdelingen en groepen is vandaag te Utrecht in vergadering bijeen geweest. Op deze bijeenkomst heeft het hoofdbestuur een uiteenzetting ge geven van het tot nu toe gevoerde salarisbeleid in verband met de in voering van de gedifferentieerde loonvorming. In een na afloop uit gegeven communiqué wordt ge zegd: „De vergadering heeft haar mis noegen tot uiting gebracht inzake het tot nu toe door de regering ge voerde beleid. De uitkering ineens van 3 procent van het maandsala ris over de eerste drie maanden van 1960, welke de regering zonder overeenstemming te hebben be reikt, zal realiseren, werd voor het gehele overheidspersoneel beslist onvoldoende geacht. De bijzondere tegemoetkoming aan de laagstbezoldigden en aan de middelbare ambtenaren werd eveneens als zeer onvoldoende ge kwalificeerd. heel Nederland hebben voor deze bazar fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De bazar zal vrijdagavond officieel worden geopend door bur gemeester J. L. van Leeuwen. Aan de bazar zijn talrijke at- trakties verbonden, zodat er grond is voor de hoop, dat velen zich ge roepen zullen voelen de bazar tot een succes te maken. Behoorlijke uitbreiding te verwachten van Zeeuwse groententeelt Voorzichtig met beregenen van jonge planten GOES, 6-1. In de sector van de Zeeuwse groenteteelt is een behoor lijke uitbreiding te verwachten. Zo wel de teelt onder glas als in de volle grond biedt perspectieven. M'et deze optimistische conclusie besloot ir. J. J. van Hennik, rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en west-Brabant, zijn toespraak in de vandaag te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging. De heer J. A. Veerman, verbon den aan het instituut voor tuin bouwtechniek te Wageningen, sprak in de ochtendvergadering over de mechanisatie in de groenteteelt. Hij merkte op dat men met mechani satie voorzichtig dient te zijn. Men dient tevoren goed- te overwegen welk onderdeel van de tuinderij voor de mechanisatie in - aanmer king komt. Over d'e beregening in de groenteteelt voerde de heer J. Strijbos van het proefstation voor de glascultures te Naaldwijk hel woord. Hij herinnerde er aan, dat men reeds dertig jaar geleden met beregening is begonnen. Pas na de tweede wereldoorlog heeft de tuin der geleerd hoe hij het moet doen. Hij waarschuwde bij jonge planten vooral voorzichtig te zijn met de beregening, omdat blijkt, dat de structuur van de grond er slechter door wordt. Momenteel is deze zaak een knelpunt bij de tuinbouw in het Westland. Komkommcrteelt De heer W. P. van Winden, even eens verbonden aan het proefsta tion te Naaldwijk, sprak over de teelt van komkommers. In de laat ste jaren is het accent bij deze teelt verlegd van plat naar staand glas. De teelt onder plat glas is inge krompen met 100 ha. terwijl de an dere teelt is uitgebreid met 50 tot 170 ha. Ook is een wijziging in het assortiment tot stand gekomen. Aan het slot van de vergadering gaf ir. van Hennik een samenvat ting van het gesprokene.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2