Geruchtmakende fraudezaak kostte gemeenschap zeker f 200 miljoen DE ZIERIKZEESCHE COURANT |P Koninklijke Nieuwjaarsreceptie DONDERDAG 7 JANUARI 1960 No. 18696 116e jaargang ZIERIKZEESWHNIEQmBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE*: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog eens de schrootaffaire Kritiek op rapport van Hoge Autoriteit Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DORDRECHT, 6-1. De Haagse sehroothandelaar Louis Worms, die twee jaar geleden de schrootaffaire aan het rollen bracht, heeft woens dag op een persconferentie in zijn stilliggend bedrijf in Dordrecht ernstige kritiek geleverd op het rapport van de hoge autoriteit over de fraude, dat volgens hem de fei ten verdoezelt. De schrootfraude heeft de gemeenschap ni'et enige miljoenen, doch zeker 200 miljoen gulden gekost, en de indirecte schade van de zwendel en als ge volg van prijsafspraken beloopt volgens de heer Worms zes tot tien miljard gulden. De heer Worms stelde dat er ze ker honderd miljoen gulden ten onrechte is betaald voor schroot uit Amerika, zeventig miljoen voor schroot uit derde landen en dertig miljoen voor scheepssloopschroot. Voorts was het Amerikaanse schroot niet alleen te duur, doch bovendien van slechte kwaliteit. De heer Worms vond het merk waardig dat het rapport van de hoge autoriteit dank brengt aan het O.C.C.F. (het bureau van de Euro pese schrootverbruikers in Brussel) voor de medewerking bij het on derzoek. Hij uitte de beschuldiging dat het O.C.C.F. er alle belang bij had om het onderzoek te sabote ren, omdat het slachtoffer van de fraude met de vereveningstoesla- Eisenhower ook naar het Verre Oosten NEW YORK, 7-1. De „New York Times" meldt dat president Eisen hower overweegt om Japan, Korea, Formosa en de Philippijnen te be zoeken als hij in juni a.s. van zijn bezoek aan Moskou terugkeert naar de Ver. Staten. Het blad, dat dit nieuws put uit hooggeplaatste kringen in Washington, voegt hier aan toe dat er nog geen definitie ve plannen zijn, men bespreekt de zaak. Premier MacMillan in Afrika ACCRA, 7-1 Premier MacMillan en zijn ambtgenoot van Ghana, Nkroemah, hebben woensdag te Accra van gedachten gewisseld over verscheidene kwesties, met name het plan om in de rivier de Volta een stuwdam aan te leggen voor de opwekking van elektrici teit en de exploitatie van de bau- xietmijnen in Ghana. Dit is offi cieel in de Ghanese hoofdstad be kend gemaakt Het overleg zal van daag (donderdag) worden voortge zet. gen is geweest of zelfs medeplich tigen onder zijn ambtenaren telt. Rapport hoge autoriteit Het rapport van de hoge autori teit maakt melding van pogingen om ten onrechte.betaalde vereve ningstoeslagen terug te vorderen van elf Duitse staalfabrieken. De staalfabrieken hebben voor het Europese Hof in Brussel verklaard dat zij te goeder trouw zijn geweest en deze stelling wordt gesteund door de procureur-generaal van het Hof, aldus het rappport van de hoge autoriteit. De heer Worms verklaarde woensdag dat hij kan bewijzen dat twee van die firma's niet te goeder trouw waren, omdat hij ze in 1957 had gewaarschuwd toen hij lucht van de zwendel kreeg. Hij vraagt zich nu af, waarom hij niet als getuige is gedagvaard. De heer Worms, die voor hij de schrootzwendel aan het licht bracht alleen-vertegenwoordiger in de Be- nelux-landen voor de Duitse firma Hansa-Rohstoff is geweest, be schuldigde de Duitse zware indu strie ervan dat zij de schrootprij zen heeft opgedreven om de indu strialisatie in Nederland te belem meren. Dat is volgens hem de ware schrootaffaire. DE GOLF VAN ANTI-SEMITISME IN EUROPA Kladden met hakenkruisen MILAAN, 5-1. Op een monument voor Italiaanse oorlogspartisanen te Milaan is met zwarte verf een hakenkruis geschilderd en op het plein waar Mussolini en andere fascistische leiders aan de voeten zijn opgehangen heeft de politie een vlag met een hakenkruis verwij derd. Op verscheidene plaatsen in Fin land, Zweden en Australië zijn eveneens hakenkruisen aangetrof fen. Onbekenden zijn in de afgelopen nacht in de synagoge van Bordeaux doorgedrongen waar zij verschei dene rode hakenkruisen schilder- Eisenhower over verrichtingen van het communisme WASHINGTON, 6-1 President Eisenhower heeft woensdag, na het bijwonen van een kerkdienst, te genover functionarissen en Con gresleden, die met hem de kerk - enkele uren vóór de nieuwe zitting van het Congres - hadden bezocht, verklaard: „Er zijn Amerikanen die van tijd tot tijd hysterisch doen over de wetenschappelijke verrich tingen van het goddeloze .commu nisme. Zij zouden er echter beter aan doen hun eigen geloof en filo sofie te onderzoeken en daarvoor op te komen". Als voorbeelden van Russische prestaties, die tot deze „hysterie" aanleiding hadden gegeven, had Eisenhower het Russische maan- schot en het brengen van een sa telliet rondom de zon - „inderdaad zeer opmerkelijke successen" - ge noemd. LONDEN HEEFT EEN SPREKENDE HOND EN EEN BLAFFENDE MAN LONDEN, 6-1. Het was woens dag zelfs voor Londen een ge denkwaardige dag:- het had de dubbele première van de spreken de hond en de blaffende man. De hond is Corky, eigendom van de heer en mevrouw Ounsworth, die met succes voor radio en televisie optrad, zich voor de telefoon niet onbetuigd liet en verslaggevers toestond hem te bewonderen. Een verslaggever van „Reuter" was er bij, toen Corky naar een telefoon liep, vriendschappelijk gromde en zei „I am clever". Zijn trotse eige nares verklaarde dat Corky er on geveer vier maanden geleden de smaak van te pakken kreeg door met „Good morning" voor de dag te komen en dinsdagavond had Corky een telefonische boodschap naar Amerikaanse honden in Mia mi. in de Amerikaanse staat Flo rida geblaft, die luidde: „I am a clever dog. Bye, bye". En de „baas" van de hond verklaarde dat deze hem soms bij zijn naam, Bernhard, aansprak. En de Londense specialist dr. Sidney Bockner deelde de pers het een en ander mede over een man, die in zijn jeugd van tijd tot tijd ge blaft had, doch 't na zijn 63ste jaar elke tien minuten had gedaan en wel zo hard, dat het op een paar honderd meter afstand kon wor den gehoord. De man was links handig, doch men had hem in zijn jeugd op school gedwongen rechts te leren schrijven, hetgeen gepaard was gegaan met de eerste blaf- symptomen. Op latere leeftijd werd het blaffen erger wanneer hij zich 's avonds uitkleedde om naar bed te gaan of wanneer hij 's morgens het huis verliet. Vaak maakte de „blaffer" mensen, die in een rij op een autobus wacht ten, aan het schrikken. De arts behandelde de man met een ze- nuwstillend middel (chloorpro- mazine) en na zes weken behande ling kon hij als bijna genezen worden beschouwd. De „blaffer" zelf geloofde dat het blaffen hem bevrijdde van op gekropte gevoelens. Naarmate de uitwerking van de chloorpromazi- ne sterker werd nam het blaffen af. ten op een gedenkplaat ter nage- ïachtenis van slachtoffers van het nazi-bewind. Op de muur van de roodse begraafplaats waren even eens hakenkruisen gekalkt Op zakengebouwen in zuid-west - Engeland stonden behalve swasti ka's in grote letters leuzen als: „Be graaf de Joden", „Steun de Britse nazi's' en „Heil Hitier". In België zijn voor de tweede maal sedert de huidige golf v*'i anti-semitische incidenten swasti ka's verschenen, namelijk in Eupen nabij de grens met west-Duitsland. HET KAN ERAF BIRMINGHAM, 6-1. De 51- jarige slager Charles Lee te Birmingham wil zijn klan ten laten delen in het geluk, dat hem ten deel is gevallen. Hij zette twee stuivers in bij de voetbalpool en hij krijgt er ruim 2.7 miljoen gulden voor terug Zijn klanten krij gen nu één dag vrij vlees, terwijl de gepensioneerden onder hen bovendien deze week een pakket zullen ont vangen, waarvan de inhoud nog een verrassing is. De Gaulle naar Amerika PARIJS, 6-1. President de Gaulle van Frankrijk zal van 19 tot 22 april een bezoek aan Canada bren gen en daarna tot het einde der maand de Verenigde Staten bezoe ken, zo is woensdag te Parijs be kend gemaakt. De Gaulle had niet eerder op de uitnodiging kunnen ingaan omdat de datum voor de oost-west top conferentie (16 mei in Parijs) pas sinds kort bpkend is. Chroesjtsjef brengt in maart een bezoek aan de Gaulle. Riskante landing van DC-8 DENVER, 7-1. Een straalvlieg tuig van het type DC-8 van de „United Airlines" heeft woensdag tengevolge van rten defect in het hydraulische systeem een noodlan ding moeten maken op de lucht basis Buckley ten zuiden van Den ver Na een uur te hebben rondge cirkeld om de brandstof zoveel mogelijk te verbruiken, kwam het toestel zonder persoonlijke onge vallen aan d^ grond, ondanks het feit dat alle acht banden sprongen. Alle dingen zijn moeilijk voordat ze gemakkelijk wor den. Arrestaties van Joden in Roemenië ROME, 6-1. Het Italiaanse pers agentschap „Agenzia Continentale" meldt uit Boekarest, dat een golf van arrestaties van Joden, die be schuldigd worden van Zionistische activiteit, thans in Roemenië op haar hoogtepunt is. De arrestaties zouden in verband staan met een voor de deur staand proces wegens spionage tegen 25 Joden onder lei ding van de journalist Efraim Sin ger. Amsterdam wil bouwobject in Bijlermeer Huizen nodig voor 100.000 mensen AMSTERDAM, 6-1. In zijn he denmiddag in de gemeenteraad uitgesproken nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, nog eens de hoop uitgesproken, dat de overheid de hoofdstad zal toestaan het werk in de Bijlermeer onder de gemeente Weesperkarspel t'er hand te nemen. Naar bekend wordt deze bestemd voor de woningbouw. Over tien jaar zal hier woonruimte moeten zijn voor ca. 100.000 mensen. Deze ont zaggelijke opgaaf kan slechts uit gewerkt worden door een apparaat zoals Amsterdam bezit. Gemeenten, die slechts enkele duizenden inwo ners tellen, zullen het niet kunnen klaren, zo meent de burgemeester. „NIEUWE SPEELFILM" „Makkers staakt uw wild geraas" AMSTERDAM, 6-1. „Makkers staakt uw wild geraas" is de voor lopige titel van de eerste Neder landse speelfilm in zwari-wit van de N.V. Nederlandse filmproduk- tie Maatschappij. De eerste buiten, opnamen vóór deze anderhalf uur durende film zijn maandag j.l. in Amsterdam begonnen, en od 4 jan. begonnen de binnenopnamen in de Cinetone studio's te Duiven- drecht. In november j.l. werden reeds opnamen gemaakt tijdens de intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad, waarmede de film, die in oktober a' in roulatie komt, zal beginnen. Het wordt geen kinder film, maar een voor boven de 14 jaar. Weer vrouwennioord in Engeland BURY, 5-1. Dinsdagavond is te Bury in Lancashire het vermink te lijk van een vrouw gevonden, het vierde lijk dat in veertien da gen tijds in Engeland is aange troffen. Twee dagen voor Kerst mis werd het onthoofde lijk van de 29-jarige Stephanie Baired in Birmingham gevonden, op nieuw jaarsdag het lijk van de 18-jarige Pauline Blaney en nog geen 24 uur later het liik van de 33-.iarige me vrouw Ruby Carter in Swansea. Amsterdam zal daartoe de Bijler meer moeten annexeren, maar bij de komende opheffing van de ge meente Weesperkarspel zal dit ge bied toch aan een andere gemeente moeten worden toegewezen. yjewoon Het feestgetij is afgelopen, We gaan naar school, fabriek, kantoor, We werken, rusten, vrezen, hopen, Het leven staat voor ieder open, De tijd gaat nu gewoon weer door. We hebben wel wat nieuwe wetten En mopperen al binnensmonds: V moet eens op de melkprijs letten, Ook-met de premie korte metten Maakte gezwind ons ziekenfonds. De auto moet een spatlap sjouwen, De vrijgezel heeft 't voor elkaar, Kreeg in de fiscus meer vertrouwen En bovendien is 't voor de vrouwen Gelukkig weer een schrikkeljaar. Maar voorts is weinig te.vermelden, De zon gaat onder en komt op, Voor lafaards evengoed als helden, Men zal weer goed met kwaad vergelden En een rood licht betekent stop. De schepen varen op de zeeën, De vuilnisman komt op zijn tijd; Wat één niet kan moet met zijn tweeën, Een slimmeling zit vol ideeën Waarvan de helft hem later spijt. Ons wachten sneeuw- en regenbuien Na ieder hogedrukgebied; De kosters zullen klokken luien En al wat vogel is zal ruien, Van kip tot de kanariepiet. In het begin van januari Komt alles in het oude spoor; Raakt Jantje soms in de penarie: Een gulden tijd wacht Herik of Arie, Het leven gaat gewoon weer door! JAAP MIJDERWIJK. ROTTERDAM. In Rotterdam- Schiebroek is een nieuw natuur historisch museum geopend door de wethouder van onderwijs en volks ontwikkeling, A. J. van der Vlerk. De ruimte van het natuurhistorisch museum in het centrum van de stad zal nu gebruikt worden door museum Boymans-van Beuningen, dat te klein wordt. Aankomst van de ambassadrice van Pakistan H. Exc. de Begum Raana Liaquat Ali Khan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1